SureCart WP - en to pt_PT translation catalogue (2350 entries)

en: 	At end of current period
pt_PT: 	No final do período atual

note: translators: %d is the number of other prices.
en:  and %d other price. |  and %d other prices.
pt_PT[0]:  e %d outro preço.
pt_PT[1]:  e %d outros preços.

note: translators: 1: Block label (i.e. "Block: Column"), 2: Position of the selected block, 3: Total number of sibling blocks of the same type
en: %1$s (%2$d of %3$d)
pt_PT: %1$s (%2$d de %3$d)

note: translators: Coupon % off.
en: %1d%% off
pt_PT: %1d %% de desconto

en: %1s of %2s Activations Used
pt_PT: %1s de %2s ativações usadas

en: %d Remaining
pt_PT: %d Restante(s)

note: translators: number of days.
en: %d day | %d days
pt_PT[0]: %d dia
pt_PT[1]: %d dias

en: %d day left in trial | %d days left in trial
pt_PT[0]: %d dia restante no periodo avaliação/experimentação
pt_PT[1]: %d dias restantes no periodo avaliação/experimentação

note: translators: number of months
en: %d month | %d months
pt_PT[0]: %d mês
pt_PT[1]: %d meses

en: %d months
pt_PT: %d meses

en: %d payment | %d payments
pt_PT[0]: %d pagamento
pt_PT[1]: %d pagamentos

en: %d prices
pt_PT: %d preços

note: translators: number of weeks.
en: %d week | %d weeks
pt_PT[0]: %d semana
pt_PT[1]: %d semanas

note: translators: number of yearls
en: %d year | %d years
pt_PT[0]: %d ano
pt_PT[1]: %d anos

note: translators: Coupon % off.
en: %d%% off
pt_PT: %d %% de desconto

en: %s Tax Region
pt_PT: %s Região fiscal

[ctx: %s = human-readable time difference]
note: translators: %s: human-readable time difference
en: %s ago
pt_PT: %s atrás

note: translators: attribute.
en: %s can't be blank.
pt_PT: %s não pode ficar em branco.

note: translators: field name.
en: %s is invalid.
pt_PT: %s é inválido.

note: translators: attribute.
en: %s is no longer purchasable.
pt_PT: %s não pode mais ser comprado.

note: translators: attribute.
en: %s is not available with subscriptions.
pt_PT: %s não está disponível nas subscrições.

note: translators: attribute.
en: %s is too high.
pt_PT: %s é muito alto.

en: %s item | %s items
pt_PT[0]: %s item
pt_PT[1]: %s itens

note: translators: attribute.
en: %s must be a number.
pt_PT: %s deve ser um número.

en: %s not found
pt_PT: %s não encontrado

en: %s off
pt_PT: %s desativado

note: translators: Manual payment method.
en: %s selected for check out.
pt_PT: %s selecionado(s) para check-out.

en: %s%% off
pt_PT: %s %% de desconto

en: (Not in this example order, but will be conditionally displayed)
pt_PT: (Não neste pedido de exemplo, mas será apresentado condicionalmente)

en: (no title)
pt_PT: (sem título)

en: + %d more
pt_PT: + %d mais

en: 1 Day
pt_PT: 1 dia

en: 1 Hour
pt_PT: 1 hora

en: 1 week
pt_PT: 1 semana

en: 1.5 Days
pt_PT: 1,5 dias

en: 12 Hours
pt_PT: 12 horas

en: 2 Days
pt_PT: 2 dias

en: 2 Hours
pt_PT: 2 horas

en: 3 Days
pt_PT: 3 dias

en: 3 Hours
pt_PT: 3 horas

en: 4 Days
pt_PT: 4 dias

en: 5 Days
pt_PT: 5 dias

en: 6 Days
pt_PT: 6 dias

en: 6 Hours
pt_PT: 6 horas

en: 69% of shoppers abandon their checkouts before completing a purchase. Recover lost revenue with automated, high-converting emails.
pt_PT: 69% dos compradores abandonam seus checkouts antes de concluir uma compra. Recupere a receita perdida com e-mails automatizados de alta conversão.

en: A display name for file.
pt_PT: Um nome de apresentação para o ficheiro.

en: A limit on the number of items to be returned, between 1 and 100.
pt_PT: Um limite no número de itens a serem devolvidos, entre 1 e 100.

en: A limit on the number of records returned
pt_PT: Um limite para o número de registos devolvidos

en: A link to your privacy policy page.
pt_PT: Uma hiperligação para a sua página de política de privacidade.

en: A name for this bump that will be visible to customers.
pt_PT: Um nome para esta oferta adicional(bump) que ficará visível para os clientes.

en: A name for this bump that will be visible to customers. If empty, the product name will be used.
pt_PT: Um nome para essa oferta adicional/bump que ficará visível para os clientes. Se estiver vazio, o nome do produto será usado.

en: A name for your product group.
pt_PT: Um nome para seu grupo de produtos.

en: A name for your product group. It is not shown to customers.
pt_PT: Um nome para seu grupo de produtos. Não é mostrado aos clientes.

en: A name for your product.
pt_PT: Um nome para o seu produto.

en: A price with this currency and recurring interval already exists. Please create a new product to create this price.
pt_PT: Já existe um preço com esta moeda e intervalo recorrente. Por favor, crie um novo produto para criar este preço.

en: A product purchase will be automatically synced with this item.
pt_PT: A compra de um produto será sincronizada automaticamente com este item.

en: A short description for your product that is displayed on product and instant checkouts.
pt_PT: Uma breve descrição do seu produto que é apresentada no produto e nos checkouts instantâneos

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
pt_PT: Uma única coluna dentro de um bloco de colunas.

en: A specific product id.
pt_PT: Um ID de produto específico.

en: A specific product name.
pt_PT: Um nome de produto específico.

en: A valid file URL.
pt_PT: Um URL de ficheiro válido.

en: ABN Number
pt_PT: Identificação ABN

en: AND
pt_PT: E

en: API Token
pt_PT: Token API

en: AU ABN Label
pt_PT: Etiqueta AU ABN

en: Abandoned
pt_PT: Abandonado

en: Abandoned Checkout
pt_PT: Check-out abandonado

en: Abandoned Checkout #1
pt_PT: Checkout abandonado #1

en: Abandoned Checkout #2
pt_PT: Checkout abandonado #2

en: Abandoned Checkout #3
pt_PT: Checkout abandonado #3

en: Abandoned Checkout Discount
pt_PT: Desconto de checkout abandonado

en: Abandoned Checkouts
pt_PT: Check-outs abandonados

en: Accept the order and apply reverse charge.
pt_PT: Aceitar o pedido e aplicar a autoliquidação.

en: Accept the order but don’t apply reverse charge.
pt_PT: Aceitar a encomenda, mas não aplicar a autoliquidação.

en: Account
pt_PT: Conta

en: Account Details
pt_PT: Dados da conta

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Activation
pt_PT: Activação

en: Activation Limit
pt_PT: Limite de ativação

en: Activation deleted.
pt_PT: Ativação eliminada.

en: Activation updated.
pt_PT: Ativação atualizada.

en: Activations
pt_PT: Ativações

en: Active
pt_PT: Ativo

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add  Amount
pt_PT: Adicionar montante

en: Add A Buy Link
pt_PT: Adicionar um link de compra

en: Add A Condition
pt_PT: Adicionar uma condição

en: Add A Price
pt_PT: Adicione um preço

en: Add A Restriction
pt_PT: Adicionar uma restrição

en: Add A Title…
pt_PT: Adicionar um título...

en: Add Amount
pt_PT: Adicionar montante

en: Add Another Coupon
pt_PT: Adicionar outro cupão

en: Add Another Price
pt_PT: Adicionar outro preço

en: Add Another Processor
pt_PT: Adicionar outro processador de pagamento.

en: Add Another Product
pt_PT: Adicionar outro produto

en: Add Condition
pt_PT: Adicionar condição

en: Add Conditions
pt_PT: Adicionar condições

en: Add Coupon Code
pt_PT: Adicionar código de cupão

en: Add Customer
pt_PT: Adicionar cliente

en: Add Downloads
pt_PT: Adicionar downloads

en: Add External Link
pt_PT: Adicionar ligação externa

en: Add Filter
pt_PT: Adicionar filtro

en: Add Free Trial
pt_PT: Adicionar teste/periodo  gratuito

en: Add From URL
pt_PT: Adicionar de URL

en: Add Image
pt_PT: Adicionar imagem

en: Add Integration
pt_PT: Adicionar integração

en: Add Link
pt_PT: Adicionar ligação

en: Add Media
pt_PT: Adicionar mídia

[ctx: Cart]
en: Add New
pt_PT: Adicionar novo

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
pt_PT: Adicionar novo

en: Add New
pt_PT: Adicionar novo

en: Add New Integration
pt_PT: Adicionar nova integração

en: Add New Product
pt_PT: Adicionar novo produto

en: Add New Upgrade Group
pt_PT: Adicionar novo grupo de atualização

en: Add Payment Method
pt_PT: Adicionar método de pagamento

en: Add Product
pt_PT: Adicionar produto

en: Add Product Image
pt_PT: Adicionar imagem do produto

en: Add Product Restriction
pt_PT: Adicionar restrição de produto

en: Add Promotion Code
pt_PT: Adicionar código promocional

en: Add Suggested Donation Amount
pt_PT: Adicionar o valor do donativo sugerido

en: Add To Cart
pt_PT: Adicionar ao carrinho

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
pt_PT: Botão Adicionar ao carrinho

en: Add To Cart Button Shortcode
pt_PT: Shortcode do botão Adicionar ao carrinho

en: Add User Role
pt_PT: Adicionar função de utilizador.

en: Add WordPress User Role
pt_PT: Adicionar função de utilizador do WordPress

en: Add a checkout form
pt_PT: Adicionar um formulário de checkout

en: Add a descirption that will get your customers excited about the offer.
pt_PT: Adicione uma descrição que deixe seus clientes entusiasmados com a oferta.

en: Add a description
pt_PT: Adicione uma descrição

en: Add a discount incentive for abandoned cart.
pt_PT: Adicione um incentivo de desconto para carrinho abandonado.

en: Add a tab name
pt_PT: Adicionar um nome de separador

en: Add a title…
pt_PT: Adicionar um título...

en: Add additional information to receipts and invoices.
pt_PT: Acrescentar informações adicionais aos recibos e facturas.

en: Add buy and cart buttons
pt_PT: Adicionar botões de compra e carrinho

en: Add cart and buy buttons to your site.
pt_PT: Adicione carrinho e botões de compra ao seu site.

en: Add custom manual tax rates for specific countries.
pt_PT: Adicione taxas de impostos manuais personalizadas para países específicos.

en: Add new Cart
pt_PT: Adicionar novo carrinho

en: Add new Checkout Form
pt_PT: Adicionar novo formulário de checkout

en: Add some checkbox text...
pt_PT: Adicionar um texto de caixa de verificação...

en: Add some conditions to display this bump.
pt_PT: Adicione algumas condições para exibir esta oferta adicional/bump.

en: Add some products to this upgrade group. A customer who has purchased one of these products can switch between others in this group.
pt_PT: Adicione alguns produtos a este grupo de atualização. Um cliente que tenha adquirido um destes produtos pode alternar entre outros neste grupo.

en: Add some text...
pt_PT: Adiconar algum texto...

en: Add text…
pt_PT: Adicionar texto...

en: Add the user role of the user who purchased the product.
pt_PT: Adicione a função/papel do utilizador que comprou o produto.

en: Add this product to a group with others you want the purchaser to switch between.
pt_PT: Adicione este produto a um grupo com outros que você deseja que o comprador alterne.

en: Add title…
pt_PT: Adicionar título...

en: Add your API token to connect to SureCart.
pt_PT: Adicione seu token de API para conectar ao SureCart.

en: Add your description...
pt_PT: Adicione a sua descrição...

en: Add your title...
pt_PT: Adicione o seu título...

en: Added
pt_PT: Adicionado

en: Additional Order Data
pt_PT: Dados adicionais do pedido.

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Address Placeholder
pt_PT: Placeholder para Endereço

en: Admin unrevokes a purchase
pt_PT: O administrador cancela uma compra

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Advanced Settings
pt_PT: Configurações avançadas

en: Advanced settings for abandoned checkouts
pt_PT: Definições avançadas para checkouts abandonados.

en: Albanian Lek
pt_PT: albanês lek

en: Algerian Dinar
pt_PT: dinar argelino

en: All
pt_PT: Todos

en: All Cancellation Attempts
pt_PT: Todas as Tentativas de Cancelamento

en: All Carts
pt_PT: Todos os Carrinhos

en: All Checkout Forms
pt_PT: Todos os formulários de checkout

en: All of these items are in the cart.
pt_PT: Todos estes itens estão no carrinho.

en: Allow Coupon
pt_PT: Permitir cupão

en: Allow Subscription Cancellations
pt_PT: Permitir cancelamentos de subscrições

en: Allow Subscription Changes
pt_PT: Permitir alterações na subscrição

en: Allow Subscription Quantity Changes
pt_PT: Permitir alterações na quantidade da subscrição

en: Allow custom amount to be entered
pt_PT: Permitir a introdução de um montante personalizado

en: Allow customers to pay what they want
pt_PT: Permita que os clientes paguem o que quiserem

en: Allow line item quantities to be editable.
pt_PT: Permitir que as quantidades dos itens de linha sejam editáveis.

en: Allow line items to be removed.
pt_PT: Permitir a remoção de itens de linha.

en: Also enable abandoned checkouts in test mode.
pt_PT: Activar também as verificações de abandono de checkout no modo de teste.

en: Always Show Cart (Menu Only)
pt_PT: Mostrar sempre o carrinho (apenas no menu)

en: Always show cart
pt_PT: Mostrar sempre o carrinho

en: Amount
pt_PT: Montante

en: Amount (in the currency of the price) that will be taken off line items associated with this bump.
pt_PT: Montante (na moeda do preço) que será retirado dos itens de linha associados a essa oferta adicional/bump.

en: Amount Due
pt_PT: Montante a pagar

en: Amount Off
pt_PT: Desconto aplicado

en: Amount Paid
pt_PT: Montante pago

en: Amount Refunded
pt_PT: Valor Reembolsado

en: An error occurred
pt_PT: Ocorreu m erro

en: An error occurred while processing the card. Check the card details are correct or use a different card.
pt_PT: Ocorreu um erro ao processar o cartão. Verifique se os dados do cartão estão correctos ou utilize um cartão diferente.

en: An invoice cannot be generated for the specified customer as there are no pending invoice items. Check that the correct customer is being specified or create any necessary invoice items first.
pt_PT: Não é possível gerar uma factura para o cliente especificado porque não existem itens de factura pendentes. Verifique se está a ser especificado o cliente correcto ou crie primeiro os itens de factura necessários.

en: An invoice cannot be generated for the specified subscription as there are no pending invoice items. Check that the correct subscription is being specified or create any necessary invoice items first.
pt_PT: Não é possível gerar uma factura para a subscrição especificada porque não existem itens de factura pendentes. Verifique se está a ser especificada a subscrição correcta ou crie primeiro os itens de factura necessários.

en: An upgrade groups is how you define upgrade and downgrade paths for your customers. It is based on products they have previously purchased.
pt_PT: Um grupo de upgrade é como você define os caminhos de upgrade e downgrade para seus clientes. É baseado em produtos que eles compraram anteriormente.

en: Angolan Kwanza
pt_PT: Kwanza angolano

en: Another step will appear after submitting your order to complete your purchase details.
pt_PT: Depois de submeter o seu pedido, aparecerá um outro passo para completar os detalhes da sua compra.

en: Answer created.
pt_PT: Resposta criada.

en: Answer updated.
pt_PT: Resposta atualizada.

en: Any Customer
pt_PT: Qualquer cliente

en: Any of these items are in the cart.
pt_PT: Qualquer um destes itens está no carrinho.

en: Any price
pt_PT: Qualquer preço

en: Api Token
pt_PT: Token de API

en: Api token
pt_PT: Token de API

en: Application UI Icon Pack
pt_PT: Pacote ícones IU da aplicação

en: Applied
pt_PT: Aplicado

en: Applied Balance
pt_PT: Saldo Aplicado

en: Applied to balance
pt_PT: Aplicado/utilizado no saldo disponível

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Apply Coupon
pt_PT: Aplicar cupão

en: Approve
pt_PT: Aprovar

en: Archive
pt_PT: Arquivo

en: Archive %s? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
pt_PT: Arquivar %s ? Este produto não poderá ser adquirido e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: Archive this bump? This bump will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
pt_PT: Arquivar esta oferta adicional/bump? Esta oferta adicional/bump não poderá ser adquirida e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: Archive this price? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
pt_PT: Arquivar este preço? Este produto não poderá ser adquirido e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: Archived
pt_PT: arquivado

en: Archived On
pt_PT: Arquivado em

en: Archived.
pt_PT: Arquivado.

en: Are you sure you want remove this product image?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende remover esta imagem do produto?

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
pt_PT: Tem certeza de que deseja arquivar este cupão? Este cupão não estará disponível para compra.

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
pt_PT: Tem certeza de que deseja arquivar este produto? Isso não estará disponível para compra.

en: Are you sure you want to change the template? This will completely replace your current form.
pt_PT: Tem a certeza de que pretende alterar o modelo? Isto irá substituir completamente o seu formulário actual.

en: Are you sure you want to complete this payment plan? This will eliminate any additional payments and mark the plan as complete. You cannot undo this.
pt_PT: Tem a certeza de que pretende concluir este plano de pagamento? Esta ação eliminará quaisquer pagamentos adicionais e marcará o plano como concluído. Não é possível anular esta ação.

en: Are you sure you want to delete this coupon?
pt_PT: Tem certeza de que deseja eliminar este cupão?

en: Are you sure you want to delete this payment method?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir esta forma de pagamento?

en: Are you sure you want to delete this promotion code?
pt_PT: Tem certeza de que deseja eliminar este código promocional?

en: Are you sure you want to delete this?
pt_PT: Tem a certeza que deseja eliminar?

en: Are you sure you want to discard this condition?
pt_PT: Tem certeza de que deseja descartar esta condição?

en: Are you sure you want to discard this price?
pt_PT: Tem certeza de que deseja descartar este preço?

en: Are you sure you want to disconnect this from this customer? This will cause them to lose access to their purchases.
pt_PT: Tem certeza de que deseja desconectar este cliente? Isso fará com que eles percam o acesso às suas compras.

en: Are you sure you want to pay off subscription? This will immediately charge the customer the remaining payments on their plan.
pt_PT: Tem a certeza de que pretende pagar a subscrição? Esta ação cobrará imediatamente ao cliente os pagamentos restantes do seu plano.

en: Are you sure you want to remove the download from this product?
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover o download deste produto?

en: Are you sure you want to remove this activation? This site will no longer get updates.
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover esta ativação? Este site não receberá mais atualizações.

en: Are you sure you want to remove this integration? This will affect existing customers who have purchased this product.
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover esta integração? Isso afetará os clientes existentes que compraram este produto.

en: Are you sure you want to remove this link?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende remover esta ligação?

en: Are you sure you want to remove this logo?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende remover este logótipo?

en: Are you sure you want to remove this webhook?
pt_PT: Tem certeza de que deseja remover este webhook?

en: Are you sure you want to replace the file in this download? This may push out a new release to everyone.
pt_PT: Tem certeza de que deseja substituir o ficheiro deste download? Isso pode lançar um novo lançamento para todos.

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
pt_PT: Tem certeza de que deseja restaurar este cupão? Este cupão estará disponível para compra.

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
pt_PT: Tem certeza de que deseja restaurar este produto? Isso estará disponível para compra.

en: Are you sure you want to retry the payment? This will attempt to charge the customer.
pt_PT: Tem a certeza de que pretende tentar novamente o pagamento? Isto irá tentar cobrar ao cliente.

en: Are you sure you want to start the subscription? This will immediately charge the customer.
pt_PT: Tem certeza de que deseja iniciar a subscrição? Isso cobrará imediatamente do cliente.

en: Are you sure you wish to cancel the order?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende cancelar o pedido?

en: Are you sure you wish to cancel the pending update?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende cancelar a actualização pendente?

en: Are you sure you wish to delete this media item? This cannot be undone.
pt_PT: Tem a certeza de que deseja excluir este item de mídia? Isto não pode ser desfeito.

en: Are you sure you wish to mark the order as paid?
pt_PT: Tem certeza de que deseja marcar o pedido como pago?

en: Are you sure you wish to remove this link?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende remover esta ligação?

en: Are you sure you wish to resume this subscription?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende retomar esta subscrição?

en: Argentine Peso
pt_PT: peso argentino

en: Armenian Dram
pt_PT: Dram armênio

en: Aruban Florin
pt_PT: Florim de Aruba

en: Attempt
pt_PT: Tentar

en: Attributes
pt_PT: Atributos

en: Australia
pt_PT: Austrália

en: Australian Dollar
pt_PT: Dólar australiano

en: Auto Apply Discount
pt_PT: Aplicar desconto automaticamente

en: Automatic
pt_PT: Automático

en: Automatically lower your subscription cancellation while making customers happy and saving more revenue with Subscription Saver.
pt_PT: Reduza automaticamente o cancelamento das suas subscrições, deixando os clientes satisfeitos e obtendo mais receitas com o Subscription Saver.

en: Available for purchase
pt_PT: Disponível para compra

en: Average Order Value
pt_PT: Valor médio do pedido

en: Azerbaijani Manat
pt_PT: Manat do Azerbaijão

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Back to All Invoices
pt_PT: Voltar para todas as faturas

en: Background Color
pt_PT: Cor de fundo

en: Bahamian Dollar
pt_PT: Dólar das Bahamas

en: Balance
pt_PT: Saldo

en: Balance Transactions
pt_PT: Saldo de Transações

en: Bangladeshi Taka
pt_PT: Taka de Bangladesh

en: Barbadian Dollar
pt_PT: Dólar de Barbados

en: Begins
pt_PT: Começa

en: Belarusian Ruble
pt_PT: rublo bielorrusso

en: Belize Dollar
pt_PT: Dólar de Belize

en: Bermudian Dollar
pt_PT: Dólar das Bermudas

en: Beta Features
pt_PT: Recursos beta

en: Billing
pt_PT: Facturação

en: Billing Address
pt_PT: Endereço de facturação

en: Billing Country
pt_PT: País de faturação

en: Billing Details
pt_PT: Dados de facturação

en: Billing Email
pt_PT: E-mail de facturação

en: Billing Name
pt_PT: Nome de facturação

en: Billing Period
pt_PT: Período de facturação

en: Billing Periods
pt_PT: Períodos de facturação

en: Bills Now
pt_PT: Contas/facturas actuais

en: Bills on
pt_PT: Contas/facturas a pagamento

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
pt_PT: Tipos de bloco com os quais o padrão deve ser usado.

en: Bolivian Boliviano
pt_PT: boliviano boliviano

en: Boost Your Revenue
pt_PT: Aumente sua receita

en: Borderless
pt_PT: Sem borda

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
pt_PT: Marco conversível da Bósnia e Herzegovina

en: Both
pt_PT: Ambos

en: Both a customer and source ID have been provided, but the source has not been saved to the customer. To create a charge for a customer with a specified source, you must first save the card details.
pt_PT: Foram fornecidos um ID de cliente e de origem, mas a origem não foi guardada para o cliente. Para criar uma cobrança para um cliente com uma fonte especificada, é necessário primeiro gravar os detalhes do cartão.

en: Bottom Border
pt_PT: Border inferior

en: Brand Color
pt_PT: Cor da marca

en: Brand Settings
pt_PT: Definições da marca

en: Brazilian Real
pt_PT: real brasileiro

en: British Pound
pt_PT: Libra britânica

en: Brunei Dollar
pt_PT: Dólar de Brunei

en: BuddyBoss Group
pt_PT: Grupo BuddyBoss

en: Bulgarian Lev
pt_PT: Lev búlgaro

en: Bump
pt_PT: Bump/Adicional

en: Bump Description
pt_PT: Descrição da oferta adicional/Bump

[ctx: block title]
en: Bump Discount
pt_PT: Desconto Adicional/Complementar

en: Bump Name
pt_PT: Nome da oferta adicional/Bump

en: Bump Priority (1-5)
pt_PT: Prioridade de da oferta adicional/bump (1-5)

en: Bump archived.
pt_PT: Oferta adicional/Bump arquivado.

en: Bump deleted.
pt_PT: Oferta adicional/Bump apagado.

en: Bump un-archived.
pt_PT: Oferta adicional/Bump não arquivado.

en: Bumps
pt_PT: Ofertas adicionais / Bumps

en: Bundle Discount
pt_PT: Desconto por pacote

en: Burundian Franc
pt_PT: Franco do Burundi

en: Button
pt_PT: Botão

[ctx: block title]
en: Button
pt_PT: Botão

en: Button Size
pt_PT: Dimensão do botão

en: Button Text
pt_PT: Texto do botão

en: Button Type
pt_PT: Tipo de botão

en: Button text
pt_PT: Texto do botão

[ctx: block title]
en: Buy Button
pt_PT: Botão de Comprar

en: Buy Button Shortcode
pt_PT: Botão Comprar Shortcode

en: Buy Link
pt_PT: Link de compra

en: Buy Now
pt_PT: Comprar agora

en: Buy me coffee!
pt_PT: Paga-me um café!

note: translators: Customer name.
en: By %s
pt_PT: Por %s

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
pt_PT: Ao atualizar ou cancelar o seu plano, o utilizador aceita <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> and <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>
pt_PT: Alterar o método de pagamento

en: CA GST Label
pt_PT: Etiqueta CA GST

en: Cache cleared.
pt_PT: Cache limpo.

en: Call to action
pt_PT: Chamada para ação (CTA)

en: Cambodian Riel
pt_PT: Riel cambojano

en: Camping & Hiking Icons
pt_PT: Ícones de campismo e caminhadas

en: Can you tell us a little more?
pt_PT: Pode partilhar conosco um pouco mais?

en: Can't be blank.
pt_PT: Não pode ficar em branco.

en: Can't be empty.
pt_PT: Não pode estar vazio.

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Canada GST/HST
pt_PT: Canadá GST/HST

en: Canadian Dollar
pt_PT: Dólar canadense

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cancel Link
pt_PT: Link de cancelamento

en: Cancel Order
pt_PT: Cancelar pedido

en: Cancel Pending Update
pt_PT: Cancelar atualização pendente

en: Cancel Subscription
pt_PT: Cancelar subscrição

en: Cancel Subscriptions After
pt_PT: Cancelar subscrições após

en: Cancel behavior. Either pending or immediate.
pt_PT: Cancele o comportamento. Pendente ou imediato.

en: Canceled
pt_PT: Cancelado

en: Cancellation Acts
pt_PT: Termos e condições de cancelamento.

en: Cancellation Attempts
pt_PT: Tentativas de Cancelamento

en: Cancellation Insights
pt_PT: Insights de Cancelamento

en: Cancellation Reason
pt_PT: Motivo de cancelamento

en: Cancellation Survey
pt_PT: Questionário de cancelamento.

en: Cancellation survey options.
pt_PT: Opções para o questionário de cancelamento.

en: Cancellations
pt_PT: Cancelamentos

en: Cancellations Happen
pt_PT: Os cancelamentos acontecem

en: Cancels
pt_PT: Cancela

en: Cancels on
pt_PT: Cancela em

en: Cape Verdean Escudo
pt_PT: escudo cabo-verdiano

[ctx: block title]
en: Card
pt_PT: Cartão

en: Card Title
pt_PT: Título do cartão

en: Cart
pt_PT: Carrinho

[ctx: Cart title]
en: Cart
pt_PT: Carrinho

[ctx: post type singular name]
en: Cart
pt_PT: Carrinho

[ctx: block title]
en: Cart
pt_PT: Carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
pt_PT: Item adicional/bump do carrinho de compras

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
pt_PT: Cupão do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Header
pt_PT: Cabeçalho do carrinho

en: Cart Icon Type
pt_PT: Tipo de ícone do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Items
pt_PT: Itens do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Menu Icon
pt_PT: Ícone do menu do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Message
pt_PT: Mensagem do carrinho

en: Cart Recovery Link
pt_PT: Link de Recuperação do Carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
pt_PT: Botão de submissão do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
pt_PT: Subtotal do carrinho

en: Cart published privately.
pt_PT: Carrinho publicado em particular.

en: Cart published.
pt_PT: Carrinho publicado.

en: Cart reverted to draft.
pt_PT: Carrinho revertido para rascunho.

en: Cart scheduled.
pt_PT: Carrinho agendado.

en: Cart updated.
pt_PT: Carrinho atualizado.

[ctx: post type general name]
en: Carts
pt_PT: Carrinhos

en: Carts list
pt_PT: Lista de carrinhos

en: Carts list navigation
pt_PT: Navegação na lista de carrinhos

en: Cayman Islands Dollar
pt_PT: Dólar das Ilhas Cayman

en: Central African Cfa Franc
pt_PT: Franco Cfa da África Central

en: Cfp Franc
pt_PT: Franco Cfp

en: Change
pt_PT: Mudar

en: Change Payment Method
pt_PT: Alterar o método de pagamento

en: Change Product
pt_PT: Alterar produto

en: Change Product And Increase Quantity
pt_PT: Alterar o produto e aumentar a quantidade

en: Change Product Decrease Quantity
pt_PT: Alterar quantidade de diminuição do produto

en: Change Renewal Date
pt_PT: Alterar a data de renovação

en: Change Template
pt_PT: Modificar modelo

en: Change Template to Full Height
pt_PT: Alterar o template para altura total

en: Change cart settings.
pt_PT: Alterar as definições do carrinho.

en: Change how your store manages EU VAT collection and validation.
pt_PT: Altere a forma como a sua loja gere a cobrança e a validação do NIF na UE.

en: Change this if you want the store to be in a different time zone than your server.
pt_PT: Altere esta opção se pretender que a loja esteja num fuso horário diferente do seu servidor.

en: Change your checkout spam protection and security settings.
pt_PT: Alterar as definições de segurança e protecção contra spam do checkout.

en: Change your plugin performance settings.
pt_PT: Altere as configurações de desempenho do plug-in.

en: Change your plugin uninstall settings.
pt_PT: Altere as configurações de desinstalação do plug-in.

en: Charge
pt_PT: Cobrar

en: Charge setup fee during free trial
pt_PT: Cobrar taxa de instalação durante a avaliação gratuita

en: Charge tax on this product
pt_PT: Cobrar imposto sobre este produto

en: Charges
pt_PT: Cobranças

[ctx: block title]
en: Checkbox
pt_PT: Caixa de verificação

en: Checkbox Text
pt_PT: Texto da caixa de verificação

en: Checked By Default
pt_PT: Selecionado por defeito

en: Checked by default
pt_PT: Marcado por defeito

en: Checkout Details
pt_PT: Detalhes do checkout

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
pt_PT: Erros no checkout

en: Checkout Form
pt_PT: Formulário de Checkout

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
pt_PT: Formulário de checkout

[ctx: block title]
en: Checkout Form
pt_PT: Formulário de check-out

en: Checkout Form published privately.
pt_PT: Formulário de Checkout publicado em modo privado.

en: Checkout Form published.
pt_PT: Formulário de Checkout publicado.

en: Checkout Form reverted to draft.
pt_PT: Formulário de checkout revertido para rascunho.

en: Checkout Form scheduled.
pt_PT: Formulário de check-out agendado.

en: Checkout Form updated.
pt_PT: Formulário de Check-out atualizado.

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
pt_PT: Formulários de checkouts

en: Checkout Forms list
pt_PT: Lista de formulários de checkout

en: Checkout Forms list navigation
pt_PT: Navegação na lista de formulários de checkout

en: Checkout Recovery Rate
pt_PT: Taxa de Recuperação do Check-out

en: Chilean Peso
pt_PT: peso chileno

en: Chinese Renminbi Yuan
pt_PT: Chinês Renminbi Yuan

en: Choose
pt_PT: Escolher

en: Choose "Dark" if your theme already has a dark background.
pt_PT: Escolha "Escuro" se o seu tema já tiver um fundo escuro.

en: Choose A  Product
pt_PT: Seleccionar um produto

en: Choose A Donation Product
pt_PT: Escolha um produto de doação

en: Choose A Starting Design
pt_PT: Escolher um design inicial

en: Choose An Invoice Product
pt_PT: Seleccionar um produto de facturação

en: Choose An Item
pt_PT: Escolha um item

en: Choose a form
pt_PT: Seleccionar um formulário

en: Choose a product
pt_PT: Escolha um produto

en: Choose a trial end date
pt_PT: Seleccionar uma data de fim do período de trial/experimentação

en: Choose a type
pt_PT: Escolha um tipo

en: Choose the checkout behavior when VAT verification fails.
pt_PT: Escolha o comportamento da finalização do pedido quando a verificação do número de contribuinte (NIF) falhar.

en: Choose the style of order numbers.
pt_PT: Seleccionar o estilo dos números de pedido/encomenda

en: City Placeholder
pt_PT: Placeholder para Cidade

en: Clear Account Cache
pt_PT: Limpar cache da conta

en: Clear Test Data
pt_PT: Limpar dados de teste

en: Clear out all of your test data with one-click.
pt_PT: Limpe todos os seus dados de teste com um clique.

en: Click here to add some radio text...
pt_PT: Clique aqui para adicionar um texto na seleção por rádio...

en: Closed Text
pt_PT: Texto fechado

en: Code
pt_PT: Código

en: Collapsed
pt_PT: Colapsado

en: Collapsed By Default
pt_PT: Recolhido por defeito

en: Collapsed On Mobile
pt_PT: Recolher em dispositivos móveis

en: Collapsible
pt_PT: Dobrável

en: Collect Canada GST/HST
pt_PT: Cobrar Canada GST/HST

en: Collect EU VAT
pt_PT: Cobrar o IVA da UE

en: Collect Tax
pt_PT: Cobrar impostos

en: Colombian Peso
pt_PT: peso colombiano

en: Color Settings
pt_PT: Definições de cor

en: Column settings
pt_PT: Definições de coluna

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Coming soon...
pt_PT: Em breve...

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Comment Prompt
pt_PT: Comentário solicitado.

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
pt_PT: O comércio no WordPress nunca foi tão fácil, rápido ou flexível.

en: Comorian Franc
pt_PT: franco comorense

en: Compare at price
pt_PT: Comparar preços

en: Complete Installation
pt_PT: Instalação completa

en: Complete Signup
pt_PT: Registo concluído

en: Complete Subscription
pt_PT: Concluir/Completar subscrição

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
pt_PT: Remova completamente todos os dados do plug-in quando excluído. Isto não pode ser desfeito.

en: Conditional
pt_PT: Condicional

[ctx: block title]
en: Conditional
pt_PT: Condicional

en: Conditions
pt_PT: Condições

en: Configure Conditions
pt_PT: Configurar as condiçes

en: Configure different visibility conditions to control when the contents appear to customers.
pt_PT: Configurar diferentes condições de visibilidade para definir quando o conteúdo aparece para os clientes.

en: Configure your order numbering style.
pt_PT: Configurar o estilo de numeração de pedido/encomenda.

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Confirm Charge
pt_PT: Confirmar o pagamento

en: Confirming Payment
pt_PT: Confirmação do pagamento

en: Congolese Franc
pt_PT: franco congolês

en: Connect a user
pt_PT: Conectar um utilizador

en: Connected processors
pt_PT: processadores conectados

en: Connection
pt_PT: Conexão

en: Connection Details
pt_PT: Detalhes da conexão

en: Connection Settings
pt_PT: Configurações de conexão

en: Contact Information
pt_PT: Informações de contacto

en: Contact support for additional help
pt_PT: Entre em contato com o suporte para obter ajuda adicional

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Copied to clipboard.
pt_PT: Copiado para a área de transferência.

en: Copied!
pt_PT: Copiado!

en: Copy
pt_PT: cópia de

en: Copy Links
pt_PT: Copiar Links

en: Costa Rican Colón
pt_PT: Colón da Costa Rica

en: Could not cancel subscription.
pt_PT: Não foi possível cancelar a subscrição.

en: Could not complete the payment. Please check the order for additional details.
pt_PT: Não foi possível concluir o pagamento. Consulte o pedido para obter mais informações.

en: Could not complete the request. Please try again.
pt_PT: Não foi possível concluir a solicitação. Por favor, tente novamente.

en: Could not download the file.
pt_PT: Não foi possível descarregar o arquivo.

en: Could not start subscription.
pt_PT: Não foi possível iniciar a subscrição.

en: Could not un-cancel subscription.
pt_PT: Não foi possível retirar o cancelamento da subscrição.

en: Country
pt_PT: País

en: Country Placeholder
pt_PT: Placeholder para País

en: Country-Specific VAT Registrations
pt_PT: Registos de IVA específicos do país

en: Coupon
pt_PT: Cupão

[ctx: block title]
en: Coupon
pt_PT: Cupão

en: Coupon Applied
pt_PT: Cupão aplicado

en: Coupon Code
pt_PT: Código de cupão

en: Coupon Name
pt_PT: Nome do cupão

en: Coupon created.
pt_PT: Cupão criado.

en: Coupon is valid for
pt_PT: O cupão é válido para

en: Coupon updated.
pt_PT: Cupão actualizado.

en: Coupon(s)
pt_PT: Cupões

en: Coupon:
pt_PT: Cupão:

en: Coupons
pt_PT: Cupões

en: Course Access
pt_PT: Acesso ao curso

en: Create
pt_PT: Criar

en: Create A Buy Link
pt_PT: Criar um link de compra

en: Create A Form
pt_PT: Criar um formulário

en: Create A Product
pt_PT: Criar um produto

en: Create Buy Button
pt_PT: Criar botão de compra

en: Create Coupon
pt_PT: Criar cupão

en: Create Form
pt_PT: Criar formulário

en: Create Invoice
pt_PT: Criar factura

en: Create Manual Payment Method
pt_PT: Criar método de pagamento manual

en: Create New Coupon
pt_PT: Criar novo cupão

en: Create New Customer
pt_PT: Criar novo cliente

en: Create New Form
pt_PT: Criar novo formulário

en: Create New Order Bump
pt_PT: Criar nova oferta adicional/bump

en: Create New Product
pt_PT: Criar novo produto

en: Create Price
pt_PT: Criar Preço

en: Create Product
pt_PT: Criar produto

en: Create Product Group
pt_PT: Criar grupo de produtos

en: Create Upgrade Group
pt_PT: Criar grupo de atualização

en: Create a Checkout Form
pt_PT: Criar um formulário de checkout

en: Create a new checkout form.
pt_PT: Crie um novo formulário de checkout.

en: Create products
pt_PT: Criar produtos

en: Create products to start selling.
pt_PT: Crie produtos para começar a vender.

en: Create this customer in test mode if you are going to use this account for test mode purchasing.
pt_PT: Crie este cliente no modo de teste se for usar esta conta para compras no modo de teste.

en: Created
pt_PT: Criada

en: Created On
pt_PT: Criado em

en: Created at timestamp
pt_PT: Criado na data e hora

en: Created on %s
pt_PT: Criado em %s

en: Credit
pt_PT: Crédito

en: Credit Balance
pt_PT: Saldo do crédito

en: Credit Card
pt_PT: Cartão de crédito

en: Credit Card selected for check out.
pt_PT: Cartão de crédito seleccionado para o check-out.

en: Croatian Kuna
pt_PT: Kuna croata

en: Current
pt_PT: Actual

en: Current Plan
pt_PT: Plano actual

en: Current Release
pt_PT: Versão actual

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Custom Amount
pt_PT: Montante personalizado

en: Custom Button
pt_PT: Botão personalizado

en: Custom Call to action
pt_PT: Chamada para ação (CTA) personalizada

en: Custom Thank You Page
pt_PT: Página de agradecimento personalizada

en: Custom amount
pt_PT: Montante personalizado

en: Custom base
pt_PT: Base personalizada

en: Custom payment method name
pt_PT: Nome personalizado do método de pagamento

en: Customer
pt_PT: Cliente

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
pt_PT: Dados de facturação do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Charges
pt_PT: Cobranças do cliente

en: Customer Credit
pt_PT: Crédito do  cliente

en: Customer Dashboard
pt_PT: Painel do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
pt_PT: Painel de controlo do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
pt_PT: Botão do painel de controlo do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
pt_PT: Página do painel de controlo do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
pt_PT: Páginas do painel de controlo do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
pt_PT: Separador Painel de controlo do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
pt_PT: Separadores do painel de controlo do cliente

en: Customer Details
pt_PT: Detalhes do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
pt_PT: Descarregamentos/downloads do cliente

en: Customer Email
pt_PT: Email do cliente

en: Customer Emails
pt_PT: Emails de clientes

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
pt_PT: Facturas de clientes

en: Customer Name
pt_PT: Nome do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Orders
pt_PT: Pedidos dos clientes

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
pt_PT: Métodos de pagamento do cliente

en: Customer Purchase Limit
pt_PT: Limite de compras do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
pt_PT: Endereço fiscal e de envio do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
pt_PT: Subscrições dos clientes

en: Customer can select multiple options.
pt_PT: O cliente pode seleccionar várias opções.

en: Customer can select multiple prices.
pt_PT: O cliente pode selecionar vários preços.

en: Customer created.
pt_PT: Cliente criado.

en: Customer must purchase all options.
pt_PT: O cliente deve adquirir todas as opções.

en: Customer must purchase all products
pt_PT: O cliente deve adquirir todos os produtos

en: Customer must select one of the options.
pt_PT: O cliente deve seleccionar uma das opções.

en: Customer must select one price from the options.
pt_PT: O cliente deve seleccionar um preço entre as opções.

en: Customer updated.
pt_PT: Cliente atualizado.

en: Customers
pt_PT: Clientes

en: Customers will be able to cancel their subscriptions from the customer portal. You can configure what happens when a subscription cancellation happens from the Subscriptions settings page.
pt_PT: Os clientes poderão cancelar as suas subscrições a partir do portal do cliente. Pode configurar o que acontece quando uma subscrição é cancelada a partir da página de definições das subscrições.

en: Customers will be able to change subscription quantities from the customer portal.
pt_PT: Os clientes poderão alterar as quantidades de subscrição a partir do portal do cliente.

en: Customers will be able to switch pricing plans from the customer portal. You can configure what happens when a subscription change happens from the Subscriptions settings page.
pt_PT: Os clientes podem mudar de plano de preços a partir do portal do cliente. Pode configurar o que acontece quando uma subscrição é alterada na página de definições de Subscrições.

en: Customers will enter this discount code at checkout. Leave this blank and we will generate one for you.
pt_PT: Os clientes introduzem este código de desconto no checkout. Deixe este campo em branco e geramos um para si.

en: Customize
pt_PT: Personalizar

en: Customize forms
pt_PT: Personalizar formulários

en: Customize how your brand appears globally across SureCart. Your logo and colors will be used on hosted pages and emails that are sent to your customers.
pt_PT: Personalize a forma como a sua marca aparece globalmente no SureCart. O seu logótipo e cores serão utilizados nas páginas alojadas e nos e-mails enviados aos seus clientes.

en: Customize the content of each notification that is sent to your customers.
pt_PT: Personalize o conteúdo de cada notificação que é enviada aos seus clientes.

en: Customize the width for all elements that are assigned to the center or wide columns.
pt_PT: Personalize a largura de todos os elementos atribuídos às colunas centrais ou largas.

en: Customize your checkout forms with a no-code experience.
pt_PT: Personalize seus formulários de checkout com uma experiência sem código.

en: Czech Koruna
pt_PT: coroa tcheca

en: Daily
pt_PT: Diário

en: Danish Krone
pt_PT: coroa dinamarquesa

en: Dark
pt_PT: Escuro

[ctx: Page title]
en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Data Export
pt_PT: Exportação de dados

en: Data collection settings for GDPR.
pt_PT: Definições de recolha de dados para o RGPD.

en: Date
pt_PT: Data

en: Day
pt_PT: Dia

en: Days
pt_PT: Dias

en: Decrease quantity
pt_PT: Diminuir quantidade

en: Default
pt_PT: Predefinição

en: Default Amount
pt_PT: Montante por defeito

en: Default Currency
pt_PT: Moeda por defeito

en: Default Price
pt_PT: Preço por defeito

en: Default country
pt_PT: País por defeito

en: Default payment method changed.
pt_PT: O método de pagamento padrão foi alterado.

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Delete Update
pt_PT: Excluir atualização

en: Delete permanently
pt_PT: Apagar permanentemente

en: Delete this coupon?
pt_PT: Eliminar este cupão?

en: Delete this payment method?
pt_PT: Excluir esta forma de pagamento?

en: Delete this promotion code?
pt_PT: Eliminar este código promocional?

en: Deleted.
pt_PT: Eliminado.

en: Deleting This is Restricted
pt_PT: Eliminar Isto é restrito

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Design & Branding
pt_PT: Design e Marca

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
pt_PT: Determina se o padrão é visível no insersor.

en: Disable
pt_PT: Desativar

en: Disable "%s"?
pt_PT: Desativar " %s "?

en: Disable or enable specific processors for this form.
pt_PT: Desactivar ou activar processadores específicos para este formulário.

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Disconnect
pt_PT: Desconectar

en: Discount
pt_PT: Desconto

en: Discount Amount
pt_PT: Valor do desconto

en: Discount Duration
pt_PT: Duração do desconto

en: Discount Expires
pt_PT: Desconto Expira

en: Discount Settings
pt_PT: Definições de desconto

en: Discounts
pt_PT: Descontos

en: Dismiss Notice
pt_PT: Dispensar Aviso

en: Display Conditions
pt_PT: Condições de visualização

en: Display Name
pt_PT: Nome de exibição

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
pt_PT: Apresentar um campo IVA/GST para a cobrança do IVA.

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
pt_PT: Mostrar um botão para adicionar um preço específico ao carrinho.

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
pt_PT: Apresentar um botão para redirecionar imediatamente para a página de checkout com o produto no carrinho.

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
pt_PT: Apresentar um botão para fazer ligação do utilizador ao seu painel de controlo do cliente.

[ctx: block description]
en: Display a card block.
pt_PT: Apresentar um bloco de cartões.

[ctx: block description]
en: Display a cart header
pt_PT: Exibir um cabeçalho de carrinho

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
pt_PT: Apresentar um campo de entrada de caixa de verificação

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
pt_PT: Exibir um formulário de checkout

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
pt_PT: Exibir um botão de formulário de checkout.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
pt_PT: Apresentar um formulário de cupão no carrinho.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
pt_PT: Apresentar um formulário de cupão.

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
pt_PT: Mostrar uma mensagem personalizada no carrinho

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
pt_PT: Mostrar um campo de recolha de nome próprio.

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
pt_PT: Mostrar um campo de recolha de apelidos.

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
pt_PT: Apresentar um botão de fim de sessão (logout).

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
pt_PT: Exibir um campo de recolha de nomes.

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
pt_PT: Apresentar um nome para o seu próprio campo de preços.

[ctx: block description]
en: Display a phone number collection field.
pt_PT: Apresentar um campo de recolha de números de telefone.

[ctx: block description]
en: Display a radio input
pt_PT: Apresentar uma entrada de seleção rádio

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
pt_PT: Apresentar uma entrada de selecção por botões de rádio. Isto é guardado com o pedido como metadados adicionais.

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
pt_PT: Apresentar um botão para submeter.

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
pt_PT: Exibir subtotal de um item de linha

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
pt_PT: Apresentar selecção por interruptor.

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
pt_PT: Mostrar uma área do formulário baseada nas condições

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
pt_PT: Apresentar uma secção de cliente de confirmação do pedido.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
pt_PT: Apresentar uma secção de resumo dos itens de linha da confirmação do pedido.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
pt_PT: Apresentar uma secção de confirmação do pedido.

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
pt_PT: Apresenta um formulário de endereço de envio. Este é utilizado para cálculos de envio e de impostos.

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
pt_PT: Exibir quaisquer erros relacionados com o checkout. Por padrão, o formulário de checkout exibe esses erros no topo. Adicione este bloco para alterar essa localização.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
pt_PT: Apresentar o conteúdo em várias colunas, com blocos adicionados a cada coluna.

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
pt_PT: Apresentar opções de pagamento expresso (Google Pay, Apple Pay, etc.)

[ctx: block description]
en: Display information for a specific session.
pt_PT: Apresenta informações para uma sessão específica.

[ctx: block description]
en: Display payment options
pt_PT: Exibir opções de pagamento

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
pt_PT: Exibir o item do carrinho de compras adicional/bump

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
pt_PT: Mostrar o subtotal do carrinho

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
pt_PT: Apresentar os totais das sessões.

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
pt_PT: Mostrar o Logótipo da loja

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
pt_PT: Mostrar as ofertas complementares do pedido.

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
pt_PT: Apresenta as subscrições de um cliente.

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
pt_PT: Apresenta um separador.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
pt_PT: Apresenta um montante de donativo para o formulário de donativo.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
pt_PT: Apresenta um montante de donativo para o utilizador escolher.

[ctx: block description]
en: Displays a form text input field. This is saved with the order as additional metadata.
pt_PT: Apresenta um campo de introdução de texto de formulário. Este é guardado com o pedido como metadados adicionais

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
pt_PT: Apresenta um campo de área de texto do formulário. Este é guardado com o pedido como metadados adicionais.

[ctx: block description]
en: Displays a form.
pt_PT: Apresenta um formulário.

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
pt_PT: Apresenta um campo de palavra-passe para permitir que um novo utilizador defina uma palavra-passe.

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
pt_PT: Apresenta uma opção de preço para um produto

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
pt_PT: Apresenta um selector de preços de produtos.

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
pt_PT: Apresenta uma secção de título/cabeçalho

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
pt_PT: Apresenta um campo de formulário para correio electrónico.

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
pt_PT: Exibe itens de linha de checkout.

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
pt_PT: Apresenta os descarregamentos/downloads do cliente.

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
pt_PT: Apresenta os detalhes de facturação dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
pt_PT: Apresenta as cobranças dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
pt_PT: Apresenta as facturas dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
pt_PT: Apresenta os pedidos dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
pt_PT: Apresenta os endereços de envio dos clientes e permite-lhes actualizar os detalhes.

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
pt_PT: Apresenta o desconto adicional/complementar do pedido.

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
pt_PT: Apresenta o imposto sobre o pedido. (se houver imposto)

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
pt_PT: Exibe o total do item na linha.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
pt_PT: Apresenta as páginas do painel de controlo do cliente

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
pt_PT: Apresenta o separador do painel de controlo dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
pt_PT: Apresenta os separadores do painel de controlo dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
pt_PT: Apresenta o painel de controlo do clientes/utilizadores

[ctx: block title]
en: Divider
pt_PT: Separador

en: Djiboutian Franc
pt_PT: Franco Djibutiano

en: Dominican Peso
pt_PT: Peso dominicano

en: Don't Cancel
pt_PT: Não Cancele

en: Don't Pause
pt_PT: Não fazer uma pausa

en: Don't cancel
pt_PT: Não cancelar

en: Don't create abandoned checkout if all products in checkout have been purchased.
pt_PT: Não criar checkouts abandonados se todos os produtos na caixa tiverem sido comprados.

en: Don't send
pt_PT: Não enviar

[ctx: block title]
en: Donation
pt_PT: Doação

[ctx: block title]
en: Donation Amount
pt_PT: Montante do donativo

en: Done
pt_PT: Realizado

en: Downgrade behavior. Either pending or immediate.
pt_PT: Comportamento de downgrade. Pendente ou imediato.

en: Downgrades Happen
pt_PT: As reduções/downgrades acontecem

en: Download Invoice
pt_PT: Transferir factura

en: Download Receipt
pt_PT: Download do Recibo

en: Download Receipt / Invoice
pt_PT: Descarregar Recibo / Fatura

en: Download added.
pt_PT: Download adicionado.

en: Download archived.
pt_PT: Download arquivado.

en: Download removed.
pt_PT: Download removido.

en: Download un-archived.
pt_PT: Download não arquivado.

en: Downloads
pt_PT: Transferências

en: Draft
pt_PT: Rascunho

en: Duplicate
pt_PT: Duplicar

en: Duration
pt_PT: Duração

en: EU VAT
pt_PT: IVA da UE

en: EU VAT Label
pt_PT: Etiqueta de IVA da UE

en: EU VAT Settings
pt_PT: Definições do NIF e IVA na UE

en: East Caribbean Dollar
pt_PT: Dólar do Caribe Oriental

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Activation
pt_PT: Editar ativação

en: Edit Bump
pt_PT: Editar oferta adicional/bump

en: Edit Cancellation Reason
pt_PT: Editar motivo de cancelamento.

en: Edit Cart
pt_PT: Editar Carrinho

en: Edit Checkout Form
pt_PT: Editar formulário de checkout

en: Edit Conditions
pt_PT: Editar condições

en: Edit Coupon
pt_PT: Editar cupão

en: Edit Customer
pt_PT: Editar cliente

en: Edit Form
pt_PT: Editar formulário

en: Edit Manual Payment Method
pt_PT: Editar o método de pagamento manual

en: Edit Order
pt_PT: Editar pedido

en: Edit Product
pt_PT: Editar produto

en: Edit Product Group
pt_PT: Editar grupo de produtos

en: Edit Promotion Code
pt_PT: Editar código promocional

en: Edit Subscription
pt_PT: Editar subscrição

en: Editable
pt_PT: Editável

en: Egyptian Pound
pt_PT: Libra egípcia

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email #%d
pt_PT: E-mail # %d

en: Email Address
pt_PT: Endereço de E-mail

en: Email Sent
pt_PT: E-mail enviado

en: Email Status
pt_PT: Status do e-mail

en: Email or username for the request
pt_PT: E-mail ou nome de utilizador para o pedido

en: Enable
pt_PT: Activar

en: Enable A Fallback Tax Rate
pt_PT: Ativar uma taxa de imposto de fallback

en: Enable Automatic Retries
pt_PT: Activar tentativas automáticas

en: Enable Cart
pt_PT: Activar o carrinho

en: Enable Mollie processor
pt_PT: Ativar o processador Mollie

en: Enable PayPal payment
pt_PT: Activar o pagamento PayPal

en: Enable Recaptcha spam protection on checkout forms.
pt_PT: Ativar a proteção contra spam Recaptcha nos formulários de checkout.

en: Enable Stripe payment
pt_PT: Activar o pagamento Stripe

en: Enable access to a BuddyBoss Group.
pt_PT: Habilite o acesso a um Grupo BuddyBoss.

en: Enable access to a LearnDash course.
pt_PT: Habilite o acesso a um curso LearnDash.

en: Enable access to a LearnDash group.
pt_PT: Habilite o acesso a um grupo LearnDash.

en: Enable access to a LifterLMS course.
pt_PT: Habilite o acesso a um curso do LifterLMS.

en: Enable access to a MemberPress membership.
pt_PT: Habilite o acesso a uma associação MemberPress.

en: Enable access to a TutorLMS course.
pt_PT: Habilite o acesso a um curso do TutorLMS.

en: Enable license creation
pt_PT: Activar a criação de licenças

en: Enable this if your business makes up to €10,000 EUR in sales to other EU countries and you only plan to submit a domestic VAT return. If enabled, your home country VAT rate will apply to all EU orders.
pt_PT: Active esta opção se a sua empresa efectuar até 10 000 euros em vendas a outros países da UE e só intencionar apresentar uma declaração de IVA nacional. Se esta opção estiver activada, a taxa de IVA do seu país de origem aplicar-se-á a todas os pedidos/encomendas da UE.

en: Enable to always show the cart button, even your cart is empty.
pt_PT: Activar para mostrar sempre o botão do carrinho, mesmo que o carrinho esteja vazio.

en: Enabled
pt_PT: Ativado

en: Enabled In Test Mode
pt_PT: Activado no modo de teste

en: Enabled Processors
pt_PT: Processadores activados

en: End Date
pt_PT: Data final

en: Ended
pt_PT: Terminou

en: Ending Balance
pt_PT: Saldo final

en: Ends on
pt_PT: Termina em

en: Ensure result set excludes specific IDs.
pt_PT: Certifique-se de que o conjunto de resultados exclua IDs específicos.

en: Ensure result set excludes specific license IDs.
pt_PT: Certifique-se de que o conjunto de resultados exclua IDs de licença específicos.

en: Enter Amount
pt_PT: Introduzir o montante

en: Enter An Amount
pt_PT: Introduzir um montante

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
pt_PT: Introduza uma base personalizada a utilizar. Tem de ser definida uma base ou o WordPress utilizará a base predefinida.

en: Enter a description...
pt_PT: Introduzir uma descrição...

en: Enter a title for your form
pt_PT: Introduza um título para o seu formulário

en: Enter a website URL
pt_PT: Introduzir o URL de um site Web

en: Enter an email
pt_PT: Introduzir um e-mail

en: Enter an phone number
pt_PT: Introduzir um número de telefone

en: Enter coupon code
pt_PT: Introduzir código de cupão

en: Enter the number of unique activations for this key. Leave blank for infinite.
pt_PT: Insira o número de ativações únicas para esta chave. Deixe em branco para infinito.

en: Enter the number of unique activations per license key. Leave blank for infinite.
pt_PT: Introduza o número de activações únicas por chave de licença. Deixe em branco para infinito.

en: Enter the sender name
pt_PT: Introduzir o nome do remetente

en: Enter your API Token
pt_PT: Digite seu token de API

en: Enter your api token
pt_PT: Introduza o seu token de API

en: Enter your api token.
pt_PT: Insira seu token de API.

en: Enter your license key
pt_PT: Introduza a sua chave de licença

en: Enter your license key to activate your plan on thie store.
pt_PT: Introduza a sua chave de licença para activar o seu plano na loja.

en: Error copying to clipboard
pt_PT: Erro ao copiar para a área de transferência

en: Error copying to clipboard.
pt_PT: Erro ao copiar para a área de transferência.

en: Error.
pt_PT: Erro.

en: Ethiopian Birr
pt_PT: birr etíope

en: European Union
pt_PT: União Europeia

en: Example Product
pt_PT: Exemplo de produto

en: Expired
pt_PT: Expirado

en: Export CSV
pt_PT: Exportar CSV

[ctx: block title]
en: Express Payment
pt_PT: Pagamento expresso

en: External Link
pt_PT: Ligação/link externa(o)

en: Failed
pt_PT: Falhou

en: Failed Payments
pt_PT: Pagamentos falhados

en: Failed to cancel subscription.
pt_PT: Falha ao cancelar a subscrição.

en: Failed to create refund.
pt_PT: Falha ao criar o reembolso.

en: Failed to save coupon.
pt_PT: Falha ao salvar cupão.

en: Failed to save.
pt_PT: Não foi possível guardar.

en: Failed to start subscription.
pt_PT: Falha ao iniciar a subscrição.

en: Failed to un-cancel subscription.
pt_PT: Falha ao retirar o cancelamento da subscrição.

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
pt_PT: Falha ao atualizar. Verifique se há erros e tente novamente.

en: Falkland Pound
pt_PT: Libra das Malvinas

en: Fallback Rate
pt_PT: Taxa de fallback

en: Featured
pt_PT: Em destaque

en: Fijian Dollar
pt_PT: Dólar de Fiji

en: File
pt_PT: Arquivo

en: Filename
pt_PT: Nome do arquivo

en: Files attached to the product.
pt_PT: Arquivos anexados ao produto.

en: Filter checkout forms list
pt_PT: Filtrar lista de formulários de checkout

en: Final Email Delay
pt_PT: Atraso final do e-mail

en: Finalizing order...
pt_PT: Finalização do pedido...

en: Find My Api Token
pt_PT: Encontrar meu token de API

en: Find a product...
pt_PT: Encontre um produto...

en: Fingerprint
pt_PT: Impressão digital

en: First Email Delay
pt_PT: Atraso do primeiro e-mail

en: First Name
pt_PT: Primeiro nome

[ctx: block title]
en: First Name
pt_PT: Nome próprio

en: First Name Help
pt_PT: Ajuda no primeiro nome

en: First Name Label
pt_PT: Etiqueta com o primeiro nome

en: First email sent when a checkout is abandoned.
pt_PT: Primeiro e-mail enviado quando um checkout é abandonado.

en: First, add some conditions for the display of this group of blocks.
pt_PT: Primeiro, adicionar algumas condições para a exibição deste grupo de blocos.

en: Fixed
pt_PT: Fixo

en: Fixed Discount
pt_PT: Desconto Fixo

en: Floating Icon
pt_PT: Ícone flutuante

en: Footer
pt_PT: Rodapé

note: translators: number of months.
en: For %d months
pt_PT: Por %d meses

en: Forever
pt_PT: Para sempre

en: Form
pt_PT: Formulário

[ctx: block title]
en: Form
pt_PT: Formulário

en: Form Highlight Color
pt_PT: Cor de destaque do formulário

en: Form ID is invalid.
pt_PT: A ID do formulário é inválido.

en: Form ID is required.
pt_PT: O ID do formulário é obrigatório.

en: Form Template
pt_PT: Modelo de formulário

en: Form Title
pt_PT: Título do formulário

en: Forms
pt_PT: Formulários

en: Fraudulent
pt_PT: Fraudulento

en: Free
pt_PT: Gratuito

en: Free Order Emails
pt_PT: Emails de Pedidos Gratuitos

en: Free Trial
pt_PT: Teste/período grátis

en: Free Trial Days
pt_PT: Dias de Teste Gratuito

en: Free Trial Ends
pt_PT: Fim da avaliação/periodo gratuito

en: Full
pt_PT: Completo

[ctx: block title]
en: Full Name
pt_PT: Nome completo

en: Full vertical height
pt_PT: Altura vertical total

en: GDPR Message
pt_PT: Mensagem do RGPD

en: GDPR Settings
pt_PT: Configurações do RGPD

en: GMT+00:00) Edinburgh
pt_PT: GMT+00:00) Edimburgo

en: GMT+00:00) Lisbon
pt_PT: GMT+00:00) Lisboa

en: GMT+00:00) London
pt_PT: GMT+00:00) Londres

en: GMT+00:00) Monrovia
pt_PT: GMT+00:00) Monróvia

en: GMT+01:00) Amsterdam
pt_PT: GMT+01:00) Amesterdão

en: GMT+01:00) Belgrade
pt_PT: GMT+01:00) Belgrado

en: GMT+01:00) Berlin
pt_PT: GMT+01:00) Berlim

en: GMT+01:00) Bern
pt_PT: GMT+01:00) Berna

en: GMT+01:00) Brussels
pt_PT: GMT+01:00) Bruxelas

en: GMT+01:00) Budapest
pt_PT: GMT+01:00) Budapeste

en: GMT+01:00) Copenhagen
pt_PT: GMT+01:00) Copenhaga

en: GMT+01:00) Ljubljana
pt_PT: GMT+01:00) Liubliana

en: GMT+01:00) Prague
pt_PT: GMT+01:00) Praga

en: GMT+01:00) Rome
pt_PT: GMT+01:00) Roma

en: GMT+01:00) Stockholm
pt_PT: GMT+01:00) Estocolmo

en: GMT+01:00) Vienna
pt_PT: GMT+01:00) Viena

en: GMT+01:00) Warsaw
pt_PT: GMT+01:00) Varsóvia

en: GMT+01:00) West Central Africa
pt_PT: GMT+01:00) África Central Ocidental

en: GMT+01:00) Zurich
pt_PT: GMT+01:00) Zurique

en: GMT+02:00) Athens
pt_PT: GMT+02:00) Atenas

en: GMT+02:00) Bucharest
pt_PT: GMT+02:00) Bucareste

en: GMT+02:00) Helsinki
pt_PT: GMT+02:00) Helsinque

en: GMT+02:00) Jerusalem
pt_PT: GMT+02:00) Jerusalém

en: GMT+02:00) Kaliningrad
pt_PT: GMT+02:00) Kaliningrado

en: GMT+02:00) Pretoria
pt_PT: GMT+02:00) Pretória

en: GMT+02:00) Sofia
pt_PT: GMT+02:00) Sófia

en: GMT+03:00) Baghdad
pt_PT: GMT+03:00) Bagdá

en: GMT+03:00) Istanbul
pt_PT: GMT+03:00) Istambul

en: GMT+03:00) Moscow
pt_PT: GMT+03:00) Moscou

en: GMT+03:00) Nairobi
pt_PT: GMT+03:00) Nairóbi

en: GMT+03:00) Riyadh
pt_PT: GMT+03:00) Riade

en: GMT+03:00) St. Petersburg
pt_PT: GMT+03:00) São Petersburgo

en: GMT+03:00) Volgograd
pt_PT: GMT+03:00) Volgogrado

en: GMT+03:30) Tehran
pt_PT: GMT+03:30) Teerã

en: GMT+04:00) Muscat
pt_PT: GMT+04:00) Mascate

en: GMT+04:00) Tbilisi
pt_PT: GMT+04:00) Tbilissi

en: GMT+04:00) Yerevan
pt_PT: GMT+04:00) Erevan

en: GMT+04:30) Kabul
pt_PT: GMT+04:30) Cabul

en: GMT+05:00) Karachi
pt_PT: GMT+05:00) Carachi

en: GMT+05:30) Kolkata
pt_PT: GMT+05:30) Calcutá

en: GMT+05:30) New Delhi
pt_PT: GMT+05:30) Nova Deli

en: GMT+05:45) Kathmandu
pt_PT: GMT+05:45) Katmandu

en: GMT+06:00) Dhaka
pt_PT: GMT+06:00) Daca

en: GMT+06:30) Rangoon
pt_PT: GMT+06:30) Rangum

en: GMT+07:00) Bangkok
pt_PT: GMT+07:00) Banguecoque

en: GMT+07:00) Hanoi
pt_PT: GMT+07:00) Hanói

en: GMT+07:00) Jakarta
pt_PT: GMT+07:00) Jacarta

en: GMT+08:00) Beijing
pt_PT: GMT+08:00) Pequim

en: GMT+08:00) Singapore
pt_PT: GMT+08:00) Singapura

en: GMT+08:00) Taipei
pt_PT: GMT+08:00) Taipé

en: GMT+09:00) Seoul
pt_PT: GMT+09:00) Seul

en: GMT+09:00) Tokyo
pt_PT: GMT+09:00) Tóquio

en: GMT+10:00) Canberra
pt_PT: GMT+10:00) Camberra

en: GMT+10:00) Port Moresby
pt_PT: GMT+10:00) Porto Moresby

en: GMT+10:00) Sydney
pt_PT: GMT+10:00) Sidney

en: GMT+11:00) New Caledonia
pt_PT: GMT+11:00) Nova Caledônia

en: GMT+11:00) Solomon Is.
pt_PT: GMT+11:00) Ilha de Salomão.

en: GMT+13:00) Nuku&#39;alofa
pt_PT: GMT+13:00) Nuku'alofa

en: GMT-01:00) Azores
pt_PT: GMT-01:00) Açores

en: GMT-01:00) Cape Verde Is.
pt_PT: GMT-01:00) Ilha de Cabo Verde.

en: GMT-02:00) Mid-Atlantic
pt_PT: GMT-02:00) Meio-Atlântico

en: GMT-03:00) Brasilia
pt_PT: GMT-03:00) Brasília

en: GMT-03:00) Greenland
pt_PT: GMT-03:00) Groenlândia

en: GMT-03:00) Montevideo
pt_PT: GMT-03:00) Montevidéu

en: GMT-03:30) Newfoundland
pt_PT: GMT-03:30) Terra Nova

en: GMT-04:00) Atlantic Time (Canada)
pt_PT: GMT-04:00) Horário do Atlântico (Canadá)

en: GMT-04:00) Puerto Rico
pt_PT: GMT-04:00) Porto Rico

en: GMT-05:00) America/Detroit
pt_PT: GMT-05:00) América/Detroit

en: GMT-05:00) America/Indiana/Marengo
pt_PT: GMT-05:00) América/Indiana/Marengo

en: GMT-05:00) America/Indiana/Petersburg
pt_PT: GMT-05:00) América/Indiana/Petersburgo

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vevay
pt_PT: GMT-05:00) América/Indiana/Vevay

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vincennes
pt_PT: GMT-05:00) América/Indiana/Vincennes

en: GMT-05:00) America/Indiana/Winamac
pt_PT: GMT-05:00) América/Indiana/Winamac

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Louisville
pt_PT: GMT-05:00) América/Kentucky/Louisville

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Monticello
pt_PT: GMT-05:00) América/Kentucky/Monticello

en: GMT-05:00) Bogota
pt_PT: GMT-05:00) Bogotá

en: GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
pt_PT: GMT-05:00) Horário do Leste (EUA e Canadá)

en: GMT-05:00) Indiana (East)
pt_PT: GMT-05:00) Indiana (Leste)

en: GMT-06:00) America/Indiana/Knox
pt_PT: GMT-06:00) América/Indiana/Knox

en: GMT-06:00) America/Indiana/Tell_City
pt_PT: GMT-06:00) América/Indiana/Tell_City

en: GMT-06:00) America/Menominee
pt_PT: GMT-06:00) América/Menominee

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Beulah
pt_PT: GMT-06:00) América/North_Dakota/Beulah

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Center
pt_PT: GMT-06:00) América/Dakota do Norte/Centro

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/New_Salem
pt_PT: GMT-06:00) América/North_Dakota/New_Salem

en: GMT-06:00) Central America
pt_PT: GMT-06:00) América Central

en: GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
pt_PT: GMT-06:00) Hora Central (EUA e Canadá)

en: GMT-06:00) Mexico City
pt_PT: GMT-06:00) Cidade do México

en: GMT-07:00) America/Boise
pt_PT: GMT-07:00) América/Boise

en: GMT-07:00) Mazatlan
pt_PT: GMT-07:00) Mazatlán

en: GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
pt_PT: GMT-07:00) Horário das montanhas (EUA e Canadá)

en: GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
pt_PT: GMT-08:00) Horário do Pacífico (EUA e Canadá)

en: GMT-09:00) Alaska
pt_PT: GMT-09:00) Alasca

en: GMT-09:00) America/Anchorage
pt_PT: GMT-09:00) América/Anchorage

en: GMT-09:00) America/Metlakatla
pt_PT: GMT-09:00) América/Metlakatla

en: GMT-09:00) America/Nome
pt_PT: GMT-09:00) América/Nome

en: GMT-09:00) America/Sitka
pt_PT: GMT-09:00) América/Sitka

en: GMT-09:00) America/Yakutat
pt_PT: GMT-09:00) América/Yakutat

en: GMT-10:00) America/Adak
pt_PT: GMT-10:00) América/Adak

en: GMT-10:00) Hawaii
pt_PT: GMT-10:00) Havaí

en: GMT-11:00) American Samoa
pt_PT: GMT-11:00) Samoa Americana

en: GMT-11:00) Midway Island
pt_PT: GMT-11:00) Ilha Midway

en: GMT-12:00) International Date Line West
pt_PT: GMT-12:00) Linha Internacional de Data Oeste

en: GST Number
pt_PT: Número GST

en: GST Registration
pt_PT: Registo GST

en: Gambian Dalasi
pt_PT: Dalasi gambiano

en: Georgian Lari
pt_PT: lari georgiano

en: Get Help
pt_PT: Obter ajuda

en: Get Started
pt_PT: Iniciar

en: Get Subscription Saver
pt_PT: Obter o Protetor de Subscrições

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
pt_PT: Comece por criar o seu primeiro produto ou criar um novo formulário de checkout.

en: Get started by selecting a form or start build a new form.
pt_PT: Comece por seleccionar um formulário ou comece a criar um novo formulário.

en: Get started with SureCart
pt_PT: Comece a usar o SureCart

en: Gibraltar Pound
pt_PT: Libra de Gibraltar

en: Go Back
pt_PT: Voltar atrás

en: Go back.
pt_PT: Voltar.

en: Grace Period
pt_PT: Período de carência

en: Group Access
pt_PT: Acesso de grupo

en: Group Name
pt_PT: Nome do grupo

en: Grow your store worry-free.
pt_PT: Aumente a sua loja sem preocupações.

en: Guatemalan Quetzal
pt_PT: Quetzal guatemalteco

en: Guinean Franc
pt_PT: franco guineense

en: Guyanese Dollar
pt_PT: Dólar da Guiana

en: Haitian Gourde
pt_PT: Gourde haitiano

en: Header Text
pt_PT: Texto do cabeçalho

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Hide %d Archived Prices
pt_PT: Ocultar %d preços arquivados

en: Hide %d Archived Promotion Codes
pt_PT: Ocultar%d  códigos de promoção arquivados

en: Home
pt_PT: Início / Home

en: Honduran Lempira
pt_PT: Lempira hondurenha

en: Honeypot
pt_PT: Pote de mel (Honeypot)

en: Hong Kong Dollar
pt_PT: Dólar de Hong Kong

en: How To Add Buttons
pt_PT: Como adicionar botões

en: Hungarian Forint
pt_PT: Florim húngaro

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sPrivacy Policy%3$3s
pt_PT: Concordo com a %2$2s Política de Privacidade %3$3s de %1$1s

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s
pt_PT: Concordo com %1$1s's %2$2s Termos %3$3s

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag, %4$4s is the opening anchor tag, %5$5s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s and %4$4sPrivacy Policy%5$5s
pt_PT: Aceito os %2$2sTermos %3$3s e %4$4s Política de privacidade %5$5s de %1$1s

en: I.E. Cash On Delivery
pt_PT: I.E. Pagamento no acto de entrega

en: I.E. Free shipping on all orders…
pt_PT: Ou seja, envio gratuito para todos os pedidos...

en: I.E. Pay with cash upon delivery.
pt_PT: Ou seja, pagamento em dinheiro no momento da entrega/serviço.

en: Icelandic Króna
pt_PT: Coroa islandesa

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: If a subscription payment fails, the subscription is marked past due. When this happens we automatically retry the payment based on our smart retry logic. If the payment is still unsuccessful after the duration set above, the subscription will be canceled.
pt_PT: Se o pagamento de uma subscrição falhar, a subscrição é marcada como vencida. Quando isto acontece, repetimos automaticamente o pagamento com base na nossa lógica de repetição inteligente. Se o pagamento continuar a não ser bem-sucedido após a duração definida acima, a subscrição será cancelada.

en: If all of these conditions are true
pt_PT: Se todas essas condições forem verdadeiras

en: If any of these conditions are true
pt_PT: Se alguma dessas condições for verdadeira

en: If enabled, apply reverse charge when applicable even when customers are in your home country.
pt_PT: Se ativado, aplicar a taxa inversa (autoliquidação) quando aplicável, mesmo quando os clientes estão no seu país de origem.

en: If enabled, require all customer’s in the EU to enter a EU VAT number when checking out.
pt_PT: Se ativado, exigir que todos os clientes na UE introduzam um número de contribuinte (NIF) da UE ao efetuar o check-out.

en: If enabled, the discount will be applied if the display conditions are satisfied, even if they do not click the bump. If disabled, the discount will only be applied if the customer clicks the order bump.
pt_PT: Se ativado, o desconto será aplicado se as condições de exibição forem satisfeitas, mesmo que o cliente não clique na oferta adicional(bump). Se desabilitado, o desconto só será aplicado se o cliente clicar no order bump.

en: If enabled, you can enter a tax rate to apply when a specific tax registration is not found.
pt_PT: Se ativado, pode inserir uma taxa de imposto a ser aplicada quando um registo de imposto específico não é encontrado.

en: If enabled, you need to configure which tax regions you have tax nexus. Tax will only be collected for tax regions that are enabled. If disabled, no tax will be collected.
pt_PT: Se estiver activado, tem de configurar as regiões fiscais em que tem nexo fiscal. O imposto só será cobrado para as regiões fiscais que estiverem activadas. Se estiver desactivado, não será cobrado qualquer imposto.

en: If enabled, your store will collect Canada GST/HST for all provinces. If you need to collect additional provincial taxes for Quebec, British Columbia, Manitoba, or Saskatchewan then you will need to additionally create separate tax registrations for these provinces.
pt_PT: Se estiver activado, a loja cobrará GST/HST do Canadá para todas as províncias. Se precisar de cobrar impostos provinciais adicionais para o Quebeque, a Colúmbia Britânica, Manitoba ou Saskatchewan, terá de criar registos fiscais separados para estas províncias.

en: If enabled, your store will collect EU VAT for all EU countries. You should enable this option if you are registered via "One-Stop Shop" and plan to submit a single VAT return for all EU countries. If you are planning to submit separate VAT returns for each EU country then you should not enable this option. You should instead create separate tax registrations for each EU country.
pt_PT: Se ativada, a sua loja cobrará o IVA da UE para todos os países da UE. Deve ativar esta opção se estiver registado através do "Balcão único" e planear apresentar uma única declaração de IVA para todos os países da UE. Se pretende apresentar declarações de IVA separadas para cada país da UE, não deve ativar esta opção. Em vez disso, deve criar registos fiscais separados para cada país da UE.

en: If none of these conditions are true
pt_PT: Se nenhuma dessas condições for verdadeira

en: If products in the cart require tax but not shipping, we will show a condensed version specifically for tax collection.
pt_PT: Se os produtos no carrinho de compras exigirem impostos, mas não o envio, mostraremos uma versão condensada especificamente para a cobrança de impostos.

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
pt_PT: Se definido como verdadeiro, os impostos GST serão calculados para todas as províncias canadenses.

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
pt_PT: Se definido como verdadeiro, os impostos de IVA serão calculados para todos os países da UE.

en: If set to true VAT taxes will be calculated using the account's home country VAT rate.
pt_PT: Se definido como verdadeiro, os impostos de IVA serão calculados usando a taxa de IVA do país de origem da conta.

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
pt_PT: Se definido como verdadeiro, os e-mails de lembrete de pedido abandonado serão enviados aos clientes.

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
pt_PT: Se definido como verdadeiro, os e-mails de confirmação do pedido serão enviados aos clientes.

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
pt_PT: Se definido como verdadeiro, os e-mails de reembolso serão enviados aos clientes.

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
pt_PT: Se definido como verdadeiro, os e-mails de cobrança da subscrição serão enviados aos clientes.

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
pt_PT: Se opção definida como verdadeiro, os impostos serão calculados automaticamente.

en: If tax or shipping is required for checkout the address field will automatically be required.
pt_PT: Se for necessário pagar impostos ou portes de envio para finalizar a compra, o campo de endereço será automaticamente requerido.

en: If there are errors in the checkout, they will display here.
pt_PT: Ao existirem erros no checkout, eles são exibidos aqui.

en: If you do business in Australia, you may be required to collect GST on sales in Australia.
pt_PT: Se fizer negócios na Austrália, pode ser obrigado a cobrar GST sobre as vendas na Austrália.

en: If you do business in the United Kingdom, you may be required to collect Value Added Tax (VAT).
pt_PT: Se exerce a sua actividade no Reino Unido, pode ser obrigado a cobrar o Imposto sobre o Valor Acrescentado (IVA ou VAT).

en: If you need to collect provincial tax (British Columbia, Manitoba, Quebec, and Saskatchewan) in addition to GST/HST, then you'll need to setup registrations for each province.
pt_PT: Se precisar de cobrar impostos provinciais (British Columbia, Manitoba, Quebec e Saskatchewan) para além do GST/HST, terá de configurar registos para cada província.

en: If you plan to submit a separate VAT return to each EU country, then you'll need to setup tax registrations for each country.
pt_PT: Se tenciona apresentar uma declaração de IVA separada para cada país da UE, terá de criar registos fiscais para cada país.

en: If you would like your order numbers to have a special prefix, you can enter it here. It must not contain underscores, spaces or dashes.
pt_PT: Se desejar que os seus números de pedido/encomenda tenham um prefixo especial, pode introduzi-lo aqui. Não pode conter sublinhados, espaços ou traços.

en: Ignore Purchased Products
pt_PT: Ignorar produtos comprados

en: Ignore notice.
pt_PT: Ignorar aviso.

en: Ignore this notice. This is a duplicate or staging site.
pt_PT: Ignore este aviso. Este é um site duplicado ou de teste.

en: Image URL
pt_PT: URL da imagem

en: Images
pt_PT: Imagens

en: Images updated.
pt_PT: Imagens actualizadas.

en: Immediately
pt_PT: Imediatamente

en: Important
pt_PT: Importante

en: In applicable tax jurisdictions, your tax ID will show on invoices. If you don't have your tax ID number yet, you can enter it later.
pt_PT: Nas jurisdições fiscais aplicáveis, o seu número de identificação fiscal será apresentado nas facturas. Se ainda não tiver o seu número de identificação fiscal, pode introduzi-lo mais tarde.

en: Inactive
pt_PT: Inativo

en: Increase quantity
pt_PT: Aumentar quantidade

en: Indian Rupee
pt_PT: Rupia indiana

en: Indonesian Rupiah
pt_PT: rupia indonésia

en: Info
pt_PT: Informações

en: Inner blocks use content width
pt_PT: Os blocos interiores utilizam a largura do conteúdo

en: Input Help
pt_PT: Ajuda para campo de introdução

en: Input Label
pt_PT: Etiqueta para campo de introdução

en: Input Placeholder
pt_PT: Placeholder para campo de introdução

en: Insert Buy Link
pt_PT: Inserir link de compra

en: Installment
pt_PT: Prestação

en: Instant Checkout
pt_PT: Checkout instantâneo

en: Instantly publish a shareable page for this product.
pt_PT: Publique instantaneamente uma página partilhável para este produto.

en: Instructions on how to pay.
pt_PT: Instruções sobre o modo de pagamento.

en: Insufficient Funds
pt_PT: Fundos insuficientes

en: Integration
pt_PT: Integração

en: Integration Provider
pt_PT: Fornecedor de integração

en: Integration Provider Items
pt_PT: Itens do fornecedor de integração

en: Integration Providers
pt_PT: Fornecedores de integração

en: Integration deleted.
pt_PT: Integração excluída.

en: Integration saved.
pt_PT: Integração salva.

en: Integrations
pt_PT: Integrações

en: Invalid
pt_PT: Inválido

en: Invalid API Token
pt_PT: Token de API inválido

en: Invalid API token.
pt_PT: Token de API inválido.

en: Invalid promotion code.
pt_PT: Código de promoção inválido.

en: Invalid request. Please try again.
pt_PT: Pedido inválido. Por favor, tente novamente.

en: Invalid verification code
pt_PT: Código de verificação inválido

en: Invalid.
pt_PT: Inválido.

en: Invoice
pt_PT: Fatura

en: Invoice Details
pt_PT: Detalhes da fatura

en: Invoices
pt_PT: Faturas

en: Invoices & Receipts
pt_PT: Facturas e recibos

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
pt_PT: As faturas são semelhantes aos pedidos, mas são usadas para pagamentos e alterações de plano em subscrições ativas. No futuro, poderá criar uma fatura para ser enviada.

en: Israeli New Sheqel
pt_PT: Novo Shekel Israelense

en: It does not match parent currency.
pt_PT: Não corresponde à moeda principal.

en: It is archived.
pt_PT: Está arquivado.

en: It is expired.
pt_PT: Está expirado.

en: It is not a valid hex color.
pt_PT: Não é uma cor hexadecimal válida.

en: It is not valid or enabled.
pt_PT: Não é válido ou ativado.

en: It looks like this site has moved or has been duplicated. SureCart has created new webhooks for the domain to prevent purchase sync issues. Should we remove the previous webook?
pt_PT: Parece que este site foi movido ou duplicado. A SureCart criou novos webhooks para o domínio para evitar problemas de sincronização de compras. Devemos remover o webbook anterior?

en: It looks like you are not yet a customer.
pt_PT: Parece que ainda não é um cliente.

en: It looks like you are using full height columns. Did you want to change your page template to the SureCart full height template?
pt_PT: Parece que está a utilizar colunas de altura total. Pretende alterar o modelo da sua página para o modelo SureCart de altura total?

en: It must be greater than the largest existing order number.
pt_PT: Deve ser maior do que o maior número de pedido/encomenda existente.

en: Items
pt_PT: Itens

en: Jamaican Dollar
pt_PT: dólar jamaicano

en: Japanese Yen
pt_PT: Yen japonês

en: Just one last step!
pt_PT: Apenas um último passo!

en: Justification
pt_PT: Justificação

en: Justify items center
pt_PT: Justificar itens ao centro

en: Justify items left
pt_PT: Justificar itens à esquerda

en: Justify items right
pt_PT: Justificar os itens à direita

en: Kazakhstani Tenge
pt_PT: Tenge do Cazaquistão

en: Keep Update
pt_PT: Manter atualização

en: Kenyan Shilling
pt_PT: Xelim queniano

en: Key
pt_PT: Chave

en: Kyrgyzstani Som
pt_PT: Som do Quirguistão

en: Label
pt_PT: Etiqueta ou denominação

en: Label Name
pt_PT: Etiqueta para Nome

en: Label for donation
pt_PT: Etiqueta para campo doação

en: Label with Free Trial
pt_PT: Etiqueta com teste gratuito

en: Large
pt_PT: Grande

en: Last 30 Days
pt_PT: Últimos 30 dias

en: Last Month
pt_PT: Mês passado

en: Last Name
pt_PT: Apelido

[ctx: block title]
en: Last Name
pt_PT: Apelido

en: Last Name Label
pt_PT: Etiqueta do apelido

en: Last Updated
pt_PT: Ultima atualização

en: Last Week
pt_PT: Semana passada

en: LearnDash Course
pt_PT: Curso LearnDash

en: LearnDash Group
pt_PT: Grupo LearnDash

en: LearnDash Groups
pt_PT: Grupos LearnDash

en: Leave the heavy-lifting to us. Use SureCart's built-in native integrations with all the plugins you use. Purchases and subscriptions are automatically synced with your plugins.
pt_PT: Deixe o trabalho pesado conosco. Use as integrações nativas integradas do SureCart com todos os plug-ins que você usa. Compras e subscrições são sincronizadas automaticamente com seus plugins.

en: Leave this blank and we will generate one for you.
pt_PT: Deixe este campo em branco e geramos um para si.

en: Lebanese Pound
pt_PT: libra libanesa

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Lesotho Loti
pt_PT: Lesoto Loti

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
pt_PT: Permite ao cliente actualizar os métodos de pagamento.

en: Liberian Dollar
pt_PT: dólar liberiano

en: License
pt_PT: Licença

en: License Key
pt_PT: Chave de licença

en: License Keys
pt_PT: Chaves de licença

en: License updated.
pt_PT: Licença atualizada.

en: Licenses
pt_PT: Licenças

en: Licensing
pt_PT: Licenciamento

en: Lifetime
pt_PT: vitalícia

en: Lifetime Subscription
pt_PT: Subscrição vitalícia

en: LifterLMS Course
pt_PT: Curso LifterLMS

en: Light
pt_PT: Claro

en: Limit Per-Customer Purchases
pt_PT: Limite de compras por cliente

en: Limit To A Specific Customer
pt_PT: Limite a um cliente específico

en: Limit result set to users with a customer.
pt_PT: Limitar conjunto de resultados para utilizadores com cliente.

en: Limit result set to users with specific customer ids.
pt_PT: Limite o conjunto de resultados a utilizadores com IDs de clientes específicos.

en: Limit the end date when customers can redeem this coupon.
pt_PT: Limitar a data final em que os clientes podem resgatar este cupão.

en: Limit the number of times a single customer can purchase this product.
pt_PT: Limite o número de vezes que um único cliente pode comprar este produto.

en: Limit the number of times this code can be redeemed.
pt_PT: Limite o número de vezes que este código pode ser resgatado.

en: Limit the usage of this promotion code
pt_PT: Limite de utilização deste código promocional

[ctx: block title]
en: Line Items
pt_PT: Itens de linha

en: Link Name
pt_PT: Nome da ligação

en: Link URL
pt_PT: Ligação URL

en: Link image to home
pt_PT: Link da Imagem para página inicial

en: Link removed.
pt_PT: Ligação removida.

en: Links and Shortcodes
pt_PT: Links e shortcodes

en: Live
pt_PT: Ao vivo

en: Load More
pt_PT: Carregar/mostrar mais

en: Loading Text
pt_PT: A carregar o texto

en: Local / Staging
pt_PT: Local / Desenvolvimento

en: Local Reverse Charge
pt_PT: Cobrança local da autoliquidação

en: Log Out
pt_PT: Sair da plataforma

en: Login
pt_PT: Iniciar sessão / Login

en: Logo
pt_PT: Logótipo

en: Logout
pt_PT: Sair

[ctx: block title]
en: Logout Button
pt_PT: Botão de saída (logout)

en: Logout button settings
pt_PT: Definições do botão de terminar sessão

en: Macanese Pataca
pt_PT: Pataca macaense

en: Macedonian Denar
pt_PT: Dinar macedônio

en: Make Default
pt_PT: Tornar padrão ou por defeito

en: Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
pt_PT: Certifique-se de que está registado na jurisdição fiscal correta antes de ativar a cobrança de imposto.

en: Make test payments with this product.
pt_PT: Efectuar pagamentos de teste com este produto.

en: Malagasy Ariary
pt_PT: Ariary malgaxe

en: Malawian Kwacha
pt_PT: Kwacha do Malawi

en: Malaysian Ringgit
pt_PT: ringgit malaio

en: Maldivian Rufiyaa
pt_PT: Rufiyaa das Maldivas

en: Manage Scheduled Update
pt_PT: Gerenciar atualização agendada

en: Manage how your store charges sales tax on orders, invoices, and subscriptions.
pt_PT: Gerir a forma como a sua loja cobra o imposto/taxas sobre vendas nos pedidos, faturas e subscrições.

en: Manage how your store charges sales tax within each tax region. Check with a tax expert to understand your tax obligations.
pt_PT: Gerencie como a sua loja cobra as taxas sobre vendas em cada região fiscal. Consulte um especialista em impostos para compreender as suas obrigações fiscais.

en: Manage how your store collects EU VAT for all EU countries.
pt_PT: Gerir a forma como a sua loja cobra o IVA da UE para todos os países da UE.

en: Manage how your store collects GST/HST for all Canadian provinces.
pt_PT: Gerir a forma como a sua loja cobra GST/HST para todas as províncias canadianas.

en: Manage how your store handles failed subscription payments.
pt_PT: Gerir a forma como a sua loja trata os pagamentos de subscrições falhadas.

en: Manage how your store handles subscription upgrades, downgrades, and cancellations.
pt_PT: Gerir a forma como a loja lida com actualizações/upgrades, reduções/downgrades e cancelamentos de subscrições.

en: Manage what your customers are able to see and do from the customer portal.
pt_PT: Gerir o que os seus clientes podem ver e fazer a partir do portal do cliente.

en: Manage which notifications are sent to your customers.
pt_PT: Gerir as notificações que são enviadas aos seus clientes.

en: Manage your subscription purchase behavior.
pt_PT: Gerir o comportamento de compra da sua subscrição.

en: Manual Payment Method
pt_PT: Método de pagamento manual

en: Manual Payment Methods
pt_PT: Métodos de pagamento manual

en: Mark Paid
pt_PT: Marcar Pago

[ctx: comment]
en: Mark as spam
pt_PT: marcar como spam

en: Mauritanian Ouguiya
pt_PT: mauritano Ouguiya

en: Mauritian Rupee
pt_PT: Rúpia da Maurícia

en: Max
pt_PT: Máx.

en: Maximum Price
pt_PT: Preço Máximo

en: Maximum height
pt_PT: Altura Máxima

en: Media
pt_PT: Mídia/Multimédia

en: Medium
pt_PT: Médio

en: Membership Access
pt_PT: Acesso à Membership

en: Memo
pt_PT: Memorando

en: Menu Icon
pt_PT: Ícone do menu

en: Message Text
pt_PT: Texto da mensagem

en: Metadata
pt_PT: Metadados

en: Metadata for the order.
pt_PT: Metadados para o pedido.

en: Method
pt_PT: Método

note: translators: %s: Method name.
en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
pt_PT: Método ' %s ' não implementado. Deve ser substituído na subclasse.

en: Mexican Peso
pt_PT: peso mexicano

en: Micro-Business Exemption
pt_PT: Isenção para microempresas

en: Minimum Price
pt_PT: Preço minimo

en: Miscellaneous
pt_PT: Diversos

en: Mode
pt_PT: Modo

en: Moldovan Leu
pt_PT: leu moldavo

en: Mongolian Tögrög
pt_PT: Mongol Tögrög

en: Month
pt_PT: Mês

en: Monthly
pt_PT: Por mês

en: Monthly, Basic Plan, etc.
pt_PT: Mensal, Plano básico, etc.

en: Moroccan Dirham
pt_PT: Dirham marroquino

en: Move to Trash
pt_PT: Mover para lixeira

en: Mozambican Metical
pt_PT: Metical moçambicano

en: Must be accepted.
pt_PT: Deve ser aceite.

en: Must be an integer
pt_PT: Deve ser um número inteiro

en: Must be blank
pt_PT: Deve estar em branco

en: Must be even
pt_PT: Deve ser igual

en: Must be larger.
pt_PT: Deve ser maior.

en: Must be odd
pt_PT: Deve ser ímpar

en: Must be smaller.
pt_PT: Deve ser menor.

en: My website domain has permanently changed. Remove webhook for %s
pt_PT: O domínio do meu site foi alterado permanentemente. Remover webhook para %s

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name Placeholder
pt_PT: Placeholder para Nome

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
pt_PT: Diga o seu próprio preço

en: Name Your Price
pt_PT: Diga o seu preço

en: Name your own price
pt_PT: Nomeie seu próprio montante

en: Namibian Dollar
pt_PT: Dólar namibiano

en: Nepalese Rupee
pt_PT: Rupia nepalesa

en: Nested blocks use content width with options for full and wide widths.
pt_PT: Os blocos aninhados utilizam a largura do conteúdo com opções de largura total e larga.

en: Nested blocks will fill the width of this container. Toggle to constrain.
pt_PT: Os blocos aninhados preencherão a largura deste contentor. Alternar para restringir.

en: Net Payment
pt_PT: Pagamento líquido

en: Netherlands Antillean Gulden
pt_PT: Gulden das Antilhas Holandesas

en: New Cancellation Reason
pt_PT: Novo motivo de cancelamento.

en: New Cart
pt_PT: Carrinho novo

en: New Checkout Form
pt_PT: Novo formulário de checkout

en: New Form
pt_PT: Novo formulário

en: New Order
pt_PT: Novo pedido/encomenda

en: New Plan
pt_PT: Novo plano

en: New Promotion Code
pt_PT: Novo código promocional

en: New Tab %d
pt_PT: Novo separador %d

en: New Taiwan Dollar
pt_PT: Novo dólar taiwanês

en: New Upgrade Group
pt_PT: Novo grupo de atualização

en: New Zealand Dollar
pt_PT: Dólar da Nova Zelândia

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Next Billing Period
pt_PT: Próximo período de facturação

en: Next Page
pt_PT: Próxima página

en: Next retry:
pt_PT: Próxima tentativa:

en: Nicaraguan Córdoba
pt_PT: Córdoba Nicaraguense

en: Nigerian Naira
pt_PT: Naira nigeriana

en: No Reason Provided
pt_PT: O Motivo não foi providenciado.

en: No billing periods
pt_PT: Sem períodos de facturação

en: No cancellation acts.
pt_PT: Nenhuma ação de cancelamento.

en: No charges
pt_PT: Sem cobranças

en: No checkout forms found in Trash.
pt_PT: Nenhum formulário de checkout foi encontrado na Lixeira.

en: No checkout forms found.
pt_PT: Nenhum formulário de checkout encontrado.

en: No code specified
pt_PT: Nenhum código especificado

en: No customers found.
pt_PT: Nenhum cliente encontrado.

en: No discount.
pt_PT: Sem desconto.

en: No items found
pt_PT: Nenhum item encontrado

en: No licenses found.
pt_PT: Nenhuma licença encontrada.

en: No manual payment methods.
pt_PT: Não há métodos de pagamento manuais.

en: No more charges.
pt_PT: Sem mais cobranças.

en: No more orders.
pt_PT: Não há mais pedidos.

en: No more subscriptions.
pt_PT: Não existem mais subscrições.

en: No name provided
pt_PT: Nenhum nome fornecido

en: No order bumps found.
pt_PT: Nenhuma oferta adicional/bump encontrada.

en: No price
pt_PT: Sem preço

en: No product
pt_PT: nenhum produto

en: No products found.
pt_PT: Nenhum produto encontrado.

en: None
pt_PT: Nenhum

en: None found.
pt_PT: Nenhum encontrado.

en: None of these items are in the cart.
pt_PT: Nenhum destes itens está no carrinho.

en: Norwegian Krone
pt_PT: Coroa norueguesa

en: Not Found
pt_PT: Não encontrado

en: Not Published
pt_PT: Não publicado

en: Not Redeemed
pt_PT: Não utilizado/resgatado

en: Not Scheduled
pt_PT: Não agendado

en: Not a number
pt_PT: Não é um número

en: Not found.
pt_PT: Não encontrado.

[ctx: comment]
en: Not spam
pt_PT: Não é spam

en: Note: By checking this, it will show confirmation text below the email on checkout forms.
pt_PT: Nota: Se selecionar esta opção, o texto de confirmação será apresentado por baixo do e-mail nos formulários de finalização da compra/checkout.

en: Note: Redemption limits are not applied in test mode.
pt_PT: Nota: Os limites de resgate não são aplicados no modo de teste.

en: Notification Settings
pt_PT: Definições de notificação

en: Notification settings for abandoned checkouts
pt_PT: Definições das notificações para checkouts abandonados

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Number
pt_PT: Número

en: Number Type
pt_PT: Tipo de número

en: Number of Payments
pt_PT: Número de pagamentos

en: Number of days until expiration
pt_PT: Número de dias até o vencimento

en: Number of months
pt_PT: Número de meses

en: OR
pt_PT: OU

en: Offer Discount
pt_PT: Oferecer desconto

en: Offer the rewewal discount when this option is selected
pt_PT: Oferecer um desconto na renovação quando esta opção é selecionada.

en: Okay
pt_PT: Ok

en: On the final email
pt_PT: No último e-mail

en: On the first email
pt_PT: No primeiro e-mail

en: On the second email
pt_PT: No segundo e-mail

en: Once
pt_PT: Uma vez

en: One Time
pt_PT: Uma vez

en: One Week
pt_PT: Uma semana

en: One column
pt_PT: Uma coluna

en: One of these products is no longer purchaseable.
pt_PT: Um destes produtos já não pode ser comprado.

en: One or more of the parameters requires an integer, but the values provided were a different type. Make sure that only supported values are provided for each attribute. Refer to our API documentation to look up the type of data each attribute supports.
pt_PT: Um ou mais dos parâmetros requerem um número inteiro, mas os valores fornecidos eram de um tipo diferente. Certifique-se de que apenas os valores suportados são fornecidos para cada atributo. Consulte a nossa documentação da API para procurar o tipo de dados que cada atributo suporta.

en: One or more provided parameters was not allowed for the given operation on the PaymentIntent. Check our API reference or the returned error message to see which values were not correct for that PaymentIntent.
pt_PT: Um ou mais parâmetros fornecidos não eram permitidos para a operação em causa no PaymentIntent. Consulte a nossa referência API ou a mensagem de erro devolvida para ver quais os valores que não estavam correctos para esse PaymentIntent.

en: One or more required string values is empty. Make sure that string values contain at least one character.
pt_PT: Um ou mais valores de cadeia obrigatórios estão vazios. Certifique-se de que os valores de cadeia contêm pelo menos um carácter.

en: One or more required values are missing. Check our API documentation to see which values are required to create or modify the specified resource.
pt_PT: Um ou mais valores obrigatórios estão em falta. Consulte a nossa documentação da API para ver quais os valores necessários para criar ou modificar o recurso especificado.

en: One or more required values were not provided. Make sure requests include all required parameters.
pt_PT: Um ou mais valores obrigatórios não foram fornecidos. Certifique-se de que os pedidos incluem todos os parâmetros necessários.

en: One or more values provided only included whitespace. Check the values in your request and update any that contain only whitespace.
pt_PT: Um ou mais valores fornecidos incluíam apenas espaços em branco. Verifique os valores no seu pedido e actualize os que contêm apenas espaços em branco.

en: One-Time
pt_PT: Uma vez

en: Only one active abandoned checkout is allowed at a time
pt_PT: Apenas um check-out abandonado ativo é permitido por vez

en: Only return objects that belong to the given product groups.
pt_PT: Retorne apenas objetos que pertençam aos grupos de produtos fornecidos.

en: Only return objects that belong to the given products.
pt_PT: Retorne apenas objetos que pertençam aos produtos fornecidos.

en: Only return objects that have this currency. If not set, this will fallback to the account's default currency.
pt_PT: Devolva apenas objetos que tenham esta moeda. Se não for definido, reverterá para a moeda padrão da conta.

en: Only return prices that allow ad hoc amounts or not.
pt_PT: Apenas devolver preços que permitam ou não montantes ad hoc.

en: Only return products that are recurring or not recurring (one time).
pt_PT: Devolva apenas produtos recorrentes ou não recorrentes (uma vez, venda única).

en: Open Text
pt_PT: Texto de Abertura

en: Opt-in to some beta features of the plugin.
pt_PT: Opte por alguns recursos beta do plug-in.

en: Optional
pt_PT: Opcional

en: Order
pt_PT: Pedido

en: Order Bump Price
pt_PT: Preço da oferta adicional/bump

en: Order Bump updated.
pt_PT: Oferta adicional/Bump do pedido atualizado.

en: Order Bumps
pt_PT: Ofertas adicionais / bumps

[ctx: block title]
en: Order Bumps
pt_PT: Ofertas complementares

en: Order Canceled.
pt_PT: Pedido Cancelado.

en: Order Confirmation
pt_PT: Confirmação do pedido

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
pt_PT: Confirmação do pedido

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
pt_PT: Dados do cliente na Confirmação do pedido

en: Order Confirmation Emails
pt_PT: E-mails de confirmação do pedido/encomenda

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
pt_PT: Confirmação dos items do pedido por linha

en: Order Details
pt_PT: Detalhes do pedido

en: Order History
pt_PT: Histórico de pedidos

en: Order Marked as Paid.
pt_PT: Pedido marcado como pago.

en: Order Number Prefix
pt_PT: Prefixo para o Número de pedido/encomenda

en: Order Numbering
pt_PT: Numeração do pedido/encomenda

en: Order Numbers Counter
pt_PT: Contador de números de pedido/encomenda

en: Orders
pt_PT: Pedidos

en: Orders & Receipts
pt_PT: Pedidos e Recibos

en: Other
pt_PT: Outro

en: Other Label
pt_PT: Outra etiqueta

en: Overview
pt_PT: Visão geral

en: Owner data.
pt_PT: Dados do proprietário.

en: Paid
pt_PT: Pago

en: Pakistani Rupee
pt_PT: Rúpia Paquistanesa

en: Panamanian Balboa
pt_PT: Balboa panamenha

en: Papua New Guinean Kina
pt_PT: Papua Nova Guiné Kina

en: Paraguayan Guaraní
pt_PT: Guarani paraguaio

en: Partially Refunded
pt_PT: Parcialmente reembolsado

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

[ctx: block title]
en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: Password Confirmation
pt_PT: Confirmação da palavra-passe

en: Password Confirmation Help
pt_PT: Ajuda para confirmar a palavra-passe

en: Password Confirmation Label
pt_PT: Etiqueta de confirmação da palavra-passe

en: Password Confirmation Placeholder
pt_PT: Placeholder para confirmação da palavra-passe

en: Past Due
pt_PT: Em incumprimento

en: Pause
pt_PT: Pausa

en: Pause Subscription
pt_PT: Pausa na subscrição

en: Pay Off Subscription
pt_PT: Pagar a assinatura

en: Pay off
pt_PT: Pagar

en: Pay what you want
pt_PT: Pague o que desejar

en: PayPal selected for check out.
pt_PT: PayPal seleccionado para o check-out.

en: Payment
pt_PT: Pagamento

[ctx: block title]
en: Payment
pt_PT: Pagamento

en: Payment Failures
pt_PT: Falhas de pagamento

en: Payment History
pt_PT: Histórico de pagamentos

en: Payment Intent
pt_PT: Intenção/pedido de pagamento

en: Payment Method
pt_PT: Método de pagamento

en: Payment Methods
pt_PT: Métodos de Pagamento

en: Payment Plan
pt_PT: Plano de pagamento

en: Payment Processors
pt_PT: Processadores de pagamentos

en: Payment Type
pt_PT: Tipo de pagamento

en: Payment instructions
pt_PT: Instruções de pagamento

en: Payment method deleted.
pt_PT: Método de pagamento excluído.

en: Payment method disabled.
pt_PT: Método de pagamento desactivado.

en: Payment method enabled.
pt_PT: Método de pagamento activado.

en: Payment method updated.
pt_PT: Método de pagamento atualizado.

en: Payment retry successful!
pt_PT: Nova tentativa de pagamento bem sucedida!

en: Payment retry window in weeks.
pt_PT: Janela de nova tentativa de pagamento em semanas.

en: Payments
pt_PT: Pagamentos

en: Payments that are made outside your online store. When a customer selects a manual payment method, you'll need to approve their order before it can be fulfilled
pt_PT: Pagamentos que são efetuados fora da sua loja virtual. Quando um cliente seleciona um método de pagamento manual, é necessário aprovar o pedido/encomenda para que esta possa ser processada

en: Payouts have been disabled on the connected account. Check the connected account’s status to see if any additional information needs to be provided, or if payouts have been disabled for another reason.
pt_PT: Os pagamentos foram desactivados na conta conectada. Verifique o estado da conta conectada para ver se é necessário fornecer informações adicionais ou se os pagamentos foram desactivados por outro motivo.

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
pt_PT: O Paypal está analisando mais de perto esse pagamento. É necessário para alguns pagamentos e normalmente leva até 3 dias úteis.

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Pending Update
pt_PT: Actualização pendente

en: Percent Off
pt_PT: Percentagem de desconto

en: Percent that will be taken off line items associated with this bump.
pt_PT: Percentagem que será retirada dos itens de linha associados a esta oferta adicional/bump.

en: Percentage
pt_PT: Percentagem

en: Percentage Discount
pt_PT: Desconto Percentual

en: Percentage Of Subscriptions Saved
pt_PT: Percentagem de Subscrições Salvas

en: Percentage Of Subscriptions Saved By Coupon
pt_PT: Percentagem de Subscrições Salvas pelo Cupão.

en: Percentage of checkouts recovered
pt_PT: Percentagem de checkouts recuperados

en: Percentage of revenue recovered
pt_PT: Percentagem da receita recuperada

en: Performance
pt_PT: Desempenho

en: Permanently delete %s? You cannot undo this action.
pt_PT: Eliminar %s permanentemente? Não pode desfazer esta ação.

en: Permanently delete this order bump? You cannot undo this action.
pt_PT: Excluir permanentemente esta oferta adicional/bump? Você não pode desfazer esta ação.

en: Permanently delete this price? You cannot undo this action.
pt_PT: Eliminar permanentemente este preço? Você não pode desfazer esta ação.

en: Peruvian Sol
pt_PT: Sol peruano

en: Philippine Peso
pt_PT: Peso filipino

en: Phone
pt_PT: Telefone

[ctx: block title]
en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Placed By
pt_PT: colocado por

en: Placeholder
pt_PT: Texto Designação (placeholder)

en: Plan
pt_PT: Plano

en: Plan Status
pt_PT: Estado do Plano

en: Plans
pt_PT: Planos

en: Please add at least one product.
pt_PT: Adicione pelo menos um produto.

en: Please choose date to continue.
pt_PT: Seleccione a data para continuar.

en: Please clear checkout page cache after changing this setting.
pt_PT: Limpe a cache da página de checkout depois de alterar esta definição.

en: Please connect your site to SureCart.
pt_PT: Conecte o seu site ao SureCart.

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
pt_PT: Verifique novamente se seu prefixo não contém espaços, sublinhados, hífens ou caracteres especiais.

en: Please enter a valid tax number.
pt_PT: Insira um número de contribuinte (NIF) válido.

en: Please enter an API key.
pt_PT: Insira uma chave de API.

en: Please fill out your address.
pt_PT: Por favor, preencha o endereço.

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
pt_PT: Pré-visualize o formulário no front-end para carregar os campos do elemento de pagamento Stripe.

en: Please refresh the page and try again.
pt_PT: Atualize a página e tente novamente.

en: Plugin Settings
pt_PT: Configurações do plug-in

en: Polish Złoty
pt_PT: Złoty polonês

en: Position of cart button
pt_PT: Posição do botão do carrinho

en: Postal Code Placeholder
pt_PT: Placeholder para código postal

en: Potential Checkout Recovery Rate
pt_PT: Taxa potencial de recuperação do checkout

en: Potential Recovered Checkouts
pt_PT: Possíveis Checkouts Recuperados

en: Potential Recovered Revenue
pt_PT: Potencial receita recuperada

en: Potential Revenue Recovery Rate
pt_PT: Taxa de Recuperação de Receita Potencial

en: Preview
pt_PT: Pré-Visualização

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Previous Page
pt_PT: Página anterior

en: Previous Product ID
pt_PT: ID do produto anterior

en: Price
pt_PT: Preço

[ctx: block title]
en: Price Choice
pt_PT: Escolha de preço

en: Price ID
pt_PT: ID do preço

[ctx: block title]
en: Price Selector
pt_PT: Selector de preços

en: Price archived.
pt_PT: Preço arquivado.

en: Price created.
pt_PT: Preço criado.

en: Price deleted.
pt_PT: Preço eliminado.

en: Price unarchived.
pt_PT: Preço desarquivado.

en: Prices
pt_PT: Preços

en: Pricing
pt_PT: Preços

en: Primary Button
pt_PT: Botão primário

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: Privacy Policy
pt_PT: Política de privacidade

en: Private
pt_PT: Privado

en: Processing
pt_PT: Em processamento

en: Processing Payment
pt_PT: Processamento de pagamentos

en: Processing payment...
pt_PT: Processamento de pagamentos...

en: Processor
pt_PT: Processador

en: Product
pt_PT: produtos

en: Product Access
pt_PT: Acesso ao produto

en: Product Group
pt_PT: Grupo de produtos

en: Product Groups
pt_PT: Grupos de produtos

en: Product ID
pt_PT: ID do produto

en: Product Info
pt_PT: Informações sobre o produto

en: Product Media
pt_PT: Produto Multimédia

en: Product Name
pt_PT: Nome do Produto

en: Product Options
pt_PT: Opções de produtos

en: Product Restrictions
pt_PT: Restrições do produto

en: Product added.
pt_PT: Produto adicionado.

en: Product archived.
pt_PT: Produto arquivado.

en: Product group updated.
pt_PT: Grupo de produtos atualizado.

en: Product or subscription is purchased
pt_PT: O produto ou subscrição foi comprado

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
pt_PT: A compra do produto foi revogada ou a subscrição cancelada

en: Product removed.
pt_PT: Produto removido.

en: Product restored.
pt_PT: Produto restaurado.

en: Product updated.
pt_PT: Produto atualizado.

en: Product(s)
pt_PT: Produto(s)

en: Products
pt_PT: Produtos

en: Products & Behavior
pt_PT: Produtos e comportamento

en: Products/Prices
pt_PT: Produtos/Preços

en: Promotion
pt_PT: Promoção

en: Promotion Code
pt_PT: Código de promoção

en: Promotion Codes
pt_PT: Códigos promocionais

en: Promotion code
pt_PT: Código de promoção

en: Promotion created.
pt_PT: Promoção criada.

en: Promotion updated.
pt_PT: Promoção atualizada.

en: Promotions
pt_PT: Promoções

en: Prorate Charges
pt_PT: Cobrança proporcional

en: Proration
pt_PT: rateio

en: Proration Credit
pt_PT: Crédito de rateio

en: Provide a discount to keep a subscription.
pt_PT: Fornecer um desconto para manter uma subscrição.

en: Province
pt_PT: Província

en: Public
pt_PT: Público

en: Published
pt_PT: Publicado

en: Published In
pt_PT: Publicado em

en: Purchase
pt_PT: Comprar

en: Purchase Revoke Behavior
pt_PT: Comportamento na revogação de compra

en: Purchases
pt_PT: Compras

en: Purchases syncing happens in both directions. For example, access is automatically revoked during a subscription cancellation or expiration.
pt_PT: A sincronização de compras ocorre em ambas as direções. Por exemplo, o acesso é revogado automaticamente durante o cancelamento ou expiração de uma subscrição.

en: Qatari Riyal
pt_PT: Rial Catariano

en: Qty
pt_PT: Quantidade

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Quick Actions
pt_PT: Ações rápidas

[ctx: block title]
en: Radio Select
pt_PT: Selecção de botões rádio

en: Radio Text
pt_PT: Texto de rádio

en: Random Numbers And Letters
pt_PT: Números e letras aleatórios

en: Reason
pt_PT: Motivo

en: Recent Orders
pt_PT: Pedidos recentes

en: Recommended
pt_PT: Recomendado

en: Recover lost sales with abandoned checkouts.
pt_PT: Recupere vendas perdidas com checkouts abandonados.

en: Recoverable Checkouts
pt_PT: Checkouts recuperáveis

en: Recoverable Revenue
pt_PT: Receita Recuperável

en: Recovered
pt_PT: Recuperado

en: Recovered Before Email Was Sent
pt_PT: Recuperado antes do envio do e-mail

en: Recovered Checkouts
pt_PT: Check-outs recuperados

en: Recovered Revenue
pt_PT: Receita recuperada

en: Recovery Status
pt_PT: Estado da Recuperação

en: Redeem By
pt_PT: Utilizar ou resgatar até

en: Redeemed
pt_PT: Utilizado/Resgatado

en: Redemption Limits
pt_PT: Limites de Resgate

en: Redirect to current URL
pt_PT: Redireccionar para o URL actual

en: Refund
pt_PT: Reembolso

en: Refund Emails
pt_PT: E-mails de reembolso

en: Refund Payment
pt_PT: Pagamento de Reembolso

en: Refunded
pt_PT: Reembolsado

en: Refunds
pt_PT: Reembolsos

en: Refunds can take 5-10 days to appear on a customer's statement. Processor fees are typically not returned.
pt_PT: Os reembolsos podem levar de 5 a 10 dias para aparecer no extrato do cliente. As taxas do processador geralmente não são devolvidas.

en: Region
pt_PT: Região

en: Reject the order and show an error.
pt_PT: Rejeitar o pedido e apresentar um erro.

en: Remaining Payments
pt_PT: Pagamentos restantes

en: Removable
pt_PT: Removível

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove "Powered By SureCart" in the footer of emails and reciepts/invoices.
pt_PT: Remover do rodapé dos emails e dos recibos/faturas a designação "Powered By SureCart"

en: Remove Plugin Data
pt_PT: Remover dados do plug-in

en: Remove SureCart Branding
pt_PT: Remover a marca/brand SureCart

en: Remove webhook
pt_PT: Remover webhook

en: Remove webhook.
pt_PT: Remova o webhook.

en: Renew Subscription At
pt_PT: Renovar a subscrição em

en: Renewal Discount
pt_PT: Desconto na renovação

en: Renews
pt_PT: Renova

en: Renews on
pt_PT: Renova em

en: Repeat Payment Every
pt_PT: Repetir o pagamento a cada

en: Repeat payment
pt_PT: Repita o pagamento

en: Repeating
pt_PT: Recorrente

en: Replace
pt_PT: Substituir

en: Reply To Email
pt_PT: Responder ao e-mail

en: Request Comments
pt_PT: Solicitar comentários

en: Requested By Customer
pt_PT: Solicitado pelo cliente

en: Require Upfront Payment Method
pt_PT: Exigir um método de pagamento logo no início

en: Require VAT Number
pt_PT: Número de contribuinte (NIF) obrigatório

en: Require terms and conditions
pt_PT: Exigir termos e condições

en: Required
pt_PT: Necessário

en: Reset
pt_PT: Reiniciar

en: Rest Of The World
pt_PT: Outros Países

en: Restore
pt_PT: Restaurar

en: Restore At...
pt_PT: Restaurar em...

en: Restore Now
pt_PT: Restaurar agora

en: Restore Subscription
pt_PT: Restaurar a subscrição

en: Restore Subscription At
pt_PT: Restaurar a subscrição em

en: Restored.
pt_PT: Restaurado.

en: Restores on
pt_PT: Restaura em

en: Restrict this coupon
pt_PT: Restringir este cupão

en: Restrictions
pt_PT: Restrições

en: Resume Subscription
pt_PT: Retomar/Reiniciar subscrição

en: Retry Payment
pt_PT: Nova tentativa de pagamento

en: Revenue
pt_PT: Receita(s)

en: Revenue Recovery Rate
pt_PT: Taxa de Recuperação de Receita

en: Reverse order on mobile
pt_PT: Inverter a ordem em dispositivos móveis.

en: Revoke
pt_PT: Revogar

en: Revoke Immediately
pt_PT: Revogar Imediatamente

en: Revoke Purchase
pt_PT: Revogar a compra

en: Revoke Purchase & Cancel Subscription
pt_PT: Revogar a compra e cancelar a subscrição

en: Revoke Purchase After All Payment Retries Fail
pt_PT: Revogar Compra Após Todas as Tentativas de Pagamento Falharem

en: Revoke Purchase(s)
pt_PT: Revogar compra(s)

en: Revoked
pt_PT: Revogado

en: Right
pt_PT: Direita

en: Romanian Leu
pt_PT: Leu romeno

en: Row Gap
pt_PT: Espaçamento entre linhas

en: Russian Ruble
pt_PT: Rublo russo

en: Rwandan Franc
pt_PT: Franco ruandês

en: Saint Helenian Pound
pt_PT: Libra santa heleniana

en: Samoan Tala
pt_PT: Tala samoana

en: Sample Data
pt_PT: Dados de amostra

en: Saudi Riyal
pt_PT: Rial saudita

en: Save
pt_PT: Salvar

en: Save Customer
pt_PT: Guardar cliente

en: Save Group
pt_PT: Salvar grupo

en: Save License
pt_PT: Salvar licença

en: Save Order Bump
pt_PT: Salvar Oferta adicional/Bump de Pedido

en: Save Product
pt_PT: Guardar produto

en: Save Settings
pt_PT: Salvar configurações

en: Saved
pt_PT: Guardado

en: Saved By Coupon
pt_PT: Poupado por Cupão

en: Saved Count
pt_PT: Número de proteções alcançadas

en: Saved Rate
pt_PT: Taxa poupada

en: Saved Rate By Coupon
pt_PT: Taxa poupada pelo Cupão

en: Saved.
pt_PT: Salvou.

en: Schedule
pt_PT: Agendar

en: Schedule Update
pt_PT: Actualização do calendário

en: Scheduled
pt_PT: Agendado

en: Search Abanonded Orders
pt_PT: Pesquisar Pedidos Abandonados

en: Search Carts
pt_PT: Pesquisar carrinhos

en: Search Checkout Forms
pt_PT: Pesquisar formulários de checkout

en: Search Coupons
pt_PT: Pesquisar cupões

en: Search Customers
pt_PT: Pesquisar clientes

en: Search Invoices
pt_PT: Procurar Faturas

en: Search Licenses
pt_PT: Pesquisar licenças

en: Search Orders
pt_PT: Pesquisar pedidos

en: Search Products
pt_PT: Procurar produtos

en: Search Subscriptions
pt_PT: Pesquisar subscrições

en: Search for a form...
pt_PT: Procurar um formulário...

en: Search for a price...
pt_PT: Pesquisar um preço...

en: Search for a product...
pt_PT: Procurar um produto...

en: Search for a user...
pt_PT: Procurar um utilizador...

en: Search for an upgrade group...
pt_PT: Procurar um grupo de atualização...

en: Search for payment method...
pt_PT: Procurar pelo método de pagamento...

en: Second Email Delay
pt_PT: Atraso do segundo e-mail

en: Second email sent when a checkout is abandoned.
pt_PT: Segundo e-mail enviado quando o checkout é abandonado.

en: Secondary Button
pt_PT: Botão secundário

en: Sections
pt_PT: Secções

en: Secure
pt_PT: Seguro

en: Secure Storage
pt_PT: Armazenamento seguro

en: Select A Customer
pt_PT: Selecione um cliente

en: Select A Price
pt_PT: Selecione um preço

en: Select A Product
pt_PT: Selecione um produto

en: Select All
pt_PT: Selecionar todos

en: Select An Integration
pt_PT: Selecione uma integração

en: Select An Upgrade Group
pt_PT: Selecione um grupo de atualização

en: Select Form
pt_PT: Selecione o formulário

en: Select Menus
pt_PT: Selecionar menus

en: Select Position
pt_PT: Selecionar posição

en: Select Theme
pt_PT: Selecionar tema

en: Select Theme (Beta)
pt_PT: Selecionar tema (Beta)

en: Select a Form Template
pt_PT: Selecionar um modelo de formulário

en: Select a checkout form
pt_PT: Seleccionar um formulário de checkout

en: Select a form
pt_PT: Selecione um formulário

en: Select a price
pt_PT: Selecionar um preço

en: Select a product
pt_PT: Selecionar um produto

en: Select a reason
pt_PT: Selecione um motivo

en: Select a user
pt_PT: Selecione um utilizador

en: Select an Item
pt_PT: Selecione um item

en: Select an icon
pt_PT: Seleccionar um ícone

en: Select an upgrade group
pt_PT: Selecione um grupo de atualização

en: Select comment
pt_PT: Selecione o comentário

en: Select date
pt_PT: Selecione a data

en: Select many
pt_PT: Seleccionar muitos

en: Select one
pt_PT: Seleccionar um

en: Select some products
pt_PT: Seleccionar alguns produtos

en: Select the cart button position, i.e. left or right, where it will look best with your website design.
pt_PT: Selecione a posição do botão do carrinho, ou seja, à esquerda ou à direita, onde ficará melhor com o design da sua página Web.

en: Select the menu(s) where the cart icon will appear.
pt_PT: Selecionar o(s) menu(s) onde o ícone do carrinho aparecerá.

en: Send a general order confirmation email to your customers when an order is paid. These emails include a breakdown of the order, and a link to a page where they can download their invoice and receipt.
pt_PT: Envie um e-mail geral de confirmação do pedido aos seus clientes quando um pedido/encomenda é paga. Estas mensagens incluem uma descrição detalhada da encomenda e uma ligação para uma página onde podem descarregar a factura e o recibo.

en: Send a general subscription cancellation confirmation email to your customers when subscription canceled.
pt_PT: Envie um e-mail de confirmação de cancelamento de subscrição geral aos seus clientes quando a subscrição for cancelada.

en: Send a quick reminder when a refund is created for a customer. These emails contain the amount and payment method being refunded.
pt_PT: Envie um lembrete rápido quando for criado um reembolso para um cliente. Estas mensagens contêm o montante e o método de pagamento que está a ser reembolsado.

en: Send a reminder to your subscribers 3 days before their subscription renews.
pt_PT: Envie um lembrete aos seus subscritores 3 dias antes da renovação da subscrição.

en: Send an email customers when their subscription renews.
pt_PT: Envie um e-mail aos clientes quando a sua subscrição for renovada.

en: Send an order email to customers even when the order is free.
pt_PT: Enviar o email do pedido para o cliente mesmo quando esta é gratuita.

en: Sender Name
pt_PT: Nome do remetente

en: Sent
pt_PT: Enviado

en: Sent to customers 3 days before a subscription renews.
pt_PT: Enviado aos clientes 3 dias antes da renovação de uma subscrição.

en: Sent to customers after they place an order.
pt_PT: Enviado aos clientes após a realização de um pedido/encomenda.

en: Sent to customers to login to the customer portal without a password.
pt_PT: Enviado aos clientes para iniciarem sessão no portal do cliente sem uma palavra-passe.

en: Sent to customers when a charge is refunded.
pt_PT: Enviado aos clientes quando uma cobrança é reembolsada.

en: Sent to customers when a purchase is downloadable or has a license.
pt_PT: Enviado aos clientes quando uma compra é descarregável ou tem uma licença.

en: Sent to customers when their subscription cancellation.
pt_PT: Enviado aos clientes aquando do cancelamento da sua subscrição.

en: Sent to customers when their subscription renews.
pt_PT: Enviado aos clientes quando a sua subscrição é renovada.

en: Sent to customers when their subscription's payment method fails.
pt_PT: Enviado aos clientes quando o método de pagamento da sua subscrição falha.

en: Sent when a subscription is canceled.
pt_PT: Enviado quando uma subscrição é cancelada.

en: Sent when a subscription payment fails.
pt_PT: Enviado quando o pagamento de uma subscrição falha.

en: Sent when a subscription renews.
pt_PT: Enviado quando uma subscrição é renovada.

en: Sent when an order is created.
pt_PT: Enviado quando um pedido/encomenda é criada.

en: Sequential
pt_PT: Sequencial

en: Serbian Dinar
pt_PT: Dinar sérvio

[ctx: block title]
en: Session Info
pt_PT: Informações sobre a sessão

en: Set Rules
pt_PT: Definir regras

en: Set Up My Store
pt_PT: Configurar minha loja

en: Set a custom call to action for the bump.
pt_PT: Defina uma frase personalizada que apele à acção (CTA) para a oferta adicional / bump.

en: Set a maximum height
pt_PT: Definir a altura máxima

en: Set it and forget it.
pt_PT: Configure e esqueça.

en: Set up pricing for your product.
pt_PT: Configure o preço do seu produto.

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Settings Updated.
pt_PT: Definições atualizadas.

en: Setup
pt_PT: Configurar

en: Setup Fee
pt_PT: Taxa de instalação

en: Setup fee
pt_PT: Taxa de instalação

en: Setup fee amount
pt_PT: Montante da taxa de instalação

en: Setup fee name
pt_PT: Nome da taxa de instalação

en: Seychellois Rupee
pt_PT: Rúpia seichelense

en: Shipping & Tax Address
pt_PT: Endereço de entrega e imposto

en: Shipping Address
pt_PT: Endereço para envio

[ctx: block title]
en: Shipping Address
pt_PT: Endereço de envio

en: Shipping Country
pt_PT: País de destino

en: Shortcodes
pt_PT: Códigos de acesso / Shortcodes

en: Should the customer be prompted for additional information?
pt_PT: O cliente deve ser encaminhado para alguma informação adicional?

en: Show %d Archived Prices
pt_PT: Mostrar %d preços arquivados

en: Show %d Archived Promotion Codes
pt_PT: Mostrar %d códigos promocionais arquivados

en: Show Archived
pt_PT: Mostrar arquivados

en: Show Bump Offer If
pt_PT: Mostrar oferta adicional/bump se

en: Show Currency Code
pt_PT: Mostrar código (Nomenclatura) moeda

en: Show Floating Cart Icon
pt_PT: Mostrar ícone de carrinho flutuante

en: Show Icon
pt_PT: Mostrar ícone

en: Show Label
pt_PT: Mostrar etiqueta

en: Show Price Amount
pt_PT: Mostrar o montante do preço

en: Show a floating cart icon in the bottom corner of your site, if there are items in the cart.
pt_PT: Mostrar um ícone de carrinho flutuante no canto inferior do seu site, se houver itens no carrinho.

en: Show a secure lock icon.
pt_PT: Mostrar um ícone de cadeado seguro.

en: Show control
pt_PT: Mostrar controlo

en: Show coupon field
pt_PT: Mostrar campo de cupão

en: Show icon
pt_PT: Mostrar ícone

en: Show product description
pt_PT: Mostrar descrição do produto

en: Show product image
pt_PT: Mostrar imagem do produto

en: Show store logo
pt_PT: Mostrar logótipo da loja

en: Show the "name or company name" field in the form.
pt_PT: Mostrar o campo "nome ou nome da empresa" no formulário.

en: Show total due in button text.
pt_PT: Mostrar o total no texto do botão.

en: Sierra Leonean Leone
pt_PT: Serra Leoa Leone

en: Sign in to your account
pt_PT: Iniciar sessão na sua conta

en: Simple
pt_PT: Simples

en: Since SureCart's integrations are native, there's no need to worry about the complexity of growing your store.
pt_PT: Como as integrações do SureCart são nativas, não há necessidade de se preocupar com a complexidade do crescimento de sua loja.

en: Singapore Dollar
pt_PT: Dólar de Singapura

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Skip Link
pt_PT: Link para ignorar/saltar na navegação

en: Small
pt_PT: Pequeno

en: Solomon Islands Dollar
pt_PT: Dólar das Ilhas Salomão

en: Somali Shilling
pt_PT: Xelim da Somália

en: Something is wrong with the provided link.
pt_PT: Algo está errado com o link fornecido.

en: Something went wrong
pt_PT: Algo deu errado

en: Something went wrong.
pt_PT: Algo deu errado.

en: Something went wrong. Please try again.
pt_PT: Algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
pt_PT: Desculpe, não tem permissão para editar produtos.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered form patterns.
pt_PT: Desculpe, não tem permissão para visualizar os padrões de formulário registados.

en: South African Rand
pt_PT: Rand sul-africano

en: South Korean Won
pt_PT: Won sul-coreano

en: Spacing
pt_PT: Espaçamento

en: Spam Protection & Security
pt_PT: Proteção e segurança contra spam

en: Sri Lankan Rupee
pt_PT: Rúpia do Sri Lanka

en: Stack on mobile
pt_PT: Empilhar no telemóvel

en: Standalone Block Editor
pt_PT: Editor de bloco independente

en: Standalone Block Editor advanced settings.
pt_PT: Configurações avançadas do Editor de bloco independente.

en: Standalone Editor top bar.
pt_PT: Barra superior do Editor independente.

en: Start Order Number At
pt_PT: Número inicial para o pedido/encomenda

en: Start Plan
pt_PT: Iniciar plano

en: Started
pt_PT: Iniciado

en: State
pt_PT: Estado

en: State Placeholder
pt_PT: Placeholder para o Estado/região

en: State Sales Tax Registrations
pt_PT: Registos de impostos estatais sobre vendas

en: Statistic
pt_PT: Estatísticas

en: Sticky
pt_PT: Pegajoso

en: Store
pt_PT: Loja

en: Store Checkout
pt_PT: Check-out da loja

en: Store Details
pt_PT: Detalhes da loja

en: Store Emails
pt_PT: E-mais da Loja

en: Store Language
pt_PT: Linguagem da loja.

en: Store Logo
pt_PT: Logótipo da Loja

[ctx: block title]
en: Store Logo
pt_PT: Logótipo da Loja

en: Store Name
pt_PT: Nome da loja

en: Store Settings
pt_PT: Configurações da loja

en: Store Tax Settings
pt_PT: Definições do imposto/taxas de loja

en: Store URL
pt_PT: URL da loja

en: Stored product metadata
pt_PT: Metadados de produtos armazenados

en: Stripe Fraud Monitoring
pt_PT: Monitorização de fraudes Stripe

en: Style
pt_PT: Estilo

[ctx: block title]
en: Submit Button
pt_PT: Botão para submeter

en: Submitting Order
pt_PT: A submeter o pedido

en: Submitting Order...
pt_PT: Submeter pedido...

en: Subscribed to emails
pt_PT: Subscrito para e-mails

en: Subscription
pt_PT: Subscrição

en: Subscription Cancellation
pt_PT: Cancelamento da subscrição

en: Subscription Cancellation Notification
pt_PT: Notificação de cancelamento da subscrição

en: Subscription Details
pt_PT: Detalhes da subscrição

en: Subscription Payment
pt_PT: Pagamento da subscrição

en: Subscription Payment Failure
pt_PT: Falha no pagamento da subscrição

en: Subscription Recovery
pt_PT: Recuperação de Subscrições

en: Subscription Recovery Emails
pt_PT: Emails de recuperação de subscrição

en: Subscription Reminder
pt_PT: Lembrete de subscrição

en: Subscription Reminder Notifications
pt_PT: Notificações de lembrete de subscrição

en: Subscription Renewal
pt_PT: Renovação da subscrição

en: Subscription Renewal Emails
pt_PT: Emails de renovação de subscrição

en: Subscription Saver
pt_PT: Protetor de Subscrições

en: Subscription Saver & Cancelation Insights
pt_PT: Protetor de Subscrições e insights de cancelamento

en: Subscription Saver & Cancellation Insights
pt_PT: Protetor de Subscrições e insights de cancelamento

en: Subscription Saver & Insights
pt_PT: Protetor de subscrições & insights

en: Subscription canceled.
pt_PT: Subscrição cancelada.

en: Subscription completed.
pt_PT: Subscrição concluída.

en: Subscription paid off.
pt_PT: A assinatura foi paga.

en: Subscription paused.
pt_PT: A assinatura está em modo pausa.

en: Subscription payments fail all the time. Don't leave your recurring revenue to chance - turn on recovery emails to increase your chances of recovering subscriptions with failed payments.
pt_PT: Os pagamentos de subscrições falham a toda a hora. Não deixe as suas receitas recorrentes ao acaso - active os e-mails de recuperação para aumentar as suas hipóteses de recuperar subscrições com pagamentos falhados.

en: Subscription plan changed
pt_PT: Plano de subscrição alterado

en: Subscription restored.
pt_PT: Subscrição restaurada.

en: Subscription resumed.
pt_PT: A subscrição foi retomada.

en: Subscription scheduled for cancelation.
pt_PT: Subscrição programada para ser cancelada.

en: Subscription updated.
pt_PT: Subscrição actualizada.

en: Subscriptions
pt_PT: Subscrições

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
pt_PT: Subtotal Linha Item

en: Succeeded
pt_PT: Sucesso

en: Success Text
pt_PT: Texto de sucesso

en: Success! Redirecting...
pt_PT: Sucesso! Redireccionando...

en: Summary
pt_PT: Resumo

en: SureCart Accountant
pt_PT: Contabilista SureCart

[ctx: block title]
en: SureCart Column
pt_PT: Coluna SureCart

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
pt_PT: Colunas SureCart

en: SureCart Customer
pt_PT: Cliente SureCart

en: SureCart Customer Dashboard
pt_PT: Painel de controlo do cliente SureCart

en: SureCart Form
pt_PT: Formulário SurCart

en: SureCart Media
pt_PT: Mídia SureCart

en: SureCart Shop Manager
pt_PT: Gerente de Loja SureCart

en: SureCart Shop Worker
pt_PT: Funcionário da loja SureCart

en: SureCart Status
pt_PT: Estado do SureCart

en: SureCart eCommerce Platform
pt_PT: Plataforma de comércio eletrónico SureCart

en: SureCart product object
pt_PT: Objeto de produto SureCart

en: SureCart webhooks could not be created.
pt_PT: Os webhooks SureCart não puderam ser criados.

en: Surinamese Dollar
pt_PT: Dólar surinamês

en: Survey Answers
pt_PT: Respostas do questionário.

en: Swedish Krona
pt_PT: Coroa sueca

en: Swiss Franc
pt_PT: Franco suíço

[ctx: block title]
en: Switch
pt_PT: Interruptor

en: Switch label
pt_PT: Etiqueta do botão interruptor

en: Switch to live mode.
pt_PT: Mudar para o modo live/publicado.

en: Switch to test mode.
pt_PT: Passar para o modo de teste.

en: Sync purchases with the plugins you already use.
pt_PT: Sincronize as compras com os plugins que você já usa.

en: São Tomé and Príncipe Dobra
pt_PT: São Tomé e Príncipe Dobra

en: Tab Icon
pt_PT: Ícone do separador

en: Tab Name
pt_PT: Nome do separador

[ctx: block title]
en: Tabbed Customer Dashboard
pt_PT: Painel de controlo do cliente com separadores

en: Tajikistani Somoni
pt_PT: Tajiquistão Somoni

en: Tanzanian Shilling
pt_PT: Xelim da Tanzânia

en: Tax
pt_PT: Imposto

en: Tax Calculation
pt_PT: Cálculo de imposto

en: Tax Collection
pt_PT: Cobrança de impostos/taxas

en: Tax ID
pt_PT: Número de contribuinte (NIF)

en: Tax Information
pt_PT: Informação de impostos

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
pt_PT: Item da linha de imposto

en: Tax Number
pt_PT: Número de identificação fiscal

en: Tax Rate
pt_PT: Taxa de imposto

en: Tax Regions
pt_PT: Regiões fiscais

en: Tax Registration
pt_PT: Registo fiscal

en: Tax Zone
pt_PT: Zona fiscal

en: Tax disabled.
pt_PT: Imposto/Taxas desabilitadas

en: Tax enabled.
pt_PT: Imposto/taxas Habilitado.

en: Tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
pt_PT: A Taxa é calculada e aplicada automaticamente aos pedidos. Certifique-se de estar registado com as jurisdições fiscais apropriadas antes de ativar a cobrança de impostos.

en: Tax is included
pt_PT: O imposto está incluído

en: Taxes
pt_PT: impostos

en: Terms
pt_PT: Termos

en: Terms of Service
pt_PT: 
    Termos e condições do serviço

en: Test
pt_PT: Testar

en: Test Mode
pt_PT: Modo de teste

en: Test and live mode API keys, requests, and objects are only available within the mode they are in.
pt_PT: As chaves API dos modos de teste e live só estão disponíveis no modo em que se encontram.

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text Color
pt_PT: Cor do texto

[ctx: block title]
en: Text Field
pt_PT: Campo de texto

en: Text Link
pt_PT: Ligação de texto

[ctx: block title]
en: Textarea
pt_PT: Área de texto

en: Thai Baht
pt_PT: baht tailandês

en: Thank You Page
pt_PT: Página de agradecimento

en: Thank you for your purchase! Please check your inbox for additional information.
pt_PT: Obrigado pelo seu pedido! Por favor, verifique a sua caixa de correio electrónico para obter informações adicionais.

[ctx: Page title]
en: Thank you!
pt_PT: Obrigado!

en: Thanks for your order!
pt_PT: Obrigado pelo seu pedido!

en: The API key provided by your Connect platform has expired. This occurs if your platform has either generated a new key or the connected account has been disconnected from the platform. Obtain your current API keys from the Dashboard and update your integration, or reach out to the user and reconnect the account.
pt_PT: A chave API fornecida pela sua plataforma Connect expirou. Isto ocorre se a sua plataforma tiver gerado uma nova chave ou se a conta ligada tiver sido desligada da plataforma. Obtenha as suas chaves de API actuais no Painel de Controlo e actualize a sua integração, ou contacte o utilizador e volte a ligar a conta.

en: The API key provided has expired. Obtain your current API keys from the Dashboard and update your integration to use them.
pt_PT: A chave de API fornecida expirou. Obtenha as suas chaves de API actuais no Painel de Controlo e actualize a sua integração para as utilizar.

en: The PaymentIntent expected a payment method with different properties than what was provided.
pt_PT: O PaymentIntent esperava um método de pagamento com propriedades diferentes das que foram fornecidas.

en: The PaymentIntent’s state was incompatible with the operation you were trying to perform.
pt_PT: O estado do PaymentIntent era incompatível com a operação que estava a tentar realizar.

en: The SKU is out of stock. If more stock is available, update the SKU’s inventory quantity and try again.
pt_PT: A SKU está fora de stock. Se houver mais stock disponível, actualize a quantidade em stock da SKU e tente novamente.

en: The SureCart model id.
pt_PT: O ID do modelo SureCart.

en: The SureCart model name.
pt_PT: O nome do modelo SureCart.

en: The URL of the brand logo.
pt_PT: A URL do logotipo da marca.

en: The URL that the customer should be directed to when the click the link from their email.
pt_PT: A URL para a qual o cliente deve ser direcionado ao clicar no link do seu e-mail.

en: The UUID of the license.
pt_PT: O UUID da licença.

en: The UUID of the price.
pt_PT: O UUID do preço.

en: The account ID provided as a value for the Stripe-Account header is invalid. Check that your requests are specifying a valid account ID.
pt_PT: O ID da conta fornecido como um valor para o cabeçalho Stripe-Account é inválido. Verifique se os seus pedidos estão a especificar uma ID de conta válida.

en: The amount of times a single customer use the renewal discount.
pt_PT: A quantidade de vezes que um cliente utiliza o desconto na renovação.

en: The associated Canadian tax identifier.
pt_PT: O identificador de imposto canadense associado.

en: The associated EU tax identifier.
pt_PT: O identificador fiscal da UE associado.

en: The associated address.
pt_PT: O endereço associado.

en: The associated subscription will also be cancelled.
pt_PT: A subscrição associada também será cancelada.

en: The associated tax identifier.
pt_PT: O identificador de imposto associado.

en: The associated tax zone.
pt_PT: A zona fiscal associada.

en: The bank account number provided is invalid (e.g., missing digits). Bank account information varies from country to country. We recommend creating validations in your entry forms based on the bank account formats we provide.
pt_PT: O número da conta bancária fornecido é inválido (por exemplo, faltam dígitos). As informações da conta bancária variam de país para país. Recomendamos que crie validações nos seus formulários de inscrição com base nos formatos de conta bancária que fornecemos.

en: The bank account provided already exists on the specified Customer object. If the bank account should also be attached to a different customer, include the correct customer ID when making the request again.
pt_PT: A conta bancária fornecida já existe no objecto Cliente especificado. Se a conta bancária também tiver de ser associada a um cliente diferente, inclua o ID de cliente correcto quando voltar a fazer o pedido.

en: The bank account provided cannot be used for payouts. A different bank account must be used.
pt_PT: A conta bancária fornecida não pode ser utilizada para pagamentos. Deve ser utilizada uma conta bancária diferente.

en: The brand color.
pt_PT: A cor da marca.

en: The card has been declined. When a card is declined, the error returned also includes the decline_code attribute with the reason why the card was declined. Refer to our decline codes documentation to learn more.
pt_PT: O cartão foi recusado. Quando um cartão é recusado, o erro devolvido também inclui o atributo decline_code com o motivo pelo qual o cartão foi recusado. Consulte a nossa documentação sobre códigos de recusa para saber mais.

en: The card has expired. Check the expiration date or use a different card.
pt_PT: O cartão expirou. Verifique a data de validade ou utilize um cartão diferente.

en: The card number is incorrect. Check the card’s number or use a different card.
pt_PT: O número do cartão está incorrecto. Verifique o número do cartão ou utilize um cartão diferente.

en: The card number is invalid. Check the card details or use a different card.
pt_PT: O número do cartão é inválido. Verifique os dados do cartão ou utilize um cartão diferente.

en: The card provided as an external account is not a debit card. Provide a debit card or use a bank account instead.
pt_PT: O cartão fornecido como conta externa não é um cartão de débito. Forneça um cartão de débito ou utilize uma conta bancária.

en: The card’s address is incorrect. Check the card’s address or use a different card.
pt_PT: O endereço do cartão está incorrecto. Verificar o endereço do cartão ou utilizar um cartão diferente.

en: The card’s expiration month is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
pt_PT: O mês de validade do cartão está incorrecto. Verifique a data de validade ou utilize um cartão diferente.

en: The card’s expiration year is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
pt_PT: O ano de validade do cartão está incorrecto. Verifique a data de validade ou utilize um cartão diferente.

en: The card’s postal code is incorrect. Check the card’s postal code or use a different card.
pt_PT: O código postal do cartão está incorrecto. Verifique o código postal do cartão ou utilize um cartão diferente.

en: The card’s security code is incorrect. Check the card’s security code or use a different card.
pt_PT: O código de segurança do cartão está incorrecto. Verifique o código de segurança do cartão ou utilize um cartão diferente.

en: The card’s security code is invalid. Check the card’s security code or use a different card.
pt_PT: O código de segurança do cartão é inválido. Verifique o código de segurança do cartão ou utilize um cartão diferente.

[ctx: block description]
en: The cart
pt_PT: O carrinho

[ctx: block description]
en: The cart menu icon that shows your cart quantity.
pt_PT: O ícone do menu do carrinho que mostra a quantidade do carrinho.

[ctx: block description]
en: The cart submit button
pt_PT: O botão de submissão do carrinho

en: The charge cannot be captured as the authorization has expired. Auth and capture charges must be captured within seven days.
pt_PT: A cobrança não pode ser capturada porque a autorização expirou. As cobranças de autorização e captura devem ser capturadas no prazo de sete dias.

en: The charge cannot be created as the payment method used has not been activated. Activate the payment method in the Dashboard, then try again.
pt_PT: A cobrança não pode ser criada porque o método de pagamento utilizado não foi ativado. Ative o método de pagamento no painel de controlo e tente novamente.

en: The charge you’re attempting to capture has already been captured. Update the request with an uncaptured charge ID.
pt_PT: A cobrança que está a tentar capturar já foi capturada. Actualize o pedido com um ID de taxa não capturado.

en: The charge you’re attempting to refund has already been refunded. Update the request to use the ID of a charge that has not been refunded.
pt_PT: A cobrança que está a tentar reembolsar já foi reembolsada. Actualize o pedido para utilizar o ID de uma cobrança que não tenha sido reembolsada.

en: The charge you’re attempting to refund has been charged back. Check the disputes documentation to learn how to respond to the dispute.
pt_PT: A cobrança que está a tentar reembolsar foi cobrada de volta. Consulte a documentação de litígios para saber como responder ao litígio.

en: The checkout id for the checkout.
pt_PT: O ID de checkout para o checkout.

en: The compare at price must be greater than the price.
pt_PT: A comparação com o preço deve ser superior ao preço.

en: The conditions that will filter this bump to be recommeneded. Accepted keys are price_ids, product_ids, and product_group_ids with array values.
pt_PT: As condições que irão filtrar esta oferta adicional/bump a ser recomendadas. As chaves aceitas são price_ids, product_ids e product_group_ids com valores de matriz.

en: The content for the object.
pt_PT: O conteúdo do objeto.

en: The country of the business address provided does not match the country of the account. Businesses must be located in the same country as the account.
pt_PT: O país do endereço comercial fornecido não corresponde ao país da conta. As empresas devem estar localizadas no mesmo país que a conta.

en: The coupon provided for a subscription or order has expired. Either create a new coupon, or use an existing one that is valid.
pt_PT: O cupão fornecido para uma subscrição ou encomenda expirou. Crie um novo cupão ou utilize um cupão existente que seja válido.

en: The currency for the session.
pt_PT: A moeda da sessão.

en: The current notification status for this abandonded checkout, which can be one of not_sent, scheduled, or sent.
pt_PT: O status de notificação atual para este check-out abandonado, que pode ser not_sent, agendado ou enviado.

en: The current status of this abandonded checkout, which can be one of not_notified, notified, or recovered.
pt_PT: O status atual deste check-out abandonado, que pode ser not_notified, notificado ou recuperado.

en: The customer for the checkout.
pt_PT: O cliente para o check-out.

en: The customer for the session.
pt_PT: O cliente para a sessão.

en: The customer id for the order.
pt_PT: O ID do cliente para o pedido.

en: The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
pt_PT: Será imediatamente cobrado %s ao cliente para o primeiro período de faturação.

en: The customer will immediately be charged the first billing period.
pt_PT: O cliente será imediatamente cobrado pelo primeiro período de faturação.

en: The customer-facing label for this cancellation reason.
pt_PT: O rótulo que aparecerá para os clientes para este motivo de cancelamento.

en: The debit card provided as an external account does not support instant payouts. Provide another debit card or use a bank account instead.
pt_PT: O cartão de débito fornecido como conta externa não suporta pagamentos instantâneos. Forneça outro cartão de débito ou utilize uma conta bancária.

en: The default currency for new products.
pt_PT: A moeda predefinida para novos produtos.

en: The default currency for the account.
pt_PT: A moeda padrão da conta.

en: The default footer for invoices and receipts.
pt_PT: O rodapé padrão para faturas e recibos.

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
pt_PT: O rodapé padrão que é mostrado em todas as declarações de pedidos (ou seja, faturas e recibos).

en: The default memo for invoices and receipts.
pt_PT: O memorando padrão para faturas e recibos.

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
pt_PT: O memorando padrão que é mostrado em todas as declarações de pedidos (ou seja, faturas e recibos).

en: The description of this payment method that will be shown in the checkout.
pt_PT: A descrição deste método de pagamento que será apresentada na finalização da compra.

en: The discount for the session.
pt_PT: O desconto para a sessão.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
pt_PT: A coisa mais fácil que pode fazer para aumentar a receita em subscrições.

en: The email address is invalid (e.g., not properly formatted). Check that the email address is properly formatted and only includes allowed characters.
pt_PT: O endereço de correio electrónico é inválido (por exemplo, não está correctamente formatado). Verifique se o endereço de correio electrónico está correctamente formatado e se inclui apenas caracteres permitidos.

en: The email address provided for the creation of a deferred account already has an account associated with it. Use the OAuth flow to connect the existing account to your platform.
pt_PT: O endereço de correio electrónico fornecido para a criação de uma conta diferida já tem uma conta associada. Utilize o fluxo OAuth para ligar a conta existente à sua plataforma.

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
pt_PT: O endereço de e-mail que será mostrado aos clientes para suporte, em faturas, etc.

en: The end of the date range to query.
pt_PT: O final do intervalo de datas a ser consultado.

en: The fallback tax rate to use for checkouts when a specific tax registration is not found.
pt_PT: A taxa de imposto padrão/fallback a ser usada para o checkout quando um registo de imposto específico não é encontrado.

en: The from name to use when sending emails to customers.
pt_PT: O nome de a ser usado ao enviar e-mails para clientes.

en: The idempotency key provided is currently being used in another request. This occurs if your integration is making duplicate requests simultaneously.
pt_PT: A chave de idempotência fornecida está actualmente a ser utilizada noutro pedido. Isto ocorre se a sua integração estiver a efectuar pedidos duplicados em simultâneo.

en: The instructions that you want your customers to follow to pay for an order. These instructions are shown on the confirmation page after a customer completes the checkout.
pt_PT: As instruções que pretende que os seus clientes sigam para efectuar o pagamento de um pedido/encomenda. Estas instruções são mostradas na página de confirmação depois de o cliente concluir a finalização da compra.

en: The integration has been removed or is unavailable.
pt_PT: A integração foi removida ou não está disponível.

en: The interval to group statistics on – one of hour, day, week, month, or year.
pt_PT: O intervalo para agrupar as estatísticas – uma hora, dia, semana, mês ou ano.

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
pt_PT: O idioma que será usado para todas as notificações do cliente. Os locais atualmente disponíveis são de, en, es e fr.

en: The language used for notifications, invoices, etc.
pt_PT: A linguagem utilizada nas notificações, faturas, etc.

en: The last part of the URL
pt_PT: A última parte do URL

en: The latest payment attempt for the PaymentIntent has failed. Check the last_payment_error property on the PaymentIntent for more details, and provide source_data or a new source to attempt to fulfill this PaymentIntent again.
pt_PT: A última tentativa de pagamento para o PaymentIntent falhou. Verifique a propriedade last_payment_error no PaymentIntent para obter mais detalhes e forneça source_data ou uma nova fonte para tentar preencher este PaymentIntent novamente.

en: The line items for the session.
pt_PT: Os itens de linha para a sessão.

en: The maximum number of subscriptions for a customer has been reached. Contact us if you are receiving this error.
pt_PT: O número máximo de subscrições de um cliente foi atingido. Contacte-nos se estiver a receber este erro.

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
pt_PT: O preço máximo deve ser superior ao preço mínimo.

en: The maximum price must be smaller.
pt_PT: O preço máximo deve ser menor.

en: The minimum price must be smaller.
pt_PT: O preço mínimo deve ser menor.

en: The model to get integration providers for.
pt_PT: O modelo para obter provedores de integração.

en: The name of the account.
pt_PT: O nome da conta.

en: The name of this activation.
pt_PT: O nome desta ativação.

en: The name of your store will be visible to customers, so you should use a name that is recognizable and identifies your store to your customers.
pt_PT: O nome da sua loja ficará visível para os clientes, pelo que deverá utilizar um nome que seja reconhecível e que identifique a sua loja junto dos seus clientes.

en: The number of days to wait after a customer's purchase before allowing an abandoned checkout to be created. This helps to prevent abandoned checkouts being created for customers very soon after they have made a different purchase.
pt_PT: O número de dias a aguardar após a compra de um cliente antes de permitir a criação de uma caixa abandonada. Isto ajuda a evitar que sejam criadas caixas abandonadas para os clientes pouco tempo depois de terem efetuado uma compra diferente.

en: The number of times a single customer can use this coupon.
pt_PT: O número de vezes que um único cliente pode usar este cupão.

en: The order cannot be updated because the status provided is either invalid or does not follow the order lifecycle (e.g., an order cannot transition from created to fulfilled without first transitioning to paid).
pt_PT: O pedido não pode ser actualizada porque o estado fornecido é inválido ou não segue o ciclo de vida do pedido (por exemplo, um pedido não pode transitar de criado para completa sem primeiro transitar para paga).

en: The order could not be created. Check the order details and then try again.
pt_PT: Não foi possível criar o pedido. Verifique os detalhes do pedido e tente novamente.

en: The order could not be processed as it is missing required information. Check the information provided and try again.
pt_PT: Não foi possível processar o pedido porque faltam informações necessárias. Verifique as informações fornecidas e tente novamente.

en: The page of items you want returned.
pt_PT: A página de itens que você deseja retornar.

en: The pattern category slugs.
pt_PT: Os slugs da categoria padrão.

en: The pattern content.
pt_PT: O conteúdo do padrão.

en: The pattern detailed description.
pt_PT: A descrição detalhada do padrão.

en: The pattern keywords.
pt_PT: As palavras-chave padrão.

en: The pattern name.
pt_PT: O nome do padrão.

en: The pattern title, in human readable format.
pt_PT: O título do padrão, em formato legível por humanos.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
pt_PT: A largura da janela de visualização padrão para visualização do insersor.

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
pt_PT: O número de telefone que será mostrado aos clientes para suporte, em faturas, etc.

en: The postal code provided was incorrect.
pt_PT: O código postal fornecido estava incorrecto.

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
pt_PT: O prefixo que é adicionado a todos os números de pedido. Deve ter entre 3-12 caracteres e incluir apenas letras.

en: The price cannot be blank.
pt_PT: O preço não pode ficar em branco.

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
pt_PT: O preço já está a ser usado nas subscrições ou sessões de checkout. Arquive o preço e crie outro.

en: The prices in this checkout session have changed. Please recheck it before submitting again.
pt_PT: Os preços nesta sessão de checkout foram alterados. Verifique novamente antes de enviar.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. Must be in the range of 1 - 5.
pt_PT: A prioridade desta oferta adicional/bump em relação a outras ofertas adicionais/bumps. Deve estar no intervalo de 1 a 5.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. The higher the number, the higher the priority.
pt_PT: A prioridade desta oferta adicional/bump em relação a outras ofertas adicionais. Quanto maior o número, maior a prioridade.

en: The product image must be an image.
pt_PT: A imagem do produto deve ser uma imagem.

en: The prompt that will appear when you request more information.
pt_PT: A mensagem que aparecerá quando solicitar mais informações.

en: The provided payment method’s state was incompatible with the operation you were trying to perform. Confirm that the payment method is in an allowed state for the given operation before attempting to perform it.
pt_PT: O estado do método de pagamento fornecido era incompatível com a operação que estava a tentar executar. Confirme que o método de pagamento está num estado permitido para a operação em causa antes de tentar executá-la.

en: The provided source has failed authentication. Provide source_data or a new source to attempt to fulfill this PaymentIntent again.
pt_PT: A fonte fornecida falhou a autenticação. Forneça source_data ou uma nova fonte para tentar cumprir novamente esta PaymentIntent.

en: The provider is not installed or unavailable.
pt_PT: O fornecedor não está instalado ou não está disponível.

en: The query to be used for full text search of this collection.
pt_PT: A consulta a ser usada para pesquisa de texto completo desta coleção.

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
pt_PT: O valor do reembolso é maior do que o valor reembolsável.

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
pt_PT: O endereço de e-mail de resposta a ser usado ao enviar e-mails aos clientes.

en: The request contains one or more unexpected parameters. Remove these and try again.
pt_PT: O pedido contém um ou mais parâmetros inesperados. Retire-os e tente novamente.

en: The request timed out. Try again later.
pt_PT: O pedido expirou. Tente novamente mais tarde.

en: The source cannot be used because it is not in the correct state (e.g., a charge request is trying to use a source with a pending, failed, or consumed source). Check the status of the source you are attempting to use.
pt_PT: A fonte não pode ser utilizada porque não está no estado correcto (por exemplo, um pedido de cobrança está a tentar utilizar uma fonte com uma fonte pendente, falhada ou consumida). Verifique o estado da fonte que está a tentar utilizar.

en: The specified amount is greater than the maximum amount allowed. Use a lower amount and try again.
pt_PT: O montante especificado é superior ao montante máximo permitido. Utilize um montante inferior e tente novamente.

en: The specified amount is invalid. The charge amount must be a positive integer in the smallest currency unit, and not exceed the minimum or maximum amount.
pt_PT: O valor especificado é inválido. O valor da cobrança deve ser um número inteiro positivo na unidade monetária mais pequena e não deve exceder o valor mínimo ou máximo.

en: The specified amount is less than the minimum amount allowed. Use a higher amount and try again.
pt_PT: O montante especificado é inferior ao montante mínimo permitido. Utilize um montante superior e tente novamente.

en: The specified invoice can no longer be edited. Instead, consider creating additional invoice items that will be applied to the next invoice. You can either manually generate the next invoice or wait for it to be automatically generated at the end of the billing cycle.
pt_PT: A fatura especificada já não pode ser editada. Em vez disso, considere criar itens de factura adicionais que serão aplicados à fatura seguinte. Pode gerar manualmente a próxima fatura ou esperar que esta seja gerada automaticamente no final do ciclo de faturação.

en: The start of the date range to query.
pt_PT: O início do intervalo de datas a ser consultado.

en: The subscription will be canceled in order to revoke the purchase.
pt_PT: A subscrição será cancelada para revogar a compra.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
pt_PT: A subscrição será reposta para restabelecer a compra. Será imediatamente cobrado ao cliente o valor de %s para o primeiro período de facturação.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged the first billing period.
pt_PT: A subscrição será restabelecida a fim de repor a compra. Será imediatamente cobrado ao cliente o primeiro período de facturação.

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
pt_PT: O link dos termos de serviço que é mostrado aos clientes no portal do cliente.

en: The this is the space between the rows of form elements.
pt_PT: Este é o espaço entre as linhas dos elementos do formulário.

en: The transfer or payout could not be completed because the associated account does not have a sufficient balance available. Create a new transfer or payout using an amount less than or equal to the account’s available balance.
pt_PT: Não foi possível concluir a transferência ou o pagamento porque a conta associada não tem um saldo disponível suficiente. Crie uma nova transferência ou pagamento utilizando um montante inferior, ou igual ao saldo disponível da conta.

en: The type of number to use for orders – one of sequential or token.
pt_PT: O tipo de número a ser usado para pedidos – sequencial ou token.

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
pt_PT: O identificador exclusivo para esta ativação. Por exemplo, uma URL, uma impressão digital da máquina, etc.

en: The user could not be found.
pt_PT: Não foi possível encontrar este utilizador.

note: translators: %s: User name.
en: The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
pt_PT: O nome de utilizador <strong> %s </strong> não está registado neste site. Se não tiver certeza de nome de utilizador, tente o seu endereço de e-mail.

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
pt_PT: O site que será mostrado aos clientes para suporte, em faturas, etc.

en: There are no cancellation reasons for this period.
pt_PT: Não existem motivos de cancelamento para o período selecionado.

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
pt_PT: Não há processadores para fazer o pagamento. Entre em contato conosco para obter assistência.

en: There are no transactions
pt_PT: Não existem transacções

en: There is no account with that username or email address.
pt_PT: Não há nenhuma conta com esse nome de utilizador ou endereço de e-mail.

en: There is no upcoming invoice on the specified customer to preview. Only customers with active subscriptions or pending invoice items have invoices that can be previewed.
pt_PT: Não existe nenhuma fatura futura para pré-visualizar no cliente especificado. Apenas os clientes com subscrições activas ou itens de fatura pendentes têm faturas que podem ser pré-visualizadas.

en: There were some validation errors.
pt_PT: Ocorreram alguns erros de validação.

en: These are the emails that are sent to you and other team members of this store.
pt_PT: Estes são os e-mails enviados para si e para outros membros da equipa desta loja.

en: Third (final) email sent when a checkout is abandoned.
pt_PT: Terceira (última) mensagem de correio electrónico enviada quando o checkout é abandonado.

en: This Month
pt_PT: Este mês

en: This Week
pt_PT: Essa semana

en: This action will re-enable associated access.
pt_PT: Esta acção irá reactivar o acesso associado.

en: This action will remove the associated access and trigger any cancelation automations you have set up.
pt_PT: Esta acção removerá o acesso associado e acionará quaisquer automatismos de cancelamento que tenha configurado.

en: This adds a field that is invisible to users, but visible to bots in an attempt to trick them into filling it out.
pt_PT: Isto adiciona um campo que é invisível para os utilizadores, mas visível para os bots/robots, numa tentativa de os enganar para que o preencham.

en: This appears in the memo area of your invoices and receipts.
pt_PT: Aparece na área de notas das suas facturas e recibos.

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
pt_PT: Isso pode aumentar ligeiramente a velocidade de carregamento da página, mas pode exigir que você habilite cabeçalhos CORS para arquivos .js em seu CDN. Por favor, verifique seus formulários de checkout depois de habilitar esta opção em uma janela privada do navegador.

en: This charge would cause you to exceed your rolling-window processing limit for this source type. Please retry the charge later, or contact us to request a higher processing limit.
pt_PT: Esta cobrança faria com que excedesse o seu limite de processamento de janela móvel para este tipo de fonte. Tente novamente a cobrança mais tarde ou contacte-nos para solicitar um limite de processamento mais elevado.

en: This color will be used for the main button color, links, and various UI elements.
pt_PT: Esta cor será utilizada para a cor do botão principal, ligações e vários elementos da IU.

en: This column count exceeds the recommended amount and may cause visual breakage.
pt_PT: Esta contagem de colunas excede a quantidade recomendada e pode provocar uma quebra visual.

en: This coupon code is invalid.
pt_PT: Este código de cupão é inválido.

en: This coupon has expired.
pt_PT: Este cupão expirou.

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
pt_PT: Este cupão é para uma moeda diferente e não pode ser aplicado.

en: This coupon is not valid. Please double-check it and try again.
pt_PT: Este cupão não é válido. Verifique e tente novamente.

en: This coupon will not be usable and all unsaved changes will be lost.
pt_PT: Este cupão não poderá ser usado e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: This customer's most recent checkout that has been abandoned.
pt_PT: O checkout mais recente deste cliente que foi abandonado.

en: This discount code does not apply to this currency.
pt_PT: Este código de desconto não se aplica a esta moeda.

en: This discount code will not be usable and all unsaved changes will be lost.
pt_PT: Este código de desconto não poderá ser usado e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: This doesn't match
pt_PT: Isto não corresponde

en: This download cannot be removed or archived when it is set as the current release.
pt_PT: Este download não pode ser removido ou arquivado quando for definido como a versão atual.

en: This form has been deleted or is unavailable.
pt_PT: Este formulário foi eliminado ou não está disponível.

en: This form is not available or has been deleted.
pt_PT: Este formulário não está disponível ou foi excluído.

en: This information helps customers recognize your business and contact you when necessary. It will be visible on invoices/receipts and any emails that need to be CAN-SPAM compliant (i.e. abandoned order emails).
pt_PT: Estas informações ajudam os clientes a reconhecer a sua empresa e a contactá-lo quando necessário. Estará visível nas faturas/recibos e em quaisquer mensagens de correio eletrónico que tenham de estar em conformidade com o CAN-SPAM (ou seja, mensagens de correio eletrónico de encomendas abandonadas).

en: This is a list for all your subscription plans. Subscriptions represent recurring payment plans for your users.
pt_PT: Esta é uma lista de todos os seus planos de subscrição. As subscrições representam planos de pagamento recorrentes para seus utilizadores/clientes.

en: This is a physical product
pt_PT: Este é um produto físico

en: This is a unique identifier for the license. For example, a website url.
pt_PT: Este é um identificador exclusivo para a licença. Por exemplo, um URL de site.

en: This is also displayed on your invoices, receipts and emails.
pt_PT: Também mostrado nas suas faturas, recibos e emails.

en: This is an internal name for your coupon. This is not visible to customers.
pt_PT: Este é um nome interno para o seu cupão. Isso não é visível para os clientes.

en: This is displayed in the UI and in notifications.
pt_PT: Isto é apresentado na interface do utilizador e nas notificações.

en: This is not a valid coupon code
pt_PT: Este não é um código de cupão válido

en: This is not included in the list.
pt_PT: Isto não está incluído na lista.

en: This is not shown to the customer, but is used help you identify the group.
pt_PT: Isso não é mostrado ao cliente, mas é usado para ajudá-lo a identificar o grupo.

en: This is reserved.
pt_PT: Isto é reservado.

en: This is the current release zip of your software.
pt_PT: Este é o zip da versão atual do seu software.

en: This is the price for the bump.
pt_PT: Esse é o preço da oferta adicional/bump

en: This license has not been activated.
pt_PT: Esta licença não foi ativada.

en: This limit applies across customers so it won't prevent a single customer from redeeming multiple times.
pt_PT: Este limite aplica-se a todos os clientes, pelo que não impede que um único cliente efetue vários resgates.

en: This method for creating Alipay payments is not supported anymore. Please upgrade your integration to use Sources instead.
pt_PT: Este método de criação de pagamentos Alipay já não é suportado. Actualize a sua integração para utilizar as Fontes.

en: This method for creating Bitcoin payments is not supported anymore. Please upgrade your integration to use Sources instead.
pt_PT: Este método para criar pagamentos Bitcoin já não é suportado. Actualize a sua integração para utilizar as Fontes.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
pt_PT: Este método de pagamento não pode ser utilizado para subscrições.

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
pt_PT: Este prefixo é muito longo. Insira um prefixo mais curto.

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
pt_PT: Este prefixo é muito curto. Insira um prefixo mais longo.

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
pt_PT: Este preço está actualmente a ser utilizado em subscrições ou sessões de checkout. Arquive o preço e crie outro.

en: This product has prices that are currently being used. Please archive the product instead if it is not already archived.
pt_PT: Este produto tem preços que estão actualmente a ser utilizados. Por favor, arquive o produto se ainda não estiver arquivado.

en: This product is invalid.
pt_PT: Este produto não é válido.

en: This product is no longer purchaseable.
pt_PT: Este produto já não pode ser adquirido.

en: This product is not available for purchase.
pt_PT: Este produto não está disponível para compra.

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
pt_PT: Este código de promoção já existe. Arquive o código antigo ou use um código diferente.

en: This should be your live storefront URL.
pt_PT: Este deve ser o URL da sua loja publicada.

en: This subscription is going to be paused on %s. When would you like the subscription to be restored?
pt_PT: Esta subscrição vai ser interrompida em %s. Quando gostaria que a subscrição fosse restaurada?

en: This trigger will be fired when a purchase is unrevoked.
pt_PT: Este gatilho será acionado quando uma compra não for revogada.

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
pt_PT: Este gatilho será acionado quando uma subscrição for cancelada após falha no pagamento ou por solicitação do cliente, ou quando a compra for revogada manualmente pelo comerciante.

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
pt_PT: Esse gatilho será acionado quando um plano de subscrição for alterado para outro.

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
pt_PT: Este gatilho será acionado quando alguém comprar um produto pela primeira vez.

en: This user could not be found.
pt_PT: Não foi possível encontrar este utilizador.

en: This user is already linked to a customer.
pt_PT: Este utilizador já está vinculado a um cliente.

en: This user is not a customer.
pt_PT: Este utilizador não é um cliente.

en: This will automatically pause the subscription on %s. Please choose a restoration date.
pt_PT: A subscrição será automaticamente interrompida em %s. Seleccione uma data de restauro.

en: This will enable slide-out cart. If you do not wish to use the cart, you can disable this to prevent cart scripts from loading on your pages.
pt_PT: Isto activará o carrinho deslizante. Se não pretender utilizar o carrinho, pode desactivar esta opção para evitar que os scripts do carrinho sejam carregados nas suas páginas.

en: This will load stripe.js on every page to help with Fraud monitoring.
pt_PT: Isto carregará o stripe.js em todas as páginas para ajudar na monitorização de fraudes.

en: This will make the subscription active again and charge the customer immediately.
pt_PT: Isto tornará a subscrição novamente activa e cobrará o cliente imediatamente.

en: This will save any changes on the page. Do you want to save your changes?
pt_PT: Isso ira salvar todas as alterações na página. Quer salvar as alterações?

en: Three Weeks
pt_PT: Três semanas

en: Three columns; equal split
pt_PT: Três colunas; divisão igual

en: Three columns; wide center column
pt_PT: Três colunas; coluna central larga

en: Time Period
pt_PT: Período de tempo

en: Time Zone
pt_PT: Fuso horário

en: Title
pt_PT: Título

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
pt_PT: Título/Cabeçalho Principal

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
pt_PT: Para adicionar alguns produtos de checkout predefinidos, clique no botão "Adicionar produtos".

en: To add some products "Add Products" button.
pt_PT: Para adicionar alguns produtos, clique no botão "Adicionar produtos".

en: To adjust your abandoned checkout notifications,
pt_PT: Para ajustar suas notificações de checkout abandonado,

en: To charge tax, please set up your tax information on the settings page.
pt_PT: Para cobrar impostos, configure suas informações fiscais na página de configurações.

en: To get your Recaptcha keys
pt_PT: Para obter as suas chaves Recaptcha

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout form. Please deactivate SureCart to delete this form.
pt_PT: Para evitar uma configuração incorrecta, não é possível eliminar o formulário de checkout predefinido. Desactive o SureCart para eliminar este formulário.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout page. Please deactivate SureCart to delete this page.
pt_PT: Para evitar uma configuração incorrecta, não é possível eliminar a página de checkout predefinida. Desactive o SureCart para eliminar esta página.

en: To sync purchases of this product, add an integration.
pt_PT: Para sincronizar as compras deste produto, adicione uma integração.

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Toggle Coupon Archive
pt_PT: Alternar arquivo de cupões

en: Toggle Product Archive
pt_PT: Alternar arquivo de produtos

en: Tongan Paʻanga
pt_PT: Tonga Paʻanga

en: Too long.
pt_PT: Demasiado longo.

en: Too short.
pt_PT: Muito curto.

en: Top Offset
pt_PT: Desvio superior

en: Top level metrics for the product.
pt_PT: Métricas de nível superior para o produto.

en: Total Cancellation Attempts
pt_PT: Total de Tentativas de Cancelamento

en: Total Due
pt_PT: Total Devido

en: Total Due Today
pt_PT: Total hoje

en: Total Lost
pt_PT: Total Perdido

en: Total Lost Cancellations
pt_PT: Total de Cancelamentos Perdidos

en: Total Recoverable Checkouts
pt_PT: Total de Checkouts Recuperáveis

en: Total Saved By Coupon
pt_PT: Total poupado por Cupão

en: Total Saved Count
pt_PT: Total de subscrições protegidas

en: Total recoverable revenue
pt_PT: Receita total recuperável

en: Total recovered checkouts
pt_PT: Total de checkouts recuperados

en: Total recovered revenue
pt_PT: Receita total recuperada

[ctx: block title]
en: Totals
pt_PT: Totais

en: Tracking Confirmation
pt_PT: Confirmação de Rastreamento

en: Transfers and payouts on behalf of a Standard connected account are not allowed.
pt_PT: Não são permitidas transferências e pagamentos em nome de uma conta ligada por defeito.

en: Trial
pt_PT: Avaliação/Experimentação

en: Trial ends on
pt_PT: Periodo experimentação/trial termina em

en: Trialing
pt_PT: Em fase de teste

en: Trinidad and Tobago Dollar
pt_PT: Dólar de Trinidad e Tobago

en: Turkish Lira
pt_PT: lira turca

en: Turn on abandoned cart for your store.
pt_PT: Ative o carrinho abandonado para sua loja.

en: Turning this on will collect subscription cancelation reasons and optionally offer a discount to keep their subscription active.
pt_PT: Ao activar esta opção, serão recolhidos os motivos de cancelamento da subscrição e, opcionalmente, será oferecido um desconto para manter a subscrição activa.

en: TutorLMS Course
pt_PT: Curso TutorLMS

en: Two Column
pt_PT: Duas colunas

en: Two Weeks
pt_PT: Duas semanas

en: Two columns; equal split
pt_PT: Duas colunas; divisão igual

en: Two columns; one-third, two-thirds split
pt_PT: Duas colunas; um terço, dois terços divididos

en: Two columns; two-thirds, one-third split
pt_PT: Duas colunas; dois terços, um terço dividido

en: Two or more mutually exclusive parameters were provided. Check our API documentation or the returned error message to see which values are permitted when creating or modifying the specified resource.
pt_PT: Foram fornecidos dois ou mais parâmetros mutuamente exclusivos. Consulte a documentação da nossa API ou a mensagem de erro devolvida para ver que valores são permitidos ao criar ou modificar o recurso especificado.

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type of object (Account)
pt_PT: Tipo de objeto (Conta)

en: Type of object (Settings)
pt_PT: Tipo de objeto (Configurações)

en: Type of object (bump)
pt_PT: Tipo de objeto (oferta adicional/bump)

en: UK VAT
pt_PT: IVA do Reino Unido

en: UK VAT Label
pt_PT: Etiqueta de IVA do Reino Unido

en: URL Slug
pt_PT: Slug de URL

en: Ugandan Shilling
pt_PT: Xelim de Uganda

en: Ukrainian Hryvnia
pt_PT: Hryvnia ucraniana

en: Un-Archive
pt_PT: Desarquivar

en: Un-Archive %s? This will make the coupon useable again.
pt_PT: Desarquivar %s ? Isso tornará o cupão utilizável novamente.

en: Un-Archive %s? This will make the product purchaseable again.
pt_PT: Desarquivar %s ? Isso tornará o produto comprável novamente.

en: Un-Archive this bump? This will make the product purchaseable again.
pt_PT: Desarquivar esta oferta adicional/bump? Isso tornará o produto comprável novamente.

en: Un-Archive this price? This will make the product purchaseable again.
pt_PT: Desarquivar este preço? Isso tornará o produto novamente comprável.

en: Unapprove
pt_PT: Desaprovar

en: Uninstall
pt_PT: Desinstalar

en: Unique identifier for the object.
pt_PT: Identificador único do objeto.

en: United Arab Emirates Dirham
pt_PT: Dirrã dos Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_PT: Reino Unido

en: United States
pt_PT: Estados Unidos

en: United States Dollar
pt_PT: Dolar dos Estados Unidos

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unlimited Usage
pt_PT: Utilização Ilimitada

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade to Pro!
pt_PT: Desbloqueie recursos de aumento de receita ao atualizar para o Pro!

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade your plan!
pt_PT: Desbloqueie funcionalidades que aumentam as receitas ao actualiza o seu plano!

en: Unrevoke
pt_PT: Cancelar revogação

en: Unrevoke Purchase
pt_PT: Revogar a compra

en: Unrevoke Purchase & Restore Subscription
pt_PT: Anular a compra e restaurar a subscrição

en: Unselect All
pt_PT: Desmarcar todos

en: Untitled Form
pt_PT: Formulário sem título

en: Unverified
pt_PT: Não verificado

en: Upcoming
pt_PT: Em breve

en: Upcoming Billing Period
pt_PT: Próximo período de facturação

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update Account Details
pt_PT: Actualizar dados da conta

en: Update Amount
pt_PT: Atualizar quantidade

en: Update Billing Details
pt_PT: Actualizar dados de facturação

en: Update Coupon
pt_PT: Actualizar cupão

en: Update Immediately
pt_PT: Actualizar imediatamente

en: Update Link
pt_PT: Atualizar link

en: Update Password
pt_PT: Actualizar a palavra-passe

en: Update Payment Method
pt_PT: Actualizar o método de pagamento

en: Update Plan
pt_PT: Atualizar Plano

en: Update Subscription
pt_PT: Actualizar a subscrição

en: Update Your Connection
pt_PT: Atualize sua conexão

en: Update canceled.
pt_PT: Actualização cancelada.

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
pt_PT: Atualize seu token de API para alterar ou atualizar a conexão com o SureCart.

en: Updated
pt_PT: Atualizada

en: Upgrade
pt_PT: Atualizar

en: Upgrade Group
pt_PT: Atualizar grupo

en: Upgrade Groups
pt_PT: Atualizar grupos

en: Upgrade This Store
pt_PT: Actualizar esta loja

en: Upgrade Your Plan
pt_PT: Atualize seu plano

en: Upgrade behavior. Either pending or immediate.
pt_PT: Comportamento de atualização. Pendente ou imediato.

en: Upgrades Happen
pt_PT: As actualizações/upgrades acontecem

en: Upgrades, Downgrades, and Cancellations
pt_PT: Actualizações/upgrades, reduções/downgrades e cancelamentos

en: Upload Media
pt_PT: Carregar mídia

en: Url Slug
pt_PT: Slug do URL

en: Uruguayan Peso
pt_PT: peso uruguaio

en: Usage
pt_PT: Utilização

en: Usage Limit
pt_PT: Limite de utilização

en: Usage limit per coupon
pt_PT: Limite de utilização por cupão

en: Usage limit per customer
pt_PT: Limite de utilização por cliente

en: Use JavaScript ESM Loader
pt_PT: Use o Carregador ESM JavaScript

en: Use Stripe's Payment Element instead of the Card Element in all forms.
pt_PT: Use o Elemento de Pagamento do Stripe em vez do Elemento de Cartão em todos os formulários.

en: Use a compact address if possible
pt_PT: Utilizar um endereço compacto, se possível

en: Use the Stripe Payment Element
pt_PT: Use o elemento de pagamento Stripe

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers.
pt_PT: Utilizar estas configurações para definir como as notificações são enviadas aos seus clientes.

en: User connected.
pt_PT: Utilizador conectado.

en: User disconnected.
pt_PT: Utilizador desconectado.

en: Users must redeem this coupon by:
pt_PT: Os utilizadores devem resgatar este cupão até:

en: Uses
pt_PT: Utilizações

en: Uzbekistan Som
pt_PT: Som do Uzbequistão

en: VAT Number Verification Failure
pt_PT: Falha na verificação do número de contribuinte (NIF)

en: VAT Registration
pt_PT: Registo do IVA

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
pt_PT: IVA ou número de identificação fiscal

en: Valid
pt_PT: Válido

note: translators: coupon expiration date.
en: Valid until %s
pt_PT: Válido até %s

en: Validation failed
pt_PT: Falha na validação

en: Validity
pt_PT: Validade

en: Value
pt_PT: Valor

note: translators: Version number.
en: Version %s
pt_PT: Versão %s

en: Vietnamese Đồng
pt_PT: vietnamita Đồng

en: View
pt_PT: Visualizar

en: View Abandoned Checkout
pt_PT: Ver Check-out Abandonado

en: View All
pt_PT: Ver tudo

en: View Cart
pt_PT: Ver carrinho

en: View Checkout
pt_PT: Ver check-out

en: View Checkout Form
pt_PT: Ver formulário de check-out

en: View Customer
pt_PT: Ver Cliente

en: View Invoice
pt_PT: Ver Fatura

en: View License
pt_PT: Ver licença

en: View Order
pt_PT: Ver pedido

en: View Product
pt_PT: Ver produto

en: View Transactions
pt_PT: Ver transações

en: View all
pt_PT: Ver tudo

en: View charge on
pt_PT: Ver cobrança em

en: Wait for a period of time after a customer has made a purchase to send other abandoned checkouts.
pt_PT: Aguardar um tempo depois de um cliente ter efetuado uma compra para enviar outras verificações de checkout abandonado.

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
pt_PT: No momento, estamos trabalhando em nossos recursos Pro. Verifique novamente assim que lançarmos novos recursos de receita e poupança.

en: We were unable to issue a refund with this payment processor. Please check with your payment processor and try issuing the refund directly through the processor.
pt_PT: Não foi possível emitir um reembolso com este processador de pagamento. Verifique com seu processador de pagamento e tente emitir o reembolso diretamente por meio do processador.

en: Website
pt_PT: website

en: Week
pt_PT: Semana

en: Weekly
pt_PT: Semanalmente

en: Welcome to SureCart!
pt_PT: Bem-vindo ao SureCart!

en: West African Cfa Franc
pt_PT: Franco Cfa da África Ocidental

en: What are Invoices?
pt_PT: O que são Faturas?

en: What are Subscriptions?
pt_PT: O que são Subscrições?

en: What are Upgrade Groups?
pt_PT: O que são grupos de atualização?

en: What type of cart icon would you like to use?
pt_PT: Que tipo de ícone de carrinho gostaria de utilizar?

en: When a cancellation happens immediately, the subscription is canceled right away. When a cancellation happens at the billing period end, the subscription remains active until the end of the current billing period.
pt_PT: Quando o cancelamento ocorre imediatamente, a subscrição é cancelada de imediato. Quando o cancelamento ocorre no final do período de facturação, a subscrição permanece activa até ao final do período de facturação actual.

en: When an upgrade or downgrade happens immediately, a prorated invoice will be generated and paid. If the invoice payment fails, the subscription will not be updated. In the case of a downgrade, the invoice will likely have a $0 balance and a credit may be applied to the customer. When an upgrade or downgrade happens at the next billing period, the subscription won't be updated until the next payment date.
pt_PT: Quando uma actualização/upgrade ou uma redução de versão ocorrer no imediato, será gerada e paga uma factura proporcional. Se o pagamento da factura falhar, a subscrição não será actualizada. No caso de um downgrade/redução, a factura terá provavelmente um saldo de $0 e poderá ser aplicado um crédito ao cliente. Quando uma actualização/upgrade ou redução/downgrade ocorrer no período de facturação seguinte, a subscrição não será actualizada até à data de pagamento seguinte.

en: When do you want to cancel the subscription?
pt_PT: Quando pretende cancelar a subscrição?

en: When should we offer the discount?
pt_PT: Quando devemos oferecer o desconto?

en: Whether or not a payment method should be required for subscriptions that have an initial period amount of $0 (free trial or coupon). This is useful if you want to offer a "no credit card required" free trials.
pt_PT: Se deve ou não ser exigido um método de pagamento para as subscrições que têm um montante de período inicial de $0 (avaliação/período gratuito ou cupão). Isto é útil se pretender oferecer avaliações/períodos gratuitos "sem necessidade de cartão de crédito".

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
pt_PT: Se os clientes podem ou não cancelar subscrições a partir do portal do cliente.

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
pt_PT: Se os clientes podem ou não alterar as quantidades da subscrição no portal do cliente.

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
pt_PT: Se os clientes podem ou não efetuar alterações à subscrição a partir do portal do cliente.

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
pt_PT: Se oferta adicional/bump está ativada ou não e a ser exibida aos clientes.

en: Whether to get archived products or not.
pt_PT: Obter ou não produtos arquivados.

en: Wide
pt_PT: Largura

en: Width
pt_PT: Largura

en: WordPress User
pt_PT: Utilizador do WordPress

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
pt_PT: Conta de utilizador do WordPress

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
pt_PT: Informações da conta de utilizador do WordPress

en: Wrong length.
pt_PT: Comprimento errado.

en: Year
pt_PT: Ano

en: Yearly
pt_PT: Anual

en: Yemeni Rial
pt_PT: Rial iemenita

en: Yesterday
pt_PT: Ontem

en: You are already collecting tax for this zone.
pt_PT: O imposto já está a ser cobrado para esta zona.

en: You are not a live mode customer.
pt_PT: Não é um cliente em modo live.

en: You are not a test mode customer.
pt_PT: Não é um cliente em modo de teste.

en: You are not currently a customer.
pt_PT: Não é actualmente cliente.

en: You can find this on your google Recaptcha dashboard.
pt_PT: Pode encontrar isto no seu painel de controlo do Google Recaptcha.

en: You can only apply this offer once.
pt_PT: Você só pode aplicar esta oferta uma vez.

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
pt_PT: Não pode adicionar um produto de venda uma-vez (única) a uma subscrição.

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
pt_PT: Actualmente, não é possível adicionar um método de pagamento. Por favor, contacte-nos para obter apoio.

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
pt_PT: Não pode excluir este item de média porque ele está a ser usado neste momento.

en: You cannot enable EU Micro Exemption if your address is outside of the EU.
pt_PT: Não pode habilitar a Micro Isenção da UE se seu endereço estiver fora da UE.

en: You cannot enable abandoned checkouts until you have updated your business contact address. Please add an address to your store branding.
pt_PT: Você não pode habilitar checkouts abandonados até atualizar seu endereço de contato comercial. Adicione um endereço à marca da sua loja.

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
pt_PT: Você não pode habilitar impostos a menos que um endereço fiscal válido seja fornecido

en: You do not have permission do this.
pt_PT: Você não tem permissão para fazer isso.

en: You do not have permission to do this.
pt_PT: Não tem autorização para o fazer.

en: You don't have any country-specific VAT registrations. If you're registered under one-stop shop then you don't need to create country-specific tax registrations. If you're not, add a tax registration to start collecting tax.
pt_PT: Não tem registos de IVA específicos de cada país. Se estiver registado no balcão único, não precisa de criar registos fiscais específicos do país. Caso contrário, adicione um registo fiscal para começar a cobrar impostos.

en: You don't have any orders.
pt_PT: Você não tem nenhum pedido.

en: You don't have any survey answers. Please add at least one to collect cancellation feedback.
pt_PT: Ainda não tem respostas dos questionários. Por favor, adicionar pelo menos uma para receber feedback de cancelamento.

en: You don't have any tax registrations. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_PT: Não tem registos fiscais. Adicione um registo fiscal para começar a cobrar impostos.

en: You have already requested a code in the last 60 seconds. Please wait before requesting again.
pt_PT: Já solicitou um código nos últimos 60 segundos. Aguarde antes de solicitar novamente.

en: You have not been charged for this order.
pt_PT: Este pedido / encomenda não lhe foi cobrado.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
pt_PT: Tem alterações não salvas. Se você continuar, eles serão perdidos.

en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
pt_PT: Você deve inserir um valor entre %1$s e %2$s

en: You must first purchase something to access your dashboard.
pt_PT: Para aceder ao seu painel de controlo, tem de adquirir primeiro algo.

en: You're not collecting GST in Australia. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_PT: Não está a cobrar GST na Austrália. Adicione um registo fiscal para começar a cobrar impostos.

en: You're not collecting VAT in the UK. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_PT: Não está a cobrar IVA no Reino Unido. Adicione um registo fiscal para começar a cobrar impostos.

en: You're not collecting any provincial tax in Canada. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_PT: Não está a cobrar qualquer imposto provincial no Canadá. Adicione um registo fiscal para começar a cobrar impostos.

en: You're not collecting sales tax for any states. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_PT: Não está a cobrar imposto sobre vendas em nenhum estado. Adicione um registo fiscal para começar a cobrar o imposto.

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
pt_PT: Sua chave de API está incorreta. Por favor, verifique se está correto e atualize-o.

en: Your Connect platform is attempting to share an unverified bank account with a connected account.
pt_PT: A sua plataforma Connect está a tentar partilhar uma conta bancária não verificada com uma conta ligada.

en: Your customer's email address.
pt_PT: O endereço de e-mail do seu cliente.

en: Your customer's email.
pt_PT: E-mail do seu cliente.

en: Your customer's first name.
pt_PT: O primeiro nome do seu cliente.

en: Your customer's full name.
pt_PT: O nome completo do seu cliente.

en: Your customer's last name.
pt_PT: O apelido do seu cliente.

en: Your customer's phone number.
pt_PT: O número de telefone do seu cliente.

en: Your discount settings for abandoned cart.
pt_PT: Configurações de desconto para carrinho abandonado.

en: Your email address
pt_PT: O seu endereço de correio electrónico

en: Your email and cart are saved so we can send email reminders about this order.
pt_PT: E-mail e carrinho são salvos para que possamos enviar lembretes por e-mail sobre este pedido.

en: Your name
pt_PT: O seu nome

en: Your payment was successful, and your order is complete. A receipt is on its way to your inbox.
pt_PT: O seu pagamento foi efetuado com sucesso e o seu pedido está concluído. O recibo está a caminho da sua caixa de correio eletrónico.

en: Your platform attempted to create a custom account in a country that is not yet supported. Make sure that users can only sign up in countries supported by custom accounts.
pt_PT: A sua plataforma tentou criar uma conta personalizada num país que ainda não é suportado. Certifique-se de que os utilizadores só podem inscrever-se em países suportados por contas personalizadas.

en: Your postal code is not valid.
pt_PT: O código postal não é válido.

en: Your request could not be validated. Please try again.
pt_PT: O seu pedido não pôde ser validado. Por favor, tente novamente.

en: Your session expired - please try again.
pt_PT: A sessão expirou - tente novamente.

en: Your storage space is low
pt_PT: O espaço de armazenamento é baixo

en: Your store does not appear to be using a secure connection. A secure connection (https) is required to use SureCart to process live transactions.
pt_PT: A sua loja não parece estar a utilizar uma ligação segura. É necessária uma ligação segura (https) para utilizar o SureCart para processar transacções em tempo real.

en: You’ll need to collect sales tax if you meet certain state requirements, also known as nexus. To start collecting tax, you need to register with the appropriate state tax authority.
pt_PT: Terá de cobrar o imposto sobre vendas se cumprir determinados requisitos estatais, também conhecidos como nexus ou vínculos. Para começar a cobrar o imposto, é necessário registar-se junto da autoridade fiscal estatal adequada.

en: Zambian Kwacha
pt_PT: Zâmbia Kwacha

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
pt_PT: [renderização de blocos interrompida].

[ctx: block keyword]
en: account
pt_PT: conta

[ctx: block keyword]
en: address
pt_PT: morada

en: adjust your settings
pt_PT: ajuste as configurações

[ctx: block keyword]
en: amount
pt_PT: montante

[ctx: block keyword]
en: android
pt_PT: andróide

[ctx: block keyword]
en: bump
pt_PT: adicional/complementar

[ctx: block keyword]
en: button
pt_PT: botão

[ctx: buy-page-slug]
en: buy
pt_PT: comprar

[ctx: block keyword]
en: card
pt_PT: cartão

[ctx: Cart slug]
en: cart
pt_PT: carrinho

[ctx: block keyword]
en: checkbox
pt_PT: caixa de verificação

[ctx: block keyword]
en: choice
pt_PT: escolha

[ctx: block keyword]
en: confirm
pt_PT: confirmar

[ctx: block keyword]
en: coupon
pt_PT: cupão

[ctx: block keyword]
en: credit
pt_PT: crédito

[ctx: block keyword]
en: custom
pt_PT: customizado

[ctx: block keyword]
en: customer
pt_PT: cliente

[ctx: Page slug]
en: customer-dashboard
pt_PT: painel do cliente

[ctx: block keyword]
en: dashboard
pt_PT: painel de controlo

note: translators: number of days.
en: day | %d days
pt_PT[0]: dia
pt_PT[1]: %d dias

[ctx: block keyword]
en: details
pt_PT: detalhes

[ctx: block keyword]
en: discount
pt_PT: desconto

[ctx: block keyword]
en: divider
pt_PT: separador

en: does not exist
pt_PT: não existe

[ctx: block keyword]
en: donation
pt_PT: doação

[ctx: block keyword]
en: download
pt_PT: descarregar

[ctx: block keyword]
en: engine
pt_PT: sistema/engine

[ctx: block keyword]
en: error
pt_PT: Erro

en: every
pt_PT: todos

en: every month
pt_PT: todos os meses

en: exist
pt_PT: existe

en: exists
pt_PT: existe

[ctx: block keyword]
en: field
pt_PT: campo

[ctx: block keyword]
en: first-name
pt_PT: nome-próprio

en: for
pt_PT: para

[ctx: block keyword]
en: form
pt_PT: formulário

[ctx: block keyword]
en: heading
pt_PT: cabeçalho

[ctx: block keyword]
en: image
pt_PT: Imagem

[ctx: block keyword]
en: input
pt_PT: campo de entrada (input)

en: is equal to
pt_PT: é igual a

en: is greater or equal to
pt_PT: é maior ou igual a

en: is greater than
pt_PT: é maior que

en: is less or equal to
pt_PT: é menor ou igual a

en: is less than
pt_PT: é menor que

en: is less than or equal to
pt_PT: é menor ou igual a

en: is not equal to
pt_PT: não é igual a

[ctx: block keyword]
en: last-name
pt_PT: apelido

[ctx: block keyword]
en: line
pt_PT: linha

[ctx: block keyword]
en: line-items
pt_PT: itens de linha

[ctx: block keyword]
en: logo
pt_PT: Logótipo

[ctx: block keyword]
en: mail
pt_PT: email

en: matches all of
pt_PT: corresponde a todos

en: matches any of
pt_PT: corresponde a qualquer um

en: matches none of
pt_PT: não corresponde a nenhum

en: max count reached
pt_PT: contagem máxima atingida

note: translators: number of months
en: month | %d months
pt_PT[0]: mês
pt_PT[1]: %d meses

en: must be 15 minutes or more
pt_PT: deve ser de 15 minutos ou mais

en: must be at least 12 hours between emails
pt_PT: deve haver pelo menos 12 horas entre os e-mails

en: must be between %1$s and %2$s
pt_PT: deve estar entre %1$s e %2$s

en: must be less than 1 week
pt_PT: deve ser inferior a 1 semana

[ctx: block keyword]
en: name
pt_PT: nome

en: not exist
pt_PT: não existe

[ctx: block keyword]
en: notice
pt_PT: aviso

en: of
pt_PT: de

en: once
pt_PT: uma vez

en: or drag and drop a file to upload.
pt_PT: ou arraste e solte um arquivo para carregar.

[ctx: Page slug]
en: order-confirmation
pt_PT: confirmação-de-pedido

[ctx: block keyword]
en: password
pt_PT: palavra-passe

[ctx: block keyword]
en: phone
pt_PT: telemóvel

[ctx: block keyword]
en: price
pt_PT: preço

[ctx: block keyword]
en: product
pt_PT: produto

[ctx: block keyword]
en: promo
pt_PT: promoção

[ctx: block keyword]
en: radio-group
pt_PT: grupo de botões rádio

en: reCaptcha Secret Key
pt_PT: Chave secreta do reCaptcha

en: reCaptcha Site Key
pt_PT: Chave do site reCaptcha

en: register a new site and choose v3.
pt_PT: registar um novo site e escolher a v3.

[ctx: block keyword]
en: select
pt_PT: seleccionar

[ctx: block keyword]
en: shipping
pt_PT: envio

[ctx: block keyword]
en: store
pt_PT: Loja

[ctx: block keyword]
en: store logo
pt_PT: Logótipo da Loja

[ctx: block keyword]
en: submit
pt_PT: submeter

[ctx: block keyword]
en: summary
pt_PT: resumo

[ctx: block keyword]
en: tax
pt_PT: taxa fiscal

[ctx: block keyword]
en: tel
pt_PT: telefone

[ctx: block keyword]
en: text
pt_PT: texto

[ctx: block keyword]
en: textarea
pt_PT: área de texto

[ctx: block keyword]
en: thank
pt_PT: obrigado

[ctx: block keyword]
en: thank you
pt_PT: obrigado

en: this customer
pt_PT: este cliente

en: time | times
pt_PT[0]: vez
pt_PT[1]: vezes

[ctx: block keyword]
en: title
pt_PT: título

[ctx: block keyword]
en: toggle
pt_PT: alternar

[ctx: block keyword]
en: totals
pt_PT: totais

[ctx: block keyword]
en: user
pt_PT: utilizador

en: vs %s last period
pt_PT: vs %s último período

note: translators: number of weeks.
en: week | %d weeks
pt_PT[0]: semana
pt_PT[1]: %d semanas

note: translators: number of yearls
en: year | %d years
pt_PT[0]: ano
pt_PT[1]: %d anos
