SureCart WP - en to de_DE translation catalogue (2156 entries)

en: 	At end of current period
de_DE: Am Ende der laufenden Periode

en: %1$s (%2$d of %3$d)
de_DE: %1$s ( %2$d von %3$d )

en: %1d%% off
de_DE: %1d %% reduziert

en: %1s of %2s Activations Used
de_DE: %1s von %2s Aktivierungen verwendet

en: %d Remaining
de_DE: %d verbleibend

en: %d day | %d days
de_DE[0]: %d Tag
de_DE[1]: %d Tage

en: %d day left in trial | %d days left in trial
de_DE[0]: %d Testtag übrig
de_DE[1]: %d Tage in der Testphase übrig

en: %d month | %d months
de_DE[0]: %d Monat
de_DE[1]: %d Monate

en: %d months
de_DE: %d Monate

en: %d prices
de_DE: %d Preise

en: %d week | %d weeks
de_DE[0]: %d Woche
de_DE[1]: %d Wochen

en: %d year | %d years
de_DE[0]: %d Jahr
de_DE[1]: %d Jahre

en: %d%% off
de_DE: %d %% reduziert

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
de_DE: vor %s

en: %s Tax Region
de_DE: %s Steuerregion

en: %s can't be blank.
de_DE: %s darf nicht leer sein.

en: %s is invalid.
de_DE: %s ist ungültig.

en: %s is no longer purchasable.
de_DE: %s ist nicht mehr käuflich.

en: %s is not available with subscriptions.
de_DE: %s ist mit Abonnements nicht verfügbar.

en: %s is too high.
de_DE: %s ist zu hoch.

en: %s item | %s items
de_DE[0]: %s Artikel
de_DE[1]: %s Artikel

en: %s must be a number.
de_DE: %s muss eine Zahl sein.

en: %s not found
de_DE: %s nicht gefunden

en: %s off
de_DE: %s reduziert

en: %s selected for check out.
de_DE: %s zum Auschecken ausgewählt.

en: %s%% off
de_DE: %s %% reduziert

en: (Not in this example order, but will be conditionally displayed)
de_DE: (Nicht in dieser Beispielreihenfolge, wird aber bedingt angezeigt)

en: (no title)
de_DE: (kein Titel)

en: + %d more
de_DE: + %d mehr

en: 1 Day
de_DE: 1 Tag

en: 1 Hour
de_DE: 1 Stunde

en: 1 week
de_DE: 1 Woche

en: 1.5 Days
de_DE: 1,5 Tage

en: 12 Hours
de_DE: 12 Stunden

en: 2 Days
de_DE: 2 Tage

en: 2 Hours
de_DE: 2 Stunden

en: 3 Days
de_DE: 3 Tage

en: 3 Hours
de_DE: 3 Stunden

en: 4 Days
de_DE: 4 Tage

en: 5 Days
de_DE: 5 Tage

en: 50 / 50
de_DE: 50/50

en: 6 Days
de_DE: 6 Tage

en: 6 Hours
de_DE: 6 Stunden

en: 69% of shoppers abandon their checkouts before completing a purchase. Recover lost revenue with automated, high-converting emails.
de_DE: 69 % der Käufer brechen den Bestellvorgang ab, bevor sie einen Kauf abschließen. Gewinnen Sie entgangene Einnahmen mit automatisierten, hochkonvertierenden E-Mails zurück.

en: A limit on the number of items to be returned, between 1 and 100.
de_DE: Eine Begrenzung der Anzahl der zurückzusendenden Artikel zwischen 1 und 100.

en: A link to your privacy policy page.
de_DE: Ein Link zu Ihrer Datenschutzrichtlinien.

en: A name for this bump that will be visible to customers.
de_DE: Ein Name für diese Erhöhung, der für Kunden sichtbar ist.

en: A name for this bump that will be visible to customers. If empty, the product name will be used.
de_DE: Ein Name für diesen Bump, der für Kunden sichtbar ist. Wenn leer, wird der Produktname verwendet.

en: A name for your product group.
de_DE: Ein Name für Ihre Produktgruppe.

en: A name for your product group. It is not shown to customers.
de_DE: Ein Name für Ihre Produktgruppe. Es wird den Kunden nicht angezeigt.

en: A name for your product.
de_DE: Ein Name für Ihr Produkt.

en: A price with this currency and recurring interval already exists. Please create a new product to create this price.
de_DE: Ein Preis mit dieser Währung und diesem wiederkehrenden Intervall ist bereits vorhanden. Bitte erstellen Sie ein neues Produkt, um diesen Preis zu erstellen.

en: A product purchase will be automatically synced with this item.
de_DE: Ein Produktkauf wird automatisch mit diesem Artikel synchronisiert.

en: A specific product id.
de_DE: Eine bestimmte Produkt-ID.

en: A specific product name.
de_DE: Ein bestimmter Produktname.

en: ABN Number
de_DE: ABN-Nummer

en: AND
de_DE: UND

en: API Token
de_DE: API-Token

en: AU ABN
de_DE: AUABN

en: Abandoned
de_DE: Verlassen

en: Abandoned Checkout
de_DE: Abgebrochene Käufe

en: Abandoned Checkout #1
de_DE: Abgebrochener Kauf Nr. 1

en: Abandoned Checkout #2
de_DE: Abgebrochener Kauf Nr. 2

en: Abandoned Checkout #3
de_DE: Abgebrochener Kauf Nr. 3

en: Abandoned Checkout Discount
de_DE: Abgebrochener Kauf-Rabatt

en: Abandoned Checkouts
de_DE: Abgebrochene Bestellvorgänge

en: Accept the order and apply reverse charge.
de_DE: Akzeptieren Sie die Bestellung und wenden Sie Reverse Charge an.

en: Accept the order but don’t apply reverse charge.
de_DE: Akzeptieren Sie die Bestellung, aber wenden Sie keine Reverse Charge an.

en: Account Details
de_DE: Kontodetails

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Activation
de_DE: Aktivierung

en: Activation Limit
de_DE: Aktivierungslimit

en: Activation deleted.
de_DE: Aktivierung gelöscht.

en: Activation updated.
de_DE: Aktivierung aktualisiert.

en: Activations
de_DE: Aktivierungen

en: Active
de_DE: Aktiv

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add  Amount
de_DE: Betrag hinzufügen

en: Add A Buy Link
de_DE: Fügen Sie einen Kauflink hinzu

en: Add A Condition
de_DE: Bedingung hinzufügen

en: Add A Price
de_DE: Füge einen Preis hinzu

en: Add A Restriction
de_DE: Einschränkung hinzufügen

en: Add A Title…
de_DE: Füge einen Titel hinzu …

en: Add Amount
de_DE: Betrag hinzufügen

en: Add Another Coupon
de_DE: Fügen Sie einen weiteren Gutschein hinzu.

en: Add Another Price
de_DE: Fügen Sie einen weiteren Preis hinzu

en: Add Another Processor
de_DE: Fügen Sie einen weiteren Zahlungsabwickler hinzu.

en: Add Another Product
de_DE: Weiteres Produkt hinzufügen

en: Add Condition
de_DE: Bedingung hinzufügen

en: Add Conditions
de_DE: Bedingungen hinzufügen

en: Add Coupon Code
de_DE: Gutscheincode hinzufügen

en: Add Customer
de_DE: Kunde hinzufügen

en: Add Downloads
de_DE: Downloads hinzufügen

en: Add Filter
de_DE: Filter hinzufügen

en: Add Free Trial
de_DE: Kostenlose Testversion hinzufügen

en: Add Image
de_DE: Bild hinzufügen

en: Add Integration
de_DE: Integration hinzufügen

en: Add Link
de_DE: Link hinzufügen

en: Add Media
de_DE: Medien hinzufügen

en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Add New Integration
de_DE: Neue Integration hinzufügen

en: Add New Product
de_DE: Neues Produkt hinzufügen

en: Add New Upgrade Group
de_DE: Neue Upgrade-Gruppe hinzufügen

en: Add Payment Method
de_DE: Zahlungsmethode hinzufügen

en: Add Product
de_DE: Produkt hinzufügen

en: Add Product Restriction
de_DE: Produktbeschränkung hinzufügen

en: Add Promotion Code
de_DE: Aktionscode hinzufügen

en: Add Suggested Donation Amount
de_DE: Fügen Sie den vorgeschlagenen Spendenbetrag hinzu

en: Add To Cart
de_DE: In den Warenkorb legen

en: Add To Cart Button Shortcode
de_DE: In den Einkaufswagen Button Shortcode

en: Add User Role
de_DE: Benutzerrolle hinzufügen

en: Add WordPress User Role
de_DE: WordPress-Benutzerrolle hinzufügen

en: Add a checkout form
de_DE: Fügen Sie ein Bestellformular hinzu

en: Add a descirption that will get your customers excited about the offer.
de_DE: Fügen Sie eine Beschreibung hinzu, die Ihre Kunden für das Angebot begeistern wird.

en: Add a description
de_DE: Fügen Sie eine Beschreibung hinzu

en: Add a discount incentive for abandoned cart.
de_DE: Fügen Sie einen Rabattanreiz für abgebrochene Käufe hinzu.

en: Add a tab name
de_DE: Fügen Sie einen Tab-Namen hinzu

en: Add a title…
de_DE: Füge einen Titel hinzu …

en: Add additional information to receipts and invoices.
de_DE: Fügen Sie Quittungen und Rechnungen zusätzliche Informationen hinzu.

en: Add buy and cart buttons
de_DE: Fügen Sie Kauf- und Warenkorb-Button hinzu

en: Add cart and buy buttons to your site.
de_DE: Fügen Sie einen "In den Warenkorb"- oder "Kaufen"-Button auf Ihrer Webseite hinzu.

en: Add custom manual tax rates for specific countries.
de_DE: Fügen Sie benutzerdefinierte und manuelle Steuersätze für bestimmte Länder hinzu.

en: Add new Cart
de_DE: Neuen Warenkorb hinzufügen

en: Add new Checkout Form
de_DE: Neues Bestellformular hinzufügen

en: Add some checkbox text...
de_DE: Fügen Sie einen Checkbox Text hinzu ...

en: Add some conditions to display this bump.
de_DE: Fügen Sie einige Bedingungen hinzu, um diese Erhöhung anzuzeigen.

en: Add some products to this upgrade group. A customer who has purchased one of these products can switch between others in this group.
de_DE: Fügen Sie dieser Upgrade-Gruppe einige Produkte hinzu. Ein Kunde, der eines dieser Produkte gekauft hat, kann zwischen anderen in dieser Gruppe wechseln.

en: Add some text...
de_DE: Text hinzufügen ...

en: Add text…
de_DE: Text hinzufügen …

en: Add the user role of the user who purchased the product.
de_DE: Fügen Sie die Benutzerrolle des Benutzers hinzu, der das Produkt gekauft hat.

en: Add this product to a group with others you want the purchaser to switch between.
de_DE: Fügen Sie dieses Produkt zu einer Gruppe mit anderen hinzu, zwischen denen der Käufer wechseln soll.

en: Add title…
de_DE: Titel hinzufügen …

en: Add your API token to connect to SureCart.
de_DE: Fügen Sie Ihr API-Token hinzu, um eine Verbindung zu SureCart herzustellen.

en: Add your description...
de_DE: Beschreibung hinzufügen ...

en: Add your title...
de_DE: Titel hinzufügen ...

en: Added
de_DE: Hinzugefügt

en: Additional Order Data
de_DE: Zusätzliche Bestelldaten

en: Address
de_DE: Anschrift

en: Address Placeholder
de_DE: Adress Platzhalter

en: Admin unrevokes a purchase
de_DE: Der Administrator macht einen Kauf rückgängig

en: Advanced
de_DE: Fortschrittlich

en: Advanced Settings
de_DE: Erweiterte Einstellungen

en: Albanian Lek
de_DE: Albanisches Lek

en: Algerian Dinar
de_DE: Algerischer Dinar

en: All
de_DE: Alle

en: All Cancellation Attempts
de_DE: Alle Stornierungsversuche

en: All Carts
de_DE: Alle Warenkörbe

en: All Checkout Forms
de_DE: Alle Bestellformulare

en: All of these items are in the cart.
de_DE: Alle dieser Artikel befinden sich im Warenkorb.

en: Allow Coupon
de_DE: Gutschein zulassen

en: Allow Subscription Cancellations
de_DE: Abonnementkündigungen zulassen

en: Allow Subscription Changes
de_DE: Abonnementänderungen zulassen

en: Allow Subscription Quantity Changes
de_DE: Änderungen der Abonnementmenge zulassen

en: Allow custom amount to be entered
de_DE: Erlauben Sie die Eingabe eines benutzerdefinierten Betrages

en: Allow customers to pay what they want
de_DE: Lassen Sie Kunden bezahlen, was sie wollen

en: Allow line item quantities to be editable.
de_DE: Bearbeitbare Mengen der Einzelposten zulassen.

en: Allow line items to be removed.
de_DE: Lassen Sie zu, dass einzele Artikel entfernt werden.

en: Amount
de_DE: Höhe

en: Amount (in the currency of the price) that will be taken off line items associated with this bump.
de_DE: Betrag (in der Währung des Preises), der von Werbebuchungen abgezogen wird, die mit dieser Erhöhung verbunden sind.

en: Amount Due
de_DE: Offener Betrag

en: Amount Off
de_DE: Betrag reduziert

en: Amount Paid
de_DE: Bezahlter Betrag

en: Amount Refunded
de_DE: Betrag zurückerstattet

en: An error occurred
de_DE: Ein Fehler ist aufgetreten

en: An error occurred while processing the card. Check the card details are correct or use a different card.
de_DE: Beim Verarbeiten der Karte ist ein Fehler aufgetreten. Überprüfen Sie, ob die Kartendaten korrekt sind, oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: An invoice cannot be generated for the specified customer as there are no pending invoice items. Check that the correct customer is being specified or create any necessary invoice items first.
de_DE: Für den angegebenen Kunden kann keine Rechnung erstellt werden, da keine offenen Rechnungsposten vorhanden sind. Prüfen Sie, ob der richtige Debitor angegeben ist, oder erstellen Sie zuerst alle erforderlichen Rechnungspositionen.

en: An invoice cannot be generated for the specified subscription as there are no pending invoice items. Check that the correct subscription is being specified or create any necessary invoice items first.
de_DE: Für das angegebene Abonnement kann keine Rechnung erstellt werden, da keine offenen Rechnungsposten vorhanden sind. Überprüfen Sie, ob das richtige Abonnement angegeben ist, oder erstellen Sie zuerst alle erforderlichen Rechnungspositionen.

en: An upgrade groups is how you define upgrade and downgrade paths for your customers. It is based on products they have previously purchased.
de_DE: Mit einer Upgrade-Gruppe definieren Sie Upgrade- und Downgrade-Pfade für Ihre Kunden. Es basiert auf Produkten, die sie zuvor gekauft haben.

en: Angolan Kwanza
de_DE: Angolanisches Kwanza

en: Another step will appear after submitting your order to complete your purchase details.
de_DE: Nach dem Absenden Ihrer Bestellung wird ein weiterer Schritt angezeigt, um Ihre Kaufdetails zu vervollständigen.

en: Answer created.
de_DE: Antwort erstellt.

en: Answer updated.
de_DE: Antwort aktualisiert.

en: Any Customer
de_DE: Jeder Kunde

en: Any of these items are in the cart.
de_DE: Alle dieser Artikel befinden sich im Warenkorb.

en: Any price
de_DE: Jeder Preis

en: Api Token
de_DE: API-Token

en: Api token
de_DE: API-Token

en: Application UI Icon Pack
de_DE: Anwendungs-UI-Icon-Pack

en: Applied
de_DE: Anwenden

en: Applied Balance
de_DE: Angewandtes Gleichgewicht

en: Applied to balance
de_DE: Angewandt auf das Gleichgewicht

en: Apply
de_DE: Anwenden

en: Apply Coupon
de_DE: Gutschein anwenden

en: Approve
de_DE: Genehmigen

en: Archive
de_DE: Archiv

en: Archive %s? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
de_DE: %s ? Dieses Produkt kann nicht gekauft werden und alle nicht gespeicherten Änderungen gehen verloren.

en: Archive this bump? This bump will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
de_DE: Diesen Order Bump archivieren? Dieser Order Bump kann nicht gekauft werden und alle nicht gespeicherten Änderungen gehen verloren.

en: Archive this price? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
de_DE: Diesen Preis archivieren? Dieses Produkt kann nicht gekauft werden und alle nicht gespeicherten Änderungen gehen verloren.

en: Archived
de_DE: Archiviert

en: Archived On
de_DE: Archiviert am

en: Archived.
de_DE: Archiviert.

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
de_DE: Möchten Sie diesen Gutschein wirklich archivieren? Dies wird nicht zum Kauf angeboten.

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
de_DE: Möchten Sie dieses Produkt wirklich archivieren? Dies wird nicht zum Kauf angeboten.

en: Are you sure you want to change the template? This will completely replace your current form.
de_DE: Möchten Sie die Vorlage wirklich ändern? Dadurch wird Ihr aktuelles Formular vollständig ersetzt.

en: Are you sure you want to complete this payment plan? This will eliminate any additional payments and mark the plan as complete. You cannot undo this.
de_DE: Möchten Sie diesen Zahlungsplan wirklich abschließen? Dadurch werden alle zusätzlichen Zahlungen eliminiert und der Plan als abgeschlossen markiert. Sie können dies nicht rückgängig machen.

en: Are you sure you want to delete this coupon?
de_DE: Möchten Sie diesen Gutschein wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete this payment method?
de_DE: Möchten Sie diese Zahlungsmethode wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete this promotion code?
de_DE: Möchten Sie diesen Aktionscode wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete this?
de_DE: Möchten Sie dies wirklich löschen?

en: Are you sure you want to discard this condition?
de_DE: Möchten Sie diese Bedingung wirklich verwerfen?

en: Are you sure you want to discard this price?
de_DE: Möchten Sie diesen Preis wirklich verwerfen?

en: Are you sure you want to disconnect this from this customer? This will cause them to lose access to their purchases.
de_DE: Möchten Sie die Verbindung zu diesem Kunden wirklich trennen? Dadurch verlieren sie den Zugriff auf ihre Einkäufe.

en: Are you sure you want to remove the download from this product?
de_DE: Möchten Sie den Download wirklich von diesem Produkt entfernen?

en: Are you sure you want to remove this activation? This site will no longer get updates.
de_DE: Möchten Sie diese Aktivierung wirklich entfernen? Diese Website wird nicht mehr aktualisiert.

en: Are you sure you want to remove this integration? This will affect existing customers who have purchased this product.
de_DE: Möchten Sie diese Integration wirklich entfernen? Dies betrifft bestehende Kunden, die dieses Produkt gekauft haben.

en: Are you sure you want to remove this link?
de_DE: Möchten Sie diesen Link wirklich entfernen?

en: Are you sure you want to remove this logo?
de_DE: Möchten Sie dieses Logo wirklich entfernen?

en: Are you sure you want to remove this webhook?
de_DE: Möchten Sie diesen Webhook wirklich entfernen?

en: Are you sure you want to replace the file in this download? This may push out a new release to everyone.
de_DE: Möchten Sie die Datei in diesem Download wirklich ersetzen? Dies kann eine neue Version für alle herausbringen.

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
de_DE: Möchten Sie diesen Gutschein wirklich wiederherstellen? Diese wird käuflich zu erwerben sein.

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
de_DE: Möchten Sie dieses Produkt wirklich wiederherstellen? Diese wird käuflich zu erwerben sein.

en: Are you sure you want to retry the payment? This will attempt to charge the customer.
de_DE: Möchten Sie die Zahlung wirklich wiederholen? Dies wird versuchen, den Kunden zu belasten.

en: Are you sure you want to start the subscription? This will immediately charge the customer.
de_DE: Möchten Sie das Abonnement wirklich starten? Diese wird dem Kunden sofort in Rechnung gestellt.

en: Are you sure you wish to cancel the pending update?
de_DE: Möchten Sie das ausstehende Update wirklich abbrechen?

en: Are you sure you wish to delete this media item? This cannot be undone.
de_DE: Möchten Sie diese Mediendatei wirklich löschen? Das kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Are you sure you wish to mark the order as paid?
de_DE: Möchten Sie die Bestellung wirklich als bezahlt markieren?

en: Are you sure you wish to remove this link?
de_DE: Möchten Sie diesen Link wirklich entfernen?

en: Are you sure you wish to resume this subscription?
de_DE: Möchten Sie dieses Abonnement wirklich fortsetzen?

en: Argentine Peso
de_DE: Argentinischer Peso

en: Armenian Dram
de_DE: Armenischer Dram

en: Aruban Florin
de_DE: Aruba Florin

en: Attempt
de_DE: Versuch

en: Attributes
de_DE: Attribute

en: Australia
de_DE: Australien

en: Australian Dollar
de_DE: Australischer Dollar

en: Auto Apply Discount
de_DE: Rabatt automatisch anwenden

en: Automatic
de_DE: Automatisch

en: Available for purchase
de_DE: Zum Kauf erhältlich

en: Average Order Value
de_DE: Durchschnittlicher Bestellwert

en: Azerbaijani Manat
de_DE: Aserbaidschanischer Manat

en: Back
de_DE: Zurück

en: Back to All Invoices
de_DE: Zurück zu allen Rechnungen

en: Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Bahamian Dollar
de_DE: Bahama-Dollar

en: Balance Transactions
de_DE: Saldo Transaktionen

en: Bangladeshi Taka
de_DE: Taka aus Bangladesch

en: Barbadian Dollar
de_DE: Barbadischer Dollar

en: Begins
de_DE: Beginnt

en: Belarusian Ruble
de_DE: Weißrussischer Rubel

en: Belize Dollar
de_DE: Belize-Dollar

en: Bermudian Dollar
de_DE: Bermuda-Dollar

en: Beta Features
de_DE: Beta Funktionen

en: Billing Address
de_DE: Rechnungsadresse

en: Billing Country
de_DE: Land der Rechnungsadresse

en: Billing Details
de_DE: Rechnungsdetails

en: Billing Email
de_DE: Rechnung E-Mail

en: Billing Name
de_DE: Rechnung Name

en: Billing Period
de_DE: Abrechnungszeitraum

en: Billing Periods
de_DE: Abrechnungszeiträume

en: Bills Now
de_DE: Rechnungen jetzt

en: Bills on
de_DE: Rechnungen an

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
de_DE: Blocktypen, mit denen das Muster verwendet werden soll.

en: Bolivian Boliviano
de_DE: Bolivianischer Boliviano

en: Boost Your Revenue
de_DE: Steigern Sie Ihren Umsatz

en: Borderless
de_DE: Randlos

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
de_DE: Konvertible Mark von Bosnien und Herzegowina

en: Both a customer and source ID have been provided, but the source has not been saved to the customer. To create a charge for a customer with a specified source, you must first save the card details.
de_DE: Sowohl eine Kunden- als auch eine Quellen-ID wurden bereitgestellt, aber die Quelle wurde nicht für den Kunden gespeichert. Um eine Belastung für einen Kunden mit einer bestimmten Quelle zu erstellen, müssen Sie zuerst die Kartendetails speichern.

en: Bottom Border
de_DE: Border unten

en: Brand Color
de_DE: Markenfarbe

en: Brand Settings
de_DE: Markeneinstellungen

en: Brazilian Real
de_DE: brasilianischer Real

en: British Pound
de_DE: Britisches Pfund

en: Brunei Dollar
de_DE: Brunei-Dollar

en: BuddyBoss Group
de_DE: BuddyBoss-Gruppe

en: Bulgarian Lev
de_DE: Bulgarischer Lew

en: Bump Description
de_DE: Bump Beschreibung

en: Bump Priority (1-5)
de_DE: Bump-Priorität (1-5)

en: Bump archived.
de_DE: Bump archiviert.

en: Bump deleted.
de_DE: Order Bump gelöscht.

en: Bump un-archived.
de_DE: Bump nicht archiviert.

en: Bundle Discount
de_DE: Bundle-Rabatt

en: Burundian Franc
de_DE: Burundischer Franc

en: Button Size
de_DE: Buttongröße

en: Button Text
de_DE: Buttontext

en: Button Type
de_DE: Button Typ

en: Button text
de_DE: Buttontext

en: Buy Button Shortcode
de_DE: Kaufen Button Shortcode

en: Buy Link
de_DE: Kaufen Link

en: Buy Now
de_DE: Jetzt Kaufen

en: Buy me coffee!
de_DE: Kauf mir Kaffee!

en: By %s
de_DE: Von %s

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
de_DE: Indem Sie Ihren Plan aktualisieren oder kündigen, stimmen Sie den <a href="%1$1s" target="_blank"> %2$2s </a> zu

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> and <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>
de_DE: Indem Sie Ihren Tarif aktualisieren oder kündigen, stimmen Sie den <a href="%1$1s" target="_blank"> %2$2s </a> und <a href="%3$3s" target="_blank">  <a href="%3$3s" target="_blank"> %4$4s </a> zu

en: Cache cleared.
de_DE: Cache gelöscht.

en: Call to action
de_DE: Call-to-Action

en: Cambodian Riel
de_DE: Kambodschanischer Riel

en: Camping & Hiking Icons
de_DE: Camping- und Wandersymbole

en: Can you tell us a little more?
de_DE: Kannst du uns ein bisschen mehr erzählen?

en: Can't be blank.
de_DE: Darf nicht leer sein.

en: Can't be empty.
de_DE: Kann nicht leer sein.

en: Canada
de_DE: Kanada

en: Canada GST/HST
de_DE: Kanada GST/HST

en: Canadian Dollar
de_DE: Kanadischer Dollar

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Cancel Link
de_DE: Link abbrechen

en: Cancel Pending Update
de_DE: Ausstehendes Update abbrechen

en: Cancel Subscription
de_DE: Abonnement kündigen

en: Cancel Subscriptions After
de_DE: Abonnements kündigen nach

en: Cancel behavior. Either pending or immediate.
de_DE: Verhalten abbrechen. Entweder ausstehend oder sofort.

en: Canceled
de_DE: Abgebrochen

en: Cancellation Acts
de_DE: Widerrufsbelehrung

en: Cancellation Attempts
de_DE: Stornierungsversuche

en: Cancellation Insights
de_DE: Auswertung Stornierungen

en: Cancellation Reason
de_DE: Stornierungsgrund

en: Cancellation Survey
de_DE: Stornierungsumfrage

en: Cancellation survey options.
de_DE: Optionen für Stornierungsumfragen.

en: Cancellations
de_DE: Stornierungen

en: Cancellations Happen
de_DE: Stornierungen passieren

en: Cancels
de_DE: Storniert

en: Cancels on
de_DE: Abbruch am

en: Cape Verdean Escudo
de_DE: Kapverdischer Escudo

en: Card Title
de_DE: Kartentitel

en: Cart
de_DE: Warenkorb

[ctx: Cart]
en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Cart Recovery Link
de_DE: Warenkorb Wiederherstellungslink

en: Cart published privately.
de_DE: Warenkorb privat veröffentlicht.

en: Cart published.
de_DE: Warenkorb veröffentlicht.

en: Cart reverted to draft.
de_DE: Warenkorb wurde auf Entwurf zurückgesetzt.

en: Cart scheduled.
de_DE: Warenkorb geplant.

[ctx: Cart slug]
en: cart
de_DE: Wagenkorb

[ctx: Cart title]
en: Cart
de_DE: Warenkorb

en: Cart updated.
de_DE: Warenkorb aktualisiert.

en: Carts list
de_DE: Warenkorb Liste

en: Carts list navigation
de_DE: Warenkorb Listen Navigation

en: Cayman Islands Dollar
de_DE: Cayman-Inseln-Dollar

en: Central African Cfa Franc
de_DE: Zentralafrikanischer Cfa-Franc

en: Cfp Franc
de_DE: CFP-Franc

en: Change
de_DE: Ändern

en: Change Payment Method
de_DE: Bezahlungsmethode ändern

en: Change Product
de_DE: Produkt wechseln

en: Change Product And Increase Quantity
de_DE: Produkt ändern und Menge erhöhen

en: Change Product Decrease Quantity
de_DE: Ändern Sie die Produktabnahmemenge

en: Change Template
de_DE: Vorlage ändern

en: Change how your store manages EU VAT collection and validation.
de_DE: Ändern Sie, wie Ihr Geschäft die Erhebung und Validierung der EU-Umsatzsteuer verwaltet.

en: Change this if you want the store to be in a different time zone than your server.
de_DE: Ändern Sie dies, wenn Sie möchten, dass sich der Shop in einer anderen Zeitzone als Ihr Server befindet.

en: Change your checkout spam protection and security settings.
de_DE: Ändern Sie Ihren Spamschutz und Ihre Sicherheitseinstellungen für den Bestellprozess.

en: Change your plugin performance settings.
de_DE: Ändern Sie Ihre Plugin-Leistungseinstellungen.

en: Change your plugin uninstall settings.
de_DE: Ändern Sie Ihre Plugin-Deinstallationseinstellungen.

en: Charge
de_DE: Belastung

en: Charge tax on this product
de_DE: Berechnen Sie Steuern auf dieses Produkt

en: Charges
de_DE: Gebühren

en: Checked By Default
de_DE: Standardmäßig aktiviert

en: Checked by default
de_DE: Standardmäßig aktiviert

en: Checkout
de_DE: Bestellvorgang

en: Checkout Details
de_DE: Bestelldetails

en: Checkout Form
de_DE: Bestellformular

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Checkout Form published privately.
de_DE: Bestellformular privat veröffentlicht.

en: Checkout Form published.
de_DE: Bestellformlar veröffentlicht.

en: Checkout Form reverted to draft.
de_DE: Das Bestellformular wurde auf den Entwurf zurückgesetzt.

en: Checkout Form scheduled.
de_DE: Bestellformular geplant.

en: Checkout Form updated.
de_DE: Bestellformular aktualisiert.

en: Checkout Forms list
de_DE: Bestellformular Liste

en: Checkout Forms list navigation
de_DE: Bestellformular Listen Navidaation

en: Checkout Recovery Rate
de_DE: Kauf-Wiederherstellungsrate

en: Chilean Peso
de_DE: Chilenischer Peso

en: Chinese Renminbi Yuan
de_DE: Chinesischer Renminbi Yuan

en: Choose
de_DE: Wählen

en: Choose "Dark" if your theme already has a dark background.
de_DE: Wählen Sie „Dunkel“, wenn Ihr Design bereits einen dunklen Hintergrund hat.

en: Choose A  Product
de_DE: Wählen Sie ein Produkt

en: Choose A Donation Product
de_DE: Wählen Sie ein Spendenprodukt

en: Choose A Starting Design
de_DE: Wählen Sie ein Ausgangsdesign

en: Choose An Invoice Product
de_DE: Wählen Sie ein Rechnungsprodukt aus

en: Choose An Item
de_DE: Wähle einen Gegenstand

en: Choose a form
de_DE: Wählen Sie ein Formular aus

en: Choose a product
de_DE: Wählen Sie ein Produkt

en: Choose a trial end date
de_DE: Wählen Sie ein Enddatum für die Testversion aus

en: Choose a type
de_DE: Wählen Sie einen Typ

en: Choose the checkout behavior when VAT verification fails.
de_DE: Wählen Sie das Checkout-Verhalten, wenn die MwSt.-Überprüfung fehlschlägt.

en: Choose the style of order numbers.
de_DE: Wählen Sie den Stil der Bestellnummern.

en: City Placeholder
de_DE: Stadt Platzhalter

en: Clear Account Cache
de_DE: Account-Cache löschen

en: Clear Test Data
de_DE: Testdaten löschen

en: Clear out all of your test data with one-click.
de_DE: Löschen Sie alle Ihre Testdaten mit einem Klick.

en: Click here to add some radio text...
de_DE: Klicken Sie hier, um Radiotext hinzuzufügen...

en: Closed Text
de_DE: Text schließen

en: Collapsed By Default
de_DE: Standardmäßig reduziert

en: Collapsed On Mobile
de_DE: Auf Mobilgerät minimieren.

en: Collapsible
de_DE: Zusammenklappbar

en: Collect Canada GST/HST
de_DE: Kanada GST/HST einziehen

en: Collect EU VAT
de_DE: EU-Mehrwertsteuer einziehen

en: Collect Tax
de_DE: Steuern einziehen

en: Colombian Peso
de_DE: Kolumbianischer Peso

en: Color Settings
de_DE: Farbeinstellungen

en: Column settings
de_DE: Spalteneinstellungen

en: Columns
de_DE: Spalten

en: Coming soon...
de_DE: Kommt bald ...

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Comment Prompt
de_DE: Kommentaraufforderung

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
de_DE: E-Commerce auf WordPress war noch nie einfacher, schneller oder flexibler.

en: Comorian Franc
de_DE: Komoren-Franc

en: Compare at price
de_DE: Preis vergleichen

en: Complete Installation
de_DE: Vollständige Installation

en: Complete Signup
de_DE: Schließe die Anmeldung ab

en: Complete Subscription
de_DE: Abonnement vervollständigen

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
de_DE: Entfernen Sie beim Löschen alle Plugin-Daten vollständig. Das kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Conditional
de_DE: Bedingt

en: Conditions
de_DE: Bedingungen

en: Configure Conditions
de_DE: Bedingungen konfigurieren

en: Configure different visibility conditions to control when the contents appear to customers.
de_DE: Konfigurieren Sie verschiedene Sichtbarkeitsbedingungen, um zu steuern, wann die Inhalte den Kunden angezeigt werden.

en: Configure your order numbering style.
de_DE: Konfigurieren Sie Ihren Bestellnummerierungsstil.

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Confirming Payment
de_DE: Zahlung bestätigen

en: Congolese Franc
de_DE: Kongolesischer Franc

en: Connect a user
de_DE: Verbinden Sie einen Benutzer

en: Connected processors
de_DE: Verbundene Zahlungsabwickler

en: Connection
de_DE: Verbindung

en: Connection Details
de_DE: Verbindungsdetails

en: Connection Settings
de_DE: Verbindungseinstellungen

en: Contact Information
de_DE: Kontakt Informationen

en: Contact support for additional help
de_DE: Wenden Sie sich an den Support, um weitere Hilfe zu erhalten

en: Continue
de_DE: Fortsetzen

en: Copied to clipboard.
de_DE: In die Zwischenablage kopiert.

en: Copied!
de_DE: Kopiert!

en: Copy
de_DE: kopieren

en: Copy Links
de_DE: Links kopieren

en: Costa Rican Colón
de_DE: Colón aus Costa Rica

en: Could not cancel subscription.
de_DE: Abonnement konnte nicht gekündigt werden.

en: Could not complete the payment. Please check the order for additional details.
de_DE: Die Zahlung konnte nicht abgeschlossen werden. Bitte überprüfen Sie die Bestellung für weitere Details.

en: Could not complete the request. Please try again.
de_DE: Die Anfrage konnte nicht abgeschlossen werden. Bitte versuche es erneut.

en: Could not download the file.
de_DE: Die Datei konnte nicht heruntergeladen werden.

en: Could not start subscription.
de_DE: Abonnement konnte nicht gestartet werden.

en: Could not un-cancel subscription.
de_DE: Abonnement konnte nicht gekündigt werden.

en: Country
de_DE: Land

en: Country Placeholder
de_DE: Land Platzhalter

en: Country-Specific VAT Registrations
de_DE: Länderspezifische Mehrwertsteuerregistrierungen

en: Coupon
de_DE: Gutschein

en: Coupon Applied
de_DE: Gutschein angewendet

en: Coupon Name
de_DE: Gutscheinname

en: Coupon created.
de_DE: Gutschein erstellt.

en: Coupon is valid for
de_DE: Gutschein ist gültig für

en: Coupon updated.
de_DE: Gutschein aktualisiert.

en: Coupon(s)
de_DE: Gutschein(e)

en: Coupon:
de_DE: Gutschein:

en: Coupons
de_DE: Gutscheine

en: Course Access
de_DE: Zugang zum Kurs

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Create A Buy Link
de_DE: Erstellen Sie einen Kauflink

en: Create A Form
de_DE: Erstellen Sie ein Formular

en: Create A Product
de_DE: Erstellen Sie ein Produkt

en: Create Buy Button
de_DE: Kaufen-Button erstellen

en: Create Coupon
de_DE: Gutschein erstellen

en: Create Form
de_DE: Formular erstellen

en: Create Invoice
de_DE: Rechnung erstellen

en: Create Manual Payment Method
de_DE: Erstellen Sie eine manuelle Zahlungsmethode

en: Create New Coupon
de_DE: Neuen Gutschein erstellen

en: Create New Customer
de_DE: Neuen Kunden anlegen

en: Create New Form
de_DE: Neues Formular erstellen

en: Create New Order Bump
de_DE: Neuen Order Bump erstellen

en: Create New Product
de_DE: Neues Produkt erstellen

en: Create Price
de_DE: Preis erstellen

en: Create Product
de_DE: Produkt erstellen

en: Create Product Group
de_DE: Produktgruppe erstellen

en: Create Upgrade Group
de_DE: Upgrade-Gruppe erstellen

en: Create a Checkout Form
de_DE: Erstellen Sie ein Bestellformular

en: Create a new checkout form.
de_DE: Erstellen Sie ein neues Bestellformular.

en: Create products
de_DE: Produkte erstellen

en: Create products to start selling.
de_DE: Erstellen Sie Produkte, um mit dem Verkauf zu beginnen.

en: Create this customer in test mode if you are going to use this account for test mode purchasing.
de_DE: Erstellen Sie diesen Kunden im Testmodus, wenn Sie dieses Konto für den Kauf im Testmodus verwenden möchten.

en: Created
de_DE: Erstellt

en: Created On
de_DE: Erstellt am

en: Created at timestamp
de_DE: Erstellt am Zeitstempel

en: Created on %s
de_DE: Erstellt am %s

en: Credit
de_DE: Konto

en: Credit Balance
de_DE: Kontostand

en: Credit Card
de_DE: Bank und Kartenzahlungen

en: Credit Card selected for check out.
de_DE: Kreditkarte zum Bestellvorgang ausgewählt.

en: Croatian Kuna
de_DE: Kroatische Kuna

en: Current
de_DE: Aktuell

en: Current Plan
de_DE: Derzeitiger Plan

en: Current Release
de_DE: Aktuelle Version

en: Custom
de_DE: Benutzerdefiniert

en: Custom Amount
de_DE: Benutzerdefinierter Betrag

en: Custom Button
de_DE: Benutzerdefinierter Button

en: Custom Call to action
de_DE: Benutzerdefinierter Call-to-Action

en: Custom Thank You Page
de_DE: Benutzerdefinierte Danke-Seite

en: Custom amount
de_DE: Benutzerdefinierter Betrag

en: Custom payment method name
de_DE: Name der benutzerdefinierten Zahlungsmethode

en: Customer
de_DE: Kunde

en: Customer Credit
de_DE: Kunden Konto

en: Customer Dashboard
de_DE: Kunden Dashboard

en: Customer Details
de_DE: Kundendetails

en: Customer Email
de_DE: Kunden E-Mail

en: Customer Emails
de_DE: Kunden E-Mails

en: Customer Name
de_DE: Kundenname

en: Customer Purchase Limit
de_DE: Kundeneinkaufslimit

en: Customer can select multiple options.
de_DE: Der Kunde kann mehrere Optionen auswählen.

en: Customer can select multiple prices.
de_DE: Der Kunde kann mehrere Preise auswählen.

en: Customer created.
de_DE: Kunde erstellt.

en: Customer must purchase all options.
de_DE: Der Kunde muss alle Optionen erwerben.

en: Customer must purchase all products
de_DE: Der Kunde muss alle Produkte kaufen

en: Customer must select one of the options.
de_DE: Der Kunde muss eine der Optionen auswählen.

en: Customer must select one price from the options.
de_DE: Der Kunde muss einen Preis aus den Optionen auswählen.

en: Customer updated.
de_DE: Kunde aktualisiert.

en: Customers
de_DE: Kunden

en: Customers will be able to cancel their subscriptions from the customer portal. You can configure what happens when a subscription cancellation happens from the Subscriptions settings page.
de_DE: Kunden können ihre Abonnements über das Kundenportal kündigen. Auf der Seite Abonnementeinstellungen können Sie konfigurieren, was passiert, wenn eine Abonnementkündigung erfolgt.

en: Customers will be able to change subscription quantities from the customer portal.
de_DE: Kunden können die Abonnementmengen über das Kundenportal ändern.

en: Customers will be able to switch pricing plans from the customer portal. You can configure what happens when a subscription change happens from the Subscriptions settings page.
de_DE: Kunden können Preispläne über das Kundenportal wechseln. Auf der Seite Abonnementeinstellungen können Sie konfigurieren, was passiert, wenn eine Abonnementänderung erfolgt.

en: Customers will enter this discount code at checkout. Leave this blank and we will generate one for you.
de_DE: Kunden geben diesen Rabattcode an der Kasse ein. Lassen Sie dieses Feld leer und wir erstellen eines für Sie.

en: Customize
de_DE: Anpassen

en: Customize forms
de_DE: Formulare anpassen

en: Customize how your brand appears globally across SureCart. Your logo and colors will be used on hosted pages and emails that are sent to your customers.
de_DE: Passen Sie an, wie Ihre Marke weltweit in SureCart erscheint. Ihr Logo und Ihre Farben werden auf gehosteten Seiten und E-Mails verwendet, die an Ihre Kunden gesendet werden.

en: Customize the content of each notification that is sent to your customers.
de_DE: Passen Sie den Inhalt jeder Benachrichtigung an, die an Ihre Kunden gesendet wird.

en: Customize your checkout forms with a no-code experience.
de_DE: Passen Sie Ihre Bestellformulare ohne Code an.

en: Czech Koruna
de_DE: Tschechische Krone

en: Daily
de_DE: Täglich

en: Danish Krone
de_DE: Dänische Krone

en: Dark
de_DE: Dunkel

en: Data Export
de_DE: Datenexport

en: Data collection settings for GDPR.
de_DE: Datenerfassungseinstellungen für die DSGVO.

en: Date
de_DE: Datum

en: Day
de_DE: Tag

en: Days
de_DE: Tage

en: Decrease quantity
de_DE: Menge verringern

en: Default
de_DE: Standard

en: Default Amount
de_DE: Standardbetrag

en: Default Currency
de_DE: Standardwährung

en: Default Price
de_DE: Standardpreis

en: Default country
de_DE: Standardland

en: Default payment method changed.
de_DE: Standardzahlungsmethode geändert.

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete Update
de_DE: Update löschen

en: Delete permanently
de_DE: Dauerhaft löschen

en: Delete this coupon?
de_DE: Diesen Gutschein löschen?

en: Delete this payment method?
de_DE: Diese Zahlungsmethode löschen?

en: Delete this promotion code?
de_DE: Diesen Aktionscode löschen?

en: Deleted.
de_DE: Gelöscht.

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Design & Branding
de_DE: Design & Marke

en: Details
de_DE: Einzelheiten

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
de_DE: Legt fest, ob das Muster im Inserter sichtbar ist.

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Disable "%s"?
de_DE: " %s " deaktivieren?

en: Disable or enable specific processors for this form.
de_DE: Deaktivieren oder aktivieren Sie bestimmte Zahlungsabwickler für dieses Formular.

en: Disabled
de_DE: Ausschalten

en: Disconnect
de_DE: Trennen

en: Discount
de_DE: Rabatt

en: Discount Amount
de_DE: Rabattbetrag

en: Discount Duration
de_DE: Rabattdauer

en: Discount Expires
de_DE: Rabatt verfällt

en: Discount Settings
de_DE: Rabatt Einstellungen

en: Discounts
de_DE: Rabatte

en: Dismiss Notice
de_DE: Ablehnungsmittelung

en: Display Conditions
de_DE: Bedingungen anzeigen

en: Display Name
de_DE: Name anzeigen

en: Djiboutian Franc
de_DE: Dschibutischer Franc

en: Dominican Peso
de_DE: Dominikanischer Peso

en: Don't Cancel
de_DE: Nicht stornieren

en: Don't cancel
de_DE: Nicht stornieren

en: Done
de_DE: Erledigt

en: Downgrade behavior. Either pending or immediate.
de_DE: Downgrade-Verhalten. Entweder ausstehend oder sofort.

en: Downgrades Happen
de_DE: Downgrades passieren

en: Download Invoice
de_DE: Download Rechnung

en: Download Receipt
de_DE: Quittung herunterladen

en: Download Receipt / Invoice
de_DE: Quittung/Rechnung herunterladen

en: Download added.
de_DE: Download hinzugefügt.

en: Download archived.
de_DE: Archivierte herunterladen.

en: Download removed.
de_DE: Download entfernt.

en: Download un-archived.
de_DE: Download Nicht-Archivierte

en: Draft
de_DE: Entwurf

en: Duplicate
de_DE: Duplikat

en: Duration
de_DE: Dauer

en: EU VAT
de_DE: EU-Mehrwertsteuer

en: EU VAT Settings
de_DE: EU-Mehrwertsteuereinstellungen

en: East Caribbean Dollar
de_DE: Ostkaribischer Dollar

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Activation
de_DE: Aktivierung bearbeiten

en: Edit Bump
de_DE: Bump bearbeiten

en: Edit Cancellation Reason
de_DE: Stornierungsgrund bearbeiten

en: Edit Cart
de_DE: Warenkorb bearbeiten

en: Edit Checkout Form
de_DE: Bestellformulare bearbeiten

en: Edit Conditions
de_DE: Bedingungen bearbeiten

en: Edit Coupon
de_DE: Gutschein bearbeiten

en: Edit Customer
de_DE: Kunde bearbeiten

en: Edit Form
de_DE: Formular bearbeiten

en: Edit Manual Payment Method
de_DE: Manuelle Zahlungsmethode bearbeiten

en: Edit Order
de_DE: Bestellung bearbeiten

en: Edit Product
de_DE: Produkt bearbeiten

en: Edit Product Group
de_DE: Produktgruppe bearbeiten

en: Edit Promotion Code
de_DE: Aktionscode bearbeiten

en: Edit Subscription
de_DE: Abonnement bearbeiten

en: Editable
de_DE: Bearbeitbar

en: Egyptian Pound
de_DE: Ägyptisches Pfund

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Email #%d
de_DE: E-Mail # %d

en: Email Address
de_DE: E-Mail-Adresse

en: Email Sent
de_DE: E-Mail gesendet

en: Email Status
de_DE: E-Mail-Status

en: Email or username for the request
de_DE: E-Mail oder Benutzername für die Anfrage

en: Enable
de_DE: Ermöglichen

en: Enable A Fallback Tax Rate
de_DE: Aktivieren Sie einen Fallback-Steuersatz

en: Enable PayPal payment
de_DE: Aktivieren Sie die PayPal-Zahlung

en: Enable Recaptcha spam protection on checkout forms.
de_DE: Aktivieren Sie den Recaptcha-Spamschutz für die Bestellformulare.

en: Enable Stripe payment
de_DE: Stripe-Zahlung aktivieren

en: Enable access to a BuddyBoss Group.
de_DE: Aktivieren Sie den Zugriff auf eine BuddyBoss-Gruppe.

en: Enable access to a LearnDash course.
de_DE: Aktivieren Sie den Zugriff auf einen LearnDash-Kurs.

en: Enable access to a LearnDash group.
de_DE: Aktivieren Sie den Zugriff auf eine LearnDash-Gruppe.

en: Enable access to a LifterLMS course.
de_DE: Aktivieren Sie den Zugang zu einem LifterLMS-Kurs.

en: Enable access to a MemberPress membership.
de_DE: Aktivieren Sie den Zugriff auf eine MemberPress-Mitgliedschaft.

en: Enable access to a TutorLMS course.
de_DE: Aktivieren Sie den Zugriff auf einen TutorLMS-Kurs.

en: Enable license creation
de_DE: Lizenzerstellung aktivieren

en: Enable this if your business makes up to €10,000 EUR in sales to other EU countries and you only plan to submit a domestic VAT return. If enabled, your home country VAT rate will apply to all EU orders.
de_DE: Aktivieren Sie dies, wenn Ihr Unternehmen bis zu 10.000 EUR Umsatz in andere EU-Länder macht und Sie nur eine inländische Umsatzsteuererklärung abgeben möchten. Wenn aktiviert, gilt der Mehrwertsteuersatz Ihres Heimatlandes für alle EU-Bestellungen.

en: Enabled
de_DE: Einschalten

en: Enabled Processors
de_DE: Aktivierte Zahlungsabwickler

en: End Date
de_DE: Endtermin

en: Ended
de_DE: Beendet

en: Ending Balance
de_DE: Endguthaben

en: Ends on
de_DE: Endet am

en: Ensure result set excludes specific IDs.
de_DE: Stellen Sie sicher, dass die Ergebnismenge bestimmte IDs ausschließt.

en: Ensure result set excludes specific license IDs.
de_DE: Stellen Sie sicher, dass der Ergebnissatz bestimmte Lizenz-IDs ausschließt.

en: Enter Amount
de_DE: Menge eingeben

en: Enter An Amount
de_DE: Geben Sie einen Betrag ein

en: Enter a description...
de_DE: Geben Sie eine Beschreibung ein ...

en: Enter a title for your form
de_DE: Geben Sie einen Titel für Ihr Formular ein

en: Enter a website URL
de_DE: Geben Sie eine Website-URL ein

en: Enter an email
de_DE: Geben Sie eine E-Mail ein

en: Enter an phone number
de_DE: Geben Sie eine Telefonnummer ein

en: Enter coupon code
de_DE: Gutschein-Code eingeben

en: Enter the number of unique activations for this key. Leave blank for infinite.
de_DE: Geben Sie die Anzahl der eindeutigen Aktivierungen für diesen Schlüssel ein- leer lassen für unendlich.

en: Enter the number of unique activations per license key. Leave blank for infinite.
de_DE: Geben Sie die Anzahl der eindeutigen Aktivierungen pro Lizenzschlüssel ein. Leer lassen für unendlich.

en: Enter the sender name
de_DE: Geben Sie den Absendernamen ein

en: Enter your API Token
de_DE: Geben Sie Ihr API-Token ein

en: Enter your api token
de_DE: Geben Sie Ihr API-Token ein

en: Enter your api token.
de_DE: Geben Sie Ihr API-Token ein.

en: Enter your license key
de_DE: Gib deinen Lizenz-Schlüssel ein

en: Enter your license key to activate your plan on thie store.
de_DE: Geben Sie Ihren Lizenzschlüssel ein, um Ihren Plan in diesem Shop zu aktivieren.

en: Error copying to clipboard
de_DE: Fehler beim Kopieren in die Zwischenablage

en: Error copying to clipboard.
de_DE: Fehler beim Kopieren in die Zwischenablage.

en: Error.
de_DE: Fehler.

en: Ethiopian Birr
de_DE: Äthiopischer Birr

en: European Union
de_DE: Europäische Union

en: Example Product
de_DE: Beispielprodukt

en: Exp.
de_DE: Erw.

en: Expired
de_DE: Abgelaufen

en: Export CSV
de_DE: CSV-Datei exportieren

en: Failed
de_DE: Gescheitert

en: Failed Payments
de_DE: Fehlgeschlagene Zahlungen

en: Failed to cancel subscription.
de_DE: Abonnement konnte nicht gekündigt werden.

en: Failed to create refund.
de_DE: Erstattung konnte nicht erstellt werden.

en: Failed to save coupon.
de_DE: Coupon konnte nicht gespeichert werden.

en: Failed to save.
de_DE: Speichern fehlgeschlagen.

en: Failed to start subscription.
de_DE: Fehler beim Starten des Abonnements.

en: Failed to un-cancel subscription.
de_DE: Abonnement konnte nicht gekündigt werden.

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
de_DE: Fehler beim Aktualisieren. Bitte suchen Sie nach Fehlern und versuchen Sie es erneut.

en: Falkland Pound
de_DE: Falkland-Pfund

en: Fallback Rate
de_DE: Fallback-Rate

en: Fijian Dollar
de_DE: Fidschi-Dollar

en: File
de_DE: Datei

en: Filename
de_DE: Dateiname

en: Files attached to the product.
de_DE: An das Produkt angehängte Dateien.

en: Filter checkout forms list
de_DE: Bestellformulare filtern

en: Final Email Delay
de_DE: Endgültige E-Mail-Verzögerung

en: Finalizing order...
de_DE: Bestellung abschließen ...

en: Find My Api Token
de_DE: Mein API-Token finden

en: Find a product...
de_DE: Produkt finden ...

en: Fingerprint
de_DE: Fingerabdruck

en: First Email Delay
de_DE: Erste E-Mail-Verzögerung

en: First Name
de_DE: Vorname

en: First Name Help
de_DE: Hilfe beim Vornamen

en: First Name Label
de_DE: Vorname Label

en: First email sent when a checkout is abandoned.
de_DE: Erste E-Mail, die gesendet wird, wenn ein Kauf abgebrochen wird.

en: First, add some conditions for the display of this group of blocks.
de_DE: Fügen Sie zunächst einige Bedingungen für die Anzeige dieser Gruppe von Blöcken hinzu.

en: Fixed
de_DE: Fest

en: Fixed Discount
de_DE: Fester Rabatt

en: Footer
de_DE: Fusszeile

en: For %d months
de_DE: Seit %d Monaten

en: Forever
de_DE: Für immer

en: Form
de_DE: Formular

en: Form Highlight Color
de_DE: Hervorhebungsfarbe des Formulars

en: Form ID is invalid.
de_DE: Formular-ID ist ungültig.

en: Form ID is required.
de_DE: Formular-ID ist erforderlich.

en: Form Template
de_DE: Formularvorlage

en: Form Title
de_DE: Formulartitel

[ctx: Form slug]
en: checkout
de_DE: Bestellvorgang

[ctx: Form title]
en: Checkout
de_DE: Bestellvorgang

en: Forms
de_DE: Formulare

en: Fraudulent
de_DE: Betrügerisch

en: Free
de_DE: Kostenlos

en: Free Order Emails
de_DE: Kostenlose Bestell-E-Mails

en: Free Trial
de_DE: Kostenlose Testversion

en: Free Trial Days
de_DE: Kostenlose Probetage

en: Free Trial Ends
de_DE: Kostenlose Testversion endet

en: Full
de_DE: Voll

en: Full vertical height
de_DE: Volle vertikale Höhe

en: GDPR Message
de_DE: DSGVO Nachricht

en: GDPR Settings
de_DE: DSGVO Einstellungen

en: GMT+00:00) Lisbon
de_DE: GMT+00:00) Lissabon

en: GMT+01:00) Belgrade
de_DE: GMT+01:00) Belgrad

en: GMT+01:00) Brussels
de_DE: GMT+01:00) Brüssel

en: GMT+01:00) Copenhagen
de_DE: GMT+01:00) Kopenhagen

en: GMT+01:00) Prague
de_DE: GMT+01:00) Prag

en: GMT+01:00) Rome
de_DE: GMT+01:00) Rom

en: GMT+01:00) Sarajevo
de_DE: GMT+01:00) Sarajewo

en: GMT+01:00) Vienna
de_DE: GMT+01:00) Wien

en: GMT+01:00) Warsaw
de_DE: GMT+01:00) Warschau

en: GMT+01:00) West Central Africa
de_DE: GMT+01:00) West-Zentralafrika

en: GMT+01:00) Zurich
de_DE: GMT+01:00) Zürich

en: GMT+02:00) Athens
de_DE: GMT+02:00) Athen

en: GMT+02:00) Bucharest
de_DE: GMT+02:00) Bukarest

en: GMT+02:00) Cairo
de_DE: GMT+02:00) Kairo

en: GMT+02:00) Kyiv
de_DE: GMT+02:00) Kiew

en: GMT+03:00) Baghdad
de_DE: GMT+03:00) Bagdad

en: GMT+03:00) Moscow
de_DE: GMT+03:00) Moskau

en: GMT+03:00) Riyadh
de_DE: GMT+03:00) Riad

en: GMT+03:00) Volgograd
de_DE: GMT+03:00) Wolgograd

en: GMT+03:30) Tehran
de_DE: GMT+03:30) Teheran

en: GMT+04:00) Muscat
de_DE: GMT+04:00) Maskat

en: GMT+04:00) Tbilisi
de_DE: GMT+04:00) Tiflis

en: GMT+04:00) Yerevan
de_DE: GMT+04:00) Jerewan

en: GMT+05:00) Ekaterinburg
de_DE: GMT+05:00) Jekaterinburg

en: GMT+05:00) Karachi
de_DE: GMT+05:00) Karatschi

en: GMT+05:00) Tashkent
de_DE: GMT+05:00) Taschkent

en: GMT+05:30) Kolkata
de_DE: GMT+05:30) Kalkutta

en: GMT+05:30) New Delhi
de_DE: GMT+05:30) Neu-Delhi

en: GMT+06:00) Urumqi
de_DE: GMT+06:00) Ürümqi

en: GMT+06:30) Rangoon
de_DE: GMT+06:30) Rangun

en: GMT+07:00) Krasnoyarsk
de_DE: GMT+07:00) Krasnojarsk

en: GMT+07:00) Novosibirsk
de_DE: GMT+07:00) Nowosibirsk

en: GMT+08:00) Beijing
de_DE: GMT+08:00) Peking

en: GMT+08:00) Hong Kong
de_DE: GMT+08:00) Hongkong

en: GMT+08:00) Singapore
de_DE: GMT+08:00) Singapur

en: GMT+08:00) Taipei
de_DE: GMT+08:00) Taipeh

en: GMT+09:00) Tokyo
de_DE: GMT+09:00) Tokio

en: GMT+09:00) Yakutsk
de_DE: GMT+09:00) Jakutsk

en: GMT+10:00) Vladivostok
de_DE: GMT+10:00) Wladiwostok

en: GMT+11:00) New Caledonia
de_DE: GMT+11:00) Neukaledonien

en: GMT+12:00) Fiji
de_DE: GMT+12:00) Fidschi

en: GMT+12:00) Kamchatka
de_DE: GMT+12:00) Kamtschatka

en: GMT+12:00) Marshall Is.
de_DE: GMT+12:00) Marshallinseln.

en: GMT+13:00) Nuku&#39;alofa
de_DE: GMT+13:00) Nuku'alofa

en: GMT-01:00) Azores
de_DE: GMT-01:00) Azoren

en: GMT-01:00) Cape Verde Is.
de_DE: GMT-01:00) Kap-Verde-Inseln.

en: GMT-02:00) Mid-Atlantic
de_DE: GMT-02:00) Mittelatlantik

en: GMT-03:00) Brasilia
de_DE: GMT-03:00) Brasilien

en: GMT-03:00) Greenland
de_DE: GMT-03:00) Grönland

en: GMT-03:30) Newfoundland
de_DE: GMT-03:30) Neufundland

en: GMT-04:00) Atlantic Time (Canada)
de_DE: GMT-04:00) Atlantikzeit (Kanada)

en: GMT-05:00) America/Detroit
de_DE: GMT-05:00) Amerika/Detroit

en: GMT-05:00) America/Indiana/Marengo
de_DE: GMT-05:00) Amerika/Indiana/Marengo

en: GMT-05:00) America/Indiana/Petersburg
de_DE: GMT-05:00) Amerika/Indiana/Petersburg

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vevay
de_DE: GMT-05:00) Amerika/Indiana/Vevay

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vincennes
de_DE: GMT-05:00) Amerika/Indiana/Vincennes

en: GMT-05:00) America/Indiana/Winamac
de_DE: GMT-05:00) Amerika/Indiana/Winamac

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Louisville
de_DE: GMT-05:00) Amerika/Kentucky/Louisville

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Monticello
de_DE: GMT-05:00) Amerika/Kentucky/Monticello

en: GMT-05:00) Bogota
de_DE: GMT-05:00) Bogotá

en: GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
de_DE: GMT-05:00) Eastern Time (USA und Kanada)

en: GMT-05:00) Indiana (East)
de_DE: GMT-05:00) Indiana (Osten)

en: GMT-06:00) America/Indiana/Knox
de_DE: GMT-06:00) Amerika/Indiana/Knox

en: GMT-06:00) America/Indiana/Tell_City
de_DE: GMT-06:00) Amerika/Indiana/Tell_City

en: GMT-06:00) America/Menominee
de_DE: GMT-06:00) Amerika/Menominee

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Beulah
de_DE: GMT-06:00) Amerika/Nord_Dakota/Beulah

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Center
de_DE: GMT-06:00) Amerika/Nord_Dakota/Zentrum

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/New_Salem
de_DE: GMT-06:00) Amerika/Nord_Dakota/Neu_Salem

en: GMT-06:00) Central America
de_DE: GMT-06:00) Mittelamerika

en: GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
de_DE: GMT-06:00) Central Time (USA & Kanada)

en: GMT-06:00) Mexico City
de_DE: GMT-06:00) Mexiko-Stadt

en: GMT-07:00) America/Boise
de_DE: GMT-07:00) Amerika/Boise

en: GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
de_DE: GMT-07:00) Bergzeit (USA & Kanada)

en: GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
de_DE: GMT-08:00) Pazifische Zeit (USA & Kanada)

en: GMT-09:00) America/Anchorage
de_DE: GMT-09:00) Amerika/Anchorage

en: GMT-09:00) America/Metlakatla
de_DE: GMT-09:00) Amerika/Metlakatla

en: GMT-09:00) America/Nome
de_DE: GMT-09:00) Amerika/Nome

en: GMT-09:00) America/Sitka
de_DE: GMT-09:00) Amerika/Sitka

en: GMT-09:00) America/Yakutat
de_DE: GMT-09:00) Amerika/Jakutat

en: GMT-10:00) America/Adak
de_DE: GMT-10:00) Amerika/Adak

en: GMT-11:00) American Samoa
de_DE: GMT-11:00) Amerikanisch-Samoa

en: GMT-11:00) Midway Island
de_DE: GMT-11:00) Midwayinseln

en: GMT-12:00) International Date Line West
de_DE: GMT-12:00) Internationale Datumsgrenze West

en: GST Number
de_DE: GST-Nummer

en: GST Registration
de_DE: GST-Registrierung

en: Gambian Dalasi
de_DE: Gambisches Dalasi

en: Georgian Lari
de_DE: Georgischer Lari

en: Get Help
de_DE: Hilfe bekommen

en: Get Started
de_DE: Loslegen

en: Get Subscription Saver
de_DE: Holen Sie sich den Abonnement-Sparer

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
de_DE: Legen Sie los, indem Sie Ihr erstes Produkt erstellen oder ein neues Checkout-Formular erstellen

en: Get started by selecting a form or start build a new form.
de_DE: Beginnen Sie mit der Auswahl eines Formulars oder beginnen Sie mit der Erstellung eines neuen Formulars.

en: Get started with SureCart
de_DE: Beginnen Sie mit SureCart

en: Gibraltar Pound
de_DE: Gibraltar-Pfund

en: Go Back
de_DE: Zurück

en: Go back.
de_DE: Zurück.

en: Group Access
de_DE: Gruppenzugriff

en: Group Name
de_DE: Gruppenname

en: Grow your store worry-free.
de_DE: Erweitern Sie Ihren Shop sorgenfrei.

en: Guatemalan Quetzal
de_DE: Guatemaltekischer Quetzal

en: Guinean Franc
de_DE: Guineischer Franc

en: Guyanese Dollar
de_DE: Guyanischer Dollar

en: Haitian Gourde
de_DE: Haitianische Gourde

en: Header Text
de_DE: Überschrift

en: Help
de_DE: Hilfe

en: Hide %d Archived Prices
de_DE: %d archivierte Preise ausblenden

en: Hide %d Archived Promotion Codes
de_DE: %d archivierte Aktionscodes ausblenden

en: Honduran Lempira
de_DE: Honduranische Lempira

en: Hong Kong Dollar
de_DE: Hongkong Dollar

en: How To Add Buttons
de_DE: So fügen Sie Buttons hinzu

en: Hungarian Forint
de_DE: Ungarischer Forint

en: I.E. Cash On Delivery
de_DE: IE Nachnahme

en: I.E. Free shipping on all orders…
de_DE: IE Kostenloser Versand für alle Bestellungen …

en: I.E. Pay with cash upon delivery.
de_DE: IE Zahlung per Nachnahme.

en: Icelandic Króna
de_DE: Isländische Krone

en: If a subscription payment fails, the subscription is marked past due. When this happens we automatically retry the payment based on our smart retry logic. If the payment is still unsuccessful after the duration set above, the subscription will be canceled.
de_DE: Wenn eine Abonnementzahlung fehlschlägt, wird das Abonnement als überfällig markiert. In diesem Fall versuchen wir die Zahlung automatisch erneut, basierend auf unserer intelligenten Wiederholungslogik. Wenn die Zahlung nach der oben festgelegten Dauer immer noch nicht erfolgreich ist, wird das Abonnement gekündigt.

en: If all of these conditions are true
de_DE: Wenn alle diese Bedingungen zutreffen

en: If any of these conditions are true
de_DE: Wenn eine dieser Bedingungen zutrifft

en: If enabled, apply reverse charge when applicable even when customers are in your home country.
de_DE: Falls aktiviert, wenden Sie gegebenenfalls Reverse Charge an, auch wenn sich Kunden in Ihrem Heimatland befinden.

en: If enabled, require all customer’s in the EU to enter a EU VAT number when checking out.
de_DE: Wenn aktiviert, müssen alle Kunden in der EU beim Bezahlen eine EU-Umsatzsteuernummer eingeben.

en: If enabled, the discount will be applied if the display conditions are satisfied, even if they do not click the bump. If disabled, the discount will only be applied if the customer clicks the order bump.
de_DE: Wenn aktiviert, wird der Rabatt angewendet, wenn die Anzeigebedingungen erfüllt sind, auch wenn sie nicht auf die Erhebung klicken. Wenn deaktiviert, wird der Rabatt nur angewendet, wenn der Kunde auf die Bestellbestätigung klickt.

en: If enabled, you can enter a tax rate to apply when a specific tax registration is not found.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, können Sie einen anzuwendenden Steuersatz eingeben, wenn eine bestimmte Steuerregistrierung nicht gefunden wird.

en: If enabled, you need to configure which tax regions you have tax nexus. Tax will only be collected for tax regions that are enabled. If disabled, no tax will be collected.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, müssen Sie konfigurieren, für welche Steuerregionen Sie einen Steuer-Nexus haben. Steuern werden nur für aktivierte Steuerregionen erhoben. Bei Deaktivierung wird keine Steuer erhoben.

en: If enabled, your store will collect Canada GST/HST for all provinces. If you need to collect additional provincial taxes for Quebec, British Columbia, Manitoba, or Saskatchewan then you will need to additionally create separate tax registrations for these provinces.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, erhebt Ihr Geschäft die kanadische GST/HST für alle Provinzen. Wenn Sie zusätzliche Provinzsteuern für Quebec, British Columbia, Manitoba oder Saskatchewan erheben müssen, müssen Sie zusätzlich separate Steuerregistrierungen für diese Provinzen erstellen.

en: If enabled, your store will collect EU VAT for all EU countries. You should enable this option if you are registered via "One-Stop Shop" and plan to submit a single VAT return for all EU countries. If you are planning to submit separate VAT returns for each EU country then you should not enable this option. You should instead create separate tax registrations for each EU country.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, erhebt Ihr Geschäft die EU-Umsatzsteuer für alle EU-Länder. Sie sollten diese Option aktivieren, wenn Sie über "One-Stop-Shop" registriert sind und beabsichtigen, eine einzige Umsatzsteuererklärung für alle EU-Länder einzureichen. Wenn Sie beabsichtigen, für jedes EU-Land separate Umsatzsteuererklärungen einzureichen, sollten Sie diese Option nicht aktivieren. Sie sollten stattdessen separate Steuerregistrierungen für jedes EU-Land erstellen.

en: If none of these conditions are true
de_DE: Wenn keine dieser Bedingungen zutrifft

en: If products in the cart require tax but not shipping, we will show a condensed version specifically for tax collection.
de_DE: Wenn für Produkte im Einkaufswagen Steuern, aber kein Versand erforderlich sind, zeigen wir eine komprimierte Version speziell für die Steuererhebung.

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
de_DE: Bei Einstellung auf "wahr" werden GST-Steuern für alle kanadischen Provinzen berechnet.

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
de_DE: Bei Einstellung auf "wahr" werden die Mehrwertsteuern für alle EU-Länder berechnet.

en: If set to true VAT taxes will be calculated using the account's home country VAT rate.
de_DE: Wenn dies auf "wahr" gesetzt ist, werden die Mehrwertsteuersteuern anhand des Mehrwertsteuersatzes des Heimatlandes des Kontos berechnet.

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
de_DE: Bei Einstellung auf „wahr“ werden E-Mails zur Erinnerung an abgebrochene Bestellungen an Kunden gesendet.

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
de_DE: Wenn auf "wahr" gesetzt, werden Auftragsbestätigungs-E-Mails an Kunden gesendet.

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
de_DE: Bei Einstellung auf „wahr“ werden Rückerstattungs-E-Mails an Kunden gesendet.

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
de_DE: Wenn das Abonnement auf "wahr" gesetzt ist, werden Mahn-E-Mails an Kunden gesendet.

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
de_DE: Bei "wahr" werden die Steuern automatisch berechnet.

en: If tax or shipping is required for checkout the address field will automatically be required.
de_DE: Wenn Steuern oder Versand für den Bestellprozess erforderlich sind, wird das Adressfeld automatisch ausgefüllt.

en: If there are errors in the checkout, they will display here.
de_DE: Wenn beim Bestellprozess Fehler auftreten, werden diese hier angezeigt.

en: If you do business in Australia, you may be required to collect GST on sales in Australia.
de_DE: Wenn Sie in Australien geschäftlich tätig sind, müssen Sie möglicherweise GST für Verkäufe in Australien erheben.

en: If you do business in the United Kingdom, you may be required to collect Value Added Tax (VAT).
de_DE: Wenn Sie im Vereinigten Königreich geschäftlich tätig sind, müssen Sie möglicherweise Mehrwertsteuer (VAT) erheben.

en: If you need to collect provincial tax (British Columbia, Manitoba, Quebec, and Saskatchewan) in addition to GST/HST, then you'll need to setup registrations for each province.
de_DE: Wenn Sie zusätzlich zur GST/HST Provinzsteuern (British Columbia, Manitoba, Quebec und Saskatchewan) erheben müssen, müssen Sie Registrierungen für jede Provinz einrichten.

en: If you plan to submit a separate VAT return to each EU country, then you'll need to setup tax registrations for each country.
de_DE: Wenn Sie beabsichtigen, für jedes EU-Land eine separate Umsatzsteuererklärung einzureichen, müssen Sie für jedes Land eine Steuerregistrierung einrichten.

en: If you would like your order numbers to have a special prefix, you can enter it here. It must not contain underscores, spaces or dashes.
de_DE: Wenn Sie möchten, dass Ihre Bestellnummern einen speziellen Präfix haben, können Sie diesen hier eingeben. Es darf keine Unterstriche, Leerzeichen oder Bindestriche enthalten.

en: Ignore notice.
de_DE: Hinweis ignorieren.

en: Ignore this notice. This is a duplicate or staging site.
de_DE: Ignorieren Sie diesen Hinweis. Dies ist eine Duplikat- oder Staging-Site.

en: Immediately
de_DE: Sofort

en: Important
de_DE: Wichtig

en: In applicable tax jurisdictions, your tax ID will show on invoices. If you don't have your tax ID number yet, you can enter it later.
de_DE: In anwendbaren Steuerhoheitsgebieten wird Ihre Steuernummer auf Rechnungen angegeben. Wenn Sie Ihre Steueridentifikationsnummer noch nicht haben, können Sie sie später eingeben.

en: Inactive
de_DE: Inaktiv

en: Increase quantity
de_DE: Menge erhöhen

en: Indian Rupee
de_DE: Indische Rupie

en: Indonesian Rupiah
de_DE: Indonesische Rupiah

en: Input Help
de_DE: Eingabehilfe

en: Input Label
de_DE: Eingabe Label

en: Input Placeholder
de_DE: Platzhalter eingeben

en: Insert Buy Link
de_DE: Kauflink einfügen

en: Inspector
de_DE: Inspektor

en: Installment
de_DE: Rate

en: Instructions on how to pay.
de_DE: Anweisungen zur Zahlung.

en: Insufficient Funds
de_DE: Unzureichende Mittel

en: Integration Provider
de_DE: Integrationsanbieter

en: Integration Provider Items
de_DE: Elemente des Integrationsanbieters

en: Integration Providers
de_DE: Integrationsanbieter

en: Integration deleted.
de_DE: Integration gelöscht.

en: Integration saved.
de_DE: Integration gespeichert.

en: Integrations
de_DE: Integrationen

en: Invalid
de_DE: Ungültig

en: Invalid API Token
de_DE: Ungültiges API-Token

en: Invalid promotion code.
de_DE: Ungültiger Aktionscode.

en: Invalid request. Please try again.
de_DE: Ungültige Anfrage. Bitte versuche es erneut.

en: Invalid verification code
de_DE: Ungültiger Bestätigungscode

en: Invalid.
de_DE: Ungültig.

en: Invoice
de_DE: Rechnung

en: Invoice Details
de_DE: Rechnungsdetails

en: Invoices
de_DE: Rechnungen

en: Invoices & Receipts
de_DE: Rechnungen & Quittungen

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
de_DE: Rechnungen ähneln Bestellungen, werden jedoch für Zahlungen und Tarifänderungen bei aktiven Abonnements verwendet. In Zukunft können Sie eine Rechnung zum Versenden erstellen.

en: Israeli New Sheqel
de_DE: Israelischer neuer Schekel

en: It does not match parent currency.
de_DE: Es stimmt nicht mit der Mutterwährung überein.

en: It is archived.
de_DE: Es ist archiviert.

en: It is expired.
de_DE: Es ist abgelaufen.

en: It is not a valid hex color.
de_DE: Es ist keine gültige Hex-Farbe.

en: It is not valid or enabled.
de_DE: Es ist nicht gültig oder aktiviert.

en: It looks like this site has moved or has been duplicated. SureCart has created new webhooks for the domain to prevent purchase sync issues. Should we remove the previous webook?
de_DE: Anscheinend wurde diese Website verschoben oder dupliziert. SureCart hat neue Webhooks für die Domain erstellt, um Probleme mit der Kaufsynchronisierung zu vermeiden. Sollten wir das vorherige Webbook entfernen?

en: It looks like you are not yet a customer.
de_DE: Anscheinend sind Sie noch kein Kunde.

en: It must be greater than the largest existing order number.
de_DE: Sie muss größer sein, als die größte vorhandene Bestellnummer.

en: Item
de_DE: Artikel

en: Items
de_DE: Artikel

en: Jamaican Dollar
de_DE: Jamaika-Dollar

en: Japanese Yen
de_DE: Japanische YEN

en: Just one last step!
de_DE: Nur noch ein letzter Schritt!

en: Kazakhstani Tenge
de_DE: Kasachischer Tenge

en: Keep Update
de_DE: Update behalten

en: Kenyan Shilling
de_DE: Kenianischer Schilling

en: Key
de_DE: Schlüssel

en: Kyrgyzstani Som
de_DE: Kirgisischer Som

en: Label for donation
de_DE: Label für Spende

en: Label with Free Trial
de_DE: Label mit kostenloser Testversion

en: Large
de_DE: Groß

en: Last 30 Days
de_DE: Letzte 30 Tage

en: Last Month
de_DE: Im vergangenen Monat

en: Last Name
de_DE: Nachname

en: Last Name Label
de_DE: Nachname Label

en: Last Updated
de_DE: Zuletzt aktualisiert

en: Last Week
de_DE: Letzte Woche

en: LearnDash Course
de_DE: LearnDash-Kurs

en: LearnDash Group
de_DE: LearnDash-Gruppe

en: LearnDash Groups
de_DE: LearnDash-Gruppen

en: Leave the heavy-lifting to us. Use SureCart's built-in native integrations with all the plugins you use. Purchases and subscriptions are automatically synced with your plugins.
de_DE: Überlassen Sie uns das schwere Heben. Verwenden Sie die integrierten nativen Integrationen von SureCart mit allen von Ihnen verwendeten Plugins. Käufe und Abonnements werden automatisch mit Ihren Plugins synchronisiert.

en: Leave this blank and we will generate one for you.
de_DE: Lassen Sie dieses Feld leer und wir erstellen eines für Sie.

en: Lebanese Pound
de_DE: Libanesisches Pfund

en: Liberian Dollar
de_DE: Liberianischer Dollar

en: License
de_DE: Lizenz

en: License Key
de_DE: Lizenzschlüssel

en: License Keys
de_DE: Lizenzschlüssel

en: License updated.
de_DE: Lizenz aktualisiert.

en: Licenses
de_DE: Lizenzen

en: Licensing
de_DE: Lizenzierung

en: Lifetime Subscription
de_DE: Lifetime Abonnement

en: LifterLMS Course
de_DE: LifterLMS-Kurs

en: Light
de_DE: Hell

en: Limit Per-Customer Purchases
de_DE: Beschränken Sie Käufe pro Kunde

en: Limit To A Specific Customer
de_DE: Auf einen bestimmten Kunden beschränken

en: Limit result set to users with a customer.
de_DE: Ergebnismenge auf Benutzer mit einem Kunden beschränken.

en: Limit result set to users with specific customer ids.
de_DE: Beschränken Sie die Ergebnismenge auf Benutzer mit bestimmten Kunden-IDs.

en: Limit the end date when customers can redeem this coupon.
de_DE: Begrenzen Sie das Enddatum, an dem Kunden diesen Gutschein einlösen können.

en: Limit the number of times a single customer can purchase this product.
de_DE: Begrenzen Sie die Anzahl der Male, die ein einzelner Kunde dieses Produkt kaufen kann.

en: Limit the number of times this code can be redeemed.
de_DE: Begrenzen Sie die Anzahl der Male, die dieser Code eingelöst werden kann.

en: Limit the usage of this promotion code
de_DE: Beschränken Sie die Verwendung dieses Aktionscodes

en: Link image to home
de_DE: Bild mit Startseite verlinken

en: Link removed.
de_DE: Verlinkung entfernt.

en: Links and Shortcodes
de_DE: Links und Shortcodes

en: Load More
de_DE: Mehr laden

en: Loading Text
de_DE: Text wird geladen

en: Local / Staging
de_DE: Lokal / Staging

en: Local Reverse Charge
de_DE: Lokales Reverse-Charge

en: Logout
de_DE: Ausloggen

en: Logout button settings
de_DE: Einstellungen Logout Button

en: Macanese Pataca
de_DE: Pataca aus Macau

en: Macedonian Denar
de_DE: Mazedonischer Denar

en: Make Default
de_DE: als Standard machen

en: Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
de_DE: Stellen Sie sicher, dass Sie bei den zuständigen Finanzämtern registriert sind, bevor Sie die Steuererhebung aktivieren.

en: Malagasy Ariary
de_DE: Madagassische Ariary

en: Malawian Kwacha
de_DE: Malawischer Kwacha

en: Malaysian Ringgit
de_DE: Malaysischer Ringgit

en: Maldivian Rufiyaa
de_DE: Maledivisches Rufiyaa

en: Manage Scheduled Update
de_DE: Geplantes Update verwalten

en: Manage how your store charges sales tax on orders, invoices, and subscriptions.
de_DE: Verwalten Sie, wie Ihr Geschäft Umsatzsteuer auf Bestellungen, Rechnungen und Abonnements berechnet.

en: Manage how your store charges sales tax within each tax region. Check with a tax expert to understand your tax obligations.
de_DE: Verwalten Sie, wie Ihr Geschäft Umsatzsteuer in jeder Steuerregion berechnet. Wenden Sie sich an einen Steuerexperten, um Ihre steuerlichen Pflichten zu verstehen.

en: Manage how your store collects EU VAT for all EU countries.
de_DE: Verwalten Sie, wie Ihr Geschäft die EU-Mehrwertsteuer für alle EU-Länder erhebt.

en: Manage how your store collects GST/HST for all Canadian provinces.
de_DE: Verwalten Sie, wie Ihr Geschäft GST/HST für alle kanadischen Provinzen erhebt.

en: Manage how your store handles failed subscription payments.
de_DE: Verwalten Sie, wie Ihr Geschäft mit fehlgeschlagenen Abonnementzahlungen umgeht.

en: Manage how your store handles subscription upgrades, downgrades, and cancellations.
de_DE: Verwalten Sie, wie Ihr Shop mit Abonnement-Upgrades, -Downgrades und -Kündigungen umgeht.

en: Manage what your customers are able to see and do from the customer portal.
de_DE: Verwalten Sie, was Ihre Kunden im Kundenportal sehen und tun können.

en: Manage which notifications are sent to your customers.
de_DE: Verwalten Sie, welche Benachrichtigungen an Ihre Kunden gesendet werden.

en: Manage your subscription purchase behavior.
de_DE: Verwalten Sie Ihr Abonnement-Kaufverhalten.

en: Manual
de_DE: Handbuch

en: Manual Payment Method
de_DE: Manuelle Zahlungsmethode

en: Manual Payment Methods
de_DE: Manuelle Zahlungsmethoden

en: Mark Paid
de_DE: Bezahlt markieren

en: Mauritanian Ouguiya
de_DE: Mauretanische Ouguiya

en: Mauritian Rupee
de_DE: Mauritische Rupie

en: Max
de_DE: max

en: Maximum Price
de_DE: Höchstpreis

en: Maximum height
de_DE: maximale Höhe

en: Media
de_DE: Medien

en: Medium
de_DE: Mittel

en: MemberPress Membership
de_DE: MemberPress-Mitgliedschaft

en: Membership Access
de_DE: Zugang zur Mitgliedschaft

en: Message Text
de_DE: Nachrichtentext

en: Metadata
de_DE: Metadaten

en: Metadata for the order.
de_DE: Metadaten zur Bestellung.

en: Method
de_DE: Methode

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
de_DE: Methode ' %s ' nicht implementiert. Muss in Unterklasse überschrieben werden.

en: Mexican Peso
de_DE: Mexikanischer Peso

en: Micro-Business Exemption
de_DE: Ausnahmeregelung für Kleinunternehmen

en: Minimum Price
de_DE: Minimaler Preis

en: Miscellaneous
de_DE: sonstiges

en: Mode
de_DE: Modus

en: Moldovan Leu
de_DE: Moldauischer Leu

en: Mongolian Tögrög
de_DE: Mongolisches Tögrög

en: Month
de_DE: Monat

en: Monthly
de_DE: Monatlich

en: Moroccan Dirham
de_DE: Marokkanischer Dirham

en: Move to Trash
de_DE: Löschen

en: Mozambican Metical
de_DE: Metical aus Mosambik

en: Must be accepted.
de_DE: Muss akzeptiert werden.

en: Must be an integer
de_DE: Muss eine ganze Zahl sein

en: Must be blank
de_DE: Muss leer sein

en: Must be even
de_DE: Muss eben sein

en: Must be larger.
de_DE: Muss größer sein.

en: Must be odd
de_DE: Muss seltsam sein

en: Must be smaller.
de_DE: Muss kleiner sein.

en: My website domain has permanently changed. Remove webhook for %s
de_DE: Die Domain meiner Website hat sich dauerhaft geändert. Webhook für %s entfernen

en: Myanmar Kyat
de_DE: Myanmarischer Kyat

en: Name Placeholder
de_DE: Nachnamen Platzhalter

en: Name Your Price
de_DE: Nennen Sie Ihren Preis

en: Name your own price
de_DE: Nennen Sie Ihren eigenen Preis

en: Namibian Dollar
de_DE: Namibischer Dollar

en: Nepalese Rupee
de_DE: Nepalesische Rupie

en: Net Payment
de_DE: Nettozahlung

en: Netherlands Antillean Gulden
de_DE: Niederländischer Antillen-Gulden

en: New Cancellation Reason
de_DE: Neuer Kündigungsgrund

en: New Cart
de_DE: Neuer Warenkorb

en: New Checkout Form
de_DE: Neues Bestellformular

en: New Form
de_DE: Neues Formular

en: New Order
de_DE: Neue Bestellung

en: New Plan
de_DE: Neuer Plan

en: New Promotion Code
de_DE: Neuer Aktionscode

en: New Tab %d
de_DE: Neuer Tab %d

en: New Taiwan Dollar
de_DE: Neuer Taiwan-Dollar

en: New Upgrade Group
de_DE: Neue Upgrade-Gruppe

en: New Zealand Dollar
de_DE: Neuseeland Dollar

en: Next
de_DE: Nächste

en: Next Billing Period
de_DE: Nächster Abrechnungszeitraum

en: Next Page
de_DE: Nächste Seite

en: Next retry:
de_DE: Nächste Wiederholung:

en: Nicaraguan Córdoba
de_DE: Nicaraguanisches Córdoba

en: Nigerian Naira
de_DE: Nigerianische Naira

en: No Reason Provided
de_DE: Kein Grund angegeben

en: No billing periods
de_DE: Keine Abrechnungszeiträume

en: No cancellation acts.
de_DE: Keine Widerrufsbelehrung.

en: No charges
de_DE: Keine Gebühren

en: No checkout forms found in Trash.
de_DE: Keine Bestellformulare im Papierkorb gefunden.

en: No checkout forms found.
de_DE: Keine Bestellformulare gefunden.

en: No code specified
de_DE: Kein Code angegeben

en: No customers found.
de_DE: Keine Kunden gefunden.

en: No discount.
de_DE: Kein Rabatt.

en: No items found
de_DE: Keine Elemente gefunden

en: No licenses found.
de_DE: Keine Lizenzen gefunden.

en: No manual payment methods.
de_DE: Keine manuellen Zahlungsmethoden.

en: No more charges.
de_DE: Keine Belastungen mehr.

en: No more orders.
de_DE: Keine Bestellungen mehr.

en: No more subscriptions.
de_DE: Keine Abonnements mehr.

en: No name provided
de_DE: Kein Name angegeben

en: No order bumps found.
de_DE: Keine Order Bumps gefunden.

en: No price
de_DE: Kein Preis

en: No product
de_DE: Kein Produkt

en: No products found.
de_DE: Keine Produkte gefunden.

en: None
de_DE: Nichts

en: None found.
de_DE: Nichts gefunden.

en: None of these items are in the cart.
de_DE: Keiner dieser Artikel befindet sich im Warenkorb.

en: Norwegian Krone
de_DE: Norwegische Krone

en: Not Found
de_DE: Nicht gefunden

en: Not Redeemed
de_DE: Nicht eingelöst

en: Not Scheduled
de_DE: Nicht geplant

en: Not a number
de_DE: Keine Nummer

en: Not found.
de_DE: Nicht gefunden.

en: Note: By checking this, it will show confirmation text below the email on checkout forms.
de_DE: Hinweis: Wenn Sie dies aktivieren, wird der Bestätigungstext unter der E-Mail auf Bestellformularen angezeigt.

en: Notification Settings
de_DE: Benachrichtigungseinstellungen

en: Notification settings for abandoned checkouts
de_DE: Benachrichtigungseinstellungen für abgebrochene Bestellprozesse.

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Number
de_DE: Anzahl

en: Number Type
de_DE: Zahlentyp

en: Number of Payments
de_DE: Anzahl der Zahlungen

en: Number of days until expiration
de_DE: Anzahl der Tage bis zum Ablauf

en: Number of months
de_DE: Anzahl der Monate

en: OR
de_DE: ODER

en: Offer Discount
de_DE: Rabatt anbieten

en: Offer the rewewal discount when this option is selected
de_DE: Bieten Sie den Verlängerungsrabatt an, wenn diese Option ausgewählt ist.

en: Okay
de_DE: okay

en: On the final email
de_DE: In der letzten E-Mail

en: On the first email
de_DE: Bei der ersten E-Mail

en: On the second email
de_DE: Bei der zweiten E-Mail

en: Once
de_DE: Einmal

en: One Time
de_DE: Einmal

en: One Week
de_DE: Eine Woche

en: One column
de_DE: Eine Spalte

en: One or more of the parameters requires an integer, but the values provided were a different type. Make sure that only supported values are provided for each attribute. Refer to our API documentation to look up the type of data each attribute supports.
de_DE: Mindestens einer der Parameter erfordert eine Ganzzahl, aber die bereitgestellten Werte waren von einem anderen Typ. Stellen Sie sicher, dass für jedes Attribut nur unterstützte Werte bereitgestellt werden. Schlagen Sie in unserer API-Dokumentation nach, welche Art von Daten jedes Attribut unterstützt.

en: One or more provided parameters was not allowed for the given operation on the PaymentIntent. Check our API reference or the returned error message to see which values were not correct for that PaymentIntent.
de_DE: Mindestens ein bereitgestellter Parameter war für den angegebenen Vorgang auf PaymentIntent nicht zulässig. Überprüfen Sie unsere API-Referenz oder die zurückgegebene Fehlermeldung, um festzustellen, welche Werte für diesen PaymentIntent nicht korrekt waren.

en: One or more required string values is empty. Make sure that string values contain at least one character.
de_DE: Mindestens ein erforderlicher Zeichenfolgenwert ist leer. Stellen Sie sicher, dass Zeichenfolgenwerte mindestens ein Zeichen enthalten.

en: One or more required values are missing. Check our API documentation to see which values are required to create or modify the specified resource.
de_DE: Mindestens ein erforderlicher Wert fehlt. Sehen Sie in unserer API-Dokumentation nach, welche Werte zum Erstellen oder Ändern der angegebenen Ressource erforderlich sind.

en: One or more required values were not provided. Make sure requests include all required parameters.
de_DE: Mindestens ein erforderlicher Wert wurde nicht angegeben. Stellen Sie sicher, dass Anfragen alle erforderlichen Parameter enthalten.

en: One or more values provided only included whitespace. Check the values in your request and update any that contain only whitespace.
de_DE: Mindestens ein Wert enthielt nur Leerzeichen. Überprüfen Sie die Werte in Ihrer Anfrage und aktualisieren Sie alle, die nur Leerzeichen enthalten.

en: One-Time
de_DE: Einmal

en: Only one active abandoned checkout is allowed at a time
de_DE: Es ist jeweils nur ein aktiver abgebrochene Kauf zulässig

en: Only return objects that belong to the given product groups.
de_DE: Geben Sie nur Objekte zurück, die zu den angegebenen Produktgruppen gehören.

en: Only return objects that belong to the given products.
de_DE: Geben Sie nur Objekte zurück, die zu den angegebenen Produkten gehören.

en: Only return objects that have this currency. If not set, this will fallback to the account's default currency.
de_DE: Geben Sie nur Objekte zurück, die diese Währung haben. Wenn nicht festgelegt, wird auf die Standardwährung des Kontos zurückgegriffen.

en: Only return prices that allow ad hoc amounts or not.
de_DE: Geben Sie nur Preise zurück, die Ad-hoc-Beträge zulassen oder nicht.

en: Only return products that are recurring or not recurring (one time).
de_DE: Geben Sie nur wiederkehrende oder nicht wiederkehrende (einmalige) Produkte zurück.

en: Open Text
de_DE: Text öffnen

en: Opt-in to some beta features of the plugin.
de_DE: Opt-in für einige Beta-Funktionen des Plugins.

en: Order
de_DE: Bestellung

en: Order Bump Price
de_DE: Order Bump Preis

en: Order Bump updated.
de_DE: Order Bump aktualisiert.

en: Order Confirmation
de_DE: Bestellbestätigung

en: Order Confirmation Emails
de_DE: Bestellbestätigungs-E-Mails

en: Order Details
de_DE: Bestelldetails

en: Order History
de_DE: Bestellverlauf

en: Order Marked as Paid.
de_DE: Bestellung als bezahlt markiert.

en: Order Number Prefix
de_DE: Präfix der Bestellnummer

en: Order Numbering
de_DE: Bestellnummerierung

en: Order Numbers Counter
de_DE: Auftragsnummernzähler

en: Orders
de_DE: Bestellungen

en: Orders & Receipts
de_DE: Bestellungen & Quittungen

en: Other
de_DE: Andere

en: Overview
de_DE: Überblick

en: Owner data.
de_DE: Eigentümerdaten.

[ctx: Page slug]
en: checkout
de_DE: Bestellvorgang

[ctx: Page slug]
en: customer-dashboard
de_DE: Kunden Dashboard

[ctx: Page slug]
en: order-confirmation
de_DE: bestell-bestätigung

[ctx: Page title]
en: Checkout
de_DE: Bestellvorgang

[ctx: Page title]
en: Thank you!
de_DE: Danke dir!

en: Paid
de_DE: Bezahlt

en: Pakistani Rupee
de_DE: Pakistanische Rupie

en: Panamanian Balboa
de_DE: Panamaischer Balboa

en: Papua New Guinean Kina
de_DE: Kina aus Papua-Neuguinea

en: Paraguayan Guaraní
de_DE: Paraguayischer Guarani

en: Partially Refunded
de_DE: Teilweise erstattet

en: Password
de_DE: Passwort

en: Password Confirmation
de_DE: Passwort Bestätigung

en: Password Confirmation Help
de_DE: Hilfe zur Passwortbestätigung

en: Password Confirmation Label
de_DE: Passwort Bestätigung Label

en: Password Confirmation Placeholder
de_DE: Passwort Bestätigung Platzhalter

en: Past Due
de_DE: Überfällig

en: Pay what you want
de_DE: Zahlen Sie, was Sie wollen

en: PayPal selected for check out.
de_DE: PayPal zum Auschecken ausgewählt.

en: Payment
de_DE: Zahlung

en: Payment Failures
de_DE: Zahlungsausfälle

en: Payment History
de_DE: Zahlungshistorie

en: Payment Intent
de_DE: Zahlungsabsicht

en: Payment Method
de_DE: Zahlungsmethode

en: Payment Methods
de_DE: Zahlungsmethoden

en: Payment Plan
de_DE: Zahlungsplan

en: Payment Type
de_DE: Zahlungsart

en: Payment instructions
de_DE: Zahlungsanweisungen

en: Payment method deleted.
de_DE: Zahlungsmethode gelöscht.

en: Payment method disabled.
de_DE: Zahlungsmethode deaktiviert.

en: Payment method enabled.
de_DE: Zahlungsmethode aktiviert.

en: Payment method updated.
de_DE: Zahlungsmethode aktualisiert.

en: Payment retry successful!
de_DE: Zahlungswiederholung erfolgreich!

en: Payment retry window in weeks.
de_DE: Zahlungswiederholungsfenster in Wochen.

en: Payments
de_DE: Zahlungen

en: Payments that are made outside your online store. When a customer selects a manual payment method, you'll need to approve their order before it can be fulfilled
de_DE: Zahlungen, die außerhalb Ihres Online-Shops getätigt werden. Wenn ein Kunde eine manuelle Zahlungsmethode auswählt, müssen Sie seine Bestellung genehmigen, bevor sie ausgeführt werden kann

en: Payouts have been disabled on the connected account. Check the connected account’s status to see if any additional information needs to be provided, or if payouts have been disabled for another reason.
de_DE: Auszahlungen wurden auf dem verbundenen Konto deaktiviert. Überprüfen Sie den Status des verbundenen Kontos, um festzustellen, ob zusätzliche Informationen bereitgestellt werden müssen oder ob Auszahlungen aus einem anderen Grund deaktiviert wurden.

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
de_DE: Paypal nimmt diese Zahlung genauer unter die Lupe. Es ist für einige Zahlungen erforderlich und dauert normalerweise bis zu 3 Werktage.

en: Pending
de_DE: Ausstehend

en: Pending Update
de_DE: Ausstehende Aktualisierung

en: Percent Off
de_DE: Rabatt in %

en: Percent that will be taken off line items associated with this bump.
de_DE: Prozentsatz, der mit diesem Bump verknüpfte Werbebuchungen offline genommen werden.

en: Percentage
de_DE: Prozentsatz

en: Percentage Discount
de_DE: Prozentualer Rabatt

en: Percentage Of Subscriptions Saved
de_DE: Prozentsatz der gespeicherten Abonnements

en: Percentage Of Subscriptions Saved By Coupon
de_DE: Prozentsatz der durch Gutschein eingesparten Abonnements

en: Percentage of checkouts recovered
de_DE: Prozentsatz der wiederhergestellten Bestellvorgänge

en: Percentage of revenue recovered
de_DE: Prozentsatz der wiedererlangten Einnahmen

en: Performance
de_DE: Leistung

en: Permanently delete %s? You cannot undo this action.
de_DE: %s dauerhaft löschen? Sie können diese Aktion nicht rückgängig machen.

en: Permanently delete this order bump? You cannot undo this action.
de_DE: Diesen Order Bump endgültig löschen? Sie können diese Aktion nicht rückgängig machen.

en: Permanently delete this price? You cannot undo this action.
de_DE: Diesen Preis dauerhaft löschen? Sie können diese Aktion nicht rückgängig machen.

en: Peruvian Sol
de_DE: Peruanischer Sol

en: Philippine Peso
de_DE: Philippinischer Peso

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Placed By
de_DE: Platziert von

en: Placeholder
de_DE: Platzhalter

en: Plans
de_DE: Pläne

en: Please add at least one product.
de_DE: Bitte fügen Sie mindestens ein Produkt hinzu.

en: Please clear checkout page cache after changing this setting.
de_DE: Bitte löschen Sie den Cache der Bestellseite, nachdem Sie diese Einstellung geändert haben.

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
de_DE: Bitte überprüfen Sie, ob Ihr Präfix keine Leerzeichen, Unterstriche, Bindestriche oder Sonderzeichen enthält.

en: Please enter a valid tax number.
de_DE: Bitte geben Sie eine gültige Steuernummer ein.

en: Please enter an API key.
de_DE: Bitte geben Sie einen API-Schlüssel ein.

en: Please fill out your address.
de_DE: Bitte füllen Sie Ihre Adresse aus.

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
de_DE: Bitte sehen Sie sich das Formular im Frontend an, um die Stripe-Zahlungselementfelder zu laden.

en: Please refresh the page and try again.
de_DE: Bitte aktualisieren Sie die Seite und versuchen Sie es erneut.

en: Plugin Settings
de_DE: Plugin Einstellungen

en: Polish Złoty
de_DE: Polnischer Złoty

en: Postal Code Placeholder
de_DE: PLZ Platzhalter

en: Potential Checkout Recovery Rate
de_DE: Potenzielle Wiederherstellungsrate der Käufe

en: Potential Recovered Checkouts
de_DE: Mögliche wiederhergestellte Käufe

en: Potential Recovered Revenue
de_DE: Potentielle Wiedererlangung von Einnahmen

en: Potential Revenue Recovery Rate
de_DE: Potenzielle Einnahmenrückgewinnungsrate

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Previous
de_DE: Vorherige

en: Previous Page
de_DE: Vorherige Seite

en: Previous Product ID
de_DE: Vorherige Produkt-ID

en: Price
de_DE: Preis

en: Price ID
de_DE: Preis-ID

en: Price archived.
de_DE: Preis archiviert.

en: Price created.
de_DE: Preis erstellt.

en: Price deleted.
de_DE: Preis gelöscht.

en: Price unarchived.
de_DE: Preis nicht archiviert.

en: Prices
de_DE: Preise

en: Pricing
de_DE: Preisgestaltung

en: Primary Button
de_DE: Primärer Button

en: Priority
de_DE: Priorität

en: Privacy Policy
de_DE: Datenschutzbestimmung

en: Private
de_DE: Privat

en: Processing
de_DE: Im Prozess

en: Processing Payment
de_DE: Zahlung verarbeiten

en: Processing payment...
de_DE: Zahlung verarbeiten ...

en: Processor
de_DE: Zahlungsabwickler

en: Product
de_DE: Produkt

en: Product Access
de_DE: Produktzugang

en: Product Group
de_DE: Produktgruppe

en: Product Groups
de_DE: Produktgruppen

en: Product ID
de_DE: Produkt ID

en: Product Info
de_DE: Produktinformation

en: Product Name
de_DE: Produktname

en: Product Options
de_DE: Produktoptionen

en: Product Restrictions
de_DE: Produktbeschränkungen

en: Product added.
de_DE: Produkt hinzugefügt.

en: Product archived.
de_DE: Produkt archiviert.

en: Product group updated.
de_DE: Produktgruppe aktualisiert.

en: Product or subscription is purchased
de_DE: Produkt oder Abonnement wird gekauft

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
de_DE: Der Produktkauf wird widerrufen oder das Abonnement wird gekündigt

en: Product removed.
de_DE: Produkt entfernt.

en: Product restored.
de_DE: Produkt wiederhergestellt.

en: Product updated.
de_DE: Produkt aktualisiert.

en: Product(s)
de_DE: Produkt(e)

en: Products
de_DE: Produkte

en: Products & Behavior
de_DE: Produkte & Verhalten

en: Products/Prices
de_DE: Produkte/Preise

en: Promotion Code
de_DE: Aktionscode

en: Promotion Codes
de_DE: Aktionscodes

en: Promotion code
de_DE: Aktionscode

en: Promotion created.
de_DE: Aktion erstellt.

en: Promotion updated.
de_DE: Aktion aktualisiert.

en: Promotions
de_DE: Werbeaktionen

en: Prorate Charges
de_DE: Anteilige Gebühren

en: Proration
de_DE: Anteil

en: Proration Credit
de_DE: Anteilsgutschrift

en: Provide a discount to keep a subscription.
de_DE: Bieten Sie einen Rabatt an, um ein Abonnement zu behalten.

en: Province
de_DE: Provinz

en: Public
de_DE: Öffentlich

en: Published In
de_DE: Veröffentlicht in

en: Purchase
de_DE: Kaufen

en: Purchase Revoke Behavior
de_DE: Widerrufsverhalten beim Kauf

en: Purchases
de_DE: Einkäufe

en: Purchases syncing happens in both directions. For example, access is automatically revoked during a subscription cancellation or expiration.
de_DE: Die Synchronisierung der Einkäufe erfolgt in beide Richtungen. Beispielsweise wird der Zugriff während einer Abonnementkündigung oder -ablauf automatisch widerrufen.

en: Qatari Riyal
de_DE: Katar-Riyal

en: Qty
de_DE: Menge

en: Quantity
de_DE: Menge

en: Quick Actions
de_DE: Schnelle Aktionen

en: Radio Text
de_DE: Radiotext

en: Random Numbers And Letters
de_DE: Zufallszahlen und Buchstaben

en: Reason
de_DE: Grund

en: Recent Orders
de_DE: Letzte Bestellungen

en: Recommended
de_DE: Empfohlen

en: Recover lost sales with abandoned checkouts.
de_DE: Gewinnen Sie verlorene Verkäufe mit abgebrochenen Bestellvorgängen zurück.

en: Recoverable Checkouts
de_DE: Wiederherstellbare Bestellprozesse

en: Recoverable Revenue
de_DE: Erzielbare Einnahmen

en: Recovered
de_DE: Wiederhergestellt

en: Recovered Before Email Was Sent
de_DE: Wiederhergestellt, bevor die E-Mail gesendet wurde

en: Recovered Checkouts
de_DE: Wiederhergestellte Bestellprozesse

en: Recovered Revenue
de_DE: Wiedererlangte Einnahmen

en: Recovery Status
de_DE: Wiederherstellungsstatus

en: Redeem By
de_DE: Einlösen durch

en: Redeemed
de_DE: Eingelöst

en: Redemption Limits
de_DE: Einlösungslimits

en: Redirect to current URL
de_DE: Weiterleitung zur aktuellen URL

en: Refund
de_DE: Erstattung

en: Refund Emails
de_DE: Rückerstattungs-E-Mails

en: Refund Payment
de_DE: Zahlung zurückerstatten

en: Refunded
de_DE: Erstattet

en: Refunds
de_DE: Rückerstattungen

en: Refunds can take 5-10 days to appear on a customer's statement. Processor fees are typically not returned.
de_DE: Es kann 5–10 Tage dauern, bis Rückerstattungen auf dem Kontoauszug des Kunden erscheinen. Zahlungsabwicklergebühren werden in der Regel nicht erstattet.

en: Reject the order and show an error.
de_DE: Lehnen Sie die Bestellung ab und zeigen Sie einen Fehler an.

en: Remaining Payments
de_DE: Restzahlungen

en: Removable
de_DE: Abnehmbar

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove "Powered By SureCart" in the footer of emails and reciepts/invoices.
de_DE: Entfernen Sie „Powered By SureCart“ in der Fußzeile von E-Mails und Quittungen/Rechnungen.

en: Remove Plugin Data
de_DE: Plug-in-Daten entfernen

en: Remove SureCart Branding
de_DE: Entfernen Sie das SureCart Branding

en: Remove webhook
de_DE: Webhook entfernen

en: Remove webhook.
de_DE: Webhook entfernen.

en: Renewal Discount
de_DE: Verlängerungsrabatt

en: Renews
de_DE: Erneuert

en: Renews on
de_DE: Erneuerung am

en: Repeat Payment Every
de_DE: Zahlung wiederholen alle

en: Repeat payment
de_DE: Zahlung wiederholen

en: Repeating
de_DE: Wiederholen

en: Replace
de_DE: Ersetzen

en: Reply To Email
de_DE: Antwort auf E-Mail

en: Request Comments
de_DE: Kommentare anfordern

en: Requested By Customer
de_DE: Vom Kunden angefordert

en: Require Upfront Payment Method
de_DE: Vorauszahlungsmethode erforderlich

en: Require VAT Number
de_DE: Umsatzsteuer-Identifikationsnummer erforderlich

en: Required
de_DE: Erforderlich

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: Rest Of The World
de_DE: Rest der Welt

en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

en: Restore Subscription
de_DE: Abonnement wiederherstellen

en: Restored.
de_DE: Wiederhergestellt.

en: Restrict this coupon
de_DE: Beschränken Sie diesen Coupon

en: Restrictions
de_DE: Beschränkungen

en: Resume Subscription
de_DE: Abonnement fortsetzen

en: Retry Payment
de_DE: Zahlung erneut versuchen

en: Revenue
de_DE: Einnahmen

en: Revenue Recovery Rate
de_DE: Umsatzrückgewinnungsrate

en: Reverse order on mobile
de_DE: Umgekehrte Reihenfolge auf dem Handy

en: Revoke
de_DE: Widerrufen

en: Revoke Immediately
de_DE: Sofort widerrufen

en: Revoke Purchase After All Payment Retries Fail
de_DE: Widerrufen Sie den Kauf, nachdem alle Zahlungsversuche fehlgeschlagen sind

en: Revoke Purchase(s)
de_DE: Käufe widerrufen

en: Revoked
de_DE: Widerrufen

en: Romanian Leu
de_DE: Rumänischer Leu

en: Row Gap
de_DE: Zeilenabstand

en: Russian Ruble
de_DE: russischer Rubel

en: Rwandan Franc
de_DE: Ruanda-Franc

en: Saint Helenian Pound
de_DE: St. Helenisches Pfund

en: Samoan Tala
de_DE: Samoanische Tala

en: Sample Data
de_DE: Beispieldaten

en: Saudi Riyal
de_DE: Saudi-Riyal

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save Customer
de_DE: Kunde speichern

en: Save Group
de_DE: Gruppe speichern

en: Save License
de_DE: Lizenz speichern

en: Save Order Bump
de_DE: Order Bump speichern

en: Save Product
de_DE: Produkt speichern

en: Save Settings
de_DE: Einstellungen speichern

en: Saved
de_DE: Gesichert

en: Saved By Coupon
de_DE: Per Gutschein gespeichert

en: Saved Count
de_DE: Anzahl gespeichert

en: Saved Rate
de_DE: Gespeicherte Rate

en: Saved Rate By Coupon
de_DE: Gesparter Preis mit Gutschein

en: Saved.
de_DE: Gesichert.

en: Schedule
de_DE: Zeitplan

en: Schedule Update
de_DE: Update planen

en: Scheduled
de_DE: Geplant

en: Search Abanonded Orders
de_DE: Suche nach abgebrochene Käufe

en: Search Carts
de_DE: Warenkorb suchen

en: Search Checkout Forms
de_DE: Bestellformulare suchen

en: Search Coupons
de_DE: Gutscheine suchen

en: Search Customers
de_DE: Kunden suchen

en: Search Invoices
de_DE: Rechnungen suchen

en: Search Licenses
de_DE: Lizenzen suchen

en: Search Orders
de_DE: Bestellungen suchen

en: Search Products
de_DE: Produktsuche

en: Search Subscriptions
de_DE: Abonnements suchen

en: Search for a form...
de_DE: Suche nach einem Formular ...

en: Search for a price...
de_DE: Preis suchen ...

en: Search for a product...
de_DE: Suche nach einem Produkt ...

en: Search for a user...
de_DE: Suchen Sie nach einem Benutzer ...

en: Search for an upgrade group...
de_DE: Suchen Sie nach einer Upgrade-Gruppe ...

en: Search for payment method...
de_DE: Zahlungsmethode suchen ...

en: Second Email Delay
de_DE: Zweite E-Mail-Verzögerung

en: Second email sent when a checkout is abandoned.
de_DE: Zweite E-Mail, die gesendet wird, wenn ein Kauf abgebrochen wird.

en: Secondary Button
de_DE: Sekundärer Button

en: Sections
de_DE: Abschnitte

en: Select A Customer
de_DE: Wählen Sie einen Kunden aus

en: Select A Price
de_DE: Wählen Sie einen Preis aus

en: Select A Product
de_DE: Wähle ein Produkt

en: Select All
de_DE: Wählen Sie Alle

en: Select An Integration
de_DE: Wählen Sie eine Integration aus

en: Select An Upgrade Group
de_DE: Wählen Sie eine Upgrade-Gruppe aus

en: Select Form
de_DE: Wählen Sie Formular aus

en: Select Theme
de_DE: Thema wählen

en: Select Theme (Beta)
de_DE: Design auswählen (Beta)

en: Select a Form Template
de_DE: Wählen Sie eine Formularvorlage aus

en: Select a checkout form
de_DE: Wählen Sie ein Bestellformular aus

en: Select a form
de_DE: Wählen Sie ein Formular aus

en: Select a price
de_DE: Wählen Sie einen Preis aus

en: Select a product
de_DE: Wähle ein Produkt

en: Select a reason
de_DE: Wähle einen Grund

en: Select a user
de_DE: Wählen Sie einen Benutzer aus

en: Select an Item
de_DE: Wählen Sie einen Artikel aus

en: Select an icon
de_DE: Wählen Sie ein Symbol aus

en: Select an upgrade group
de_DE: Wählen Sie eine Upgrade-Gruppe aus

en: Select comment
de_DE: Kommentar auswählen

en: Select date
de_DE: Datum auswählen

en: Select many
de_DE: Wählen Sie mehrere aus

en: Select one
de_DE: Wähle eins

en: Select some products
de_DE: Wählen Sie einige Produkte aus

en: Send a general order confirmation email to your customers when an order is paid. These emails include a breakdown of the order, and a link to a page where they can download their invoice and receipt.
de_DE: Senden Sie eine allgemeine Bestellbestätigungs-E-Mail an Ihre Kunden, wenn eine Bestellung bezahlt wurde. Diese E-Mails enthalten eine Aufschlüsselung der Bestellung und einen Link zu einer Seite, auf der sie ihre Rechnung und Quittung herunterladen können.

en: Send a general subscription cancellation confirmation email to your customers when subscription canceled.
de_DE: Senden Sie eine allgemeine Bestätigungs-E-Mail für die Abonnementkündigung an Ihre Kunden, wenn das Abonnement gekündigt wurde.

en: Send a quick reminder when a refund is created for a customer. These emails contain the amount and payment method being refunded.
de_DE: Senden Sie eine kurze Erinnerung, wenn eine Rückerstattung für einen Kunden erstellt wird. Diese E-Mails enthalten den zu erstattenden Betrag und die Zahlungsmethode.

en: Send a reminder to your subscribers 3 days before their subscription renews.
de_DE: Senden Sie 3 Tage vor der Verlängerung ihres Abonnements eine Erinnerung an Ihre Abonnenten.

en: Send an email customers when their subscription renews.
de_DE: Senden Sie eine E-Mail an Kunden, wenn ihr Abonnement verlängert wird.

en: Send an order email to customers even when the order is free.
de_DE: Senden Sie eine Bestell-E-Mail an Kunden, auch wenn die Bestellung kostenlos ist.

en: Sender Name
de_DE: Absender

en: Sent
de_DE: Gesendet

en: Sent to customers 3 days before a subscription renews.
de_DE: Wird 3 Tage vor der Verlängerung eines Abonnements an Kunden gesendet.

en: Sent to customers after they place an order.
de_DE: Wird an Kunden gesendet, nachdem sie eine Bestellung aufgegeben haben.

en: Sent to customers to login to the customer portal without a password.
de_DE: Wird an Kunden gesendet, um sich ohne Passwort im Kundenportal anzumelden.

en: Sent to customers when a charge is refunded.
de_DE: Wird an Kunden gesendet, wenn eine Gebühr erstattet wird.

en: Sent to customers when a purchase is downloadable or has a license.
de_DE: Wird an Kunden gesendet, wenn ein Kauf herunterladbar ist oder eine Lizenz hat.

en: Sent to customers when their subscription cancellation.
de_DE: Wird an Kunden gesendet, wenn dessen Abonnement gekündigt wird.

en: Sent to customers when their subscription renews.
de_DE: Wird an Kunden gesendet, wenn dessen Abonnement verlängert wird.

en: Sent to customers when their subscription's payment method fails.
de_DE: Wird an Kunden gesendet, wenn die Zahlungsmethode ihres Abonnements fehlschlägt.

en: Sent when a subscription is canceled.
de_DE: Wird gesendet, wenn ein Abonnement gekündigt wird.

en: Sent when a subscription payment fails.
de_DE: Wird gesendet, wenn eine Abonnementzahlung fehlschlägt.

en: Sent when a subscription renews.
de_DE: Wird gesendet, wenn ein Abonnement verlängert wird.

en: Sent when an order is created.
de_DE: Wird gesendet, wenn eine Bestellung erstellt wird.

en: Sequential
de_DE: Sequentiell

en: Serbian Dinar
de_DE: Serbischer Dinar

en: Set Rules
de_DE: Festgelegte Regeln

en: Set Up My Store
de_DE: Meinen Shop einrichten

en: Set a custom call to action for the bump.
de_DE: Legen Sie einen benutzerdefinierten Call-to-Action für den Bump fest.

en: Set a maximum height
de_DE: Legen Sie eine maximale Höhe fest.

en: Set it and forget it.
de_DE: Stellen Sie es ein und vergessen Sie es.

en: Set up pricing for your product.
de_DE: Richten Sie die Preise für Ihr Produkt ein.

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Settings Updated.
de_DE: Einstellungen aktualisiert.

en: Seychellois Rupee
de_DE: Seychellen-Rupie

en: Shipping & Tax Address
de_DE: Liefer- und Steueradresse

en: Shipping Address
de_DE: Lieferanschrift

en: Shipping Country
de_DE: Lieferungsland

en: Should the customer be prompted for additional information?
de_DE: Soll der Kunde zur Eingabe zusätzlicher Informationen aufgefordert werden?

en: Show %d Archived Prices
de_DE: %d archivierte Preise anzeigen

en: Show %d Archived Promotion Codes
de_DE: %d archivierte Aktionscodes anzeigen

en: Show Archived
de_DE: Archivierte anzeigen

en: Show Bump Offer If
de_DE: Sofortangebot anzeigen, wenn

en: Show Currency Code
de_DE: Währungscode anzeigen

en: Show Icon
de_DE: Symbol anzeigen

en: Show Label
de_DE: Label anzeigen

en: Show Price Amount
de_DE: Preisbetrag anzeigen

en: Show a secure lock icon.
de_DE: Zeigen Sie ein sicheres Schlosssymbol an.

en: Show control
de_DE: Kontrolle zeigen

en: Show icon
de_DE: Icon anzeigen

en: Show the "name or company name" field in the form.
de_DE: Zeigen Sie das Feld "Name oder Firmenname" im Formular an.

en: Show total due in button text.
de_DE: Gesamtbetrag im Button-Text anzeigen.

en: Sierra Leonean Leone
de_DE: Sierra-leonischer Leone

en: Sign in to your account
de_DE: Melden Sie sich bei Ihrem Konto an

en: Simple
de_DE: Einfach

en: Since SureCart's integrations are native, there's no need to worry about the complexity of growing your store.
de_DE: Da die Integrationen von SureCart nativ sind, müssen Sie sich keine Gedanken über die Komplexität des Wachstums Ihres Shops machen.

en: Singapore Dollar
de_DE: Singapur-Dollar

en: Size
de_DE: Größe

en: Skip Link
de_DE: Link überspringen

en: Small
de_DE: Klein

en: Solomon Islands Dollar
de_DE: Salomonen-Dollar

en: Somali Shilling
de_DE: Somalischer Schilling

en: Something is wrong with the provided link.
de_DE: Irgendetwas stimmt mit dem angegebenen Link nicht.

en: Something went wrong
de_DE: Etwas ist schief gelaufen

en: Something went wrong.
de_DE: Etwas ist schief gelaufen.

en: Something went wrong. Please try again.
de_DE: Etwas ist schief gelaufen. Bitte versuche es erneut.

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
de_DE: Entschuldigung, Sie sind nicht berechtigt, Produkte zu bearbeiten.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered form patterns.
de_DE: Entschuldigung, Sie sind nicht berechtigt, die registrierten Formularmuster anzuzeigen.

en: South African Rand
de_DE: Südafrikanischer Rand

en: South Korean Won
de_DE: Südkoreanischer Won

en: Spacing
de_DE: Abstand

en: Spam Protection & Security
de_DE: Spamschutz & Sicherheit

en: Sri Lankan Rupee
de_DE: Sri-Lanka-Rupie

en: Stack on mobile
de_DE: Auf dem Handy stapeln

en: Standalone Block Editor
de_DE: Eigenständiger Block-Editor

en: Standalone Block Editor advanced settings.
de_DE: Erweiterte Einstellungen des eigenständigen Block Editors.

en: Standalone Editor top bar.
de_DE: Obere Leiste des Standalone-Editors.

en: Start Order Number At
de_DE: Beginnen Sie mit der Bestellnummer bei

en: Start Plan
de_DE: Plan starten

en: Started
de_DE: Gestartet

en: State
de_DE: Staat

en: State Placeholder
de_DE: Staat Platzhalter

en: State Sales Tax Registrations
de_DE: Staatliche Umsatzsteuerregistrierungen

en: Statistic
de_DE: Statistik

en: Store
de_DE: Shop

en: Store Checkout
de_DE: Shop-Kasse

en: Store Details
de_DE: Geschäftsdetails

en: Store Emails
de_DE: Shop E-Mails

en: Store Language
de_DE: Shop Sprache

en: Store Logo
de_DE: Shop Logo

en: Store Name
de_DE: Geschäftsname

en: Store Settings
de_DE: Shop Einstellungen

en: Store Tax Settings
de_DE: Shop Steuereinstellung

en: Store URL
de_DE: Shop URL

en: Stored product metadata
de_DE: Gesicherte Produktmetadaten

en: Stripe Fraud Monitoring
de_DE: Stripe-Betrugsüberwachung

en: Style
de_DE: Stil

en: Submitting Order
de_DE: Bestellung einreichen

en: Submitting Order...
de_DE: Bestellung absenden ...

en: Subscribed to emails
de_DE: E-Mails abonniert

en: Subscription
de_DE: Abonnement

en: Subscription Cancellation
de_DE: Kündigung des Abonnements

en: Subscription Cancellation Notification
de_DE: Benachrichtigung über die Kündigung des Abonnements

en: Subscription Details
de_DE: Abonnementdetails

en: Subscription Payment
de_DE: Abonnementzahlung

en: Subscription Payment Failure
de_DE: Fehler bei der Abonnementzahlung

en: Subscription Recovery
de_DE: Wiederherstellung des Abonnements

en: Subscription Recovery Emails
de_DE: Abonnement-Wiederherstellungs-E-Mails

en: Subscription Reminder
de_DE: Abonnement Erinnerung

en: Subscription Reminder Notifications
de_DE: Abonnement-Erinnerungsbenachrichtigungen

en: Subscription Renewal
de_DE: Abonnement Verlängerung

en: Subscription Renewal Emails
de_DE: E-Mails zur Verlängerung des Abonnements

en: Subscription Saver
de_DE: Abo-Sparer

en: Subscription Saver & Cancelation Insights
de_DE: Subscription Saver & Kündigung Auswertung

en: Subscription Saver & Cancellation Insights
de_DE: Subscription Saver & Kündigung Auswertung

en: Subscription Saver & Insights
de_DE: Abonnement Saver & Auswertung

en: Subscription canceled.
de_DE: Abonnement gekündigt.

en: Subscription completed.
de_DE: Abonnement abgeschlossen.

en: Subscription payments fail all the time. Don't leave your recurring revenue to chance - turn on recovery emails to increase your chances of recovering subscriptions with failed payments.
de_DE: Abonnementzahlungen schlagen die ganze Zeit fehl. Überlassen Sie Ihre wiederkehrenden Einnahmen nicht dem Zufall – aktivieren Sie Wiederherstellungs-E-Mails, um Ihre Chancen zu erhöhen, Abonnements mit fehlgeschlagenen Zahlungen zurückzuerhalten.

en: Subscription plan changed
de_DE: Abonnementplan geändert

en: Subscription restored.
de_DE: Abonnement wiederhergestellt.

en: Subscription resumed.
de_DE: Abonnement wieder aufgenommen.

en: Subscription scheduled for cancelation.
de_DE: Abonnement zur Kündigung vorgesehen.

en: Subscription updated.
de_DE: Abonnement aktualisiert.

en: Subscriptions
de_DE: Abonnements

en: Subtotal
de_DE: Zwischensumme

en: Succeeded
de_DE: Erfolgreich

en: Success Text
de_DE: Erfolgstext

en: Success! Redirecting...
de_DE: Erfolg! Weiterleitung ...

en: Summary
de_DE: Zusammenfassung

en: SureCart Accountant
de_DE: SureCart Buchhalter

en: SureCart Customer
de_DE: SureCart Kunde

en: SureCart Form
de_DE: SureCart Formular

en: SureCart Media
de_DE: SureCart Medien

en: SureCart Shop Manager
de_DE: SureCart Shop-Manager

en: SureCart Shop Worker
de_DE: SureCart Shop-Mitarbeiter

en: SureCart eCommerce Platform
de_DE: SureCart E-Commerce-Plattform

en: SureCart product object
de_DE: SureCart Produktobjekt

en: SureCart webhooks could not be created.
de_DE: SureCart Webhooks konnten nicht erstellt werden.

en: Surinamese Dollar
de_DE: Suriname-Dollar

en: Survey Answers
de_DE: Umfrageantworten

en: Swazi Lilangeni
de_DE: Swasi Lilangeni

en: Swedish Krona
de_DE: Schwedische Krone

en: Swiss Franc
de_DE: Schweizerfranken

en: Switch label
de_DE: Label wechseln

en: Switch to live mode.
de_DE: Wechseln Sie in den Live-Modus.

en: Switch to test mode.
de_DE: Wechseln Sie in den Testmodus.

en: Sync purchases with the plugins you already use.
de_DE: Synchronisieren Sie Einkäufe mit den Plugins, die Sie bereits verwenden.

en: São Tomé and Príncipe Dobra
de_DE: São Tomé und Príncipe Dobra

en: Tab Icon
de_DE: Tab-Symbol

en: Tab Name
de_DE: Registerkartenname

en: Tajikistani Somoni
de_DE: Tadschikischer Somoni

en: Tanzanian Shilling
de_DE: Tansania-Schilling

en: Tax
de_DE: Steuer

en: Tax Calculation
de_DE: Steuerberechnung

en: Tax Collection
de_DE: Steuererhebung

en: Tax ID
de_DE: Steuer ID

en: Tax Information
de_DE: Steuerinformation

en: Tax Number
de_DE: Steuernummer

en: Tax Rate
de_DE: Steuersatz

en: Tax Regions
de_DE: Steuerregionen

en: Tax Registration
de_DE: Steuerregistrierung

en: Tax Zone
de_DE: Steuerzone

en: Tax disabled.
de_DE: Steuer deaktiviert.

en: Tax enabled.
de_DE: Steuer aktiviert.

en: Tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
de_DE: Die Steuer wird automatisch berechnet und auf Bestellungen angewendet. Stellen Sie sicher, dass Sie bei den zuständigen Finanzämtern registriert sind, bevor Sie die Steuererhebung aktivieren.

en: Tax is included
de_DE: Steuer ist inbegriffen

en: Taxes
de_DE: Steuern

en: Terms
de_DE: Bedingungen

en: Terms of Service
de_DE: Nutzungsbedingungen

en: Test Mode
de_DE: Testmodus

en: Test and live mode API keys, requests, and objects are only available within the mode they are in.
de_DE: API-Schlüssel, Anfragen und Objekte im Test- und Live-Modus sind nur in dem Modus verfügbar, in dem sie sich befinden.

en: Text Color
de_DE: Textfarbe

en: Text Link
de_DE: Textlink

en: Thank You Page
de_DE: Danke Seite

en: Thank you for your purchase! Please check your inbox for additional information.
de_DE: Danke für Ihren Einkauf! Bitte überprüfen Sie Ihren Posteingang für weitere Informationen.

en: The API key provided by your Connect platform has expired. This occurs if your platform has either generated a new key or the connected account has been disconnected from the platform. Obtain your current API keys from the Dashboard and update your integration, or reach out to the user and reconnect the account.
de_DE: Der von Ihrer Connect-Plattform bereitgestellte API-Key ist abgelaufen. Dies tritt auf, wenn Ihre Plattform entweder einen neuen Key generiert hat oder das verbundene Konto von der Plattform getrennt wurde. Rufen Sie Ihre aktuellen API-Key vom Dashboard ab und aktualisieren Sie Ihre Integration oder wenden Sie sich an den Benutzer und verbinden Sie das Konto erneut.

en: The API key provided has expired. Obtain your current API keys from the Dashboard and update your integration to use them.
de_DE: Der bereitgestellte API-Key ist abgelaufen. Rufen Sie Ihre aktuellen API-Key vom Dashboard ab und aktualisieren Sie Ihre Integration, um sie zu verwenden.

en: The PaymentIntent expected a payment method with different properties than what was provided.
de_DE: Der PaymentIntent hat eine Zahlungsmethode mit anderen Eigenschaften als den bereitgestellten erwartet.

en: The PaymentIntent’s state was incompatible with the operation you were trying to perform.
de_DE: Der Status von PaymentIntent war mit dem Vorgang, den Sie auszuführen versuchten, nicht kompatibel.

en: The SKU is out of stock. If more stock is available, update the SKU’s inventory quantity and try again.
de_DE: Die Artikelnummer ist ausverkauft. Wenn mehr Bestand verfügbar ist, aktualisieren Sie die Bestandsmenge der SKU und versuchen Sie es erneut.

en: The SureCart model id.
de_DE: Die SureCart-Modell-ID.

en: The SureCart model name.
de_DE: Der Name des SureCart Modells.

en: The URL of the brand logo.
de_DE: Die URL des Markenlogos.

en: The URL that the customer should be directed to when the click the link from their email.
de_DE: Die URL, zu der der Kunde weitergeleitet werden soll, wenn er auf den Link in seiner E-Mail klickt.

en: The UUID of the license.
de_DE: Die UUID der Lizenz.

en: The UUID of the price.
de_DE: Die UUID des Preises.

en: The account ID provided as a value for the Stripe-Account header is invalid. Check that your requests are specifying a valid account ID.
de_DE: Die als Wert für den Stripe-Account-Header bereitgestellte Konto-ID ist ungültig. Überprüfen Sie, ob Ihre Anforderungen eine gültige Konto-ID angeben.

en: The amount of times a single customer use the renewal discount.
de_DE: Die Häufigkeit, mit der ein einzelner Kunde den Verlängerungsrabatt nutzt.

en: The associated Canadian tax identifier.
de_DE: Die zugehörige kanadische Steuerkennung.

en: The associated EU tax identifier.
de_DE: Die zugehörige EU-Steuerkennung.

en: The associated address.
de_DE: Die zugehörige Adresse.

en: The associated subscription will also be cancelled.
de_DE: Das zugehörige Abonnement wird ebenfalls gekündigt.

en: The associated tax identifier.
de_DE: Die zugehörige Steuerkennung.

en: The associated tax zone.
de_DE: Die zugehörige Steuerzone.

en: The bank account number provided is invalid (e.g., missing digits). Bank account information varies from country to country. We recommend creating validations in your entry forms based on the bank account formats we provide.
de_DE: Die angegebene Bankkontonummer ist ungültig (z. B. fehlende Ziffern). Bankkontoinformationen variieren von Land zu Land. Wir empfehlen, Validierungen in Ihren Eingabeformularen basierend auf den von uns bereitgestellten Bankkontoformaten zu erstellen.

en: The bank account provided already exists on the specified Customer object. If the bank account should also be attached to a different customer, include the correct customer ID when making the request again.
de_DE: Das angegebene Bankkonto existiert bereits auf dem angegebenen Kundenobjekt. Wenn das Bankkonto auch einem anderen Kunden zugeordnet werden soll, geben Sie bei der erneuten Anfrage die korrekte Kunden-ID an.

en: The bank account provided cannot be used for payouts. A different bank account must be used.
de_DE: Das angegebene Bankkonto kann nicht für Auszahlungen verwendet werden. Es muss ein anderes Bankkonto verwendet werden.

en: The brand color.
de_DE: Die Markenfarbe.

en: The card has been declined. When a card is declined, the error returned also includes the decline_code attribute with the reason why the card was declined. Refer to our decline codes documentation to learn more.
de_DE: Die Karte wurde abgelehnt. Wenn eine Karte abgelehnt wird, enthält der zurückgegebene Fehler auch das Attribut „downline_code“ mit dem Grund, warum die Karte abgelehnt wurde. Weitere Informationen finden Sie in unserer Dokumentation zu Ablehnungscodes.

en: The card has expired. Check the expiration date or use a different card.
de_DE: Die Karte ist abgelaufen. Überprüfen Sie das Ablaufdatum oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: The card number is incorrect. Check the card’s number or use a different card.
de_DE: Die Kartennummer ist falsch. Überprüfen Sie die Kartennummer oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: The card number is invalid. Check the card details or use a different card.
de_DE: Die Kartennummer ist ungültig. Überprüfen Sie die Kartendetails oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: The card provided as an external account is not a debit card. Provide a debit card or use a bank account instead.
de_DE: Die als externes Konto bereitgestellte Karte ist keine Debitkarte. Geben Sie stattdessen eine Debitkarte an oder verwenden Sie ein Bankkonto.

en: The card’s address is incorrect. Check the card’s address or use a different card.
de_DE: Die Adresse der Karte ist falsch. Überprüfen Sie die Adresse der Karte oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: The card’s expiration month is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
de_DE: Der Ablaufmonat der Karte ist falsch. Überprüfen Sie das Ablaufdatum oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: The card’s expiration year is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
de_DE: Das Ablaufjahr der Karte ist falsch. Überprüfen Sie das Ablaufdatum oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: The card’s postal code is incorrect. Check the card’s postal code or use a different card.
de_DE: Die Postleitzahl der Karte ist falsch. Überprüfen Sie die Postleitzahl der Karte oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: The card’s security code is incorrect. Check the card’s security code or use a different card.
de_DE: Der Sicherheitscode der Karte ist falsch. Überprüfen Sie den Sicherheitscode der Karte oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: The card’s security code is invalid. Check the card’s security code or use a different card.
de_DE: Der Sicherheitscode der Karte ist ungültig. Überprüfen Sie den Sicherheitscode der Karte oder verwenden Sie eine andere Karte.

en: The charge cannot be captured as the authorization has expired. Auth and capture charges must be captured within seven days.
de_DE: Die Belastung kann nicht erfasst werden, da die Autorisierung abgelaufen ist. Authentifizierungs- und Erfassungsgebühren müssen innerhalb von sieben Tagen erfasst werden.

en: The charge cannot be created as the payment method used has not been activated. Activate the payment method in the Dashboard, then try again.
de_DE: Die Belastung kann nicht erstellt werden, da die verwendete Zahlungsmethode nicht aktiviert wurde. Aktivieren Sie die Zahlungsmethode im Dashboard und versuchen Sie es erneut.

en: The charge you’re attempting to capture has already been captured. Update the request with an uncaptured charge ID.
de_DE: Die Belastung, die Sie zu erfassen versuchen, wurde bereits erfasst. Aktualisieren Sie die Anforderung mit einer nicht erfassten Belastungs-ID.

en: The charge you’re attempting to refund has already been refunded. Update the request to use the ID of a charge that has not been refunded.
de_DE: Die Gebühr, die Sie erstatten möchten, wurde bereits erstattet. Aktualisieren Sie die Anforderung, um die ID einer Gebühr zu verwenden, die nicht erstattet wurde.

en: The charge you’re attempting to refund has been charged back. Check the disputes documentation to learn how to respond to the dispute.
de_DE: Die Belastung, die Sie erstatten möchten, wurde zurückgebucht. Sehen Sie in der Streitfalldokumentation nach, wie Sie auf den Streitfall reagieren können.

en: The checkout id for the checkout.
de_DE: Die Kassen-ID für den Bestellvorgang.

en: The compare at price must be greater than the price.
de_DE: Der Vergleichspreis muss größer sein als der Preis.

en: The conditions that will filter this bump to be recommeneded. Accepted keys are price_ids, product_ids, and product_group_ids with array values.
de_DE: Die Bedingungen, die diesen Order Bump filtern, werden empfohlen. Akzeptierte Schlüssel sind price_ids, product_ids und product_group_ids mit Array-Werten.

en: The content for the object.
de_DE: Der Inhalt für das Objekt.

en: The country of the business address provided does not match the country of the account. Businesses must be located in the same country as the account.
de_DE: Das Land der angegebenen Geschäftsadresse stimmt nicht mit dem Land des Kontos überein. Unternehmen müssen sich im selben Land wie das Konto befinden.

en: The coupon provided for a subscription or order has expired. Either create a new coupon, or use an existing one that is valid.
de_DE: Der für ein Abonnement oder eine Bestellung bereitgestellte Gutschein ist abgelaufen. Erstellen Sie entweder einen neuen Gutschein oder verwenden Sie einen vorhandenen, der gültig ist.

en: The currency for the session.
de_DE: Die Währung für die Sitzung.

en: The current notification status for this abandonded checkout, which can be one of not_sent, scheduled, or sent.
de_DE: Der aktuelle Benachrichtigungsstatus für diesen abgebrochenen Kaufes, der „not_sent“, „geplant“ oder „gesendet“ sein kann.

en: The current status of this abandonded checkout, which can be one of not_notified, notified, or recovered.
de_DE: Der aktuelle Status dieses abgebrochenen Kaufes, der „nicht_benachrichtigt“, „benachrichtigt“ oder „wiederhergestellt“ sein kann.

en: The customer for the checkout.
de_DE: Der Kunde für den Bestellvorgang.

en: The customer for the session.
de_DE: Der Kunde für die Sitzung.

en: The customer id for the order.
de_DE: Die Kunden-ID für die Bestellung.

en: The customer-facing label for this cancellation reason.
de_DE: Das kundenseitige Label für diesen Stornierungsgrund.

en: The debit card provided as an external account does not support instant payouts. Provide another debit card or use a bank account instead.
de_DE: Die als externes Konto bereitgestellte Debitkarte unterstützt keine Sofortauszahlungen. Geben Sie stattdessen eine andere Debitkarte an oder verwenden Sie ein Bankkonto.

en: The default currency for new products.
de_DE: Die Standardwährung für neue Produkte.

en: The default currency for the account.
de_DE: Die Standardwährung für das Konto.

en: The default footer for invoices and receipts.
de_DE: Die Standardfußzeile für Rechnungen und Quittungen.

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
de_DE: Die Standard-Fußzeile, die auf allen Bestellauszügen (dh Rechnungen und Quittungen) angezeigt wird.

en: The default memo for invoices and receipts.
de_DE: Das Standardnotiz für Rechnungen und Quittungen.

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
de_DE: Die Standardnotiz, die auf allen Bestellauszügen (dh Rechnungen und Quittungen) angezeigt wird.

en: The description of this payment method that will be shown in the checkout.
de_DE: Die Beschreibung dieser Zahlungsmethode, die Bestellprozess angezeigt wird.

en: The discount for the session.
de_DE: Der Rabatt für die Sitzung.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
de_DE: Das einfachste, was Sie tun können, um den Abonnementumsatz zu steigern.

en: The email address is invalid (e.g., not properly formatted). Check that the email address is properly formatted and only includes allowed characters.
de_DE: Die E-Mail-Adresse ist ungültig (z. B. nicht richtig formatiert). Überprüfen Sie, ob die E-Mail-Adresse richtig formatiert ist und nur zulässige Zeichen enthält.

en: The email address provided for the creation of a deferred account already has an account associated with it. Use the OAuth flow to connect the existing account to your platform.
de_DE: Die E-Mail-Adresse, die für die Erstellung eines aufgeschobenen Kontos angegeben wurde, ist bereits mit einem Konto verknüpft. Verwenden Sie den OAuth-Flow, um das vorhandene Konto mit Ihrer Plattform zu verbinden.

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
de_DE: Die E-Mail-Adresse, die Kunden für Support, auf Rechnungen usw. angezeigt wird.

en: The end of the date range to query.
de_DE: Das Ende des abzufragenden Datumsbereichs.

en: The fallback tax rate to use for checkouts when a specific tax registration is not found.
de_DE: Der Fallback-Steuersatz, der für den Bestellprozess verwendet werden soll, wenn eine bestimmte Steuerregistrierung nicht gefunden wird.

en: The from name to use when sending emails to customers.
de_DE: Der Absendername, der beim Senden von E-Mails an Kunden verwendet werden soll.

en: The idempotency key provided is currently being used in another request. This occurs if your integration is making duplicate requests simultaneously.
de_DE: Der bereitgestellte Idempotenzschlüssel wird derzeit in einer anderen Anfrage verwendet. Dies tritt auf, wenn Ihre Integration gleichzeitig doppelte Anforderungen stellt.

en: The instructions that you want your customers to follow to pay for an order. These instructions are shown on the confirmation page after a customer completes the checkout.
de_DE: Die Anweisungen, die Ihre Kunden befolgen sollen, um eine Bestellung zu bezahlen. Diese Anweisungen werden auf der Bestätigungsseite angezeigt, nachdem ein Kunde den Bestellprozess abgeschlossen hat.

en: The integration has been removed or is unavailable.
de_DE: Die Integration wurde entfernt oder ist nicht verfügbar.

en: The interval to group statistics on – one of hour, day, week, month, or year.
de_DE: Das Intervall, in dem Statistiken gruppiert werden sollen – entweder Stunde, Tag, Woche, Monat oder Jahr.

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
de_DE: Die Sprache, die für alle Kundenbenachrichtigungen verwendet wird. Derzeit verfügbare Gebietsschemata sind de, en, es und fr.

en: The language used for notifications, invoices, etc.
de_DE: Die Sprache für Benachrichtigungen, Rechnungen usw.

en: The latest payment attempt for the PaymentIntent has failed. Check the last_payment_error property on the PaymentIntent for more details, and provide source_data or a new source to attempt to fulfill this PaymentIntent again.
de_DE: Der letzte Zahlungsversuch für den PaymentIntent ist fehlgeschlagen. Überprüfen Sie die Eigenschaft last_payment_error für PaymentIntent auf weitere Details und geben Sie source_data oder eine neue Quelle an, um zu versuchen, diesen PaymentIntent erneut zu erfüllen.

en: The line items for the session.
de_DE: Die Werbebuchungen für die Sitzung.

en: The maximum number of subscriptions for a customer has been reached. Contact us if you are receiving this error.
de_DE: Die maximale Anzahl an Abonnements für einen Kunden wurde erreicht. Kontaktieren Sie uns, wenn Sie diesen Fehler erhalten.

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
de_DE: Der Höchstpreis muss größer sein als der Mindestpreis.

en: The maximum price must be smaller.
de_DE: Der Höchstpreis muss kleiner sein.

en: The minimum price must be smaller.
de_DE: Der Mindestpreis muss kleiner sein.

en: The model to get integration providers for.
de_DE: Das Modell, für das Sie Integrationsanbieter erhalten.

en: The name of the account.
de_DE: Der Name des Kontos.

en: The name of this activation.
de_DE: Der Name dieser Aktivierung.

en: The name of your store will be visible to customers, so you should use a name that is recognizable and identifies your store to your customers.
de_DE: Der Name Ihres Geschäfts ist für Kunden sichtbar, daher sollten Sie einen Namen verwenden, der erkennbar ist und Ihr Geschäft für Ihre Kunden identifiziert.

en: The number of times a single customer can use this coupon.
de_DE: Die Häufigkeit, mit der ein einzelner Kunde diesen Gutschein verwenden kann.

en: The order cannot be updated because the status provided is either invalid or does not follow the order lifecycle (e.g., an order cannot transition from created to fulfilled without first transitioning to paid).
de_DE: Die Bestellung kann nicht aktualisiert werden, da der bereitgestellte Status entweder ungültig ist oder nicht dem Lebenszyklus der Bestellung entspricht (z. B. kann eine Bestellung nicht von „Erstellt“ zu „Ausgeführt“ wechseln, ohne zuerst zu „Bezahlt“ überzugehen).

en: The order could not be created. Check the order details and then try again.
de_DE: Die Bestellung konnte nicht erstellt werden. Überprüfen Sie die Bestelldetails und versuchen Sie es erneut.

en: The order could not be processed as it is missing required information. Check the information provided and try again.
de_DE: Die Bestellung konnte nicht bearbeitet werden, da erforderliche Informationen fehlen. Überprüfen Sie die bereitgestellten Informationen und versuchen Sie es erneut.

en: The page of items you want returned.
de_DE: Die Seite mit Artikeln, die Sie zurückgeben möchten.

en: The pattern category slugs.
de_DE: Die Muster-Kategorie-Slugs.

en: The pattern content.
de_DE: Der Musterinhalt.

en: The pattern detailed description.
de_DE: Das Muster detaillierter Beschreibung.

en: The pattern keywords.
de_DE: Die Muster Keywords.

en: The pattern name.
de_DE: Mustername

en: The pattern title, in human readable format.
de_DE: Der Mustertitel im für Menschen lesbaren Format.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
de_DE: Die Breite des Ansichtsfensters des Musters für die Einfügevorschau.

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
de_DE: Die Telefonnummer, die Kunden für Support, auf Rechnungen usw. angezeigt wird.

en: The postal code provided was incorrect.
de_DE: Die angegebene Postleitzahl war falsch.

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
de_DE: Das Präfix, das allen Bestellnummern hinzugefügt wird. Muss zwischen 3 und 12 Zeichen lang sein und darf nur Buchstaben enthalten.

en: The price cannot be blank.
de_DE: Der Preis darf nicht leer sein.

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
de_DE: Der Preis wird bereits in Abonnements oder Bestellprozess-Sitzungen verwendet. Bitte archivieren Sie den Preis und erstellen Sie einen anderen.

en: The prices in this checkout session have changed. Please recheck it before submitting again.
de_DE: Die Preise in dieser Bestellprozess-Sitzung haben sich geändert. Bitte überprüfen Sie es erneut, bevor Sie es erneut senden.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. Must be in the range of 1 - 5.
de_DE: Die Priorität dieses Bumps im Verhältnis zu anderen Bumps. Muss im Bereich von 1 - 5 liegen.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. The higher the number, the higher the priority.
de_DE: Die Priorität dieses Bumps im Verhältnis zu anderen Bumps. Je höher die Zahl, desto höher die Priorität.

en: The product image must be an image.
de_DE: Das Produktbild muss ein Bild sein.

en: The prompt that will appear when you request more information.
de_DE: Die Eingabeaufforderung, die angezeigt wird, wenn Sie weitere Informationen anfordern.

en: The provided payment method’s state was incompatible with the operation you were trying to perform. Confirm that the payment method is in an allowed state for the given operation before attempting to perform it.
de_DE: Der Status der angegebenen Zahlungsmethode war mit dem Vorgang, den Sie auszuführen versuchten, nicht kompatibel. Bestätigen Sie, dass sich die Zahlungsmethode in einem zulässigen Zustand für den angegebenen Vorgang befindet, bevor Sie versuchen, ihn auszuführen.

en: The provided source has failed authentication. Provide source_data or a new source to attempt to fulfill this PaymentIntent again.
de_DE: Bei der bereitgestellten Quelle ist die Authentifizierung fehlgeschlagen. Geben Sie source_data oder eine neue Quelle an, um zu versuchen, diesen PaymentIntent erneut zu erfüllen.

en: The provider is not installed or unavailable.
de_DE: Der Anbieter ist nicht installiert oder nicht verfügbar.

en: The query to be used for full text search of this collection.
de_DE: Die Abfrage, die für die Volltextsuche dieser Sammlung verwendet werden soll.

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
de_DE: Der Erstattungsbetrag ist höher als der erstattungsfähige Betrag.

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
de_DE: Die Antwort-E-Mail-Adresse, die beim Senden von E-Mails an Kunden verwendet werden soll.

en: The request contains one or more unexpected parameters. Remove these and try again.
de_DE: Die Anforderung enthält einen oder mehrere unerwartete Parameter. Entfernen Sie diese und versuchen Sie es erneut.

en: The request timed out. Try again later.
de_DE: Die Anfrage ist abgelaufen. Versuchen Sie es später noch einmal.

en: The source cannot be used because it is not in the correct state (e.g., a charge request is trying to use a source with a pending, failed, or consumed source). Check the status of the source you are attempting to use.
de_DE: Die Quelle kann nicht verwendet werden, da sie sich nicht im richtigen Zustand befindet (z. B. versucht eine Belastungsanforderung, eine Quelle mit einer anstehenden, ausgefallenen oder verbrauchten Quelle zu verwenden). Überprüfen Sie den Status der Quelle, die Sie verwenden möchten.

en: The specified amount is greater than the maximum amount allowed. Use a lower amount and try again.
de_DE: Der angegebene Betrag ist größer als der maximal zulässige Betrag. Verwenden Sie eine geringere Menge und versuchen Sie es erneut.

en: The specified amount is invalid. The charge amount must be a positive integer in the smallest currency unit, and not exceed the minimum or maximum amount.
de_DE: Der angegebene Betrag ist ungültig. Der Gebührenbetrag muss eine positive ganze Zahl in der kleinsten Währungseinheit sein und darf den Mindest- oder Höchstbetrag nicht überschreiten.

en: The specified amount is less than the minimum amount allowed. Use a higher amount and try again.
de_DE: Der angegebene Betrag liegt unter dem zulässigen Mindestbetrag. Verwenden Sie eine höhere Menge und versuchen Sie es erneut.

en: The specified invoice can no longer be edited. Instead, consider creating additional invoice items that will be applied to the next invoice. You can either manually generate the next invoice or wait for it to be automatically generated at the end of the billing cycle.
de_DE: Die angegebene Rechnung kann nicht mehr bearbeitet werden. Erwägen Sie stattdessen, zusätzliche Rechnungspositionen zu erstellen, die auf die nächste Rechnung angewendet werden. Sie können die nächste Rechnung entweder manuell erstellen oder warten, bis sie am Ende des Abrechnungszeitraums automatisch generiert wird.

en: The start of the date range to query.
de_DE: Der Beginn des abzufragenden Datumsbereichs.

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
de_DE: Der Link zu den Nutzungsbedingungen, der Kunden im Kundenportal angezeigt wird.

en: The this is the space between the rows of form elements.
de_DE: Dies ist der Abstand zwischen den Reihen der  Formularelementen.

en: The transfer or payout could not be completed because the associated account does not have a sufficient balance available. Create a new transfer or payout using an amount less than or equal to the account’s available balance.
de_DE: Die Überweisung oder Auszahlung konnte nicht abgeschlossen werden, da auf dem zugehörigen Konto kein ausreichendes Guthaben vorhanden ist. Erstellen Sie eine neue Überweisung oder Auszahlung mit einem Betrag, der kleiner oder gleich dem verfügbaren Guthaben des Kontos ist.

en: The type of number to use for orders – one of sequential or token.
de_DE: Die Art der Nummer, die für Bestellungen verwendet werden soll – entweder sequenziell oder Token.

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
de_DE: Die eindeutige Kennung für diese Aktivierung. Zum Beispiel eine URL, ein Maschinenfingerabdruck usw.

en: The user could not be found.
de_DE: Der Benutzer konnte nicht gefunden werden.

en: The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
de_DE: Der Benutzername <strong> %s </strong> ist auf dieser Seite nicht registriert. Wenn Sie Ihren Benutzernamen nicht kennen, versuchen Sie es stattdessen mit Ihrer E-Mail-Adresse.

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
de_DE: Die Website, die Kunden für Support, Rechnungen usw. angezeigt wird.

en: There are no cancellation reasons for this period.
de_DE: Für diesen Zeitraum bestehen keine Stornogründe.

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
de_DE: Es gibt keine Zahlungsabwickler, um die Zahlung vorzunehmen. Bitte kontaktieren Sie uns für Unterstützung.

en: There are no transactions
de_DE: Es gibt keine Transaktionen

en: There is no account with that username or email address.
de_DE: Es gibt kein Konto mit diesem Benutzernamen oder dieser E-Mail-Adresse.

en: There is no upcoming invoice on the specified customer to preview. Only customers with active subscriptions or pending invoice items have invoices that can be previewed.
de_DE: Für den angegebenen Kunden ist keine anstehende Rechnung für die Vorschau vorhanden. Nur Kunden mit aktiven Abonnements oder ausstehenden Rechnungsposten haben Rechnungen, die in der Vorschau angezeigt werden können.

en: There were some validation errors.
de_DE: Es gab einige Validierungsfehler.

en: These are the emails that are sent to you and other team members of this store.
de_DE: Dies sind die E-Mails, die an Sie und andere Teammitglieder dieses Shops gesendet werden.

en: Third (final) email sent when a checkout is abandoned.
de_DE: Dritte (letzte) E-Mail, die gesendet wird, wenn ein Bestellprozess abgebrochen wird.

en: This Month
de_DE: Diesen Monat

en: This Week
de_DE: In dieser Woche

en: This adds a field that is invisible to users, but visible to bots in an attempt to trick them into filling it out.
de_DE: Dadurch wird ein Feld hinzugefügt, dass für Benutzer unsichtbar, aber für Bots sichtbar ist, um sie zum Ausfüllen zu verleiten.

en: This appears in the memo area of your invoices and receipts.
de_DE: Diese erscheint im Notizbereich Ihrer Rechnungen und Quittungen.

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
de_DE: Dies kann die Seitenladegeschwindigkeit leicht erhöhen, erfordert aber möglicherweise, dass Sie CORS-Header für .js-Dateien in Ihrem CDN aktivieren. Bitte überprüfen Sie Ihre Bestellformulare, nachdem Sie diese Option in einem privaten Browserfenster aktiviert haben.

en: This charge would cause you to exceed your rolling-window processing limit for this source type. Please retry the charge later, or contact us to request a higher processing limit.
de_DE: Diese Gebühr würde dazu führen, dass Sie Ihr Rolling-Window-Verarbeitungslimit für diesen Quelltyp überschreiten. Bitte versuchen Sie die Belastung später erneut oder kontaktieren Sie uns, um ein höheres Verarbeitungslimit anzufordern.

en: This color will be used for the main button color, links, and various UI elements.
de_DE: Diese Farbe wird für die Hauptsbuttonfarbe, Links und verschiedene UI-Elemente verwendet.

en: This column count exceeds the recommended amount and may cause visual breakage.
de_DE: Diese Spaltenanzahl überschreitet die empfohlene Menge und kann zu sichtbaren Umbrüchen führen.

en: This coupon code is invalid.
de_DE: Dieser Gutscheincode ist ungültig.

en: This coupon has expired.
de_DE: Dieser Gutschein ist abgelaufen.

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
de_DE: Dieser Gutschein gilt für eine andere Währung und kann nicht eingelöst werden.

en: This coupon is not valid. Please double-check it and try again.
de_DE: Dieser Gutschein ist nicht gültig. Bitte überprüfen Sie es noch einmal und versuchen Sie es erneut.

en: This coupon will not be usable and all unsaved changes will be lost.
de_DE: Dieser Coupon kann nicht verwendet werden und alle nicht gespeicherten Änderungen gehen verloren.

en: This customer's most recent checkout that has been abandoned.
de_DE: Der letzte Bestellprozess dieses Kunden, der abgebrochen wurde.

en: This discount code does not apply to this currency.
de_DE: Dieser Rabattcode gilt nicht für diese Währung.

en: This discount code will not be usable and all unsaved changes will be lost.
de_DE: Dieser Rabattcode kann nicht verwendet werden und alle nicht gespeicherten Änderungen gehen verloren.

en: This doesn't match
de_DE: Das passt nicht zusammen

en: This download cannot be removed or archived when it is set as the current release.
de_DE: Dieser Download kann nicht entfernt oder archiviert werden, wenn er als aktuelle Version festgelegt ist.

en: This form has been deleted or is unavailable.
de_DE: Dieses Formular wurde gelöscht oder ist nicht verfügbar.

en: This form is not available or has been deleted.
de_DE: Dieses Formular ist nicht verfügbar oder wurde gelöscht.

en: This information helps customers recognize your business and contact you when necessary. It will be visible on invoices/receipts and any emails that need to be CAN-SPAM compliant (i.e. abandoned order emails).
de_DE: Diese Informationen helfen Kunden, Ihr Unternehmen zu erkennen und Sie bei Bedarf zu kontaktieren. Es wird auf Rechnungen/Quittungen und allen E-Mails angezeigt, die CAN-SPAM-konform sein müssen (z. B. E-Mails zu abgebrochenen Bestellungen).

en: This is a list for all your subscription plans. Subscriptions represent recurring payment plans for your users.
de_DE: Dies ist eine Liste all Ihrer Abonnementpläne. Abonnements stellen wiederkehrende Zahlungspläne für Ihre Benutzer dar.

en: This is a physical product
de_DE: Dies ist ein physisches Produkt

en: This is a unique identifier for the license. For example, a website url.
de_DE: Dies ist eine eindeutige Kennung für die Lizenz. Zum Beispiel eine Website-URL.

en: This is also displayed on your invoices, receipts and emails.
de_DE: Dies wird auch auf Ihren Rechnungen, Quittungen und E-Mails angezeigt.

en: This is an internal name for your coupon. This is not visible to customers.
de_DE: Dies ist ein interner Name für Ihren Gutschein. Dies ist für Kunden nicht sichtbar.

en: This is displayed in the UI and in notifications.
de_DE: Dies wird in der Benutzeroberfläche und in Benachrichtigungen angezeigt.

en: This is not a valid coupon code
de_DE: Dies ist kein gültiger Gutscheincode

en: This is not included in the list.
de_DE: Dies ist nicht in der Liste enthalten.

en: This is not shown to the customer, but is used help you identify the group.
de_DE: Dies wird dem Kunden nicht angezeigt, hilft Ihnen jedoch bei der Identifizierung der Gruppe.

en: This is reserved.
de_DE: Dies ist reserviert.

en: This is the current release zip of your software.
de_DE: Dies ist die ZIP-Datei der aktuellen Version Ihrer Software.

en: This is the price for the bump.
de_DE: Das ist der Preis für den Order Bump.

en: This license has not been activated.
de_DE: Diese Lizenz wurde nicht aktiviert.

en: This limit applies across customers so it won't prevent a single customer from redeeming multiple times.
de_DE: Dieses Limit gilt für alle Kunden, sodass ein einzelner Kunde nicht daran gehindert wird, mehrmals einzulösen.

en: This method for creating Alipay payments is not supported anymore. Please upgrade your integration to use Sources instead.
de_DE: Diese Methode zum Erstellen von Alipay-Zahlungen wird nicht mehr unterstützt. Bitte aktualisieren Sie Ihre Integration, um stattdessen Quellen zu verwenden.

en: This method for creating Bitcoin payments is not supported anymore. Please upgrade your integration to use Sources instead.
de_DE: Diese Methode zum Erstellen von Bitcoin-Zahlungen wird nicht mehr unterstützt. Bitte aktualisieren Sie Ihre Integration, um stattdessen Quellen zu verwenden.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
de_DE: Diese Zahlungsmethode kann nicht für Abonnements verwendet werden.

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
de_DE: Dieses Präfix ist zu lang. Bitte geben Sie ein kürzeres Präfix ein.

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
de_DE: Dieses Präfix ist zu kurz. Bitte geben Sie ein längeres Präfix ein.

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
de_DE: Dieser Preis wird derzeit in Abonnements oder Bestell-Sitzungen verwendet. Bitte archivieren Sie den Preis und erstellen Sie einen anderen.

en: This product has prices that are currently being used. Please archive the product instead if it is not already archived.
de_DE: Dieses Produkt hat Preise, die derzeit verwendet werden. Bitte archivieren Sie stattdessen das Produkt, falls es noch nicht archiviert ist.

en: This product is no longer purchaseable.
de_DE: Dieses Produkt ist nicht mehr käuflich.

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
de_DE: Dieser Aktionscode existiert bereits. Bitte archivieren Sie den alten Code oder verwenden Sie einen anderen Code.

en: This should be your live storefront URL.
de_DE: Dies sollte Ihre Live-Storefront-URL sein.

en: This trigger will be fired when a purchase is unrevoked.
de_DE: Dieser Trigger wird ausgelöst, wenn ein Kauf nicht widerrufen wird.

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
de_DE: Dieser Auslöser wird ausgelöst, wenn ein Abonnement nach fehlgeschlagener Zahlung oder auf Kundenwunsch gekündigt wird oder wenn der Kauf vom Händler manuell widerrufen wird.

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
de_DE: Dieser Auslöser wird ausgelöst, wenn ein Abonnementplan auf etwas anderes geändert wird.

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
de_DE: Dieser Trigger wird ausgelöst, wenn jemand zum ersten Mal ein Produkt kauft.

en: This user could not be found.
de_DE: Dieser Benutzer konnte nicht gefunden werden.

en: This user is already linked to a customer.
de_DE: Dieser Benutzer ist bereits mit einem Kunden verknüpft.

en: This user is not a customer.
de_DE: Dieser Benutzer ist kein Kunde.

en: This will load stripe.js on every page to help with Fraud monitoring.
de_DE: Dadurch wird stripe.js auf jeder Seite geladen, um bei der Betrugsüberwachung zu helfen.

en: This will save any changes on the page. Do you want to save your changes?
de_DE: Dadurch werden alle Änderungen auf der Seite gespeichert. Möchtest du deine Änderungen speichern?

en: Three Weeks
de_DE: Drei Wochen

en: Three columns; equal split
de_DE: Drei Spalten; gleich aufgeteilt

en: Three columns; wide center column
de_DE: Drei Spalten; breite Mittelsäule

en: Time Period
de_DE: Zeitraum

en: Time Zone
de_DE: Zeitzone

en: Title
de_DE: Titel

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
de_DE: Um einige standardmäßige Produkte für diesen Bestellprozess hinzuzufügen, klicken Sie auf die Schaltfläche „Produkte hinzufügen“.

en: To add some products "Add Products" button.
de_DE: Um einige Produkte hinzuzufügen, klicken Sie auf die Schaltfläche "Produkte hinzufügen".

en: To adjust your abandoned checkout notifications,
de_DE: Um Ihre Benachrichtigungen über abgebrochene Käufe anzupassen.

en: To charge tax, please set up your tax information on the settings page.
de_DE: Um Steuern zu berechnen, richten Sie bitte Ihre Steuerinformationen in den Einstellungen ein.

en: To get your Recaptcha keys
de_DE: Um Ihren Recaptcha-Key zu erhalten

en: To sync purchases of this product, add an integration.
de_DE: Um Käufe dieses Produkts zu synchronisieren, fügen Sie eine Integration hinzu.

en: Today
de_DE: Heute

en: Toggle Coupon Archive
de_DE: Gutscheinarchiv umschalten

en: Toggle Product Archive
de_DE: Produktarchiv umschalten

en: Tongan Paʻanga
de_DE: Tongaisches Paʻanga

en: Too long.
de_DE: Zu lang.

en: Too short.
de_DE: Zu kurz.

en: Top Offset
de_DE: Oberer Versatz

en: Top level metrics for the product.
de_DE: Metriken der obersten Ebene für das Produkt.

en: Total
de_DE: Gesamt

en: Total Cancellation Attempts
de_DE: Gesamtzahl der Stornierungsversuche

en: Total Due
de_DE: Gesamt fällig

en: Total Due Today
de_DE: Insgesamt heute fällig

en: Total Lost
de_DE: Gesamtverlust

en: Total Lost Cancellations
de_DE: Gesamtsumme durch Stornierungen

en: Total Recoverable Checkouts
de_DE: Gesamtzahl wiederherstellbarer Bestellprozesse

en: Total Saved By Coupon
de_DE: Insgesamt gespart durch Gutschein

en: Total Saved Count
de_DE: Gespeicherte Gesamtzahl

en: Total recoverable revenue
de_DE: Gesamterstattungsfähiger Umsatz

en: Total recovered checkouts
de_DE: Insgesamt wiederhergestellte Bestellprozesse

en: Total recovered revenue
de_DE: Gesamter erzielter Umsatz

en: Tracking Confirmation
de_DE: Tracking Bestätigung

en: Transfers and payouts on behalf of a Standard connected account are not allowed.
de_DE: Überweisungen und Auszahlungen im Namen eines verbundenen Standardkontos sind nicht zulässig.

en: Trial
de_DE: Testversion

en: Trial ends on
de_DE: Die Testversion endet am

en: Trialing
de_DE: Testphase

en: Trinidad and Tobago Dollar
de_DE: Trinidad- und Tobago-Dollar

en: Turkish Lira
de_DE: Türkische Lire

en: Turn on abandoned cart for your store.
de_DE: Aktiviere abgebrochene Käufe für deinen Shop.

en: TutorLMS Course
de_DE: TutorLMS-Kurs

en: Two Column
de_DE: Zweispaltig

en: Two Weeks
de_DE: Zwei Wochen

en: Two columns; equal split
de_DE: Zwei Spalten; gleich aufgeteilt

en: Two columns; one-third, two-thirds split
de_DE: Zwei Spalten; ein Drittel, zwei Drittel geteilt

en: Two columns; two-thirds, one-third split
de_DE: Zwei Spalten; zwei Drittel, ein Drittel geteilt

en: Two or more mutually exclusive parameters were provided. Check our API documentation or the returned error message to see which values are permitted when creating or modifying the specified resource.
de_DE: Zwei oder mehr sich gegenseitig ausschließende Parameter wurden bereitgestellt. Überprüfen Sie unsere API-Dokumentation oder die zurückgegebene Fehlermeldung, um zu sehen, welche Werte beim Erstellen oder Ändern der angegebenen Ressource zulässig sind.

en: Type
de_DE: Art

en: Type of object (Account)
de_DE: Art des Objekts (Konto)

en: Type of object (Settings)
de_DE: Art des Objekts (Einstellungen)

en: Type of object (bump)
de_DE: Art des Objekts (Bump)

en: UK VAT
de_DE: UK Mehrwertsteuer

en: Ugandan Shilling
de_DE: Ugandischer Schilling

en: Ukrainian Hryvnia
de_DE: Ukrainische Griwna

en: Un-Archive
de_DE: Unarchivieren

en: Un-Archive %s? This will make the coupon useable again.
de_DE: %s aus dem Archiv entfernen? Dadurch wird der Gutschein wieder verwendbar.

en: Un-Archive %s? This will make the product purchaseable again.
de_DE: %s aus dem Archiv entfernen? Dadurch wird das Produkt wieder käuflich.

en: Un-Archive this bump? This will make the product purchaseable again.
de_DE: Diesen Order Bump aus dem Archiv entfernen? Dadurch wird das Produkt wieder käuflich.

en: Un-Archive this price? This will make the product purchaseable again.
de_DE: Diesen Preis aus dem Archiv entfernen? Dadurch wird das Produkt wieder käuflich.

en: Unapprove
de_DE: Freigeben

en: Uninstall
de_DE: Deinstallieren

en: Unique identifier for the object.
de_DE: Eindeutiger Bezeichner für das Objekt.

en: United Arab Emirates Dirham
de_DE: Dirham der Vereinigten Arabischen Emirate

en: United Kingdom
de_DE: Vereinigtes Königreich

en: United States
de_DE: Vereinigte Staaten

en: United States Dollar
de_DE: US-Dollar

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unlimited Usage
de_DE: Unbegrenzte Nutzung

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade to Pro!
de_DE: Schalten Sie umsatzsteigernde Funktionen frei, wenn Sie auf Pro upgraden!

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade your plan!
de_DE: Schalten Sie umsatzsteigernde Funktionen frei, wenn Sie Ihren Plan upgraden!

en: Unrevoke
de_DE: Widerrufen

en: Unselect All
de_DE: Alles abwählen

en: Untitled Form
de_DE: Unbenanntes Formular

en: Unverified
de_DE: Unbestätigt

en: Upcoming
de_DE: Anstehend

en: Upcoming Billing Period
de_DE: Kommender Abrechnungszeitraum

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Update Account Details
de_DE: Kontodetails aktualisieren

en: Update Amount
de_DE: Betrag aktualisieren

en: Update Billing Details
de_DE: Rechnungsdetails aktualisieren

en: Update Coupon
de_DE: Gutschein aktualisieren

en: Update Immediately
de_DE: Sofort aktualisieren

en: Update Link
de_DE: Link aktualisieren

en: Update Password
de_DE: Passwort aktualisieren

en: Update Payment Method
de_DE: Zahlungsmethode aktualisieren

en: Update Plan
de_DE: Plan aktualisieren

en: Update Subscription
de_DE: Abonnement aktualisieren

en: Update Your Connection
de_DE: Aktualisieren Sie Ihre Verbindung

en: Update canceled.
de_DE: Aktualisierung abgebrochen.

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
de_DE: Aktualisieren Sie Ihr API-Token, um die Verbindung zu SureCart zu ändern oder zu aktualisieren.

en: Updated
de_DE: Aktualisiert

en: Upgrade Group
de_DE: Upgrade-Gruppe

en: Upgrade Groups
de_DE: Upgrade-Gruppen

en: Upgrade This Store
de_DE: Aktualisieren Sie diesen Shop

en: Upgrade Your Plan
de_DE: Aktualisieren Sie Ihren Plan

en: Upgrade behavior. Either pending or immediate.
de_DE: Upgrade-Verhalten. Entweder ausstehend oder sofort.

en: Upgrades Happen
de_DE: Upgrades passieren

en: Upgrades, Downgrades, and Cancellations
de_DE: Upgrades, Downgrades und Kündigungen

en: Upload Media
de_DE: Medien hochladen

en: Url Slug
de_DE: URL Slug

en: Uruguayan Peso
de_DE: Uruguayischer Peso

en: Usage
de_DE: Verwendung

en: Usage Limit
de_DE: Nutzungslimit

en: Usage limit per coupon
de_DE: Nutzungslimit pro Coupon

en: Usage limit per customer
de_DE: Nutzungslimit pro Kunde

en: Use JavaScript ESM Loader
de_DE: Verwenden Sie den JavaScript-ESM-Loader

en: Use Stripe's Payment Element instead of the Card Element in all forms.
de_DE: Verwenden Sie in allen Bestellformularen das Zahlungselement von Stripe anstelle des Kartenelements.

en: Use a compact address if possible
de_DE: Verwenden Sie nach Möglichkeit eine kompakte Adresse

en: Use the Stripe Payment Element
de_DE: Verwenden Sie das Stripe-Zahlungselement

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers.
de_DE: Verwenden Sie diese Einstellungen, um zu konfigurieren, wie Benachrichtigungen an Ihre Kunden gesendet werden.

en: User connected.
de_DE: Benutzer verbunden.

en: User disconnected.
de_DE: Benutzer getrennt.

en: Users must redeem this coupon by:
de_DE: Benutzer müssen diesen Coupon wie folgt einlösen:

en: Uses
de_DE: Verwendung

en: Uzbekistan Som
de_DE: Usbekistan Som

en: VAT Number Verification Failure
de_DE: Überprüfung der Umsatzsteuer-Identifikationsnummer fehlgeschlagen

en: VAT Registration
de_DE: Mehrwertsteuerregistrierung

en: Valid
de_DE: Gültig

en: Valid until %s
de_DE: Gültig bis %s

en: Validation failed
de_DE: Überprüfung fehlgeschlagen

en: Validity
de_DE: Gültigkeit

en: Value
de_DE: Wert

en: Vietnamese Đồng
de_DE: Vietnamesisch Đồng

en: View
de_DE: Ansicht

en: View Abandoned Checkout
de_DE: Abgebrochene Käufe anzeigen

en: View All
de_DE: Alle anzeigen

en: View Cart
de_DE: Warenkorb ansehen

en: View Checkout
de_DE: Kasse ansehen

en: View Checkout Form
de_DE: Bestellformulare anzeigen

en: View Customer
de_DE: Kunde anzeigen

en: View Invoice
de_DE: Rechnung ansehen

en: View License
de_DE: Lizenz anzeigen

en: View Order
de_DE: Bestellung ansehen

en: View Product
de_DE: Produkt anzeigen

en: View Transactions
de_DE: Transaktionen anzeigen

en: View all
de_DE: Alle ansehen

en: View charge on
de_DE: Belastungen anzeigen

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
de_DE: Wir arbeiten derzeit an unseren Pro-Funktionen. Bitte schauen Sie wieder vorbei, sobald wir neue Umsatz- und Zeitsparfunktionen veröffentlichen.

en: We were unable to issue a refund with this payment processor. Please check with your payment processor and try issuing the refund directly through the processor.
de_DE: Wir konnten mit diesem Zahlungsabwickler keine Rückerstattung vornehmen. Bitte erkundigen Sie sich bei Ihrem Zahlungsabwickler und versuchen Sie, die Rückerstattung direkt über den Abwickler vorzunehmen.

en: Website
de_DE: Webseite

en: Week
de_DE: Woche

en: Weekly
de_DE: Wöchentlich

en: Welcome to SureCart!
de_DE: Willkommen bei SureCart!

en: West African Cfa Franc
de_DE: Westafrikanischer Cfa-Franc

en: What are Invoices?
de_DE: Was sind Rechnungen?

en: What are Subscriptions?
de_DE: Was sind Abonnements?

en: What are Upgrade Groups?
de_DE: Was sind Upgrade-Gruppen?

en: When a cancellation happens immediately, the subscription is canceled right away. When a cancellation happens at the billing period end, the subscription remains active until the end of the current billing period.
de_DE: Wenn eine Kündigung sofort erfolgt, wird das Abonnement sofort gekündigt. Bei einer Kündigung zum Ende des Abrechnungszeitraums bleibt das Abonnement bis zum Ende des aktuellen Abrechnungszeitraums aktiv.

en: When an upgrade or downgrade happens immediately, a prorated invoice will be generated and paid. If the invoice payment fails, the subscription will not be updated. In the case of a downgrade, the invoice will likely have a $0 balance and a credit may be applied to the customer. When an upgrade or downgrade happens at the next billing period, the subscription won't be updated until the next payment date.
de_DE: Wenn ein Upgrade oder Downgrade sofort erfolgt, wird eine anteilige Rechnung erstellt und bezahlt. Wenn die Rechnungszahlung fehlschlägt, wird das Abonnement nicht aktualisiert. Im Falle einer Herabstufung weist die Rechnung wahrscheinlich einen Saldo von 0 auf, und dem Kunden kann eine Gutschrift gutgeschrieben werden. Wenn im nächsten Abrechnungszeitraum ein Upgrade oder Downgrade erfolgt, wird das Abonnement erst zum nächsten Zahlungsdatum aktualisiert.

en: When do you want to cancel the subscription?
de_DE: Wann möchten Sie das Abonnement kündigen?

en: When should we offer the discount?
de_DE: Wann sollten wir den Rabatt anbieten?

en: Whether or not a payment method should be required for subscriptions that have an initial period amount of $0 (free trial or coupon). This is useful if you want to offer a "no credit card required" free trials.
de_DE: Ob für Abonnements mit einem Anfangszeitraum von 0 $ (kostenlose Testversion oder Coupon) eine Zahlungsmethode erforderlich sein soll oder nicht. Dies ist nützlich, wenn Sie kostenlose Testversionen anbieten möchten, bei denen keine Kreditkarte erforderlich ist.

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
de_DE: Ob Kunden Abonnements über das Kundenportal kündigen können oder nicht.

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
de_DE: Ob Kunden Abonnementmengen über das Kundenportal ändern können oder nicht.

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
de_DE: Ob Kunden Abonnementänderungen über das Kundenportal vornehmen können oder nicht.

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
de_DE: Ob dieser Bump derzeit aktiviert ist und Kunden angezeigt wird oder nicht.

en: Whether to get archived products or not.
de_DE: Ob Sie archivierte Produkte erhalten oder nicht.

en: Width
de_DE: Breite

en: WordPress User
de_DE: WordPress-Benutzer

en: Wrong length.
de_DE: Falsche Länge.

en: Year
de_DE: Jahr

en: Yearly
de_DE: Jährlich

en: Yemeni Rial
de_DE: Jemenitischer Rial

en: Yesterday
de_DE: Gestern

en: You are already collecting tax for this zone.
de_DE: Sie erheben bereits Steuern für diese Zone.

en: You are not a live mode customer.
de_DE: Sie sind kein Live-Modus-Kunde.

en: You are not a test mode customer.
de_DE: Sie sind kein Testmodus-Kunde.

en: You are not currently a customer.
de_DE: Sie sind derzeit kein Kunde.

en: You can find this on your google Recaptcha dashboard.
de_DE: Sie finden dies auf Ihrem Google Recaptcha-Dashboard.

en: You can only apply this offer once.
de_DE: Sie können dieses Angebot nur einmal anwenden.

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
de_DE: Sie können einem Abonnement kein einmaliges Produkt hinzufügen.

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
de_DE: Sie können derzeit keine Zahlungsmethode hinzufügen. Bitte kontaktieren Sie uns für Unterstützung.

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
de_DE: Sie können dieses Medienelement nicht löschen, da es derzeit verwendet wird.

en: You cannot enable EU Micro Exemption if your address is outside of the EU.
de_DE: Sie können die EU-Mikrobefreiung nicht aktivieren, wenn sich Ihre Adresse außerhalb der EU befindet.

en: You cannot enable abandoned checkouts until you have updated your business contact address. Please add an address to your store branding.
de_DE: Sie können abgebrochene Käufe erst aktivieren, wenn Sie Ihre geschäftliche Kontaktadresse aktualisiert haben. Bitte fügen Sie Ihrem Store-Branding eine Adresse hinzu.

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
de_DE: Sie können Steuern nur aktivieren, wenn eine gültige Steueradresse angegeben ist

en: You do not have permission do this.
de_DE: Sie haben dazu keine Berechtigung.

en: You do not have permission to do this.
de_DE: Sie haben keine Erlaubnis das zu tun.

en: You don't have any country-specific VAT registrations. If you're registered under one-stop shop then you don't need to create country-specific tax registrations. If you're not, add a tax registration to start collecting tax.
de_DE: Sie haben keine länderspezifischen Mehrwertsteuerregistrierungen. Wenn Sie im One-Stop-Shop registriert sind, müssen Sie keine länderspezifischen Steuerregistrierungen erstellen. Wenn dies nicht der Fall ist, fügen Sie eine Steuerregistrierung hinzu, um mit der Erhebung von Steuern zu beginnen.

en: You don't have any orders.
de_DE: Sie haben keine Bestellungen.

en: You don't have any survey answers. Please add at least one to collect cancellation feedback.
de_DE: Sie haben keine Umfrageantworten. Bitte fügen Sie mindestens eine hinzu, um Feedback zu Stornierungen zu sammeln.

en: You don't have any tax registrations. Add a tax registration to start collecting tax.
de_DE: Sie haben keine steuerlichen Registrierungen. Fügen Sie eine Steuerregistrierung hinzu, um mit der Steuererhebung zu beginnen.

en: You have already requested a code in the last 60 seconds. Please wait before requesting again.
de_DE: Sie haben in den letzten 60 Sekunden bereits einen Code angefordert. Bitte warten Sie, bevor Sie erneut eine Anfrage stellen.

en: You have not been charged for this order.
de_DE: Diese Bestellung wurde Ihnen nicht in Rechnung gestellt.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
de_DE: Du hast nicht gespeicherte Änderungen. Wenn Sie fortfahren, gehen sie verloren.

en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
de_DE: Sie müssen einen Betrag zwischen %1$s und %2$s eingeben

en: You must first purchase something to access your dashboard.
de_DE: Sie müssen zuerst etwas kaufen, um auf Ihr Dashboard zugreifen zu können.

en: You're not collecting GST in Australia. Add a tax registration to start collecting tax.
de_DE: Sie erheben keine GST in Australien. Fügen Sie eine Steuerregistrierung hinzu, um mit der Steuererhebung zu beginnen.

en: You're not collecting VAT in the UK. Add a tax registration to start collecting tax.
de_DE: Sie erheben keine Mehrwertsteuer im Vereinigten Königreich. Fügen Sie eine Steuerregistrierung hinzu, um mit der Steuererhebung zu beginnen.

en: You're not collecting any provincial tax in Canada. Add a tax registration to start collecting tax.
de_DE: Sie erheben keine Provinzsteuer in Kanada. Fügen Sie eine Steuerregistrierung hinzu, um mit der Steuererhebung zu beginnen.

en: You're not collecting sales tax for any states. Add a tax registration to start collecting tax.
de_DE: Sie erheben keine Umsatzsteuer für Bundesstaaten. Fügen Sie eine Steuerregistrierung hinzu, um mit der Steuererhebung zu beginnen.

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
de_DE: Ihr API-Schlüssel ist falsch. Bitte überprüfen Sie, ob es korrekt ist, und aktualisieren Sie es.

en: Your Connect platform is attempting to share an unverified bank account with a connected account.
de_DE: Ihre Connect-Plattform versucht, ein unbestätigtes Bankkonto mit einem verbundenen Konto zu teilen.

en: Your customer's email address.
de_DE: Die E-Mail-Adresse Ihres Kunden.

en: Your customer's email.
de_DE: Die E-Mail Ihres Kunden.

en: Your customer's first name.
de_DE: Der Vorname Ihres Kunden.

en: Your customer's full name.
de_DE: Der vollständige Name Ihres Kunden.

en: Your customer's last name.
de_DE: Der Nachname Ihres Kunden.

en: Your discount settings for abandoned cart.
de_DE: Ihre Rabatteinstellungen für abgebrochene Käufe.

en: Your email and cart are saved so we can send email reminders about this order.
de_DE: Ihre E-Mail-Adresse und Ihr Warenkorb werden gespeichert, damit wir E-Mail-Erinnerungen zu dieser Bestellung senden können.

en: Your platform attempted to create a custom account in a country that is not yet supported. Make sure that users can only sign up in countries supported by custom accounts.
de_DE: Ihre Plattform hat versucht, ein benutzerdefiniertes Konto in einem Land zu erstellen, das noch nicht unterstützt wird. Stellen Sie sicher, dass sich Benutzer nur in Ländern anmelden können, die von benutzerdefinierten Konten unterstützt werden.

en: Your postal code is not valid.
de_DE: Ihre Postleitzahl ist ungültig.

en: Your request could not be validated. Please try again.
de_DE: Ihre Anfrage konnte nicht validiert werden. Bitte versuche es erneut.

en: Your session expired - please try again.
de_DE: Ihre Sitzung ist abgelaufen - bitte versuchen Sie es erneut.

en: Your storage space is low
de_DE: Ihr Speicherplatz ist gering

en: Your store does not appear to be using a secure connection. A secure connection (https) is required to use SureCart to process live transactions.
de_DE: Ihr Shop scheint keine sichere Verbindung zu verwenden. Eine sichere Verbindung (https) ist erforderlich, um SureCart zur Verarbeitung von Live-Transaktionen zu verwenden.

en: You’ll need to collect sales tax if you meet certain state requirements, also known as nexus. To start collecting tax, you need to register with the appropriate state tax authority.
de_DE: Sie müssen Umsatzsteuer erheben, wenn Sie bestimmte staatliche Anforderungen erfüllen, die auch als Nexus bezeichnet werden. Um Steuern erheben zu können, müssen Sie sich bei der zuständigen staatlichen Steuerbehörde registrieren.

en: Zambian Kwacha
de_DE: Sambischer Kwacha

en: [block rendering halted]
de_DE: [Block-Rendering angehalten]

en: adjust your settings
de_DE: passen Sie Ihre Einstellungen an

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
de_DE: Eine einzelne Spalte innerhalb eines Spaltenblocks.

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
de_DE: Zeigen Sie ein MwSt./GST-Feld für die MwSt.-Erhebung an.

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
de_DE: Zeigen Sie einen Button an, um im Einkaufswagen einen bestimmten Preis hinzuzufügen.

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
de_DE: Zeigen Sie einen Button an, um mit dem Produkt im Warenkorb sofort zur Bestellseite umzuleiten.

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
de_DE: Zeigen Sie einen Button an, um den Benutzer mit seinem Kunden Dashboard zu verknüpfen.

[ctx: block description]
en: Display a cart header
de_DE: Zeigen Sie eine Warenkorb-Kopfzeige an

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
de_DE: Zeigen Sie einen Checkbox-Eingabefeld an

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
de_DE: Zeigen Sie ein Bestellformular an

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
de_DE: Zeigen Sie einen Bestellformular Button an.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
de_DE: Zeigen Sie ein Gutscheinformular im Warenkorb an.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
de_DE: Zeigen Sie ein Gutscheinformular an.

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
de_DE: Zeigen Sie eine benutzerdefinierte Nachricht im Warenkorb an

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
de_DE: Zeigen Sie ein Vornamen-Eingabefeld an.

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
de_DE: Zeigen Sie ein Nachnamen-Eingabefeld an.

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
de_DE: Zeigen Sie einen Logout-Button an.

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
de_DE: Zeigen Sie ein Namensammlungs-Feld an.

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
de_DE: Zeigen Sie einen Namen für Ihr eigenes Preisfeld an.

[ctx: block description]
en: Display a radio input
de_DE: Zeigen Sie eine Radio-Eingabe an.

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
de_DE: Zeigen Sie einen Radio-Eingabe-Feld an. Diese werden mit der Bestellung als zusätzliche Metadaten gespeichert.

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
de_DE: Zeigen Sie einen Senden Button an.

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
de_DE: Zeigen Sie einen Zwischensummen der Einzelposten an.

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
de_DE: Zeigen Sie einen Kippschalter an.

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
de_DE: Zeigen Sie einen Bereich des Formulars basierend auf  Bedingungen an.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
de_DE: Zeigen Sie einen Bestellbestätigungs-Kundenbereich an.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
de_DE: Zeigen Sie einen Abschnitt mit einer Zusammenfassung der Auftragsbestätigung an, anhand der Einzelposten.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
de_DE: Zeigen Sie einen Bestellbestätigungsabschnitt an.

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
de_DE: Zeigen Sie ein Versandadressenformular an. Dies wird für Versand- und Steuerberechnungen verwendet.

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
de_DE: Zeigen Sie alle im Bestellvorgang bezogene Fehler an. Standardmäßig zeigt das Bestellformular diese oben an. Fügen Sie diesen Block hinzu, um den Standort zu ändern.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
de_DE: Zeigen Sie Inhalte in mehreren Spalten an, wobei jeder Spalte Blöcke hinzugefügt werden.

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
de_DE: Expresszahlungsoptionen anzeigen (Google Pay, Apple Pay usw.)

[ctx: block description]
en: Display payment options
de_DE: Zahlungsoptionen anzeigen

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
de_DE: Zeigen Sie die Warenkorb-Bump-Position an

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
de_DE: Zeigen Sie die Zwischensumme des Einkaufswagens an

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
de_DE: Zeigt die Sitzungssummen an.

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
de_DE: Zeigen Sie das Geschäftslogo an.

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
de_DE: Zeigen Sie Ihre Order Bumps an.

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
de_DE: Zeigt die Abonnements eines Kunden an.

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
de_DE: Zeigt eine Trennlinie an.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
de_DE: Zeigt einen Spendenbetrag für das Spendenformular an.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
de_DE: Zeigt einen Spendenbetrag an, aus dem der Benutzer auswählen kann.

[ctx: block description]
en: Displays a form text input field. This is saved with the order as additional metadata.
de_DE: Zeigt ein Eingabefeld für Formulartext an. Diese werden mit der Bestellung als zusätzliche Metadaten gespeichert.

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
de_DE: Zeigt ein Textfeld für Formulartext an. Diese werden mit der Bestellung als zusätzliche Metadaten gespeichert.

[ctx: block description]
en: Displays a form.
de_DE: Zeigt ein Formular an.

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
de_DE: Zeigt ein Passwortfeld an, damit ein neuer Benutzer ein Passwort festlegen kann.

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
de_DE: Zeigt eine Preisauswahl für ein Produkt an

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
de_DE: Zeigt eine Auswahl für Produktpreise an.

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
de_DE: Zeigt einen Titel-/Überschriftabschnitt an

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
de_DE: Zeigt ein E-Mail-Formularfeld an.

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
de_DE: Zeigt Einzelposten der Bestellung an.

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
de_DE: Zeigt die Downloads des Kunden an.

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
de_DE: Zeigt die Rechnungsdetails des Kunden an.

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
de_DE: Zeigt die Gebühren des Kunden an.

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
de_DE: Zeigt die Kundenrechnungen an.

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
de_DE: Zeigt die Bestellungen des Kunden an.

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
de_DE: Zeigt die Versandadressen der Kunden an und ermöglicht ihnen, Details zu aktualisieren.

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
de_DE: Zeigt den Order Bump-Rabatt an.

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
de_DE: Zeigt die MwSt. an. (wenn es eine MwSt. gibt)

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
de_DE: Zeigt die Gesamtposition an.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
de_DE: Zeigt die Kunden-Dashboard-Seiten an.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
de_DE: Zeigt die Kunden-Dashboard-Registerkarte des Benutzers an.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
de_DE: Zeigt die Registerkarten des Kunden-Dashboards an.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
de_DE: Zeigt das Kunden-Dashboard des Benutzers an.

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
de_DE: Ermöglicht dem Kunden, Zahlungsmethoden zu aktualisieren.

[ctx: block description]
en: The cart
de_DE: Warenkorb

[ctx: block description]
en: The cart submit button
de_DE: Der Kaufen-Button

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
de_DE: Informationen zum WordPress-Benutzerkonto

[ctx: block keyword]
en: account
de_DE: Konto

[ctx: block keyword]
en: address
de_DE: Adresse

[ctx: block keyword]
en: amount
de_DE: Höhe

[ctx: block keyword]
en: android
de_DE: Android

[ctx: block keyword]
en: apple
de_DE: Apple

[ctx: block keyword]
en: button
de_DE: Button

[ctx: block keyword]
en: card
de_DE: Karte

[ctx: block keyword]
en: checkbox
de_DE: Kontrollkästchen

[ctx: block keyword]
en: checkout
de_DE: Bestellvorgang

[ctx: block keyword]
en: choice
de_DE: Auswahl

[ctx: block keyword]
en: confirm
de_DE: bestätigen

[ctx: block keyword]
en: coupon
de_DE: Gutschein

[ctx: block keyword]
en: credit
de_DE: Kredit

[ctx: block keyword]
en: custom
de_DE: benutzerdefiniert

[ctx: block keyword]
en: customer
de_DE: Kunde

[ctx: block keyword]
en: details
de_DE: Details

[ctx: block keyword]
en: discount
de_DE: Rabatt

[ctx: block keyword]
en: divider
de_DE: Trennlinie

[ctx: block keyword]
en: donation
de_DE: Spende

[ctx: block keyword]
en: download
de_DE: herunterladen

[ctx: block keyword]
en: email
de_DE: E-Mail

[ctx: block keyword]
en: error
de_DE: Fehler

[ctx: block keyword]
en: field
de_DE: Feld

[ctx: block keyword]
en: first-name
de_DE: Vorname

[ctx: block keyword]
en: form
de_DE: Formular

[ctx: block keyword]
en: google
de_DE: Google

[ctx: block keyword]
en: heading
de_DE: Überschrift

[ctx: block keyword]
en: hr
de_DE: Std

[ctx: block keyword]
en: image
de_DE: Bild

[ctx: block keyword]
en: input
de_DE: eingabe

[ctx: block keyword]
en: last-name
de_DE: Nachname

[ctx: block keyword]
en: line
de_DE: Linie

[ctx: block keyword]
en: line-items
de_DE: einzelposten

[ctx: block keyword]
en: logo
de_DE: Logo

[ctx: block keyword]
en: meta
de_DE: Meta

[ctx: block keyword]
en: name
de_DE: Name

[ctx: block keyword]
en: notice
de_DE: Notiz

[ctx: block keyword]
en: password
de_DE: Passwort

[ctx: block keyword]
en: paypal
de_DE: Paypal

[ctx: block keyword]
en: price
de_DE: Preis

[ctx: block keyword]
en: product
de_DE: Produkt

[ctx: block keyword]
en: promo
de_DE: Werbeaktion

[ctx: block keyword]
en: radio-group
de_DE: radio-gruppe

[ctx: block keyword]
en: select
de_DE: wählen

[ctx: block keyword]
en: shipping
de_DE: Versand

[ctx: block keyword]
en: store
de_DE: speichern

[ctx: block keyword]
en: store logo
de_DE: geschäftslogo

[ctx: block keyword]
en: stripe
de_DE: Stripe

[ctx: block keyword]
en: submit
de_DE: einreichen

[ctx: block keyword]
en: subtotal
de_DE: Zwischensumme

[ctx: block keyword]
en: summary
de_DE: Zusammenfassung

[ctx: block keyword]
en: tax
de_DE: MwSt.

[ctx: block keyword]
en: text
de_DE: Text

[ctx: block keyword]
en: textarea
de_DE: Textbereich

[ctx: block keyword]
en: thank
de_DE: danke

[ctx: block keyword]
en: thank you
de_DE: danke schön

[ctx: block keyword]
en: title
de_DE: Titel

[ctx: block keyword]
en: toggle
de_DE: Umschalten

[ctx: block keyword]
en: total
de_DE: gesamt

[ctx: block keyword]
en: totals
de_DE: Summen

[ctx: block keyword]
en: user
de_DE: Benutzer

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
de_DE: "In den Warenkorb hinzufügen"-Button

[ctx: block title]
en: Bump Discount
de_DE: Bump Rabatt

[ctx: block title]
en: Buy Button
de_DE: Kaufen Button

[ctx: block title]
en: Card
de_DE: Karte

[ctx: block title]
en: Cart
de_DE: Warenkorb

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
de_DE: Warenkorb-Bump-Werbebuchung

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
de_DE: Einkaufswagen Gutschein

[ctx: block title]
en: Cart Header
de_DE: Warenkorb-Kopfzeile

[ctx: block title]
en: Cart Items
de_DE: Warenkorb Artikel

[ctx: block title]
en: Cart Message
de_DE: Warenkorb Nachricht

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
de_DE: Kaufen-Button

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
de_DE: Zwischensumme

[ctx: block title]
en: Checkbox
de_DE: Kontrollkästchen

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
de_DE: Fehler im Bestellprozess

[ctx: block title]
en: Checkout Form
de_DE: Bestellformular

[ctx: block title]
en: Conditional
de_DE: Bedingt

[ctx: block title]
en: Coupon
de_DE: Gutschein

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
de_DE: Kundenrechnungsdetails

[ctx: block title]
en: Customer Charges
de_DE: Kundengebühren

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
de_DE: Kunden Dashboard

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
de_DE: Kunden Dashboard Button

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
de_DE: Kunden-Dashboard-Seite

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
de_DE: Kunden-Dashboard-Seiten

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
de_DE: Registerkarte Kunden-Dashboard

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
de_DE: Registerkarten des Kunden-Dashboards

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
de_DE: Kunden-Downloads

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
de_DE: Kundenrechnungen

[ctx: block title]
en: Customer Orders
de_DE: Kundenbestellungen

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
de_DE: Kundenzahlungsmethoden

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
de_DE: Versand- und Steueradresse des Kunden

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
de_DE: Abonnenten

[ctx: block title]
en: Divider
de_DE: Trennlinie

[ctx: block title]
en: Donation
de_DE: Spende

[ctx: block title]
en: Donation Amount
de_DE: Spendenbetrag

[ctx: block title]
en: Email
de_DE: E-Mail

[ctx: block title]
en: Express Payment
de_DE: Expresszahlung

[ctx: block title]
en: First Name
de_DE: Vorname

[ctx: block title]
en: Form
de_DE: Formular

[ctx: block title]
en: Full Name
de_DE: Vollständiger Name

[ctx: block title]
en: Last Name
de_DE: Nachname

[ctx: block title]
en: Line Items
de_DE: Einzelposten

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
de_DE: Nennen Sie Ihren eigenen Preis

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
de_DE: Bestellbestätigung

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
de_DE: Bestellbestätigung Kundendetails

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
de_DE: Einzelposten der Auftragsbestätigung

[ctx: block title]
en: Password
de_DE: Passwort

[ctx: block title]
en: Payment
de_DE: Zahlung

[ctx: block title]
en: Price Choice
de_DE: Preisauswahl

[ctx: block title]
en: Price Selector
de_DE: Preisselektor

[ctx: block title]
en: Radio Select
de_DE: Radio auswählen

[ctx: block title]
en: Session Info
de_DE: Sitzungsinfo

[ctx: block title]
en: Shipping Address
de_DE: Lieferanschrift

[ctx: block title]
en: Store Logo
de_DE: Geschäftslogo

[ctx: block title]
en: Submit Button
de_DE: Senden Button

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
de_DE: Zwischensumme Einzelposten

[ctx: block title]
en: SureCart Column
de_DE: SureCart Spalte

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
de_DE: SureCart Spalten

[ctx: block title]
en: Switch
de_DE: Wechsel

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
de_DE: Steuer Einzelposten

[ctx: block title]
en: Text Field
de_DE: Textfeld

[ctx: block title]
en: Textarea
de_DE: Textbereich

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
de_DE: Abschnitt Titel/Überschrift

[ctx: block title]
en: Total
de_DE: Gesamt

[ctx: block title]
en: Totals
de_DE: Summen

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
de_DE: Umsatzsteuer- oder Steuer-ID-Eingabe

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
de_DE: WordPress-Benutzerkonto

[ctx: comment]
en: Mark as spam
de_DE: als Spam markieren

[ctx: comment]
en: Not spam
de_DE: Kein Spam

en: day | %d days
de_DE[0]: Tag
de_DE[1]: %d Tage

en: does not exist
de_DE: ist nicht vorhanden

en: every
de_DE: jeder

en: every month
de_DE: jeden Monat

en: exist
de_DE: existieren

en: exists
de_DE: existiert

en: for
de_DE: Pro

en: https://example.com
de_DE: https://beispiel.com

en: is equal to
de_DE: ist gleich

en: is greater or equal to
de_DE: größer oder gleich ist

en: is greater than
de_DE: ist größer als

en: is less or equal to
de_DE: kleiner oder gleich ist

en: is less than
de_DE: ist weniger als

en: is less than or equal to
de_DE: kleiner oder gleich ist

en: is not equal to
de_DE: ist ungleich zu

en: matches all of
de_DE: passt zu allen

en: matches any of
de_DE: passt zu einem von

en: matches none of
de_DE: passt zu keinem von

en: max count reached
de_DE: maximale Anzahl erreicht

en: month | %d months
de_DE[0]: Monat
de_DE[1]: %d Monate

en: must be 15 minutes or more
de_DE: muss 15 Minuten oder länger sein

en: must be at least 12 hours between emails
de_DE: zwischen den E-Mails müssen mindestens 12 Stunden liegen

en: must be between %1$s and %2$s
de_DE: muss zwischen %1$s und %2$s

en: must be less than 1 week
de_DE: muss weniger als 1 Woche betragen

en: not exist
de_DE: nicht existieren

en: of
de_DE: von

en: once
de_DE: einmal

en: or drag and drop a file to upload.
de_DE: oder ziehen Sie eine hochzuladende Datei per Drag-and-Drop.

[ctx: post type general name]
en: Carts
de_DE: Warenlörbe

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
de_DE: Bestellformulare

[ctx: post type singular name]
en: Cart
de_DE: Warenkorb

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
de_DE: Bestellformular

en: reCaptcha Secret Key
de_DE: reCaptcha-Secret-Key

en: reCaptcha Site Key
de_DE: reCaptcha-Site-Key

en: register a new site and choose v3.
de_DE: Registrieren Sie eine neue Site und wählen Sie v3.

en: time | times
de_DE[0]: mal
de_DE[1]: weitere male

en: vs %s last period
de_DE: vs %s letzte Periode

en: week | %d weeks
de_DE[0]: Woche
de_DE[1]: %d Wochen

en: year | %d years
de_DE[0]: Jahr
de_DE[1]: %d Jahre
