SureCart WP - en to ro_RO translation catalogue (2440 entries)

en: 	At end of current period
ro_RO: La sfârșitul perioadei curente

note: translators: %d is the number of other prices.
en:  and %d other price. |  and %d other prices.
ro_RO[0]:  și un alt preț.
ro_RO[1]:  și %d alte prețuri.
ro_RO[2]:  și %d alte prețuri.

note: translators: 1: Block label (i.e. "Block: Column"), 2: Position of the selected block, 3: Total number of sibling blocks of the same type
en: %1$s (%2$d of %3$d)
ro_RO: %1$s (%2$d din %3$d)

note: translators: Coupon % off.
en: %1d%% off
ro_RO: %1d%% redus

en: %1s of %2s Activations Used
ro_RO: %1s din %2s activări utilizate

en: %d Remaining
ro_RO: %d rămas(e)

note: translators: number of days.
en: %d day | %d days
ro_RO[0]: %d zi
ro_RO[1]: %d zile
ro_RO[2]: %d zile

en: %d day left in trial | %d days left in trial
ro_RO[0]: O zi %d rămasă în perioada de probă
ro_RO[1]: %d zile rămase în perioada de probă
ro_RO[2]: %d zile rămase în perioada de probă

note: translators: number of months
en: %d month | %d months
ro_RO[0]: %d lună
ro_RO[1]: %d luni
ro_RO[2]: %d luni

en: %d months
ro_RO: %d luni

en: %d payment | %d payments
ro_RO[0]: plată
ro_RO[1]: %d plăți
ro_RO[2]: %d plăți

en: %d prices
ro_RO: %d prețuri

note: translators: number of weeks.
en: %d week | %d weeks
ro_RO[0]: %d săptămână
ro_RO[1]: %d săptămâni
ro_RO[2]: %d săptămâni

note: translators: number of yearls
en: %d year | %d years
ro_RO[0]: %d an
ro_RO[1]: %d ani
ro_RO[2]: %d ani

note: translators: Coupon % off.
en: %d%% off
ro_RO: %d%% redus

en: %s Tax Region
ro_RO: Regiune fiscală %s

[ctx: %s = human-readable time difference]
note: translators: %s: human-readable time difference
en: %s ago
ro_RO: Acum %s

note: translators: attribute.
en: %s can't be blank.
ro_RO: %s nu poate fi gol.

note: translators: field name.
en: %s is invalid.
ro_RO: %s nu este valid.

note: translators: attribute.
en: %s is no longer purchasable.
ro_RO: %s nu mai poate fi achiziționat.

note: translators: attribute.
en: %s is not available with subscriptions.
ro_RO: %s nu este disponibil în cazul abonamentelor.

note: translators: attribute.
en: %s is too high.
ro_RO: %s e prea mare.

en: %s item | %s items
ro_RO[0]: %s element
ro_RO[1]: %s elemente
ro_RO[2]: %s elemente

note: translators: attribute.
en: %s must be a number.
ro_RO: %s trebuie să fie un număr.

en: %s not found
ro_RO: %s nu a fost găsit

en: %s off
ro_RO: %s reducere

note: translators: Manual payment method.
en: %s selected for check out.
ro_RO: %s selectat(e) pentru plată.

en: %s%% off
ro_RO: %s%% reducere

en: (Not in this example order, but will be conditionally displayed)
ro_RO: (Nu în această ordine exemplu, dar vor fi afișate condiționat)

en: (no title)
ro_RO: (fără titlu)

en: + %d more
ro_RO: + încă %d

en: 1 Day
ro_RO: 1 zi

en: 1 Hour
ro_RO: 1 oră

en: 1 week
ro_RO: 1 săptămână

en: 1.5 Days
ro_RO: 1,5 zile

en: 12 Hours
ro_RO: 12 ore

en: 2 Days
ro_RO: 2 zile

en: 2 Hours
ro_RO: 2 ore

en: 3 Days
ro_RO: 3 zile

en: 3 Hours
ro_RO: 3 ore

en: 4 Days
ro_RO: 4 zile

en: 5 Days
ro_RO: 5 zile

en: 6 Days
ro_RO: 6 zile

en: 6 Hours
ro_RO: 6 ore

en: 69% of shoppers abandon their checkouts before completing a purchase. Recover lost revenue with automated, high-converting emails.
ro_RO: 69% dintre cumpărători abandonează comenzile înainte de a finaliza o achiziție. Recuperează veniturile pierdute cu e-mailuri automate, cu grad ridicat de conversie.

[ctx: block description]
en: A container to display the product media
ro_RO: Un container pentru a expune mediile produsului

en: A display name for file.
ro_RO: Un nume de afișare pentru fișier.

en: A limit on the number of items to be returned, between 1 and 100.
ro_RO: O limită a numărului de articole care urmează să fie returnate, între 1 și 100.

en: A limit on the number of records returned
ro_RO: O limită a numărului de înregistrări returnate

en: A link to your privacy policy page.
ro_RO: Un link către pagina politicii de confidențialitate.

en: A name for this bump that will be visible to customers.
ro_RO: Dă un nume pentru acest „bump” care va fi vizibil pentru clienți.

en: A name for this bump that will be visible to customers. If empty, the product name will be used.
ro_RO: Un nume pentru acest bump care va fi vizibil pentru clienți. Dacă este gol, se va folosi numele produsului.

en: A name for your product group.
ro_RO: Un nume pentru grupul de produse.

en: A name for your product group. It is not shown to customers.
ro_RO: Un nume pentru grupul de produse. Acesta nu este afișat clienților.

en: A name for your product.
ro_RO: Un nume pentru produsul tău.

en: A price with this currency and recurring interval already exists. Please create a new product to create this price.
ro_RO: Există deja un preț cu această monedă și un interval recurent. Te rugăm să creezi un produs nou pentru a crea acest preț.

en: A product purchase will be automatically synced with this item.
ro_RO: O achiziție de produs va fi sincronizată automat cu acest articol.

en: A short description for your product that is displayed on product and instant checkouts.
ro_RO: O scurtă descriere a produsului tău, care este afișată pe produs și pe comenzile instantanee.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
ro_RO: O singură coloană în cadrul unui bloc de coloane.

en: A specific product id.
ro_RO: Un ID de produs specific.

en: A specific product name.
ro_RO: Un nume de produs specific.

en: A valid file URL.
ro_RO: Un URL de fișier valid.

en: ABN Number
ro_RO: Numărul ABN

en: AND
ro_RO: ȘI

en: API Token
ro_RO: Token API

en: AU ABN
ro_RO: ABN Australia

en: AU ABN Label
ro_RO: Eticheta AU ABN

en: Abandoned
ro_RO: Abandonat

en: Abandoned Checkout
ro_RO: Plata abandonată

en: Abandoned Checkout #1
ro_RO: Plata abandonată #1

en: Abandoned Checkout #2
ro_RO: Plata abandonată #2

en: Abandoned Checkout #3
ro_RO: Plata abandonată #3

en: Abandoned Checkout Discount
ro_RO: Reducere pentru coșul abandonat

en: Abandoned Checkouts
ro_RO: Plăti abandonate.

en: Accept the order and apply reverse charge.
ro_RO: Acceptă comanda și aplică taxa inversă.

en: Accept the order but don’t apply reverse charge.
ro_RO: Acceptă comanda, dar nu aplica taxarea inversă.

en: Account
ro_RO: Cont

en: Account Details
ro_RO: Detalii cont

en: Actions
ro_RO: Acțiuni

en: Activate
ro_RO: Activează

en: Activation
ro_RO: Activare

en: Activation Limit
ro_RO: Limita de activare

en: Activation deleted.
ro_RO: Activare ștearsă.

en: Activation updated.
ro_RO: Activare actualizată.

en: Activations
ro_RO: Activări

en: Active
ro_RO: Activ

en: Add
ro_RO: Adaugă

en: Add  Amount
ro_RO: Adaugă suma

en: Add A Buy Link
ro_RO: Adaugă un link de cumpărare

en: Add A Condition
ro_RO: Adaugă o condiție

en: Add A Price
ro_RO: Adaugă un preț

en: Add A Restriction
ro_RO: Adaugă o restricție

en: Add A Title…
ro_RO: Adaugă un titlu...

en: Add Amount
ro_RO: Adaugă suma

en: Add Another Coupon
ro_RO: Adăugă un alt cupon

en: Add Another Price
ro_RO: Adaugă un alt preț

en: Add Another Processor
ro_RO: Adăugați un alt Procesator

en: Add Another Product
ro_RO: Adaugă un alt produs

en: Add Condition
ro_RO: Adaugă condiție

en: Add Conditions
ro_RO: Adaugă condiții

en: Add Coupon Code
ro_RO: Adaugă codul de cupon

en: Add Customer
ro_RO: Adaugă client

en: Add Downloads
ro_RO: Adaugă descărcări

en: Add External Link
ro_RO: Adaugă link extern

en: Add Filter
ro_RO: Adaugă filtru

en: Add Free Trial
ro_RO: Adaugă o perioadă de probă gratuită

en: Add From URL
ro_RO: Adăugați formular URL

en: Add Image
ro_RO: Adaugă imagine

en: Add Integration
ro_RO: Adaugă integrare

en: Add Link
ro_RO: Adaugă link

en: Add Media
ro_RO: Adaugă media

[ctx: Cart]
en: Add New
ro_RO: Adaugă

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
ro_RO: Adaugă

en: Add New
ro_RO: Adaugă

[ctx: SureCart Product]
en: Add New
ro_RO: Adaugă

en: Add New Integration
ro_RO: Adaugă o nouă integrare

en: Add New Product
ro_RO: Adaugă un produs nou

en: Add New Upgrade Group
ro_RO: Adaugă un nou grup de upgrade

en: Add Payment Method
ro_RO: Adaugă metoda de plată

en: Add Product
ro_RO: Adaugă produs

en: Add Product Image
ro_RO: Adăugați imaginea produsului

en: Add Product Restriction
ro_RO: Adaugă restricție de produs

en: Add Promotion Code
ro_RO: Adaugă un cod promoțional

en: Add Suggested Donation Amount
ro_RO: Adaugă suma sugerată pentru donație

en: Add Template
ro_RO: Adaugă șablon

en: Add To Cart
ro_RO: Adaugă în coș

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
ro_RO: Buton de adăugare în coș

en: Add To Cart Button Shortcode
ro_RO: Shortcode buton Adaugă în coș

en: Add User Role
ro_RO: Adăugați un rol de utilizator

en: Add WordPress User Role
ro_RO: Adăugați rolul de utilizator WordPress

[ctx: block variation description]
en: Add a button to add the product to the cart.
ro_RO: Adaugă un buton pentru a adăuga produsul în coș.

[ctx: block description]
en: Add a buy now or add to cart button.
ro_RO: Adaugă un buton "Cumpără acum" sau "Adaugă în coș".

en: Add a checkout form
ro_RO: Adaugă un formular de plată

en: Add a descirption that will get your customers excited about the offer.
ro_RO: Adaugă o descriere care să îi entuziasmeze pe clienții tăi cu privire la ofertă.

en: Add a description
ro_RO: Adaugă o descriere

en: Add a discount incentive for abandoned cart.
ro_RO: Adaugă un stimulent de reducere pentru coșul abandonat.

en: Add a tab name
ro_RO: Adaugă un nume de filă

en: Add a title and description to see how this product might appear in a search engine listing
ro_RO: Adăugați un titlu și o descriere pentru a vedea cum ar putea apărea acest produs într-o listă a unui motor de căutare

en: Add a title…
ro_RO: Adaugă un titlu...

en: Add additional information to receipts and invoices.
ro_RO: Adaugă informații suplimentare la chitanțe și facturi.

en: Add buy and cart buttons
ro_RO: Adaugă butoane de cumpărare și coș

en: Add cart and buy buttons to your site.
ro_RO: Adaugă butoane de coș și de cumpărare pe site-ul tău.

en: Add custom manual tax rates for specific countries.
ro_RO: Adăugați cote de impozitare manuale personalizate pentru anumite țări.

en: Add new Cart
ro_RO: Adaugă un coș nou

en: Add new Checkout Form
ro_RO: Adaugă un nou formular de plată

en: Add new SureCart Product
ro_RO: Adaugă un nou produs SureCart

en: Add some checkbox text...
ro_RO: Adaugă un text pentru checkbox...

en: Add some conditions to display this bump.
ro_RO: Adăugați câteva condiții pentru a afișa acest bump.

en: Add some products to this upgrade group. A customer who has purchased one of these products can switch between others in this group.
ro_RO: Adaugă unele produse la acest grup de upgrade. Un client care a achiziționat unul dintre aceste produse poate trece de la unul la altul din acest grup.

en: Add some text...
ro_RO: Adaugă un text...

en: Add text…
ro_RO: Adaugă text...

en: Add the user role of the user who purchased the product.
ro_RO: Adăugați rolul de utilizator al utilizatorului care a cumpărat produsul.

en: Add this product to a group with others you want the purchaser to switch between.
ro_RO: Adaugă acest produs la un grup cu alte produse pe care dorești ca cumpărătorul să le poată schimba.

en: Add title…
ro_RO: Adaugă titlul...

en: Add your API token to connect to SureCart.
ro_RO: Adaugă token-ul API pentru a te conecta la SureCart.

en: Add your description...
ro_RO: Adaugă descrierea ta...

en: Add your title...
ro_RO: Adaugă-ți titlul...

en: Added
ro_RO: Adăugat

en: Additional Order Data
ro_RO: Date suplimentare ale comenzii

en: Address
ro_RO: Adresă

en: Address Placeholder
ro_RO: Placeholder adresă

en: Admin unrevokes a purchase
ro_RO: Admin anulează o revocare

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Advanced Settings
ro_RO: Setări avansate

en: Advanced settings for abandoned checkouts
ro_RO: Setări avansate pentru plățile abandonate

en: Ajax Pagination
ro_RO: Paginare Ajax

en: Albanian Lek
ro_RO: Lek albanez

en: Algerian Dinar
ro_RO: Dinarul algerian

en: All
ro_RO: Toate

en: All Cancellation Attempts
ro_RO: Toate încercările de anulare

en: All Carts
ro_RO: Toate coșurile

en: All Checkout Forms
ro_RO: Toate formularele de plată

en: All Products
ro_RO: Toate produsele

en: All SureCart Products
ro_RO: Toate produsele SureCart

en: All of these items are in the cart.
ro_RO: Toate aceste articole se află în coș.

en: Allow Coupon
ro_RO: Permite cupon

en: Allow Subscription Cancellations
ro_RO: Permite anularea abonamentelor

en: Allow Subscription Changes
ro_RO: Permite modificări ale abonamentului

en: Allow Subscription Quantity Changes
ro_RO: Permite modificări ale cantității de abonament

en: Allow custom amount to be entered
ro_RO: Permite introducerea unei sume personalizate

en: Allow customers to pay what they want
ro_RO: Permite clienților să plătească cât doresc

en: Allow line item quantities to be editable.
ro_RO: Permite editarea cantităților articolelor individuale.

en: Allow line items to be removed.
ro_RO: Permite eliminarea articolelor.

en: Allow the user to sort by newest, alphabetical and more.
ro_RO: Permite utilizatorului să sorteze după cele mai noi, în ordine alfabetică și altele.

en: Also enable abandoned checkouts in test mode.
ro_RO: Activați, de asemenea, controalele abandonate în modul de testare.

en: Always Show Cart (Menu Only)
ro_RO: Afișează întotdeauna coșul de cumpărături (numai în meniu)

en: Always show cart
ro_RO: Arată întotdeauna coșul

en: Amount
ro_RO: Sumă

en: Amount (in the currency of the price) that will be taken off line items associated with this bump.
ro_RO: Suma (în moneda în care este exprimat prețul) care va fi decontată de la articolele asociate cu acest bump.

en: Amount Due
ro_RO: Suma datorată

en: Amount Off
ro_RO: Suma redusă

en: Amount Paid
ro_RO: Suma plătită

en: Amount Refunded
ro_RO: Suma rambursată

en: An error occurred
ro_RO: S-a produs o eroare

en: An error occurred while processing the card. Check the card details are correct or use a different card.
ro_RO: A apărut o eroare în timpul procesării cardului. Verifică dacă detaliile cardului sunt corecte sau folosește un alt card.

en: An invoice cannot be generated for the specified customer as there are no pending invoice items. Check that the correct customer is being specified or create any necessary invoice items first.
ro_RO: Nu se poate genera o factură pentru clientul specificat deoarece nu există elemente de factură în așteptare. Verifică dacă este specificat clientul corect sau creează mai întâi elementele de factură necesare.

en: An invoice cannot be generated for the specified subscription as there are no pending invoice items. Check that the correct subscription is being specified or create any necessary invoice items first.
ro_RO: Nu se poate genera o factură pentru abonamentul specificat deoarece nu există elemente de factură în așteptare. Verifică dacă este specificat abonamentul corect sau creează mai întâi elementele de factură necesare.

en: An upgrade groups is how you define upgrade and downgrade paths for your customers. It is based on products they have previously purchased.
ro_RO: Grupurile de upgrade reprezintă modul în care definești căile de upgrade și downgrade pentru clienții tăi. Acestea se bazează pe produsele pe care aceștia le-au achiziționat anterior.

en: Angolan Kwanza
ro_RO: Kwanza angoleză

en: Another step will appear after submitting your order to complete your purchase details.
ro_RO: După trimiterea comenzii, va apărea un alt pas pentru a completa detaliile achiziției.

en: Answer created.
ro_RO: Răspuns creat.

en: Answer updated.
ro_RO: Răspuns actualizat.

en: Any Customer
ro_RO: Orice client

en: Any of these items are in the cart.
ro_RO: Oricare dintre aceste articole se află în coș.

en: Any price
ro_RO: Orice preț

en: Api Token
ro_RO: Token API

en: Api token
ro_RO: Token API

en: Application UI Icon Pack
ro_RO: Pachet de icoane UI pentru aplicații

en: Applied
ro_RO: Aplicat

en: Applied Balance
ro_RO: Sold aplicat

en: Applied to balance
ro_RO: Aplicat la sold

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Apply Coupon
ro_RO: Aplică cuponul

en: Approve
ro_RO: Aprobă

en: Archive
ro_RO: Arhivează.

en: Archive %s? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
ro_RO: Arhivezi %s? Acest produs nu va putea fi achiziționat și toate modificările nesalvate vor fi pierdute.

en: Archive this bump? This bump will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
ro_RO: Arhivezi acest bump? Acest bump nu va putea fi achiziționat și toate modificările nesalvate vor fi pierdute.

en: Archive this price? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
ro_RO: Arhivează acest preț? Acest produs nu va putea fi achiziționat și toate modificările nesalvate vor fi pierdute.

en: Archived
ro_RO: Arhivat

en: Archived On
ro_RO: Arhivat la

en: Archived.
ro_RO: Arhivat.

en: Are you sure you want remove this product image?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să eliminați imaginea acestui produs?

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
ro_RO: Ești sigur că vrei să arhivezi acest cupon? Acesta nu va fi disponibil pentru cumpărare.

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
ro_RO: Ești sigur că vrei să arhivezi acest produs? Acesta nu va fi disponibil pentru cumpărare.

en: Are you sure you want to change the template? This will completely replace your current form.
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să schimbați șablonul? Acest lucru va înlocui complet formularul actual.

en: Are you sure you want to complete this payment plan? This will eliminate any additional payments and mark the plan as complete. You cannot undo this.
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să finalizați acest plan de plată? Acest lucru va elimina orice plăți suplimentare și va marca planul ca fiind complet. Nu puteți anula acest lucru.

en: Are you sure you want to delete this coupon?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi acest cupon?

en: Are you sure you want to delete this payment method?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi această metodă de plată?

en: Are you sure you want to delete this promotion code?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi acest cod promoțional?

en: Are you sure you want to delete this?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi asta?

en: Are you sure you want to discard this condition?
ro_RO: Ești sigur că vrei să renunți la această condiție?

en: Are you sure you want to discard this price?
ro_RO: Ești sigur că vrei să renunți la acest preț?

en: Are you sure you want to disconnect this from this customer? This will cause them to lose access to their purchases.
ro_RO: Ești sigur că vrei să deconectezi de la acest client? În acest fel, acesta va pierde accesul la achizițiile sale.

en: Are you sure you want to pay off subscription? This will immediately charge the customer the remaining payments on their plan.
ro_RO: Ești sigur că vrei să plătești abonamentul? Acest lucru va taxa imediat clientul pentru plățile rămase din planul său.

en: Are you sure you want to remove the download from this product?
ro_RO: Ești sigur că dorești să elimini descărcarea din acest produs?

en: Are you sure you want to remove this activation? This site will no longer get updates.
ro_RO: Ești sigur că vrei să elimini această activare? Acest site nu va mai primi actualizări.

en: Are you sure you want to remove this integration? This will affect existing customers who have purchased this product.
ro_RO: Ești sigur că dorești să elimini această integrare? Acest lucru va afecta clienții existenți care au achiziționat acest produs.

en: Are you sure you want to remove this link?
ro_RO: Ești sigur că dorești să elimini acest link?

en: Are you sure you want to remove this logo?
ro_RO: Ești sigur că vrei să elimini acest logo?

en: Are you sure you want to remove this webhook?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi acest webhook?

en: Are you sure you want to replace the file in this download? This may push out a new release to everyone.
ro_RO: Ești sigur că dorești să înlocuiești fișierul din această descărcare? Acest lucru ar putea să genereze o nouă versiune pentru toată lumea.

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să restaurați acest cupon? Acesta va fi disponibil pentru a fi cumpărat.

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
ro_RO: Ești sigur că vrei să restaurezi acest produs? Acesta va fi disponibil pentru a fi cumpărat.

en: Are you sure you want to retry the payment? This will attempt to charge the customer.
ro_RO: Ești sigur că vrei să încerci din nou plata? Acest lucru va duce la încercarea de a taxa clientul.

en: Are you sure you want to start the subscription? This will immediately charge the customer.
ro_RO: Ești sigur că vrei să începi abonamentul? Acest lucru îl va taxa imediat pe client.

en: Are you sure you wish to cancel the order?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să anulați comanda?

en: Are you sure you wish to cancel the pending update?
ro_RO: Ești sigur că dorești să anulezi actualizarea în așteptare?

en: Are you sure you wish to delete this media item? This cannot be undone.
ro_RO: Ești sigur că dorești să ștergi acest element media? Acest lucru nu poate fi anulat.

en: Are you sure you wish to mark the order as paid?
ro_RO: Ești sigur că dorești să marchezi comanda ca fiind plătită?

en: Are you sure you wish to remove this link?
ro_RO: Ești sigur că dorești să elimini acest link?

en: Are you sure you wish to resume this subscription?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să reluați acest abonament?

en: Argentine Peso
ro_RO: Peso argentinian

en: Armenian Dram
ro_RO: Dramă armeană

en: Aruban Florin
ro_RO: Florin Aruban

en: Aspect Ratio
ro_RO: Raport de aspect

en: Attempt
ro_RO: Încercare

en: Attributes
ro_RO: Atribute

en: Australian Dollar
ro_RO: Dolar australian

en: Auto Apply Discount
ro_RO: Acordarea automată a reducerii

en: Auto Height
ro_RO: Înălțime automată

en: Automatic
ro_RO: Automat

en: Automatically lower your subscription cancellation while making customers happy and saving more revenue with Subscription Saver.
ro_RO: Reduceți automat rata de anulare a abonamentelor, făcându-vă clienții fericiți și economisind mai multe venituri cu Subscription Saver.

en: Availability
ro_RO: Disponibilitate

en: Available For Purchase
ro_RO: Disponibil pentru cumpărare

en: Available for purchase
ro_RO: Disponibil pentru cumpărare

en: Average Order Value
ro_RO: Valoarea medie a comenzii

en: Azerbaijani Manat
ro_RO: Manat din Azerbaidjan

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: Back to All Invoices
ro_RO: Înapoi la Toate facturile

en: Background Color
ro_RO: Culoarea de fundal

en: Bahamian Dollar
ro_RO: Dolarul bahamian

en: Balance
ro_RO: Balanță

en: Balance Transactions
ro_RO: Tranzacții de sold

en: Bangladeshi Taka
ro_RO: Taka din Bangladesh

en: Barbadian Dollar
ro_RO: Dolarul barbadian

en: Begins
ro_RO: Începe

en: Belarusian Ruble
ro_RO: Rubla belarusă

en: Belize Dollar
ro_RO: Dolarul Belize

en: Bermudian Dollar
ro_RO: Dolarul bermudean

en: Beta Features
ro_RO: Caracteristici beta

en: Billing
ro_RO: Facturare

en: Billing Address
ro_RO: Adresă pentru facturare

en: Billing Country
ro_RO: Țara de facturare

en: Billing Details
ro_RO: Detalii de facturare

en: Billing Email
ro_RO: Email pentru facturare

en: Billing Name
ro_RO: Nume pentru facturare

en: Billing Period
ro_RO: Perioadă de facturare

en: Billing Periods
ro_RO: Perioade de facturare

en: Bills Now
ro_RO: Facturare acum

en: Bills on
ro_RO: Facturare la

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
ro_RO: Tipuri de blocuri cu care se intenționează să fie utilizat modelul.

en: Bolivian Boliviano
ro_RO: Bolivian Bolivian

en: Boost Your Revenue
ro_RO: Crește veniturile

en: Border
ro_RO: Margine

en: Borderless
ro_RO: Fără margini

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
ro_RO: Bosnia și Herțegovina Marcă

en: Both
ro_RO: Ambele

en: Both a customer and source ID have been provided, but the source has not been saved to the customer. To create a charge for a customer with a specified source, you must first save the card details.
ro_RO: Au fost furnizate atât ID-ul clientului, cât și cel al sursei, dar sursa nu a fost salvată pentru client. Pentru a crea o taxă pentru un client cu o sursă specificată, trebuie mai întâi să salvați detaliile cardului.

en: Botswana Pula
ro_RO: Pula din Botswana

en: Bottom Border
ro_RO: Margine inferioară

en: Brand Color
ro_RO: Culoarea mărcii

en: Brand Settings
ro_RO: Setări de marcă

en: Brazilian Real
ro_RO: Real brazilian

en: British Pound
ro_RO: Lira sterlină britanică

en: Brunei Dollar
ro_RO: Dolarul Brunei

en: BuddyBoss Group
ro_RO: Grupul BuddyBoss

en: Bulgarian Lev
ro_RO: Lev bulgăresc

en: Bump Description
ro_RO: Descriere Bump

[ctx: block title]
en: Bump Discount
ro_RO: Reducere pentru bump

en: Bump Name
ro_RO: Nume Bump

en: Bump Priority (1-5)
ro_RO: Prioritate Bump (1-5)

en: Bump archived.
ro_RO: Bump arhivat.

en: Bump deleted.
ro_RO: Bump șters.

en: Bump un-archived.
ro_RO: Bump dezarhivat.

en: Bundle Discount
ro_RO: Reducere pachet

en: Burundian Franc
ro_RO: Franc burundian

en: Button
ro_RO: Buton

[ctx: block title]
en: Button
ro_RO: Buton

en: Button Size
ro_RO: Dimensiunea butonului

en: Button Text
ro_RO: Text buton

en: Button Type
ro_RO: Tip buton

en: Button text
ro_RO: Textul butonului

en: Button width
ro_RO: Lățimea butonului

[ctx: block title]
en: Buy Button
ro_RO: Buton de cumpărare

en: Buy Button Shortcode
ro_RO: Shortcode buton de cumpărare

en: Buy Link
ro_RO: Link de cumpărare

en: Buy Now
ro_RO: Cumpără acum

en: Buy me coffee!
ro_RO: Cumpără-mi o cafea!

note: translators: Customer name.
en: By %s
ro_RO: Până la %s

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
ro_RO: Prin actualizarea sau anularea planului dvs., sunteți de acord cu <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> and <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>
ro_RO: Prin actualizarea sau anularea planului tău, ești de acord cu <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> și <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>

en: CA GST
ro_RO: GST Canada

en: CA GST Label
ro_RO: Eticheta CA GST

en: Cache cleared.
ro_RO: Memoria cache a fost ștearsă.

en: Call to action
ro_RO: Apel la acțiune

en: Cambodian Riel
ro_RO: Riel cambodgian

en: Camping & Hiking Icons
ro_RO: Icoane de camping și drumeții

en: Can you tell us a little more?
ro_RO: Puteți să ne spuneți mai multe?

en: Can't be blank.
ro_RO: Nu poate fi gol.

en: Can't be empty.
ro_RO: Nu poate fi gol.

en: Canada GST/HST
ro_RO: Taxa canadiană GST/HST

en: Canadian Dollar
ro_RO: Dolarul canadian

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Cancel Link
ro_RO: Link pentru Anulare

en: Cancel Order
ro_RO: Anulează comanda

en: Cancel Pending Update
ro_RO: Anulare actualizare în așteptare

en: Cancel Subscription
ro_RO: Anulează abonamentul

en: Cancel Subscriptions After
ro_RO: Anulează abonamentele după

en: Cancel behavior. Either pending or immediate.
ro_RO: Comportamentul de anulare. Fie în așteptare, fie imediat.

en: Canceled
ro_RO: Anulat

en: Cancellation Acts
ro_RO: Acte de anulare

en: Cancellation Attempts
ro_RO: Tentative de anulare

en: Cancellation Insights
ro_RO: Informații despre anulare

en: Cancellation Reason
ro_RO: Motivul anulării

en: Cancellation Survey
ro_RO: Sondaj privind Anularea

en: Cancellation survey options.
ro_RO: Opțiuni de sondaj privind anularea.

en: Cancellations
ro_RO: Anulări

en: Cancellations Happen
ro_RO: Anulările se întâmplă

en: Cancels
ro_RO: Se anulează

en: Cancels on
ro_RO: Se anulează la

en: Cape Verdean Escudo
ro_RO: Escudo din Capul Verde

en: Card Title
ro_RO: Titlul cardului

en: Cart
ro_RO: Coș

[ctx: Cart title]
en: Cart
ro_RO: Coș

[ctx: post type singular name]
en: Cart
ro_RO: Coș

[ctx: block title]
en: Cart
ro_RO: Coș

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
ro_RO: Elementul de linie tip bump al coșului

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
ro_RO: Cupon pentru coș

[ctx: block title]
en: Cart Header
ro_RO: Antetul coșului

en: Cart Icon Type
ro_RO: Tip de pictogramă coș

[ctx: block title]
en: Cart Items
ro_RO: Articolele din coș

[ctx: block title]
en: Cart Menu Icon
ro_RO: Pictogramă pentru meniul coșului de cumpărături

[ctx: block title]
en: Cart Message
ro_RO: Mesaj coș

en: Cart Recovery Link
ro_RO: Link de recuperare a coșului

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
ro_RO: Buton de trimitere a coșului

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
ro_RO: Subtotalul coșului

en: Cart published privately.
ro_RO: Coșul a fost publicat în privat.

en: Cart published.
ro_RO: Coș publicat.

en: Cart reverted to draft.
ro_RO: Coșul a revenit la stadiul de ciornă.

en: Cart scheduled.
ro_RO: Coș programat.

en: Cart updated.
ro_RO: Coș actualizat.

[ctx: post type general name]
en: Carts
ro_RO: Coșuri

en: Carts list
ro_RO: Lista de coșuri

en: Carts list navigation
ro_RO: Navigare în lista de coșuri

en: Cayman Islands Dollar
ro_RO: Dolarul din Insulele Cayman

en: Central African Cfa Franc
ro_RO: Franc Cfa din Africa Centrală

en: Change
ro_RO: Schimbare

en: Change Payment Method
ro_RO: Modifică metoda de plată

en: Change Product
ro_RO: Schimbă produsul

en: Change Product And Increase Quantity
ro_RO: Schimbă produsul și mărește cantitatea

en: Change Product Decrease Quantity
ro_RO: Schimbă produsul și micșorează cantitatea

en: Change Renewal Date
ro_RO: Schimbarea datei de reînnoire

note: translators: %s: Current post status.
en: Change Status: %s
ro_RO: Schimbă stare: %s

en: Change Template
ro_RO: Schimbă șablonul

en: Change Template to Full Height
ro_RO: Schimbă șablonul la înălțime completă

note: translators: %s: Current post URL.
en: Change URL: %s
ro_RO: Schimbă URL-ul: %s

en: Change cart settings.
ro_RO: Modifică setările coșului.

en: Change heading level
ro_RO: Schimbarea nivelului titlului

en: Change how your store manages EU VAT collection and validation.
ro_RO: Modifică modul în care magazinul tău gestionează colectarea și validarea TVA în UE.

en: Change this if you want the store to be in a different time zone than your server.
ro_RO: Modifică dacă dorești ca magazinul să se afle într-un fus orar diferit de cel al serverului tău.

en: Change your checkout spam protection and security settings.
ro_RO: Modifică setările de securitate și de protecție împotriva spam-ului de la plată.

en: Change your plugin performance settings.
ro_RO: Modifică setările de performanță ale pluginului.

en: Change your plugin uninstall settings.
ro_RO: Modificați setările de dezinstalare a pluginului.

en: Charge
ro_RO: Taxă

en: Charge setup fee during free trial
ro_RO: Încasează taxa de instalare în timpul testării gratuite

en: Charge tax on this product
ro_RO: Încasează taxa pentru acest produs

en: Charges
ro_RO: Taxe

en: Checkbox Text
ro_RO: Text Checkbox

en: Checked By Default
ro_RO: Bifat în mod implicit

en: Checked by default
ro_RO: Bifat în mod implicit

en: Checkout
ro_RO: Plată

[ctx: Form title]
en: Checkout
ro_RO: Plată

[ctx: Page title]
en: Checkout
ro_RO: Plată

en: Checkout Details
ro_RO: Detalii de plată

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
ro_RO: Erori de plată

en: Checkout Form
ro_RO: Formular de plată

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
ro_RO: Formular de plată

[ctx: block title]
en: Checkout Form
ro_RO: Formular de plată

en: Checkout Form published privately.
ro_RO: Formular de plată publicat în privat.

en: Checkout Form published.
ro_RO: Formularul de plată a fost publicat.

en: Checkout Form reverted to draft.
ro_RO: Formularul de plată a revenit la stadiul de ciornă.

en: Checkout Form scheduled.
ro_RO: Formular de plată programat.

en: Checkout Form updated.
ro_RO: Formularul de plată a fost actualizat.

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
ro_RO: Formulare de plată

en: Checkout Forms list
ro_RO: Lista formularelor de plată

en: Checkout Forms list navigation
ro_RO: Lista de navigare a formularelor de plată

en: Checkout Recovery Rate
ro_RO: Rata de recuperare la plată

en: Chilean Peso
ro_RO: Peso chilian

en: Chinese Renminbi Yuan
ro_RO: Renminbi chinezesc Yuan

en: Choose
ro_RO: Alege

en: Choose "Dark" if your theme already has a dark background.
ro_RO: Alegeți "Întunecat" dacă tema ta are deja un fundal întunecat.

en: Choose A  Product
ro_RO: Alege un produs

en: Choose A Donation Product
ro_RO: Alege un produs pentru donație

en: Choose A Starting Design
ro_RO: Alege un design de pornire

en: Choose An Invoice Product
ro_RO: Alege un produs pentru facturare

en: Choose An Item
ro_RO: Alege un element

en: Choose a form
ro_RO: Alege un formular

en: Choose a product
ro_RO: Alege un produs

en: Choose a trial end date
ro_RO: Alege o dată de încheiere a perioadei de probă

en: Choose a type
ro_RO: Alege un tip

en: Choose the checkout behavior when VAT verification fails.
ro_RO: Alegeți comportamentul la finalizarea comenzii atunci când verificarea TVA eșuează.

en: Choose the style of order numbers.
ro_RO: Alegeți stilul numerelor de ordine.

en: City Placeholder
ro_RO: Placeholder oraș

en: Clear Account Cache
ro_RO: Șterge memoria cache a contului

en: Clear Test Data
ro_RO: Șterge datele de testare

en: Clear out all of your test data with one-click.
ro_RO: Șterge toate datele de testare cu un singur clic.

en: Click here to add some radio text...
ro_RO: Click aici pentru a adăuga un text radio...

en: Closed Text
ro_RO: Text închis

en: Code
ro_RO: Cod

en: Collapsed
ro_RO: Colapsat

en: Collapsed By Default
ro_RO: Colapsat în mod implicit

en: Collapsed On Mobile
ro_RO: Colapsat Pe Mobil

en: Collapsible
ro_RO: Colapsabil

[ctx: block title]
en: Collapsible Row
ro_RO: Rând colapsabil

en: Collect Canada GST/HST
ro_RO: Colectează taxa canadiană GST/HST

en: Collect EU VAT
ro_RO: Colectează TVA UE

en: Collect Tax
ro_RO: Colectarea impozitului

en: Colombian Peso
ro_RO: Peso columbian

en: Color Settings
ro_RO: Setări de culoare

en: Column settings
ro_RO: Setări coloană

en: Columns
ro_RO: Coloane

en: Coming soon...
ro_RO: În curând...

en: Comment
ro_RO: Comentariu

en: Comment Prompt
ro_RO: Comentarii

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
ro_RO: Comerțul pe WordPress nu a fost niciodată mai ușor, mai rapid sau mai flexibil.

en: Comorian Franc
ro_RO: Franc comorian

en: Compare at price
ro_RO: Comparați la preț

en: Complete Installation
ro_RO: Instalare completă

en: Complete Signup
ro_RO: Înregistrare completă

en: Complete Subscription
ro_RO: Finalizare abonament

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
ro_RO: Elimină complet toate datele plugin-ului atunci când sunt șterse. Acest lucru nu poate fi anulat.

en: Conditional
ro_RO: Condițional

[ctx: block title]
en: Conditional
ro_RO: Condițional

en: Conditions
ro_RO: Condiții

en: Configure Conditions
ro_RO: Configurați Condițiile

en: Configure different visibility conditions to control when the contents appear to customers.
ro_RO: Configurați diferite condiții de vizibilitate pentru a controla când conținutul apare pentru clienți.

en: Configure your order numbering style.
ro_RO: Configurează stilul de numerotare a comenzilor.

en: Confirm
ro_RO: Confirmă

en: Confirm Charge
ro_RO: Confirmă taxa

en: Confirming Payment
ro_RO: Confirmarea plății

en: Congolese Franc
ro_RO: Franc congolez

en: Connect a user
ro_RO: Conectează un utilizator

en: Connected processors
ro_RO: Procesoare conectate

en: Connection
ro_RO: Conexiune

en: Connection Details
ro_RO: Detalii privind conexiunea

en: Connection Settings
ro_RO: Setări de conexiune

en: Contact Information
ro_RO: Informații de contact

en: Contact support for additional help
ro_RO: Contactează asistența pentru ajutor suplimentar

en: Contain
ro_RO: Conține

en: Content
ro_RO: Conținut

en: Continue
ro_RO: Continuă

en: Copied to clipboard.
ro_RO: Copiat în clipboard.

en: Copied!
ro_RO: Copiat!

en: Copy
ro_RO: Copiază

en: Copy Links
ro_RO: Copiază linkuri

en: Costa Rican Colón
ro_RO: Colón din Costa Rica

en: Could not cancel subscription.
ro_RO: Nu s-a putut anula abonamentul.

en: Could not complete the payment. Please check the order for additional details.
ro_RO: Nu s-a putut finaliza plata. Te rugăm să verifici comanda pentru detalii suplimentare.

en: Could not complete the request. Please try again.
ro_RO: Nu s-a putut finaliza cererea. Te rugăm să încerci din nou.

en: Could not create product. Please try again.
ro_RO: Nu s-a putut crea produsul. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Could not download the file.
ro_RO: Nu s-a putut descărca fișierul.

en: Could not start subscription.
ro_RO: Nu s-a putut porni abonamentul.

en: Could not un-cancel subscription.
ro_RO: Nu s-a reușit renunțarea la anularea abonamentului.

en: Country
ro_RO: Țară

en: Country Placeholder
ro_RO: Placeholder țară

en: Country-Specific VAT Registrations
ro_RO: Înregistrări de TVA specifice fiecărei țări

en: Coupon
ro_RO: Cupon

[ctx: block title]
en: Coupon
ro_RO: Cupon

en: Coupon Applied
ro_RO: Cupon aplicat

en: Coupon Code
ro_RO: Cod cupon

en: Coupon Name
ro_RO: Nume cupon

en: Coupon created.
ro_RO: Cupon creat.

en: Coupon is valid for
ro_RO: Cuponul este valabil pentru

en: Coupon updated.
ro_RO: Cupon actualizat.

en: Coupon(s)
ro_RO: Cupon/Cupoane

en: Coupon:
ro_RO: Cupon:

en: Coupons
ro_RO: Cupoane

en: Course Access
ro_RO: Acces la curs

en: Cover
ro_RO: Copertă

en: Create
ro_RO: Creează

en: Create A Buy Link
ro_RO: Creează un link de cumpărare

en: Create A Form
ro_RO: Creează un formular

en: Create A Product
ro_RO: Creează un produs

en: Create Buy Button
ro_RO: Creează butonul de cumpărare

en: Create Coupon
ro_RO: Creează cupon

en: Create Form
ro_RO: Creează formular

en: Create Invoice
ro_RO: Creează o factură

en: Create Manual Payment Method
ro_RO: Creează metoda de plată manuală

en: Create New Coupon
ro_RO: Creează un cupon nou

en: Create New Customer
ro_RO: Creează un nou client

en: Create New Form
ro_RO: Creați un formular nou

en: Create New Order Bump
ro_RO: Creează un nou bump de comandă

en: Create New Product
ro_RO: Creează un produs nou

en: Create Price
ro_RO: Creează prețul

en: Create Product
ro_RO: Creează produs

en: Create Product Group
ro_RO: Creează un grup de produse

en: Create Template
ro_RO: Creează șablonul

en: Create Upgrade Group
ro_RO: Creează grupul de upgrade

en: Create WordPress Users
ro_RO: Creați utilizatori WordPress

en: Create WordPress users if the user does not yet exist.
ro_RO: Creați utilizatori WordPress dacă utilizatorul nu există încă.

en: Create a Checkout Form
ro_RO: Creează un formular de plată

en: Create a new checkout form.
ro_RO: Creează un nou formular de plată.

en: Create products
ro_RO: Creează produse

en: Create products to start selling.
ro_RO: Creează produse pentru a începe să vinzi.

en: Create the WordPress user.
ro_RO: Creează utilizatorul WordPress.

en: Create this customer in test mode if you are going to use this account for test mode purchasing.
ro_RO: Creează acest client în modul de testare dacă ai de gând să folosești acest cont pentru achiziții în modul de testare.

en: Created
ro_RO: Creat

en: Created On
ro_RO: Creat pe

en: Created at timestamp
ro_RO: Creat la data de expirare

en: Created on %s
ro_RO: Creat la %s

en: Credit Balance
ro_RO: Sold de credit

en: Credit Card
ro_RO: Card de credit

en: Credit Card selected for check out.
ro_RO: Card de credit selectat pentru plată.

en: Croatian Kuna
ro_RO: Kuna croată

en: Current
ro_RO: Actual

en: Current Plan
ro_RO: Planul actual

en: Current Release
ro_RO: Versiune curentă

en: Custom
ro_RO: Personalizat

en: Custom Amount
ro_RO: Suma personalizată

en: Custom Button
ro_RO: Buton personalizat

en: Custom Call to action
ro_RO: Apel la acțiune personalizat

en: Custom Single Product Page
ro_RO: Pagina personalizată pentru produs

en: Custom Thank You Page
ro_RO: Pagină de mulțumire personalizată

en: Custom amount
ro_RO: Suma personalizată

en: Custom base
ro_RO: Baza personalizată

en: Custom payment method name
ro_RO: Numele metodei de plată personalizate

en: Customer
ro_RO: Client

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
ro_RO: Detalii de facturare ale clientului

[ctx: block title]
en: Customer Charges
ro_RO: Taxele clienților

en: Customer Credit
ro_RO: Creditul clientului

en: Customer Dashboard
ro_RO: Tabloul de bord al clienților

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
ro_RO: Tabloul de bord al clientului

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
ro_RO: Buton pentru tabloul de bord al clientului

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
ro_RO: Pagina Tabloului de bord al clientului

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
ro_RO: Paginile tabloului de bord al clientului

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
ro_RO: Fila tabloului de bord al clientului

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
ro_RO: Filele tabloului de bord al clientului

en: Customer Details
ro_RO: Detalii client

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
ro_RO: Descărcările clientului

en: Customer Email
ro_RO: Email client

en: Customer Emails
ro_RO: Email-uri pentru clienți

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
ro_RO: Facturile clientului

en: Customer Name
ro_RO: Nume client

[ctx: block title]
en: Customer Orders
ro_RO: Comenzile clientului

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
ro_RO: Metode de plată pentru client

en: Customer Purchase Limit
ro_RO: Limita de achiziție a clientului

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
ro_RO: Adresa de expediere și impozitare a clientului

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
ro_RO: Abonamentele clientului

en: Customer Sync
ro_RO: Sincronizarea clienților

en: Customer can select multiple options.
ro_RO: Clientul poate selecta mai multe opțiuni.

en: Customer can select multiple prices.
ro_RO: Clientul poate selecta mai multe prețuri.

en: Customer created.
ro_RO: Clientul a creat.

en: Customer must purchase all options.
ro_RO: Clientul trebuie să achiziționeze toate opțiunile.

en: Customer must purchase all products
ro_RO: Clientul trebuie să achiziționeze toate produsele

en: Customer must select one of the options.
ro_RO: Clientul trebuie să selecteze una dintre opțiuni.

en: Customer must select one price from the options.
ro_RO: Clientul trebuie să selecteze un preț din opțiuni.

en: Customer sync started in the background
ro_RO: Sincronizarea clienților a început în fundal

en: Customer updated.
ro_RO: Client actualizat.

en: Customers
ro_RO: Clienți

en: Customers will be able to cancel their subscriptions from the customer portal. You can configure what happens when a subscription cancellation happens from the Subscriptions settings page.
ro_RO: Clienții vor putea să își anuleze abonamentele de pe portalul clienților. Poți configura ce se întâmplă în cazul anulării unui abonament din pagina de setări abonamente.

en: Customers will be able to change subscription quantities from the customer portal.
ro_RO: Clienții vor putea modifica cantitățile de abonamente din portalul clienților.

en: Customers will be able to switch pricing plans from the customer portal. You can configure what happens when a subscription change happens from the Subscriptions settings page.
ro_RO: Clienții vor putea schimba planurile tarifare de pe portalul clienților. Poți configura ceea ce se întâmplă atunci când are loc o schimbare de abonament din pagina de setări abonamente.

en: Customers will enter this discount code at checkout. Leave this blank and we will generate one for you.
ro_RO: Clienții vor introduce acest cod de reducere la plată. Lasă acest spațiu gol și vom genera unul pentru tine.

en: Customize
ro_RO: Personalizează

en: Customize forms
ro_RO: Personalizează formularele

en: Customize how your brand appears globally across SureCart. Your logo and colors will be used on hosted pages and emails that are sent to your customers.
ro_RO: Personalizează modul în care marca ta apare la nivel global în SureCart. Logo-ul și culorile tale vor fi folosite pe paginile găzduite și în e-mailurile trimise clienților tăi.

en: Customize the content of each notification that is sent to your customers.
ro_RO: Personalizează conținutul fiecărei notificări care este trimisă clienților tăi.

en: Customize the width for all elements that are assigned to the center or wide columns.
ro_RO: Personalizează lățimea pentru toate elementele care sunt alocate coloanelor centrale sau largi.

en: Customize your checkout forms with a no-code experience.
ro_RO: Personalizează-ți formularele de platăt cu o experiență fără cod.

en: Czech Koruna
ro_RO: Coroana cehă

en: Daily
ro_RO: Zilnic

en: Danish Krone
ro_RO: Coroana daneză

en: Dark
ro_RO: Întunecat

[ctx: Page title]
en: Dashboard
ro_RO: Tablou de bord

en: Dashboard
ro_RO: Tablou de bord

en: Data Export
ro_RO: Export de date

en: Data collection settings for GDPR.
ro_RO: Setări de colectare a datelor pentru GDPR.

en: Date
ro_RO: Data

en: Day
ro_RO: Zi

en: Days
ro_RO: Zile

en: Decrease quantity
ro_RO: Scade cantitatea

en: Default
ro_RO: Implicit

en: Default (Customized)
ro_RO: Implicit (Personalizat)

en: Default Amount
ro_RO: Suma implicită

en: Default Currency
ro_RO: Moneda implicită

en: Default Price
ro_RO: Preț implicit

en: Default country
ro_RO: Țară implicită

en: Default payment method changed.
ro_RO: Metoda de plată implicită a fost modificată.

en: Default template
ro_RO: Șablon implicit

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Delete Update
ro_RO: Șterge actualizare

en: Delete permanently
ro_RO: Șterge permanent

en: Delete this coupon?
ro_RO: Șterge acest cupon?

en: Delete this payment method?
ro_RO: Ștergi această metodă de plată?

en: Delete this promotion code?
ro_RO: Șterge acest cod promoțional?

en: Deleted.
ro_RO: Șters.

en: Deleting This is Restricted
ro_RO: Ștergerea este restricționată

en: Describe the template, e.g. "T-Shirt Template". A custom template can be manually applied to any product.
ro_RO: Descrie șablonul, de exemplu, "Șablon pentru tricouri". Un șablon personalizat poate fi aplicat manual oricărui produs.

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Design & Branding
ro_RO: Design și branding

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
ro_RO: Determină dacă modelul este vizibil în inserator.

en: Disable
ro_RO: Dezactivează

en: Disable "%s"?
ro_RO: Dezactivează "%s"?

en: Disable or enable specific processors for this form.
ro_RO: Dezactivează sau activează anumite procesatoare specifice pentru acest formular.

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat(ă)

en: Disconnect
ro_RO: Deconectare

en: Discount
ro_RO: Reducere

en: Discount Amount
ro_RO: Valoare reducere

en: Discount Duration
ro_RO: Durată reducere

en: Discount Expires
ro_RO: Reducerea expiră

en: Discount Settings
ro_RO: Setări pentru reduceri

en: Discounts
ro_RO: Reduceri

en: Dismiss Notice
ro_RO: Ascunde notificarea

en: Display Conditions
ro_RO: Condiții de afișare

en: Display Name
ro_RO: Nume de afișare

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
ro_RO: Afișează un câmp TVA pentru colectarea taxei pe valoarea adăugată.

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
ro_RO: Afișează un buton pentru a adăuga un anumit preț în coș.

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
ro_RO: Afișează un buton pentru a redirecționa imediat către pagina de plată cu produsul din coș.

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
ro_RO: Afișați un buton pentru a conecta utilizatorul la tabloul de bord al clientului.

[ctx: block description]
en: Display a card block.
ro_RO: Afișează un bloc de carduri.

[ctx: block description]
en: Display a cart header
ro_RO: Afișează un antet pentru coș

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
ro_RO: Afișarea unei intrări de tip checkbox

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
ro_RO: Afișați un formular de plată

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
ro_RO: Afișează un buton pentru formularul de plată.

[ctx: block description]
en: Display a collapsible row
ro_RO: Afișează un rând colapsabil

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
ro_RO: Afișează un formular pentru cupon în coș.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
ro_RO: Afișează un formular pentru cupon.

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
ro_RO: Afișează un mesaj personalizat în coș

en: Display a custom selection of hand-picked products.
ro_RO: Afișează o selecție personalizată de produse selectate manual.

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
ro_RO: Afișează un câmp de colectare a prenumelui.

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
ro_RO: Afișează un câmp de colectare a numelui de familie.

[ctx: block description]
en: Display a list of products from your store.
ro_RO: Afișează o listă de produse din magazinul tău.

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
ro_RO: Afișează un buton de deconectare.

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
ro_RO: Afișează un câmp de colectare a numelui.

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
ro_RO: Afișează un câmp pentru alegerea prețului personalizat.

[ctx: block description]
en: Display a phone number collection field.
ro_RO: Afișează un câmp de colectare a numerelor de telefon.

[ctx: block description]
en: Display a radio input
ro_RO: Afișează un câmp de tip radio

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
ro_RO: Afișează o intrare de selecție radio. Aceasta este salvată împreună cu comanda ca metadate suplimentare.

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
ro_RO: Afișează un buton de trimitere.

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
ro_RO: Afișează un element de subtotal.

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
ro_RO: Afișează un comutator.

en: Display all products from your store as a grid.
ro_RO: Afișează toate produsele din magazinul tău sub formă de grilă.

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
ro_RO: Afișează o zonă a formularului pe baza unor condiții.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
ro_RO: Afișează o secțiune de confirmare a comenzii pentru clienți.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
ro_RO: Afișează o secțiune de rezumat a articolelor pentru confirmarea comenzii.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
ro_RO: Afișați o secțiune de confirmare a comenzii.

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
ro_RO: Afișează un formular cu adresa de expediere. Aceasta este utilizată pentru calcularea taxelor și a costurilor de expediere.

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
ro_RO: Afișează orice erori legate de plată. În mod implicit, formularul de plată le afișează în partea de sus. Adăugați acest bloc pentru a schimba locația.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
ro_RO: Afișați conținutul în mai multe coloane, cu blocuri adăugate la fiecare coloană.

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
ro_RO: Afișează opțiunile de plată expres (Google Pay, Apple Pay etc.)

[ctx: block description]
en: Display information for a specific session.
ro_RO: Afișează informații pentru o anumită sesiune.

[ctx: block description]
en: Display payment options
ro_RO: Afișează opțiunile de plată

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
ro_RO: Afișează elementul de linie al bump-ului din coș

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
ro_RO: Afișează subtotalul coșului

[ctx: block description]
en: Display the product description
ro_RO: Afișați descrierea produsului

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
ro_RO: Afișați totalurile sesiunilor.

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
ro_RO: Afișați logo-ul magazinului.

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
ro_RO: Afișează bump-urile comenzii.

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
ro_RO: Afișează abonamentele clientului.

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
ro_RO: Afișează un separator.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
ro_RO: Afișează o valoare a donației pentru formularul de donație.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
ro_RO: Afișează o valoare a donației din care utilizatorul poate alege.

[ctx: block description]
en: Displays a form text input field. This is saved with the order as additional metadata.
ro_RO: Afișează un câmp de introducere a textului. Acesta este salvat împreună cu comanda ca metadate suplimentare.

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
ro_RO: Afișează un câmp de tip textarea. Acesta este salvat împreună cu comanda ca metadate suplimentare.

[ctx: block description]
en: Displays a form.
ro_RO: Afișează un formular.

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
ro_RO: Afișează un câmp de tip parolă pentru a permite unui nou utilizator să seteze o parolă.

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
ro_RO: Afișează o opțiune de preț pentru un produs

[ctx: block description]
en: Displays a product item image.
ro_RO: Afișează imaginea unui produs.

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
ro_RO: Afișează un selector pentru prețurile produselor.

[ctx: block description]
en: Displays a single product item.
ro_RO: Afișează un singur produs.

en: Displays a single surecart product.
ro_RO: Afișează un singur produs surecart.

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
ro_RO: Afișează o secțiune de titlu

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
ro_RO: Afișează un câmp de tip email.

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
ro_RO: Afișează articolele de plată.

[ctx: block description]
en: Displays possible choices for product prices.
ro_RO: Afișează opțiunile posibile pentru prețurile produselor.

[ctx: block description]
en: Displays product buy and add to cart buttons
ro_RO: Afișează butoanele de cumpărare a produsului și de adăugare în coș

[ctx: block description]
en: Displays quantity selector for a product.
ro_RO: Afișează selectorul de cantitate pentru un produs.

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
ro_RO: Afișează descărcările clientului.

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
ro_RO: Afișează detaliile de facturare ale clientului.

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
ro_RO: Afișează taxele clienților.

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
ro_RO: Afișează facturile clientului.

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
ro_RO: Afișează comenzile clientului.

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
ro_RO: Afișează adresele de expediere ale clienților și le permite acestora să actualizeze detaliile.

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
ro_RO: Afișează reducerea pentru bump-ul comenzii.

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
ro_RO: Afișează taxa de comandă. (Dacă există taxă)

[ctx: block description]
en: Displays the price of the product with the scratched price.
ro_RO: Afișează prețul produsului cu prețul tăiat.

en: Displays the product info.
ro_RO: Afișează informațiile despre produs.

[ctx: block description]
en: Displays the product price or price range.
ro_RO: Afișează prețul produsului sau intervalul de prețuri.

[ctx: block description]
en: Displays the product title.
ro_RO: Afișează titlul produsului.

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
ro_RO: Afișează totalul articolului de linie.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
ro_RO: Afișează paginile tabloului de bord al utilizatorului.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
ro_RO: Afișează fila Tablou de bord al clientului.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
ro_RO: Afișează filele tabloului de bord al utilizatorului.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
ro_RO: Afișează tabloul de bord al utilizatorului.

[ctx: block title]
en: Divider
ro_RO: Separator

en: Djiboutian Franc
ro_RO: Franc jiboutian

en: Dominican Peso
ro_RO: Peso dominican

en: Don't Cancel
ro_RO: Nu anula

en: Don't Pause
ro_RO: Nu fă pauză

en: Don't cancel
ro_RO: Nu anula

en: Don't create abandoned checkout if all products in checkout have been purchased.
ro_RO: Nu creați o comandă abandonată dacă toate produsele din comandă au fost cumpărate.

en: Don't send
ro_RO: Nu trimiteți

[ctx: block title]
en: Donation
ro_RO: Donație

[ctx: block title]
en: Donation Amount
ro_RO: Valoarea donației

en: Done
ro_RO: Realizat

en: Downgrade behavior. Either pending or immediate.
ro_RO: Comportamentul de retrogradare. Fie în așteptare, fie imediat.

en: Downgrades Happen
ro_RO: Retrogradările se întâmplă

en: Download
ro_RO: Descărcare

en: Download Invoice
ro_RO: Descarcă factura

en: Download Receipt
ro_RO: Descarcă chitanța

en: Download Receipt / Invoice
ro_RO: Descarcă chitanța / factura

en: Download added.
ro_RO: Descărcare adăugată.

en: Download archived.
ro_RO: Descărcare arhivată.

en: Download removed.
ro_RO: Descărcare eliminată.

en: Download un-archived.
ro_RO: Descărcare dezarhivată.

en: Downloads
ro_RO: Descărcări

en: Draft
ro_RO: Ciornă

en: Dry run the sync.
ro_RO: Rulează sincronizarea în regim de probă.

en: Duplicate
ro_RO: Duplicat

en: Duration
ro_RO: Durată

en: EU VAT
ro_RO: TVA UE

en: EU VAT Label
ro_RO: Eticheta UE pentru TVA

en: EU VAT Settings
ro_RO: Setări TVA UE

en: East Caribbean Dollar
ro_RO: Dolarul din Caraibe de Est

en: Edit
ro_RO: Editează.

en: Edit Activation
ro_RO: Editează activarea

en: Edit Bump
ro_RO: Editează bump

en: Edit Cancellation Reason
ro_RO: Editați motivul anulării

en: Edit Cart
ro_RO: Editează coșul

en: Edit Checkout Form
ro_RO: Editează formularul de plată

en: Edit Conditions
ro_RO: Editare Condiții

en: Edit Coupon
ro_RO: Editează cupon

en: Edit Customer
ro_RO: Editează clientul

en: Edit Form
ro_RO: Editare formular

en: Edit Manual Payment Method
ro_RO: Editează metoda de plată manuală

en: Edit Order
ro_RO: Editează comanda.

en: Edit Product
ro_RO: Editează produsul

en: Edit Product Group
ro_RO: Editează grupul de produse

en: Edit Promotion Code
ro_RO: Editează codul promoțional

en: Edit Subscription
ro_RO: Editarea abonamentului

en: Edit SureCart Product
ro_RO: Editează produsul SureCart

en: Edit template
ro_RO: Editează șablonul

en: Edit the layout of each product
ro_RO: Editați aspectul fiecărui produs

en: Editable
ro_RO: Editabil

en: Egyptian Pound
ro_RO: Liră egipteană

en: Email #%d
ro_RO: E-mail #%d

en: Email Address
ro_RO: Adresa de email

en: Email Sent
ro_RO: Email trimis

en: Email Status
ro_RO: Stare e-mail

en: Email or username for the request
ro_RO: Email sau nume de utilizator pentru cerere

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Enable A Fallback Tax Rate
ro_RO: Activați o rată de impozitare de rezervă (alternativă)

en: Enable Automatic Retries
ro_RO: Activează reîncercările automate

en: Enable Cart
ro_RO: Activează coșul

en: Enable Mollie processor
ro_RO: Activează procesatorul Mollie

en: Enable PayPal payment
ro_RO: Activează plata prin PayPal

en: Enable Recaptcha spam protection on checkout forms.
ro_RO: Activează protecția anti-spam Recaptcha pe formularele de plată.

en: Enable Stripe payment
ro_RO: Activează plata prin Stripe

en: Enable access to a BuddyBoss Group.
ro_RO: Activați accesul la un grup BuddyBoss.

en: Enable access to a LearnDash course.
ro_RO: Activează accesul la un curs LearnDash.

en: Enable access to a LearnDash group.
ro_RO: Activează accesul la un grup LearnDash.

en: Enable access to a LifterLMS course.
ro_RO: Activează accesul la un curs LifterLMS.

en: Enable access to a MemberPress membership.
ro_RO: Activează accesul la un abonament MemberPress.

en: Enable access to a TutorLMS course.
ro_RO: Activați accesul la un curs TutorLMS.

en: Enable license creation
ro_RO: Activează crearea de licențe

en: Enable this if your business makes up to €10,000 EUR in sales to other EU countries and you only plan to submit a domestic VAT return. If enabled, your home country VAT rate will apply to all EU orders.
ro_RO: Activează această opțiune în cazul în care afacerea ta realizează vânzări de până la 10 000 EUR în alte țări din UE și intenționezi să depui doar o declarație de TVA internă. Dacă este activată, cota de TVA din țara ta de origine se va aplica tuturor comenzilor din UE.

en: Enable to always show the cart button, even your cart is empty.
ro_RO: Activați pentru a afișa întotdeauna butonul pentru coș, chiar dacă coșul este gol.

en: Enabled
ro_RO: Activat(ă)

en: Enabled In Test Mode
ro_RO: Activat în modul de testare

en: Enabled Processors
ro_RO: Procesatoare activate

en: End Date
ro_RO: Data limită

en: Ended
ro_RO: S-a încheiat

en: Ending Balance
ro_RO: Sold final

en: Ends on
ro_RO: Se termină la

en: Enroll Course
ro_RO: Înscrie-te la curs

en: Ensure result set excludes specific IDs.
ro_RO: Asigurați-vă că setul de rezultate exclude anumite ID-uri.

en: Ensure result set excludes specific license IDs.
ro_RO: Asigurați-vă că setul de rezultate exclude anumite ID-uri de licență.

en: Enter Amount
ro_RO: Introdu valoarea

en: Enter An Amount
ro_RO: Introdu o valoare

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
ro_RO: Introduceți o bază personalizată de utilizat. O bază trebuie să fie setată sau WordPress va folosi baza implicită în locul acesteia.

en: Enter a description...
ro_RO: Introdu o descriere...

en: Enter a title for your form
ro_RO: Introdu un titlu pentru formular

en: Enter a website URL
ro_RO: Introdu un URL de site web

en: Enter an email
ro_RO: Introdu un email

en: Enter an phone number
ro_RO: Introdu un număr de telefon

en: Enter coupon code
ro_RO: Introduceți codul de cupon

en: Enter the number of unique activations for this key. Leave blank for infinite.
ro_RO: Introdu numărul de activări unice pentru această cheie. Lasă gol pentru infinit.

en: Enter the number of unique activations per license key. Leave blank for infinite.
ro_RO: Introdu numărul de activări unice pentru fiecare cheie de licență. Lasă gol pentru infinit.

en: Enter the sender name
ro_RO: Introdu numele expeditorului

en: Enter your API Token
ro_RO: Introdu Token-ul API

en: Enter your api token
ro_RO: Introdu token-ul api

en: Enter your api token.
ro_RO: Introdu token-ul API.

en: Enter your license key
ro_RO: Introdu cheia de licență

en: Enter your license key to activate your plan on thie store.
ro_RO: Introdu cheia de licență pentru a vă activa planul în acest magazin.

en: Error copying to clipboard
ro_RO: Eroare la copierea în clipboard

en: Error copying to clipboard.
ro_RO: Eroare la copierea în clipboard.

en: Error.
ro_RO: Eroare.

en: Ethiopian Birr
ro_RO: Birr etiopian

en: European Union
ro_RO: Uniunea Europeană

en: Example Product
ro_RO: Exemplu de produs

en: Exp.
ro_RO: Expirat

en: Experience the next level of convenience with our innovative widget. Melding cutting-edge technology with user-friendly design, this product provides unparalleled functionality that caters to your lifestyle.
ro_RO: Descoperă următorul nivel de confort cu widget-ul nostru inovator. Îmbinând tehnologia de ultimă generație cu un design ușor de utilizat, acest produs oferă o funcționalitate de neegalat care se adaptează la stilul tău de viață.

en: Expired
ro_RO: Expirat

[ctx: block title]
en: Express Payment
ro_RO: Plată expres

en: External Link
ro_RO: Legătură externă

en: Failed
ro_RO: A eșuat

en: Failed Payments
ro_RO: Plăți eșuate

en: Failed to cancel subscription.
ro_RO: Nu s-a reușit anularea abonamentului.

en: Failed to create refund.
ro_RO: Nu s-a reușit crearea rambursării.

en: Failed to save coupon.
ro_RO: Nu s-a reușit salvarea cuponului.

en: Failed to save.
ro_RO: Nu s-a reușit salvarea.

en: Failed to start subscription.
ro_RO: Nu s-a reușit pornirea abonamentului.

en: Failed to un-cancel subscription.
ro_RO: Nu s-a reușit renunțarea la anularea abonamentului.

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
ro_RO: Nu s-a reușit actualizarea. Te rugăm să verifici dacă există erori și să încerci din nou.

en: Falkland Pound
ro_RO: Liră Falkland

en: Fallback Rate
ro_RO: Rata alternativă

en: Featured
ro_RO: Recomandate

en: Fijian Dollar
ro_RO: Dolarul fijian

en: File
ro_RO: Fișier

en: Filename
ro_RO: Nume de fișier

en: Files attached to the product.
ro_RO: Fișiere atașate la produs.

en: Filter checkout forms list
ro_RO: Filtrează lista de formulare de plată

en: Final Email Delay
ro_RO: Întârziere pentru e-mailul final

en: Finalizing order...
ro_RO: Finalizare comandă...

en: Find My Api Token
ro_RO: Găsiți tokenul meu API

en: Find a product...
ro_RO: Găsește un produs...

en: Fingerprint
ro_RO: Amprentă digitală

en: First Email Delay
ro_RO: Întârziere pentru primul e-mail

en: First Name
ro_RO: Prenume

[ctx: block title]
en: First Name
ro_RO: Prenume

en: First Name Help
ro_RO: Ajutor pentru prenume

en: First Name Label
ro_RO: Etichetă prenume

en: First email sent when a checkout is abandoned.
ro_RO: Primul e-mail trimis atunci când o plată este abandonată.

en: First, add some conditions for the display of this group of blocks.
ro_RO: Mai întâi, adaugă câteva condiții pentru afișarea acestui grup de blocuri.

en: Fixed
ro_RO: Fix

en: Fixed Discount
ro_RO: Reducere fixă

en: Floating Icon
ro_RO: Pictogramă plutitoare

en: Footer
ro_RO: Partea de jos a paginii

note: translators: number of months.
en: For %d months
ro_RO: Pentru %d luni

en: Forever
ro_RO: Pentru totdeauna

en: Form
ro_RO: Formular

[ctx: block title]
en: Form
ro_RO: Formular

en: Form Highlight Color
ro_RO: Culoarea de evidențiere a formularului

en: Form ID is invalid.
ro_RO: ID-ul formularului nu este valid.

en: Form ID is required.
ro_RO: Este necesar un formular de identificare.

en: Form Template
ro_RO: Șablonul formularului

en: Form Title
ro_RO: Titlu formular

en: Forms
ro_RO: Formulare

en: Fraudulent
ro_RO: Fraudulos

en: Free
ro_RO: Gratuit

en: Free Order Emails
ro_RO: Emailuri pentru comenzile gratuite

en: Free Trial
ro_RO: Probă gratuită

en: Free Trial Days
ro_RO: Zile de probă gratuite

en: Free Trial Ends
ro_RO: Perioada de probă gratuită se încheie

en: Full
ro_RO: Complet

[ctx: block title]
en: Full Name
ro_RO: Nume Complet

en: Full vertical height
ro_RO: Înălțime verticală totală

en: GDPR Message
ro_RO: Mesaj GDPR

en: GDPR Settings
ro_RO: Setări GDPR

en: GMT+00:00) Lisbon
ro_RO: GMT+00:00) Lisabona

en: GMT+00:00) London
ro_RO: GMT+00:00) Londra

en: GMT+01:00) Belgrade
ro_RO: GMT+01:00) Belgrad

en: GMT+01:00) Bern
ro_RO: GMT+01:00) Berna

en: GMT+01:00) Brussels
ro_RO: GMT+01:00) Bruxelles

en: GMT+01:00) Budapest
ro_RO: GMT+01:00) Budapesta

en: GMT+01:00) Copenhagen
ro_RO: GMT+01:00) Copenhaga

en: GMT+01:00) Prague
ro_RO: GMT+01:00) Praga

en: GMT+01:00) Rome
ro_RO: GMT+01:00) Roma

en: GMT+01:00) Vienna
ro_RO: GMT+01:00) Viena

en: GMT+01:00) Warsaw
ro_RO: GMT+01:00) Varșovia

en: GMT+02:00) Athens
ro_RO: GMT+02:00) Atena

en: GMT+02:00) Bucharest
ro_RO: GMT+02:00) București

en: GMT+02:00) Jerusalem
ro_RO: GMT+02:00) Ierusalim

en: GMT+02:00) Kyiv
ro_RO: GMT+02:00) Kiev

en: GMT+03:00) Moscow
ro_RO: GMT+03:00) Moscova

en: GMT+03:30) Tehran
ro_RO: GMT+03:30) Teheran

en: GMT+05:30) Kolkata
ro_RO: GMT+05:30) Calcutta

en: GMT+08:00) Ulaanbaatar
ro_RO: GMT+08:00) Ulan-Bator

en: GMT+09:00) Seoul
ro_RO: GMT+09:00) Seul

en: GMT+09:00) Tokyo
ro_RO: GMT+09:00) Tokio

en: GMT+10:00) Port Moresby
ro_RO: GMT+10:00) Portul Moresby

en: GMT+11:00) New Caledonia
ro_RO: GMT+11:00) Noua Caledonie

en: GMT+11:00) Solomon Is.
ro_RO: GMT+11:00) Insulele lui Solomon

en: GMT+12:00) Marshall Is.
ro_RO: GMT+12:00) Insulele Marshall

en: GMT+12:45) Chatham Is.
ro_RO: GMT+12:45) Insulele Chatham

en: GMT+13:00) Tokelau Is.
ro_RO: GMT+13:00) Insulele Tokelau.

en: GMT-01:00) Azores
ro_RO: GMT-01:00) Azore

en: GMT-01:00) Cape Verde Is.
ro_RO: GMT-01:00) Insulele Capului Verde

en: GMT-02:00) Mid-Atlantic
ro_RO: GMT-02:00) Atlanticul mijlociu

en: GMT-03:00) Greenland
ro_RO: GMT-03:00) Groenlanda

en: GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
ro_RO: GMT-05:00) Ora de Est (SUA și Canada)

en: GMT-05:00) Indiana (East)
ro_RO: GMT-05:00) Indiana (Est)

en: GMT-06:00) America/Indiana/Tell_City
ro_RO: GMT-06:00) America/Indiana/Tell City

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Beulah
ro_RO: GMT-06:00) America/Dakota de Nord/Beulah

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Center
ro_RO: GMT-06:00) America/Dakota de Nord/Centru

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/New_Salem
ro_RO: GMT-06:00) America/Dakota de Nord/New Salem

en: GMT-06:00) Central America
ro_RO: GMT-06:00) America Centrală

en: GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
ro_RO: GMT-06:00) Central Time (SUA & Canada)

en: GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
ro_RO: GMT-07:00) Mountain Time (SUA & Canada)

en: GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
ro_RO: GMT-08:00) Pacific Time (SUA & Canada)

en: GMT-11:00) American Samoa
ro_RO: GMT-11:00) Samoa Americană

en: GMT-11:00) Midway Island
ro_RO: GMT-11:00) Insula Midway

en: GMT-12:00) International Date Line West
ro_RO: GMT-12:00) Linia de dată internațională Vest

en: GST Number
ro_RO: Numărul GST

en: GST Registration
ro_RO: Înregistrarea GST

en: Gambian Dalasi
ro_RO: Dalasi Gambian

en: Georgian Lari
ro_RO: Lari georgian

en: Get Help
ro_RO: Obține ajutor

en: Get Started
ro_RO: Începe

en: Get Subscription Saver
ro_RO: Obțineți Subscription Saver

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
ro_RO: Începe prin a îți crea primul produs sau prin a crea un nou formular de plată.

en: Get started by selecting a form or start build a new form.
ro_RO: Începe prin a selecta un formular sau începe să creezi un formular nou.

en: Get started with SureCart
ro_RO: Începe cu SureCart

en: Gibraltar Pound
ro_RO: Liră Gibraltar

en: Go Back
ro_RO: Înapoi

en: Go back.
ro_RO: Înapoi.

en: Grace Period
ro_RO: Perioada de grație

en: Group Access
ro_RO: Accesul în grup

en: Group Name
ro_RO: Numele grupului

en: Grow your store worry-free.
ro_RO: Dezvoltă-ți magazinul fără griji.

en: Guatemalan Quetzal
ro_RO: Quetzal guatemalez

en: Guinean Franc
ro_RO: Franc guineean

en: Guyanese Dollar
ro_RO: Dolarul guyanez

en: Haitian Gourde
ro_RO: Gourde haitian

en: Header Text
ro_RO: Textul antetului

note: translators: %s: heading level e.g: "1", "2", "3"
en: Heading %d
ro_RO: Titlu %d

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Hide %d Archived Prices
ro_RO: Ascunde %d prețuri arhivate

en: Hide %d Archived Promotion Codes
ro_RO: Ascunde %d coduri promoționale arhivate

en: Home
ro_RO: Acasă

en: Honduran Lempira
ro_RO: Lempira honduriană

en: Hong Kong Dollar
ro_RO: Dolarul Hong Kong

en: How To Add Buttons
ro_RO: Cum să adaugi butoane

en: Hungarian Forint
ro_RO: Forint maghiar

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sPrivacy Policy%3$3s
ro_RO: Sunt de acord cu %2$2sPolitica de confidențialitate%3$3s a magazinului %1$1s

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s
ro_RO: Sunt de acord cu %2$2stermenii%3$3s magazinului %1$1s

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag, %4$4s is the opening anchor tag, %5$5s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s and %4$4sPrivacy Policy%5$5s
ro_RO: Sunt de acord cu %2$2sTermenii%3$3s și %4$4sPolitica de confidențialitate%5$5s ale magazinului %1$1s

en: I.E. Cash On Delivery
ro_RO: De exemplu, plata la livrare

en: I.E. Free shipping on all orders…
ro_RO: De exemplu, transport gratuit pentru toate comenzile...

en: I.E. Pay with cash upon delivery.
ro_RO: De exemplu, plătiți cu numerar la livrare.

en: Icelandic Króna
ro_RO: Króna islandeză

en: Icon
ro_RO: Pictogramă

en: If a subscription payment fails, the subscription is marked past due. When this happens we automatically retry the payment based on our smart retry logic. If the payment is still unsuccessful after the duration set above, the subscription will be canceled.
ro_RO: În cazul în care nu se efectuează plata unui abonament, abonamentul este marcat ca fiind scadent. Când se întâmplă acest lucru, încercăm din nou plata în mod automat pe baza logicii noastre inteligente de reluare a plății. În cazul în care plata nu reușește nici după durata stabilită mai sus, abonamentul va fi anulat.

en: If all of these conditions are true
ro_RO: Dacă toate aceste condiții sunt adevărate

en: If any of these conditions are true
ro_RO: Dacă oricare dintre aceste condiții este adevărată

en: If enabled, apply reverse charge when applicable even when customers are in your home country.
ro_RO: Dacă este activată, aplică taxarea inversă atunci când este cazul, chiar și atunci când clienții se află în țara dvs. de origine.

en: If enabled, require all customer’s in the EU to enter a EU VAT number when checking out.
ro_RO: Dacă este activată, solicită tuturor clienților din UE să introducă un număr de TVA din UE atunci când efectuează plata.

en: If enabled, the discount will be applied if the display conditions are satisfied, even if they do not click the bump. If disabled, the discount will only be applied if the customer clicks the order bump.
ro_RO: Dacă este activată, reducerea va fi aplicată dacă sunt îndeplinite condițiile de afișare, chiar dacă nu se face clic „bump”. Dacă este dezactivată, reducerea va fi aplicată numai dacă clientul face clic pe „order bump”.

en: If enabled, you can enter a tax rate to apply when a specific tax registration is not found.
ro_RO: Dacă este activată, puteți introduce o rată de impozitare care să se aplice atunci când nu se găsește o înregistrare fiscală specifică.

en: If enabled, you need to configure which tax regions you have tax nexus. Tax will only be collected for tax regions that are enabled. If disabled, no tax will be collected.
ro_RO: Dacă este activată, trebuie să configurezi care sunt regiunile fiscale în care ai un punct fiscal. Impozitul va fi colectat numai pentru regiunile fiscale care sunt activate. Dacă este dezactivată, nu se va colecta nicio taxă.

en: If enabled, your store will collect Canada GST/HST for all provinces. If you need to collect additional provincial taxes for Quebec, British Columbia, Manitoba, or Saskatchewan then you will need to additionally create separate tax registrations for these provinces.
ro_RO: Dacă este activată, magazinul tău va colecta GST/HST din Canada pentru toate provinciile. Dacă ai nevoie să colectezi taxe provinciale suplimentare pentru Quebec, British Columbia, Manitoba sau Saskatchewan, atunci va trebui să creezi în plus înregistrări fiscale separate pentru aceste provincii.

en: If enabled, your store will collect EU VAT for all EU countries. You should enable this option if you are registered via "One-Stop Shop" and plan to submit a single VAT return for all EU countries. If you are planning to submit separate VAT returns for each EU country then you should not enable this option. You should instead create separate tax registrations for each EU country.
ro_RO: Dacă este activată, magazinul dvs. va colecta TVA UE pentru toate țările UE. Ar trebui să activezi această opțiune dacă ești înregistrat prin intermediul "Ghișeului unic" și intenționezi să depui o singură declarație de TVA pentru toate țările UE. Dacă ai de gând să depui declarații de TVA separate pentru fiecare țară din UE, atunci nu trebuie să activezi această opțiune. În schimb, ar trebui să creezi înregistrări fiscale separate pentru fiecare țară din UE.

en: If none of these conditions are true
ro_RO: Dacă niciuna dintre aceste condiții nu este adevărată

en: If products in the cart require tax but not shipping, we will show a condensed version specifically for tax collection.
ro_RO: În cazul în care produsele din coș necesită taxe, dar nu și transport, vom afișa o versiune condensată special pentru colectarea taxelor.

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
ro_RO: Dacă este setat la true, taxele GST vor fi calculate pentru toate provinciile canadiene.

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
ro_RO: Dacă este setat la true, taxele de TVA vor fi calculate pentru toate țările UE.

en: If set to true VAT taxes will be calculated using the account's home country VAT rate.
ro_RO: Dacă este setat la true, taxele de TVA vor fi calculate folosind cota de TVA din țara de origine a contului.

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
ro_RO: Dacă este setat la true, clienților li se vor trimite e-mailuri de reamintire a comenzilor abandonate.

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
ro_RO: Dacă este setat la true, clienților li se vor trimite e-mailuri de confirmare a comenzii.

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
ro_RO: Dacă este setat la true, vor fi trimise e-mailuri de rambursare clienților.

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
ro_RO: Dacă este setat la true, clienților li se vor trimite e-mailuri de reclamare a abonamentului.

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
ro_RO: Dacă este setat la true, taxele vor fi calculate automat.

en: If tax or shipping is required for checkout the address field will automatically be required.
ro_RO: În cazul în care se solicită taxe sau transport pentru finalizarea comenzii, câmpul de adresă va fi automat obligatoriu.

en: If there are errors in the checkout, they will display here.
ro_RO: În cazul în care există erori în procesul de plată, acestea vor fi afișate aici.

en: If you do business in Australia, you may be required to collect GST on sales in Australia.
ro_RO: Dacă faci afaceri în Australia, este posibil să ți se ceară să colectezi GST pentru vânzările din Australia.

en: If you do business in the United Kingdom, you may be required to collect Value Added Tax (VAT).
ro_RO: Dacă îți desfășori activitatea în Regatul Unit, este posibil să ți se ceară să colectezi taxa pe valoarea adăugată (TVA).

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your instant checkout URLs here. For example, using <code>buy</code> would make your product buy links like <code>%sbuy/sample-product/</code>.
ro_RO: Dacă dorești, poți introduce aici structuri personalizate pentru URL-urile tale de plată instantanee. De exemplu, dacă folosești <code>buy</code>, linkurile de cumpărare a produselor tale ar fi <code>%sbuy/sample-product/</code>.

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your product page URLs here. For example, using <code>products</code> would make your product buy links like <code>%sproducts/sample-product/</code>.
ro_RO: Dacă dorești, poți introduce aici structuri personalizate pentru URL-urile paginilor de produse. De exemplu, dacă utilizezi <code>products</code>, linkurile de cumpărare a produselor tale ar fi <code>%sproducts/sample-product/</code>.

en: If you need to collect provincial tax (British Columbia, Manitoba, Quebec, and Saskatchewan) in addition to GST/HST, then you'll need to setup registrations for each province.
ro_RO: Dacă trebuie să colectezi taxe provinciale (British Columbia, Manitoba, Quebec și Saskatchewan) în plus față de GST/HST, atunci va trebui să configurezi înregistrări pentru fiecare provincie.

en: If you plan to submit a separate VAT return to each EU country, then you'll need to setup tax registrations for each country.
ro_RO: Dacă intenționezi să depui o declarație de TVA separată pentru fiecare țară din UE, atunci va trebui să configurezi înregistrări fiscale pentru fiecare țară.

en: If you would like your order numbers to have a special prefix, you can enter it here. It must not contain underscores, spaces or dashes.
ro_RO: Dacă doriți ca numerele de comandă să aibă un prefix special, îl poți introduce aici. Acesta nu trebuie să conțină caractere de subsol, spații sau liniuțe.

en: Ignore Purchased Products
ro_RO: Ignoră produsele achiziționate

en: Ignore notice.
ro_RO: Ignoră notificarea.

en: Ignore this notice. This is a duplicate or staging site.
ro_RO: Ignoră această notificare. Acesta este un site duplicat sau un site de staging.

en: Image Cropping
ro_RO: Decuparea imaginii

en: Image URL
ro_RO: URL imagine

en: Images
ro_RO: Imagini

en: Images updated.
ro_RO: Imagini actualizate.

en: Immediately
ro_RO: Imediat

en: In applicable tax jurisdictions, your tax ID will show on invoices. If you don't have your tax ID number yet, you can enter it later.
ro_RO: În jurisdicțiile fiscale aplicabile, ID-ul tău fiscal va apărea pe facturi. Dacă nu ai încă numărul de identificare fiscală, îl poți introduce mai târziu.

en: Inactive
ro_RO: Inactiv

en: Increase quantity
ro_RO: Crește cantitatea

en: Indian Rupee
ro_RO: Rupie indiană

en: Indonesian Rupiah
ro_RO: Rupia indoneziană

en: Inner blocks use content width
ro_RO: Blocurile interioare utilizează lățimea conținutului

en: Input Help
ro_RO: Ajutor pentru intrare

en: Input Label
ro_RO: Etichetă intrare

en: Input Placeholder
ro_RO: Inserție Placeholder

en: Insert Buy Link
ro_RO: Inserează un link de cumpărare

en: Installment
ro_RO: Rata de plată

en: Instant Checkout
ro_RO: Plata instantanee

en: Instantly publish a shareable page for this product.
ro_RO: Publică instantaneu o pagină partajabilă pentru acest produs.

en: Instructions on how to pay.
ro_RO: Instrucțiuni privind modul de plată.

en: Insufficient Funds
ro_RO: Fonduri insuficiente

en: Integration
ro_RO: Integrare

en: Integration Provider
ro_RO: Furnizor de integrare

en: Integration Provider Items
ro_RO: Elemente ale furnizorului de integrare

en: Integration Providers
ro_RO: Furnizori de integrare

en: Integration deleted.
ro_RO: Integrare eliminată.

en: Integration saved.
ro_RO: Integrare salvată.

en: Integrations
ro_RO: Integrări

en: Invalid API Token
ro_RO: Token API invalid

en: Invalid API token.
ro_RO: Token API invalid.

en: Invalid promotion code.
ro_RO: Cod promoțional invalid.

en: Invalid request. Please try again.
ro_RO: Cerere nevalidă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Invalid verification code
ro_RO: Cod de verificare invalid

en: Invoice
ro_RO: Factură

en: Invoice Details
ro_RO: Detalii factură

en: Invoices
ro_RO: Facturi

en: Invoices & Receipts
ro_RO: Facturi și chitanțe

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
ro_RO: Facturile sunt similare comenzilor, dar sunt utilizate pentru plăți și modificări de plan pentru abonamentele active. În viitor, vei putea crea o factură pe care să o trimiți.

en: Israeli New Sheqel
ro_RO: Noul Sheqel israelian

en: It does not match parent currency.
ro_RO: Aceasta nu se potrivește cu moneda-mamă.

en: It is archived.
ro_RO: Este arhivat(ă).

en: It is expired.
ro_RO: A expirat(ă).

en: It is not a valid hex color.
ro_RO: Nu este o culoare hex validă.

en: It is not valid or enabled.
ro_RO: Nu este valabil sau activat.

en: It looks like this site has moved or has been duplicated. SureCart has created new webhooks for the domain to prevent purchase sync issues. Should we remove the previous webook?
ro_RO: Se pare că acest site s-a mutat sau a fost duplicat. SureCart a creat noi webhook-uri pentru domeniu pentru a preveni problemele de sincronizare a achizițiilor. Ar trebui să ștergem webook-ul anterior?

en: It looks like you are not yet a customer.
ro_RO: Se pare că nu ești încă client.

en: It looks like you are using full height columns. Did you want to change your page template to the SureCart full height template?
ro_RO: Se pare că folosești coloane de înălțime completă. Ai dorit să schimbi șablonul de pagină în șablonul SureCart cu înălțime completă?

en: It must be greater than the largest existing order number.
ro_RO: Acesta trebuie să fie mai mare decât cel mai mare număr de ordine existent.

en: Item
ro_RO: Element

en: Items
ro_RO: Elemente

en: Jamaican Dollar
ro_RO: Dolar jamaican

en: Japanese Yen
ro_RO: Yen japonez

en: Just one last step!
ro_RO: Încă un pas!

en: Justification
ro_RO: Justificare

en: Justify items center
ro_RO: Justifică elementele centrat

en: Justify items left
ro_RO: Justifică elementele stânga

en: Justify items right
ro_RO: Justifică elementele dreapta

en: Kazakhstani Tenge
ro_RO: Tenge kazahă

en: Keep Update
ro_RO: Păstrează actualizarea

en: Kenyan Shilling
ro_RO: Șiling kenyan

en: Key
ro_RO: Cheie

en: Kyrgyzstani Som
ro_RO: Som din Kârgâzstan

en: Label
ro_RO: Etichetă

en: Label Name
ro_RO: Denumirea etichetei

en: Label for donation
ro_RO: Etichetă pentru donație

en: Label with Free Trial
ro_RO: Etichetă cu încercare gratuită

en: Landscape
ro_RO: Peisaj

en: Large
ro_RO: Mare

en: Last 30 Days
ro_RO: Ultimele 30 de zile

en: Last Month
ro_RO: Luna trecută

en: Last Name
ro_RO: Nume de familie

[ctx: block title]
en: Last Name
ro_RO: Nume de familie

en: Last Name Label
ro_RO: Etichetă nume de familie

en: Last Updated
ro_RO: Ultima actualizare

en: Last Week
ro_RO: Săptămâna trecută

en: LearnDash Course
ro_RO: Curs LearnDash

en: LearnDash Group
ro_RO: Grup LearnDash

en: LearnDash Groups
ro_RO: Grupuri LearnDash

en: Leave the heavy-lifting to us. Use SureCart's built-in native integrations with all the plugins you use. Purchases and subscriptions are automatically synced with your plugins.
ro_RO: Lasă-ne pe noi să ne ocupăm de partea grea. Folosește integrările native încorporate în SureCart cu toate plugin-urile pe care le folosești. Achizițiile și abonamentele sunt sincronizate automat cu plugin-urile tale.

en: Leave this blank and we will generate one for you.
ro_RO: Lasă acest spațiu gol și vom genera unul pentru tine.

en: Lebanese Pound
ro_RO: Liră libaneză

en: Left
ro_RO: Stânga

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
ro_RO: Permite clientului să actualizeze metodele de plată.

en: Liberian Dollar
ro_RO: Dolarul liberian

en: License
ro_RO: Licență

en: License Key
ro_RO: Cheia de licență

en: License Keys
ro_RO: Chei de licență

en: License updated.
ro_RO: Licență actualizată.

en: Licenses
ro_RO: Licențe

en: Licensing
ro_RO: Licențiere

en: Lifetime
ro_RO: Pe viață

en: Lifetime Subscription
ro_RO: Abonament pe viață

en: LifterLMS Course
ro_RO: Curs LifterLMS

en: Light
ro_RO: Luminos

en: Limit
ro_RO: Limită

en: Limit Per-Customer Purchases
ro_RO: Limitează achizițiile per client

en: Limit To A Specific Customer
ro_RO: Limitează la un anumit client

en: Limit result set to users with a customer.
ro_RO: Limitează setul de rezultate la utilizatorii care au un client.

en: Limit result set to users with specific customer ids.
ro_RO: Limitează setul de rezultate la utilizatorii cu anumite ID-uri de client.

en: Limit the end date when customers can redeem this coupon.
ro_RO: Limitează data limită până la care clienții pot răscumpăra acest cupon.

en: Limit the number of times a single customer can purchase this product.
ro_RO: Limitează numărul maxim de achiziții ale acestui produs de către un singur client.

en: Limit the number of times this code can be redeemed.
ro_RO: Limitează numărul de utilizări ale acestui cod.

en: Limit the usage of this promotion code
ro_RO: Limitează utilizarea acestui cod promoțional

[ctx: block title]
en: Line Items
ro_RO: Elemente individuale

en: Link Name
ro_RO: Nume link

en: Link URL
ro_RO: URL link

en: Link image to home
ro_RO: Link imagine către pagina principală

en: Link removed.
ro_RO: Link eliminat.

en: Links and Shortcodes
ro_RO: Link-uri și Shortcodes

en: Load More
ro_RO: Încărcați mai multe

en: Loading Text
ro_RO: Textul de încărcare

en: Local Reverse Charge
ro_RO: Taxă inversă locală

en: Log Out
ro_RO: Deconectare

en: Login
ro_RO: Autentificare

[ctx: block title]
en: Logout Button
ro_RO: Buton de deconectare

en: Logout button settings
ro_RO: Setări pentru butonul de deconectare

en: Macanese Pataca
ro_RO: Pataca macaneză

en: Macedonian Denar
ro_RO: Denar macedonean

en: Make Default
ro_RO: Setează ca implicit

en: Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
ro_RO: Asigurați-vă că sunteți înregistrat în jurisdicțiile fiscale corespunzătoare înainte de a permite colectarea taxelor.

en: Make test payments with this product.
ro_RO: Efectuează plăți de testare cu acest produs.

en: Malagasy Ariary
ro_RO: Ariary malgașă

en: Malawian Kwacha
ro_RO: Kwacha malawian

en: Malaysian Ringgit
ro_RO: Ringgit malaezian

en: Maldivian Rufiyaa
ro_RO: Rufiyaa din Maldive

en: Manage Scheduled Update
ro_RO: Gestionează actualizarea programată

en: Manage all template parts
ro_RO: Administrează toate părțile șablonului

en: Manage all templates
ro_RO: Gestionează toate șabloanele

en: Manage how your store charges sales tax on orders, invoices, and subscriptions.
ro_RO: Administrează modul în care magazinul tău percepe taxa pe vânzări pentru comenzi, facturi și abonamente.

en: Manage how your store charges sales tax within each tax region. Check with a tax expert to understand your tax obligations.
ro_RO: Gestionează modul în care magazinul tău percepe taxa pe vânzări în cadrul fiecărei regiuni fiscale. Consultă-te cu un expert fiscal pentru a înțelege obligațiile tale fiscale.

en: Manage how your store collects EU VAT for all EU countries.
ro_RO: Gestionează modul în care magazinul tău colectează TVA UE pentru toate țările UE.

en: Manage how your store collects GST/HST for all Canadian provinces.
ro_RO: Gestiunează modul în care magazinul tău colectează GST/HST pentru toate provinciile canadiene.

en: Manage how your store handles failed subscription payments.
ro_RO: Administrează modul în care magazinul tău gestionează plățile eșuate ale abonamentelor.

en: Manage how your store handles subscription upgrades, downgrades, and cancellations.
ro_RO: Administrează modul în care magazinul tău gestionează actualizările, retrogradările și anulările de abonamente.

en: Manage what your customers are able to see and do from the customer portal.
ro_RO: Administrează ce pot vedea și face clienții tăi din portalul pentru clienți.

en: Manage which notifications are sent to your customers.
ro_RO: Administrează ce notificări sunt trimise clienților tăi.

en: Manage your subscription purchase behavior.
ro_RO: Gestionează-ți comportamentul de cumpărare a abonamentelor.

en: Manual Payment Method
ro_RO: Metoda de plată manuală

en: Manual Payment Methods
ro_RO: Metode de plată manuală

en: Manually sync your WordPress install with SureCart.
ro_RO: Sincronizează manual instalarea WordPress cu SureCart.

en: Mark Paid
ro_RO: Marchează ca plătită

[ctx: comment]
en: Mark as spam
ro_RO: Marchează ca spam

en: Match all SureCart customers with WordPress users. This is helpful if you have migrated from another eCommerce platform.
ro_RO: Potrivește toți clienții SureCart cu utilizatorii WordPress. Acest lucru este util dacă ai migrat de la o altă platformă de comerț electronic.

en: Mauritanian Ouguiya
ro_RO: Ouguiya mauritană

en: Mauritian Rupee
ro_RO: Rupia mauritiană

en: Max
ro_RO: Maxim

en: Max Image Width
ro_RO: Lățimea maximă a imaginii

en: Maximum Price
ro_RO: Preț maxim

en: Maximum height
ro_RO: Înălțime maximă

en: Medium
ro_RO: Mediu

en: MemberPress Membership
ro_RO: Abonament MemberPress

en: Membership Access
ro_RO: Accesul membrilor

en: Menu Icon
ro_RO: Pictogramă Meniu

en: Message Text
ro_RO: Text mesaj

en: Meta description
ro_RO: descriere Meta

en: Metadata
ro_RO: Metadate

en: Metadata for the order.
ro_RO: Metadatele pentru comandă.

en: Method
ro_RO: Metodă

note: translators: %s: Method name.
en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
ro_RO: Metoda "%s" nu este implementată.  Trebuie să fie suprascrisă în subclasă.

en: Mexican Peso
ro_RO: Peso mexican

en: Micro-Business Exemption
ro_RO: Scutire pentru microîntreprinderi

en: Minimum Price
ro_RO: Preț minim

en: Miscellaneous
ro_RO: Diverse

en: Mode
ro_RO: Mod

en: Moldovan Leu
ro_RO: Leu moldovenesc

en: Mongolian Tögrög
ro_RO: Tögrög mongolez

en: Month
ro_RO: Lună

en: Monthly
ro_RO: Lunar

en: Monthly, Basic Plan, etc.
ro_RO: Lunar, Plan de bază, etc.

en: Moroccan Dirham
ro_RO: Dirham marocan

en: Move to Trash
ro_RO: Mută la coșul de gunoi

en: Mozambican Metical
ro_RO: Metical mozambican

en: Must be accepted.
ro_RO: Trebuie să fie acceptat(ă).

en: Must be an integer
ro_RO: Trebuie să fie un număr întreg

en: Must be blank
ro_RO: Trebuie să fie gol

en: Must be even
ro_RO: Trebuie să fie par

en: Must be larger.
ro_RO: Trebuie să fie mai mare.

en: Must be odd
ro_RO: Trebuie să fie impar

en: Must be smaller.
ro_RO: Trebuie să fie mai mic(ă).

en: My website domain has permanently changed. Remove webhook for %s
ro_RO: Domeniul site-ului meu s-a schimbat definitiv. Șterge webhook pentru %s

en: Myanmar Kyat
ro_RO: Kyat din Myanmar

en: Name
ro_RO: Nume

en: Name Placeholder
ro_RO: Placeholder Nume

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
ro_RO: Alege Prețul.

en: Name Your Price
ro_RO: Numește-ți prețul

en: Name your own price
ro_RO: Alege propriul preț

en: Namibian Dollar
ro_RO: Dolarul namibian

en: Nepalese Rupee
ro_RO: Rupie nepaleză

en: Nested blocks use content width with options for full and wide widths.
ro_RO: Blocurile îmbinate utilizează lățimea conținutului cu opțiuni pentru lățimi complete și largi.

en: Nested blocks will fill the width of this container. Toggle to constrain.
ro_RO: Blocurile îmbinate vor umple lățimea acestui container. Comută pentru a constrânge.

en: Net Payment
ro_RO: Plată netă

en: Netherlands Antillean Gulden
ro_RO: Gulden din Antilele olandeze

en: New Cancellation Reason
ro_RO: Nou motiv de anulare

en: New Cart
ro_RO: Coș nou

en: New Checkout Form
ro_RO: Formular nou de plată

en: New Form
ro_RO: Formular Nou

en: New Order
ro_RO: Comandă nouă

en: New Plan
ro_RO: Plan nou

en: New Promotion Code
ro_RO: Cod promoțional nou

en: New SureCart Product
ro_RO: Produs nou SureCart

en: New Tab %d
ro_RO: Filă nouă %d

en: New Taiwan Dollar
ro_RO: Noul dolar taiwanez

en: New Upgrade Group
ro_RO: Grup nou de upgrade

en: New Zealand Dollar
ro_RO: Dolarul neozeelandez

en: Next
ro_RO: Înainte

en: Next Billing Period
ro_RO: Următoarea perioadă de facturare

en: Next Page
ro_RO: Pagina următoare

en: Next retry:
ro_RO: Următoarea încercare:

en: Nicaraguan Córdoba
ro_RO: Cordoba din Nicaragua

en: Nigerian Naira
ro_RO: Naira nigeriană

en: No Reason Provided
ro_RO: Nici un motiv furnizat

en: No billing periods
ro_RO: Fără perioade de facturare

en: No cancellation acts.
ro_RO: Nu sunt acte de anulare.

en: No charges
ro_RO: Nu există taxe

en: No checkout forms found in Trash.
ro_RO: Nu s-au găsit formulare de plată în coșul de gunoi.

en: No checkout forms found.
ro_RO: Nu s-au găsit formulare de plată.

en: No code specified
ro_RO: Nici un cod specificat

en: No customer ID or email provided.
ro_RO: Nu a fost furnizat niciun ID client sau e-mail.

en: No customers found.
ro_RO: Nu s-au găsit clienți.

en: No discount.
ro_RO: Fără reducere.

en: No items found
ro_RO: Nu s-au găsit elemente

en: No licenses found.
ro_RO: Nu s-au găsit licențe.

en: No manual payment methods.
ro_RO: Nu există metode de plată manuală.

en: No matching template found
ro_RO: Nu s-a găsit niciun șablon corespunzător

en: No more charges.
ro_RO: Nu mai există taxe.

en: No more orders.
ro_RO: Nu mai sunt comenzi.

en: No more subscriptions.
ro_RO: Nu mai există abonamente.

en: No name provided
ro_RO: Niciun nume furnizat

en: No order bumps found.
ro_RO: Nu s-au găsit bumps.

en: No price
ro_RO: Fără preț

en: No product
ro_RO: Niciun produs

en: No products found.
ro_RO: Nu s-au găsit produse.

en: No theme is defined for this template.
ro_RO: Nu este definită o temă pentru acest șablon.

en: None
ro_RO: Niciunul

en: None found.
ro_RO: Nu s-a găsit nimic.

en: None of these items are in the cart.
ro_RO: Nici unul dintre aceste articole nu se află în coș.

en: Norwegian Krone
ro_RO: Coroana norvegiană

en: Not Found
ro_RO: Nu a fost găsit

en: Not Published
ro_RO: Nepublicat

en: Not Purchaseable
ro_RO: Nu poate fi achiziționat

en: Not Redeemed
ro_RO: Nu a fost răscumpărat

en: Not Scheduled
ro_RO: Neprogramat

en: Not a number
ro_RO: Nu este un număr

en: Not found.
ro_RO: Nu a fost găsit.

[ctx: comment]
en: Not spam
ro_RO: Nu e spam

en: Note: By checking this, it will show confirmation text below the email on checkout forms.
ro_RO: Notă: Dacă bifați această opțiune, se va afișa textul de confirmare sub e-mail în formularele de checkout.

en: Note: Redemption limits are not applied in test mode.
ro_RO: Notă: Limitele de răscumpărare nu se aplică în modul de testare.

en: Notification Settings
ro_RO: Setări de notificare

en: Notification settings for abandoned checkouts
ro_RO: Setări de notificare pentru comenzile abandonate

en: Notifications
ro_RO: Notificări

en: Number
ro_RO: Număr

en: Number Type
ro_RO: Tip de număr

en: Number of Payments
ro_RO: Numărul de plăți

en: Number of days until expiration
ro_RO: Numărul de zile până la expirare

en: Number of months
ro_RO: Număr de luni

en: OR
ro_RO: SAU

en: Offer Discount
ro_RO: Oferta de reducere

en: Offer the rewewal discount when this option is selected
ro_RO: Oferiți reducerea de reînnoire atunci când este selectată această opțiune

en: Okay
ro_RO: OK

en: On the final email
ro_RO: La ultimul e-mail

en: On the first email
ro_RO: La primul e-mail

en: On the second email
ro_RO: La al doilea e-mail

en: Once
ro_RO: Odată

en: One Time
ro_RO: O singură dată

en: One Week
ro_RO: O săptămână

en: One column
ro_RO: O coloană

en: One of these products is no longer purchaseable.
ro_RO: Unul dintre aceste produse nu mai poate fi achiziționat.

en: One or more of the parameters requires an integer, but the values provided were a different type. Make sure that only supported values are provided for each attribute. Refer to our API documentation to look up the type of data each attribute supports.
ro_RO: Unul sau mai mulți parametri necesită un număr întreg, dar valorile furnizate erau de un tip diferit. Asigură-te că pentru fiecare atribut sunt furnizate numai valori acceptate. Consultă documentația noastră API pentru a căuta tipul de date pe care îl acceptă fiecare atribut.

en: One or more provided parameters was not allowed for the given operation on the PaymentIntent. Check our API reference or the returned error message to see which values were not correct for that PaymentIntent.
ro_RO: Unul sau mai mulți parametri furnizați nu au fost permiși pentru operațiunea dată asupra PaymentIntent. Verifică referința API sau mesajul de eroare returnat pentru a vedea ce valori nu au fost corecte pentru PaymentIntent.

en: One or more required string values is empty. Make sure that string values contain at least one character.
ro_RO: Unul sau mai multe șiruri de valori obligatorii este gol. Asigură-te că valorile șirurilor de caractere conțin cel puțin un caracter.

en: One or more required values are missing. Check our API documentation to see which values are required to create or modify the specified resource.
ro_RO: Una sau mai multe valori obligatorii lipsesc. Verifică documentația noastră API pentru a vedea care sunt valorile necesare pentru a crea sau modifica resursa specificată.

en: One or more required values were not provided. Make sure requests include all required parameters.
ro_RO: Una sau mai multe valori obligatorii nu au fost furnizate. Asigurați-vă că cererile includ toți parametrii necesari.

en: One or more values provided only included whitespace. Check the values in your request and update any that contain only whitespace.
ro_RO: Una sau mai multe valori furnizate includ doar spații albe. Verifică valorile din cererea ta și actualizează-le pe cele care conțin numai spații albe.

en: One-Time
ro_RO: O singură dată

en: Only one active abandoned checkout is allowed at a time
ro_RO: Este permisă doar o singură verificare de abandon activă la un moment dat

en: Only return objects that belong to the given product groups.
ro_RO: Returnează numai obiectele care aparțin grupurilor de produse date.

en: Only return objects that belong to the given products.
ro_RO: Returnează numai obiectele care aparțin produselor date.

en: Only return objects that have this currency. If not set, this will fallback to the account's default currency.
ro_RO: Returnează numai obiectele care au această monedă. Dacă nu este setată, se va reveni la moneda implicită a contului.

en: Only return prices that allow ad hoc amounts or not.
ro_RO: Se returnează numai prețurile care permit sau nu sume ad hoc.

en: Only return products that are recurring or not recurring (one time).
ro_RO: Returnează numai produsele care sunt recurente sau nu sunt recurente (o singură dată).

en: Open Text
ro_RO: Text deschis

en: Opt-in to some beta features of the plugin.
ro_RO: Abonare pentru unele caracteristici beta ale plugin-ului.

en: Optional
ro_RO: Opțional

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Order
ro_RO: Comandă

en: Order Bump Price
ro_RO: Preț pentru bump de comandă

en: Order Bump updated.
ro_RO: Bump de comandă actualizat.

en: Order Bumps
ro_RO: Bumps de comandă

[ctx: block title]
en: Order Bumps
ro_RO: Bump pentru comandă

en: Order Canceled.
ro_RO: Comandă anulată.

en: Order Confirmation
ro_RO: Confirmarea comenzii

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
ro_RO: Confirmare comandă

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
ro_RO: Detalii client pentru confirmarea comenzii

en: Order Confirmation Emails
ro_RO: Email-uri de confirmare a comenzii

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
ro_RO: Secțiune de rezumat al articolelor comenzii

en: Order Details
ro_RO: Detalii comandă

en: Order History
ro_RO: Istoricul comenzilor

en: Order Marked as Paid.
ro_RO: Comandă marcată ca fiind plătită.

en: Order Number Prefix
ro_RO: Prefixul numărului de ordine

en: Order Numbering
ro_RO: Numerotarea comenzilor

en: Order Numbers Counter
ro_RO: Contor de numere de ordine

en: Orders
ro_RO: Comenzi

en: Orders & Receipts
ro_RO: Comenzi și chitanțe

en: Other
ro_RO: Altele

en: Other Label
ro_RO: Altă etichetă

en: Overview
ro_RO: Privire de ansamblu

en: Owner data.
ro_RO: Datele proprietarului.

en: Page Layout
ro_RO: Layout de pagină

en: Page title
ro_RO: Titlul paginii

en: Paginate
ro_RO: Paginare

en: Pagination Font Size
ro_RO: Mărimea fontului de paginare

en: Paid
ro_RO: Plătit

en: Pakistani Rupee
ro_RO: Rupie pakistaneză

en: Panamanian Balboa
ro_RO: Balboa panamez

en: Papua New Guinean Kina
ro_RO: Kina din Papua Noua Guinee

en: Paraguayan Guaraní
ro_RO: Guaraní paraguayan

en: Partially Refunded
ro_RO: Parțial rambursat

en: Password
ro_RO: Parolă

[ctx: block title]
en: Password
ro_RO: Parolă

en: Password Confirmation
ro_RO: Confirmarea parolei

en: Password Confirmation Help
ro_RO: Ajutor pentru confirmarea parolei

en: Password Confirmation Label
ro_RO: Etichetă pentru confirmarea parolei

en: Password Confirmation Placeholder
ro_RO: Placeholder pentru confirmarea parolei

en: Past Due
ro_RO: Cu scadență depășită

en: Pause
ro_RO: Pauză

en: Pause Subscription
ro_RO: Pauză Abonament

en: Pay Off Subscription
ro_RO: Achită abonamentul

en: Pay off
ro_RO: Plătește

en: Pay what you want
ro_RO: Plătește cât vrei

en: PayPal selected for check out.
ro_RO: PayPal selectat pentru plată.

en: Payment
ro_RO: Plata

[ctx: block title]
en: Payment
ro_RO: Plată

en: Payment Failures
ro_RO: Eșecuri de plată

en: Payment History
ro_RO: Istoricul plăților

en: Payment Intent
ro_RO: Intenția de plată

en: Payment Method
ro_RO: Metoda de plată

en: Payment Methods
ro_RO: Metode de plată

en: Payment Plan
ro_RO: Plan de plată

en: Payment Processors
ro_RO: Procesatori de plăți

en: Payment Type
ro_RO: Tipul de plată

en: Payment instructions
ro_RO: Instrucțiuni de plată

en: Payment method deleted.
ro_RO: Metodă de plată eliminată.

en: Payment method disabled.
ro_RO: Metodă de plată dezactivată.

en: Payment method enabled.
ro_RO: Metodă de plată activată.

en: Payment method updated.
ro_RO: Metoda de plată a fost actualizată.

en: Payment retry successful!
ro_RO: Reîncercarea plății a avut succes!

en: Payment retry window in weeks.
ro_RO: Fereastra de reîncercare a plății în săptămâni.

en: Payments
ro_RO: Plăți

en: Payments that are made outside your online store. When a customer selects a manual payment method, you'll need to approve their order before it can be fulfilled
ro_RO: Plățile care sunt efectuate în afara magazinului tău online. Atunci când un client selectează o metodă de plată manuală, va trebui să aprobi comanda înainte ca aceasta să poată fi onorată.

en: Payouts have been disabled on the connected account. Check the connected account’s status to see if any additional information needs to be provided, or if payouts have been disabled for another reason.
ro_RO: Plățile au fost dezactivate în contul conectat. Verifică starea contului conectat pentru a vedea dacă trebuie furnizate informații suplimentare sau dacă plățile au fost dezactivate din alt motiv.

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
ro_RO: PayPal se uită mai atent la această plată. Este necesar pentru unele plăți și durează în mod normal până la 3 zile lucrătoare.

en: Pending
ro_RO: În așteptare

en: Pending Update
ro_RO: Actualizare în așteptare

en: Percent Off
ro_RO: Procent de reducere

en: Percent that will be taken off line items associated with this bump.
ro_RO: Procentul care va fi luat de la elementele asociate cu acest bump.

en: Percentage
ro_RO: Procentaj

en: Percentage Discount
ro_RO: Reducere procentuală

en: Percentage Of Subscriptions Saved
ro_RO: Procentul de abonamente salvate

en: Percentage Of Subscriptions Saved By Coupon
ro_RO: Procentul de abonamente economisite prin cupon

en: Percentage of checkouts recovered
ro_RO: Procentul de recuperări

en: Percentage of revenue recovered
ro_RO: Procentul de venituri recuperate

en: Performance
ro_RO: Performanță

en: Permanently delete %s? You cannot undo this action.
ro_RO: Ștergi permanent %s? Nu poți anula această acțiune.

en: Permanently delete this order bump? You cannot undo this action.
ro_RO: Ștergi permanent acest bump de comandă? Nu poți anula această acțiune.

en: Permanently delete this price? You cannot undo this action.
ro_RO: Ștergi definitiv acest preț? Nu poți anula această acțiune.

en: Peruvian Sol
ro_RO: Sol peruvian

en: Philippine Peso
ro_RO: Peso filipinez

en: Phone
ro_RO: Telefon

[ctx: block title]
en: Phone
ro_RO: Telefon

en: Placed By
ro_RO: Plasat de

en: Plan Status
ro_RO: Starea Planului

en: Plans
ro_RO: Planuri

en: Please add at least one product.
ro_RO: Te rugăm să adaugi cel puțin un produs.

en: Please choose date to continue.
ro_RO: Vă rugăm să alegeți data pentru a continua.

en: Please clear checkout page cache after changing this setting.
ro_RO: Te rugăm să ștergi memoria cache a paginii de plată după modificarea acestei setări.

en: Please connect your site to SureCart.
ro_RO: Vă rugăm să vă conectați site-ul dvs. la SureCart.

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
ro_RO: Te rugăm să verifici de două ori dacă prefixul tău nu conține spații, liniuțe, sublinieri sau caractere speciale.

en: Please enter a valid tax number.
ro_RO: Te rugăm să introduci un număr de identificare fiscală valabil.

en: Please enter an API key.
ro_RO: Te rugăm să introduci o cheie API.

en: Please fill out your address.
ro_RO: Te rugăm să completezi adresa ta.

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
ro_RO: Vă rugăm să previzualizați formularul în front-end pentru a încărca câmpurile elementelor de plată Stripe.

en: Please refresh the page and try again.
ro_RO: Vă rugăm să reîmprospătați pagina și să încercați din nou.

en: Plugin Settings
ro_RO: Setări plugin

en: Polish Złoty
ro_RO: Złot polonez

en: Portrait
ro_RO: Portret

en: Position of cart button
ro_RO: Poziția butonului de coș

en: Postal Code Placeholder
ro_RO: Placeholder cod poștal

en: Potential Checkout Recovery Rate
ro_RO: Rata potențială de recuperare la plată

en: Potential Recovered Checkouts
ro_RO: Posibile plăți recuperate

en: Potential Recovered Revenue
ro_RO: Venituri potențiale recuperate

en: Potential Revenue Recovery Rate
ro_RO: Rata potențială de recuperare a veniturilor

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Previous
ro_RO: Înapoi

en: Previous Page
ro_RO: Pagina anterioară

en: Previous Product ID
ro_RO: ID-ul produsului anterior

en: Price
ro_RO: Preț

[ctx: block title]
en: Price Choice
ro_RO: Opțiune Preț

en: Price ID
ro_RO: ID preț

en: Price Range
ro_RO: Gama de prețuri

[ctx: block title]
en: Price Selector
ro_RO: Selector Prețuri

en: Price archived.
ro_RO: Preț arhivat.

en: Price created.
ro_RO: Preț creat.

en: Price deleted.
ro_RO: Preț șters.

en: Price unarchived.
ro_RO: Preț dezarhivat.

en: Prices
ro_RO: Prețuri

en: Pricing
ro_RO: Prețuri

en: Primary Button
ro_RO: Buton principal

en: Priority
ro_RO: Prioritate

en: Privacy Policy
ro_RO: Politica de confidențialitate

en: Private
ro_RO: Privat

en: Processing
ro_RO: Prelucrare

en: Processing Payment
ro_RO: Prelucrarea plății

en: Processing payment...
ro_RO: Prelucrare plată...

en: Processor
ro_RO: Procesator

en: Product
ro_RO: Produs

en: Product Access
ro_RO: Accesul la produs

[ctx: block variation title]
en: Product Add To Cart Button
ro_RO: Buton de adăugare a produsului în coș

[ctx: block title]
en: Product Buy Buttons
ro_RO: Butoane de cumpărare a produselor

[ctx: block title]
en: Product Cart Button
ro_RO: Buton coș de produse

[ctx: block title]
en: Product Description
ro_RO: Descrierea produsului

en: Product Group
ro_RO: Grup de produse

en: Product Groups
ro_RO: Grupuri de produse

en: Product ID
ro_RO: ID produs

[ctx: block title]
en: Product Image
ro_RO: Imaginea produsului

en: Product Info
ro_RO: Informații despre produs

[ctx: Template name]
en: Product Info
ro_RO: Informații despre produs

[ctx: block title]
en: Product Item
ro_RO: Produs

[ctx: block title]
en: Product Item Price
ro_RO: Prețul produsului

[ctx: block title]
en: Product List
ro_RO: Listă de produse

en: Product Media
ro_RO: Produs Media

[ctx: block title]
en: Product Media
ro_RO: Media produsului

en: Product Name
ro_RO: Numele produsului

en: Product Options
ro_RO: Opțiuni de produs

[ctx: block title]
en: Product Price
ro_RO: Prețul produsului

[ctx: block title]
en: Product Price Choices
ro_RO: Alegerile de preț ale produsului

[ctx: block title]
en: Product Quantity
ro_RO: Cantitatea produsului

en: Product Restrictions
ro_RO: Restricții ale produsului

en: Product Title
ro_RO: Titlu produs

[ctx: block title]
en: Product Title
ro_RO: Titlul produsului

en: Product added.
ro_RO: Produs adăugat.

en: Product archived.
ro_RO: Produs arhivat.

en: Product group updated.
ro_RO: Grup de produse actualizat.

en: Product or subscription is purchased
ro_RO: Produsul sau abonamentul este achiziționat

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
ro_RO: Achiziția produsului este revocată sau abonamentul este anulat

en: Product removed.
ro_RO: Produs eliminat.

en: Product restored.
ro_RO: Produs restaurat.

en: Product updated.
ro_RO: Produs actualizat.

en: Product(s)
ro_RO: Produs(e)

note: translators: Represents the title of a user's custom template in the Site Editor, where %s is the author's name, e.g. "Author: Jane Doe".
en: Product: %s
ro_RO: Produs: %s

en: Products
ro_RO: Produse

en: Products & Behavior
ro_RO: Produse și comportament

en: Products Per Page
ro_RO: Produse per pagină

en: Products/Prices
ro_RO: Produse/Prețuri

en: Promotion
ro_RO: Promoție

en: Promotion Code
ro_RO: Cod promoțional

en: Promotion Codes
ro_RO: Coduri promoționale

en: Promotion code
ro_RO: Cod promoțional

en: Promotion created.
ro_RO: Promoție creată.

en: Promotion updated.
ro_RO: Promoție actualizată.

en: Promotions
ro_RO: Promoții

en: Prorate Charges
ro_RO: Taxe proporționale

en: Proration
ro_RO: Prorație

en: Proration Credit
ro_RO: Credit de prorată

en: Provide a discount to keep a subscription.
ro_RO: Oferiți o reducere pentru a păstra un abonament.

en: Province
ro_RO: Provincie

en: Published
ro_RO: Publicat

en: Published In
ro_RO: Publicat în

en: Publishing
ro_RO: Publicarea

en: Purchasable
ro_RO: Poate fi achiziționat

en: Purchase
ro_RO: Cumpărare

en: Purchase Revoke Behavior
ro_RO: Comportamentul de revocare a achiziției

en: Purchases
ro_RO: Achiziții

en: Purchases syncing happens in both directions. For example, access is automatically revoked during a subscription cancellation or expiration.
ro_RO: Sincronizarea achizițiilor se face în ambele direcții. De exemplu, accesul este revocat automat în timpul anulării sau expirării unui abonament.

en: Qatari Riyal
ro_RO: Riyal qatariot

en: Qty
ro_RO: Cantitate

en: Quantity
ro_RO: Cantitate

en: Quick Actions
ro_RO: Acțiuni rapide

[ctx: block title]
en: Radio Select
ro_RO: Select tip Radio

en: Radio Text
ro_RO: Text radio

en: Random Numbers And Letters
ro_RO: Numere și litere aleatorii

en: Reason
ro_RO: Motiv

en: Recent Orders
ro_RO: Comenzi recente

en: Recommended
ro_RO: Recomandat

en: Recover lost sales with abandoned checkouts.
ro_RO: Recuperează vânzările pierdute în urma abandonării comenzilor.

en: Recoverable Checkouts
ro_RO: Plăți recuperabile

en: Recoverable Revenue
ro_RO: Venituri recuperabile

en: Recovered
ro_RO: Recuperat

en: Recovered Before Email Was Sent
ro_RO: Recuperat înainte de a fi trimis e-mailul

en: Recovered Checkouts
ro_RO: Plăți recuperate

en: Recovered Revenue
ro_RO: Venituri recuperate

en: Recovery Status
ro_RO: Starea de recuperare

en: Redeem By
ro_RO: Răscumpărare până la

en: Redeemed
ro_RO: Răscumpărat

en: Redemption Limits
ro_RO: Limite de răscumpărare

en: Redirect to current URL
ro_RO: Redirecționare către URL-ul curent

en: Refund
ro_RO: Rambursare

en: Refund Emails
ro_RO: Email-uri de rambursare

en: Refund Payment
ro_RO: Plată de rambursare

en: Refunded
ro_RO: Rambursat

en: Refunds
ro_RO: Rambursări

en: Refunds can take 5-10 days to appear on a customer's statement. Processor fees are typically not returned.
ro_RO: Rambursările pot dura 5-10 zile pentru a apărea în extrasul de cont al clientului. Comisioanele de procesare nu sunt de obicei returnate.

en: Region
ro_RO: Regiune

en: Reject the order and show an error.
ro_RO: Respinge comanda și afișează o eroare.

en: Remaining Payments
ro_RO: Plăți rămase

en: Removable
ro_RO: Îndepărtabil

en: Remove
ro_RO: Elimină

en: Remove "Powered By SureCart" in the footer of emails and reciepts/invoices.
ro_RO: Eliminați " Powered By SureCart" din subsolul emailurilor și al chitanțelor

en: Remove Plugin Data
ro_RO: Îndepărtează datele plugin-ului

en: Remove SureCart Branding
ro_RO: Eliminați brandul SureCart

en: Remove webhook
ro_RO: Șterge webhook

en: Remove webhook.
ro_RO: Șterge webhook.

en: Renew Subscription At
ro_RO: Reînnoiește abonamentul la

en: Renewal Discount
ro_RO: Reducere pentru reînnoire

en: Renews
ro_RO: Se reînnoiește

en: Renews on
ro_RO: Se reînnoiește la

en: Repeat Payment Every
ro_RO: Plată repetată în fiecare

en: Repeat payment
ro_RO: Plată repetată

en: Repeating
ro_RO: Se repetă

en: Replace
ro_RO: Înlocuiește

en: Reply To Email
ro_RO: Email de răspuns

en: Request Comments
ro_RO: Solicită comentarii

en: Requested By Customer
ro_RO: Solicitat de client

en: Require Upfront Payment Method
ro_RO: Cereți metoda de plată în avans

en: Require VAT Number
ro_RO: Necesită număr de TVA

en: Require terms and conditions
ro_RO: Necesită termeni și condiții

en: Required
ro_RO: Obligatoriu

en: Rest Of The World
ro_RO: Restul lumii

en: Restore
ro_RO: Restaurează

en: Restore At...
ro_RO: Restaurează la...

en: Restore Now
ro_RO: Restaurează acum

en: Restore Subscription
ro_RO: Restabilirea abonamentului

en: Restore Subscription At
ro_RO: Restabilește abonamentul la

en: Restored.
ro_RO: Restaurată.

en: Restores on
ro_RO: Se restabilește pe

en: Restrict this coupon
ro_RO: Restricționează acest cupon

en: Restrictions
ro_RO: Restricții

en: Resume Subscription
ro_RO: Reluare abonament

en: Retry Payment
ro_RO: Reîncearcă plata

en: Revenue
ro_RO: Venituri

en: Revenue Recovery Rate
ro_RO: Rata de recuperare a veniturilor

en: Reverse order on mobile
ro_RO: Ordine inversă pe mobil

en: Revoke
ro_RO: Revocare

en: Revoke Immediately
ro_RO: Revocare imediată

en: Revoke Purchase
ro_RO: Revocă achiziția

en: Revoke Purchase & Cancel Subscription
ro_RO: Revocă achiziția și anulează abonamentul

en: Revoke Purchase After All Payment Retries Fail
ro_RO: Revocă achiziția după ce toate încercările de plată eșuează

en: Revoke Purchase(s)
ro_RO: Revocarea achiziției (achizițiilor)

en: Revoked
ro_RO: Revocat

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Romanian Leu
ro_RO: Leu românesc

en: Row Gap
ro_RO: Spațiul dintre rânduri

en: Run any integration automations for purchases. This will run any actions that are set to run on purchase.
ro_RO: Rulează orice automatizări de integrare pentru achiziții. Aceasta va rula orice acțiune care este setată să se execute la cumpărare.

en: Run any purchase syncing actions.
ro_RO: Rulează orice acțiune de sincronizare a achizițiilor.

en: Run purchase actions
ro_RO: Executați acțiuni de cumpărare

en: Russian Ruble
ro_RO: Rubla rusească

en: Rwandan Franc
ro_RO: Franc rwandez

en: Saint Helenian Pound
ro_RO: Libra Sfânta Elena

en: Sale Text
ro_RO: Text de vânzare

en: Samoan Tala
ro_RO: Samoană Tala

en: Sample Data
ro_RO: Date de probă

en: Saudi Riyal
ro_RO: Riyal saudit

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Save Customer
ro_RO: Salvează clientul

en: Save Group
ro_RO: Salvare grup

en: Save License
ro_RO: Salvare licență

en: Save Order Bump
ro_RO: Salvează bump comandă

en: Save Product
ro_RO: Salvează produsul

en: Save Settings
ro_RO: Salvează setările

en: Saved
ro_RO: Salvat

en: Saved By Coupon
ro_RO: Salvat Prin Cupon

en: Saved Count
ro_RO: Număr Salvat

en: Saved Rate
ro_RO: Rata salvată

en: Saved Rate By Coupon
ro_RO: Rata economisită prin cupon

en: Saved.
ro_RO: Salvat.

en: Schedule
ro_RO: Programează

en: Schedule Update
ro_RO: Actualizează programul

en: Scheduled
ro_RO: Programat

en: Scroll Into View
ro_RO: Derulați în vedere

en: Search
ro_RO: Căutare

en: Search Abanonded Orders
ro_RO: Căutați comenzi abandonate

en: Search Carts
ro_RO: Caută coșuri

en: Search Checkout Forms
ro_RO: Caută formulare de plată

en: Search Coupons
ro_RO: Căutare cupoane

en: Search Customers
ro_RO: Caută clienți

en: Search Engine Listing
ro_RO: Listarea în motoarele de căutare

en: Search Invoices
ro_RO: Caută facturi

en: Search Licenses
ro_RO: Caută licențe

en: Search Orders
ro_RO: Caută comenzi

en: Search Products
ro_RO: Caută produse

en: Search Subscriptions
ro_RO: Caută abonamente

en: Search SureCart Products
ro_RO: Caută produse SureCart

en: Search for a form...
ro_RO: Caută un formular...

en: Search for a price...
ro_RO: Caută un preț...

en: Search for a product...
ro_RO: Caută un produs...

en: Search for a user...
ro_RO: Caută un utilizator...

en: Search for an upgrade group...
ro_RO: Caută un grup de upgrade...

en: Search for country...
ro_RO: Caută țara...

en: Search for coupons...
ro_RO: Caută cupoane...

en: Search for payment method...
ro_RO: Căutați metoda de plată...

en: Search for products...
ro_RO: Caută produse...

en: Second Email Delay
ro_RO: Întârziere pentru al doilea e-mail

en: Second email sent when a checkout is abandoned.
ro_RO: Al doilea e-mail trimis atunci când o plată este abandonată.

en: Secondary Button
ro_RO: Buton secundar

en: Section Color
ro_RO: Culoarea secțiunii

en: Sections
ro_RO: Secțiuni

en: Secure
ro_RO: Securizat

en: Secure Storage
ro_RO: Stocare securizată

en: Select A Customer
ro_RO: Selectează un client

en: Select A Price
ro_RO: Alege un preț

en: Select A Product
ro_RO: Alege un produs

en: Select All
ro_RO: Selectați Toate

en: Select An Integration
ro_RO: Selectează o integrare

en: Select An Upgrade Group
ro_RO: Alege un grup de upgrade

en: Select Form
ro_RO: Selectați formularul

en: Select Menus
ro_RO: Alege meniurile

en: Select Position
ro_RO: Alege poziția

en: Select Theme
ro_RO: Alege tema

en: Select Theme (Beta)
ro_RO: Alege tema (beta)

en: Select a Form Template
ro_RO: Alege un șablon pentru formular

en: Select a checkout form
ro_RO: Alege un formular de plată

en: Select a form
ro_RO: Alege un formular

en: Select a price
ro_RO: Selectează un preț

en: Select a product
ro_RO: Alege un produs

en: Select a reason
ro_RO: Alege un motiv

en: Select a user
ro_RO: Alege un utilizator

en: Select an Item
ro_RO: Selectează un articol

en: Select an icon
ro_RO: Alege o pictogramă

en: Select an upgrade group
ro_RO: Alege un grup de upgrade

en: Select comment
ro_RO: Selectați un comentariu

en: Select date
ro_RO: Alege data

en: Select many
ro_RO: Selectează mai multe

en: Select one
ro_RO: Selectează unul

en: Select some products
ro_RO: Selectează câteva produse

en: Select template
ro_RO: Alege șablonul

note: translators: %s: Name of the currently selected template.
en: Select template: %s
ro_RO: Alege șablon: %s

en: Select the cart button position, i.e. left or right, where it will look best with your website design.
ro_RO: Alegeți poziția butonului de coș, adică stânga sau dreapta, unde va arăta cel mai bine cu designul site-ului.

en: Select the menu(s) where the cart icon will appear.
ro_RO: Selectați meniul (meniurile) în care va apărea pictograma coșului.

en: Send a general order confirmation email to your customers when an order is paid. These emails include a breakdown of the order, and a link to a page where they can download their invoice and receipt.
ro_RO: Trimite un e-mail general de confirmare a comenzii către clienții tăi atunci când o comandă este plătită. Aceste e-mailuri includ o defalcare a comenzii și un link către o pagină de unde pot descărca factura și chitanța.

en: Send a general subscription cancellation confirmation email to your customers when subscription canceled.
ro_RO: Trimite un e-mail general de confirmare a anulării abonamentului către clienții tăi atunci când abonamentul este anulat.

en: Send a quick reminder when a refund is created for a customer. These emails contain the amount and payment method being refunded.
ro_RO: Trimite un memento rapid atunci când se creează o rambursare pentru un client. Aceste e-mailuri conțin suma și metoda de plată care se rambursează.

en: Send a reminder to your subscribers 3 days before their subscription renews.
ro_RO: Trimite un memento abonaților tăi cu 3 zile înainte de reînnoirea abonamentului.

en: Send an email customers when their subscription renews.
ro_RO: Trimite un e-mail clienților atunci când își reînnoiesc abonamentul.

en: Send an order email to customers even when the order is free.
ro_RO: Trimiteți un e-mail despre achiziția clienților chiar și atunci când comanda este gratuită.

en: Sender Name
ro_RO: Numele expeditorului

en: Sent
ro_RO: Trimis

en: Sent to customers 3 days before a subscription renews.
ro_RO: Trimis clienților cu 3 zile înainte de reînnoirea unui abonament.

en: Sent to customers after they place an order.
ro_RO: Trimis clienților după ce aceștia plasează o comandă.

en: Sent to customers to login to the customer portal without a password.
ro_RO: Trimis clienților pentru a se conecta la portalul clienților fără parolă.

en: Sent to customers when a charge is refunded.
ro_RO: Se trimite clienților atunci când se rambursează o plată.

en: Sent to customers when a purchase is downloadable or has a license.
ro_RO: Trimis clienților atunci când o achiziție poate fi descărcată sau are o licență.

en: Sent to customers when their subscription cancellation.
ro_RO: Trimis clienților la anularea abonamentului.

en: Sent to customers when their subscription renews.
ro_RO: Trimis clienților atunci când își reînnoiesc abonamentul.

en: Sent to customers when their subscription's payment method fails.
ro_RO: Trimis clienților atunci când metoda de plată a abonamentului lor eșuează.

en: Sent when a subscription is canceled.
ro_RO: Se trimite atunci când un abonament este anulat.

en: Sent when a subscription payment fails.
ro_RO: Trimis în cazul în care plata unui abonament eșuează.

en: Sent when a subscription renews.
ro_RO: Se trimite la reînnoirea unui abonament.

en: Sent when an order is created.
ro_RO: Se trimite la crearea unei comenzi.

en: Sequential
ro_RO: Secvențial

en: Serbian Dinar
ro_RO: Dinar sârbesc

[ctx: block title]
en: Session Info
ro_RO: Informații sesiune

en: Set Aspect Ratio
ro_RO: Setați raportul de aspect

en: Set Rules
ro_RO: Stabilește Reguli

en: Set Up My Store
ro_RO: Configurează-mi magazinul

en: Set a custom call to action for the bump.
ro_RO: Stabilește un apel la acțiune personalizată pentru bump.

en: Set a maximum height
ro_RO: Setați o înălțime maximă

en: Set it and forget it.
ro_RO: Setează-l și uită-l.

en: Set up pricing for your product.
ro_RO: Stabilește prețurile pentru produsul tău.

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Settings Updated.
ro_RO: Setări actualizate.

en: Setup
ro_RO: Configurare

en: Setup Fee
ro_RO: Taxa de instalare

en: Setup fee
ro_RO: Taxa de instalare

en: Setup fee amount
ro_RO: Valoarea taxei de instalare

en: Setup fee name
ro_RO: Denumirea taxei de instalare

en: Seychellois Rupee
ro_RO: Rupie seychelloise

en: Shipping & Tax Address
ro_RO: Adresa de expediere și impozitare

en: Shipping Address
ro_RO: Adresa de expediere

[ctx: block title]
en: Shipping Address
ro_RO: Adresa de expediere

en: Shipping Country
ro_RO: Țara de livrare

en: Shop
ro_RO: Magazin

[ctx: Shop page title]
en: Shop
ro_RO: Magazin

en: Shop Page
ro_RO: Pagina magazinului

en: Should the customer be prompted for additional information?
ro_RO: Ar trebui să i se ceară clientului informații suplimentare?

en: Show %d Archived Prices
ro_RO: Arată %d prețuri arhivate

en: Show %d Archived Promotion Codes
ro_RO: Arată %d coduri de promovare arhivate

en: Show Archived
ro_RO: Afișează arhiva

en: Show Bump Offer If
ro_RO: Arată oferta bump dacă

en: Show Currency Code
ro_RO: Afișează codul monedei

en: Show Floating Cart Icon
ro_RO: Arată pictograma coș plutitor

en: Show Icon
ro_RO: Arată pictograma

en: Show Label
ro_RO: Afișează eticheta

en: Show Price
ro_RO: Arată prețul

en: Show Price Amount
ro_RO: Afișează valoarea prețului

en: Show a floating cart icon in the bottom corner of your site, if there are items in the cart.
ro_RO: Afișați o pictogramă de coș plutitoare în colțul de jos al site-ului dvs., dacă există articole în coș.

en: Show a range of prices if multiple prices are available.
ro_RO: Afișează o gamă de prețuri dacă sunt disponibile mai multe prețuri.

en: Show a search box.
ro_RO: Afișează o casetă de căutare.

en: Show a secure lock icon.
ro_RO: Afișează o pictogramă de încuietoare securizată.

en: Show control
ro_RO: Afișează controlul

en: Show coupon field
ro_RO: Afișează câmpul de cupon

en: Show icon
ro_RO: Afișați pictograma

en: Show product description
ro_RO: Afișează descrierea produsului

en: Show product image
ro_RO: Afișează imaginea produsului

en: Show store logo
ro_RO: Arată logo-ul magazinului

en: Show the "name or company name" field in the form.
ro_RO: Afișați câmpul "nume sau denumirea societății" în formular.Afișează câmpul "nume sau denumirea companiei" în formular.

en: Show total due in button text.
ro_RO: Afișați totalul datorat în textul butonului.

en: Sign in to your account
ro_RO: Intră în contul tău

en: Simple
ro_RO: Simplu

en: Since SureCart's integrations are native, there's no need to worry about the complexity of growing your store.
ro_RO: Deoarece integrările SureCart sunt native, nu trebuie să îți faci griji cu privire la complexitatea creșterii magazinului tău.

en: Singapore Dollar
ro_RO: Dolarul Singapore

en: Size
ro_RO: Mărime

en: Skip Link
ro_RO: Ignorați link-ul

en: Slider Height
ro_RO: Înălțimea sliderului

en: Small
ro_RO: Mic

en: Solomon Islands Dollar
ro_RO: Dolarul din Insulele Solomon

en: Somali Shilling
ro_RO: Șiling somalez

en: Something is wrong with the provided link.
ro_RO: Ceva nu este în regulă cu link-ul furnizat.

en: Something went wrong
ro_RO: Ceva a mers prost.

en: Something went wrong.
ro_RO: Ceva a mers prost.

en: Something went wrong. Please try again.
ro_RO: Ceva a mers prost. Te rugăm să încerci din nou.

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
ro_RO: Ne pare rău, nu ai voie să editezi produse.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered form patterns.
ro_RO: Ne pare rău, nu aveți permisiunea de a vizualiza modelele de formulare înregistrate.

en: Sort
ro_RO: Sortare

en: South African Rand
ro_RO: Rand sud-african

en: South Korean Won
ro_RO: Won sud-coreean

en: South Sudan
ro_RO: Sudanul de Sud

en: Spacing
ro_RO: Spațiere

en: Spain
ro_RO: Spania

en: Spam Protection & Security
ro_RO: Protecție și securitate împotriva spam-ului

en: Square
ro_RO: Pătrat

en: Sri Lankan Rupee
ro_RO: Rupie srilankeză

en: Stack on mobile
ro_RO: Stivuire pe mobil

en: Standalone Block Editor
ro_RO: Editor de blocuri independent

en: Standalone Block Editor advanced settings.
ro_RO: Setări avansate ale editorului de blocuri independent.

en: Standalone Editor top bar.
ro_RO: Bara de sus a editorului independent.

en: Start Order Number At
ro_RO: Numărul de ordine de început de la

en: Start Plan
ro_RO: Start plan

en: Start Sync
ro_RO: Începe sincronizarea

en: Started
ro_RO: A început

en: State
ro_RO: Stat

en: State Placeholder
ro_RO: Placeholder stat

en: State Sales Tax Registrations
ro_RO: Înregistrări de stat pentru taxa pe vânzări

en: Statistic
ro_RO: Statistică

en: Status
ro_RO: Stare

en: Status defines is the public product page visibilty.
ro_RO: Starea definește vizibilitatea publică a paginii produsului.

en: Status defines whether a product is purchasable.
ro_RO: Statutul definește dacă un produs poate fi cumpărat sau nu.

en: Sticky
ro_RO: Lipicios

en: Store
ro_RO: Magazin

en: Store Checkout
ro_RO: Plata în magazin

en: Store Details
ro_RO: Detalii magazin

en: Store Emails
ro_RO: Email-urile magazinului

en: Store Language
ro_RO: Limba magazinului

en: Store Logo
ro_RO: Logo-ul magazinului

[ctx: block title]
en: Store Logo
ro_RO: Logo-ul Magazinului

en: Store Name
ro_RO: Numele magazinului

en: Store Settings
ro_RO: Setări magazin

en: Store Tax Settings
ro_RO: Setări pentru taxa magazinului

en: Store URL
ro_RO: URL-ul magazinului

en: Stored product metadata
ro_RO: Metadate stocate ale produsului

en: Stripe Fraud Monitoring
ro_RO: Monitorizarea fraudei Stripe

en: Style
ro_RO: Stil

[ctx: block title]
en: Submit Button
ro_RO: Buton de trimitere

en: Submitting Order
ro_RO: Trimiterea comenzii

en: Submitting Order...
ro_RO: Trimit comanda...

en: Subscribe and Save
ro_RO: Abonează-te și economisește

en: Subscribed to emails
ro_RO: Abonat la e-mailuri

en: Subscription
ro_RO: Abonament

en: Subscription Cancellation
ro_RO: Anularea abonamentului

en: Subscription Cancellation Notification
ro_RO: Notificare de anulare a abonamentului

en: Subscription Details
ro_RO: Detalii abonament

en: Subscription Payment
ro_RO: Plata abonamentului

en: Subscription Payment Failure
ro_RO: Eșecul plății abonamentului

en: Subscription Recovery
ro_RO: Recuperarea abonamentelor

en: Subscription Recovery Emails
ro_RO: Email-uri de recuperare a abonamentelor

en: Subscription Reminder
ro_RO: Memento pentru abonament

en: Subscription Reminder Notifications
ro_RO: Notificări de memento pentru abonament

en: Subscription Renewal
ro_RO: Reînnoirea abonamentului

en: Subscription Renewal Emails
ro_RO: Email-uri de reînnoire a abonamentelor

en: Subscription Saver & Cancelation Insights
ro_RO: Informații despre salvarea și anularea abonamentelor

en: Subscription Saver & Cancellation Insights
ro_RO: Informații despre salvarea și anularea abonamentelor

en: Subscription Saver & Insights
ro_RO: Subscription Saver & Statistici

en: Subscription canceled.
ro_RO: Abonamentul a fost anulat.

en: Subscription completed.
ro_RO: Abonament finalizat.

en: Subscription paid off.
ro_RO: Abonamentul a fost plătit.

en: Subscription paused.
ro_RO: Abonamentul pus pe pauză.

en: Subscription payments fail all the time. Don't leave your recurring revenue to chance - turn on recovery emails to increase your chances of recovering subscriptions with failed payments.
ro_RO: Plățile prin abonament eșuează tot timpul. Nu îți lăsa veniturile recurente la voia întâmplării - activează e-mailurile de recuperare pentru a-ți crește șansele de a recupera abonamentele cu plăți eșuate.

en: Subscription plan changed
ro_RO: Planul de abonament s-a schimbat

en: Subscription restored.
ro_RO: Abonamentul a fost restabilit.

en: Subscription resumed.
ro_RO: Abonamentul a fost reluat.

en: Subscription scheduled for cancelation.
ro_RO: Abonament programat pentru anulare.

en: Subscription updated.
ro_RO: Abonament actualizat.

en: Subscriptions
ro_RO: Abonamente

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
ro_RO: Sub-total individual

en: Succeeded
ro_RO: A reușit

en: Success Text
ro_RO: Text de succes

en: Success! Redirecting...
ro_RO: Succes! Redirecționare...

en: Summary
ro_RO: Sumar

en: SureCart Accountant
ro_RO: Contabil SureCart

[ctx: block title]
en: SureCart Column
ro_RO: Coloana SureCart

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
ro_RO: Coloane SureCart

en: SureCart Customer
ro_RO: Client SureCart

en: SureCart Customer Dashboard
ro_RO: Tabloul de bord al clienților SureCart

en: SureCart Form
ro_RO: Formular SureCart

en: SureCart Instant Checkout Permalinks
ro_RO: Permalink-uri de plată instantanee SureCart

en: SureCart Layout
ro_RO: Layout SureCart

en: SureCart Media
ro_RO: Media SureCart

en: SureCart Product
ro_RO: Produs SureCart

[ctx: Template name]
en: SureCart Product
ro_RO: Produs SureCart

[ctx: post type singular name]
en: SureCart Product
ro_RO: Produs SureCart

en: SureCart Product Permalinks
ro_RO: Permalink-uri de produs SureCart

en: SureCart Product published privately.
ro_RO: Produsul SureCart a fost publicat în mod privat.

en: SureCart Product published.
ro_RO: Produsul SureCart publicat.

en: SureCart Product reverted to draft.
ro_RO: Produsul SureCart a revenit la stadiul de ciornă.

en: SureCart Product scheduled.
ro_RO: Produsul SureCart programat.

en: SureCart Product updated.
ro_RO: Produsul SureCart a fost actualizat.

en: SureCart Products
ro_RO: Produse SureCart

[ctx: post type general name]
en: SureCart Products
ro_RO: Produse SureCart

en: SureCart Products list
ro_RO: Lista de produse SureCart

en: SureCart Products list navigation
ro_RO: Navigare în lista de produse SureCart

en: SureCart Shop Manager
ro_RO: Manager de magazin SureCart

en: SureCart Shop Worker
ro_RO: Lucrător în magazinul SureCart

en: SureCart Status
ro_RO: Stare SureCart

en: SureCart customer sync in progress
ro_RO: Sincronizare clienților SureCart în desfășurare

en: SureCart eCommerce Platform
ro_RO: Platforma SureCart eCommerce

en: SureCart is syncing customers in the background. The process may take a little while, so please be patient.
ro_RO: SureCart sincronizează clienții în fundal. Procesul poate dura ceva timp, așa că te rugăm să ai răbdare.

en: SureCart product object
ro_RO: Obiect produs SureCart

en: SureCart webhooks could not be created.
ro_RO: Webhook-urile SureCart nu au putut fi create.

en: Suriname
ro_RO: Surinam

en: Surinamese Dollar
ro_RO: Dolarul surinamez

en: Survey Answers
ro_RO: Răspunsuri la sondaj

en: Svalbard and Jan Mayen
ro_RO: Svalbard și Jan Mayen

en: Swazi Lilangeni
ro_RO: Lilangeni Swazi

en: Sweden
ro_RO: Suedia

en: Swedish Krona
ro_RO: Coroana suedeză

en: Swiss Franc
ro_RO: Franc elvețian

[ctx: block title]
en: Switch
ro_RO: Comutator

en: Switch label
ro_RO: Etichetă comutator

en: Switch to live mode.
ro_RO: Treci la modul live.

en: Switch to test mode.
ro_RO: Treci la modul de testare.

en: Switzerland
ro_RO: Elveția

en: Sync Customers
ro_RO: Sincronizează clienții

en: Sync purchases with the plugins you already use.
ro_RO: Sincronizează achizițiile cu pluginurile pe care le folosești deja.

en: Syncing
ro_RO: Se sincronizează

en: Tab Icon
ro_RO: Pictograma filei

en: Tab Name
ro_RO: Numele filei

[ctx: block title]
en: Tabbed Customer Dashboard
ro_RO: Tablou de bord pentru clienți cu file

en: Tajikistani Somoni
ro_RO: Somoni tadjikistani

en: Tanzanian Shilling
ro_RO: Șiling tanzanian

en: Tax
ro_RO: Taxe

en: Tax Calculation
ro_RO: Calcularea Taxelor

en: Tax Collection
ro_RO: Colectarea taxelor

en: Tax ID
ro_RO: ID-ul fiscal

en: Tax Information
ro_RO: Informații fiscale

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
ro_RO: Articol de linie fiscal

en: Tax Number
ro_RO: Număr de identificare fiscală

en: Tax Rate
ro_RO: Rata de taxare

en: Tax Regions
ro_RO: Regiuni fiscale

en: Tax Registration
ro_RO: Înregistrare fiscală

en: Tax Zone
ro_RO: Zona fiscală

en: Tax disabled.
ro_RO: Impozit dezactivat.

en: Tax enabled.
ro_RO: Impozit activat.

en: Tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
ro_RO: Impozitul este calculat și aplicat automat la comenzi. Asigurați-vă că sunteți înregistrat în jurisdicțiile fiscale corespunzătoare înainte de a activa colectarea taxelor.

en: Tax is included
ro_RO: Taxa este inclusă

en: Taxes
ro_RO: Taxe

en: Template
ro_RO: Șablon

en: Template used for single SureCart product pages.
ro_RO: Șablon utilizat pentru paginile de produs SureCart.

en: Templates define the way this product is displayed when viewing your site.
ro_RO: Șabloanele definesc modul în care acest produs este afișat atunci când este vizualizat site-ul tău.

en: Terms
ro_RO: Termeni

en: Terms of Service
ro_RO: Termeni și condiții de utilizare

en: Test Mode
ro_RO: Mod de test

en: Test and live mode API keys, requests, and objects are only available within the mode they are in.
ro_RO: Cheile, cererile și obiectele API din modurile test și live sunt disponibile numai în modul în care se află.

en: Text Color
ro_RO: Culoarea textului

[ctx: block title]
en: Text Field
ro_RO: Câmp text

en: Text Link
ro_RO: Legătură text

en: Thai Baht
ro_RO: Baht thailandez

en: Thailand
ro_RO: Thailanda

en: Thank You Page
ro_RO: Pagină de mulțumire

en: Thank you for your purchase! Please check your inbox for additional information.
ro_RO: Îți mulțumim pentru achiziția ta! Te rugăm să verifici căsuța poștală pentru informații suplimentare.

[ctx: Page title]
en: Thank you!
ro_RO: Iți mulțumim!

en: Thanks for your order!
ro_RO: Îți mulțumim pentru comanda ta!

en: The API key provided by your Connect platform has expired. This occurs if your platform has either generated a new key or the connected account has been disconnected from the platform. Obtain your current API keys from the Dashboard and update your integration, or reach out to the user and reconnect the account.
ro_RO: Cheia API furnizată de platforma Connect a expirat. Acest lucru se întâmplă dacă platforma a generat o cheie nouă sau dacă contul conectat a fost deconectat de la platformă. Obțineți cheile API actuale din Tabloul de bord și actualizează-ți integrarea sau ia legătura cu utilizatorul și reconectează contul.

en: The API key provided has expired. Obtain your current API keys from the Dashboard and update your integration to use them.
ro_RO: Cheia API furnizată a expirat. Obține cheile API actuale din Tabloul de bord și actualizează-ți integrarea pentru a le utiliza.

en: The PaymentIntent expected a payment method with different properties than what was provided.
ro_RO: PaymentIntent aștepta o metodă de plată cu proprietăți diferite de cele furnizate.

en: The PaymentIntent’s state was incompatible with the operation you were trying to perform.
ro_RO: Starea PaymentIntent a fost incompatibilă cu operațiunea pe care încercai să o efectuezi.

en: The SKU is out of stock. If more stock is available, update the SKU’s inventory quantity and try again.
ro_RO: SKU nu mai este în stoc. Dacă sunt disponibile mai multe stocuri, actualizați cantitatea de inventar a SKU-ului și încercați din nou.

en: The SureCart model id.
ro_RO: ID-ul modelului SureCart.

en: The SureCart model name.
ro_RO: Numele modelului SureCart.

en: The URL of the brand logo.
ro_RO: Adresa URL a logo-ului mărcii.

en: The URL that the customer should be directed to when the click the link from their email.
ro_RO: URL-ul către care ar trebui să fie direcționat clientul atunci când face click pe linkul din e-mail.

en: The UUID of the license.
ro_RO: UUID-ul licenței.

en: The UUID of the price.
ro_RO: UUID al prețului.

en: The account ID provided as a value for the Stripe-Account header is invalid. Check that your requests are specifying a valid account ID.
ro_RO: ID-ul contului furnizat ca valoare pentru antetul Stripe-Account nu este valid. Verifică dacă solicitările tale specifică un ID de cont valid.

en: The amount of times a single customer use the renewal discount.
ro_RO: Numărul de dăți în care un singur client utilizează reducerea de reînnoire.

en: The associated Canadian tax identifier.
ro_RO: Identificatorul fiscal canadian asociat.

en: The associated EU tax identifier.
ro_RO: Identificatorul fiscal UE asociat.

en: The associated address.
ro_RO: Adresa asociată.

en: The associated subscription will also be cancelled.
ro_RO: Abonamentul asociat va fi, de asemenea, anulat.

en: The associated tax identifier.
ro_RO: Identificatorul fiscal asociat.

en: The associated tax zone.
ro_RO: Zona fiscală asociată.

en: The bank account number provided is invalid (e.g., missing digits). Bank account information varies from country to country. We recommend creating validations in your entry forms based on the bank account formats we provide.
ro_RO: Numărul de cont bancar furnizat nu este valid (de exemplu, lipsesc cifre). Informațiile privind contul bancar variază de la o țară la alta. Îți recomandăm să creezi validări în formularele de înscriere pe baza formatelor de cont bancar pe care le furnizăm.

en: The bank account provided already exists on the specified Customer object. If the bank account should also be attached to a different customer, include the correct customer ID when making the request again.
ro_RO: Contul bancar furnizat există deja în obiectul Customer specificat. În cazul în care contul bancar ar trebui să fie atașat și unui alt client, include ID-ul corect al clientului atunci când efectuezi din nou cererea.

en: The bank account provided cannot be used for payouts. A different bank account must be used.
ro_RO: Contul bancar furnizat nu poate fi folosit pentru plăți. Trebuie utilizat un alt cont bancar.

en: The brand color.
ro_RO: Culoarea mărcii.

en: The card has been declined. When a card is declined, the error returned also includes the decline_code attribute with the reason why the card was declined. Refer to our decline codes documentation to learn more.
ro_RO: Cardul a fost refuzat. În cazul în care un card este refuzat, eroarea transmisă include și atributul decline_code cu motivul pentru care cardul a fost refuzat. Consultă documentația noastră privind codurile de refuz pentru a afla mai multe.

en: The card has expired. Check the expiration date or use a different card.
ro_RO: Cardul a expirat. Verifică data de expirare sau folosește un alt card.

en: The card number is incorrect. Check the card’s number or use a different card.
ro_RO: Numărul cardului este incorect. Verifică numărul cardului sau folosește un alt card.

en: The card number is invalid. Check the card details or use a different card.
ro_RO: Numărul cardului nu este valabil. Verifică detaliile cardului sau folosește un alt card.

en: The card provided as an external account is not a debit card. Provide a debit card or use a bank account instead.
ro_RO: Cardul furnizat ca și cont extern nu este un card de debit. Furnizați un card de debit sau utilizați în schimb un cont bancar.

en: The card’s address is incorrect. Check the card’s address or use a different card.
ro_RO: Adresa cardului este incorectă. Verifică adresa cardului sau folosește un alt card.

en: The card’s expiration month is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
ro_RO: Luna de expirare a cardului este incorectă. Verifică data de expirare sau folosește un alt card.

en: The card’s expiration year is incorrect. Check the expiration date or use a different card.
ro_RO: Anul de expirare al cardului este incorect. Verifică data de expirare sau folosește un alt card.

en: The card’s postal code is incorrect. Check the card’s postal code or use a different card.
ro_RO: Codul poștal al cardului este incorect. Verifică codul poștal al cardului sau folosește un alt card.

en: The card’s security code is incorrect. Check the card’s security code or use a different card.
ro_RO: Codul de securitate al cardului este incorect. Verifică codul de securitate al cardului sau folosește un alt card.

en: The card’s security code is invalid. Check the card’s security code or use a different card.
ro_RO: Codul de securitate al cardului este invalid. Verifică codul de securitate al cardului sau folosește un alt card.

[ctx: block description]
en: The cart
ro_RO: Coșul

[ctx: block description]
en: The cart menu icon that shows your cart quantity.
ro_RO: Pictogramă din meniul coșului care arată cantitatea din coș.

[ctx: block description]
en: The cart submit button
ro_RO: Butonul de trimitere a coșului

en: The charge cannot be captured as the authorization has expired. Auth and capture charges must be captured within seven days.
ro_RO: Taxa nu poate fi capturată deoarece autorizația a expirat. Taxele de autorizare și de capturare trebuie capturate în termen de șapte zile.

en: The charge cannot be created as the payment method used has not been activated. Activate the payment method in the Dashboard, then try again.
ro_RO: Taxa nu poate fi creată deoarece metoda de plată utilizată nu a fost activată. Activează metoda de plată în Tabloul de bord, apoi încearcă din nou.

en: The charge you’re attempting to capture has already been captured. Update the request with an uncaptured charge ID.
ro_RO: Plata pe care încerci să o capturezi a fost deja capturată. Actualizează cererea cu un ID de plată necapturată.

en: The charge you’re attempting to refund has already been refunded. Update the request to use the ID of a charge that has not been refunded.
ro_RO: Plata pe care încerci să o rambursezi a fost deja rambursată. Actualizează cererea pentru a utiliza ID-ul unei taxe care nu a fost rambursată.

en: The charge you’re attempting to refund has been charged back. Check the disputes documentation to learn how to respond to the dispute.
ro_RO: Plata pe care încerci să o rambursezi a fost decontată. Consultă documentația privind contestațiile pentru a afla cum să răspunzi la contestație.

en: The checkout id for the checkout.
ro_RO: Identificatorul de plată pentru procedura de plată.

en: The compare at price must be greater than the price.
ro_RO: Comparația cu prețul trebuie să fie mai mare decât prețul.

en: The conditions that will filter this bump to be recommeneded. Accepted keys are price_ids, product_ids, and product_group_ids with array values.
ro_RO: Condițiile care vor filtra acest bump vor fi recomandate. Cheile acceptate sunt price_ids, product_ids și product_group_ids cu valori de matrice.

en: The content for the object.
ro_RO: Conținutul obiectului.

en: The country of the business address provided does not match the country of the account. Businesses must be located in the same country as the account.
ro_RO: Țara adresei furnizate nu corespunde cu cea a contului. Întreprinderile trebuie să fie situate în aceeași țară ca și contul.

en: The coupon provided for a subscription or order has expired. Either create a new coupon, or use an existing one that is valid.
ro_RO: Cuponul furnizat pentru un abonament sau o comandă a expirat. Creează un cupon nou sau folosește unul existent care este valabil.

en: The currency for the session.
ro_RO: Moneda pentru această sesiune.

en: The current notification status for this abandonded checkout, which can be one of not_sent, scheduled, or sent.
ro_RO: Starea curentă a notificării pentru această plată abandonată, care poate fi una dintre următoarele: not_sent, scheduled sau sent.

en: The current status of this abandonded checkout, which can be one of not_notified, notified, or recovered.
ro_RO: Starea actuală a acestei plăți abandonate, care poate fi una dintre următoarele: not_notified, notified sau recovered.

en: The customer for the checkout.
ro_RO: Clientul pentru plată.

en: The customer for the session.
ro_RO: Clientul pentru sesiune.

en: The customer id for the order.
ro_RO: ID-ul clientului pentru comandă.

en: The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
ro_RO: Clientul va fi taxat imediat cu %s pentru prima perioadă de facturare.

en: The customer will immediately be charged the first billing period.
ro_RO: Clientul va fi taxat imediat pentru prima perioadă de facturare.

en: The customer-facing label for this cancellation reason.
ro_RO: Eticheta destinată clienților pentru acest motiv de anulare.

en: The debit card provided as an external account does not support instant payouts. Provide another debit card or use a bank account instead.
ro_RO: Cardul de debit furnizat ca și cont extern nu acceptă plăți instantanee. Furnizați un alt card de debit sau folosiți un cont bancar în locul acestuia.

en: The default currency for new products.
ro_RO: Moneda implicită pentru produsele noi.

en: The default currency for the account.
ro_RO: Moneda implicită pentru cont.

en: The default footer for invoices and receipts.
ro_RO: Subsolul de pagină implicit pentru facturi și chitanțe.

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
ro_RO: Partea de subsol implicită care este afișată pe toate declarațiile de comandă (de exemplu, facturi și chitanțe).

en: The default memo for invoices and receipts.
ro_RO: Nota implicită pentru facturi și chitanțe.

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
ro_RO: Nota implicită care este afișată pe toate extrasele de comandă (de exemplu, facturi și chitanțe).

en: The description of this payment method that will be shown in the checkout.
ro_RO: Descrierea acestei metode de plată care va fi afișată la finalizarea comenzii.

en: The discount for the session.
ro_RO: Reducerea pentru sesiune.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
ro_RO: Cel mai simplu lucru pe care îl puteți face pentru a crește veniturile din abonamente.

en: The email address is invalid (e.g., not properly formatted). Check that the email address is properly formatted and only includes allowed characters.
ro_RO: Adresa de e-mail nu este validă (de exemplu, nu este formatată corespunzător). Verifică dacă adresa de e-mail este formatată corespunzător și dacă include numai caractere permise.

en: The email address provided for the creation of a deferred account already has an account associated with it. Use the OAuth flow to connect the existing account to your platform.
ro_RO: Adresa de e-mail furnizată pentru crearea unui cont deffered are deja un cont asociat. Utilizează fluxul OAuth pentru a conecta contul existent la platforma ta.

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
ro_RO: Adresa de e-mail care va fi afișată clienților pentru asistență, pe facturi, etc.

en: The end of the date range to query.
ro_RO: Sfârșitul intervalului de date care trebuie interogat.

en: The fallback tax rate to use for checkouts when a specific tax registration is not found.
ro_RO: Rata de impozitare de rezervă (alternativă) care trebuie utilizată pentru achitări atunci când nu se găsește o înregistrare fiscală specifică.

en: The from name to use when sending emails to customers.
ro_RO: Numele de la care se utilizează atunci când se trimit e-mailuri către clienți.

en: The idempotency key provided is currently being used in another request. This occurs if your integration is making duplicate requests simultaneously.
ro_RO: Cheia de idempotență furnizată este utilizată în prezent într-o altă cerere. Acest lucru se întâmplă dacă integrarea dvs. face cereri duble simultan.

en: The instructions that you want your customers to follow to pay for an order. These instructions are shown on the confirmation page after a customer completes the checkout.
ro_RO: Instrucțiunile pe care dorești să le urmeze clienții tăi pentru a plăti o comandă. Aceste instrucțiuni sunt afișate pe pagina de confirmare după ce clientul finalizează procesul de plată.

en: The integration has been removed or is unavailable.
ro_RO: Integrarea a fost eliminată sau nu este disponibilă.

en: The interval to group statistics on – one of hour, day, week, month, or year.
ro_RO: Intervalul pe care se grupează statisticile - unul dintre ore, zile, săptămâni, luni sau ani.

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
ro_RO: Limba care va fi utilizată pentru toate notificările clienților. Limbile locale disponibile în prezent sunt de, en, es și fr.

en: The language used for notifications, invoices, etc.
ro_RO: Limba utilizată pentru notificări, facturi etc.

en: The last part of the URL
ro_RO: Ultima parte a URL-ului

en: The last part of the URL.
ro_RO: Ultima parte a URL-ului.

en: The latest payment attempt for the PaymentIntent has failed. Check the last_payment_error property on the PaymentIntent for more details, and provide source_data or a new source to attempt to fulfill this PaymentIntent again.
ro_RO: Ultima încercare de plată pentru PaymentIntent a eșuat. Verifică proprietatea last_payment_error de pe PaymentIntent pentru mai multe detalii și furnizează source_data sau o nouă sursă pentru a încerca să îndeplinești din nou acest PaymentIntent.

en: The line items for the session.
ro_RO: Elementele pentru sesiune.

en: The maximum number of subscriptions for a customer has been reached. Contact us if you are receiving this error.
ro_RO: A fost atins numărul maxim de abonamente pentru un client. Contactați-ne dacă primiți această eroare.

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
ro_RO: Prețul maxim trebuie să fie mai mare decât prețul minim.

en: The maximum price must be smaller.
ro_RO: Prețul maxim trebuie să fie mai mic.

en: The minimum price must be smaller.
ro_RO: Prețul minim trebuie să fie mai mic.

en: The model to get integration providers for.
ro_RO: Modelul pentru care trebuie să obțineți furnizori de integrare.

en: The name of the account.
ro_RO: Numele contului.

en: The name of this activation.
ro_RO: Numele acestei activări.

en: The name of your store will be visible to customers, so you should use a name that is recognizable and identifies your store to your customers.
ro_RO: Numele magazinului tău va fi vizibil pentru clienți, așa că ar trebui să folosești un nume care să fie ușor de recunoscut și care să identifice magazinul pentru clienții tăi.

en: The number of days to wait after a customer's purchase before allowing an abandoned checkout to be created. This helps to prevent abandoned checkouts being created for customers very soon after they have made a different purchase.
ro_RO: Numărul de zile care trebuie să se aștepte după ce un client a efectuat o achiziție înainte de a permite crearea unei plăți abandonate. Acest lucru ajută la evitarea creării de plăți abandonate pentru clienți la foarte scurt timp după ce aceștia au făcut o altă achiziție.

en: The number of times a single customer can use this coupon.
ro_RO: Numărul de ori de câte ori un singur client poate utiliza acest cupon.

en: The order cannot be updated because the status provided is either invalid or does not follow the order lifecycle (e.g., an order cannot transition from created to fulfilled without first transitioning to paid).
ro_RO: Comanda nu poate fi actualizată deoarece starea furnizată nu este validă sau nu respectă ciclul de viață al comenzii (de exemplu, o comandă nu poate trece de la creată la îndeplinită fără a trece mai întâi la plătită).

en: The order could not be created. Check the order details and then try again.
ro_RO: Comanda nu a putut fi creată. Verifică detaliile comenzii și apoi încearcă din nou.

en: The order could not be processed as it is missing required information. Check the information provided and try again.
ro_RO: Comanda nu a putut fi procesată deoarece lipsesc informațiile necesare. Verifică informațiile furnizate și încearcă din nou.

en: The page of items you want returned.
ro_RO: Pagina de articole pe care doriți să o returnați.

en: The pattern category slugs.
ro_RO: Categoria de model melci.

en: The pattern content.
ro_RO: Conținutul modelului.

en: The pattern detailed description.
ro_RO: Descrierea detaliată a modelului.

en: The pattern keywords.
ro_RO: Cuvintele cheie ale modelului.

en: The pattern name.
ro_RO: Numele modelului.

en: The pattern title, in human readable format.
ro_RO: Titlul modelului, în format lizibil.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
ro_RO: Lățimea ferestrei de vizualizare a modelului pentru previzualizarea inseratorului.

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
ro_RO: Numărul de telefon care va fi afișat clienților pentru asistență, pe facturi etc.

en: The postal code provided was incorrect.
ro_RO: Codul poștal furnizat este incorect.

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
ro_RO: Prefixul care se adaugă la toate numerele de ordine. Trebuie să aibă între 3-12 caractere și să includă numai litere.

en: The price cannot be blank.
ro_RO: Prețul nu poate fi gol.

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
ro_RO: Prețul este deja utilizat în abonamente sau sesiuni de plată. Te rugăm să arhivezi prețul și să creezi altul.

en: The prices in this checkout session have changed. Please recheck it before submitting again.
ro_RO: Prețurile din această sesiune de checkout s-au modificat. Te rugăm să le verifici din nou înainte de a le trimite din nou.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. Must be in the range of 1 - 5.
ro_RO: Prioritatea acestui bump în raport cu alte bump-uri. Trebuie să fie cuprinsă între 1 și 5.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. The higher the number, the higher the priority.
ro_RO: Prioritatea acestui bump în raport cu alte bump-uri. Cu cât numărul este mai mare, cu atât prioritatea este mai mare.

en: The product image must be an image.
ro_RO: Imaginea produsului trebuie să fie o imagine.

en: The prompt that will appear when you request more information.
ro_RO: Mesajul care va apărea atunci când veți solicita mai multe informații.

en: The provided payment method’s state was incompatible with the operation you were trying to perform. Confirm that the payment method is in an allowed state for the given operation before attempting to perform it.
ro_RO: Starea metodei de plată furnizată a fost incompatibilă cu operațiunea pe care ai încercat să o efectuezi. Confirmă faptul că metoda de plată se află într-o stare permisă pentru operațiunea dată înainte de a încerca să o efectuezi.

en: The provided source has failed authentication. Provide source_data or a new source to attempt to fulfill this PaymentIntent again.
ro_RO: Sursa furnizată nu a reușit să se autentifice. Oferă source_data sau o nouă sursă pentru a încerca să îndeplinești din nou acest PaymentIntent.

en: The provider is not installed or unavailable.
ro_RO: Furnizorul nu este instalat sau nu este disponibil.

en: The query to be used for full text search of this collection.
ro_RO: Interogarea care urmează să fie utilizată pentru căutarea textului integral al acestei colecții.

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
ro_RO: Suma de rambursare este mai mare decât suma rambursabilă.

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
ro_RO: Adresa de e-mail de răspuns care trebuie utilizată la trimiterea de e-mailuri către clienți.

en: The request contains one or more unexpected parameters. Remove these and try again.
ro_RO: Cererea conține unul sau mai mulți parametri neașteptați. Elimină-i și încearcă din nou.

en: The request timed out. Try again later.
ro_RO: Solicitarea a expirat. Încearcă din nou mai târziu.

en: The source cannot be used because it is not in the correct state (e.g., a charge request is trying to use a source with a pending, failed, or consumed source). Check the status of the source you are attempting to use.
ro_RO: Sursa nu poate fi utilizată deoarece nu se află în starea corectă (de exemplu, o cerere de încărcare încearcă să utilizeze o sursă cu o sursă în așteptare, eșuată sau consumată). Verifică starea sursei pe care încerci să o folosești.

en: The specified amount is greater than the maximum amount allowed. Use a lower amount and try again.
ro_RO: Suma specificată este mai mare decât suma maximă permisă. Utilizează o sumă mai mică și încearcă din nou.

en: The specified amount is invalid. The charge amount must be a positive integer in the smallest currency unit, and not exceed the minimum or maximum amount.
ro_RO: Suma specificată nu este validă. Suma imputată trebuie să fie un număr întreg pozitiv în cea mai mică unitate monetară și să nu depășească suma minimă sau maximă.

en: The specified amount is less than the minimum amount allowed. Use a higher amount and try again.
ro_RO: Suma specificată este mai mică decât suma minimă permisă. Utilizează o sumă mai mare și încearcă din nou.

en: The specified invoice can no longer be edited. Instead, consider creating additional invoice items that will be applied to the next invoice. You can either manually generate the next invoice or wait for it to be automatically generated at the end of the billing cycle.
ro_RO: Factura specificată nu mai poate fi editată. În schimb, luați în considerare crearea de elemente de facturare suplimentare care vor fi aplicate la următoarea factură. Puteți fie să generați manual următoarea factură, fie să așteptați ca aceasta să fie generată automat la sfârșitul ciclului de facturare.

en: The start of the date range to query.
ro_RO: Începutul intervalului de date care trebuie interogat.

en: The subscription will be canceled in order to revoke the purchase.
ro_RO: Abonamentul va fi anulat pentru a revoca achiziția.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
ro_RO: Abonamentul va fi restabilit pentru a restabili achiziția. Clientul va fi taxat imediat cu %s pentru prima perioadă de facturare.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged the first billing period.
ro_RO: Abonamentul va fi restabilit pentru a restabili achiziția. Clientul va fi taxat imediat pentru prima perioadă de facturare.

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
ro_RO: Legătura cu termenii serviciului care este afișată clienților pe portalul clienților.

en: The this is the space between the rows of form elements.
ro_RO: Acesta este spațiul dintre rândurile de elemente ale formularului.

en: The transfer or payout could not be completed because the associated account does not have a sufficient balance available. Create a new transfer or payout using an amount less than or equal to the account’s available balance.
ro_RO: Transferul sau plata nu au putut fi finalizate deoarece contul asociat nu are un sold disponibil suficient. Creează un nou transfer sau o nouă plată folosind o sumă mai mică sau egală cu soldul disponibil al contului.

en: The type of number to use for orders – one of sequential or token.
ro_RO: Tipul de număr care urmează să fie utilizat pentru comenzi - unul secvențial sau simbolic.

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
ro_RO: Identificatorul unic pentru această activare. De exemplu, o adresă URL, o amprentă digitală a mașinii etc.

en: The user could not be found.
ro_RO: Utilizatorul nu a putut fi găsit.

note: translators: %s: User name.
en: The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
ro_RO: Numele de utilizator <strong>%s</strong> nu este înregistrat pe acest site. Dacă nu sunteți sigur de numele dvs. de utilizator, încercați în schimb adresa dvs. de e-mail.

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
ro_RO: Site-ul web care va fi afișat clienților pentru asistență, pe facturi etc.

en: Theme Layout
ro_RO: Layout-ul temei

en: There are no cancellation reasons for this period.
ro_RO: Nu există motive de anulare pentru această perioadă.

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
ro_RO: Nu există procesatori care să efectueze plata. Te rugăm să ne contactezi pentru asistență.

en: There are no transactions
ro_RO: Nu există tranzacții

en: There is no account with that username or email address.
ro_RO: Nu există niciun cont cu acest nume de utilizator sau adresă de e-mail.

en: There is no upcoming invoice on the specified customer to preview. Only customers with active subscriptions or pending invoice items have invoices that can be previewed.
ro_RO: Nu există nicio factură viitoare pentru clientul specificat care să fie previzualizată. Numai clienții cu abonamente active sau cu elemente de facturare în așteptare au facturi care pot fi previzualizate.

en: There were some validation errors.
ro_RO: Au existat unele erori de validare.

en: These are the emails that are sent to you and other team members of this store.
ro_RO: Acestea sunt e-mailurile care îți sunt trimise ție și altor membri ai echipei acestui magazin.

en: Third (final) email sent when a checkout is abandoned.
ro_RO: Al treilea (ultimul) e-mail trimis atunci când o comandă este abandonată.

en: This Month
ro_RO: Luna aceasta

en: This Week
ro_RO: Săptămâna aceasta

en: This action will re-enable associated access.
ro_RO: Această acțiune va reactiva accesul asociat.

en: This action will remove the associated access and trigger any cancelation automations you have set up.
ro_RO: Această acțiune va elimina accesul asociat și va declanșa orice automatizări de anulare pe care le-ai configurat.

en: This adds a field that is invisible to users, but visible to bots in an attempt to trick them into filling it out.
ro_RO: Aceasta adaugă un câmp care este invizibil pentru utilizatori, dar vizibil pentru roboți, în încercarea de a-i păcăli să îl completeze.

en: This appears in the memo area of your invoices and receipts.
ro_RO: Aceasta apare în zona de mențiuni din facturile și chitanțele tale.

en: This block only works on SureCart Product pages.
ro_RO: Acest bloc funcționează numai pe paginile de produse SureCart.

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
ro_RO: Acest lucru poate crește ușor viteza de încărcare a paginii, dar este posibil să fie nevoie să activezi anteturile CORS pentru fișierele .js de pe CDN-ul tău. Te rugăm să verifici formularele de plată după ce ai activat această opțiune într-o fereastră privată a browserului.

en: This charge would cause you to exceed your rolling-window processing limit for this source type. Please retry the charge later, or contact us to request a higher processing limit.
ro_RO: Această taxă v-ar face să depășiți limita de timp pentru procesarea acestui tip de sursă. Te rugăm să încerci din nou taxarea mai târziu sau să ne contactezi pentru a solicita o limită de procesare mai mare.

en: This color will be used for the main button color, links, and various UI elements.
ro_RO: Această culoare va fi utilizată pentru culoarea butonului principal, pentru link-uri și pentru diverse elemente ale interfeței de utilizare.

en: This column count exceeds the recommended amount and may cause visual breakage.
ro_RO: Acest număr de coloane depășește cantitatea recomandată și poate cauza ruperea vizuală.

en: This controls the font size of the pagination.
ro_RO: Aceasta controlează dimensiunea fontului de paginare.

en: This coupon code is invalid.
ro_RO: Acest cod promoțional nu este valabil.

en: This coupon has expired.
ro_RO: Acest cupon a expirat.

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
ro_RO: Acest cupon este pentru o monedă diferită și nu poate fi aplicat.

en: This coupon is not valid. Please double-check it and try again.
ro_RO: Acest cupon nu este valabil. Te rugăm să îl verifici de două ori și să încerci din nou.

en: This coupon will not be usable and all unsaved changes will be lost.
ro_RO: Acest cupon nu va putea fi utilizat și toate modificările nesalvate vor fi pierdute.

en: This customer's most recent checkout that has been abandoned.
ro_RO: Cea mai recentă comandă a acestui client care a fost abandonată.

en: This discount code does not apply to this currency.
ro_RO: Acest cod de reducere nu se aplică la această monedă.

en: This discount code will not be usable and all unsaved changes will be lost.
ro_RO: Acest cod de reducere nu va putea fi utilizat și toate modificările nesalvate vor fi pierdute.

en: This doesn't match
ro_RO: Nu se potrivește

en: This download cannot be removed or archived when it is set as the current release.
ro_RO: Această descărcare nu poate fi eliminată sau arhivată atunci când este setată ca versiune curentă.

en: This form has been deleted or is unavailable.
ro_RO: Acest formular a fost șters sau nu este disponibil.

en: This form is not available or has been deleted.
ro_RO: Acest formular nu este disponibil sau a fost șters.

en: This information helps customers recognize your business and contact you when necessary. It will be visible on invoices/receipts and any emails that need to be CAN-SPAM compliant (i.e. abandoned order emails).
ro_RO: Aceste informații ajută clienții să îți recunoască afacerea și să te contacteze atunci când este necesar. Acestea vor fi vizibile pe facturi/chitanțe și pe orice e-mailuri care trebuie să fie conforme cu CAN-SPAM (de exemplu, e-mailuri privind comenzile abandonate).

en: This is a list for all your subscription plans. Subscriptions represent recurring payment plans for your users.
ro_RO: Aceasta este o listă pentru toate planurile de abonament. Abonamentele reprezintă planuri de plată recurente pentru utilizatorii tăi.

en: This is a physical product
ro_RO: Acesta este un produs fizic

en: This is a unique identifier for the license. For example, a website url.
ro_RO: Acesta este un identificator unic pentru licență. De exemplu, o adresă de internet.

en: This is also displayed on your invoices, receipts and emails.
ro_RO: De asemenea, aceasta este afișată și pe facturile, chitanțele și e-mailurile dumneavoastră.

en: This is an internal name for your coupon. This is not visible to customers.
ro_RO: Acesta este un nume intern pentru cuponul tău. Acesta nu este vizibil pentru clienți.

en: This is displayed in the UI and in notifications.
ro_RO: Acesta este afișat în interfață și în notificări.

en: This is not a valid coupon code
ro_RO: Acesta nu este un cod cupon valabil

en: This is not included in the list.
ro_RO: Nu este inclusă în listă.

en: This is not shown to the customer, but is used help you identify the group.
ro_RO: Acesta nu este afișat clientului, dar este folosit pentru a te ajuta să identifici grupul.

en: This is reserved.
ro_RO: Este rezervat(ă).

en: This is the current release zip of your software.
ro_RO: Acesta este fișierul zip al versiunii actuale a software-ului tău.

en: This is the price for the bump.
ro_RO: Acesta este prețul pentru bump.

en: This license has not been activated.
ro_RO: Această licență nu a fost activată.

en: This limit applies across customers so it won't prevent a single customer from redeeming multiple times.
ro_RO: Această limită se aplică la toți clienții, astfel încât nu va împiedica un singur client să facă mai multe răscumpărări.

en: This method for creating Alipay payments is not supported anymore. Please upgrade your integration to use Sources instead.
ro_RO: Această metodă de creare a plăților Alipay nu mai este acceptată. Te rugăm să îți actualizezi integrarea pentru a utiliza în schimb Surse.

en: This method for creating Bitcoin payments is not supported anymore. Please upgrade your integration to use Sources instead.
ro_RO: Această metodă de creare a plăților Bitcoin nu mai este acceptată. Te rugăm să îți actualizezi integrarea pentru a folosi în schimb Surse.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
ro_RO: Această metodă de plată nu poate fi utilizată pentru abonamente.

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
ro_RO: Acest prefix este prea lung. Te rugăm să introduci un prefix mai scurt.

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
ro_RO: Acest prefix este prea scurt. Te rugăm să introduci un prefix mai lung.

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
ro_RO: Acest preț este utilizat în prezent în abonamente sau sesiuni de plată. Te rugăm să arhivezi prețul și să creezi altul.

en: This product has prices that are currently being used. Please archive the product instead if it is not already archived.
ro_RO: Acest produs are prețuri care sunt utilizate în prezent. Te rugăm să arhivezi produsul în schimb, dacă nu este deja arhivat.

en: This product is invalid.
ro_RO: Acest produs este invalid.

en: This product is no longer purchaseable.
ro_RO: Acest produs nu mai poate fi achiziționat.

en: This product is not available for purchase.
ro_RO: Acest produs nu este disponibil pentru cumpărare.

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
ro_RO: Acest cod promoțional există deja. Te rugăm să arhivezi vechiul cod sau să folosești un alt cod.

en: This should be your live storefront URL.
ro_RO: Acesta ar trebui să fie URL-ul magazinului tău live.

en: This subscription is going to be paused on %s. When would you like the subscription to be restored?
ro_RO: Acest abonament va fi întrerupt la %s. Când dorești ca abonamentul să fie restabilit?

en: This text will be displayed if there is a compare at price selected.
ro_RO: Acest text va fi afișat în cazul în care există o comparație la prețul selectat.

en: This trigger will be fired when a purchase is unrevoked.
ro_RO: Acest declanșator va fi activat atunci când revocarea unei achiziții este anulată.

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
ro_RO: Acest declanșator va fi activat atunci când un abonament este anulat în urma unei plăți nereușite sau la cererea clientului, sau atunci când achiziția este revocată manual de către comerciant.

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
ro_RO: Acest declanșator va fi pornit atunci când un plan de abonament este schimbat în altceva.

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
ro_RO: Acest declanșator va fi activat atunci când cineva cumpără pentru prima dată un produs.

en: This user could not be found.
ro_RO: Acest utilizator nu a putut fi găsit.

en: This user is already linked to a customer.
ro_RO: Acest utilizator este deja legat de un client.

en: This user is not a customer.
ro_RO: Acest utilizator nu este un client.

en: This will automatically pause the subscription on %s. Please choose a restoration date.
ro_RO: Acest lucru va întrerupe automat abonamentul la %s. Te rugăm să alegi o dată de restaurare.

en: This will change your user data on your install. We recommend creating a backup of your site before running this.
ro_RO: Acest lucru va schimba datele de utilizator din instalația ta. Îți recomandăm să creezi o copie de rezervă a site-ului tău înainte de a executa acest lucru.

en: This will enable slide-out cart. If you do not wish to use the cart, you can disable this to prevent cart scripts from loading on your pages.
ro_RO: Astfel se va activa căruciorul glisant. Dacă nu doriți să folosiți coșul, puteți dezactiva această opțiune pentru a preveni încărcarea scripturilor de coș pe paginile dvs.

en: This will load stripe.js on every page to help with Fraud monitoring.
ro_RO: Acest lucru va încărca stripe.js pe fiecare pagină pentru a ajuta la monitorizarea fraudei.

en: This will make the subscription active again and charge the customer immediately.
ro_RO: Astfel, abonamentul va fi activat din nou și va fi taxat imediat clientul.

en: This will save any changes on the page. Do you want to save your changes?
ro_RO: Aceasta va salva toate modificările efectuate pe pagină. Vrei să-ți salvezi modificările?

en: Three Weeks
ro_RO: Trei săptămâni

en: Three columns; equal split
ro_RO: Trei coloane; divizare egală

en: Three columns; wide center column
ro_RO: Trei coloane; coloană centrală largă

en: Thumbnails Per Page
ro_RO: Thumbnail per pagină

en: Time Period
ro_RO: Perioada de timp

en: Time Zone
ro_RO: Fus orar

en: Title
ro_RO: Titlu

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
ro_RO: Secțiune de titlu

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
ro_RO: Pentru a adăuga unele produse de plată implicite, faceți clic pe butonul "Adaugă produse".

en: To add some products "Add Products" button.
ro_RO: Pentru a adăuga produse, apăsați butonul "Adaugă produse".

en: To adjust your abandoned checkout notifications,
ro_RO: Pentru a ajusta notificările de plată abandonată,

en: To charge tax, please set up your tax information on the settings page.
ro_RO: Pentru a percepe taxe, te rugăm să configurezi informațiile fiscale pe pagina de setări.

en: To get your Recaptcha keys
ro_RO: Pentru a obține cheile Recaptcha

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout form. Please deactivate SureCart to delete this form.
ro_RO: Pentru a preveni configurarea greșită, nu puteți șterge formularul de verificare implicit. Vă rugăm să dezactivați SureCart pentru a șterge acest formular.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout page. Please deactivate SureCart to delete this page.
ro_RO: Pentru a preveni configurarea greșită, nu puteți șterge pagina de plată implicită. Vă rugăm să dezactivați SureCart pentru a șterge această pagină.

en: To sync purchases of this product, add an integration.
ro_RO: Pentru a sincroniza achizițiile acestui produs, adaugă o integrare.

en: Today
ro_RO: Azi

en: Toggle Coupon Archive
ro_RO: Comutează arhiva cupoanelor

en: Toggle Product Archive
ro_RO: Schimbă arhiva de produse

en: Tongan Paʻanga
ro_RO: Paʻanga din Tonga

en: Too long.
ro_RO: Prea lung(ă).

en: Too short.
ro_RO: Prea scurt(ă).

en: Top Offset
ro_RO: Decalaj de sus

en: Top level metrics for the product.
ro_RO: Măsurători de nivel superior pentru produs.

en: Total Cancellation Attempts
ro_RO: Total încercări de anulare

en: Total Due
ro_RO: Total datorat

en: Total Due Today
ro_RO: Total datorat astăzi

en: Total Lost
ro_RO: Total pierdut

en: Total Lost Cancellations
ro_RO: Total anulări pierdute

en: Total Recoverable Checkouts
ro_RO: Totalul plăților recuperabile

en: Total Saved By Coupon
ro_RO: Totalul economisit prin cupon

en: Total Saved Count
ro_RO: Numărul Total Salvat

en: Total recoverable revenue
ro_RO: Total venituri recuperabile

en: Total recovered checkouts
ro_RO: Total plăți recuperate

en: Total recovered revenue
ro_RO: Total venituri recuperate

[ctx: block title]
en: Totals
ro_RO: Totaluri

en: Tracking Confirmation
ro_RO: Confirmare de urmărire

en: Transfers and payouts on behalf of a Standard connected account are not allowed.
ro_RO: Nu sunt permise transferurile și plățile în numele unui cont conectat Standard.

en: Trial
ro_RO: Perioada de probă

en: Trial ends on
ro_RO: Încercarea se încheie la

en: Trialing
ro_RO: Încercare

en: Trinidad and Tobago Dollar
ro_RO: Dolarul Trinidad și Tobago

en: Turkish Lira
ro_RO: Lira turcească

en: Turn on abandoned cart for your store.
ro_RO: Activează opțiunea coș abandonat pentru magazinul tău.

en: Turning this on will collect subscription cancelation reasons and optionally offer a discount to keep their subscription active.
ro_RO: Activarea acestei opțiuni va colecta motivele de anulare a abonamentului și, opțional, va oferi o reducere pentru a menține abonamentul activ.

en: TutorLMS Course
ro_RO: Curs TutorLMS

en: Two Column
ro_RO: Două coloane

en: Two Weeks
ro_RO: Două săptămâni

en: Two columns; equal split
ro_RO: Două coloane; divizare egală

en: Two columns; one-third, two-thirds split
ro_RO: Două coloane; divizat o treime, două treimi

en: Two columns; two-thirds, one-third split
ro_RO: Două coloane; două treimi, o treime divizat

en: Two or more mutually exclusive parameters were provided. Check our API documentation or the returned error message to see which values are permitted when creating or modifying the specified resource.
ro_RO: Au fost furnizați doi sau mai mulți parametri care se exclud reciproc. Verifică documentația API sau mesajul de eroare returnat pentru a vedea ce valori sunt permise la crearea sau modificarea resursei specificate.

en: Type
ro_RO: Tip

en: Type of object (Account)
ro_RO: Tipul de obiect (Cont)

en: Type of object (Settings)
ro_RO: Tipul de obiect (Setări)

en: Type of object (bump)
ro_RO: Tipul de obiect (bump)

en: UK VAT
ro_RO: TVA in Marea Britanie

en: UK VAT Label
ro_RO: Eticheta TVA pentru Regatul Unit

en: URL Slug
ro_RO: Slug URL

en: Ugandan Shilling
ro_RO: Șiling ugandez

en: Ukrainian Hryvnia
ro_RO: Hrivna ucraineană

en: Un-Archive
ro_RO: Dezarhivează.

en: Un-Archive %s? This will make the coupon useable again.
ro_RO: Dezarhivezi %s? Acest lucru va face ca cuponul să poată fi utilizat din nou.

en: Un-Archive %s? This will make the product purchaseable again.
ro_RO: Dezarhivezi %s? Acest lucru va face ca produsul să poată fi cumpărat din nou.

en: Un-Archive this bump? This will make the product purchaseable again.
ro_RO: Dezarhivezi acest bump? Asta va face ca produsul să poată fi achiziționat din nou.

en: Un-Archive this price? This will make the product purchaseable again.
ro_RO: Dezarhivează acest preț? Acest lucru va face ca produsul să poată fi achiziționat din nou.

en: Unapprove
ro_RO: Dezaprobă

en: Unavailable For Purchase
ro_RO: Indisponibil pentru cumpărare

en: Uninstall
ro_RO: Dezinstalare

en: Unique identifier for the object.
ro_RO: Identificator unic pentru obiect.

en: United Arab Emirates Dirham
ro_RO: Dirham din Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro_RO: Regatul Unit

en: United States
ro_RO: Statele Unite ale Americii

en: United States Dollar
ro_RO: Dolarul Statelor Unite ale Americii

en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

en: Unlimited
ro_RO: Nelimitat

en: Unlimited Usage
ro_RO: Utilizare nelimitată

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade to Pro!
ro_RO: Deblocați caracteristicile de creștere a veniturilor atunci când faceți upgrade la Pro!

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade your plan!
ro_RO: Deblochează funcțiile de creștere a veniturilor atunci când îți actualizezi planul!

en: Unrevoke
ro_RO: Anulează revocarea

en: Unrevoke Purchase
ro_RO: Anulează revocarea achiziției

en: Unrevoke Purchase & Restore Subscription
ro_RO: Anulează revocarea achiziției și restabilește abonamentul

en: Unselect All
ro_RO: Deselectați Toate

en: Untitled Form
ro_RO: Formular fără titlu

en: Unverified
ro_RO: Neverificat

en: Upcoming
ro_RO: Urmează

en: Upcoming Billing Period
ro_RO: Următoarea perioadă de facturare

en: Update
ro_RO: Actualizare

en: Update Account Details
ro_RO: Actualizează detaliile contului

en: Update Amount
ro_RO: Suma de actualizare

en: Update Billing Details
ro_RO: Actualizarea detaliilor de facturare

en: Update Coupon
ro_RO: Actualizare cupon

en: Update Immediately
ro_RO: Actualizare imediată

en: Update Link
ro_RO: Actualizare link

en: Update Password
ro_RO: Actualizare parolă

en: Update Payment Method
ro_RO: Actualizează metoda de plată

en: Update Plan
ro_RO: Actualizează planul

en: Update Subscription
ro_RO: Actualizează abonamentul

en: Update Your Connection
ro_RO: Actualizează-ți conexiunea

en: Update canceled.
ro_RO: Actualizare anulată.

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
ro_RO: Actualizați token-ul API pentru a schimba sau actualiza conexiunea cu SureCart.

en: Updated
ro_RO: Actualizat

en: Upgrade Group
ro_RO: Grup de upgrade

en: Upgrade Groups
ro_RO: Grupuri de upgrade

en: Upgrade This Store
ro_RO: Actualizează acest magazin

en: Upgrade Your Plan
ro_RO: Faceți upgrade la planul dvs.

en: Upgrade behavior. Either pending or immediate.
ro_RO: Comportamentul de upgrade. Fie în așteptare, fie imediat.

en: Upgrades Happen
ro_RO: Actualizările se întâmplă

en: Upgrades, Downgrades, and Cancellations
ro_RO: Actualizări, retrogradări și anulări

en: Upload Media
ro_RO: Încarcă media

en: Uruguayan Peso
ro_RO: Peso uruguayan

en: Usage
ro_RO: Utilizare

en: Usage Limit
ro_RO: Limita de utilizare

en: Usage limit per coupon
ro_RO: Limita de utilizare pe cupon

en: Usage limit per customer
ro_RO: Limita de utilizare per client

en: Use JavaScript ESM Loader
ro_RO: Folosește JavaScript ESM Loader

en: Use Stripe's Payment Element instead of the Card Element in all forms.
ro_RO: Utilizează elementul de plată Stripe în locul elementului Card în toate formularele.

en: Use The Stripe Payment Element
ro_RO: Folosește elementul de plată Stripe

en: Use a compact address if possible
ro_RO: Folosește o adresă compactă, dacă este posibil

en: Use the Stripe Payment Element
ro_RO: Folosește elementul de plată Stripe

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers.
ro_RO: Utilizați aceste setări pentru a configura modul în care sunt trimise notificările către clienții dvs.

en: User connected.
ro_RO: Utilizator conectat.

en: User disconnected.
ro_RO: Utilizator deconectat.

en: Users must redeem this coupon by:
ro_RO: Utilizatorii trebuie să răscumpere acest cupon până la:

en: Uses
ro_RO: Utilizări

en: VAT Number Verification Failure
ro_RO: Eșecul verificării numărului de TVA

en: VAT Registration
ro_RO: Înregistrarea în scopuri de TVA

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
ro_RO: Intrare TVA sau cod de identificare fiscală

note: translators: coupon expiration date.
en: Valid until %s
ro_RO: Valabil până la %s

en: Validation failed
ro_RO: Validarea a eșuat

en: Validity
ro_RO: Valabilitate

en: Value
ro_RO: Valoare

note: translators: Version number.
en: Version %s
ro_RO: Versiunea %s

en: Vietnamese Đồng
ro_RO: Vietnamez Đồng

en: View
ro_RO: Vezi

en: View Abandoned Checkout
ro_RO: Vezi comanda abandonată

en: View All
ro_RO: Vezi tot

en: View Cart
ro_RO: Vezi coș

en: View Checkout
ro_RO: Vezi Plata

en: View Checkout Form
ro_RO: Vezi formularul de plată

en: View Customer
ro_RO: Vezi client

en: View Invoice
ro_RO: Vezi factura

en: View License
ro_RO: Vezi licență

en: View Order
ro_RO: Vezi comandă

en: View Product
ro_RO: Vezi produsul

en: View SureCart Product
ro_RO: Vezi produsul SureCart

en: View Transactions
ro_RO: Vezi tranzacții

en: View all
ro_RO: Vezi tot

en: View charge on
ro_RO: Vezi taxa pe

en: Wait for a period of time after a customer has made a purchase to send other abandoned checkouts.
ro_RO: Așteptați o perioadă de timp după ce un client a făcut o achiziție pentru a trimite alte cereri de plată abandonate.

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
ro_RO: În prezent, lucrăm la funcțiile noastre Pro. Te rugăm să revii când vom lansa noi funcții de economisire a veniturilor și a timpului.

en: We recommend that you optimize your images before linking them to your products.
ro_RO: Vă recomandăm să vă optimizați imaginile înainte de a le lega de produsele dumneavoastră.

en: We were unable to issue a refund with this payment processor. Please check with your payment processor and try issuing the refund directly through the processor.
ro_RO: Nu am putut emite o rambursare cu acest procesator de plăți. Te rugăm să verifici cu procesatorul tău de plăți și să încerci să emiți rambursarea direct prin intermediul procesatorului.

en: Website
ro_RO: Site

en: Week
ro_RO: Săptămână

en: Weekly
ro_RO: Săptămânal

en: Welcome to SureCart!
ro_RO: Bun venit la SureCart!

en: What are Invoices?
ro_RO: Ce sunt facturile?

en: What are Subscriptions?
ro_RO: Ce sunt abonamentele?

en: What are Upgrade Groups?
ro_RO: Ce sunt grupurile de upgrade?

en: What is a Single Product Template?
ro_RO: Ce este un șablon pentru un singur produs?

en: What type of cart icon would you like to use?
ro_RO: Ce tip de pictogramă de coș doriți să utilizați?

en: When a cancellation happens immediately, the subscription is canceled right away. When a cancellation happens at the billing period end, the subscription remains active until the end of the current billing period.
ro_RO: În cazul în care o anulare are loc imediat, abonamentul este anulat imediat. În cazul în care anularea are loc la sfârșitul perioadei de facturare, abonamentul rămâne activ până la sfârșitul perioadei de facturare curente.

en: When an upgrade or downgrade happens immediately, a prorated invoice will be generated and paid. If the invoice payment fails, the subscription will not be updated. In the case of a downgrade, the invoice will likely have a $0 balance and a credit may be applied to the customer. When an upgrade or downgrade happens at the next billing period, the subscription won't be updated until the next payment date.
ro_RO: În cazul în care un upgrade sau un downgrade are loc imediat, va fi generată și plătită o factură proporțională. În cazul în care plata facturii nu se efectuează, abonamentul nu va fi actualizat. În cazul unei retrogradări, factura va avea probabil un sold de 0 USD și se poate aplica un credit clientului. Atunci când un upgrade sau un downgrade are loc la următoarea perioadă de facturare, abonamentul nu va fi actualizat până la următoarea dată de plată.

en: When do you want to cancel the subscription?
ro_RO: Când dorești să anulezi abonamentul?

en: When paginating with ajax, scroll to the top of this block.
ro_RO: În cazul paginării cu ajax, se derulează până în partea de sus a acestui bloc.

en: When should we offer the discount?
ro_RO: Când ar trebui să oferim reducerea?

en: Whether or not a payment method should be required for subscriptions that have an initial period amount of $0 (free trial or coupon). This is useful if you want to offer a "no credit card required" free trials.
ro_RO: Dacă o metodă de plată ar trebui sau nu să fie necesară pentru abonamentele care au o perioadă inițială de 0 USD (perioadă de probă gratuită sau cupon). Acest lucru este util în cazul în care dorești să oferiți o perioadă de testare gratuită care "nu necesită card de credit".

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
ro_RO: Dacă clienții pot sau nu să anuleze abonamentele de pe portalul clienților.

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
ro_RO: Dacă clienții pot sau nu pot modifica cantitățile de abonamente din portalul clienților.

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
ro_RO: Dacă clienții pot sau nu pot efectua modificări ale abonamentului din portalul clienților.

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
ro_RO: Dacă acest bump este sau nu activat în prezent și este afișat clienților.

en: Whether to get archived products or not.
ro_RO: Dacă se dorește sau nu obținerea produselor arhivate.

en: Wide
ro_RO: Lat

en: Width
ro_RO: Lățime

en: Width settings
ro_RO: Setări de lățime

en: WordPress User
ro_RO: Utilizator WordPress

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
ro_RO: Cont de utilizator WordPress

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
ro_RO: Informațiile contului de utilizator WordPress

en: Wrong length.
ro_RO: Lungime greșită.

en: Year
ro_RO: An

en: Yearly
ro_RO: Anual

en: Yesterday
ro_RO: Ieri

en: You are already collecting tax for this zone.
ro_RO: Colectezi deja impozitul pentru această zonă.

en: You are not a live mode customer.
ro_RO: Nu ești un client al modului live.

en: You are not a test mode customer.
ro_RO: Nu ești un client în modul de testare.

en: You are not currently a customer.
ro_RO: Nu ești în prezent client.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
ro_RO: Poți crea mai multe șabloane pentru un singur produs și le poți atribui pe fiecare la diferite tipuri de produse, permițând un design personalizat pentru fiecare grup de produse similare.

en: You can find this on your google Recaptcha dashboard.
ro_RO: Poți găsi acest lucru în tabloul de bord Google Recaptcha.

en: You can only apply this offer once.
ro_RO: Poți aplica această ofertă o singură dată.

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
ro_RO: Nu poți adăuga un produs unic la un abonament.

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
ro_RO: În prezent nu poți adăuga o metodă de plată. Te rugăm să ne contactezi pentru asistență.

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
ro_RO: Nu poți șterge acest element media deoarece este utilizat în prezent.

en: You cannot enable EU Micro Exemption if your address is outside of the EU.
ro_RO: Nu poți activa EU Micro Exemption dacă adresa ta se află în afara UE.

en: You cannot enable abandoned checkouts until you have updated your business contact address. Please add an address to your store branding.
ro_RO: Nu poți activa comenzile abandonate până când nu îți actualizezi adresa de contact a afacerii. Te rugăm să adaugi o adresă la brandingul magazinului tău.

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
ro_RO: Nu poți activa taxele decât dacă este furnizată o adresă fiscală validă

en: You do not have permission do this.
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a face acest lucru.

en: You do not have permission to do this.
ro_RO: Nu ai permisiunea de a face acest lucru.

en: You don't have any country-specific VAT registrations. If you're registered under one-stop shop then you don't need to create country-specific tax registrations. If you're not, add a tax registration to start collecting tax.
ro_RO: Nu ai înregistrări de TVA specifice fiecărei țări. Dacă ești înregistrat în cadrul ghișeului unic, atunci nu trebuie să creezi înregistrări fiscale specifice fiecărei țări. În caz contrar, adaugă o înregistrare fiscală pentru a începe să colectezi taxe.

en: You don't have any orders.
ro_RO: Nu ai nicio comandă.

en: You don't have any survey answers. Please add at least one to collect cancellation feedback.
ro_RO: Nu aveți niciun răspuns la sondaj. Vă rugăm să adăugați cel puțin unul pentru a colecta feedback-ul la anulare

en: You don't have any tax registrations. Add a tax registration to start collecting tax.
ro_RO: Nu ai niciun fel de înregistrare fiscală. Adaugă o înregistrare fiscală pentru a începe să colectezi taxe.

en: You have already requested a code in the last 60 seconds. Please wait before requesting again.
ro_RO: Ai solicitat deja un cod în ultimele 60 de secunde. Te rugăm să aștepți înainte de a solicita din nou.

en: You have not been charged for this order.
ro_RO: Nu ai fost taxat pentru această comandă.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
ro_RO: Ai modificări nesalvate. Dacă continui, acestea vor fi pierdute.

en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
ro_RO: Trebuie să introduci o sumă cuprinsă între %1$s și %2$s

en: You must first purchase something to access your dashboard.
ro_RO: Mai întâi trebuie să cumperi ceva pentru a avea acces la tabloul de bord.

en: You're not collecting GST in Australia. Add a tax registration to start collecting tax.
ro_RO: Nu colectezi GST în Australia. Adaugă o înregistrare fiscală pentru a începe să colectezi taxe.

en: You're not collecting VAT in the UK. Add a tax registration to start collecting tax.
ro_RO: Nu colectezi TVA în Regatul Unit. Adaugă o înregistrare fiscală pentru a începe să colectezi taxe.

en: You're not collecting any provincial tax in Canada. Add a tax registration to start collecting tax.
ro_RO: Nu colectezi niciun impozit provincial în Canada. Adaugă o înregistrare fiscală pentru a începe să colectezi taxe.

en: You're not collecting sales tax for any states. Add a tax registration to start collecting tax.
ro_RO: Nu colectezi taxe de vânzare pentru niciun stat. Adaugă o înregistrare fiscală pentru a începe să colectezi taxe.

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
ro_RO: Cheia API este incorectă. Te rugăm să verifici dacă este corectă și să o actualizezi.

en: Your Connect platform is attempting to share an unverified bank account with a connected account.
ro_RO: Platforma Connect încearcă să partajeze un cont bancar neverificat cu un cont conectat.

en: Your customer's email address.
ro_RO: Adresa de e-mail a clientului tău.

en: Your customer's email.
ro_RO: E-mailul clientului tău.

en: Your customer's first name.
ro_RO: Prenumele clientului tău.

en: Your customer's full name.
ro_RO: Numele complet al clientului tău.

en: Your customer's last name.
ro_RO: Numele de familie al clientului tău.

en: Your customer's phone number.
ro_RO: Numărul de telefon al clientului dumneavoastră.

en: Your discount settings for abandoned cart.
ro_RO: Setările de reducere pentru coșul abandonat.

en: Your email address
ro_RO: Adresa dvs. de e-mail

en: Your email and cart are saved so we can send email reminders about this order.
ro_RO: Adresa ta de e-mail și coșul de cumpărături sunt salvate pentru a putea trimite memento-uri prin e-mail cu privire la această comandă.

en: Your name
ro_RO: Numele dumneavoastră

en: Your payment was successful, and your order is complete. A receipt is on its way to your inbox.
ro_RO: Plata a fost efectuată cu succes, iar comanda ta este completă. O chitanță este în drum spre căsuța ta poștală.

en: Your platform attempted to create a custom account in a country that is not yet supported. Make sure that users can only sign up in countries supported by custom accounts.
ro_RO: Platforma dvs. a încercat să creeze un cont personalizat într-o țară care nu este încă acceptată. Asigură-te că utilizatorii se pot înscrie numai în țările acceptate de conturile personalizate.

en: Your postal code is not valid.
ro_RO: Codul tău poștal nu este valabil.

en: Your request could not be validated. Please try again.
ro_RO: Cererea ta nu a putut fi validată. Te rugăm să încerci din nou.

en: Your session expired - please try again.
ro_RO: Sesiunea dvs. a expirat - vă rugăm să încercați din nou.

en: Your storage space is low
ro_RO: Spațiul tău de stocare este redus

en: Your store does not appear to be using a secure connection. A secure connection (https) is required to use SureCart to process live transactions.
ro_RO: Magazinul tău nu pare să folosească o conexiune securizată. Este necesară o conexiune securizată (https) pentru a utiliza SureCart pentru a procesa tranzacții live.

en: You’ll need to collect sales tax if you meet certain state requirements, also known as nexus. To start collecting tax, you need to register with the appropriate state tax authority.
ro_RO: Va trebui să colectezi taxe pe vânzări dacă îndeplinești anumite cerințe de stat, cunoscute și sub numele de nexus. Pentru a începe să colectezi taxele, trebuie să te înregistrezi la autoritatea fiscală de stat corespunzătoare.

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
ro_RO: [redarea blocului a fost oprită]

[ctx: block keyword]
en: account
ro_RO: cont

[ctx: block keyword]
en: ad hoc
ro_RO: ad-hoc

[ctx: block keyword]
en: address
ro_RO: adresă

en: adjust your settings
ro_RO: ajustează-ți setările

[ctx: block keyword]
en: amount
ro_RO: suma

[ctx: block keyword]
en: button
ro_RO: buton

[ctx: buy-page-slug]
en: buy
ro_RO: cumpărați

[ctx: block keyword]
en: buy
ro_RO: cumpără

[ctx: Cart slug]
en: cart
ro_RO: coș

[ctx: Form slug]
en: checkout
ro_RO: plată

[ctx: Page slug]
en: checkout
ro_RO: plată

[ctx: block keyword]
en: checkout
ro_RO: plată

[ctx: block keyword]
en: choice
ro_RO: opțiune

[ctx: block keyword]
en: collapse
ro_RO: colaps

[ctx: block keyword]
en: coupon
ro_RO: cupon

[ctx: block keyword]
en: custom
ro_RO: personalizat

[ctx: block keyword]
en: customer
ro_RO: client

[ctx: Page slug]
en: customer-dashboard
ro_RO: tablou-de-bord

[ctx: block keyword]
en: dashboard
ro_RO: tablou de bord

note: translators: number of days.
en: day | %d days
ro_RO[0]: zi
ro_RO[1]: %d zile
ro_RO[2]: %d zile

[ctx: block keyword]
en: description
ro_RO: descriere

[ctx: block keyword]
en: details
ro_RO: detalii

[ctx: block keyword]
en: discount
ro_RO: reducere

[ctx: block keyword]
en: divider
ro_RO: separator

en: does not exist
ro_RO: nu există

[ctx: block keyword]
en: donation
ro_RO: donație

[ctx: block keyword]
en: download
ro_RO: descărcare

[ctx: block keyword]
en: engine
ro_RO: motor

[ctx: block keyword]
en: error
ro_RO: eroare

en: every
ro_RO: la fiecare

en: every month
ro_RO: în fiecare lună

en: exist
ro_RO: există

en: exists
ro_RO: există

[ctx: block keyword]
en: field
ro_RO: câmp

[ctx: block keyword]
en: first-name
ro_RO: prenume

en: for
ro_RO: pentru

[ctx: block keyword]
en: form
ro_RO: formular

[ctx: block keyword]
en: heading
ro_RO: titlu

en: https://example.com
ro_RO: https://exemplu.com

[ctx: block keyword]
en: image
ro_RO: imagine

[ctx: block keyword]
en: input
ro_RO: intrare

en: is equal to
ro_RO: este egal cu

en: is greater or equal to
ro_RO: este mai mare sau egal(ă) cu

en: is greater than
ro_RO: este mai mare decât

en: is less or equal to
ro_RO: este mai mic(ă) sau egal(ă) cu

en: is less than
ro_RO: este mai mic(ă) decât

en: is less than or equal to
ro_RO: este mai mic(ă) sau egal(ă) cu

en: is not equal to
ro_RO: nu este egal cu

[ctx: block keyword]
en: item
ro_RO: articol

[ctx: block keyword]
en: last-name
ro_RO: nume

[ctx: block keyword]
en: line
ro_RO: linie

[ctx: block keyword]
en: line-items
ro_RO: elemente-individuale

[ctx: block keyword]
en: list
ro_RO: listă

[ctx: block keyword]
en: lite item
ro_RO: articol ușor

[ctx: block keyword]
en: mail
ro_RO: posta

en: matches all of
ro_RO: se potrivește cu toate

en: matches any of
ro_RO: se potrivește cu oricare dintre

en: matches none of
ro_RO: nu se potrivește cu niciunul(una) dintre

en: max count reached
ro_RO: număr maxim atins

note: translators: number of months
en: month | %d months
ro_RO[0]: lună
ro_RO[1]: %d luni
ro_RO[2]: %d luni

en: must be 15 minutes or more
ro_RO: trebuie să fie de 15 minute sau mai mult

en: must be at least 12 hours between emails
ro_RO: trebuie să treacă cel puțin 12 ore între două e-mailuri

en: must be between %1$s and %2$s
ro_RO: trebuie să fie între %1$s și %2$s

en: must be less than 1 week
ro_RO: trebuie să fie mai puțin de o săptămână

[ctx: block keyword]
en: name
ro_RO: nume

en: not exist
ro_RO: nu există

[ctx: block keyword]
en: notice
ro_RO: notificare

en: of
ro_RO: din

en: once
ro_RO: o dată

en: or drag and drop a file to upload.
ro_RO: sau trage și fixează un fișier pentru a-l încărca.

[ctx: Page slug]
en: order-confirmation
ro_RO: confirmare de comandă

[ctx: block keyword]
en: password
ro_RO: parolă

[ctx: block keyword]
en: phone
ro_RO: telefon

[ctx: block keyword]
en: price
ro_RO: preț

[ctx: block keyword]
en: product
ro_RO: produs

[ctx: product-page-slug]
en: products
ro_RO: produse

[ctx: block keyword]
en: products
ro_RO: produse

[ctx: block keyword]
en: quantity
ro_RO: cantitate

en: reCaptcha Secret Key
ro_RO: Cheia secretă reCaptcha

en: reCaptcha Site Key
ro_RO: Cheia site-ului reCaptcha

en: register a new site and choose v3.
ro_RO: înregistrează un site nou și alege v3.

[ctx: block keyword]
en: shipping
ro_RO: expediere

[ctx: Shop page slug]
en: shop
ro_RO: magazin

[ctx: block keyword]
en: store
ro_RO: magazin

[ctx: block keyword]
en: store logo
ro_RO: logo-ul magazinului

[ctx: block keyword]
en: submit
ro_RO: trimite

[ctx: block keyword]
en: subtotal
ro_RO: sub-total

[ctx: block keyword]
en: summary
ro_RO: sumar

[ctx: block keyword]
en: tax
ro_RO: taxă

[ctx: block keyword]
en: tel
ro_RO: telefon

[ctx: block keyword]
en: thank
ro_RO: mulțumim

[ctx: block keyword]
en: thank you
ro_RO: vă mulțumim

en: this customer
ro_RO: acest client

en: time | times
ro_RO[0]: o singură dată
ro_RO[1]: de câteva ori
ro_RO[2]: de mai multe ori

[ctx: block keyword]
en: title
ro_RO: titlu

[ctx: block keyword]
en: toggle
ro_RO: comutator

[ctx: block keyword]
en: totals
ro_RO: totaluri

[ctx: block keyword]
en: user
ro_RO: utilizator

en: vs %s last period
ro_RO: vs ultima perioadă (%s)

note: translators: number of weeks.
en: week | %d weeks
ro_RO[0]: săptămână
ro_RO[1]: %d săptămâni
ro_RO[2]: %d săptămâni

note: translators: number of yearls
en: year | %d years
ro_RO[0]: an
ro_RO[1]: %d ani
ro_RO[2]: %d ani
