SureCart WP - en to fr_FR translation catalogue (2515 entries)

en: 	At end of current period
fr_FR: A la fin de la période en cours

en:  and %d other price. |  and %d other prices.
fr_FR[0]:  et %d autre prix.
fr_FR[1]:  et %d autres prix.

en: %1$s (%2$d of %3$d)
fr_FR: %1$s ( %2$d sur %3$d )

en: %1d%% off
fr_FR: %1d %% de réduction

en: %1s of %2s Activations Used
fr_FR: %1s sur %2s activations utilisées

en: %d Remaining
fr_FR: %d restant

en: %d day | %d days
fr_FR[0]: %d jour
fr_FR[1]: %d jours

en: %d day left in trial | %d days left in trial
fr_FR[0]: %d jour restant dans l'essai
fr_FR[1]: %d jours d'essai restants

en: %d month | %d months
fr_FR[0]: %d mois
fr_FR[1]: %d mois

en: %d months
fr_FR: %d mois

en: %d payment | %d payments
fr_FR[0]: %d paiement
fr_FR[1]: %d paiements

en: %d prices
fr_FR: %d prix

en: %d week | %d weeks
fr_FR[0]: %d semaine
fr_FR[1]: %d semaines

en: %d year | %d years
fr_FR[0]: %d année
fr_FR[1]: %d ans

en: %d%% off
fr_FR: %d %% de réduction

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
fr_FR: il y a %s

en: %s Tax Region
fr_FR: Région fiscale %s

en: %s can't be blank.
fr_FR: %s ne peut pas être vide.

en: %s is invalid.
fr_FR: %s n'est pas valide.

en: %s is no longer purchasable.
fr_FR: %s n'est plus achetable.

en: %s is not available with subscriptions.
fr_FR: %s n'est pas disponible avec les abonnements.

en: %s is too high.
fr_FR: %s est trop élevé.

en: %s item | %s items
fr_FR[0]: élément %s
fr_FR[1]: %s éléments

en: %s must be a number.
fr_FR: %s doit être un nombre.

en: %s not found
fr_FR: %s introuvable

en: %s off
fr_FR: %s de réduction

en: %s selected for check out.
fr_FR: %s sélectionné pour extraction.

en: %s%% off
fr_FR: %s %% de réduction

en: (Not in this example order, but will be conditionally displayed)
fr_FR: (Pas dans cet exemple de commande, mais sera affiché sous condition)

en: (no title)
fr_FR: (pas de titre)

en: + %d more
fr_FR: + %d plus

en: 1 Day
fr_FR: Un jour

en: 1 Hour
fr_FR: 1 heure

en: 1 week
fr_FR: 1 semaine

en: 1.5 Days
fr_FR: 1,5 jours

en: 12 Hours
fr_FR: 12 heures

en: 2 Days
fr_FR: 2 jours

en: 2 Hours
fr_FR: 2 heures

en: 3 Days
fr_FR: 3 jours

en: 3 Hours
fr_FR: 3 heures

en: 4 Days
fr_FR: 4 jours

en: 4:3
fr_FR: 55

en: 5 Days
fr_FR: 5 jours

en: 6 Days
fr_FR: 6 jours

en: 6 Hours
fr_FR: 6 heures

en: 69% of shoppers abandon their checkouts before completing a purchase. Recover lost revenue with automated, high-converting emails.
fr_FR: 69% des acheteurs abandonnent leur passage en caisse avant de finaliser un achat. Récupérez les revenus perdus avec des e-mails automatisés à forte conversion.

en: A display name for file.
fr_FR: Un nom d'affichage pour le fichier.

en: A limit on the number of items to be returned, between 1 and 100.
fr_FR: Une limite du nombre d'articles à retourner, entre 1 et 100.

en: A limit on the number of records returned
fr_FR: Limitation du nombre d'enregistrements renvoyés

en: A link to your privacy policy page.
fr_FR: Un lien vers votre page de politique de confidentialité.

en: A name for this bump that will be visible to customers.
fr_FR: Un nom pour cette offre additionnelle qui sera visible par les clients.

en: A name for this bump that will be visible to customers. If empty, the product name will be used.
fr_FR: Un nom pour cette bosse qui sera visible par les clients. Si vide, le nom du produit sera utilisé.

en: A name for your product group.
fr_FR: Un nom pour votre groupe de produits.

en: A name for your product group. It is not shown to customers.
fr_FR: Un nom pour votre groupe de produits. Il n'est pas montré aux clients.

en: A name for your product.
fr_FR: Un nom pour votre produit.

en: A price with this currency and recurring interval already exists. Please create a new product to create this price.
fr_FR: Un prix avec cette devise et cet intervalle récurrent existe déjà. Veuillez créer un nouveau produit pour créer ce prix.

en: A product purchase will be automatically synced with this item.
fr_FR: Un achat de produit sera automatiquement synchronisé avec cet article.

en: A short description for your product that is displayed on product and instant checkouts.
fr_FR: Une brève description de votre produit qui s'affiche sur le produit et sur les commandes instantanées.

en: A specific product id.
fr_FR: Un identifiant de produit spécifique.

en: A specific product name.
fr_FR: Un nom de produit spécifique.

en: A valid file URL.
fr_FR: Une URL de fichier valide.

en: ABN Number
fr_FR: Numéro ABN

en: AND
fr_FR: ET

en: API Token
fr_FR: Jeton d'API

en: AU ABN
fr_FR: UA ABN

en: Abandoned
fr_FR: Abandonné

en: Abandoned Checkout
fr_FR: Paiement abandonné

en: Abandoned Checkout #1
fr_FR: Caisse abandonnée #1

en: Abandoned Checkout #2
fr_FR: Caisse abandonnée #2

en: Abandoned Checkout #3
fr_FR: Caisse abandonnée #3

en: Abandoned Checkout Discount
fr_FR: Réduction de caisse abandonnée

en: Abandoned Checkouts
fr_FR: Caisses abandonnées

en: Accept the order and apply reverse charge.
fr_FR: Acceptez la commande et appliquez l'autoliquidation.

en: Accept the order but don’t apply reverse charge.
fr_FR: Acceptez la commande mais n'appliquez pas d'autoliquidation.

en: Account
fr_FR: Compte

en: Account Details
fr_FR: Détails du compte

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activation Limit
fr_FR: Limite d'activation

en: Activation deleted.
fr_FR: Activation supprimée.

en: Activation updated.
fr_FR: Activation mise à jour.

en: Active
fr_FR: Actif

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add  Amount
fr_FR: Ajouter un montant

en: Add A Buy Link
fr_FR: Ajouter un lien d'achat

en: Add A Condition
fr_FR: Ajouter une condition

en: Add A Price
fr_FR: Ajouter un prix

en: Add A Restriction
fr_FR: Ajouter une restriction

en: Add A Title…
fr_FR: Ajouter Un Titre…

en: Add Amount
fr_FR: Ajouter un montant

en: Add Another Coupon
fr_FR: Ajouter un autre coupon

en: Add Another Price
fr_FR: Ajouter un autre prix

en: Add Another Processor
fr_FR: Ajouter un Autre Processeur

en: Add Another Product
fr_FR: Ajouter un autre produit

en: Add Condition
fr_FR: Ajouter une condition

en: Add Conditions
fr_FR: Ajouter des Conditions

en: Add Coupon Code
fr_FR: Ajouter un code promo

en: Add Customer
fr_FR: Ajouter un client

en: Add Downloads
fr_FR: Ajouter des téléchargements

en: Add External Link
fr_FR: Ajouter un lien externe

en: Add Filter
fr_FR: Ajouter un filtre

en: Add Free Trial
fr_FR: Ajouter un essai gratuit

en: Add From URL
fr_FR: Ajouter l'URL de départ

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Add Integration
fr_FR: Ajouter une intégration

en: Add Link
fr_FR: Ajouter un lien

en: Add Media
fr_FR: Ajouter des médias

en: Add New
fr_FR: Ajouter nouveau

en: Add New Integration
fr_FR: Ajouter une nouvelle intégration

en: Add New Product
fr_FR: Ajouter un nouveau produit

en: Add New Upgrade Group
fr_FR: Ajouter un nouveau groupe de mise à niveau

en: Add Payment Method
fr_FR: Ajouter un mode de paiement

en: Add Product
fr_FR: Ajouter un produit

en: Add Product Image
fr_FR: Ajouter une image du produit

en: Add Product Restriction
fr_FR: Ajouter une restriction de produit

en: Add Promotion Code
fr_FR: Ajouter un code promotionnel

en: Add Suggested Donation Amount
fr_FR: Ajouter le montant du don suggéré

en: Add Template
fr_FR: Ajouter un modèle

en: Add To Cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add To Cart Button Shortcode
fr_FR: Shortcode du bouton Ajouter au panier

en: Add User Role
fr_FR: Ajouter un rôle d'utilisateur

en: Add WordPress User Role
fr_FR: Ajouter un rôle d'utilisateur WordPress

en: Add a checkout form
fr_FR: Ajouter un formulaire de paiement

en: Add a descirption that will get your customers excited about the offer.
fr_FR: Ajoutez une description qui enthousiasmera vos clients à propos de l'offre.

en: Add a description
fr_FR: ajouter une description

en: Add a discount incentive for abandoned cart.
fr_FR: Ajoutez une remise incitative pour le panier abandonné.

en: Add a tab name
fr_FR: Ajouter un nom d'onglet

en: Add a title and description to see how this product might appear in a search engine listing
fr_FR: Ajoutez un titre et une description pour voir comment ce produit pourrait apparaître dans une liste de moteurs de recherche.

en: Add a title…
fr_FR: Ajouter un titre…

en: Add additional information to receipts and invoices.
fr_FR: Ajoutez des informations supplémentaires aux reçus et aux factures.

en: Add buy and cart buttons
fr_FR: Ajouter des boutons d'achat et de panier

en: Add cart and buy buttons to your site.
fr_FR: Ajoutez des boutons de panier et d'achat à votre site.

en: Add custom manual tax rates for specific countries.
fr_FR: Ajoutez des taux de taxe manuels personnalisés pour des pays spécifiques.

en: Add new Cart
fr_FR: Ajouter un nouveau panier

en: Add new Checkout Form
fr_FR: Ajouter un nouveau formulaire de paiement

en: Add new SureCart Product
fr_FR: Ajouter un nouveau produit SureCart

en: Add some checkbox text...
fr_FR: Ajoutez du texte de case à cocher...

en: Add some conditions to display this bump.
fr_FR: Ajoutez des conditions pour afficher cette bosse.

en: Add some products to this upgrade group. A customer who has purchased one of these products can switch between others in this group.
fr_FR: Ajoutez des produits à ce groupe de mise à niveau. Un client qui a acheté l'un de ces produits peut passer d'un produit à l'autre dans ce groupe.

en: Add some text...
fr_FR: Ajoutez du texte...

en: Add text…
fr_FR: Ajouter du texte…

en: Add the user role of the user who purchased the product.
fr_FR: Ajoutez le rôle d'utilisateur de l'utilisateur qui a acheté le produit.

en: Add this product to a group with others you want the purchaser to switch between.
fr_FR: Ajoutez ce produit à un groupe avec d'autres entre lesquels vous souhaitez que l'acheteur passe.

en: Add title…
fr_FR: Ajouter un titre…

en: Add your API token to connect to SureCart.
fr_FR: Ajoutez votre jeton API pour vous connecter à SureCart.

en: Add your description...
fr_FR: Ajoutez votre descriptif...

en: Add your title...
fr_FR: Ajoutez votre titre...

en: Added
fr_FR: Ajoutée

en: Additional Order Data
fr_FR: Données de commande additionnelles

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address Placeholder
fr_FR: Espace réservé pour l'adresse

en: Admin unrevokes a purchase
fr_FR: L'administrateur annule un achat

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Settings
fr_FR: Réglages avancés

en: Advanced settings for abandoned checkouts
fr_FR: Paramètres avancés pour les abandons de paiement

en: Ajax Pagination
fr_FR: Pagination Ajax

en: Albanian Lek
fr_FR: Lek albanais

en: Algerian Dinar
fr_FR: Dinar algérien

en: All
fr_FR: Tous

en: All Cancellation Attempts
fr_FR: Toutes les tentatives d'annulation

en: All Carts
fr_FR: Tous les paniers

en: All Checkout Forms
fr_FR: Tous les formulaires de paiement

en: All Products
fr_FR: Tous les produits

en: All SureCart Products
fr_FR: Tous les produits SureCart

en: All of these items are in the cart.
fr_FR: Tous ces articles sont dans le panier.

en: Allow Coupon
fr_FR: Autoriser le coupon

en: Allow Subscription Cancellations
fr_FR: Autoriser les annulations d'abonnement

en: Allow Subscription Changes
fr_FR: Autoriser les modifications d'abonnement

en: Allow Subscription Quantity Changes
fr_FR: Autoriser les changements de quantité d'abonnement

en: Allow custom amount to be entered
fr_FR: Autoriser la saisie d'un montant personnalisé

en: Allow customers to pay what they want
fr_FR: Permettre aux clients de payer ce qu'ils veulent

en: Allow line item quantities to be editable.
fr_FR: Autoriser les quantités d'éléments de campagne à être modifiables.

en: Allow line items to be removed.
fr_FR: Autoriser la suppression des éléments de campagne.

en: Allow the user to sort by newest, alphabetical and more.
fr_FR: Permettre à l'utilisateur de trier par ordre de priorité, par ordre alphabétique, etc.

en: Also enable abandoned checkouts in test mode.
fr_FR: Activez également les caisses abandonnées en mode test.

en: Always Show Cart (Menu Only)
fr_FR: Toujours afficher le panier (Menu uniquement)

en: Always show cart
fr_FR: Toujours afficher le panier

en: Amount
fr_FR: Quantité

en: Amount (in the currency of the price) that will be taken off line items associated with this bump.
fr_FR: Montant (dans la devise du prix) qui sera retiré des éléments de ligne associés à cette majoration.

en: Amount Due
fr_FR: Montant dû

en: Amount Off
fr_FR: Montant de remise

en: Amount Paid
fr_FR: Le montant payé

en: Amount Refunded
fr_FR: Montant remboursé

en: An error occurred
fr_FR: Une erreur s'est produite

en: An error occurred while processing the card. Check the card details are correct or use a different card.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du traitement de la carte. Vérifiez que les détails de la carte sont corrects ou utilisez une autre carte.

en: An invoice cannot be generated for the specified customer as there are no pending invoice items. Check that the correct customer is being specified or create any necessary invoice items first.
fr_FR: Une facture ne peut pas être générée pour le client spécifié car il n'y a pas d'éléments de facture en attente. Vérifiez que le bon client est spécifié ou créez d'abord les éléments de facture nécessaires.

en: An invoice cannot be generated for the specified subscription as there are no pending invoice items. Check that the correct subscription is being specified or create any necessary invoice items first.
fr_FR: Une facture ne peut pas être générée pour l'abonnement spécifié car il n'y a pas d'éléments de facture en attente. Vérifiez que l'abonnement correct est spécifié ou créez d'abord les éléments de facture nécessaires.

en: An upgrade groups is how you define upgrade and downgrade paths for your customers. It is based on products they have previously purchased.
fr_FR: Un groupe de mise à niveau vous permet de définir des chemins de mise à niveau et de rétrogradation pour vos clients. Il est basé sur les produits qu'ils ont déjà achetés.

en: Angolan Kwanza
fr_FR: Kwanza angolais

en: Another step will appear after submitting your order to complete your purchase details.
fr_FR: Une autre étape apparaîtra après avoir soumis votre commande pour compléter les détails de votre achat.

en: Answer created.
fr_FR: Réponse créée.

en: Answer updated.
fr_FR: Réponse mise à jour.

en: Any Customer
fr_FR: Tout client

en: Any of these items are in the cart.
fr_FR: Tous ces articles sont dans le panier.

en: Any price
fr_FR: N'importe quel prix

en: Api Token
fr_FR: Jeton API

en: Api token
fr_FR: Jeton API

en: Application UI Icon Pack
fr_FR: Pack d'icônes d'interface utilisateur d'application

en: Applied
fr_FR: Appliqué

en: Applied Balance
fr_FR: Solde appliqué

en: Applied to balance
fr_FR: Appliqué à l'équilibre

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply Coupon
fr_FR: Appliquer Coupon

en: Approve
fr_FR: Approuver

en: Archive %s? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
fr_FR: Archiver %s ? Ce produit ne pourra pas être acheté et toutes les modifications non sauvegardées seront perdues.

en: Archive this bump? This bump will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
fr_FR: Archiver cette bosse ? Ce bump ne pourra pas être acheté et toutes les modifications non sauvegardées seront perdues.

en: Archive this price? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
fr_FR: Archiver ce prix ? Ce produit ne pourra pas être acheté et toutes les modifications non enregistrées seront perdues.

en: Archived
fr_FR: Archivé

en: Archived On
fr_FR: Archivé le

en: Archived.
fr_FR: Archivé.

en: Are you sure you want remove this product image?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'image de ce produit ?

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
fr_FR: Voulez-vous vraiment archiver ce coupon ? Celui-ci ne sera pas disponible à l'achat.

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
fr_FR: Voulez-vous vraiment archiver ce produit ? Celui-ci ne sera pas disponible à l'achat.

en: Are you sure you want to change the template? This will completely replace your current form.
fr_FR: Voulez-vous vraiment changer de modèle ? Cela remplacera complètement votre formulaire actuel.

en: Are you sure you want to complete this payment plan? This will eliminate any additional payments and mark the plan as complete. You cannot undo this.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir terminer ce plan de paiement ? Cela éliminera tout paiement supplémentaire et marquera le plan comme terminé. Vous ne pouvez pas annuler cela.

en: Are you sure you want to delete this coupon?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce coupon ?

en: Are you sure you want to delete this payment method?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce mode de paiement ?

en: Are you sure you want to delete this promotion code?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce code promotionnel ?

en: Are you sure you want to delete this?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ceci ?

en: Are you sure you want to discard this condition?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette condition ?

en: Are you sure you want to discard this price?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce prix ?

en: Are you sure you want to disconnect this from this customer? This will cause them to lose access to their purchases.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir déconnecter ceci de ce client ? Cela leur fera perdre l'accès à leurs achats.

en: Are you sure you want to pay off subscription? This will immediately charge the customer the remaining payments on their plan.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir payer l'intégralité de l'abonnement ? Cette opération débitera immédiatement le client des paiements restants de son plan.

en: Are you sure you want to remove the download from this product?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer le téléchargement de ce produit ?

en: Are you sure you want to remove this activation? This site will no longer get updates.
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette activation ? Ce site ne recevra plus de mises à jour.

en: Are you sure you want to remove this integration? This will affect existing customers who have purchased this product.
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette intégration ? Cela affectera les clients existants qui ont acheté ce produit.

en: Are you sure you want to remove this link?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce lien ?

en: Are you sure you want to remove this logo?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce logo ?

en: Are you sure you want to remove this webhook?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce webhook ?

en: Are you sure you want to replace the file in this download? This may push out a new release to everyone.
fr_FR: Voulez-vous vraiment remplacer le fichier dans ce téléchargement ? Cela peut pousser une nouvelle version à tout le monde.

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
fr_FR: Voulez-vous vraiment restaurer ce coupon ? Celui-ci sera disponible à l'achat.

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
fr_FR: Voulez-vous vraiment restaurer ce produit ? Celui-ci sera disponible à l'achat.

en: Are you sure you want to retry the payment? This will attempt to charge the customer.
fr_FR: Voulez-vous vraiment réessayer le paiement ? Cela tentera de facturer le client.

en: Are you sure you want to start the subscription? This will immediately charge the customer.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir démarrer l'abonnement ? Cela facturera immédiatement le client.

en: Are you sure you wish to cancel the order?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler la commande ?

en: Are you sure you wish to cancel the pending update?
fr_FR: Voulez-vous vraiment annuler la mise à jour en attente ?

en: Are you sure you wish to delete this media item? This cannot be undone.
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet élément multimédia ? Ça ne peut pas être annulé.

en: Are you sure you wish to mark the order as paid?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir marquer la commande comme payée ?

en: Are you sure you wish to remove this link?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce lien ?

en: Are you sure you wish to resume this subscription?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir reprendre cet abonnement ?

en: Argentine Peso
fr_FR: Peso argentin

en: Armenian Dram
fr_FR: Dram arménien

en: Aruban Florin
fr_FR: Florin d'Aruba

en: Aspect Ratio
fr_FR: Ratio

en: Attempt
fr_FR: Tenter

en: Attributes
fr_FR: Les attributs

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Australian Dollar
fr_FR: Dollar australien

en: Auto Apply Discount
fr_FR: Appliquer automatiquement la remise

en: Auto Height
fr_FR: Hauteur automatique

en: Automatic
fr_FR: Automatique

en: Automatically lower your subscription cancellation while making customers happy and saving more revenue with Subscription Saver.
fr_FR: Réduisez automatiquement le nombre d'annulations d'abonnements tout en rendant vos clients content et en augmentant votre chiffre d'affaires grâce à l'économiseur d'abonnement.

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: Available For Purchase
fr_FR: Disponible à l'achat

en: Available for purchase
fr_FR: Disponible à l'achat

en: Average Order Value
fr_FR: Valeur moyenne des commandes

en: Azerbaijani Manat
fr_FR: Manat azerbaïdjanais

en: Back
fr_FR: Dos

en: Back to All Invoices
fr_FR: Retour à toutes les factures

en: Background Color
fr_FR: Couleur de l'arrière plan

en: Bahamian Dollar
fr_FR: Dollar des Bahamas

en: Balance
fr_FR: Solde

en: Balance Transactions
fr_FR: Opérations de solde

en: Bangladeshi Taka
fr_FR: Taka bangladais

en: Barbadian Dollar
fr_FR: Dollar de la Barbade

en: Begins
fr_FR: Commence

en: Belarusian Ruble
fr_FR: Rouble biélorusse

en: Belize Dollar
fr_FR: Dollar bélizéen

en: Bermudian Dollar
fr_FR: Dollar des Bermudes

en: Beta Features
fr_FR: Fonctionnalités bêta

en: Billing
fr_FR: Facturation

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Billing Country
fr_FR: Pays de facturation

en: Billing Details
fr_FR: Détails de la facturation

en: Billing Email
fr_FR: E-mail de facturation

en: Billing Name
fr_FR: Nom de facturation

en: Billing Period
fr_FR: Période de facturation

en: Billing Periods
fr_FR: Périodes de facturation

en: Bills Now
fr_FR: Factures maintenant

en: Bills on
fr_FR: Factures sur

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
fr_FR: Types de blocs avec lesquels le modèle est destiné à être utilisé.

en: Bolivian Boliviano
fr_FR: Boliviano bolivien

en: Boost Your Revenue
fr_FR: Augmentez vos revenus

en: Border
fr_FR: Frontière

en: Borderless
fr_FR: Sans bordure

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
fr_FR: Mark convertible de Bosnie-Herzégovine

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Both a customer and source ID have been provided, but the source has not been saved to the customer. To create a charge for a customer with a specified source, you must first save the card details.
fr_FR: Un ID client et un ID source ont été fournis, mais la source n'a pas été enregistrée pour le client. Pour créer un débit pour un client avec une source spécifiée, vous devez d'abord enregistrer les détails de la carte.

en: Botswana Pula
fr_FR: Pula du Botswana

en: Bottom Border
fr_FR: Bordure inférieure

en: Brand Color
fr_FR: Couleur de la marque

en: Brand Settings
fr_FR: Paramètres de la marque

en: Brazilian Real
fr_FR: Réal brésilien

en: British Pound
fr_FR: Livre sterling

en: Brunei Dollar
fr_FR: Dollar de Brunei

en: BuddyBoss Group
fr_FR: Groupe BuddyBoss

en: Bulgarian Lev
fr_FR: Lev bulgare

en: Bump
fr_FR: Bosse

en: Bump Description
fr_FR: Description de la bosse

en: Bump Name
fr_FR: Nom de la bosse

en: Bump Priority (1-5)
fr_FR: Priorité aux chocs (1-5)

en: Bump archived.
fr_FR: Bump archivé.

en: Bump deleted.
fr_FR: Bosse supprimée.

en: Bump un-archived.
fr_FR: Bump non archivé.

en: Bumps
fr_FR: bosses

en: Bundle Discount
fr_FR: Remise groupée

en: Burundian Franc
fr_FR: Franc burundais

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button Size
fr_FR: Taille du bouton

en: Button Text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button Type
fr_FR: Type de bouton

en: Button text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button width
fr_FR: Largeur du bouton

en: Buy Button Shortcode
fr_FR: Code abrégé du bouton d'achat

en: Buy Link
fr_FR: Acheter un lien

en: Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant

en: Buy me coffee!
fr_FR: Achète-moi du café !

en: By %s
fr_FR: Par %s

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
fr_FR: En mettant à jour ou en annulant votre forfait, vous acceptez les <a href="%1$1s" target="_blank"> %2$2s </a>

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> and <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>
fr_FR: En mettant à jour ou en annulant votre forfait, vous acceptez les <a href="%1$1s" target="_blank"> %2$2s </a> et <a href="%3$3s" target="_blank"> %4$4s </a>

en: CA GST
fr_FR: TPS CA

en: CA GST Label
fr_FR: Label CA GST

en: Cache cleared.
fr_FR: Cache vidé.

en: Call to action
fr_FR: Appel à l'action

en: Cambodian Riel
fr_FR: Riel cambodgien

en: Camping & Hiking Icons
fr_FR: Icônes de camping et de randonnée

en: Can you tell us a little more?
fr_FR: Pouvez-vous nous en dire plus ?

en: Can't be blank.
fr_FR: Ne peut pas être vide.

en: Can't be empty.
fr_FR: Ne peut pas être vide.

en: Canada GST/HST
fr_FR: TPS/TVH canadienne

en: Canadian Dollar
fr_FR: Dollar canadien

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Link
fr_FR: Annuler le lien

en: Cancel Order
fr_FR: Annuler la commande

en: Cancel Pending Update
fr_FR: Annuler la mise à jour en attente

en: Cancel Subscription
fr_FR: Annuler l'abonnement

en: Cancel Subscriptions After
fr_FR: Annuler les abonnements après

en: Cancel behavior. Either pending or immediate.
fr_FR: Annuler le comportement. En attente ou immédiat.

en: Canceled
fr_FR: Annulé

en: Cancellation Acts
fr_FR: Actes d'annulation

en: Cancellation Attempts
fr_FR: Tentatives d'annulation

en: Cancellation Insights
fr_FR: Informations sur les annulations

en: Cancellation Reason
fr_FR: Motif d'annulation

en: Cancellation Survey
fr_FR: Sondage sur les annulations

en: Cancellation survey options.
fr_FR: Options de sondage d'annulation.

en: Cancellations
fr_FR: Annulations

en: Cancellations Happen
fr_FR: Les annulations se produisent

en: Cancels
fr_FR: Annule

en: Cancels on
fr_FR: Annule le

en: Cape Verdean Escudo
fr_FR: Escudo capverdien

en: Card Title
fr_FR: Titre de la carte

en: Cart
fr_FR: Panier

[ctx: Cart]
en: Add New
fr_FR: Ajouter nouveau

en: Cart Icon Type
fr_FR: Type d'icône de panier

en: Cart Recovery Link
fr_FR: Lien de récupération du panier

en: Cart published privately.
fr_FR: Panier publié en privé.

en: Cart published.
fr_FR: Panier publié.

en: Cart reverted to draft.
fr_FR: Le panier est revenu au brouillon.

en: Cart scheduled.
fr_FR: Panier prévu.

[ctx: Cart slug]
en: cart
fr_FR: panier

[ctx: Cart title]
en: Cart
fr_FR: Panier

en: Cart updated.
fr_FR: Panier mis à jour.

en: Carts list
fr_FR: Liste des paniers

en: Carts list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste des paniers

en: Cayman Islands Dollar
fr_FR: Dollar des îles Caïmans

en: Central African Cfa Franc
fr_FR: Franc CFA d'Afrique centrale

en: Cfp Franc
fr_FR: Franc CFP

en: Change
fr_FR: Changement

en: Change Payment Method
fr_FR: Changer la méthode de paiement

en: Change Product
fr_FR: Changer de produit

en: Change Product And Increase Quantity
fr_FR: Changer de produit et augmenter la quantité

en: Change Product Decrease Quantity
fr_FR: Changer le produit Diminuer la quantité

en: Change Renewal Date
fr_FR: Modifier la date de renouvellement

en: Change Status: %s
fr_FR: État des modifications: %s

en: Change Template
fr_FR: Changer de modèle

en: Change Template to Full Height
fr_FR: Modifier le modèle pour qu'il soit en pleine hauteur

en: Change URL: %s
fr_FR: Modifier l'URL : %s

en: Change cart settings.
fr_FR: Modifier les paramètres du panier.

en: Change heading level
fr_FR: Changement de niveau de cap

en: Change how your store manages EU VAT collection and validation.
fr_FR: Modifiez la façon dont votre boutique gère la collecte et la validation de la TVA de l'UE.

en: Change this if you want the store to be in a different time zone than your server.
fr_FR: Changez ceci si vous voulez que le magasin soit dans un fuseau horaire différent de celui de votre serveur.

en: Change your checkout spam protection and security settings.
fr_FR: Modifiez vos paramètres de protection contre les spams et de sécurité lors de votre paiement.

en: Change your plugin performance settings.
fr_FR: Modifiez les paramètres de performances de votre plug-in.

en: Change your plugin uninstall settings.
fr_FR: Modifiez les paramètres de désinstallation de votre plugin.

en: Charge setup fee during free trial
fr_FR: Facturer des frais  de mise en place pendant la période d'essai gratuite

en: Charge tax on this product
fr_FR: Facturer la taxe sur ce produit

en: Charges
fr_FR: Des charges

en: Checkbox Text
fr_FR: Texte de la case à cocher

en: Checked By Default
fr_FR: Coché par défaut

en: Checked by default
fr_FR: Coché par défaut

en: Checkout
fr_FR: Vérifier

en: Checkout Details
fr_FR: Détails de la caisse

en: Checkout Form
fr_FR: Formulaire de commande

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
fr_FR: Ajouter nouveau

en: Checkout Form published privately.
fr_FR: Formulaire de paiement publié en privé.

en: Checkout Form published.
fr_FR: Formulaire de paiement publié.

en: Checkout Form reverted to draft.
fr_FR: Le formulaire de paiement est redevenu brouillon.

en: Checkout Form scheduled.
fr_FR: Formulaire de paiement prévu.

en: Checkout Form updated.
fr_FR: Formulaire de paiement mis à jour.

en: Checkout Forms list
fr_FR: Liste des formulaires de paiement

en: Checkout Forms list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste des formulaires de paiement

en: Checkout Recovery Rate
fr_FR: Taux de récupération de la caisse

en: Chilean Peso
fr_FR: Peso chilien

en: Chinese Renminbi Yuan
fr_FR: Renminbi Yuan chinois

en: Choose
fr_FR: Choisir

en: Choose "Dark" if your theme already has a dark background.
fr_FR: Choisissez "Sombre" si votre thème a déjà un arrière-plan sombre.

en: Choose A  Product
fr_FR: Choisissez Un Produit

en: Choose A Donation Product
fr_FR: Choisissez un produit de don

en: Choose A Starting Design
fr_FR: Choisissez un design de départ

en: Choose An Invoice Product
fr_FR: Choisissez un produit de facturation

en: Choose An Item
fr_FR: Choisir un élément

en: Choose a form
fr_FR: Choisissez un formulaire

en: Choose a product
fr_FR: Choisissez un produit

en: Choose a trial end date
fr_FR: Choisissez une date de fin d'essai

en: Choose a type
fr_FR: Choisissez un type

en: Choose the checkout behavior when VAT verification fails.
fr_FR: Choisissez le comportement de paiement lorsque la vérification de la TVA échoue.

en: Choose the style of order numbers.
fr_FR: Choisissez le style des numéros de commande.

en: City Placeholder
fr_FR: Espace réservé de la ville

en: Clear Account Cache
fr_FR: Effacer le cache du compte

en: Clear Test Data
fr_FR: Effacer les données de test

en: Clear out all of your test data with one-click.
fr_FR: Effacez toutes vos données de test en un seul clic.

en: Click here to add some radio text...
fr_FR: Cliquez ici pour ajouter du texte radio...

en: Closed Text
fr_FR: Texte fermé

en: Collapsed
fr_FR: Fermé

en: Collapsed By Default
fr_FR: Réduit par défaut

en: Collapsed On Mobile
fr_FR: Réduit sur mobile

en: Collapsible
fr_FR: Pliant

en: Collect Canada GST/HST
fr_FR: Percevez la TPS/TVH du Canada

en: Collect EU VAT
fr_FR: Collecter la TVA de l'UE

en: Collect Tax
fr_FR: Percevoir la taxe

en: Colombian Peso
fr_FR: Peso colombien

en: Color Settings
fr_FR: Paramètres de couleur

en: Column settings
fr_FR: Paramètres de colonne

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Coming soon...
fr_FR: Bientôt disponible...

en: Comment
fr_FR: Commenter

en: Comment Prompt
fr_FR: Invite de commentaires

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
fr_FR: Le commerce sur WordPress n'a jamais été aussi simple, rapide ou flexible.

en: Comorian Franc
fr_FR: Franc comorien

en: Compare at price
fr_FR: Comparer au prix

en: Complete Installation
fr_FR: Installation complète

en: Complete Signup
fr_FR: Inscription complète

en: Complete Subscription
fr_FR: Abonnement complet

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
fr_FR: Supprimez complètement toutes les données du plugin une fois supprimées. Ça ne peut pas être annulé.

en: Conditional
fr_FR: Conditionnel

en: Configure Conditions
fr_FR: Configurer les conditions

en: Configure different visibility conditions to control when the contents appear to customers.
fr_FR: Configurez différentes conditions de visibilité pour contrôler le moment où le contenu apparaît aux clients.

en: Configure your order numbering style.
fr_FR: Configurez votre style de numérotation des commandes.

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirm Charge
fr_FR: Confirmer le prélèvement

en: Confirming Payment
fr_FR: Confirmation du paiement

en: Congolese Franc
fr_FR: franc congolais

en: Connect a user
fr_FR: Connecter un utilisateur

en: Connected processors
fr_FR: Processeurs connectés

en: Connection
fr_FR: Lien

en: Connection Details
fr_FR: Détails de connexion

en: Connection Settings
fr_FR: Paramètres de connexion

en: Contact Information
fr_FR: Coordonnées

en: Contact support for additional help
fr_FR: Contactez l'assistance pour obtenir de l'aide supplémentaire

en: Contain
fr_FR: Contenir

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Copied to clipboard.
fr_FR: Copié dans le presse-papier.

en: Copied!
fr_FR: Copié !

en: Copy
fr_FR: Copie

en: Copy Links
fr_FR: Copier les liens

en: Costa Rican Colón
fr_FR: Colón costaricien

en: Could not cancel subscription.
fr_FR: Impossible d'annuler l'abonnement.

en: Could not complete the payment. Please check the order for additional details.
fr_FR: Impossible de terminer le paiement. Veuillez vérifier la commande pour plus de détails.

en: Could not complete the request. Please try again.
fr_FR: Impossible de terminer la demande. Veuillez réessayer.

en: Could not create product. Please try again.
fr_FR: Impossible de créer un produit. Veuillez réessayer.

en: Could not download the file.
fr_FR: Impossible de télécharger le fichier.

en: Could not start subscription.
fr_FR: Impossible de démarrer l'abonnement.

en: Could not un-cancel subscription.
fr_FR: Impossible d'annuler l'abonnement.

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country Placeholder
fr_FR: Espace réservé pour le pays

en: Country-Specific VAT Registrations
fr_FR: Enregistrements TVA spécifiques au pays

en: Coupon Applied
fr_FR: Coupon appliqué

en: Coupon Code
fr_FR: Code du coupon

en: Coupon Name
fr_FR: Nom du coupon

en: Coupon created.
fr_FR: Coupon créé.

en: Coupon is valid for
fr_FR: Le coupon est valable pour

en: Coupon updated.
fr_FR: Coupon mis à jour.

en: Course Access
fr_FR: Accès au cours

en: Cover
fr_FR: Couverture

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create A Buy Link
fr_FR: Créer un lien d'achat

en: Create A Form
fr_FR: Créer un formulaire

en: Create A Product
fr_FR: Créer un produit

en: Create Buy Button
fr_FR: Créer un bouton d'achat

en: Create Coupon
fr_FR: Créer un coupon

en: Create Form
fr_FR: Créer un formulaire

en: Create Invoice
fr_FR: Créer une facture

en: Create Manual Payment Method
fr_FR: Créer un mode de paiement manuel

en: Create New Coupon
fr_FR: Créer un nouveau coupon

en: Create New Customer
fr_FR: Créer un nouveau client

en: Create New Form
fr_FR: Créer un nouveau formulaire

en: Create New Order Bump
fr_FR: Créer un nouveau bloc de commande

en: Create New Product
fr_FR: Créer un nouveau produit

en: Create Price
fr_FR: Créer un prix

en: Create Product
fr_FR: Créer un produit

en: Create Product Group
fr_FR: Créer un groupe de produits

en: Create Template
fr_FR: Créer un modèle

en: Create Upgrade Group
fr_FR: Créer un groupe de mise à niveau

en: Create WordPress Users
fr_FR: Créer des utilisateurs WordPress

en: Create WordPress users if the user does not yet exist.
fr_FR: Créer un utilisateur WordPress si l'utilisateur n'existe pas encore.

en: Create a Checkout Form
fr_FR: Créer un formulaire de paiement

en: Create a new checkout form.
fr_FR: Créez un nouveau formulaire de paiement.

en: Create products
fr_FR: Créer des produits

en: Create products to start selling.
fr_FR: Créez des produits pour commencer à vendre.

en: Create the WordPress user.
fr_FR: Créer l'utilisateur WordPress.

en: Create this customer in test mode if you are going to use this account for test mode purchasing.
fr_FR: Créez ce client en mode test si vous allez utiliser ce compte pour les achats en mode test.

en: Created
fr_FR: Créé

en: Created On
fr_FR: Créé sur

en: Created at timestamp
fr_FR: Créé à l'horodatage

en: Created on %s
fr_FR: Créé le %s

en: Credit
fr_FR: Crédit

en: Credit Balance
fr_FR: Solde créditeur

en: Credit Card
fr_FR: Carte de crédit

en: Credit Card selected for check out.
fr_FR: Carte de crédit sélectionnée pour le départ.

en: Croatian Kuna
fr_FR: Kuna croate

en: Current
fr_FR: Courant

en: Current Plan
fr_FR: Plan actuel

en: Current Release
fr_FR: Version actuelle

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom Amount
fr_FR: Montant personnalisé

en: Custom Button
fr_FR: Bouton personnalisé

en: Custom Call to action
fr_FR: Appel à l'action personnalisé

en: Custom Single Product Page
fr_FR: Page produit unique personnalisée

en: Custom Thank You Page
fr_FR: Page de remerciement personnalisée

en: Custom amount
fr_FR: Montant personnalisé

en: Custom base
fr_FR: Base personnalisée

en: Custom payment method name
fr_FR: Nom du mode de paiement personnalisé

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer Credit
fr_FR: Crédit client

en: Customer Dashboard
fr_FR: Tableau de bord client

en: Customer Details
fr_FR: Détails du client

en: Customer Email
fr_FR: Email client

en: Customer Emails
fr_FR: Courriels des clients

en: Customer Name
fr_FR: Nom du client

en: Customer Purchase Limit
fr_FR: Limite d'achat du client

en: Customer Sync
fr_FR: Synchronisation des clients

en: Customer can select multiple options.
fr_FR: Le client peut sélectionner plusieurs options.

en: Customer can select multiple prices.
fr_FR: Le client peut sélectionner plusieurs prix.

en: Customer created.
fr_FR: Client créé.

en: Customer must purchase all options.
fr_FR: Le client doit acheter toutes les options.

en: Customer must purchase all products
fr_FR: Le client doit acheter tous les produits

en: Customer must select one of the options.
fr_FR: Le client doit sélectionner l'une des options.

en: Customer must select one price from the options.
fr_FR: Le client doit sélectionner un prix parmi les options.

en: Customer sync started in the background
fr_FR: Synchronisation des clients démarrée en arrière-plan

en: Customer updated.
fr_FR: Client mis à jour.

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Customers will be able to cancel their subscriptions from the customer portal. You can configure what happens when a subscription cancellation happens from the Subscriptions settings page.
fr_FR: Les clients pourront annuler leurs abonnements à partir du portail client. Vous pouvez configurer ce qui se passe lorsqu'une annulation d'abonnement se produit à partir de la page des paramètres d'abonnement.

en: Customers will be able to change subscription quantities from the customer portal.
fr_FR: Les clients pourront modifier les quantités d'abonnement à partir du portail client.

en: Customers will be able to switch pricing plans from the customer portal. You can configure what happens when a subscription change happens from the Subscriptions settings page.
fr_FR: Les clients pourront changer de plan tarifaire à partir du portail client. Vous pouvez configurer ce qui se passe lorsqu'un changement d'abonnement se produit à partir de la page des paramètres d'abonnement.

en: Customers will enter this discount code at checkout. Leave this blank and we will generate one for you.
fr_FR: Les clients saisiront ce code de réduction lors du paiement. Laissez ce champ vide et nous en générerons un pour vous.

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Customize forms
fr_FR: Personnaliser les formulaires

en: Customize how your brand appears globally across SureCart. Your logo and colors will be used on hosted pages and emails that are sent to your customers.
fr_FR: Personnalisez la façon dont votre marque apparaît dans le monde entier sur SureCart. Votre logo et vos couleurs seront utilisés sur les pages hébergées et les e-mails envoyés à vos clients.

en: Customize the content of each notification that is sent to your customers.
fr_FR: Personnalisez le contenu de chaque notification envoyée à vos clients.

en: Customize the width for all elements that are assigned to the center or wide columns.
fr_FR: Personnaliser la largeur de tous les éléments affectés aux colonnes centrales ou larges.

en: Customize your checkout forms with a no-code experience.
fr_FR: Personnalisez vos formulaires de paiement avec une expérience sans code.

en: Czech Koruna
fr_FR: Couronne tchèque

en: Daily
fr_FR: du quotidien

en: Danish Krone
fr_FR: couronne danoise

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Data Export
fr_FR: Exportation de données

en: Data collection settings for GDPR.
fr_FR: Paramètres de collecte de données pour GDPR.

en: Day
fr_FR: Jour

en: Days
fr_FR: Journées

en: Decrease quantity
fr_FR: Diminuer la quantité

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default (Customized)
fr_FR: Défaut (Personnalisé)

en: Default Amount
fr_FR: Montant par défaut

en: Default Currency
fr_FR: devise par défaut

en: Default Price
fr_FR: Prix par défaut

en: Default country
fr_FR: Pays par défaut

en: Default payment method changed.
fr_FR: Le mode de paiement par défaut a été modifié.

en: Default template
fr_FR: Modèle par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Update
fr_FR: Supprimer Mettre à jour

en: Delete permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Delete this coupon?
fr_FR: Supprimer ce coupon ?

en: Delete this payment method?
fr_FR: Supprimer ce mode de paiement ?

en: Delete this promotion code?
fr_FR: Supprimer ce code promotionnel ?

en: Deleted.
fr_FR: Supprimé.

en: Deleting This is Restricted
fr_FR: La suppression est restreinte

en: Describe the template, e.g. "T-Shirt Template". A custom template can be manually applied to any product.
fr_FR: Décrivez le modèle, par exemple "Modèle de t-shirt". Un modèle personnalisé peut être appliqué manuellement à n'importe quel produit.

en: Description
fr_FR: La description

en: Design
fr_FR: Concevoir

en: Design & Branding
fr_FR: Conception et image de marque

en: Details
fr_FR: Des détails

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
fr_FR: Détermine si le motif est visible dans l'inséreuse.

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable "%s"?
fr_FR: Désactiver " %s " ?

en: Disable or enable specific processors for this form.
fr_FR: Désactiver ou activer des processeurs spécifiques pour ce formulaire.

en: Disabled
fr_FR: désactivé

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Discount
fr_FR: Rabais

en: Discount Amount
fr_FR: Montant de la remise

en: Discount Duration
fr_FR: Durée de la remise

en: Discount Expires
fr_FR: La réduction expire

en: Discount Settings
fr_FR: Paramètres de remise

en: Discounts
fr_FR: Réductions

en: Dismiss Notice
fr_FR: Ignorer l'avis

en: Display Conditions
fr_FR: Conditions d'affichage

en: Display Name
fr_FR: Afficher un nom

en: Display a custom selection of hand-picked products.
fr_FR: Affichez une sélection personnalisée de produits triés sur le volet.

en: Display all products from your store as a grid.
fr_FR: Affichez tous les produits de votre magasin sous forme de grille.

en: Displays a single surecart product.
fr_FR: Affiche un seul produit Surecart.

en: Displays the product info.
fr_FR: Affiche les informations sur le produit.

en: Djiboutian Franc
fr_FR: Franc djiboutien

en: Dominican Peso
fr_FR: Peso dominicain

en: Don't Cancel
fr_FR: Ne pas annuler

en: Don't Pause
fr_FR: Ne pas mettre en pause

en: Don't cancel
fr_FR: N'annulez pas

en: Don't create abandoned checkout if all products in checkout have been purchased.
fr_FR: Ne pas créer de panier abandonné si tous les produits du panier ont été achetés.

en: Don't send
fr_FR: Ne pas envoyer

en: Done
fr_FR: Fait

en: Downgrade behavior. Either pending or immediate.
fr_FR: Comportement de rétrogradation. En attente ou immédiat.

en: Downgrades Happen
fr_FR: Les rétrogradations se produisent

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download Invoice
fr_FR: Télécharger la facture

en: Download Receipt
fr_FR: Télécharger le reçu

en: Download Receipt / Invoice
fr_FR: Télécharger le reçu / la facture

en: Download added.
fr_FR: Téléchargement ajouté.

en: Download archived.
fr_FR: Téléchargement archivé.

en: Download removed.
fr_FR: Téléchargement supprimé.

en: Download un-archived.
fr_FR: Télécharger non archivé.

en: Downloads
fr_FR: Téléchargements

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Dry run the sync.
fr_FR: Effectuer un essai de synchronisation.

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duration
fr_FR: Durée

en: EU VAT
fr_FR: TVA UE

en: EU VAT Label
fr_FR: Label TVA de l'UE

en: EU VAT Settings
fr_FR: Paramètres de TVA de l'UE

en: East Caribbean Dollar
fr_FR: Dollar des Caraïbes orientales

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Edit Activation
fr_FR: Modifier l'activation

en: Edit Bump
fr_FR: Modifier le relief

en: Edit Cancellation Reason
fr_FR: Modifier le motif d'annulation

en: Edit Cart
fr_FR: Modifier le panier

en: Edit Checkout Form
fr_FR: Modifier le formulaire de paiement

en: Edit Conditions
fr_FR: Modifier les conditions

en: Edit Coupon
fr_FR: Modifier le coupon

en: Edit Customer
fr_FR: Modifier le client

en: Edit Form
fr_FR: Modifier le formulaire

en: Edit Manual Payment Method
fr_FR: Modifier le mode de paiement manuel

en: Edit Order
fr_FR: Modifier la commande

en: Edit Product
fr_FR: Modifier le produit

en: Edit Product Group
fr_FR: Modifier le groupe de produits

en: Edit Promotion Code
fr_FR: Modifier le code promotionnel

en: Edit Subscription
fr_FR: Modifier l'abonnement

en: Edit SureCart Product
fr_FR: Modifier le produit SureCart

en: Edit template
fr_FR: Modifier le modèle

en: Edit the layout of each product
fr_FR: Modifier la présentation de chaque produit

en: Editable
fr_FR: Modifiable

en: Egyptian Pound
fr_FR: Livre égyptienne

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email #%d
fr_FR: E-mail # %d

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email Sent
fr_FR: Email envoyé

en: Email Status
fr_FR: État de l'e-mail

en: Email or username for the request
fr_FR: Email ou nom d'utilisateur pour la demande

en: Enable
fr_FR: Permettre

en: Enable A Fallback Tax Rate
fr_FR: Activer un taux de taxe de remplacement

en: Enable Automatic Retries
fr_FR: Activer les tentatives automatiques

en: Enable Cart
fr_FR: Activer le panier

en: Enable Mollie processor
fr_FR: Activer le processeur de paiement Mollie

en: Enable PayPal payment
fr_FR: Activer le paiement PayPal

en: Enable Recaptcha spam protection on checkout forms.
fr_FR: Activez la protection anti-spam Recaptcha sur les formulaires de paiement.

en: Enable Stripe payment
fr_FR: Activer le paiement Stripe

en: Enable access to a BuddyBoss Group.
fr_FR: Activer l'accès à un groupe BuddyBoss.

en: Enable access to a LearnDash course.
fr_FR: Activer l'accès à un cours LearnDash.

en: Enable access to a LearnDash group.
fr_FR: Activer l'accès à un groupe LearnDash.

en: Enable access to a LifterLMS course.
fr_FR: Activer l'accès à un cours LifterLMS.

en: Enable access to a MemberPress membership.
fr_FR: Activer l'accès à un abonnement MemberPress.

en: Enable access to a TutorLMS course.
fr_FR: Activer l'accès à un cours TutorLMS.

en: Enable license creation
fr_FR: Activer la création de licence

en: Enable this if your business makes up to €10,000 EUR in sales to other EU countries and you only plan to submit a domestic VAT return. If enabled, your home country VAT rate will apply to all EU orders.
fr_FR: Activez cette option si votre entreprise réalise jusqu'à 10 000 € de ventes dans d'autres pays de l'UE et que vous prévoyez uniquement de soumettre une déclaration de TVA nationale. Si activé, le taux de TVA de votre pays d'origine s'appliquera à toutes les commandes de l'UE.

en: Enable to always show the cart button, even your cart is empty.
fr_FR: Permet de toujours afficher le bouton du panier, même si le panier est vide.

en: Enabled
fr_FR: Activée

en: Enabled In Test Mode
fr_FR: Activé en mode test

en: Enabled Processors
fr_FR: Processeurs activés

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Ended
fr_FR: Terminé

en: Ending Balance
fr_FR: Solde de clôture

en: Ends on
fr_FR: Se termine le

en: Enroll Course
fr_FR: S'inscrire au cours

en: Ensure result set excludes specific IDs.
fr_FR: Assurez-vous que l'ensemble de résultats exclut des ID spécifiques.

en: Ensure result set excludes specific license IDs.
fr_FR: Assurez-vous que l'ensemble de résultats exclut des ID de licence spécifiques.

en: Enter Amount
fr_FR: Entrer le montant

en: Enter An Amount
fr_FR: Entrez un montant

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
fr_FR: Entrez une base personnalisée à utiliser. Une base doit être définie, sinon WordPress utilisera la base par défaut.

en: Enter a description...
fr_FR: Entrez une description...

en: Enter a title for your form
fr_FR: Entrez un titre pour votre formulaire

en: Enter a website URL
fr_FR: Entrez une URL de site Web

en: Enter an email
fr_FR: Entrez un e-mail

en: Enter an phone number
fr_FR: Entrez un numéro de téléphone

en: Enter coupon code
fr_FR: Entrer le code de réduction

en: Enter the number of unique activations for this key. Leave blank for infinite.
fr_FR: Entrez le nombre d'activations uniques pour cette clé. Laissez vide pour l'infini.

en: Enter the number of unique activations per license key. Leave blank for infinite.
fr_FR: Saisissez le nombre d'activations uniques par clé de licence. Laissez vide pour l'infini.

en: Enter the sender name
fr_FR: Entrez le nom de l'expéditeur

en: Enter your API Token
fr_FR: Entrez votre jeton API

en: Enter your api token
fr_FR: Entrez votre jeton API

en: Enter your api token.
fr_FR: Entrez votre jeton API.

en: Enter your license key
fr_FR: Entrez votre clé de licence

en: Enter your license key to activate your plan on thie store.
fr_FR: Entrez votre clé de licence pour activer votre plan sur ce magasin.

en: Error copying to clipboard
fr_FR: Erreur lors de la copie dans le presse-papiers

en: Error copying to clipboard.
fr_FR: Erreur lors de la copie dans le presse-papiers.

en: Error.
fr_FR: Erreur.

en: Ethiopian Birr
fr_FR: Birr éthiopien

en: Euro
fr_FR: euro

en: European Union
fr_FR: Union européenne

en: Example Product
fr_FR: Exemple de produit

en: Experience the next level of convenience with our innovative widget. Melding cutting-edge technology with user-friendly design, this product provides unparalleled functionality that caters to your lifestyle.
fr_FR: Faites l'expérience d'un niveau de commodité supérieur grâce à notre gadget innovant. Alliant technologie de pointe et design convivial, ce produit offre une fonctionnalité inégalée qui s'adapte à votre style de vie.

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Export CSV
fr_FR: Exporter CSV

en: External Link
fr_FR: Lien externe

en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Failed Payments
fr_FR: Paiements échoués

en: Failed to cancel subscription.
fr_FR: Échec de l'annulation de l'abonnement.

en: Failed to create refund.
fr_FR: Échec de la création du remboursement.

en: Failed to save coupon.
fr_FR: Échec de l'enregistrement du coupon.

en: Failed to save.
fr_FR: Échec de l'enregistrement.

en: Failed to start subscription.
fr_FR: Échec du démarrage de l'abonnement.

en: Failed to un-cancel subscription.
fr_FR: Échec de l'annulation de l'abonnement.

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
fr_FR: Échec de mise à jour. Veuillez vérifier les erreurs et réessayer.

en: Falkland Pound
fr_FR: Livre des Malouines

en: Fallback Rate
fr_FR: Taux de remplacement

en: Featured
fr_FR: En vedette

en: Fijian Dollar
fr_FR: Dollar fidjien

en: File
fr_FR: Dossier

en: Filename
fr_FR: Nom de fichier

en: Files attached to the product.
fr_FR: Fichiers joints au produit.

en: Filter checkout forms list
fr_FR: Filtrer la liste des formulaires de paiement

en: Final Email Delay
fr_FR: Dernier délai d'e-mail

en: Finalizing order...
fr_FR: Finalisation de la commande...

en: Find My Api Token
fr_FR: Trouver mon jeton API

en: Find a product...
fr_FR: Trouver un produit...

en: Fingerprint
fr_FR: Empreinte digitale

en: First Email Delay
fr_FR: Retard du premier e-mail

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First Name Help
fr_FR: Aide sur le prénom

en: First Name Label
fr_FR: Libellé du prénom

en: First email sent when a checkout is abandoned.
fr_FR: Premier e-mail envoyé lorsqu'un paiement est abandonné.

en: First, add some conditions for the display of this group of blocks.
fr_FR: Tout d'abord, ajoutez quelques conditions pour l'affichage de ce groupe de blocs.

en: Fixed
fr_FR: Fixé

en: Fixed Discount
fr_FR: Remise fixe

en: Floating Icon
fr_FR: Icône flottante

en: Footer
fr_FR: Bas de page

en: For %d months
fr_FR: Pendant %d mois

en: Forever
fr_FR: Pour toujours

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Highlight Color
fr_FR: Couleur de surbrillance du formulaire

en: Form ID is invalid.
fr_FR: L'ID de formulaire n'est pas valide.

en: Form ID is required.
fr_FR: L'identifiant du formulaire est requis.

en: Form Template
fr_FR: Modèle de formulaire

en: Form Title
fr_FR: Titre du formulaire

[ctx: Form slug]
en: checkout
fr_FR: vérifier

[ctx: Form title]
en: Checkout
fr_FR: Vérifier

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Fraudulent
fr_FR: Frauduleux

en: Free
fr_FR: Libérer

en: Free Order Emails
fr_FR: E-mails de commande gratuite

en: Free Trial
fr_FR: Essai gratuit

en: Free Trial Days
fr_FR: Journées d'essai gratuites

en: Free Trial Ends
fr_FR: Fin de l'essai gratuit

en: Full
fr_FR: Complet

en: Full vertical height
fr_FR: Hauteur verticale Totale

en: GDPR Message
fr_FR: Message RGPD

en: GDPR Settings
fr_FR: Paramètres RGPD

en: GMT+00:00) Edinburgh
fr_FR: GMT+00:00) Édimbourg

en: GMT+00:00) Lisbon
fr_FR: GMT+00:00) Lisbonne

en: GMT+00:00) London
fr_FR: GMT+00:00) Londres

en: GMT+01:00) Bern
fr_FR: GMT+01:00) Berne

en: GMT+01:00) Brussels
fr_FR: GMT+01:00) Bruxelles

en: GMT+01:00) Copenhagen
fr_FR: GMT+01:00) Copenhague

en: GMT+01:00) Vienna
fr_FR: GMT+01:00) Vienne

en: GMT+01:00) Warsaw
fr_FR: GMT+01:00) Varsovie

en: GMT+01:00) West Central Africa
fr_FR: GMT+01:00) Afrique centrale occidentale

en: GMT+02:00) Athens
fr_FR: GMT+02:00) Athènes

en: GMT+02:00) Bucharest
fr_FR: GMT+02:00) Bucarest

en: GMT+02:00) Cairo
fr_FR: GMT+02:00) Le Caire

en: GMT+02:00) Jerusalem
fr_FR: GMT+02:00) Jérusalem

en: GMT+02:00) Pretoria
fr_FR: GMT+02:00) Prétoria

en: GMT+03:00) Baghdad
fr_FR: GMT+03:00) Bagdad

en: GMT+03:00) Kuwait
fr_FR: GMT+03:00) Koweït

en: GMT+03:00) Moscow
fr_FR: GMT+03:00) Moscou

en: GMT+03:00) Riyadh
fr_FR: GMT+03:00) Riyad

en: GMT+03:00) St. Petersburg
fr_FR: GMT+03:00) Saint-Pétersbourg

en: GMT+03:30) Tehran
fr_FR: GMT+03:30) Téhéran

en: GMT+04:00) Abu Dhabi
fr_FR: GMT+04:00) Abou Dabi

en: GMT+04:00) Baku
fr_FR: GMT+04:00) Bakou

en: GMT+04:00) Muscat
fr_FR: GMT+04:00) Mascate

en: GMT+04:00) Tbilisi
fr_FR: GMT+04:00) Tbilissi

en: GMT+04:00) Yerevan
fr_FR: GMT+04:00) Erevan

en: GMT+04:30) Kabul
fr_FR: GMT+04:30) Kaboul

en: GMT+05:00) Ekaterinburg
fr_FR: GMT+05:00) Ekaterinbourg

en: GMT+05:00) Tashkent
fr_FR: GMT+05:00) Tachkent

en: GMT+05:30) Kolkata
fr_FR: GMT+05:30) Calcutta

en: GMT+05:30) Mumbai
fr_FR: GMT+05:30) Bombay

en: GMT+05:45) Kathmandu
fr_FR: GMT+05:45) Katmandou

en: GMT+06:00) Dhaka
fr_FR: GMT+06:00) Dacca

en: GMT+06:30) Rangoon
fr_FR: GMT+06:30) Rangoun

en: GMT+07:00) Hanoi
fr_FR: GMT+07:00) Hanoï

en: GMT+07:00) Krasnoyarsk
fr_FR: GMT+07:00) Krasnoïarsk

en: GMT+07:00) Novosibirsk
fr_FR: GMT+07:00) Novossibirsk

en: GMT+08:00) Beijing
fr_FR: GMT+08:00) Pékin

en: GMT+08:00) Hong Kong
fr_FR: GMT+08:00) Hong-Kong

en: GMT+08:00) Irkutsk
fr_FR: GMT+08:00) Irkoutsk

en: GMT+08:00) Singapore
fr_FR: GMT+08:00) Singapour

en: GMT+08:00) Ulaanbaatar
fr_FR: GMT+08:00) Oulan-Bator

en: GMT+09:00) Seoul
fr_FR: GMT+09:00) Séoul

en: GMT+09:00) Yakutsk
fr_FR: GMT+09:00) Iakoutsk

en: GMT+09:30) Adelaide
fr_FR: GMT+09:30) Adélaïde

en: GMT+11:00) New Caledonia
fr_FR: GMT+11:00) Nouvelle-Calédonie

en: GMT+11:00) Solomon Is.
fr_FR: GMT+11:00) Îles Salomon.

en: GMT+12:00) Fiji
fr_FR: GMT+12:00) Fidji

en: GMT+12:00) Kamchatka
fr_FR: GMT+12:00) Kamtchatka

en: GMT+12:45) Chatham Is.
fr_FR: GMT+12:45) Chatham est.

en: GMT+13:00) Nuku&#39;alofa
fr_FR: GMT+13:00) Nuku'alofa

en: GMT+13:00) Tokelau Is.
fr_FR: GMT+13:00) Îles Tokélaou.

en: GMT-01:00) Azores
fr_FR: GMT-01:00) Açores

en: GMT-01:00) Cape Verde Is.
fr_FR: GMT-01:00) Est du Cap-Vert.

en: GMT-02:00) Mid-Atlantic
fr_FR: GMT-02:00) Mid-Atlantique

en: GMT-03:00) Greenland
fr_FR: GMT-03:00) Groenland

en: GMT-03:30) Newfoundland
fr_FR: GMT-03:30) Terre-Neuve

en: GMT-04:00) Atlantic Time (Canada)
fr_FR: GMT-04:00) Heure de l'Atlantique (Canada)

en: GMT-04:00) Puerto Rico
fr_FR: GMT-04:00) Porto Rico

en: GMT-05:00) America/Detroit
fr_FR: GMT-05:00) Amérique/Détroit

en: GMT-05:00) America/Indiana/Marengo
fr_FR: GMT-05:00) Amérique/Indiana/Marengo

en: GMT-05:00) America/Indiana/Petersburg
fr_FR: GMT-05:00) Amérique/Indiana/Pétersbourg

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vevay
fr_FR: GMT-05:00) Amérique/Indiana/Vevay

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vincennes
fr_FR: GMT-05:00) Amérique/Indiana/Vincennes

en: GMT-05:00) America/Indiana/Winamac
fr_FR: GMT-05:00) Amérique/Indiana/Winamac

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Louisville
fr_FR: GMT-05:00) Amérique/Kentucky/Louisville

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Monticello
fr_FR: GMT-05:00) Amérique/Kentucky/Monticello

en: GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
fr_FR: GMT-05:00) Heure de l'Est (États-Unis et Canada)

en: GMT-05:00) Indiana (East)
fr_FR: GMT-05:00) Indiana (Est)

en: GMT-06:00) America/Indiana/Knox
fr_FR: GMT-06:00) Amérique/Indiana/Knox

en: GMT-06:00) America/Indiana/Tell_City
fr_FR: GMT-06:00) Amérique/Indiana/Tell_City

en: GMT-06:00) America/Menominee
fr_FR: GMT-06:00) Amérique/Menominee

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Beulah
fr_FR: GMT-06:00) Amérique/Dakota_du_Nord/Beulah

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Center
fr_FR: GMT-06:00) Amérique/Dakota_du_Nord/Centre

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/New_Salem
fr_FR: GMT-06:00) Amérique/Dakota_du_Nord/New_Salem

en: GMT-06:00) Central America
fr_FR: GMT-06:00) Amérique centrale

en: GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
fr_FR: GMT-06:00) Heure centrale (États-Unis et Canada)

en: GMT-06:00) Mexico City
fr_FR: GMT-06:00) Mexico

en: GMT-07:00) America/Boise
fr_FR: GMT-07:00) Amérique/Boise

en: GMT-07:00) Mazatlan
fr_FR: GMT-07:00) Mazatlán

en: GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
fr_FR: GMT-07:00) Heure des Rocheuses (États-Unis et Canada)

en: GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
fr_FR: GMT-08:00) Heure du Pacifique (États-Unis et Canada)

en: GMT-09:00) America/Anchorage
fr_FR: GMT-09:00) Amérique/Anchorage

en: GMT-09:00) America/Metlakatla
fr_FR: GMT-09:00) Amérique/Metlakatla

en: GMT-09:00) America/Nome
fr_FR: GMT-09:00) Amérique/Nome

en: GMT-09:00) America/Sitka
fr_FR: GMT-09:00) Amérique/Sitka

en: GMT-09:00) America/Yakutat
fr_FR: GMT-09:00) Amérique/Yakutat

en: GMT-10:00) America/Adak
fr_FR: GMT-10:00) Amérique/Adak

en: GMT-10:00) Hawaii
fr_FR: GMT-10:00) Hawaï

en: GMT-11:00) American Samoa
fr_FR: GMT-11:00) Samoa américaines

en: GMT-11:00) Midway Island
fr_FR: GMT-11:00) Île Midway

en: GMT-12:00) International Date Line West
fr_FR: GMT-12:00) Ligne de changement de date internationale ouest

en: GST Number
fr_FR: Numéro de TPS

en: GST Registration
fr_FR: Inscription à la TPS

en: Gambian Dalasi
fr_FR: Dalasi gambien

en: Georgian Lari
fr_FR: Lari géorgien

en: Get Help
fr_FR: Obtenir de l'aide

en: Get Started
fr_FR: Commencer

en: Get Subscription Saver
fr_FR: Obtenez un économiseur d'abonnement

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
fr_FR: Commencez par créer votre premier produit ou créer un nouveau formulaire de paiement.

en: Get started by selecting a form or start build a new form.
fr_FR: Commencez par sélectionner un formulaire ou commencez à créer un nouveau formulaire.

en: Get started with SureCart
fr_FR: Démarrer avec SureCart

en: Gibraltar Pound
fr_FR: Livre de Gibraltar

en: Go Back
fr_FR: Retourner

en: Go back.
fr_FR: Retourner.

en: Grace Period
fr_FR: Délai de grâce

en: Group Access
fr_FR: Accès de groupe

en: Group Name
fr_FR: Nom de groupe

en: Grow your store worry-free.
fr_FR: Développez votre magasin sans souci.

en: Guatemalan Quetzal
fr_FR: Quetzal guatémaltèque

en: Guinean Franc
fr_FR: franc guinéen

en: Guyanese Dollar
fr_FR: Dollar guyanais

en: Haitian Gourde
fr_FR: Gourde haïtienne

en: Header Text
fr_FR: En-tête

en: Heading %d
fr_FR: Rubrique %d

en: Help
fr_FR: Aider

en: Hide %d Archived Prices
fr_FR: Masquer %d prix archivés

en: Hide %d Archived Promotion Codes
fr_FR: Masquer %d codes promotionnels archivés

en: Home
fr_FR: Domicile

en: Honduran Lempira
fr_FR: Lempira hondurien

en: Honeypot
fr_FR: Pot de miel

en: Hong Kong Dollar
fr_FR: Dollar de Hong Kong

en: How To Add Buttons
fr_FR: Comment ajouter des boutons

en: Hungarian Forint
fr_FR: Forint hongrois

en: I agree to %1$1s's %2$2sPrivacy Policy%3$3s
fr_FR: J'accepte la %2$2sPolitique de confidentialité%3$3s de %1$1s

en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s
fr_FR: Je suis d'accord avec les %2$2sTermes de %1$1s%3$3s

en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s and %4$4sPrivacy Policy%5$5s
fr_FR: J'accepte les termes de %1$1s%2$2s%3$3s et la politique de confidentialité de %4$4s%5$5s

en: I.E. Cash On Delivery
fr_FR: Paiement à la livraison IE

en: I.E. Free shipping on all orders…
fr_FR: IE Livraison gratuite sur toutes les commandes…

en: I.E. Pay with cash upon delivery.
fr_FR: IE Payez en espèces à la livraison.

en: Icelandic Króna
fr_FR: Couronne islandaise

en: Icon
fr_FR: Icône

en: If a subscription payment fails, the subscription is marked past due. When this happens we automatically retry the payment based on our smart retry logic. If the payment is still unsuccessful after the duration set above, the subscription will be canceled.
fr_FR: Si le paiement d'un abonnement échoue, l'abonnement est marqué en souffrance. Lorsque cela se produit, nous réessayons automatiquement le paiement en fonction de notre logique de nouvelle tentative intelligente. Si le paiement n'aboutit toujours pas après la durée fixée ci-dessus, l'abonnement sera résilié.

en: If all of these conditions are true
fr_FR: Si toutes ces conditions sont vraies

en: If any of these conditions are true
fr_FR: Si l'une de ces conditions est vraie

en: If enabled, apply reverse charge when applicable even when customers are in your home country.
fr_FR: Si activé, appliquez l'autoliquidation, le cas échéant, même lorsque les clients se trouvent dans votre pays d'origine.

en: If enabled, require all customer’s in the EU to enter a EU VAT number when checking out.
fr_FR: Si activé, exiger que tous les clients de l'UE saisissent un numéro de TVA intracommunautaire lors du paiement.

en: If enabled, the discount will be applied if the display conditions are satisfied, even if they do not click the bump. If disabled, the discount will only be applied if the customer clicks the order bump.
fr_FR: Si activé, la remise sera appliquée si les conditions d'affichage sont satisfaites, même si elles ne cliquent pas sur la bosse. Si elle est désactivée, la réduction ne sera appliquée que si le client clique sur la bosse de commande.

en: If enabled, you can enter a tax rate to apply when a specific tax registration is not found.
fr_FR: Si cette option est activée, vous pouvez saisir un taux de taxe à appliquer lorsqu'un enregistrement de taxe spécifique n'est pas trouvé

en: If enabled, you need to configure which tax regions you have tax nexus. Tax will only be collected for tax regions that are enabled. If disabled, no tax will be collected.
fr_FR: Si cette option est activée, vous devez configurer les régions fiscales dans lesquelles vous avez un lien fiscal. La taxe ne sera collectée que pour les régions fiscales activées. Si désactivé, aucune taxe ne sera collectée.

en: If enabled, your store will collect Canada GST/HST for all provinces. If you need to collect additional provincial taxes for Quebec, British Columbia, Manitoba, or Saskatchewan then you will need to additionally create separate tax registrations for these provinces.
fr_FR: Si activé, votre magasin percevra la TPS/TVH du Canada pour toutes les provinces. Si vous devez collecter des taxes provinciales supplémentaires pour le Québec, la Colombie-Britannique, le Manitoba ou la Saskatchewan, vous devrez également créer des enregistrements fiscaux distincts pour ces provinces.

en: If enabled, your store will collect EU VAT for all EU countries. You should enable this option if you are registered via "One-Stop Shop" and plan to submit a single VAT return for all EU countries. If you are planning to submit separate VAT returns for each EU country then you should not enable this option. You should instead create separate tax registrations for each EU country.
fr_FR: Si cette option est activée, votre boutique collectera la TVA de l'UE pour tous les pays de l'UE. Vous devez activer cette option si vous êtes enregistré via "One-Stop Shop" et prévoyez de déposer une seule déclaration de TVA pour tous les pays de l'UE. Si vous prévoyez de soumettre des déclarations de TVA distinctes pour chaque pays de l'UE, vous ne devez pas activer cette option. Vous devez plutôt créer des enregistrements fiscaux distincts pour chaque pays de l'UE.

en: If none of these conditions are true
fr_FR: Si aucune de ces conditions n'est vraie

en: If products in the cart require tax but not shipping, we will show a condensed version specifically for tax collection.
fr_FR: Si les produits du panier nécessitent des taxes mais pas d'expédition, nous afficherons une version condensée spécifiquement pour la collecte des taxes.

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
fr_FR: S'il est défini sur la vraie TPS, les taxes seront calculées pour toutes les provinces canadiennes.

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
fr_FR: S'il est défini sur la vraie TVA, les taxes seront calculées pour tous les pays de l'UE.

en: If set to true VAT taxes will be calculated using the account's home country VAT rate.
fr_FR: S'il est défini sur la vraie TVA, les taxes seront calculées en utilisant le taux de TVA du pays d'origine du compte.

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
fr_FR: Si défini sur vrai, des e-mails de rappel de commande abandonnée seront envoyés aux clients.

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
fr_FR: S'il est défini sur vrai, des e-mails de confirmation de commande seront envoyés aux clients.

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
fr_FR: Si défini sur vrai, des e-mails de remboursement seront envoyés aux clients.

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
fr_FR: Si défini sur vrai abonnement, des e-mails de relance seront envoyés aux clients.

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
fr_FR: S'il est défini sur true, les taxes seront automatiquement calculées.

en: If tax or shipping is required for checkout the address field will automatically be required.
fr_FR: Si des taxes ou des frais d'expédition sont requis pour le paiement, le champ d'adresse sera automatiquement requis.

en: If there are errors in the checkout, they will display here.
fr_FR: S'il y a des erreurs lors de la validation de la commande, elles seront affichées ici.

en: If you do business in Australia, you may be required to collect GST on sales in Australia.
fr_FR: Si vous faites des affaires en Australie, vous devrez peut-être percevoir la TPS sur les ventes en Australie.

en: If you do business in the United Kingdom, you may be required to collect Value Added Tax (VAT).
fr_FR: Si vous faites des affaires au Royaume-Uni, vous devrez peut-être percevoir la taxe sur la valeur ajoutée (TVA).

en: If you like, you may enter custom structures for your instant checkout URLs here. For example, using <code>buy</code> would make your product buy links like <code>%sbuy/sample-product/</code>.
fr_FR: Si vous le souhaitez, vous pouvez saisir ici des structures personnalisées pour vos URL de paiement instantané. Par exemple, si vous utilisez <code>buy</code>, vos liens d'achat de produits ressembleront à <code>%sbuy/sample-product/</code>.

en: If you like, you may enter custom structures for your product page URLs here. For example, using <code>products</code> would make your product buy links like <code>%sproducts/sample-product/</code>.
fr_FR: Si vous le souhaitez, vous pouvez saisir ici des structures personnalisées pour les URL de vos pages de produits. Par exemple, si vous utilisez <code>produits</code>, vos liens d'achat de produits ressembleront à <code>%sproduits/sample-produit/</code>

en: If you need to collect provincial tax (British Columbia, Manitoba, Quebec, and Saskatchewan) in addition to GST/HST, then you'll need to setup registrations for each province.
fr_FR: Si vous devez percevoir des taxes provinciales (Colombie-Britannique, Manitoba, Québec et Saskatchewan) en plus de la TPS/TVH, vous devrez configurer des enregistrements pour chaque province.

en: If you plan to submit a separate VAT return to each EU country, then you'll need to setup tax registrations for each country.
fr_FR: Si vous prévoyez de soumettre une déclaration de TVA distincte pour chaque pays de l'UE, vous devrez alors configurer des immatriculations fiscales pour chaque pays.

en: If you would like your order numbers to have a special prefix, you can enter it here. It must not contain underscores, spaces or dashes.
fr_FR: Si vous souhaitez que vos numéros de commande aient un préfixe spécial, vous pouvez le saisir ici. Il ne doit pas contenir de traits de soulignement, d'espaces ou de tirets.

en: Ignore Purchased Products
fr_FR: Ignorer les produits achetés

en: Ignore notice.
fr_FR: Ignorer l'avis.

en: Ignore this notice. This is a duplicate or staging site.
fr_FR: Ignorez cet avis. Il s'agit d'un site en double ou intermédiaire.

en: Image Cropping
fr_FR: Recadrage des images

en: Image URL
fr_FR: URL de l'image

en: Images updated.
fr_FR: Images mises à jour.

en: Immediately
fr_FR: Immédiatement

en: In applicable tax jurisdictions, your tax ID will show on invoices. If you don't have your tax ID number yet, you can enter it later.
fr_FR: Dans les juridictions fiscales applicables, votre numéro d'identification fiscale apparaîtra sur les factures. Si vous n'avez pas encore votre numéro d'identification fiscale, vous pourrez le saisir ultérieurement.

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Increase quantity
fr_FR: Augmenter la quantité

en: Indian Rupee
fr_FR: roupie indienne

en: Indonesian Rupiah
fr_FR: Roupie indonésienne

en: Inner blocks use content width
fr_FR: Les blocs intérieurs utilisent la largeur du contenu

en: Input Help
fr_FR: Aide à la saisie

en: Input Label
fr_FR: Étiquette d'entrée

en: Input Placeholder
fr_FR: Espace réservé d'entrée

en: Insert Buy Link
fr_FR: Insérer le lien d'achat

en: Inspector
fr_FR: Inspecteur

en: Installment
fr_FR: Versement

en: Instant Checkout
fr_FR: Paiement instantané

en: Instantly publish a shareable page for this product.
fr_FR: Publier instantanément une page partageable pour ce produit.

en: Instructions on how to pay.
fr_FR: Instructions sur la façon de payer.

en: Insufficient Funds
fr_FR: Fonds insuffisants

en: Integration
fr_FR: L'intégration

en: Integration Provider
fr_FR: Fournisseur d'intégration

en: Integration Provider Items
fr_FR: Éléments du fournisseur d'intégration

en: Integration Providers
fr_FR: Fournisseurs d'intégration

en: Integration deleted.
fr_FR: Intégration supprimée.

en: Integration saved.
fr_FR: Intégration sauvegardée.

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Invalid API Token
fr_FR: Jeton d'API non valide

en: Invalid API token.
fr_FR: Jeton d'API non valide.

en: Invalid promotion code.
fr_FR: Code promotionnel invalide.

en: Invalid request. Please try again.
fr_FR: Requête invalide. Veuillez réessayer.

en: Invalid verification code
fr_FR: Code de vérification invalide

en: Invalid.
fr_FR: Invalide.

en: Invoice
fr_FR: Facture d'achat

en: Invoice Details
fr_FR: Détails de la facture

en: Invoices
fr_FR: Factures

en: Invoices & Receipts
fr_FR: Factures et reçus

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
fr_FR: Les factures sont similaires aux commandes, mais sont utilisées pour les paiements et les changements de plan sur les abonnements actifs. À l'avenir, vous pourrez créer une facture à envoyer.

en: Israeli New Sheqel
fr_FR: Nouveau shekel israélien

en: It does not match parent currency.
fr_FR: Il ne correspond pas à la devise mère.

en: It is archived.
fr_FR: Il est archivé.

en: It is expired.
fr_FR: Il est expiré.

en: It is not a valid hex color.
fr_FR: Ce n'est pas une couleur hexadécimale valide.

en: It is not valid or enabled.
fr_FR: Il n'est pas valide ou activé.

en: It looks like this site has moved or has been duplicated. SureCart has created new webhooks for the domain to prevent purchase sync issues. Should we remove the previous webook?
fr_FR: Il semble que ce site ait été déplacé ou dupliqué. SureCart a créé de nouveaux webhooks pour le domaine afin d'éviter les problèmes de synchronisation des achats. Doit-on supprimer le précédent livre ?

en: It looks like you are not yet a customer.
fr_FR: Il semble que vous n'êtes pas encore client.

en: It looks like you are using full height columns. Did you want to change your page template to the SureCart full height template?
fr_FR: Il semble que vous utilisiez des colonnes pleine hauteur. Voulez-vous changer votre modèle de page pour le modèle SureCart pleine hauteur ?

en: It must be greater than the largest existing order number.
fr_FR: Il doit être supérieur au plus grand numéro de commande existant.

en: Item
fr_FR: Article

en: Items
fr_FR: Articles

en: Jamaican Dollar
fr_FR: Dollar jamaïcain

en: Japanese Yen
fr_FR: Yen japonais

en: Just one last step!
fr_FR: Juste une dernière étape !

en: Justify items center
fr_FR: Justifier le centre des articles

en: Justify items left
fr_FR: Justifier les éléments à gauche

en: Justify items right
fr_FR: Justifier le droit des articles

en: Kazakhstani Tenge
fr_FR: Tenge kazakh

en: Keep Update
fr_FR: Conserver la mise à jour

en: Kenyan Shilling
fr_FR: Shilling kényan

en: Key
fr_FR: Clé

en: Kyrgyzstani Som
fr_FR: Som kirghize

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Label Name
fr_FR: Nom de l'étiquette

en: Label for donation
fr_FR: Étiquette pour don

en: Label with Free Trial
fr_FR: Étiquette avec essai gratuit

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: Lao Kip
fr_FR: Kip du Laos

en: Large
fr_FR: Grande

en: Last 30 Days
fr_FR: Les 30 derniers jours

en: Last Month
fr_FR: Le mois dernier

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Last Name Label
fr_FR: Libellé du nom de famille

en: Last Updated
fr_FR: Dernière mise à jour

en: Last Week
fr_FR: La semaine dernière

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: LearnDash Course
fr_FR: Cours LearnDash

en: LearnDash Group
fr_FR: Groupe LearnDash

en: LearnDash Groups
fr_FR: Groupes LearnDash

en: Leave the heavy-lifting to us. Use SureCart's built-in native integrations with all the plugins you use. Purchases and subscriptions are automatically synced with your plugins.
fr_FR: Laissez-nous le gros du travail. Utilisez les intégrations natives intégrées de SureCart avec tous les plugins que vous utilisez. Les achats et les abonnements sont automatiquement synchronisés avec vos plugins.

en: Leave this blank and we will generate one for you.
fr_FR: Laissez ce champ vide et nous en générerons un pour vous.

en: Lebanese Pound
fr_FR: Livre libanaise

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Lesotho Loti
fr_FR: Loti du Lesotho

en: Liberian Dollar
fr_FR: Dollar libérien

en: License
fr_FR: Licence

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: License Keys
fr_FR: Clés de licence

en: License updated.
fr_FR: Licence mise à jour.

en: Licenses
fr_FR: Licences

en: Licensing
fr_FR: Licence

en: Lifetime
fr_FR: Durée de vie

en: Lifetime Subscription
fr_FR: Abonnement à vie

en: LifterLMS Course
fr_FR: Cours LifterLMS

en: Light
fr_FR: Lumière

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Limit Per-Customer Purchases
fr_FR: Limiter les achats par client

en: Limit To A Specific Customer
fr_FR: Limiter à un client spécifique

en: Limit result set to users with a customer.
fr_FR: Limiter l'ensemble de résultats aux utilisateurs avec un client.

en: Limit result set to users with specific customer ids.
fr_FR: Limitez l'ensemble de résultats aux utilisateurs avec des identifiants client spécifiques.

en: Limit the end date when customers can redeem this coupon.
fr_FR: Limitez la date de fin à laquelle les clients peuvent utiliser ce coupon.

en: Limit the number of times a single customer can purchase this product.
fr_FR: Limitez le nombre de fois qu'un seul client peut acheter ce produit.

en: Limit the number of times this code can be redeemed.
fr_FR: Limitez le nombre de fois où ce code peut être utilisé.

en: Limit the usage of this promotion code
fr_FR: Limiter l'utilisation de ce code promotionnel

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Name
fr_FR: Nom du lien

en: Link URL
fr_FR: Lien URL

en: Link image to home
fr_FR: Lier l'image à l'accueil

en: Link removed.
fr_FR: Lien supprimé.

en: Links and Shortcodes
fr_FR: Liens et Shortcodes

en: Live
fr_FR: Habitent

en: Load More
fr_FR: Charger plus

en: Loading Text
fr_FR: Chargement du texte

en: Local / Staging
fr_FR: Local / Mise en scène

en: Local Reverse Charge
fr_FR: Autoliquidation locale

en: Log Out
fr_FR: Se déconnecter

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Logout
fr_FR: Se déconnecter

en: Logout button settings
fr_FR: Paramètres du bouton de déconnexion

en: Macanese Pataca
fr_FR: Pataca macanaise

en: Macedonian Denar
fr_FR: Denar macédonien

en: Make Default
fr_FR: Faire défaut

en: Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
fr_FR: Assurez-vous d'être enregistré auprès des juridictions fiscales appropriées avant d'activer la collecte des taxes.

en: Make test payments with this product.
fr_FR: Effectuez des paiements test avec ce produit.

en: Malagasy Ariary
fr_FR: Ariary malgache

en: Malawian Kwacha
fr_FR: Kwacha malawien

en: Malaysian Ringgit
fr_FR: cloche malaisienne

en: Maldivian Rufiyaa
fr_FR: Rufiyaa des Maldives

en: Manage Scheduled Update
fr_FR: Gérer la mise à jour planifiée

en: Manage all template parts
fr_FR: Gérer toutes les parties du modèle

en: Manage all templates
fr_FR: Gérer tous les modèles

en: Manage how your store charges sales tax on orders, invoices, and subscriptions.
fr_FR: Gérez la manière dont votre boutique facture la taxe de vente sur les commandes, les factures et les abonnements.

en: Manage how your store charges sales tax within each tax region. Check with a tax expert to understand your tax obligations.
fr_FR: Gérez la manière dont votre boutique facture la taxe de vente dans chaque région fiscale. Consultez un fiscaliste pour comprendre vos obligations fiscales.

en: Manage how your store collects EU VAT for all EU countries.
fr_FR: Gérez la manière dont votre boutique collecte la TVA de l'UE pour tous les pays de l'UE.

en: Manage how your store collects GST/HST for all Canadian provinces.
fr_FR: Gérez la façon dont votre magasin perçoit la TPS/TVH pour toutes les provinces canadiennes.

en: Manage how your store handles failed subscription payments.
fr_FR: Gérez la façon dont votre boutique gère les paiements d'abonnement échoués.

en: Manage how your store handles subscription upgrades, downgrades, and cancellations.
fr_FR: Gérez la façon dont votre boutique gère les mises à niveau, les rétrogradations et les annulations d'abonnement.

en: Manage what your customers are able to see and do from the customer portal.
fr_FR: Gérez ce que vos clients peuvent voir et faire à partir du portail client.

en: Manage which notifications are sent to your customers.
fr_FR: Gérez les notifications envoyées à vos clients.

en: Manage your subscription purchase behavior.
fr_FR: Gérez votre comportement d'achat d'abonnement.

en: Manual
fr_FR: Manuel

en: Manual Payment Method
fr_FR: Mode de paiement manuel

en: Manual Payment Methods
fr_FR: Modes de paiement manuels

en: Manually sync your WordPress install with SureCart.
fr_FR: Synchronisez manuellement votre installation WordPress avec SureCart.

en: Mark Paid
fr_FR: Marquer payé

en: Match all SureCart customers with WordPress users. This is helpful if you have migrated from another eCommerce platform.
fr_FR: Faire correspondre tous les clients SureCart avec les utilisateurs de WordPress. Ceci est utile si vous avez migré d'une autre plateforme de e-commerce.

en: Mauritanian Ouguiya
fr_FR: Ouguiya mauritanien

en: Mauritian Rupee
fr_FR: roupie mauricienne

en: Max Image Width
fr_FR: Largeur maximale de l'image

en: Maximum Price
fr_FR: Prix maximal

en: Maximum height
fr_FR: Hauteur maximale

en: Media
fr_FR: Médias

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: MemberPress Membership
fr_FR: MembrePresse Adhésion

en: Membership Access
fr_FR: Accès aux membres

en: Memo
fr_FR: Note

en: Menu Icon
fr_FR: Icône de menu

en: Message Text
fr_FR: Texte du message

en: Meta description
fr_FR: Méta description

en: Metadata
fr_FR: Métadonnées

en: Metadata for the order.
fr_FR: Métadonnées de la commande.

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
fr_FR: Méthode ' %s ' non implémentée. Doit être remplacé dans la sous-classe.

en: Mexican Peso
fr_FR: Peso mexicain

en: Micro-Business Exemption
fr_FR: Exonération des micro-entreprises

en: Minimum Price
fr_FR: Prix minimum

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Moldovan Leu
fr_FR: Leu moldave

en: Mongolian Tögrög
fr_FR: Tögrög mongol

en: Month
fr_FR: Mois

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Monthly, Basic Plan, etc.
fr_FR: Mensuel, Plan de base, etc.

en: Moroccan Dirham
fr_FR: Dirham marocain

en: Move to Trash
fr_FR: Mettre à la corbeille

en: Mozambican Metical
fr_FR: Metical mozambicain

en: Must be accepted.
fr_FR: Doit être accepté.

en: Must be an integer
fr_FR: Doit être un entier

en: Must be blank
fr_FR: Doit être vide

en: Must be even
fr_FR: Doit être pair

en: Must be larger.
fr_FR: Doit être plus grand.

en: Must be odd
fr_FR: Doit être étrange

en: Must be smaller.
fr_FR: Doit être plus petit.

en: My website domain has permanently changed. Remove webhook for %s
fr_FR: Le domaine de mon site Web a changé de façon permanente. Supprimer le webhook pour %s

en: Myanmar Kyat
fr_FR: Kyat du Myanmar

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name Placeholder
fr_FR: Espace réservé pour le nom

en: Name Your Price
fr_FR: Donne-moi ton prix

en: Name your own price
fr_FR: Nommez votre propre prix

en: Namibian Dollar
fr_FR: Dollar namibien

en: Nepalese Rupee
fr_FR: Roupie népalaise

en: Nested blocks use content width with options for full and wide widths.
fr_FR: Les blocs imbriqués utilisent la largeur du contenu avec des options de pleine largeur et de grande largeur.

en: Nested blocks will fill the width of this container. Toggle to constrain.
fr_FR: Les blocs imbriqués rempliront la largeur de ce conteneur. Basculer pour contraindre.

en: Net Payment
fr_FR: Paiement net

en: Netherlands Antillean Gulden
fr_FR: Gulden des Antilles néerlandaises

en: New Cancellation Reason
fr_FR: Nouveau motif d'annulation

en: New Cart
fr_FR: Nouveau panier

en: New Checkout Form
fr_FR: Nouveau formulaire de paiement

en: New Form
fr_FR: Nouvelle forme

en: New Order
fr_FR: Nouvelle commande

en: New Plan
fr_FR: Nouveau plan

en: New Promotion Code
fr_FR: Nouveau code promotionnel

en: New SureCart Product
fr_FR: Nouveau produit SureCart

en: New Tab %d
fr_FR: Nouvel onglet %d

en: New Taiwan Dollar
fr_FR: Nouveau dollar taïwanais

en: New Upgrade Group
fr_FR: Nouveau groupe de mise à niveau

en: New Zealand Dollar
fr_FR: Dollar néo-zélandais

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next Billing Period
fr_FR: Période de facturation suivante

en: Next Page
fr_FR: Page suivante

en: Next retry:
fr_FR: Prochaine tentative :

en: Nicaraguan Córdoba
fr_FR: Cordoue nicaraguayenne

en: Nigerian Naira
fr_FR: Naira nigérian

en: No Reason Provided
fr_FR: Aucune raison fournie

en: No billing periods
fr_FR: Pas de périodes de facturation

en: No cancellation acts.
fr_FR: Aucun acte d'annulation.

en: No charges
fr_FR: Aucun frais

en: No checkout forms found in Trash.
fr_FR: Aucun formulaire de règlement trouvé dans la corbeille.

en: No checkout forms found.
fr_FR: Aucun formulaire de paiement trouvé.

en: No code specified
fr_FR: Aucun code spécifié

en: No customer ID or email provided.
fr_FR: Aucun numéro de client ou e-mail n'a été fourni.

en: No customers found.
fr_FR: Aucun client trouvé.

en: No discount.
fr_FR: Pas de rabais.

en: No items found
fr_FR: Aucun élément trouvé

en: No licenses found.
fr_FR: Aucune licence trouvée.

en: No manual payment methods.
fr_FR: Aucun moyen de paiement manuel.

en: No matching template found
fr_FR: Aucun modèle correspondant n'a été trouvé

en: No more charges.
fr_FR: Plus de frais.

en: No more orders.
fr_FR: Plus de commandes.

en: No more subscriptions.
fr_FR: Plus d'abonnements.

en: No name provided
fr_FR: Aucun nom fourni

en: No order bumps found.
fr_FR: Aucune bosse de commande n'a été trouvée.

en: No price
fr_FR: Pas de prix

en: No product
fr_FR: Aucun produit

en: No products found.
fr_FR: Aucun produit trouvé.

en: No theme is defined for this template.
fr_FR: Aucun thème n'est défini pour ce modèle.

en: None
fr_FR: Aucun

en: None found.
fr_FR: Personne n'est trouve.

en: None of these items are in the cart.
fr_FR: Aucun de ces articles ne se trouve dans le panier.

en: Norwegian Krone
fr_FR: Couronne norvégienne

en: Not Found
fr_FR: Pas trouvé

en: Not Published
fr_FR: Non publié

en: Not Purchaseable
fr_FR: Non achetable

en: Not Redeemed
fr_FR: Non échangé

en: Not Scheduled
fr_FR: Non Programmé

en: Not a number
fr_FR: Pas un numéro

en: Not found.
fr_FR: Pas trouvé.

en: Note: By checking this, it will show confirmation text below the email on checkout forms.
fr_FR: Remarque : en cochant cette case, le texte de confirmation s'affichera sous l'e-mail sur les formulaires de paiement.

en: Note: Redemption limits are not applied in test mode.
fr_FR: Note : Les limites de remboursement ne sont pas appliquées en mode test.

en: Notification Settings
fr_FR: Paramètres de notification

en: Notification settings for abandoned checkouts
fr_FR: Paramètres de notification pour les caisses abandonnées

en: Notifications
fr_FR: Avis

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Number Type
fr_FR: Type de numéro

en: Number of Payments
fr_FR: Nombre de paiements

en: Number of days until expiration
fr_FR: Nombre de jours jusqu'à l'expiration

en: Number of months
fr_FR: Nombre de mois

en: OR
fr_FR: OU

en: Offer Discount
fr_FR: Remise sur l'offre

en: Offer the rewewal discount when this option is selected
fr_FR: Offrir la remise de renouvellement lorsque cette option est sélectionnée

en: Okay
fr_FR: D'accord

en: On the final email
fr_FR: Sur le dernier e-mail

en: On the first email
fr_FR: Au premier e-mail

en: On the second email
fr_FR: Sur le deuxième e-mail

en: Once
fr_FR: Une fois que

en: One Time
fr_FR: Une fois

en: One Week
fr_FR: Une semaine

en: One column
fr_FR: Une colonne

en: One of these products is no longer purchaseable.
fr_FR: L'un de ces produits ne peut plus être acheté.

en: One or more of the parameters requires an integer, but the values provided were a different type. Make sure that only supported values are provided for each attribute. Refer to our API documentation to look up the type of data each attribute supports.
fr_FR: Un ou plusieurs des paramètres nécessitent un nombre entier, mais les valeurs fournies étaient d'un type différent. Assurez-vous que seules les valeurs prises en charge sont fournies pour chaque attribut. Reportez-vous à notre documentation API pour rechercher le type de données pris en charge par chaque attribut.

en: One or more provided parameters was not allowed for the given operation on the PaymentIntent. Check our API reference or the returned error message to see which values were not correct for that PaymentIntent.
fr_FR: Un ou plusieurs paramètres fournis n'étaient pas autorisés pour l'opération donnée sur le PaymentIntent. Consultez notre référence API ou le message d'erreur renvoyé pour voir quelles valeurs n'étaient pas correctes pour ce PaymentIntent.

en: One or more required string values is empty. Make sure that string values contain at least one character.
fr_FR: Une ou plusieurs valeurs de chaîne requises sont vides. Assurez-vous que les valeurs de chaîne contiennent au moins un caractère.

en: One or more required values are missing. Check our API documentation to see which values are required to create or modify the specified resource.
fr_FR: Une ou plusieurs valeurs obligatoires sont manquantes. Consultez notre documentation API pour voir quelles valeurs sont requises pour créer ou modifier la ressource spécifiée.

en: One or more required values were not provided. Make sure requests include all required parameters.
fr_FR: Une ou plusieurs valeurs requises n'ont pas été fournies. Assurez-vous que les demandes incluent tous les paramètres requis.

en: One or more values provided only included whitespace. Check the values in your request and update any that contain only whitespace.
fr_FR: Une ou plusieurs valeurs fournies ne comprenaient que des espaces blancs. Vérifiez les valeurs dans votre demande et mettez à jour celles qui ne contiennent que des espaces.

en: One-Time
fr_FR: Une fois

en: Only one active abandoned checkout is allowed at a time
fr_FR: Une seule caisse abandonnée active est autorisée à la fois

en: Only return objects that belong to the given product groups.
fr_FR: Renvoie uniquement les objets qui appartiennent aux groupes de produits donnés.

en: Only return objects that belong to the given products.
fr_FR: Renvoie uniquement les objets qui appartiennent aux produits donnés.

en: Only return objects that have this currency. If not set, this will fallback to the account's default currency.
fr_FR: Renvoie uniquement les objets qui ont cette devise. S'il n'est pas défini, cela reviendra à la devise par défaut du compte.

en: Only return prices that allow ad hoc amounts or not.
fr_FR: Ne renvoyez que les prix qui autorisent ou non des montants ad hoc.

en: Only return products that are recurring or not recurring (one time).
fr_FR: Renvoyez uniquement les produits récurrents ou non récurrents (une fois).

en: Open Text
fr_FR: Ouvrir le texte

en: Opt-in to some beta features of the plugin.
fr_FR: Optez pour certaines fonctionnalités bêta du plugin.

en: Optional
fr_FR: Facultatif

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order Bump Price
fr_FR: Prix forfaitaire de la commande

en: Order Bump updated.
fr_FR: Order Bump mis à jour.

en: Order Bumps
fr_FR: Bosses de commande

en: Order Canceled.
fr_FR: Commande annulée.

en: Order Confirmation
fr_FR: Confirmation de commande

en: Order Confirmation Emails
fr_FR: Courriels de confirmation de commande

en: Order Details
fr_FR: détails de la commande

en: Order History
fr_FR: Historique des commandes

en: Order Marked as Paid.
fr_FR: Commande marquée comme payée.

en: Order Number Prefix
fr_FR: Préfixe du numéro de commande

en: Order Numbering
fr_FR: Numérotation des commandes

en: Order Numbers Counter
fr_FR: Compteur de numéros de commande

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: Orders & Receipts
fr_FR: Commandes et reçus

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other Label
fr_FR: Autre étiquette

en: Overview
fr_FR: Aperçu

en: Owner data.
fr_FR: Données du propriétaire.

en: Padding
fr_FR: Rembourrage

en: Page Layout
fr_FR: Mise en page

[ctx: Page slug]
en: checkout
fr_FR: vérifier

[ctx: Page slug]
en: customer-dashboard
fr_FR: tableau de bord client

[ctx: Page slug]
en: order-confirmation
fr_FR: confirmation de commande

en: Page title
fr_FR: Titre de la page

[ctx: Page title]
en: Checkout
fr_FR: Vérifier

[ctx: Page title]
en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

[ctx: Page title]
en: Thank you!
fr_FR: Merci!

en: Paginate
fr_FR: Paginer

en: Pagination Font Size
fr_FR: Taille de la police de la pagination

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Pakistani Rupee
fr_FR: Roupie pakistanaise

en: Panamanian Balboa
fr_FR: Balboa panaméen

en: Papua New Guinean Kina
fr_FR: Kina de Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Paraguayan Guaraní
fr_FR: Guaraní paraguayen

en: Partially Refunded
fr_FR: Partiellement remboursé

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password Confirmation
fr_FR: Confirmation mot de passe

en: Password Confirmation Help
fr_FR: Aide sur la confirmation du mot de passe

en: Password Confirmation Label
fr_FR: Étiquette de confirmation du mot de passe

en: Password Confirmation Placeholder
fr_FR: Espace réservé de confirmation du mot de passe

en: Past Due
fr_FR: En souffrance

en: Pause
fr_FR: Mettre en pause

en: Pause Subscription
fr_FR: Mettre en pause l'abonnement

en: Pay Off Subscription
fr_FR: Remboursement de l'abonnement

en: Pay off
fr_FR: Remboursement

en: Pay what you want
fr_FR: Payez ce que vous voulez

en: PayPal
fr_FR: Pay Pal

en: PayPal selected for check out.
fr_FR: PayPal sélectionné pour le paiement.

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Payment Failures
fr_FR: Échecs de paiement

en: Payment History
fr_FR: historique de paiement

en: Payment Intent
fr_FR: Intention de paiement

en: Payment Method
fr_FR: Mode de paiement

en: Payment Methods
fr_FR: méthodes de payement

en: Payment Plan
fr_FR: Plan de paiement

en: Payment Processors
fr_FR: Processeurs de paiement

en: Payment Type
fr_FR: Type de paiement

en: Payment instructions
fr_FR: Instructions de paiement

en: Payment method deleted.
fr_FR: Mode de paiement supprimé.

en: Payment method disabled.
fr_FR: Mode de paiement désactivé.

en: Payment method enabled.
fr_FR: Mode de paiement activé.

en: Payment method updated.
fr_FR: Mode de paiement mis à jour.

en: Payment retry successful!
fr_FR: Nouvelle tentative de paiement réussie !

en: Payment retry window in weeks.
fr_FR: Fenêtre de nouvelle tentative de paiement en semaines.

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Payments that are made outside your online store. When a customer selects a manual payment method, you'll need to approve their order before it can be fulfilled
fr_FR: Paiements effectués en dehors de votre boutique en ligne. Lorsqu'un client sélectionne un mode de paiement manuel, vous devez approuver sa commande avant qu'elle puisse être exécutée.

en: Payouts have been disabled on the connected account. Check the connected account’s status to see if any additional information needs to be provided, or if payouts have been disabled for another reason.
fr_FR: Les paiements ont été désactivés sur le compte connecté. Vérifiez l'état du compte connecté pour voir si des informations supplémentaires doivent être fournies ou si les paiements ont été désactivés pour une autre raison.

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
fr_FR: Paypal examine de plus près ce paiement. Il est nécessaire pour certains paiements et prend normalement jusqu'à 3 jours ouvrables.

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending Update
fr_FR: Mise à jour en attente

en: Percent Off
fr_FR: Pour cent de reduction

en: Percent that will be taken off line items associated with this bump.
fr_FR: Pourcentage qui sera retiré des éléments de ligne associés à cette augmentation.

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Percentage Discount
fr_FR: Remise en pourcentage

en: Percentage Of Subscriptions Saved
fr_FR: Pourcentage d'abonnements conservés

en: Percentage Of Subscriptions Saved By Coupon
fr_FR: Pourcentage d'abonnements enregistrés par coupon

en: Percentage of checkouts recovered
fr_FR: Pourcentage de caisses récupérées

en: Percentage of revenue recovered
fr_FR: Pourcentage des revenus récupérés

en: Permalink
fr_FR: Permalien

en: Permanently delete %s? You cannot undo this action.
fr_FR: Supprimer définitivement %s ? Vous ne pouvez pas annuler cette action.

en: Permanently delete this order bump? You cannot undo this action.
fr_FR: Supprimer définitivement ce report de commande ? Vous ne pouvez pas annuler cette action.

en: Permanently delete this price? You cannot undo this action.
fr_FR: Supprimer définitivement ce prix ? Vous ne pouvez pas annuler cette action.

en: Peruvian Sol
fr_FR: Sol péruvien

en: Philippine Peso
fr_FR: Peso philippin

en: Phone
fr_FR: Téléphone fixe

en: Placed By
fr_FR: Placé par

en: Placeholder
fr_FR: Espace réservé

en: Plan Status
fr_FR: Statut du forfait

en: Plans
fr_FR: Des plans

en: Please add at least one product.
fr_FR: Veuillez ajouter au moins un produit.

en: Please choose date to continue.
fr_FR: Veuillez choisir une date pour continuer.

en: Please clear checkout page cache after changing this setting.
fr_FR: Veuillez vider le cache de la page de paiement après avoir modifié ce paramètre.

en: Please connect your site to SureCart.
fr_FR: Veuillez connecter votre site à SureCart.

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
fr_FR: Veuillez vérifier que votre préfixe ne contient pas d'espaces, de traits de soulignement, de tirets ou de caractères spéciaux.

en: Please enter a valid tax number.
fr_FR: Veuillez saisir un numéro fiscal valide.

en: Please enter an API key.
fr_FR: Veuillez saisir une clé API.

en: Please fill out your address.
fr_FR: Veuillez remplir votre adresse.

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
fr_FR: Veuillez prévisualiser le formulaire sur le front-end pour charger les champs des éléments de paiement Stripe.

en: Please refresh the page and try again.
fr_FR: Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Plugin Settings
fr_FR: Paramètres des plugins

en: Polish Złoty
fr_FR: Złoty polonais

en: Position of cart button
fr_FR: Position du bouton du panier

en: Postal Code Placeholder
fr_FR: Espace réservé pour le code postal

en: Potential Checkout Recovery Rate
fr_FR: Taux de récupération potentiel de la caisse

en: Potential Recovered Checkouts
fr_FR: Paiements récupérés potentiels

en: Potential Recovered Revenue
fr_FR: Recettes potentielles récupérées

en: Potential Revenue Recovery Rate
fr_FR: Taux de recouvrement des revenus potentiels

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous Page
fr_FR: Page précédente

en: Previous Product ID
fr_FR: ID de produit précédent

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price ID
fr_FR: Identifiant du prix

en: Price Range
fr_FR: Fourchette de prix

en: Price archived.
fr_FR: Prix archivé.

en: Price created.
fr_FR: Prix créé.

en: Price deleted.
fr_FR: Prix supprimé.

en: Price unarchived.
fr_FR: Prix non archivé.

en: Prices
fr_FR: Des prix

en: Pricing
fr_FR: Tarification

en: Primary Button
fr_FR: Bouton principal

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Privacy Policy
fr_FR: Politique de confidentialité

en: Private
fr_FR: Privé

en: Processing
fr_FR: Traitement

en: Processing Payment
fr_FR: Traitement du paiement

en: Processing payment...
fr_FR: Traitement du paiement...

en: Processor
fr_FR: Processeur

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product Access
fr_FR: Accès aux produits

en: Product Group
fr_FR: Groupe de produits

en: Product Groups
fr_FR: Groupes de produits

en: Product ID
fr_FR: Identifiant du produit

en: Product Info
fr_FR: Information sur le produit

en: Product Media
fr_FR: Média du produit

en: Product Name
fr_FR: Nom du produit

en: Product Options
fr_FR: Choix du produit

en: Product Restrictions
fr_FR: Restrictions du produit

en: Product Title
fr_FR: Titre du produit

en: Product added.
fr_FR: Produit ajouté.

en: Product archived.
fr_FR: Produit archivé.

en: Product group updated.
fr_FR: Groupe de produits mis à jour.

en: Product or subscription is purchased
fr_FR: Le produit ou l'abonnement est acheté

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
fr_FR: L'achat du produit est révoqué ou l'abonnement est annulé

en: Product removed.
fr_FR: Produit retiré.

en: Product restored.
fr_FR: Produit restauré.

en: Product updated.
fr_FR: Produit mis à jour.

en: Product(s)
fr_FR: Produit(s)

en: Product: %s
fr_FR: Produit: %s

en: Products
fr_FR: Produits

en: Products & Behavior
fr_FR: Produits et comportement

en: Products Per Page
fr_FR: Produits par page

en: Products/Prices
fr_FR: Produits/Prix

en: Promotion Code
fr_FR: Code promotionnel

en: Promotion Codes
fr_FR: Codes promotionnels

en: Promotion code
fr_FR: Code promotionnel

en: Promotion created.
fr_FR: Promotion créée.

en: Promotion updated.
fr_FR: Promotion mise à jour.

en: Prorate Charges
fr_FR: Frais au prorata

en: Proration
fr_FR: Prorata

en: Proration Credit
fr_FR: Crédit au prorata

en: Provide a discount to keep a subscription.
fr_FR: Offrez une remise pour conserver un abonnement.

en: Published
fr_FR: Publié

en: Published In
fr_FR: Publié dans

en: Publishing
fr_FR: Édition

en: Purchasable
fr_FR: Achetable

en: Purchase
fr_FR: Acheter

en: Purchase Revoke Behavior
fr_FR: Comportement de révocation d'achat

en: Purchases
fr_FR: Achats

en: Purchases syncing happens in both directions. For example, access is automatically revoked during a subscription cancellation or expiration.
fr_FR: La synchronisation des achats se fait dans les deux sens. Par exemple, l'accès est automatiquement révoqué lors d'une annulation ou d'une expiration d'abonnement.

en: Qatari Riyal
fr_FR: Rial qatari

en: Qty
fr_FR: Qté

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Quick Actions
fr_FR: Actions rapides

en: Radio Text
fr_FR: Texte radio

en: Random Numbers And Letters
fr_FR: Chiffres et lettres aléatoires

en: Reason
fr_FR: Raison

en: Recent Orders
fr_FR: Dernières commandes

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Recover lost sales with abandoned checkouts.
fr_FR: Récupérez les ventes perdues grâce aux caisses abandonnées.

en: Recoverable Checkouts
fr_FR: Paiements récupérables

en: Recoverable Revenue
fr_FR: Revenu récupérable

en: Recovered
fr_FR: Rétabli

en: Recovered Before Email Was Sent
fr_FR: Récupéré avant l'envoi de l'e-mail

en: Recovered Checkouts
fr_FR: Paiements récupérés

en: Recovered Revenue
fr_FR: Revenu récupéré

en: Recovery Status
fr_FR: Statut de récupération

en: Redeem By
fr_FR: Échanger par

en: Redeemed
fr_FR: Racheté

en: Redemption Limits
fr_FR: Limites d'échange

en: Redirect to current URL
fr_FR: Rediriger vers l'URL actuelle

en: Refund
fr_FR: Remboursement

en: Refund Emails
fr_FR: E-mails de remboursement

en: Refund Payment
fr_FR: Remboursement

en: Refunded
fr_FR: Remboursé

en: Refunds
fr_FR: Remboursements

en: Refunds can take 5-10 days to appear on a customer's statement. Processor fees are typically not returned.
fr_FR: Les remboursements peuvent prendre 5 à 10 jours pour apparaître sur le relevé du client. Les frais de traitement ne sont généralement pas remboursés.

en: Region
fr_FR: Région

en: Reject the order and show an error.
fr_FR: Refuser la commande et afficher une erreur.

en: Remaining Payments
fr_FR: Paiements restants

en: Removable
fr_FR: Amovible

en: Remove
fr_FR: Éliminer

en: Remove "Powered By SureCart" in the footer of emails and reciepts/invoices.
fr_FR: Supprimez "Propulsé Par SureCart" dans le pied de page des e-mails et des reçus/factures.

en: Remove Plugin Data
fr_FR: Supprimer les données du plug-in

en: Remove SureCart Branding
fr_FR: Supprimer la marque SureCart

en: Remove webhook
fr_FR: Supprimer le webhook

en: Remove webhook.
fr_FR: Supprimer le webhook.

en: Renew Subscription At
fr_FR: Renouveler l'abonnement à

en: Renewal Discount
fr_FR: Remise de renouvellement

en: Renews
fr_FR: Renouvelle

en: Renews on
fr_FR: Renouvelle le

en: Repeat Payment Every
fr_FR: Paiement répété tous les

en: Repeat payment
fr_FR: Paiement répété

en: Repeating
fr_FR: Répétition

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Reply To Email
fr_FR: Répondre à l'e-mail

en: Request Comments
fr_FR: Demander de commentaires

en: Requested By Customer
fr_FR: Demandé par le client

en: Require Upfront Payment Method
fr_FR: Exiger un mode de paiement initial

en: Require VAT Number
fr_FR: Exiger un numéro de TVA

en: Require terms and conditions
fr_FR: Exiger des conditions générales

en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Rest Of The World
fr_FR: Reste du monde

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Restore At...
fr_FR: Restaurer à...

en: Restore Now
fr_FR: Restaurer maintenant

en: Restore Subscription
fr_FR: Restaurer l'abonnement

en: Restore Subscription At
fr_FR: Rétablir l'abonnement à

en: Restored.
fr_FR: Restauré.

en: Restores on
fr_FR: Rétablissement le

en: Restrict this coupon
fr_FR: Restreindre ce coupon

en: Resume Subscription
fr_FR: Reprendre l'abonnement

en: Retry Payment
fr_FR: Réessayer le paiement

en: Revenue
fr_FR: Revenu

en: Revenue Recovery Rate
fr_FR: Taux de recouvrement des revenus

en: Reverse order on mobile
fr_FR: Inverser l'ordre sur le mobile

en: Revoke
fr_FR: Révoquer

en: Revoke Immediately
fr_FR: Révoquer immédiatement

en: Revoke Purchase
fr_FR: Révoquer l'achat

en: Revoke Purchase & Cancel Subscription
fr_FR: Révoquer l'achat et annuler l'abonnement

en: Revoke Purchase After All Payment Retries Fail
fr_FR: Révoquer l'achat après l'échec de toutes les tentatives de paiement

en: Revoke Purchase(s)
fr_FR: Révoquer l'(es) achat(s)

en: Revoked
fr_FR: Révoqué

en: Right
fr_FR: Droit

en: Romanian Leu
fr_FR: Leu roumain

en: Row Gap
fr_FR: Intervalle de ligne

en: Run any integration automations for purchases. This will run any actions that are set to run on purchase.
fr_FR: Exécuter les automatismes d'intégration pour les achats. Cela permet d'exécuter toutes les actions qui sont définies pour être exécutées lors d'un achat.

en: Run any purchase syncing actions.
fr_FR: Exécutez toutes les actions de synchronisation des achats.

en: Run purchase actions
fr_FR: Exécuter des actions d'achat

en: Russian Ruble
fr_FR: Rouble russe

en: Rwandan Franc
fr_FR: Franc rwandais

en: Saint Helenian Pound
fr_FR: Livre de Sainte-Hélène

en: Sale Text
fr_FR: Texte de vente

en: Samoan Tala
fr_FR: Tala de Samoa

en: Sample Data
fr_FR: Données d'Exemple

en: Saudi Riyal
fr_FR: Rial saoudien

en: Save
fr_FR: Sauver

en: Save Customer
fr_FR: Enregistrer le client

en: Save Group
fr_FR: Enregistrer le groupe

en: Save License
fr_FR: Enregistrer la licence

en: Save Order Bump
fr_FR: Enregistrer la commande

en: Save Product
fr_FR: Enregistrer le produit

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Saved
fr_FR: Sauvegardé

en: Saved By Coupon
fr_FR: Conservés par coupon

en: Saved Count
fr_FR: Nombre conservés

en: Saved Rate
fr_FR: Taux enregistré

en: Saved Rate By Coupon
fr_FR: Taux enregistré par coupon

en: Saved.
fr_FR: Sauvegardé.

en: Schedule
fr_FR: Programme

en: Schedule Update
fr_FR: Mise à jour du calendrier

en: Scheduled
fr_FR: Programmé

en: Scroll Into View
fr_FR: Faire défiler la vue

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search Abanonded Orders
fr_FR: Rechercher des commandes abandonnées

en: Search Carts
fr_FR: Rechercher des paniers

en: Search Checkout Forms
fr_FR: Rechercher des formulaires de paiement

en: Search Coupons
fr_FR: Rechercher des coupons

en: Search Customers
fr_FR: Rechercher des clients

en: Search Engine Listing
fr_FR: Référencement dans les moteurs de recherche

en: Search Invoices
fr_FR: Rechercher des factures

en: Search Licenses
fr_FR: Rechercher des licences

en: Search Orders
fr_FR: Ordres de Recherche

en: Search Products
fr_FR: Recherche de produits

en: Search Subscriptions
fr_FR: Rechercher des abonnements

en: Search SureCart Products
fr_FR: Rechercher des produits SureCart

en: Search for a form...
fr_FR: Rechercher un formulaire...

en: Search for a price...
fr_FR: Rechercher un prix...

en: Search for a product...
fr_FR: Rechercher un produit...

en: Search for a user...
fr_FR: Rechercher un utilisateur...

en: Search for an upgrade group...
fr_FR: Rechercher un groupe de mise à niveau...

en: Search for country...
fr_FR: Rechercher un pays...

en: Search for coupons...
fr_FR: Recherche de coupons...

en: Search for payment method...
fr_FR: Rechercher un moyen de paiement...

en: Search for products...
fr_FR: Rechercher des produits...

en: Second Email Delay
fr_FR: Retard du deuxième e-mail

en: Second email sent when a checkout is abandoned.
fr_FR: Deuxième e-mail envoyé lorsqu'un paiement est abandonné.

en: Secondary Button
fr_FR: Bouton secondaire

en: Section Color
fr_FR: Couleur de la section

en: Secure
fr_FR: Sécurisé

en: Secure Storage
fr_FR: Stockage sécurisé

en: Select A Customer
fr_FR: Sélectionnez un client

en: Select A Price
fr_FR: Sélectionnez un prix

en: Select A Product
fr_FR: Sélectionnez un produit

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select An Integration
fr_FR: Sélectionnez une intégration

en: Select An Upgrade Group
fr_FR: Sélectionnez un groupe de mise à niveau

en: Select Form
fr_FR: Sélectionnez le formulaire

en: Select Menus
fr_FR: Sélectionner les menus

en: Select Position
fr_FR: Sélectionner la position

en: Select Theme
fr_FR: Sélectionne un thème

en: Select Theme (Beta)
fr_FR: Sélectionner un thème (bêta)

en: Select a Form Template
fr_FR: Sélectionnez un modèle de formulaire

en: Select a checkout form
fr_FR: Sélectionnez un formulaire de paiement

en: Select a form
fr_FR: Sélectionnez un formulaire

en: Select a price
fr_FR: Sélectionnez un prix

en: Select a product
fr_FR: sélectionnez un produit

en: Select a reason
fr_FR: Sélectionnez une raison

en: Select a user
fr_FR: Sélectionnez un utilisateur

en: Select an Item
fr_FR: Sélectionnez un élément

en: Select an icon
fr_FR: Sélectionnez une icône

en: Select an upgrade group
fr_FR: Sélectionnez un groupe de mise à niveau

en: Select comment
fr_FR: Sélectionnez un commentaire

en: Select date
fr_FR: Sélectionner une date

en: Select many
fr_FR: Sélectionnez plusieurs

en: Select one
fr_FR: Sélectionnez-en un

en: Select some products
fr_FR: Sélectionnez quelques produits

en: Select template
fr_FR: Sélectionner un modèle

en: Select template: %s
fr_FR: Sélectionner un modèle %s

en: Select the cart button position, i.e. left or right, where it will look best with your website design.
fr_FR: Sélectionnez la position du bouton du panier, c'est-à-dire à gauche ou à droite, de manière à ce qu'il s'intègre le mieux possible dans la conception de votre site web.

en: Select the menu(s) where the cart icon will appear.
fr_FR: Sélectionnez le(s) menu(s) où l'icône du panier apparaîtra.

en: Send a general order confirmation email to your customers when an order is paid. These emails include a breakdown of the order, and a link to a page where they can download their invoice and receipt.
fr_FR: Envoyez un e-mail général de confirmation de commande à vos clients lorsqu'une commande est payée. Ces e-mails incluent le détail de la commande et un lien vers une page où ils peuvent télécharger leur facture et leur reçu.

en: Send a general subscription cancellation confirmation email to your customers when subscription canceled.
fr_FR: Envoyez un e-mail général de confirmation d'annulation d'abonnement à vos clients lorsque l'abonnement est annulé.

en: Send a quick reminder when a refund is created for a customer. These emails contain the amount and payment method being refunded.
fr_FR: Envoyez un rappel rapide lorsqu'un remboursement est créé pour un client. Ces e-mails contiennent le montant et le mode de paiement remboursés.

en: Send a reminder to your subscribers 3 days before their subscription renews.
fr_FR: Envoyez un rappel à vos abonnés 3 jours avant le renouvellement de leur abonnement.

en: Send an email customers when their subscription renews.
fr_FR: Envoyez un e-mail aux clients lors du renouvellement de leur abonnement.

en: Send an order email to customers even when the order is free.
fr_FR: Envoyez un e-mail de commande aux clients même lorsque la commande est gratuite.

en: Sender Name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Sent
fr_FR: Expédié

en: Sent to customers 3 days before a subscription renews.
fr_FR: Envoyé aux clients 3 jours avant le renouvellement d'un abonnement.

en: Sent to customers after they place an order.
fr_FR: Envoyé aux clients après avoir passé une commande.

en: Sent to customers to login to the customer portal without a password.
fr_FR: Envoyé aux clients pour se connecter au portail client sans mot de passe.

en: Sent to customers when a charge is refunded.
fr_FR: Envoyé aux clients lorsqu'une charge est remboursée.

en: Sent to customers when a purchase is downloadable or has a license.
fr_FR: Envoyé aux clients lorsqu'un achat est téléchargeable ou dispose d'une licence.

en: Sent to customers when their subscription cancellation.
fr_FR: Envoyé aux clients lors de la résiliation de leur abonnement.

en: Sent to customers when their subscription renews.
fr_FR: Envoyé aux clients lors du renouvellement de leur abonnement.

en: Sent to customers when their subscription's payment method fails.
fr_FR: Envoyé aux clients lorsque le mode de paiement de leur abonnement échoue.

en: Sent when a subscription is canceled.
fr_FR: Envoyé lorsqu'un abonnement est annulé.

en: Sent when a subscription payment fails.
fr_FR: Envoyé lorsqu'un paiement d'abonnement échoue.

en: Sent when a subscription renews.
fr_FR: Envoyé lors du renouvellement d'un abonnement.

en: Sent when an order is created.
fr_FR: Envoyé lors de la création d'une commande.

en: Sequential
fr_FR: Séquentiel

en: Serbian Dinar
fr_FR: Dinar serbe

en: Set Aspect Ratio
fr_FR: Définir le format

en: Set Rules
fr_FR: Définis les règles

en: Set Up My Store
fr_FR: Configurer ma boutique

en: Set a custom call to action for the bump.
fr_FR: Définissez un appel à l'action personnalisé pour le bump.

en: Set a maximum height
fr_FR: Définir une hauteur maximale

en: Set it and forget it.
fr_FR: Réglez-le et oubliez-le.

en: Set up pricing for your product.
fr_FR: Configurez les prix de votre produit.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings Updated.
fr_FR: Paramètres mis à jour.

en: Setup
fr_FR: Installer

en: Setup Fee
fr_FR: Frais de mise en place

en: Setup fee
fr_FR: Frais de mise en place

en: Setup fee amount
fr_FR: Montant des frais de mise en place

en: Setup fee name
fr_FR: Nom des frais de mise en place

en: Seychellois Rupee
fr_FR: Roupie seychelloise

en: Shipping & Tax Address
fr_FR: Adresse de livraison et fiscale

en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Shipping Country
fr_FR: Pays de livraison

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Shop Page
fr_FR: Page de la boutique

[ctx: Shop page slug]
en: shop
fr_FR: boutique

[ctx: Shop page title]
en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Shortcode
fr_FR: Petit code

en: Shortcodes
fr_FR: Codes abrégés

en: Should the customer be prompted for additional information?
fr_FR: Le client doit-il être invité à fournir des informations additionnelles ?

en: Show %d Archived Prices
fr_FR: Afficher %d prix archivés

en: Show %d Archived Promotion Codes
fr_FR: Afficher %d codes promotionnels archivés

en: Show Archived
fr_FR: Afficher Archivé

en: Show Bump Offer If
fr_FR: Afficher l'offre de prime si

en: Show Currency Code
fr_FR: Afficher le code de devise

en: Show Floating Cart Icon
fr_FR: Afficher l'icône du panier flottant

en: Show Icon
fr_FR: Montrer l'icône

en: Show Label
fr_FR: Afficher l'étiquette

en: Show Price
fr_FR: Afficher le prix

en: Show Price Amount
fr_FR: Afficher le montant du prix

en: Show a floating cart icon in the bottom corner of your site, if there are items in the cart.
fr_FR: Afficher une icône de panier flottant dans le coin inférieur de votre site, s'il y a des articles dans le panier.

en: Show a range of prices if multiple prices are available.
fr_FR: Afficher une fourchette de prix si plusieurs prix sont disponibles.

en: Show a search box.
fr_FR: Afficher une boîte de recherche.

en: Show a secure lock icon.
fr_FR: Afficher une icône de verrouillage sécurisé.

en: Show control
fr_FR: Afficher le contrôle

en: Show coupon field
fr_FR: Afficher le champ du coupon

en: Show icon
fr_FR: Montrer l'icône

en: Show product description
fr_FR: Afficher la description du produit

en: Show product image
fr_FR: Afficher l'image du produit

en: Show store logo
fr_FR: Afficher le logo du magasin

en: Show the "name or company name" field in the form.
fr_FR: Afficher le champ "nom ou raison sociale" dans le formulaire.

en: Show total due in button text.
fr_FR: Afficher le total dû dans le texte du bouton.

en: Sierra Leonean Leone
fr_FR: Leone sierra-léonais

en: Sign in to your account
fr_FR: Connectez-vous à votre compte

en: Since SureCart's integrations are native, there's no need to worry about the complexity of growing your store.
fr_FR: Étant donné que les intégrations de SureCart sont natives, vous n'avez pas à vous soucier de la complexité de la croissance de votre magasin.

en: Singapore Dollar
fr_FR: Dollar de Singapour

en: Size
fr_FR: Taille

en: Skip Link
fr_FR: Sauter le Lien

en: Slider Height
fr_FR: Hauteur du curseur

en: Small
fr_FR: Petit

en: Solomon Islands Dollar
fr_FR: Dollar des îles Salomon

en: Somali Shilling
fr_FR: Shilling somalien

en: Something is wrong with the provided link.
fr_FR: Quelque chose ne va pas avec le lien fourni.

en: Something went wrong
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé

en: Something went wrong.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé.

en: Something went wrong. Please try again.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé. Veuillez réessayer.

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à modifier les produits.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered form patterns.
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à afficher les modèles de formulaire enregistrés.

en: Sort
fr_FR: Trier

en: South African Rand
fr_FR: Rand sud-africain

en: South Korean Won
fr_FR: Won sud-coréen

en: Spacing
fr_FR: Espacement

en: Spam Protection & Security
fr_FR: Protection anti-spam et sécurité

en: Square
fr_FR: Carré

en: Sri Lankan Rupee
fr_FR: Roupie sri lankaise

en: Stack on mobile
fr_FR: Pile sur mobile

en: Standalone Block Editor
fr_FR: Éditeur de blocs autonome

en: Standalone Block Editor advanced settings.
fr_FR: Paramètres avancés de l'éditeur de blocs autonome.

en: Standalone Editor top bar.
fr_FR: Barre supérieure de l'éditeur autonome.

en: Start Order Number At
fr_FR: Commencer le numéro de commande à

en: Start Plan
fr_FR: Plan de départ

en: Start Sync
fr_FR: Démarrer la synchronisation

en: Started
fr_FR: A débuté

en: State
fr_FR: État

en: State Placeholder
fr_FR: Espace réservé d'état

en: State Sales Tax Registrations
fr_FR: Enregistrements de taxe de vente d'État

en: Statistic
fr_FR: Statistique

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status defines is the public product page visibilty.
fr_FR: Le statut définit la visibilité de la page publique du produit.

en: Status defines whether a product is purchasable.
fr_FR: Le statut définit si un produit est achetable.

en: Sticky
fr_FR: Collant

en: Store
fr_FR: Boutique

en: Store Checkout
fr_FR: Paiement en magasin

en: Store Details
fr_FR: Détails du magasin

en: Store Emails
fr_FR: Stocker les e-mails

en: Store Language
fr_FR: Langue de la Boutique

en: Store Logo
fr_FR: Logo de la Boutique

en: Store Name
fr_FR: Nom du magasin

en: Store Settings
fr_FR: Paramètres du magasin

en: Store Tax Settings
fr_FR: Paramètres de taxes du magasin

en: Store URL
fr_FR: URL du magasin

en: Stored product metadata
fr_FR: Métadonnées de produit stockées

en: Stripe
fr_FR: Bande

en: Stripe Fraud Monitoring
fr_FR: Surveillance de la fraude par bande

en: Submitting Order
fr_FR: Envoi de la commande

en: Submitting Order...
fr_FR: Envoi de la commande...

en: Subscribe and Save
fr_FR: S'abonner et économiser

en: Subscribed to emails
fr_FR: Abonné aux e-mails

en: Subscription
fr_FR: Abonnement

en: Subscription Cancellation
fr_FR: Annulation de l'abonnement

en: Subscription Cancellation Notification
fr_FR: Notification d'annulation d'abonnement

en: Subscription Details
fr_FR: Détails de l'abonnement

en: Subscription Payment
fr_FR: Paiement de l'abonnement

en: Subscription Payment Failure
fr_FR: Échec du paiement de l'abonnement

en: Subscription Recovery
fr_FR: Récupération d'abonnement

en: Subscription Recovery Emails
fr_FR: E-mails de récupération d'abonnement

en: Subscription Reminder
fr_FR: Rappel d'abonnement

en: Subscription Reminder Notifications
fr_FR: Notifications de rappel d'abonnement

en: Subscription Renewal
fr_FR: Renouvellement d'abonnement

en: Subscription Renewal Emails
fr_FR: E-mails de renouvellement d'abonnement

en: Subscription Saver
fr_FR: Économiseur d'abonnement

en: Subscription Saver & Cancelation Insights
fr_FR: Économiseur d'abonnement et détails des annulations

en: Subscription Saver & Cancellation Insights
fr_FR: Économiseur d'abonnement et détails des annulations

en: Subscription Saver & Insights
fr_FR: Économiseur d'abonnement et aperçus

en: Subscription canceled.
fr_FR: Abonnement annulé.

en: Subscription completed.
fr_FR: Abonnement terminé.

en: Subscription paid off.
fr_FR: L'abonnement a été payé.

en: Subscription paused.
fr_FR: L'abonnement a été mis en pause.

en: Subscription payments fail all the time. Don't leave your recurring revenue to chance - turn on recovery emails to increase your chances of recovering subscriptions with failed payments.
fr_FR: Les paiements d'abonnement échouent tout le temps. Ne laissez pas vos revenus récurrents au hasard - activez les e-mails de récupération pour augmenter vos chances de récupérer les abonnements dont les paiements ont échoué.

en: Subscription plan changed
fr_FR: Le plan d'abonnement a changé

en: Subscription restored.
fr_FR: Abonnement restauré.

en: Subscription resumed.
fr_FR: L'abonnement a repris.

en: Subscription scheduled for cancelation.
fr_FR: Abonnement programmé pour annulation.

en: Subscription updated.
fr_FR: Abonnement mis à jour.

en: Subscriptions
fr_FR: Abonnements

en: Subtotal
fr_FR: Total

en: Succeeded
fr_FR: Réussi

en: Success Text
fr_FR: Texte de réussite

en: Success! Redirecting...
fr_FR: Succès! Redirection...

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: SureCart Accountant
fr_FR: Comptable SureCart

en: SureCart Customer
fr_FR: Client SureCart

en: SureCart Customer Dashboard
fr_FR: Tableau de bord du client SureCart

en: SureCart Form
fr_FR: Formulaire SureCart

en: SureCart Instant Checkout Permalinks
fr_FR: Permaliens pour la caisse instantanée de SureCart

en: SureCart Layout
fr_FR: Mise en page de SureCart

en: SureCart Media
fr_FR: Médias SureCart

en: SureCart Product
fr_FR: Produit SureCart

[ctx: SureCart Product]
en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: SureCart Product Permalinks
fr_FR: Permaliens des produits SureCart

en: SureCart Product published privately.
fr_FR: Produit SureCart publié en privé.

en: SureCart Product published.
fr_FR: Produit SureCart publié.

en: SureCart Product reverted to draft.
fr_FR: Le produit SureCart est revenu à l'état de projet.

en: SureCart Product scheduled.
fr_FR: Produit SureCart programmé.

en: SureCart Product updated.
fr_FR: Produit SureCart mis à jour.

en: SureCart Products
fr_FR: Produits SureCart

en: SureCart Products list
fr_FR: Liste des produits SureCart

en: SureCart Products list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste des produits SureCart

en: SureCart Shop Manager
fr_FR: Gestionnaire de boutique SureCart

en: SureCart Shop Worker
fr_FR: Ouvrier de magasin SureCart

en: SureCart Status
fr_FR: Statut SureCart

en: SureCart customer sync in progress
fr_FR: Synchronisation des clients SureCart en cours

en: SureCart eCommerce Platform
fr_FR: Plateforme de commerce électronique SureCart

en: SureCart is syncing customers in the background. The process may take a little while, so please be patient.
fr_FR: SureCart synchronise les clients en arrière-plan. Le processus peut prendre un certain temps, veuillez donc être patient.

en: SureCart product object
fr_FR: Objet de produit SureCart

en: SureCart webhooks could not be created.
fr_FR: Les webhooks SureCart n'ont pas pu être créés.

en: Surinamese Dollar
fr_FR: Dollar surinamais

en: Survey Answers
fr_FR: Réponses au sondage

en: Swedish Krona
fr_FR: couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr_FR: Franc suisse

en: Switch label
fr_FR: Changer d'étiquette

en: Switch to live mode.
fr_FR: Passez en mode direct.

en: Switch to test mode.
fr_FR: Passez en mode test.

en: Sync Customers
fr_FR: Synchroniser les clients

en: Sync purchases with the plugins you already use.
fr_FR: Synchronisez les achats avec les plugins que vous utilisez déjà.

en: Syncing
fr_FR: Synchronisation

en: São Tomé and Príncipe Dobra
fr_FR: São Tomé et Príncipe Dobra

en: Tab Icon
fr_FR: Icône d'onglet

en: Tab Name
fr_FR: Nom de l'onglet

en: Tajikistani Somoni
fr_FR: Somoni tadjik

en: Tanzanian Shilling
fr_FR: Shilling tanzanien

en: Tax
fr_FR: Impôt

en: Tax Calculation
fr_FR: Calcul des taxes

en: Tax Collection
fr_FR: Collecte d'impôts

en: Tax ID
fr_FR: Numéro d'identification fiscale

en: Tax Information
fr_FR: Informations fiscales

en: Tax Number
fr_FR: Numéro d'identification fiscale

en: Tax Rate
fr_FR: Taux de taxation

en: Tax Regions
fr_FR: Régions fiscales

en: Tax Registration
fr_FR: Enregistrement fiscal

en: Tax Zone
fr_FR: Zone fiscale

en: Tax disabled.
fr_FR: Taxe désactivée.

en: Tax enabled.
fr_FR: Taxe activée.

en: Tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
fr_FR: La taxe est automatiquement calculée et appliquée aux commandes. Assurez-vous d'être enregistré auprès des juridictions fiscales appropriées avant d'activer la collecte des taxes.

en: Tax is included
fr_FR: La taxe est incluse

en: Taxes
fr_FR: Impôts

en: Template
fr_FR: Modèle

[ctx: Template name]
en: Product Info
fr_FR: Info produit

[ctx: Template name]
en: SureCart Product
fr_FR: Produit SureCart

en: Template used for single SureCart product pages.
fr_FR: Modèle utilisé pour les pages de produits SureCart.

en: Templates define the way this product is displayed when viewing your site.
fr_FR: Les modèles définissent la manière dont ce produit est affiché lors de la consultation de votre site.

en: Terms
fr_FR: termes

en: Terms of Service
fr_FR: Conditions d'utilisation

en: Test Mode
fr_FR: Mode d'essai

en: Test and live mode API keys, requests, and objects are only available within the mode they are in.
fr_FR: Les clés, requêtes et objets d'API en mode test et en direct ne sont disponibles que dans le mode dans lequel ils se trouvent.

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Link
fr_FR: Lien texte

en: Thai Baht
fr_FR: Baht thaïlandais

en: Thank You Page
fr_FR: Page de remerciement

en: Thank you for your purchase! Please check your inbox for additional information.
fr_FR: Merci pour votre achat! Veuillez vérifier votre boîte de réception pour plus d'informations.

en: Thanks for your order!
fr_FR: Merci pour votre commande !

en: The API key provided by your Connect platform has expired. This occurs if your platform has either generated a new key or the connected account has been disconnected from the platform. Obtain your current API keys from the Dashboard and update your integration, or reach out to the user and reconnect the account.
fr_FR: La clé API fournie par votre plateforme Connect a expiré. Cela se produit si votre plateforme a généré une nouvelle clé ou si le compte connecté a été déconnecté de la plateforme. Obtenez vos clés API actuelles à partir du tableau de bord et mettez à jour votre intégration, ou contactez l'utilisateur et reconnectez le compte.

en: The API key provided has expired. Obtain your current API keys from the Dashboard and update your integration to use them.
fr_FR: La clé API fournie a expiré. Obtenez vos clés API actuelles à partir du tableau de bord et mettez à jour votre intégration pour les utiliser.

en: The PaymentIntent expected a payment method with different properties than what was provided.
fr_FR: Le PaymentIntent attendait un mode de paiement avec des propriétés différentes de celles fournies.

en: The PaymentIntent’s state was incompatible with the operation you were trying to perform.
fr_FR: L'état de PaymentIntent était incompatible avec l'opération que vous tentiez d'effectuer.

en: The SKU is out of stock. If more stock is available, update the SKU’s inventory quantity and try again.
fr_FR: Le SKU est en rupture de stock. Si plus de stock est disponible, mettez à jour la quantité d'inventaire du SKU et réessayez.

en: The SureCart model id.
fr_FR: L'identifiant du modèle SureCart.

en: The SureCart model name.
fr_FR: Le nom du modèle SureCart.

en: The URL of the brand logo.
fr_FR: L'URL du logo de la marque.

en: The URL that the customer should be directed to when the click the link from their email.
fr_FR: L'URL vers laquelle le client doit être dirigé lorsqu'il clique sur le lien de son e-mail.

en: The UUID of the license.
fr_FR: L'UUID de la licence.

en: The UUID of the price.
fr_FR: L'UUID du prix.

en: The account ID provided as a value for the Stripe-Account header is invalid. Check that your requests are specifying a valid account ID.
fr_FR: L'ID de compte fourni comme valeur pour l'en-tête Stripe-Account n'est pas valide. Vérifiez que vos demandes spécifient un ID de compte valide.

en: The amount of times a single customer use the renewal discount.
fr_FR: Le nombre de fois qu'un même client utilise la remise de renouvellement.

en: The associated Canadian tax identifier.
fr_FR: L'identifiant fiscal canadien associé.

en: The associated EU tax identifier.
fr_FR: L'identifiant fiscal UE associé.

en: The associated address.
fr_FR: L'adresse associée.

en: The associated subscription will also be cancelled.
fr_FR: L'abonnement associé sera également annulé.

en: The associated tax identifier.
fr_FR: L'identifiant fiscal associé.

en: The associated tax zone.
fr_FR: La zone fiscale associée.

en: The bank account number provided is invalid (e.g., missing digits). Bank account information varies from country to country. We recommend creating validations in your entry forms based on the bank account formats we provide.
fr_FR: Le numéro de compte bancaire fourni n'est pas valide (par exemple, chiffres manquants). Les informations sur les comptes bancaires varient d'un pays à l'autre. Nous vous recommandons de créer des validations dans vos formulaires de saisie en fonction des formats de compte bancaire que nous fournissons.

en: The bank account provided already exists on the specified Customer object. If the bank account should also be attached to a different customer, include the correct customer ID when making the request again.
fr_FR: Le compte bancaire fourni existe déjà sur l'objet Client spécifié. Si le compte bancaire doit également être rattaché à un autre client, indiquez le bon numéro client lors de la nouvelle demande.

en: The bank account provided cannot be used for payouts. A different bank account must be used.
fr_FR: Le compte bancaire fourni ne peut pas être utilisé pour les paiements. Un autre compte bancaire doit être utilisé.

en: The brand color.
fr_FR: La couleur de la marque.

en: The card has been declined. When a card is declined, the error returned also includes the decline_code attribute with the reason why the card was declined. Refer to our decline codes documentation to learn more.
fr_FR: La carte a été refusée. Lorsqu'une carte est refusée, l'erreur renvoyée inclut également l'attribut déclin_code avec la raison pour laquelle la carte a été refusée. Consultez notre documentation sur les codes de refus pour en savoir plus.

en: The card has expired. Check the expiration date or use a different card.
fr_FR: La carte a expiré. Vérifiez la date d'expiration ou utilisez une autre carte.

en: The card number is incorrect. Check the card’s number or use a different card.
fr_FR: Le numéro de carte est incorrect. Vérifiez le numéro de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The card number is invalid. Check the card details or use a different card.
fr_FR: Le numéro de carte est invalide. Vérifiez les détails de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The card provided as an external account is not a debit card. Provide a debit card or use a bank account instead.
fr_FR: La carte fournie comme compte externe n'est pas une carte de débit. Fournissez une carte de débit ou utilisez plutôt un compte bancaire.

en: The card’s address is incorrect. Check the card’s address or use a different card.
fr_FR: L'adresse de la carte est incorrecte. Vérifiez l'adresse de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The card’s expiration month is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
fr_FR: Le mois d'expiration de la carte est incorrect. Vérifiez la date d'expiration ou utilisez une autre carte.

en: The card’s expiration year is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
fr_FR: L'année d'expiration de la carte est incorrecte. Vérifiez la date d'expiration ou utilisez une autre carte.

en: The card’s postal code is incorrect. Check the card’s postal code or use a different card.
fr_FR: Le code postal de la carte est incorrect. Vérifiez le code postal de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The card’s security code is incorrect. Check the card’s security code or use a different card.
fr_FR: Le code de sécurité de la carte est incorrect. Vérifiez le code de sécurité de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The card’s security code is invalid. Check the card’s security code or use a different card.
fr_FR: Le code de sécurité de la carte est invalide. Vérifiez le code de sécurité de la carte ou utilisez une autre carte.

en: The charge cannot be captured as the authorization has expired. Auth and capture charges must be captured within seven days.
fr_FR: La charge ne peut pas être capturée car l'autorisation a expiré. Les frais d'authentification et de capture doivent être capturés dans les sept jours.

en: The charge cannot be created as the payment method used has not been activated. Activate the payment method in the Dashboard, then try again.
fr_FR: La charge ne peut pas être créée car le mode de paiement utilisé n'a pas été activé. Activez le mode de paiement dans le tableau de bord, puis réessayez.

en: The charge you’re attempting to capture has already been captured. Update the request with an uncaptured charge ID.
fr_FR: La charge que vous tentez de capturer a déjà été capturée. Mettez à jour la demande avec un ID de charge non capturé.

en: The charge you’re attempting to refund has already been refunded. Update the request to use the ID of a charge that has not been refunded.
fr_FR: Les frais que vous essayez de rembourser ont déjà été remboursés. Mettez à jour la demande pour utiliser l'ID d'un débit qui n'a pas été remboursé.

en: The charge you’re attempting to refund has been charged back. Check the disputes documentation to learn how to respond to the dispute.
fr_FR: Les frais que vous tentez de rembourser ont été débités. Consultez la documentation sur les litiges pour savoir comment répondre au litige.

en: The checkout id for the checkout.
fr_FR: L'identifiant de paiement pour le paiement.

en: The compare at price must be greater than the price.
fr_FR: Le prix de comparaison doit être supérieur au prix.

en: The conditions that will filter this bump to be recommeneded. Accepted keys are price_ids, product_ids, and product_group_ids with array values.
fr_FR: Les conditions qui filtreront cette bosse sont à recommander. Les clés acceptées sont price_ids, product_ids et product_group_ids avec des valeurs de tableau.

en: The content for the object.
fr_FR: Le contenu de l'objet.

en: The country of the business address provided does not match the country of the account. Businesses must be located in the same country as the account.
fr_FR: Le pays de l'adresse professionnelle fournie ne correspond pas au pays du compte. Les entreprises doivent être situées dans le même pays que le compte.

en: The coupon provided for a subscription or order has expired. Either create a new coupon, or use an existing one that is valid.
fr_FR: Le coupon fourni pour un abonnement ou une commande a expiré. Créez un nouveau coupon ou utilisez-en un existant qui est valide.

en: The currency for the session.
fr_FR: La devise de la session.

en: The current notification status for this abandonded checkout, which can be one of not_sent, scheduled, or sent.
fr_FR: L'état actuel de la notification pour ce paiement abandonné, qui peut être not_sent, schedule ou sent.

en: The current status of this abandonded checkout, which can be one of not_notified, notified, or recovered.
fr_FR: L'état actuel de ce paiement abandonné, qui peut être not_notified, notifié ou récupéré.

en: The customer for the checkout.
fr_FR: Le client pour la caisse.

en: The customer for the session.
fr_FR: Le client de la session.

en: The customer id for the order.
fr_FR: L'identifiant client de la commande.

en: The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
fr_FR: Le client sera immédiatement facturé %s pour la première période de facturation.

en: The customer will immediately be charged the first billing period.
fr_FR: Le client sera immédiatement facturé pour la première période de facturation.

en: The customer-facing label for this cancellation reason.
fr_FR: Ce qui s'affichera au client pour ce motif d'annulation.

en: The debit card provided as an external account does not support instant payouts. Provide another debit card or use a bank account instead.
fr_FR: La carte de débit fournie en tant que compte externe ne prend pas en charge les paiements instantanés. Fournissez une autre carte de débit ou utilisez plutôt un compte bancaire.

en: The default currency for new products.
fr_FR: La devise par défaut pour les nouveaux produits.

en: The default currency for the account.
fr_FR: La devise par défaut du compte.

en: The default footer for invoices and receipts.
fr_FR: Le pied de page par défaut des factures et des reçus.

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
fr_FR: Le pied de page par défaut qui s'affiche sur tous les relevés de commande (c'est-à-dire les factures et les reçus).

en: The default memo for invoices and receipts.
fr_FR: Le mémo par défaut pour les factures et les reçus.

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
fr_FR: Le mémo par défaut qui s'affiche sur tous les relevés de commande (c'est-à-dire les factures et les reçus).

en: The description of this payment method that will be shown in the checkout.
fr_FR: La description de ce mode de paiement qui s'affichera lors du paiement.

en: The discount for the session.
fr_FR: La réduction pour la séance.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
fr_FR: La chose la plus simple que vous puissiez faire pour augmenter les revenus des abonnements.

en: The email address is invalid (e.g., not properly formatted). Check that the email address is properly formatted and only includes allowed characters.
fr_FR: L'adresse e-mail n'est pas valide (par exemple, elle n'est pas correctement formatée). Vérifiez que l'adresse e-mail est correctement formatée et ne comprend que les caractères autorisés.

en: The email address provided for the creation of a deferred account already has an account associated with it. Use the OAuth flow to connect the existing account to your platform.
fr_FR: L'adresse e-mail fournie pour la création d'un compte différé est déjà associée à un compte. Utilisez le flux OAuth pour connecter le compte existant à votre plateforme.

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
fr_FR: L'adresse e-mail qui sera montrée aux clients pour l'assistance, sur les factures, etc.

en: The end of the date range to query.
fr_FR: Fin de la plage de dates à interroger.

en: The fallback tax rate to use for checkouts when a specific tax registration is not found.
fr_FR: Le taux de taxe de remplacement à utiliser pour les paiements lorsqu'un enregistrement de taxe spécifique n'est pas trouvé

en: The from name to use when sending emails to customers.
fr_FR: Nom de l'expéditeur à utiliser lors de l'envoi d'e-mails aux clients.

en: The idempotency key provided is currently being used in another request. This occurs if your integration is making duplicate requests simultaneously.
fr_FR: La clé d'idempotence fournie est actuellement utilisée dans une autre requête. Cela se produit si votre intégration effectue simultanément des demandes en double.

en: The instructions that you want your customers to follow to pay for an order. These instructions are shown on the confirmation page after a customer completes the checkout.
fr_FR: Les instructions que vous voulez que vos clients suivent pour payer une commande. Ces instructions sont affichées sur la page de confirmation une fois qu'un client a terminé le paiement.

en: The integration has been removed or is unavailable.
fr_FR: L'intégration a été supprimée ou n'est pas disponible.

en: The interval to group statistics on – one of hour, day, week, month, or year.
fr_FR: L'intervalle pour regrouper les statistiques sur - une heure, un jour, une semaine, un mois ou une année.

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
fr_FR: La langue qui sera utilisée pour toutes les notifications client. Les paramètres régionaux actuellement disponibles sont de, en, es et fr.

en: The language used for notifications, invoices, etc.
fr_FR: La langue utilisée pour les notifications, les factures, etc.

en: The last part of the URL
fr_FR: La dernière partie de l'URL

en: The last part of the URL.
fr_FR: La dernière partie de l'URL.

en: The latest payment attempt for the PaymentIntent has failed. Check the last_payment_error property on the PaymentIntent for more details, and provide source_data or a new source to attempt to fulfill this PaymentIntent again.
fr_FR: La dernière tentative de paiement pour le PaymentIntent a échoué. Vérifiez la propriété last_payment_error sur le PaymentIntent pour plus de détails et fournissez source_data ou une nouvelle source pour tenter de remplir à nouveau ce PaymentIntent.

en: The line items for the session.
fr_FR: Les éléments de ligne pour la session.

en: The maximum number of subscriptions for a customer has been reached. Contact us if you are receiving this error.
fr_FR: Le nombre maximum d'abonnements pour un client a été atteint. Contactez-nous si vous recevez cette erreur.

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
fr_FR: Le prix maximum doit être supérieur au prix minimum.

en: The maximum price must be smaller.
fr_FR: Le prix maximum doit être inférieur.

en: The minimum price must be smaller.
fr_FR: Le prix minimum doit être inférieur.

en: The model to get integration providers for.
fr_FR: Le modèle pour lequel obtenir des fournisseurs d'intégration.

en: The name of the account.
fr_FR: Le nom du compte.

en: The name of this activation.
fr_FR: Le nom de cette activation.

en: The name of your store will be visible to customers, so you should use a name that is recognizable and identifies your store to your customers.
fr_FR: Le nom de votre boutique sera visible pour les clients, vous devez donc utiliser un nom reconnaissable et identifiant votre boutique auprès de vos clients.

en: The number of days to wait after a customer's purchase before allowing an abandoned checkout to be created. This helps to prevent abandoned checkouts being created for customers very soon after they have made a different purchase.
fr_FR: Nombre de jours à attendre après l'achat d'un client avant d'autoriser la création d'un panier abandonné. Cela permet d'éviter que des paniers abandonnés soient créées pour des clients très peu de temps après qu'ils ont effectué un autre achat.

en: The number of times a single customer can use this coupon.
fr_FR: Le nombre de fois qu'un seul client peut utiliser ce coupon

en: The order cannot be updated because the status provided is either invalid or does not follow the order lifecycle (e.g., an order cannot transition from created to fulfilled without first transitioning to paid).
fr_FR: La commande ne peut pas être mise à jour car le statut fourni est invalide ou ne suit pas le cycle de vie de la commande (par exemple, une commande ne peut pas passer de créée à exécutée sans passer d'abord à payée).

en: The order could not be created. Check the order details and then try again.
fr_FR: La commande n'a pas pu être créée. Vérifiez les détails de la commande, puis réessayez.

en: The order could not be processed as it is missing required information. Check the information provided and try again.
fr_FR: La commande n'a pas pu être traitée car il manque les informations requises. Vérifiez les informations fournies et réessayez.

en: The page of items you want returned.
fr_FR: La page des éléments que vous souhaitez renvoyer.

en: The pattern category slugs.
fr_FR: Les limaces de catégorie de modèle.

en: The pattern content.
fr_FR: Le contenu du motif.

en: The pattern detailed description.
fr_FR: La description détaillée du modèle.

en: The pattern keywords.
fr_FR: Les mots-clés du modèle.

en: The pattern name.
fr_FR: Le nom du motif.

en: The pattern title, in human readable format.
fr_FR: Le titre du modèle, dans un format lisible par l'homme.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
fr_FR: La largeur de la fenêtre d'affichage du modèle pour l'aperçu de l'inséreuse.

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
fr_FR: Le numéro de téléphone qui sera montré aux clients pour l'assistance, sur les factures, etc.

en: The postal code provided was incorrect.
fr_FR: Le code postal fourni était incorrect.

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
fr_FR: Le préfixe ajouté à tous les numéros de commande. Doit contenir entre 3 et 12 caractères et n'inclure que des lettres.

en: The price cannot be blank.
fr_FR: Le prix ne peut pas être vide.

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
fr_FR: Le prix est déjà utilisé dans les abonnements ou les sessions de paiement. Veuillez archiver le prix et en créer un autre.

en: The prices in this checkout session have changed. Please recheck it before submitting again.
fr_FR: Les prix de cette session de paiement ont changé. Veuillez le revérifier avant de le soumettre à nouveau.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. Must be in the range of 1 - 5.
fr_FR: La priorité de cette bosse par rapport aux autres bosses. Doit être compris entre 1 et 5.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. The higher the number, the higher the priority.
fr_FR: La priorité de cette bosse par rapport aux autres bosses. Plus le nombre est élevé, plus la priorité est élevée.

en: The product image must be an image.
fr_FR: L'image du produit doit être une image.

en: The prompt that will appear when you request more information.
fr_FR: Ce qui apparaîtra lorsque vous demanderez plus d'informations.

en: The provided payment method’s state was incompatible with the operation you were trying to perform. Confirm that the payment method is in an allowed state for the given operation before attempting to perform it.
fr_FR: L'état du mode de paiement fourni était incompatible avec l'opération que vous tentiez d'effectuer. Confirmez que le mode de paiement est dans un état autorisé pour l'opération donnée avant de tenter de l'exécuter.

en: The provided source has failed authentication. Provide source_data or a new source to attempt to fulfill this PaymentIntent again.
fr_FR: La source fournie a échoué l'authentification. Fournissez source_data ou une nouvelle source pour tenter de répondre à nouveau à cette PaymentIntent.

en: The provider is not installed or unavailable.
fr_FR: Le fournisseur n'est pas installé ou n'est pas disponible.

en: The query to be used for full text search of this collection.
fr_FR: Requête à utiliser pour la recherche en texte intégral de cette collection.

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
fr_FR: Le montant du remboursement est supérieur au montant remboursable.

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
fr_FR: L'adresse e-mail de réponse à utiliser lors de l'envoi d'e-mails aux clients.

en: The request contains one or more unexpected parameters. Remove these and try again.
fr_FR: La demande contient un ou plusieurs paramètres inattendus. Supprimez-les et réessayez.

en: The request timed out. Try again later.
fr_FR: La demande a expiré. Réessayez plus tard.

en: The source cannot be used because it is not in the correct state (e.g., a charge request is trying to use a source with a pending, failed, or consumed source). Check the status of the source you are attempting to use.
fr_FR: La source ne peut pas être utilisée car elle n'est pas dans l'état correct (par exemple, une demande de facturation tente d'utiliser une source avec une source en attente, en échec ou consommée). Vérifiez l'état de la source que vous essayez d'utiliser.

en: The specified amount is greater than the maximum amount allowed. Use a lower amount and try again.
fr_FR: Le montant spécifié est supérieur au montant maximum autorisé. Utilisez une quantité inférieure et réessayez.

en: The specified amount is invalid. The charge amount must be a positive integer in the smallest currency unit, and not exceed the minimum or maximum amount.
fr_FR: Le montant spécifié n'est pas valide. Le montant des frais doit être un nombre entier positif dans la plus petite unité monétaire et ne doit pas dépasser le montant minimum ou maximum.

en: The specified amount is less than the minimum amount allowed. Use a higher amount and try again.
fr_FR: Le montant spécifié est inférieur au montant minimum autorisé. Utilisez une quantité plus élevée et réessayez.

en: The specified invoice can no longer be edited. Instead, consider creating additional invoice items that will be applied to the next invoice. You can either manually generate the next invoice or wait for it to be automatically generated at the end of the billing cycle.
fr_FR: La facture spécifiée ne peut plus être modifiée. Envisagez plutôt de créer des éléments de facture supplémentaires qui seront appliqués à la prochaine facture. Vous pouvez soit générer manuellement la prochaine facture, soit attendre qu'elle soit générée automatiquement à la fin du cycle de facturation.

en: The start of the date range to query.
fr_FR: Début de la plage de dates à interroger.

en: The subscription will be canceled in order to revoke the purchase.
fr_FR: L'abonnement sera annulé afin de révoquer l'achat.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
fr_FR: L'abonnement sera rétabli afin de restaurer l'achat. Le client sera immédiatement facturé %s pour la première période de facturation.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged the first billing period.
fr_FR: L'abonnement sera rétabli afin de restaurer l'achat. La première période de facturation sera immédiatement facturée au client.

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
fr_FR: Lien vers les conditions d'utilisation présenté aux clients sur le portail client.

en: The this is the space between the rows of form elements.
fr_FR: Il s'agit de l'espace entre les rangées d'éléments de formulaire.

en: The transfer or payout could not be completed because the associated account does not have a sufficient balance available. Create a new transfer or payout using an amount less than or equal to the account’s available balance.
fr_FR: Le transfert ou le paiement n'a pas pu être effectué car le compte associé ne dispose pas d'un solde suffisant. Créez un nouveau transfert ou versement en utilisant un montant inférieur ou égal au solde disponible du compte.

en: The type of number to use for orders – one of sequential or token.
fr_FR: Le type de numéro à utiliser pour les commandes - séquentiel ou symbolique.

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
fr_FR: L'identifiant unique pour cette activation. Par exemple une URL, une empreinte machine, etc.

en: The user could not be found.
fr_FR: L'utilisateur est introuvable.

en: The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
fr_FR: Le nom d'utilisateur <strong> %s </strong> n'est pas sauvegardé sur ce site. Si vous n'êtes pas sûr de votre nom d'utilisateur, essayez plutôt votre adresse e-mail.

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
fr_FR: Le site Web qui sera présenté aux clients pour l'assistance, sur les factures, etc.

en: Theme Layout
fr_FR: Mise en page du thème

en: There are no cancellation reasons for this period.
fr_FR: Il n'y a pas de motif d'annulation pour cette période.

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
fr_FR: Il n'y a pas de processeurs pour effectuer le paiement. Veuillez nous contacter pour obtenir de l'aide.

en: There are no transactions
fr_FR: Il n'y a pas de transaction

en: There is no account with that username or email address.
fr_FR: Il n'y a pas de compte avec ce nom d'utilisateur ou cette adresse e-mail.

en: There is no upcoming invoice on the specified customer to preview. Only customers with active subscriptions or pending invoice items have invoices that can be previewed.
fr_FR: Il n'y a pas de facture à venir pour le client spécifié à prévisualiser. Seuls les clients avec des abonnements actifs ou des éléments de facture en attente ont des factures qui peuvent être prévisualisées.

en: There were some validation errors.
fr_FR: Il y a eu des erreurs de validation.

en: These are the emails that are sent to you and other team members of this store.
fr_FR: Ce sont les e-mails qui vous sont envoyés, ainsi qu'aux autres membres de l'équipe de ce magasin.

en: Third (final) email sent when a checkout is abandoned.
fr_FR: Troisième (dernier) e-mail envoyé lorsqu'un paiement est abandonné.

en: This Month
fr_FR: Ce mois-ci

en: This Week
fr_FR: Cette semaine

en: This action will re-enable associated access.
fr_FR: Cette action réactive l'accès associé.

en: This action will remove the associated access and trigger any cancelation automations you have set up.
fr_FR: Cette action supprimera l'accès associé et déclenchera les automatismes d'annulation que vous avez mis en place.

en: This adds a field that is invisible to users, but visible to bots in an attempt to trick them into filling it out.
fr_FR: Cela ajoute un champ invisible pour les utilisateurs, mais visible pour les robots dans le but de les inciter à le remplir.

en: This appears in the memo area of your invoices and receipts.
fr_FR: Celui-ci apparaît dans la zone mémo de vos factures et reçus.

en: This block only works on SureCart Product pages.
fr_FR: Ce bloc ne fonctionne que sur les pages de produits SureCart.

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
fr_FR: Cela peut augmenter légèrement la vitesse de chargement des pages, mais peut vous obliger à activer les en-têtes CORS pour les fichiers .js sur votre CDN. Veuillez vérifier vos formulaires de paiement après avoir activé cette option dans une fenêtre de navigateur privée.

en: This charge would cause you to exceed your rolling-window processing limit for this source type. Please retry the charge later, or contact us to request a higher processing limit.
fr_FR: Ces frais vous amèneraient à dépasser votre limite de traitement de fenêtre glissante pour ce type de source. Veuillez réessayer plus tard ou contactez-nous pour demander une limite de traitement plus élevée.

en: This color will be used for the main button color, links, and various UI elements.
fr_FR: Cette couleur sera utilisée pour la couleur du bouton principal, les liens et divers éléments de l'interface utilisateur.

en: This column count exceeds the recommended amount and may cause visual breakage.
fr_FR: Ce nombre de colonnes dépasse la quantité recommandée et peut provoquer une rupture visuelle.

en: This controls the font size of the pagination.
fr_FR: Ceci contrôle la taille de la police de la pagination.

en: This coupon code is invalid.
fr_FR: Ce code promo n'est pas valide.

en: This coupon has expired.
fr_FR: Ce coupon a expiré.

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
fr_FR: Ce coupon est pour une devise différente et ne peut pas être appliqué.

en: This coupon is not valid. Please double-check it and try again.
fr_FR: Ce coupon n'est pas valide. Veuillez le vérifier et réessayer.

en: This coupon will not be usable and all unsaved changes will be lost.
fr_FR: Ce coupon ne sera pas utilisable et toutes les modifications non sauvegardées seront perdues.

en: This customer's most recent checkout that has been abandoned.
fr_FR: Le paiement le plus récent de ce client qui a été abandonné.

en: This discount code does not apply to this currency.
fr_FR: Ce code de réduction ne s'applique pas à cette devise.

en: This discount code will not be usable and all unsaved changes will be lost.
fr_FR: Ce code de réduction ne sera pas utilisable et toutes les modifications non sauvegardées seront perdues.

en: This doesn't match
fr_FR: Cela ne correspond pas

en: This download cannot be removed or archived when it is set as the current release.
fr_FR: Ce téléchargement ne peut pas être supprimé ou archivé lorsqu'il est défini comme la version actuelle.

en: This form has been deleted or is unavailable.
fr_FR: Ce formulaire a été supprimé ou n'est pas disponible.

en: This form is not available or has been deleted.
fr_FR: Ce formulaire n'est pas disponible ou a été supprimé.

en: This information helps customers recognize your business and contact you when necessary. It will be visible on invoices/receipts and any emails that need to be CAN-SPAM compliant (i.e. abandoned order emails).
fr_FR: Ces informations aident les clients à reconnaître votre entreprise et à vous contacter si nécessaire. Il sera visible sur les factures/reçus et tous les e-mails qui doivent être conformes à CAN-SPAM (c'est-à-dire les e-mails de commande abandonnés).

en: This is a list for all your subscription plans. Subscriptions represent recurring payment plans for your users.
fr_FR: Ceci est une liste de tous vos plans d'abonnement. Les abonnements représentent des plans de paiement récurrents pour vos utilisateurs.

en: This is a physical product
fr_FR: Ceci est un produit physique

en: This is a unique identifier for the license. For example, a website url.
fr_FR: Il s'agit d'un identifiant unique pour la licence. Par exemple, une URL de site Web.

en: This is also displayed on your invoices, receipts and emails.
fr_FR: Ceci est également affiché sur vos factures, reçus et e-mails.

en: This is an internal name for your coupon. This is not visible to customers.
fr_FR: Il s'agit d'un nom interne pour votre coupon. Ceci n'est pas visible pour les clients.

en: This is displayed in the UI and in notifications.
fr_FR: Ceci est affiché dans l'interface utilisateur et dans les notifications.

en: This is not a valid coupon code
fr_FR: Ceci n'est pas un code promo valide

en: This is not included in the list.
fr_FR: Ce n'est pas inclus dans la liste.

en: This is not shown to the customer, but is used help you identify the group.
fr_FR: Ceci n'est pas montré au client, mais est utilisé pour vous aider à identifier le groupe.

en: This is reserved.
fr_FR: Ceci est réservé.

en: This is the current release zip of your software.
fr_FR: Il s'agit du zip de la version actuelle de votre logiciel.

en: This is the price for the bump.
fr_FR: C'est le prix de la bosse.

en: This license has not been activated.
fr_FR: Cette licence n'a pas été activée.

en: This limit applies across customers so it won't prevent a single customer from redeeming multiple times.
fr_FR: Cette limite s'applique à tous les clients afin qu'elle n'empêche pas un seul client d'échanger plusieurs fois.

en: This method for creating Alipay payments is not supported anymore. Please upgrade your integration to use Sources instead.
fr_FR: Cette méthode de création de paiements Alipay n'est plus prise en charge. Veuillez mettre à niveau votre intégration pour utiliser Sources à la place.

en: This method for creating Bitcoin payments is not supported anymore. Please upgrade your integration to use Sources instead.
fr_FR: Cette méthode de création de paiements Bitcoin n'est plus prise en charge. Veuillez mettre à niveau votre intégration pour utiliser Sources à la place.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
fr_FR: Ce mode de paiement ne peut pas être utilisé pour les abonnements.

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
fr_FR: Ce préfixe est trop long. Veuillez entrer un préfixe plus court.

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
fr_FR: Ce préfixe est trop court. Veuillez saisir un préfixe plus long.

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
fr_FR: Ce prix est actuellement utilisé dans les abonnements ou les sessions de paiement. Veuillez archiver le prix et en créer un autre.

en: This product has prices that are currently being used. Please archive the product instead if it is not already archived.
fr_FR: Ce produit a des prix qui sont actuellement utilisés. Veuillez plutôt archiver le produit s'il n'est pas déjà archivé.

en: This product is invalid.
fr_FR: Ce produit n'est pas valide.

en: This product is no longer purchaseable.
fr_FR: Ce produit n'est plus achetable.

en: This product is not available for purchase.
fr_FR: Ce produit n'est pas disponible à l'achat.

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
fr_FR: Ce code promotionnel existe déjà. Veuillez archiver l'ancien code ou utiliser un code différent.

en: This should be your live storefront URL.
fr_FR: Cela devrait être l'URL de votre vitrine en direct.

en: This subscription is going to be paused on %s. When would you like the subscription to be restored?
fr_FR: Cet abonnement va être interrompu le %s. Quand souhaitez-vous que l'abonnement soit rétabli ?

en: This text will be displayed if there is a compare at price selected.
fr_FR: Ce texte sera affiché s'il y a une comparaison de prix sélectionnée.

en: This trigger will be fired when a purchase is unrevoked.
fr_FR: Ce déclencheur sera déclenché lorsqu'un achat n'est pas révoqué.

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
fr_FR: Ce déclencheur sera déclenché lorsqu'un abonnement est annulé après un échec de paiement ou à la demande d'un client, ou lorsque l'achat est révoqué manuellement par le marchand.

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
fr_FR: Ce déclencheur sera déclenché lorsqu'un plan d'abonnement est remplacé par autre chose.

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
fr_FR: Ce déclencheur sera déclenché lorsque quelqu'un achètera un produit pour la première fois.

en: This user could not be found.
fr_FR: Cet utilisateur est introuvable.

en: This user is already linked to a customer.
fr_FR: Cet utilisateur est déjà lié à un client.

en: This user is not a customer.
fr_FR: Cet utilisateur n'est pas un client.

en: This will automatically pause the subscription on %s. Please choose a restoration date.
fr_FR: Cela mettra automatiquement l'abonnement en pause le %s. Veuillez choisir une date de restauration.

en: This will change your user data on your install. We recommend creating a backup of your site before running this.
fr_FR: Cette opération modifiera les données utilisateur sur votre installation. Nous vous recommandons de créer une sauvegarde de votre site avant d'effectuer cette opération.

en: This will enable slide-out cart. If you do not wish to use the cart, you can disable this to prevent cart scripts from loading on your pages.
fr_FR: Cette option permet d'activer le panier coulissant. Si vous ne souhaitez pas utiliser le panier, vous pouvez le désactiver pour éviter que les scripts du panier ne se chargent sur vos pages.

en: This will load stripe.js on every page to help with Fraud monitoring.
fr_FR: Cela chargera stripe.js sur chaque page pour aider à la surveillance de la fraude.

en: This will make the subscription active again and charge the customer immediately.
fr_FR: Cela rendra l'abonnement à nouveau actif et facturera le client immédiatement.

en: This will save any changes on the page. Do you want to save your changes?
fr_FR: Cela enregistrera toutes les modifications apportées à la page. Voulez-vous enregistrer vos modifications?

en: Three Weeks
fr_FR: Trois semaines

en: Three columns; equal split
fr_FR: Trois colonnes ; partage égal

en: Three columns; wide center column
fr_FR: Trois colonnes ; large colonne centrale

en: Thumbnails Per Page
fr_FR: Vignettes par page

en: Time Period
fr_FR: Période de temps

en: Time Zone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Title
fr_FR: Titre

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
fr_FR: Pour ajouter des produits de paiement par défaut, cliquez sur le bouton "Ajouter des produits".

en: To add some products "Add Products" button.
fr_FR: Pour ajouter des produits, cliquez sur le bouton "Ajouter des produits".

en: To adjust your abandoned checkout notifications,
fr_FR: Pour ajuster vos notifications de paiement abandonné,

en: To charge tax, please set up your tax information on the settings page.
fr_FR: Pour facturer des taxes, veuillez configurer vos informations fiscales sur la page des paramètres.

en: To get your Recaptcha keys
fr_FR: Pour obtenir vos clés Recaptcha

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout form. Please deactivate SureCart to delete this form.
fr_FR: Pour éviter les erreurs de configuration, vous ne pouvez pas supprimer le formulaire de paiement par défaut. Veuillez désactiver SureCart pour supprimer ce formulaire.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout page. Please deactivate SureCart to delete this page.
fr_FR: Pour éviter les erreurs de configuration, vous ne pouvez pas supprimer la page de paiement par défaut. Veuillez désactiver SureCart pour supprimer cette page.

en: To sync purchases of this product, add an integration.
fr_FR: Pour synchroniser les achats de ce produit, ajoutez une intégration.

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Toggle Coupon Archive
fr_FR: Basculer l'archivage des coupons

en: Toggle Product Archive
fr_FR: Basculer l'archivage des produits

en: Tongan Paʻanga
fr_FR: Tonga Paʻanga

en: Too long.
fr_FR: Trop long.

en: Too short.
fr_FR: Trop court.

en: Top Offset
fr_FR: Décalage supérieur

en: Top level metrics for the product.
fr_FR: Métriques de niveau supérieur pour le produit.

en: Total
fr_FR: Le total

en: Total Cancellation Attempts
fr_FR: Nombre total de tentatives d'annulation

en: Total Due
fr_FR: Total dû

en: Total Due Today
fr_FR: Total dû aujourd'hui

en: Total Lost
fr_FR: Perte totale

en: Total Lost Cancellations
fr_FR: Total des annulations perdues

en: Total Recoverable Checkouts
fr_FR: Paiements récupérables totaux

en: Total Saved By Coupon
fr_FR: Total conservé par coupon

en: Total Saved Count
fr_FR: Nombre total conservés

en: Total recoverable revenue
fr_FR: Total des revenus récupérables

en: Total recovered checkouts
fr_FR: Total des caisses récupérées

en: Total recovered revenue
fr_FR: Total des revenus récupérés

en: Tracking Confirmation
fr_FR: Confirmation de suivi

en: Transfers and payouts on behalf of a Standard connected account are not allowed.
fr_FR: Les transferts et versements au nom d'un compte connecté Standard ne sont pas autorisés.

en: Trial
fr_FR: Procès

en: Trial ends on
fr_FR: L'essai se termine le

en: Trialing
fr_FR: Essai

en: Trinidad and Tobago Dollar
fr_FR: Dollar de Trinité-et-Tobago

en: Turkish Lira
fr_FR: Lire turque

en: Turn on abandoned cart for your store.
fr_FR: Activez le panier abandonné pour votre magasin.

en: Turning this on will collect subscription cancelation reasons and optionally offer a discount to keep their subscription active.
fr_FR: L'activation de cette option permet de recueillir les raisons de l'annulation de l'abonnement et, éventuellement, de proposer une réduction pour maintenir l'abonnement actif.

en: TutorLMS Course
fr_FR: Cours TutorLMS

en: Tutorial
fr_FR: Didacticiel

en: Two Column
fr_FR: Deux colonnes

en: Two Weeks
fr_FR: Deux semaines

en: Two columns; equal split
fr_FR: Deux colonnes ; partage égal

en: Two columns; one-third, two-thirds split
fr_FR: Deux colonnes ; un tiers, deux tiers partagés

en: Two columns; two-thirds, one-third split
fr_FR: Deux colonnes ; deux tiers, un tiers divisé

en: Two or more mutually exclusive parameters were provided. Check our API documentation or the returned error message to see which values are permitted when creating or modifying the specified resource.
fr_FR: Deux ou plusieurs paramètres mutuellement exclusifs ont été fournis. Consultez notre documentation API ou le message d'erreur renvoyé pour voir quelles valeurs sont autorisées lors de la création ou de la modification de la ressource spécifiée.

en: Type
fr_FR: Taper

en: Type of object (Account)
fr_FR: Type d'objet (Compte)

en: Type of object (Settings)
fr_FR: Type d'objet (Paramètres)

en: Type of object (bump)
fr_FR: Type d'objet (bosse)

en: UK VAT
fr_FR: TVA britannique

en: UK VAT Label
fr_FR: Étiquette TVA du Royaume-Uni

en: URL Slug
fr_FR: Slug de l'URL

en: Ugandan Shilling
fr_FR: Shilling ougandais

en: Ukrainian Hryvnia
fr_FR: Hryvnia ukrainienne

en: Un-Archive
fr_FR: Désarchiver

en: Un-Archive %s? This will make the coupon useable again.
fr_FR: Désarchiver %s ? Cela rendra le coupon à nouveau utilisable.

en: Un-Archive %s? This will make the product purchaseable again.
fr_FR: Désarchiver %s ? Cela rendra le produit achetable à nouveau.

en: Un-Archive this bump? This will make the product purchaseable again.
fr_FR: Désarchiver cette bosse ? Cela rendra le produit achetable à nouveau.

en: Un-Archive this price? This will make the product purchaseable again.
fr_FR: Désarchiver ce prix ? Cela rendra le produit achetable à nouveau.

en: Unapprove
fr_FR: Annuler l'approbation

en: Unavailable For Purchase
fr_FR: Non disponible à l'achat

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Unique identifier for the object.
fr_FR: Identificateur unique de l'objet.

en: United Arab Emirates Dirham
fr_FR: Dirham des Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr_FR: Royaume-Uni

en: United States
fr_FR: États-Unis

en: United States Dollar
fr_FR: Dollar américain

en: Unknown
fr_FR: Inconnue

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Unlimited Usage
fr_FR: Utilisation illimitée

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade to Pro!
fr_FR: Débloquez des fonctionnalités d'augmentation des revenus lorsque vous passez à Pro !

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade your plan!
fr_FR: Débloquez des fonctionnalités d'augmentation des revenus lorsque vous mettez à niveau votre forfait !

en: Unrevoke
fr_FR: Annuler la révocation

en: Unrevoke Purchase
fr_FR: Ne plus révoquer l'achat

en: Unrevoke Purchase & Restore Subscription
fr_FR: Ne plus révoquer l'achat et rétablir l'abonnement

en: Unselect All
fr_FR: Tout désélectionner

en: Untitled Form
fr_FR: Formulaire sans titre

en: Unverified
fr_FR: Non vérifié

en: Upcoming
fr_FR: A venir

en: Upcoming Billing Period
fr_FR: Période de facturation à venir

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update Account Details
fr_FR: Mettre à jour les détails du compte

en: Update Amount
fr_FR: Mettre à jour le montant

en: Update Billing Details
fr_FR: Mettre à jour les détails de facturation

en: Update Coupon
fr_FR: Coupon de mise à jour

en: Update Immediately
fr_FR: Mettre à jour immédiatement

en: Update Link
fr_FR: Mettre à jour le lien

en: Update Password
fr_FR: Mettre à jour le mot de passe

en: Update Payment Method
fr_FR: Mettre à jour le mode de paiement

en: Update Plan
fr_FR: Plan de mise à jour

en: Update Subscription
fr_FR: Mettre à jour l'abonnement

en: Update Your Connection
fr_FR: Mettez à jour votre connexion

en: Update canceled.
fr_FR: Mise à jour annulée.

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
fr_FR: Mettez à jour votre jeton API pour modifier ou mettre à jour la connexion à SureCart.

en: Updated
fr_FR: Actualisé

en: Upgrade
fr_FR: Améliorer

en: Upgrade Group
fr_FR: Groupe de mise à niveau

en: Upgrade Groups
fr_FR: Groupes de mise à niveau

en: Upgrade This Store
fr_FR: Améliorez ce magasin

en: Upgrade Your Plan
fr_FR: Améliorez votre forfait

en: Upgrade behavior. Either pending or immediate.
fr_FR: Comportement de mise à niveau. En attente ou immédiat.

en: Upgrades Happen
fr_FR: Les mises à niveau se produisent

en: Upgrades, Downgrades, and Cancellations
fr_FR: Surclassements, rétrogradations et annulations

en: Upload Media
fr_FR: Télécharger le média

en: Url Slug
fr_FR: Limace d'URL

en: Uruguayan Peso
fr_FR: Peso uruguayen

en: Usage Limit
fr_FR: Limite d'utilisation

en: Usage limit per coupon
fr_FR: Limite d'utilisation par coupon

en: Usage limit per customer
fr_FR: Limite d'utilisation par client

en: Use JavaScript ESM Loader
fr_FR: Utiliser le chargeur JavaScript ESM

en: Use Stripe's Payment Element instead of the Card Element in all forms.
fr_FR: Utilisez l'élément de paiement de Stripe au lieu de l'élément de carte dans tous les formulaires.

en: Use The Stripe Payment Element
fr_FR: Utiliser l'élément de paiement Stripe

en: Use a compact address if possible
fr_FR: Utilisez une adresse compacte si possible

en: Use the Stripe Payment Element
fr_FR: Utiliser l'élément de paiement Stripe

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers.
fr_FR: Utilisez ces paramètres pour configurer la façon dont les notifications sont envoyées à vos clients.

en: User connected.
fr_FR: Utilisateur connecté.

en: User disconnected.
fr_FR: Utilisateur déconnecté.

en: Users must redeem this coupon by:
fr_FR: Les utilisateurs doivent échanger ce coupon par :

en: Uses
fr_FR: Les usages

en: Uzbekistan Som
fr_FR: Ouzbékistan Som

en: VAT Number Verification Failure
fr_FR: Échec de la vérification du numéro de TVA

en: VAT Registration
fr_FR: Enregistrement de la TVA

en: Valid
fr_FR: Valide

en: Valid until %s
fr_FR: Valable jusqu'au %s

en: Validation failed
fr_FR: Validation échouée

en: Validity
fr_FR: Validité

en: Value
fr_FR: Évaluer

en: Vietnamese Đồng
fr_FR: Đồng vietnamien

en: View
fr_FR: Voir

en: View Abandoned Checkout
fr_FR: Afficher le paiement abandonné

en: View All
fr_FR: Voir tout

en: View Cart
fr_FR: Voir le panier

en: View Checkout
fr_FR: Voir le paiement

en: View Checkout Form
fr_FR: Afficher le formulaire de paiement

en: View Customer
fr_FR: Afficher le client

en: View Invoice
fr_FR: Voir la facture

en: View License
fr_FR: Voir la license

en: View Order
fr_FR: Voir l'ordre

en: View Product
fr_FR: Voir le produit

en: View SureCart Product
fr_FR: Voir le produit SureCart

en: View Transactions
fr_FR: Afficher les opérations

en: View all
fr_FR: Voir tout

en: View charge on
fr_FR: Afficher les frais sur

en: Wait for a period of time after a customer has made a purchase to send other abandoned checkouts.
fr_FR: Attendez un certain temps après qu'un client ait effectué un achat pour lui envoyer d'autres paniers abandonnés.

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
fr_FR: Nous travaillons actuellement sur nos fonctionnalités Pro. Veuillez revenir une fois que nous aurons publié de nouvelles fonctionnalités de revenus et de gain de temps.

en: We recommend that you optimize your images before linking them to your products.
fr_FR: Nous vous recommandons d'optimiser vos images avant de les lier à vos produits.

en: We were unable to issue a refund with this payment processor. Please check with your payment processor and try issuing the refund directly through the processor.
fr_FR: Nous n'avons pas été en mesure d'émettre un remboursement avec ce processeur de paiement. Veuillez vérifier auprès de votre processeur de paiement et essayez d'émettre le remboursement directement via le processeur.

en: Website
fr_FR: Site Internet

en: Week
fr_FR: La semaine

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Welcome to SureCart!
fr_FR: Bienvenue sur Sure Cart !

en: West African Cfa Franc
fr_FR: Franc CFA d'Afrique de l'Ouest

en: What are Invoices?
fr_FR: Que sont les factures ?

en: What are Subscriptions?
fr_FR: Que sont les abonnements ?

en: What are Upgrade Groups?
fr_FR: Que sont les groupes de mise à niveau ?

en: What is a Single Product Template?
fr_FR: Qu'est-ce qu'un modèle de produit unique ?

en: What type of cart icon would you like to use?
fr_FR: Quel type d'icône de panier souhaitez-vous utiliser ?

en: When a cancellation happens immediately, the subscription is canceled right away. When a cancellation happens at the billing period end, the subscription remains active until the end of the current billing period.
fr_FR: Lorsqu'une annulation se produit immédiatement, l'abonnement est immédiatement annulé. Lorsqu'une annulation se produit à la fin de la période de facturation, l'abonnement reste actif jusqu'à la fin de la période de facturation en cours.

en: When an upgrade or downgrade happens immediately, a prorated invoice will be generated and paid. If the invoice payment fails, the subscription will not be updated. In the case of a downgrade, the invoice will likely have a $0 balance and a credit may be applied to the customer. When an upgrade or downgrade happens at the next billing period, the subscription won't be updated until the next payment date.
fr_FR: Lorsqu'une mise à niveau ou une rétrogradation se produit immédiatement, une facture au prorata sera générée et payée. Si le paiement de la facture échoue, l'abonnement ne sera pas mis à jour. Dans le cas d'un déclassement, la facture aura probablement un solde de 0 $ et un crédit pourra être appliqué au client. Lorsqu'une mise à niveau ou une rétrogradation se produit lors de la prochaine période de facturation, l'abonnement ne sera pas mis à jour avant la prochaine date de paiement.

en: When do you want to cancel the subscription?
fr_FR: Quand voulez-vous résilier l'abonnement ?

en: When paginating with ajax, scroll to the top of this block.
fr_FR: Lors de la pagination avec ajax, faire défiler jusqu'en haut de ce bloc.

en: When should we offer the discount?
fr_FR: Quand devrions-nous offrir la remise ?

en: Whether or not a payment method should be required for subscriptions that have an initial period amount of $0 (free trial or coupon). This is useful if you want to offer a "no credit card required" free trials.
fr_FR: Si un mode de paiement doit être requis ou non pour les abonnements dont le montant de la période initiale est de 0 $ (essai gratuit ou coupon). Ceci est utile si vous souhaitez proposer des essais gratuits "aucune carte de crédit requise".

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
fr_FR: Si les clients peuvent ou non annuler des abonnements à partir du portail client.

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
fr_FR: Si les clients peuvent ou non modifier les quantités d'abonnement à partir du portail client.

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
fr_FR: Si les clients peuvent ou non modifier leur abonnement à partir du portail client.

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
fr_FR: Indique si cette bosse est actuellement activée et présentée aux clients.

en: Whether to get archived products or not.
fr_FR: Que ce soit pour obtenir des produits archivés ou non.

en: Wide
fr_FR: Large

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width settings
fr_FR: Paramètres de largeur

en: WordPress User
fr_FR: Utilisateur WordPress

en: Wrong length.
fr_FR: Mauvaise longueur.

en: Year
fr_FR: Année

en: Yearly
fr_FR: Annuel

en: Yemeni Rial
fr_FR: Rial yéménite

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: You are already collecting tax for this zone.
fr_FR: Vous percevez déjà la taxe pour cette zone.

en: You are not a live mode customer.
fr_FR: Vous n'êtes pas un client du mode direct.

en: You are not a test mode customer.
fr_FR: Vous n'êtes pas un client du mode test.

en: You are not currently a customer.
fr_FR: Vous n'êtes actuellement pas un client.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
fr_FR: Vous pouvez créer plusieurs modèles de produits et les affecter à différents types de produits, ce qui permet de personnaliser le design de chaque groupe de produits similaires.

en: You can find this on your google Recaptcha dashboard.
fr_FR: Vous pouvez le trouver sur votre tableau de bord Google Recaptcha.

en: You can only apply this offer once.
fr_FR: Vous ne pouvez appliquer cette offre qu'une seule fois.

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter un produit unique à un abonnement.

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
fr_FR: Vous ne pouvez actuellement pas ajouter de mode de paiement. Veuillez nous contacter pour obtenir de l'aide.

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer cet élément multimédia car il est actuellement utilisé.

en: You cannot enable EU Micro Exemption if your address is outside of the EU.
fr_FR: Vous ne pouvez pas activer EU Micro Exemption si votre adresse est en dehors de l'UE.

en: You cannot enable abandoned checkouts until you have updated your business contact address. Please add an address to your store branding.
fr_FR: Vous ne pouvez pas activer les paiements abandonnés tant que vous n'avez pas mis à jour votre adresse de contact professionnel. Veuillez ajouter une adresse à l'image de marque de votre magasin.

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
fr_FR: Vous ne pouvez pas activer les taxes à moins qu'une adresse fiscale valide ne soit fournie

en: You do not have permission do this.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à le faire.

en: You do not have permission to do this.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de faire cela.

en: You don't have any country-specific VAT registrations. If you're registered under one-stop shop then you don't need to create country-specific tax registrations. If you're not, add a tax registration to start collecting tax.
fr_FR: Vous n'avez pas d'immatriculation à la TVA spécifique à un pays. Si vous êtes enregistré auprès d'un guichet unique, vous n'avez pas besoin de créer des enregistrements fiscaux spécifiques au pays. Si ce n'est pas le cas, ajoutez une immatriculation fiscale pour commencer à percevoir la taxe.

en: You don't have any orders.
fr_FR: Vous n'avez aucune commande.

en: You don't have any survey answers. Please add at least one to collect cancellation feedback.
fr_FR: Vous n'avez pas de réponses au sondage. Veuillez en ajouter au moins une pour recueillir les retours d'annulation.

en: You don't have any tax registrations. Add a tax registration to start collecting tax.
fr_FR: Vous n'avez aucun enregistrement fiscal. Ajoutez un enregistrement fiscal pour commencer à percevoir la taxe.

en: You have already requested a code in the last 60 seconds. Please wait before requesting again.
fr_FR: Vous avez déjà demandé un code dans les 60 dernières secondes. Veuillez patienter avant de redemander.

en: You have not been charged for this order.
fr_FR: Vous n'avez pas été débité pour cette commande.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
fr_FR: Vous avez des changements non sauvegardés. Si vous continuez, ils seront perdus.

en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
fr_FR: Vous devez saisir un montant compris entre %1$s et %2$s

en: You must first purchase something to access your dashboard.
fr_FR: Vous devez d'abord acheter quelque chose pour accéder à votre tableau de bord.

en: You're not collecting GST in Australia. Add a tax registration to start collecting tax.
fr_FR: Vous ne percevez pas la TPS en Australie. Ajoutez un enregistrement fiscal pour commencer à percevoir la taxe.

en: You're not collecting VAT in the UK. Add a tax registration to start collecting tax.
fr_FR: Vous ne percevez pas la TVA au Royaume-Uni. Ajoutez un enregistrement fiscal pour commencer à percevoir la taxe.

en: You're not collecting any provincial tax in Canada. Add a tax registration to start collecting tax.
fr_FR: Vous ne percevez aucun impôt provincial au Canada. Ajoutez un enregistrement fiscal pour commencer à percevoir la taxe.

en: You're not collecting sales tax for any states. Add a tax registration to start collecting tax.
fr_FR: Vous ne percevez aucune taxe de vente pour aucun État. Ajoutez un enregistrement fiscal pour commencer à percevoir la taxe.

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
fr_FR: Votre clé API est incorrecte. Veuillez vérifier qu'il est correct et le mettre à jour.

en: Your Connect platform is attempting to share an unverified bank account with a connected account.
fr_FR: Votre plateforme Connect tente de partager un compte bancaire non vérifié avec un compte connecté.

en: Your customer's email address.
fr_FR: L'adresse e-mail de votre client.

en: Your customer's email.
fr_FR: L'e-mail de votre client.

en: Your customer's first name.
fr_FR: Le prénom de votre client.

en: Your customer's full name.
fr_FR: Le nom complet de votre client.

en: Your customer's last name.
fr_FR: Le nom de famille de votre client.

en: Your customer's phone number.
fr_FR: Le numéro de téléphone de votre client.

en: Your discount settings for abandoned cart.
fr_FR: Vos paramètres de remise pour panier abandonné.

en: Your email address
fr_FR: Votre nom

en: Your email and cart are saved so we can send email reminders about this order.
fr_FR: Votre e-mail et votre panier sont enregistrés afin que nous puissions vous envoyer des rappels par e-mail concernant cette commande.

en: Your name
fr_FR: Votre nom

en: Your payment was successful, and your order is complete. A receipt is on its way to your inbox.
fr_FR: Votre paiement a été effectué avec succès et votre commande est terminée. Un reçu vient de vous être envoyé par e-mail !

en: Your platform attempted to create a custom account in a country that is not yet supported. Make sure that users can only sign up in countries supported by custom accounts.
fr_FR: Votre plateforme a tenté de créer un compte personnalisé dans un pays qui n'est pas encore pris en charge. Assurez-vous que les utilisateurs ne peuvent s'inscrire que dans les pays pris en charge par les comptes personnalisés.

en: Your postal code is not valid.
fr_FR: Votre code postal n'est pas valide.

en: Your request could not be validated. Please try again.
fr_FR: Votre demande n'a pas pu être validée. Veuillez réessayer.

en: Your session expired - please try again.
fr_FR: Votre session a expiré - veuillez réessayer.

en: Your storage space is low
fr_FR: Votre espace de stockage est faible

en: Your store does not appear to be using a secure connection. A secure connection (https) is required to use SureCart to process live transactions.
fr_FR: Votre boutique ne semble pas utiliser une connexion sécurisée. Une connexion sécurisée (https) est nécessaire pour utiliser SureCart afin de traiter les transactions en direct.

en: You’ll need to collect sales tax if you meet certain state requirements, also known as nexus. To start collecting tax, you need to register with the appropriate state tax authority.
fr_FR: Vous devrez percevoir la taxe de vente si vous répondez à certaines exigences de l'État, également appelées nexus. Pour commencer à percevoir l'impôt, vous devez vous inscrire auprès de l'autorité fiscale de l'État appropriée.

en: Zambian Kwacha
fr_FR: Kwacha zambien

en: [block rendering halted]
fr_FR: [rendu du bloc interrompu]

en: adjust your settings
fr_FR: ajustez vos paramètres

[ctx: block description]
en: A container to display the product media
fr_FR: Un contenant pour présenter le support du produit

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
fr_FR: Une seule colonne dans un bloc de colonnes.

[ctx: block description]
en: Add a buy now or add to cart button.
fr_FR: Ajoutez un bouton "acheter maintenant" ou "ajouter au panier".

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
fr_FR: Afficher un champ TVA/TPS pour la collecte de la TVA.

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
fr_FR: Afficher un bouton pour ajouter un prix spécifique au panier.

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
fr_FR: Affichez un bouton pour rediriger immédiatement vers la page de paiement avec le produit dans le panier.

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
fr_FR: Afficher un bouton pour lier l'utilisateur à son tableau de bord client.

[ctx: block description]
en: Display a card block.
fr_FR: Afficher un bloc de cartes.

[ctx: block description]
en: Display a cart header
fr_FR: Afficher un en-tête de panier

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
fr_FR: Afficher une entrée de case à cocher

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
fr_FR: Afficher un formulaire de paiement

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
fr_FR: Afficher un bouton de formulaire de paiement.

[ctx: block description]
en: Display a collapsible row
fr_FR: Afficher une ligne rétractable

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
fr_FR: Afficher un formulaire de coupon dans le panier.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
fr_FR: Afficher un formulaire de coupon.

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
fr_FR: Afficher un message personnalisé dans le panier

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
fr_FR: Afficher un champ de collecte des prénoms.

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
fr_FR: Afficher un champ de collecte de nom de famille.

[ctx: block description]
en: Display a list of products from your store.
fr_FR: Affichez une liste de produits de votre magasin.

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
fr_FR: Afficher un bouton de déconnexion.

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
fr_FR: Afficher un champ de collection de noms.

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
fr_FR: Afficher un nom votre propre champ de prix.

[ctx: block description]
en: Display a phone number collection field.
fr_FR: Afficher un champ de collecte de numéros de téléphone.

[ctx: block description]
en: Display a radio input
fr_FR: Afficher une entrée radio

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
fr_FR: Afficher une entrée de sélection radio. Ceci est sauvegardé avec la commande en tant que métadonnées supplémentaires.

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
fr_FR: Afficher un bouton de soumission.

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
fr_FR: Afficher un élément de ligne de sous-total.

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
fr_FR: Afficher un interrupteur à bascule.

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
fr_FR: Afficher une zone du formulaire en fonction des conditions.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
fr_FR: Afficher une section client de confirmation de commande.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
fr_FR: Afficher une section récapitulative des éléments de ligne de confirmation de commande.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
fr_FR: Afficher une section de confirmation de commande.

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
fr_FR: Afficher un formulaire d'adresse de livraison. Ceci est utilisé pour les calculs d'expédition et de taxe.

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
fr_FR: Afficher les erreurs liées au processus de paiement. Habituellement, le formulaire de paiement les présente en haut. Insérez ce bloc pour changer l'emplacement.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
fr_FR: Affichez le contenu dans plusieurs colonnes, avec des blocs ajoutés à chaque colonne.

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
fr_FR: Afficher les options de paiement express (Google Pay, Apple Pay, etc.)

[ctx: block description]
en: Display information for a specific session.
fr_FR: Affiche les informations relatives à une session spécifique.

[ctx: block description]
en: Display payment options
fr_FR: Afficher les options de paiement

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
fr_FR: Afficher l'élément de campagne de remplacement du panier

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
fr_FR: Afficher le sous-total du panier

[ctx: block description]
en: Display the product description
fr_FR: Afficher la description du produit

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
fr_FR: Afficher les totaux de la session.

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
fr_FR: Affichez le logo de la boutique

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
fr_FR: Affichez vos bosses de commande.

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
fr_FR: Affiche les abonnements d'un client.

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
fr_FR: Affiche un diviseur.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
fr_FR: Affiche un montant de don pour le formulaire de don.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
fr_FR: Affiche un montant de don parmi lequel l'utilisateur peut choisir.

[ctx: block description]
en: Displays a form text input field. This is saved with the order as additional metadata.
fr_FR: Affiche un champ de saisie de texte de formulaire. Ceci est sauvegardé avec la commande en tant que métadonnées supplémentaires.

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
fr_FR: Affiche un champ textarea de texte de formulaire. Ceci est sauvegardé avec la commande en tant que métadonnées supplémentaires.

[ctx: block description]
en: Displays a form.
fr_FR: Affiche un formulaire.

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
fr_FR: Affiche un champ de mot de passe pour permettre à un nouvel utilisateur de définir un mot de passe.

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
fr_FR: Affiche un choix de prix pour un produit

[ctx: block description]
en: Displays a product item image.
fr_FR: Affiche l'image d'un produit.

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
fr_FR: Affiche un sélecteur pour les prix des produits.

[ctx: block description]
en: Displays a single product item.
fr_FR: Affiche un seul produit.

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
fr_FR: Affiche une section de titre/en-tête

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
fr_FR: Affiche un champ de formulaire de courrier électronique.

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
fr_FR: Affiche les éléments de ligne de paiement.

[ctx: block description]
en: Displays possible choices for product prices.
fr_FR: Affiche les choix possibles pour les prix des produits.

[ctx: block description]
en: Displays product buy and add to cart buttons
fr_FR: Affiche les boutons d'achat de produits et d'ajout au panier

[ctx: block description]
en: Displays quantity selector for a product.
fr_FR: Affiche le sélecteur de quantité pour un produit.

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
fr_FR: Affiche les téléchargements du client.

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
fr_FR: Affiche les détails de facturation des clients.

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
fr_FR: Affiche les charges des clients.

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
fr_FR: Affiche les factures des clients.

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
fr_FR: Affiche les commandes des clients.

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
fr_FR: Affiche les adresses de livraison des clients et leur permet de mettre à jour les détails.

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
fr_FR: Affiche la remise majorée de la commande.

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
fr_FR: Affiche la taxe de la commande. (s'il y a une taxe)

[ctx: block description]
en: Displays the price of the product with the scratched price.
fr_FR: Affiche le prix du produit dont le prix est rayé.

[ctx: block description]
en: Displays the product price or price range.
fr_FR: Affiche le prix du produit ou la fourchette de prix.

[ctx: block description]
en: Displays the product title.
fr_FR: Affiche le titre du produit.

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
fr_FR: Affiche le total de l'élément de ligne.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
fr_FR: Affiche les pages du tableau de bord client des utilisateurs.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
fr_FR: Affiche l'onglet du tableau de bord client des utilisateurs.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
fr_FR: Affiche les onglets du tableau de bord client des utilisateurs.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
fr_FR: Affiche le tableau de bord client des utilisateurs.

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
fr_FR: Permet au client de mettre à jour les modes de paiement.

[ctx: block description]
en: The cart
fr_FR: Le panier

[ctx: block description]
en: The cart menu icon that shows your cart quantity.
fr_FR: L'icône du menu du panier qui affiche la quantité de votre panier.

[ctx: block description]
en: The cart submit button
fr_FR: Le bouton de soumission de panier

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
fr_FR: Informations sur le compte utilisateur WordPress

[ctx: block keyword]
en: account
fr_FR: Compte

[ctx: block keyword]
en: address
fr_FR: adresse

[ctx: block keyword]
en: amount
fr_FR: quantité

[ctx: block keyword]
en: android
fr_FR: Android

[ctx: block keyword]
en: apple
fr_FR: Pomme

[ctx: block keyword]
en: bump
fr_FR: bosse

[ctx: block keyword]
en: button
fr_FR: bouton

[ctx: block keyword]
en: buy
fr_FR: acheter

[ctx: block keyword]
en: card
fr_FR: carte

[ctx: block keyword]
en: checkbox
fr_FR: case à cocher

[ctx: block keyword]
en: checkout
fr_FR: vérifier

[ctx: block keyword]
en: choice
fr_FR: choix

[ctx: block keyword]
en: collapse
fr_FR: effondrement

[ctx: block keyword]
en: confirm
fr_FR: confirmer

[ctx: block keyword]
en: credit
fr_FR: crédit

[ctx: block keyword]
en: custom
fr_FR: Douane

[ctx: block keyword]
en: customer
fr_FR: client

[ctx: block keyword]
en: dashboard
fr_FR: tableau de bord

[ctx: block keyword]
en: details
fr_FR: des détails

[ctx: block keyword]
en: discount
fr_FR: remise

[ctx: block keyword]
en: divider
fr_FR: diviseur

[ctx: block keyword]
en: donation
fr_FR: don

[ctx: block keyword]
en: download
fr_FR: Télécharger

[ctx: block keyword]
en: email
fr_FR: e-mail

[ctx: block keyword]
en: engine
fr_FR: moteur

[ctx: block keyword]
en: error
fr_FR: erreur

[ctx: block keyword]
en: field
fr_FR: domaine

[ctx: block keyword]
en: first-name
fr_FR: Prénom

[ctx: block keyword]
en: form
fr_FR: former

[ctx: block keyword]
en: google
fr_FR: Google

[ctx: block keyword]
en: heading
fr_FR: titre

[ctx: block keyword]
en: hr
fr_FR: heure

[ctx: block keyword]
en: input
fr_FR: contribution

[ctx: block keyword]
en: item
fr_FR: article

[ctx: block keyword]
en: last-name
fr_FR: nom de famille

[ctx: block keyword]
en: line
fr_FR: la ligne

[ctx: block keyword]
en: line-items
fr_FR: éléments de campagne

[ctx: block keyword]
en: list
fr_FR: liste

[ctx: block keyword]
en: lite item
fr_FR: article léger

[ctx: block keyword]
en: mail
fr_FR: poster

[ctx: block keyword]
en: media
fr_FR: médias

[ctx: block keyword]
en: meta
fr_FR: méta

[ctx: block keyword]
en: name
fr_FR: Nom

[ctx: block keyword]
en: password
fr_FR: mot de passe

[ctx: block keyword]
en: paypal
fr_FR: PayPal

[ctx: block keyword]
en: phone
fr_FR: téléphone

[ctx: block keyword]
en: price
fr_FR: prix

[ctx: block keyword]
en: product
fr_FR: produit

[ctx: block keyword]
en: products
fr_FR: produits

[ctx: block keyword]
en: promo
fr_FR: promotion

[ctx: block keyword]
en: quantity
fr_FR: quantité

[ctx: block keyword]
en: radio-group
fr_FR: radio-groupe

[ctx: block keyword]
en: select
fr_FR: sélectionner

[ctx: block keyword]
en: shipping
fr_FR: expédition

[ctx: block keyword]
en: store
fr_FR: boutique

[ctx: block keyword]
en: store logo
fr_FR: logo de la boutique

[ctx: block keyword]
en: stripe
fr_FR: Stripe

[ctx: block keyword]
en: submit
fr_FR: nous faire parvenir

[ctx: block keyword]
en: subtotal
fr_FR: total

[ctx: block keyword]
en: summary
fr_FR: résumé

[ctx: block keyword]
en: tax
fr_FR: impôt

[ctx: block keyword]
en: tel
fr_FR: Tel

[ctx: block keyword]
en: text
fr_FR: texte

[ctx: block keyword]
en: textarea
fr_FR: zone de texte

[ctx: block keyword]
en: thank
fr_FR: remercier

[ctx: block keyword]
en: thank you
fr_FR: Je vous remercie

[ctx: block keyword]
en: thumbnail
fr_FR: vignette

[ctx: block keyword]
en: title
fr_FR: Titre

[ctx: block keyword]
en: toggle
fr_FR: basculer

[ctx: block keyword]
en: total
fr_FR: le total

[ctx: block keyword]
en: totals
fr_FR: totaux

[ctx: block keyword]
en: user
fr_FR: utilisateur

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
fr_FR: Bouton Ajouter au panier

[ctx: block title]
en: Bump Discount
fr_FR: Remise forfaitaire

[ctx: block title]
en: Button
fr_FR: Bouton

[ctx: block title]
en: Buy Button
fr_FR: Bouton d'achat

[ctx: block title]
en: Card
fr_FR: Panier

[ctx: block title]
en: Cart
fr_FR: Panier

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
fr_FR: Élément de ligne de sauvegarde du panier

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
fr_FR: Coupon de panier

[ctx: block title]
en: Cart Header
fr_FR: En-tête du panier

[ctx: block title]
en: Cart Items
fr_FR: Articles du panier

[ctx: block title]
en: Cart Menu Icon
fr_FR: Icône du menu du panier

[ctx: block title]
en: Cart Message
fr_FR: Message du panier

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
fr_FR: Bouton d'envoi de panier

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
fr_FR: Sous-total du panier

[ctx: block title]
en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
fr_FR: Erreurs de Commande

[ctx: block title]
en: Checkout Form
fr_FR: Formulaire de paiement

[ctx: block title]
en: Collapsible Row
fr_FR: Rangée pliante

[ctx: block title]
en: Conditional
fr_FR: Conditionnel

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
fr_FR: Détails de facturation du client

[ctx: block title]
en: Customer Charges
fr_FR: Frais client

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
fr_FR: Tableau de bord client

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
fr_FR: Bouton du tableau de bord client

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
fr_FR: Page du tableau de bord client

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
fr_FR: Pages du tableau de bord client

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
fr_FR: Onglet Tableau de bord client

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
fr_FR: Onglets du tableau de bord client

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
fr_FR: Téléchargements client

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
fr_FR: Factures clients

[ctx: block title]
en: Customer Orders
fr_FR: Commandes clients

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
fr_FR: Modes de paiement client

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
fr_FR: Adresse de livraison et fiscale du client

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
fr_FR: Abonnements clients

[ctx: block title]
en: Divider
fr_FR: Diviseur

[ctx: block title]
en: Donation
fr_FR: Don

[ctx: block title]
en: Donation Amount
fr_FR: Montant du don

[ctx: block title]
en: Email
fr_FR: E-mail

[ctx: block title]
en: Express Payment
fr_FR: Paiement express

[ctx: block title]
en: First Name
fr_FR: Prénom

[ctx: block title]
en: Form
fr_FR: Formulaire

[ctx: block title]
en: Full Name
fr_FR: Nom et prénom

[ctx: block title]
en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

[ctx: block title]
en: Line Items
fr_FR: Éléments de campagne

[ctx: block title]
en: Logout Button
fr_FR: Bouton de déconnexion

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
fr_FR: Nommez votre propre prix

[ctx: block title]
en: Order Bumps
fr_FR: Bosses de commande

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
fr_FR: Confirmation de commande

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
fr_FR: Confirmation de commande Détails du client

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
fr_FR: Éléments de ligne de confirmation de commande

[ctx: block title]
en: Password
fr_FR: Mot de passe

[ctx: block title]
en: Payment
fr_FR: Paiement

[ctx: block title]
en: Phone
fr_FR: Téléphone

[ctx: block title]
en: Price Choice
fr_FR: Choix du prix

[ctx: block title]
en: Price Selector
fr_FR: Sélecteur de prix

[ctx: block title]
en: Product Buy Buttons
fr_FR: Boutons d'achat de produits

[ctx: block title]
en: Product Cart Button
fr_FR: Bouton du panier de produits

[ctx: block title]
en: Product Description
fr_FR: Description du produit

[ctx: block title]
en: Product Image
fr_FR: Image du produit

[ctx: block title]
en: Product Item
fr_FR: Article du produit

[ctx: block title]
en: Product Item Price
fr_FR: Produit Article Prix

[ctx: block title]
en: Product List
fr_FR: Liste des produits

[ctx: block title]
en: Product Media
fr_FR: Produit Média

[ctx: block title]
en: Product Price
fr_FR: Prix du produit

[ctx: block title]
en: Product Price Choices
fr_FR: Choix du prix des produits

[ctx: block title]
en: Product Quantity
fr_FR: Quantité de produits

[ctx: block title]
en: Product Title
fr_FR: Titre du produit

[ctx: block title]
en: Radio Select
fr_FR: Sélection radio

[ctx: block title]
en: Session Info
fr_FR: Informations sur la session

[ctx: block title]
en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison

[ctx: block title]
en: Store Logo
fr_FR: Logo de la Boutique

[ctx: block title]
en: Submit Button
fr_FR: Bouton de soumission

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
fr_FR: Sous-total de l'élément de ligne

[ctx: block title]
en: SureCart Column
fr_FR: Colonne SureCart

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
fr_FR: Colonnes SureCart

[ctx: block title]
en: Switch
fr_FR: Changer

[ctx: block title]
en: Tabbed Customer Dashboard
fr_FR: Tableau de bord client à onglets

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
fr_FR: Poste de taxe

[ctx: block title]
en: Text Field
fr_FR: Champ de texte

[ctx: block title]
en: Textarea
fr_FR: Zone de texte

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
fr_FR: Section Titre/en-tête

[ctx: block title]
en: Total
fr_FR: Le total

[ctx: block title]
en: Totals
fr_FR: Totaux

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
fr_FR: Saisie de la TVA ou du numéro d'identification fiscale

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
fr_FR: Compte utilisateur WordPress

[ctx: block variation description]
en: Add a button to add the product to the cart.
fr_FR: Ajouter un bouton pour ajouter le produit au panier.

[ctx: block variation title]
en: Product Add To Cart Button
fr_FR: Bouton d'ajout au panier

[ctx: buy-page-slug]
en: buy
fr_FR: acheter

[ctx: comment]
en: Mark as spam
fr_FR: Marquer comme spam

[ctx: comment]
en: Not spam
fr_FR: Pas de spam

en: day | %d days
fr_FR[0]: journée
fr_FR[1]: %d jours

en: does not exist
fr_FR: n'existe pas

en: every
fr_FR: chaque

en: every month
fr_FR: chaque mois

en: exist
fr_FR: existe

en: exists
fr_FR: existe

en: for
fr_FR: pour

en: https://example.com
fr_FR: https://exemple.com

en: is equal to
fr_FR: est égal à

en: is greater or equal to
fr_FR: est supérieur ou égal à

en: is greater than
fr_FR: est supérieur à

en: is less or equal to
fr_FR: est inférieur ou égal à

en: is less than
fr_FR: est inférieur à

en: is less than or equal to
fr_FR: est inférieur ou égal à

en: is not equal to
fr_FR: n'est pas égal à

en: matches all of
fr_FR: correspond à tous les

en: matches any of
fr_FR: correspond à l'un de(s)

en: matches none of
fr_FR: ne correspond à aucun de(s)

en: max count reached
fr_FR: nombre maximum atteint

en: month | %d months
fr_FR[0]: mois
fr_FR[1]: %d mois

en: must be 15 minutes or more
fr_FR: doit être de 15 minutes ou plus

en: must be at least 12 hours between emails
fr_FR: doit être au moins 12 heures entre les e-mails

en: must be between %1$s and %2$s
fr_FR: doit être compris entre %1$s et %2$s

en: must be less than 1 week
fr_FR: doit être inférieur à 1 semaine

en: not exist
fr_FR: n'existe pas

en: of
fr_FR: de

en: once
fr_FR: une fois que

en: or drag and drop a file to upload.
fr_FR: ou faites glisser et déposez un fichier à télécharger.

[ctx: post type general name]
en: Carts
fr_FR: Paniers

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
fr_FR: Formulaires de paiement

[ctx: post type general name]
en: SureCart Products
fr_FR: Produits SureCart

[ctx: post type singular name]
en: Cart
fr_FR: Panier

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
fr_FR: Formulaire de paiement

[ctx: post type singular name]
en: SureCart Product
fr_FR: Produit SureCart

[ctx: product-page-slug]
en: products
fr_FR: produits

en: reCaptcha Secret Key
fr_FR: Clé secrète reCaptcha

en: reCaptcha Site Key
fr_FR: Clé du site reCaptcha

en: register a new site and choose v3.
fr_FR: enregistrez un nouveau site et choisissez v3.

en: this customer
fr_FR: ce client

en: time | times
fr_FR[0]: temps
fr_FR[1]: fois

en: vs %s last period
fr_FR: vs %s dernière période

en: week | %d weeks
fr_FR[0]: la semaine
fr_FR[1]: %d semaines

en: year | %d years
fr_FR[0]: année
fr_FR[1]: %d ans
