SureCart WP - en to tr_TR translation catalogue (1306 entries)

note: translators: %d is the number of other prices.
en:  and %d other price. |  and %d other prices.
tr_TR[0]:  ve %d diğer fiyat.
tr_TR[1]:  ve %d diğer fiyatlar.

en: %d Item | %d Items
tr_TR[0]: %d Öğe
tr_TR[1]: %d Öğeler

en: %d characters remaining
tr_TR: %d karakter kaldı

en: %d day free | %d days free
tr_TR[0]: %d gün ücretsiz
tr_TR[1]: %d gün ücretsiz

en: %d mo | %d months
tr_TR[0]: %d ay
tr_TR[1]: %d ay

en: %d payment | %d payments
tr_TR[0]: ödeme
tr_TR[1]: ödemeler

en: %d payment remaining | %d payments remaining
tr_TR[0]: %d ödeme kaldı
tr_TR[1]: %d ödeme kaldı

en: %d price | %d prices
tr_TR[0]: %d fiyat
tr_TR[1]: %d fiyatlar

en: %d product | %d products
tr_TR[0]: %d ürün
tr_TR[1]: %d ürün

en: %d wk | %d wks
tr_TR[0]:  %d hafta
tr_TR[1]:  %d hafta

en: %d yr | %d yrs
tr_TR[0]: %d yıl
tr_TR[1]: %d yıl

en: %s file | %s files
tr_TR[0]: %s dosya
tr_TR[1]: %s dosyalar

en: %s off
tr_TR: %skapalı

en: %s selected.
tr_TR: %s seçildi.

en: (Not in this example order, but will be conditionally displayed)
tr_TR: (Bu örnekteki sıra ile değil, ancak koşullu olarak görüntülenecek)

en: 1-2 days
tr_TR: 1-2 gün

en: 1. Create Zone
tr_TR: 1. Bölge Oluştur

en: 2. Create Rate
tr_TR: 2. Oran Oluştur

en: 3-5 days
tr_TR: 3-5 gün

en: A default payment method will be used as a fallback in case other payment methods get removed from a subscription.
tr_TR: Bir abonelikten diğer ödeme yöntemleri kaldırılırsa, varsayılan bir ödeme yöntemi yedek olarak kullanılacaktır.

en: A description to let the customer know the average time it takes for shipping.
tr_TR: Müşterinin gönderimin ortalama ne kadar süreceğini bilmesi için bir açıklama.

en: A display name for file.
tr_TR: Dosya için bir ekran adı.

en: A limit on the number of records returned
tr_TR: Getirilen kayıt sayısı için bir sınır

en: A link to your store terms page.
tr_TR: Mağazanızın koşullar sayfasına bir bağlantı.

en: A name for this bump that will be visible to customers.
tr_TR: Bu sipariş arttırıcı için müşteriler tarafından görülebilecek bir ad.

en: A short description for your product that is displayed on product and instant checkouts.
tr_TR: Ürününüz için ürün ve anlık ödeme sayfalarında görüntülenen kısa bir açıklama.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
tr_TR: Bir sütun bloğu içinde tek bir sütun.

en: A single product template allows you to easily design the layout and style of SureCart single product pages, and apply that template to various conditions that you assign.
tr_TR: Tek bir ürün şablonu, SureCart tek ürün sayfalarının düzenini ve stilini kolayca tasarlamanıza ve bu şablonu atadığınız çeşitli koşullara uygulamanıza olanak sağlar.

en: A valid file URL.
tr_TR: Geçerli bir dosya URL'si.

en: ABN Number
tr_TR: ABN Numarası

en: AND
tr_TR: VE

en: AU ABN Label
tr_TR: Avustralya ABN Etiketi

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Account Email
tr_TR: Hesap E-postası

en: Add A Buy Link
tr_TR: Satın Alma Bağlantısı Ekle

en: Add A Product
tr_TR: Ürün Ekle

en: Add Another Coupon
tr_TR: Başka Bir Kupon Ekle

en: Add Another Processor
tr_TR: Ödeme Sağlayıcı Ekle

en: Add Conditions
tr_TR: Koşullar Ekle

en: Add Coupon Code
tr_TR: Kupon Kodu Ekle

en: Add External Link
tr_TR: Harici Link Ekle

en: Add From URL
tr_TR: URL'den ekle

en: Add Link
tr_TR: Bağlantı Ekle

[ctx: SureCart Product]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Card
tr_TR: Yeni Kart Ekle

en: Add New Profile
tr_TR: Yeni Profil Ekle

en: Add New Shipping Rate
tr_TR: Yeni Kargo Ücreti Ekle

en: Add Product Image
tr_TR: Ürün Görseli Ekle

en: Add Rate
tr_TR: Oran Ekle

en: Add Shipping Method
tr_TR: Kargo Yöntemi Ekle

en: Add Shipping Profile
tr_TR: Kargo Profili Ekle

en: Add Template
tr_TR: Şablon ekle

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
tr_TR: Sepete Ekle Butonu

en: Add Tracking
tr_TR: Takip Ekle

en: Add Zone
tr_TR: Bölge Ekle

[ctx: block variation description]
en: Add a button to add the product to the cart.
tr_TR: Ürünü sepete eklemek için bir buton ekleyin.

[ctx: block description]
en: Add a buy now or add to cart button.
tr_TR: Şimdi satın al veya sepete ekle butonu ekleyin.

en: Add a title and description to see how this product might appear in a search engine listing
tr_TR: Bu ürünün bir arama motoru listesinde nasıl görünebileceğini görmek için bir başlık ve açıklama ekleyin

en: Add another tracking number
tr_TR: Başka bir takip numarası ekleyin

en: Add custom manual tax rates for specific countries.
tr_TR: Belirli ülkeler için özel manuel vergi oranları ekleyin.

en: Add custom rates or destination restrictions for groups of products.
tr_TR: Ürün grupları için özel oranlar ekleyin veya hedef kısıtlamaları koyun.

en: Add new SureCart Product
tr_TR: Yeni SureCart Ürünü Ekle

en: Add products to this shipping profile.
tr_TR: Bu gönderi profiline ürünler ekleyin.

en: Add some text...
tr_TR: Metin ekleyin...

en: Add your description...
tr_TR: Açıklamanızı ekleyin...

en: Add your title...
tr_TR: Başlığınızı ekleyin...

en: Additional Comments
tr_TR: Ek Yorumlar

en: Additional Order Data
tr_TR: İlave Sipariş Verileri

en: Address Line 2
tr_TR: Adres Satırı 2

en: Advanced Options
tr_TR: Gelişmiş Seçenekler

en: Advanced settings for abandoned checkouts
tr_TR: Terk edilmiş ödeme işlemleri için gelişmiş ayarlar

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: Ajax Pagination
tr_TR: Ajax Sayfalandırması

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: All
tr_TR: Tüm

en: All Cancellation Attempts
tr_TR: Tüm İptal Girişimleri

en: All Fulfillments
tr_TR: Tüm Gerçekleştirilenler

en: All Products
tr_TR: Tüm Ürünler

en: All Shipment Statuses
tr_TR: Tüm Gönderi Durumları

en: All SureCart Products
tr_TR: Tüm SureCart Ürünleri

en: All products
tr_TR: Tüm ürünler

en: All products not in other profiles
tr_TR: Diğer profillerde olmayan tüm ürünler

en: Allow the user to sort by newest, alphabetical and more.
tr_TR: Kullanıcının en yeni, alfabetik ve daha fazlasına göre sıralamasına izin verin.

en: Alphabetical, A-Z
tr_TR: Alfabetik, A-Z

en: Alphabetical, Z-A
tr_TR: Alfabetik, Z-A

en: Also enable abandoned checkouts in test mode.
tr_TR: Ayrıca test modunda terk edilmiş ödemeleri de etkinleştirin.

en: Always Show Cart (Menu Only)
tr_TR: Her zaman Sepeti Göster (Sadece Menü)

en: Always show cart
tr_TR: Sepeti her zaman göster

en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoa

en: An unknown error occurred.
tr_TR: Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Another step will appear after submitting your order to add this payment method.
tr_TR: Siparişinizi verdikten sonra bu ödeme yöntemini eklemek için başka bir adım belirecektir.

en: Answer created.
tr_TR: Yanıt oluşturuldu.

en: Answer updated.
tr_TR: Yanıt güncellendi.

en: Antarctica
tr_TR: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Apply Coupon
tr_TR: Kupon Uygula

en: Archive this product group?
tr_TR: Bu ürün grubunu arşivlemek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want remove this product image?
tr_TR: Bu ürün görselini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel the pending update to your plan?
tr_TR: Planınızdaki bekleyen güncellemeyi iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete shipping profile? Deleting the shipping profile will remove associated shipping rates and shipping zones.
tr_TR: Kargo profilini silmek istediğinize emin misiniz? Kargo profilini silme, ilişkili kargo oranlarını ve kargo bölgelerini kaldıracaktır.

en: Are you sure you want to delete this?
tr_TR: Bunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to leave this page?
tr_TR: Bu sayfayı terk etmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to pay off subscription? This will immediately charge the customer the remaining payments on their plan.
tr_TR: Aboneliği ödemek istediğinizden emin misiniz? Bu eylem müşterinin planında kalan ödemelerin tamamını derhal tahsil edecektir.

en: Are you sure you want to remove this link?
tr_TR: Bu bağlantıyı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this payment method?
tr_TR: Bu ödeme yöntemini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to cancel the order?
tr_TR: Siparişi iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to remove this link?
tr_TR: Bu bağlantıyı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Argentina
tr_TR: Arjantin

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: Aspect Ratio
tr_TR: En Boy Oranı

en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Auto Apply Discount
tr_TR: İndirimi Otomatik Uygula

en: Auto Fulfill
tr_TR: Otomatik Tamamlama

en: Auto Height
tr_TR: Otomatik Yükseklik

en: Automatic
tr_TR: Otomatik

en: Automatically lower your subscription cancellation while making customers happy and saving more revenue with Subscription Saver.
tr_TR: Abonelik Kurtarıcı ile müşterilerinizi mutlu ederken ve daha fazla gelir elde ederken abonelik iptallerinizi otomatik olarak azaltın.

en: Available For Purchase
tr_TR: Satın Alma İçin Uygun

en: Available Processors
tr_TR: Kullanılabilir İşlemciler

en: Azerbaijan
tr_TR: Azerbaycan

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Based on item weight
tr_TR: Öğe ağırlığına göre

en: Based on order price
tr_TR: Sipariş fiyatına göre

en: Beauty Products
tr_TR: Güzellik Ürünleri

en: Belarus
tr_TR: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Bhutan
tr_TR: Butan

en: Billing
tr_TR: Faturalandırma

en: Billing Country
tr_TR: Faturalandırma Ülkesi

en: Billing address same as shipping
tr_TR: Fatura adresi, teslimat adresiyle aynı

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
tr_TR: Bonaire, Sint Eustatius ve Saba

en: Books
tr_TR: Kitaplar

en: Border
tr_TR: Sınır

en: Bosnia and Herzegovina
tr_TR: Bosna ve Hersek

en: Both
tr_TR: Her ikisi de

en: Botswana
tr_TR: Botsvana

en: Bottom Border
tr_TR: Alt Kenarlık

en: Bouvet Island
tr_TR: Bouvet Adası

en: Brand
tr_TR: Marka

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr_TR: Britanya Hint Okyanusu Toprakları

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

[ctx: block title]
en: Button
tr_TR: Buton

en: Button width
tr_TR: Buton genişliği

[ctx: block title]
en: Buy Button
tr_TR: Satın Al Butonu

en: By continuing, you agree to the
tr_TR: Devam ederek, kabul etmiş olursunuz

en: CA GST Label
tr_TR: Kanada GST Etiketi

en: Cabo Verde
tr_TR: Yeşil Burun Adaları

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Can you tell us a little more?
tr_TR: Bize biraz daha bilgi verebilir misiniz?

en: Cancel Link
tr_TR: Linki İptal Et

en: Cancel Order
tr_TR: Siparişi İptal Et

en: Cancel Plan
tr_TR: Planı İptal Et

en: Cancel Scheduled Update
tr_TR: Planlanan Güncellemeyi İptal Et

en: Cancel fulfillment
tr_TR: Teslimatı iptal et

en: Cancel your plan
tr_TR: Planınızı iptal edin

en: Cancellation Acts
tr_TR: İptal İşlemleri

en: Cancellation Attempts
tr_TR: İptal Girişimleri

en: Cancellation Insights
tr_TR: İptal Öngörüleri

en: Cancellation Reason
tr_TR: İptal Nedeni

en: Cancellation Survey
tr_TR: İptal Anketi

en: Cancellation survey options.
tr_TR: İptal anketi seçenekleri.

en: Cancellations
tr_TR: İptaller

[ctx: block title]
en: Card
tr_TR: Kart

[ctx: block title]
en: Cart
tr_TR: Alışveriş Sepeti

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
tr_TR: Sepet çarpma satır öğesi

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
tr_TR: Alışveriş Sepeti Kuponu

[ctx: block title]
en: Cart Header
tr_TR: Sepet Başlığı

en: Cart Icon Type
tr_TR: Sepet İkonu Türü

[ctx: block title]
en: Cart Items
tr_TR: Sepet Öğeleri

[ctx: block title]
en: Cart Menu Icon
tr_TR: Sepet Menü İkonu

[ctx: block title]
en: Cart Message
tr_TR: Sepet Mesajı

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
tr_TR: Alışveriş Sepeti Gönder Butonu

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
tr_TR: Sepet Alt Toplamı

en: Cayman Islands
tr_TR: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr_TR: Çad

en: Change Amount
tr_TR: Tutarı Değiştir

en: Change Price
tr_TR: Fiyatı Değiştir

en: Change Renewal Date
tr_TR: Yenileme Tarihini Değiştir

note: translators: %s: Current post status.
en: Change Status: %s
tr_TR: Durumu değiştir:%s

en: Change Template to Full Height
tr_TR: Şablonu Tam Yükseklik Olarak Değiştir

note: translators: %s: Current post URL.
en: Change URL: %s
tr_TR: URL değiştir:%s

en: Change cart settings.
tr_TR: Sepet ayarlarını değiştir.

en: Change heading level
tr_TR: Başlık seviyesini değiştir

en: Charge setup fee during free trial
tr_TR: Ücretsiz deneme sırasında kurulum ücreti alın

en: Check your email for a confirmation code
tr_TR: Onay kodu için e-postanızı kontrol edin

[ctx: block title]
en: Checkbox
tr_TR: Onay Kutusu

en: Checked By Default
tr_TR: Varsayılan Olarak İşaretli

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
tr_TR: Ödeme Hataları

[ctx: block title]
en: Checkout Form
tr_TR: Ödeme Formu

en: Chile
tr_TR: Şili

en: China
tr_TR: Çin

en: Choose Amount
tr_TR: Tutar Seç

en: Choose a reason
tr_TR: Bir sebep seçin

en: Choose some example data or start from scratch.
tr_TR: Bazı örnek veriler seçin veya sıfırdan başlayın.

en: Christmas Island
tr_TR: Noel Adası

en: City
tr_TR: Şehir

en: Click here to add some radio text...
tr_TR: Buraya tıklayın ve radyo metni ekleyin...

note: translators: Close this modal window.
en: Close
tr_TR: Kapat

en: Closed Text
tr_TR: Kapalı Metin

en: Clothing & Apparel
tr_TR: Giyim & Aksesuar

en: Cocos (Keeling) Islands
tr_TR: Cocos (Keeling) Adaları

en: Collapsed
tr_TR: Katlanmış

en: Collapsed By Default
tr_TR: Varsayılan Olarak Katlandı

en: Collapsed On Mobile
tr_TR: Mobil Cihazlarda Katlandı

en: Collapsible
tr_TR: Katlanabilir

[ctx: block title]
en: Collapsible Row
tr_TR: Katlanabilir satır

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comment Prompt
tr_TR: Yorum İstemi

en: Comoros
tr_TR: Komorlar

en: Complete Setup
tr_TR: Kurulumu Tamamla

en: Complete Setup!
tr_TR: Kurulumu Tamamla!

en: Complete your store setup.
tr_TR: Mağaza kurulumunuzu tamamlayın.

en: Completed
tr_TR: Tamamlanmış

en: Condition
tr_TR: Durum

en: Conditional
tr_TR: Koşullu

[ctx: block title]
en: Conditional
tr_TR: Koşullu

en: Conditions
tr_TR: Koşullar

en: Configure Conditions
tr_TR: Koşulları Yapılandır

en: Configure different visibility conditions to control when the contents appear to customers.
tr_TR: İçeriğin müşterilere ne zaman göründüğünü kontrol etmek için farklı görünürlük koşulları yapılandırın.

en: Confirm Charge
tr_TR: Ücretlendirmeyi Onayla

en: Confirm Email for Store Notifications
tr_TR: Mağaza Bildirimleri İçin E-postayı Onaylayın

en: Confirm New Password
tr_TR: Yeni Şifreyi Onayla

en: Confirm Password
tr_TR: Şifreyi Onayla

en: Confirm Store Details
tr_TR: Mağaza Detaylarını Onayla

en: Confirmation code
tr_TR: Onay kodu

en: Confirming Payment
tr_TR: Ödeme Onayı

en: Congo
tr_TR: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
tr_TR: Kongo, Demokratik Cumhuriyeti

en: Congratulations!
tr_TR: Tebrikler!

en: Connect Existing Store
tr_TR: Mevcut Mağazayı Bağla

en: Connect with Mollie to add a Mollie express button to your checkout.
tr_TR: Ödeme sayfanıza Mollie express butonu eklemek için Mollie ile bağlantı kurun.

en: Connect with PayPal to add a PayPal express button to your checkout.
tr_TR: Ödeme sayfanıza PayPal express butonu eklemek için PayPal ile bağlantı kurun.

en: Connect with Stripe to accept credit cards and other payment methods.
tr_TR: Kredi kartlarını ve diğer ödeme yöntemlerini kabul etmek için Stripe ile bağlanın.

en: Connect with paystack to add a paystack express button to your checkout.
tr_TR: Ödeme sayfanıza paystack express butonu eklemek için paystack ile bağlantı kurun.

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Continue
tr_TR: Devam

en: Cook Islands
tr_TR: Cook Adaları

en: Copy Address
tr_TR: Adresi Kopyala

en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rika

en: Could not create product. Please try again.
tr_TR: Ürün oluşturulamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: Could not find checkout. Please contact us before attempting to purchase again.
tr_TR: Ödeme bulunamadı. Lütfen tekrar satın almayı denemeden önce bizimle iletişime geçin.

en: Country or region
tr_TR: Ülke veya bölge

[ctx: block title]
en: Coupon
tr_TR: Kupon

en: Coupon Applied
tr_TR: Kupon Uygulandı

en: Coupon Code
tr_TR: Kupon Kodu

en: Coupon(s)
tr_TR: Kupon(lar)

en: Courses
tr_TR: Dersler

en: Cover
tr_TR: Kapak

en: Create A Buy Link
tr_TR: Satın Alma Bağlantısı Oluştur

en: Create New Store
tr_TR: Yeni Mağaza Oluştur

en: Create Template
tr_TR: Şablon Oluştur

en: Create WordPress Users
tr_TR: WordPress Kullanıcıları Oluşturun

en: Create WordPress users if the user does not yet exist.
tr_TR: Kullanıcı henüz mevcut değilse WordPress kullanıcıları oluşturun.

en: Create Zone
tr_TR: Bölge Oluştur

en: Create the WordPress user.
tr_TR: WordPress kullanıcısı oluşturun.

en: Croatia
tr_TR: Hırvatistan

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Current Payment Method
tr_TR: Mevcut Ödeme Yöntemi

en: Custom Button
tr_TR: Özel Buton

en: Custom Shipping Profiles
tr_TR: Özel Kargo Profilleri

en: Custom Single Product Page
tr_TR: Özel Tek Ürün Sayfası

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
tr_TR: Müşteri Fatura Detayları

[ctx: block title]
en: Customer Charges
tr_TR: Müşteri Ücretleri

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
tr_TR: Müşteri Kontrol Paneli

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
tr_TR: Müşteri Kontrol Paneli Butonu

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
tr_TR: Müşteri Kontrol Paneli Sayfası

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
tr_TR: Müşteri Kontrol Paneli Sayfaları

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
tr_TR: Müşteri Kontrol Paneli Sekmesi

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
tr_TR: Müşteri Kontrol Paneli Sekmeleri

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
tr_TR: Müşteri İndirmeleri

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
tr_TR: Müşteri Faturaları

[ctx: block title]
en: Customer Orders
tr_TR: Müşteri Siparişleri

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
tr_TR: Müşteri Ödeme Yöntemleri

en: Customer Portal
tr_TR: Müşteri Portalı

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
tr_TR: Müşteri Gönderim ve Vergi Adresi

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
tr_TR: Müşteri Abonelikleri

en: Customer Sync
tr_TR: Müşteri Senkronizasyonu

en: Customer sync started in the background
tr_TR: Müşteri senkronizasyonu arka planda başlatıldı

en: Customers won't be able to complete checkout for products in this zone.
tr_TR: Müşteriler, bu bölgedeki ürünler için ödeme işlemini tamamlayamayacaklar.

en: Customers won't see this.
tr_TR: Müşteriler bunu görmeyecek.

en: Customers won’t enter shipping details at checkout.
tr_TR: Müşteriler, ödeme sırasında kargo detaylarını girmeyecekler.

en: Customers won’t see this.
tr_TR: Müşteriler bunu görmeyecek.

en: Customize and configure your store settings.
tr_TR: Mağaza ayarlarınızı özelleştirin ve yapılandırın.

en: Customize the width for all elements that are assigned to the center or wide columns.
tr_TR: Orta veya geniş sütunlara atanan tüm öğeler için genişliği özelleştirin.

en: Cyprus
tr_TR: Kıbrıs

en: Czechia
tr_TR: Çekya

en: Côte d'Ivoire
tr_TR: Fildişi Sahili

en: Default (Customized)
tr_TR: Varsayılan (Özelleştirilmiş)

en: Default template
tr_TR: Varsayılan şablon

en: Delete Payment Method
tr_TR: Ödeme Yöntemini Sil

en: Delete Shipping Profile
tr_TR: Kargo Profilini Sil

en: Deleting This is Restricted
tr_TR: Bunun Silinmesi Kısıtlanmıştır

en: Delivered
tr_TR: Teslim Edildi

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Describe the template, e.g. "T-Shirt Template". A custom template can be manually applied to any product.
tr_TR: Şablonu tanımlayın, örneğin "T-Shirt Şablonu". Özel bir şablon herhangi bir ürüne manuel olarak uygulanabilir.

en: Digital product or service
tr_TR: Dijital ürün veya hizmet

en: Disable or enable specific processors for this form.
tr_TR: Bu form için belirli işlemcileri devre dışı bırakın veya etkinleştirin.

en: Dismiss
tr_TR: Reddet

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
tr_TR: KDV toplama için bir KDV/ÖTV alanı görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
tr_TR: Belirli bir fiyatı sepete eklemek için bir buton gösterin.

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
tr_TR: Ürünün sepete ekli olduğu ödeme sayfasına hemen yönlendirmek için bir buton gösterin.

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
tr_TR: Kullanıcıyı müşteri kontrol paneline bağlayacak bir buton göster.

[ctx: block description]
en: Display a card block.
tr_TR: Kart bloğunu görüntüle.

[ctx: block description]
en: Display a cart header
tr_TR: Sepet başlığını göster

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
tr_TR: Bir onay kutusu girişi göster

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
tr_TR: Ödeme formunu göster

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
tr_TR: Ödeme formu butonunu göster.

[ctx: block description]
en: Display a collapsible row
tr_TR: Katlanabilir bir satır görüntüleme

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
tr_TR: Sepette bir kupon formu göster.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
tr_TR: Bir kupon formu göster.

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
tr_TR: Sepette özel bir mesaj görüntüleyin

en: Display a custom selection of hand-picked products.
tr_TR: Özenle seçilmiş ürünlerden oluşan özel bir seçim görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
tr_TR: İlk isim toplama alanını göster.

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
tr_TR: Soyadı toplama alanını göster.

[ctx: block description]
en: Display a list of products from your store.
tr_TR: Mağazanızdaki ürünlerin bir listesini görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
tr_TR: Çıkış yap butonunu göster.

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
tr_TR: İsim toplama alanını göster.

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
tr_TR: Kendi fiyatını belirle alanı göster.

[ctx: block description]
en: Display a phone number collection field.
tr_TR: Telefon numarası toplama alanını görüntüle.

[ctx: block description]
en: Display a radio input
tr_TR: Bir radyo girişi göster

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
tr_TR: Bir radyo seçim girişi göster. Bu, ek meta veri olarak siparişle birlikte kaydedilir.

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
tr_TR: Gönder butonu göster.

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
tr_TR: Alt toplam satır öğesini görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
tr_TR: Bir geçiş düğmesi görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
tr_TR: Koşullara bağlı olarak formun bir alanını görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
tr_TR: Müşteri bölümünde bir sipariş onayı göster.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
tr_TR: Sipariş onayı satır öğeleri özet bölümünü görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
tr_TR: Bir sipariş onayı bölümü gösterin.

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
tr_TR: Bir teslimat adresi formu görüntüleyin. Bu, kargo ve vergi hesaplamaları için kullanılır.

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
tr_TR: Ödeme ile ilgili tüm hataları görüntüleyin. Varsayılan olarak ödeme formu bunları en üstte gösterir. Konumu değiştirmek için bu bloğu ekleyin.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
tr_TR: Her sütuna eklenen bloklarla içeriği birden çok sütunda görüntüleyin.

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
tr_TR: Hızlı ödeme seçeneklerini göster (Google Pay, Apple Pay, vb.)

[ctx: block description]
en: Display information for a specific session.
tr_TR: Belirli bir oturum için bilgileri görüntüle.

[ctx: block description]
en: Display payment options
tr_TR: Ödeme seçeneklerini göster

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
tr_TR: Sepet çarpma satır öğesini görüntüle

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
tr_TR: Sepet alt toplamını göster

[ctx: block description]
en: Display the list of shipping choices
tr_TR: Kargo seçeneklerinin listesini göster

[ctx: block description]
en: Display the product description
tr_TR: Ürün açıklamasını görüntüler

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
tr_TR: Oturum toplamlarını göster.

[ctx: block description]
en: Display the shipping amount
tr_TR: Kargo miktarını göster

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
tr_TR: Mağazanın Logosunu Göster

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
tr_TR: Sipariş arttırıcılarınızı görüntüleyin.

en: Displaying %1d to %2d of %3d items
tr_TR: %3d öğeden %1d ile %2d arasını gösteriyor

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
tr_TR: Müşterinin aboneliklerini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
tr_TR: Bir ayırıcı gösterir.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
tr_TR: Bağış formu için bir bağış miktarı gösterir.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
tr_TR: Kullanıcının seçebileceği bir bağış tutarı görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays a form text input field. This is saved with the order as additional metadata.
tr_TR: Bir form metin giriş alanını görüntüler. Bu, ek meta veri olarak siparişle birlikte kaydedilir.

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
tr_TR: Siparişle birlikte ek meta veri olarak kaydedilen bir form metin alanı görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays a form.
tr_TR: Bir formu görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
tr_TR: Yeni bir kullanıcının şifre belirlemesine izin veren bir şifre alanı görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
tr_TR: Bir ürün için fiyat seçeneği gösterir

[ctx: block description]
en: Displays a product item image.
tr_TR: Bir ürün öğesi görseli görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
tr_TR: Ürün fiyatları için bir seçici gösterir.

[ctx: block description]
en: Displays a single product item.
tr_TR: Tek bir ürün öğesini görüntüler.

en: Displays a single surecart product.
tr_TR: Tek bir SureCart ürün bilgisini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
tr_TR: Bir başlık/bölüm başlığı görüntüler

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
tr_TR: Bir e-posta formu alanı görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
tr_TR: Ödeme satırı öğelerini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays possible choices for product prices.
tr_TR: Ürün fiyatları için olası seçenekleri görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays product buy and add to cart buttons
tr_TR: Ürün satın al ve sepete ekle butonlarını görüntüler

[ctx: block description]
en: Displays quantity selector for a product.
tr_TR: Bir ürün için miktar seçiciyi görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
tr_TR: Müşterinin indirmelerini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
tr_TR: Müşterinin fatura bilgilerini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
tr_TR: Müşteri ücretlerini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
tr_TR: Müşterinin faturalarını görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
tr_TR: Müşterinin siparişlerini gösterir.

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
tr_TR: Müşterinin gönderim adreslerini görüntüler ve detayları güncellemelerine izin verir.

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
tr_TR: Sipariş arttırıcı indirimini gösterir.

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
tr_TR: Sipariş vergisini gösterir. (eğer vergi varsa)

[ctx: block description]
en: Displays the price of the product with the scratched price.
tr_TR: Ürünün fiyatını üzeri çizik fiyatla görüntüler.

en: Displays the product info.
tr_TR: Ürün bilgilerini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the product price or price range.
tr_TR: Ürün fiyatını veya fiyat aralığını görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the product title.
tr_TR: Ürün başlığını görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
tr_TR: Toplam satır öğesini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
tr_TR: Kullanıcıların müşteri kontrol paneli sayfalarını görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
tr_TR: Kullanıcının müşteri kontrol paneli sekmesini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
tr_TR: Kullanıcının müşteri kontrol paneli sekmelerini görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
tr_TR: Kullanıcının müşteri kontrol panelini görüntüler.

[ctx: block title]
en: Divider
tr_TR: Ayırıcı

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Dominica
tr_TR: Dominika

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Don't Pause
tr_TR: Duraklatma

en: Don't create abandoned checkout if all products in checkout have been purchased.
tr_TR: Ödeme sayfasındaki tüm ürünler satın alınmışsa terk edilmiş ödeme oluşturmayın.

en: Don't send
tr_TR: Gönderme

[ctx: block title]
en: Donation
tr_TR: Bağış

[ctx: block title]
en: Donation Amount
tr_TR: Bağış Miktarı

en: Download Receipt/Invoice
tr_TR: Fatura/Makbuz İndir

en: Dry run the sync.
tr_TR: Senkronizasyonu kuru çalıştır.

en: Due to processor restrictions, only one checkout form is allowed on the page.
tr_TR: İşlemci kısıtlamaları nedeniyle, sayfada yalnızca bir ödeme formuna izin verilir.

en: E.g. 1-2 days
tr_TR: Örn. 1-2 gün

en: EU VAT Label
tr_TR: AB KDV Etiketi

en: Economy
tr_TR: Ekonomi

en: Ecuador
tr_TR: Ekvador

en: Edit Amount
tr_TR: Tutarı Düzenle

en: Edit Cancellation Reason
tr_TR: İptal Nedenini Düzenle

en: Edit Conditions
tr_TR: Koşulları Düzenle

en: Edit Shipping Method
tr_TR: Kargo Yöntemini Düzenle

en: Edit Shipping Rate
tr_TR: Kargo Ücretini Düzenle

en: Edit SureCart Product
tr_TR: SureCart Ürününü Düzenle

en: Edit Tracking
tr_TR: Takibi Düzenle

en: Edit Zone
tr_TR: Bölge Düzenle

en: Edit template
tr_TR: Şablonu düzenle

en: Edit the layout of each product
tr_TR: Her bir ürünün düzenini düzenleyin

en: Edit tracking
tr_TR: Takibi düzenle

en: Egypt
tr_TR: Mısır

[ctx: block title]
en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email Verification Code
tr_TR: E-posta Doğrulama Kodu

en: Email or Username
tr_TR: E-posta veya Kullanıcı Adı

en: Enable A Fallback Tax Rate
tr_TR: Yedek Vergi Oranını Etkinleştir

en: Enable Automatic Retries
tr_TR: Otomatik Yeniden Denemeleri Etkinleştir

en: Enable Cart
tr_TR: Sepeti Etkinleştir

en: Enable Mollie processor
tr_TR: Mollie ödeme sistemini etkinleştir

en: Enable PayPal payment
tr_TR: PayPal ödemesini etkinleştir

en: Enable Paystack payment
tr_TR: Paystack ödemesini etkinleştirin

en: Enable Shipping Rates
tr_TR: Kargo Oranlarını Etkinleştir

en: Enable Stripe payment
tr_TR: Stripe ödemesini etkinleştir

en: Enable to always show the cart button, even your cart is empty.
tr_TR: Sepetiniz boş olsa bile sepet butonunu her zaman göstermeyi etkinleştirin.

en: Enabled In Test Mode
tr_TR: Test Modunda Etkin

en: Enabled Processors
tr_TR: Etkin İşlemciler

en: Enabling shipping rates allows you to charge shipping costs and restrict purchase areas.
tr_TR: Nakliye oranlarını etkinleştirmek, nakliye maliyetlerini tahsil etmenize ve satın alma alanlarını kısıtlamanıza olanak sağlar.

en: Enroll Course
tr_TR: Kursa Kayıt Ol

en: Enter a description...
tr_TR: Bir açıklama girin...

en: Enter coupon code
tr_TR: Kupon kodunu girin

en: Enter email address
tr_TR: E-posta adresi girin

en: Enter your password
tr_TR: Şifrenizi girin

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Error
tr_TR: Hata

en: Estimated %s
tr_TR: Tahmini %s

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Eswatini
tr_TR: Esvatini

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Every
tr_TR: Tüm

en: Experience the next level of convenience with our innovative widget. Melding cutting-edge technology with user-friendly design, this product provides unparalleled functionality that caters to your lifestyle.
tr_TR: Yenilikçi widget'ımızla rahatlığın bir sonraki seviyesini deneyimleyin. En son teknolojiyi kullanıcı dostu tasarımla birleştiren bu ürün, yaşam tarzınıza uygun benzersiz bir işlevsellik sunar.

en: Express
tr_TR: Ekspres

[ctx: block title]
en: Express Payment
tr_TR: Hızlı Ödeme

en: Express Payment
tr_TR: Hızlı Ödeme

en: External Link
tr_TR: Harici Link

en: Failed to create shipping method
tr_TR: Kargo yöntemi oluşturulamadı

en: Failed to create store. Please try again.
tr_TR: Mağaza oluşturulamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: Failed to load the PayPal JS SDK script
tr_TR: PayPal JS SDK scripti yüklenemedi

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr_TR: Falkland Adaları (Malvinas)

en: Fallback
tr_TR: Yedek

en: Fallback Rate
tr_TR: Yedek Oran

en: Fallback Zone
tr_TR: Yedek Bölge

en: Faroe Islands
tr_TR: Faroe Adaları

en: Featured
tr_TR: Öne Çıkanlar

en: Field must not be empty.
tr_TR: Alan boş bırakılamaz.

en: Filter
tr_TR: Filtre

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Filter by fulfillment
tr_TR: Gerçekleştirilme durumuna göre filtrele

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Filter by shipment
tr_TR: Gönderiye göre filtrele

en: Finalizing order...
tr_TR: Sipariş tamamlanıyor...

en: Finland
tr_TR: Finlandiya

[ctx: block title]
en: First Name
tr_TR: İlk İsim

en: First Name Help
tr_TR: İsim Yardımı

en: First Name Label
tr_TR: İsim Etiketi

en: First create a shipping zone (where you ship to) and then a shipping rate (the cost to ship there).
tr_TR: Öncelikle bir gönderim bölgesi oluşturun (nereye gönderim yapacağınız) ve ardından bir gönderim ücreti (oraya gönderim yapmanın maliyeti).

en: First, add some conditions for the display of this group of blocks.
tr_TR: İlk olarak, bu blok grubunun görüntülenmesi için bazı koşullar ekleyin.

en: Flat Rate
tr_TR: Sabit Ücret

en: Floating Icon
tr_TR: Yüzer İkon

en: France
tr_TR: Fransa

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Free Order Emails
tr_TR: Ücretsiz Sipariş E-postaları

en: French Guiana
tr_TR: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr_TR: Fransız Güney Toprakları

en: Fulfill Item | Fulfill Items
tr_TR[0]: Öğe için teslimat işlemi başlat
tr_TR[1]: Öğeler için teslimat işlemi başlat

en: Fulfilled
tr_TR: Gerçekleştirildi

en: Fulfilled on
tr_TR: Yerine getirildi

en: Fulfillment
tr_TR: Gerçekleştirilme

en: Fulfillment canceled.
tr_TR: Teslimat iptal edildi.

en: Fulfillment created.
tr_TR: Teslimat oluşturuldu.

[ctx: block title]
en: Full Name
tr_TR: Tam İsim

en: Full vertical height
tr_TR: Tam dikey yükseklik

en: GST Number
tr_TR: GST Numarası

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Get Subscription Saver
tr_TR: Abonelik Kurtarıcı Alın

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Gibraltar
tr_TR: Cebelitarık

en: Go Back
tr_TR: Geri Git

en: Grace Period
tr_TR: Bekleme Süresi

en: Greece
tr_TR: Yunanistan

en: Greenland
tr_TR: Grönland

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bissau

note: translators: %s: heading level e.g: "1", "2", "3"
en: Heading %d
tr_TR: Başlık%d

en: Heard Island and McDonald Islands
tr_TR: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Holy See (Vatican City State)
tr_TR: Kutsal Makam (Vatikan Şehir Devleti)

en: Hungary
tr_TR: Macaristan

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sPrivacy Policy%3$3s
tr_TR: %1$1s'in %2$2sGizlilik Politikası%3$3s'nı kabul ediyorum.

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s
tr_TR: %1$1s'in %2$2sŞartlar%3$3s'ını kabul ediyorum

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag, %4$4s is the opening anchor tag, %5$5s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s and %4$4sPrivacy Policy%5$5s
tr_TR: %1$1s'nin %2$2sKullanım Koşulları%3$3s ve %4$4sGizlilik İlkeleri%5$5s'na onay veriyorum

en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: Icon
tr_TR: İkon

en: If enabled, the discount will be applied if the display conditions are satisfied, even if they do not click the bump. If disabled, the discount will only be applied if the customer clicks the order bump.
tr_TR: Etkinleştirilirse indirim, sipariş arttırıcıya tıklanmasa bile görüntüleme koşulları yerine getirilirse uygulanır. Devre dışı bırakılırsa, indirim yalnızca müşteri sipariş arttıcıya tıklarsa uygulanır.

en: If enabled, you can enter a tax rate to apply when a specific tax registration is not found.
tr_TR: Etkinleştirilirse, belirli bir vergi kaydı bulunamadığında uygulanacak bir vergi oranı girebilirsiniz.

en: If there are errors in the checkout, they will display here.
tr_TR: Ödeme sırasında hata varsa burada görüntülenecektir.

en: If you change your mind, you can renew your subscription.
tr_TR: Fikrinizi değiştirirseniz, aboneliğinizi yenileyebilirsiniz.

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your instant checkout URLs here. For example, using <code>buy</code> would make your product buy links like <code>%sbuy/sample-product/</code>.
tr_TR: İsterseniz, anında ödeme URL'leriniz için özel yapıları buraya girebilirsiniz. Örneğin, 
    <code>satın al</code> kullanarak satın <code>%sal/örnek-ürün/</code> gibi ürün satın alma bağlantıları yapacaktır.

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your product page URLs here. For example, using <code>products</code> would make your product buy links like <code>%sproducts/sample-product/</code>.
tr_TR: İsterseniz, ürün sayfası URL'leriniz için özel yapıları buraya girebilirsiniz. Örneğin, <code>ürünler</code>
    kullanarak <code>%sürünler/örnek-ürün/</code> gibi ürün satın alma bağlantıları yapacaktır.

en: Ignore Purchased Products
tr_TR: Satın Alınan Ürünleri Yoksay

en: Image Cropping
tr_TR: Görsel Kırpma

en: Image URL
tr_TR: Görsel URL'i

en: Images
tr_TR: Görseller

en: Images updated.
tr_TR: Görseller güncellendi.

en: In order to add a new card, we will need to make a small transaction to authenticate it. This is for authentication purposes and will be immediately refunded.
tr_TR: Yeni bir kart eklemek için, doğrulama amacıyla küçük bir işlem yapmamız gerekecek. Bu, doğrulama amaçlıdır ve hemen geri ödenecektir.

en: Incomplete
tr_TR: Tamamlanmamış

en: India
tr_TR: Hindistan

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Inner blocks use content width
tr_TR: İç bloklar içerik genişliğini kullanır

en: Insert Buy Link
tr_TR: Satın Alma Linki Ekle

en: Instant Checkout
tr_TR: Anında Ödeme

en: Instantly publish a shareable page for this product.
tr_TR: Bu ürün için anında paylaşılabilir bir sayfa yayınlayın.

en: Invalid API token.
tr_TR: Geçersiz API belirteci.

en: Invalid email address!
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi!

en: Invoice History
tr_TR: Fatura Geçmişi

en: Iran, Islamic Republic of
tr_TR: İran, İslam Cumhuriyeti

en: Iraq
tr_TR: Irak

en: Ireland
tr_TR: İrlanda

en: Isle of Man
tr_TR: Man Adası

en: Israel
tr_TR: İsrail

en: It looks like you are using full height columns. Did you want to change your page template to the SureCart full height template?
tr_TR: Görünüşe göre tam yükseklikte sütunlar kullanıyorsunuz. Sayfa şablonunuzu SureCart tam yükseklik şablonuna değiştirmek istediniz mi?

en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Justification
tr_TR: Gerekçe

en: Justify items center
tr_TR: Öğeleri merkezde konumlandır

en: Justify items left
tr_TR: Öğeleri sol tarafa yasla

en: Justify items right
tr_TR: Öğeleri sağ tarafa yasla

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Keep My Plan
tr_TR: Planımı Koru

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Label Name
tr_TR: Etiket Adı

en: Label with Free Trial
tr_TR: Ücretsiz Deneme ile Etiketle

en: Landscape
tr_TR: Yatay

en: Lao People's Democratic Republic
tr_TR: Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti

[ctx: block title]
en: Last Name
tr_TR: Soyadı

en: Last Name Label
tr_TR: Soyadı Etiketi

en: Latest
tr_TR: En Son

en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Layout
tr_TR: Yerleşim

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Left
tr_TR: Sol

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
tr_TR: Müşterinin ödeme yöntemlerini güncellemesine izin verir.

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: Limit
tr_TR: Sınırla

[ctx: block title]
en: Line Items
tr_TR: Satır Öğeleri

en: Line Items
tr_TR: Satır Öğeleri

en: Link Name
tr_TR: Link İsmi

en: Link URL
tr_TR: Link URL'si

en: Link image to home
tr_TR: Görseli ana sayfaya bağla

en: Link removed.
tr_TR: Bağlantı kaldırıldı.

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Live Payments Disabled
tr_TR: Canlı Ödemeler Devre Dışı

en: Live Payments Enabled
tr_TR: Canlı Ödemeler Etkin

en: Log Out
tr_TR: Oturumu Kapat

en: Login to your account
tr_TR: Hesabınıza giriş yapın

en: Login with Code
tr_TR: Kod ile Giriş Yap

[ctx: block title]
en: Logout Button
tr_TR: Çıkış Yap Butonu

en: Logout button settings
tr_TR: Oturumu Kapatma düğmesi ayarları

en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

en: Macao
tr_TR: Makao

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
tr_TR: Uygun vergi bölgelerine kayıtlı olduğunuzdan emin olun ve ardından vergi tahsilatını etkinleştirin.

en: Make test payments with this product.
tr_TR: Bu ürünle test ödemeleri yapın.

en: Malawi
tr_TR: Malavi

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Manage Shipping Profile
tr_TR: Kargo Profilini Yönet

en: Manage all template parts
tr_TR: Tüm şablon parçalarını yönetin

en: Manage all templates
tr_TR: Tüm şablonları yönet

en: Manual
tr_TR: Manuel

en: Manually sync your WordPress install with SureCart.
tr_TR: WordPress yüklemenizi SureCart ile manuel olarak senkronize edin.

en: Mark As Paid
tr_TR: Ödendi Olarak İşaretle

en: Marshall Islands
tr_TR: Marshall Adaları

en: Martinique
tr_TR: Martinik

en: Match all SureCart customers with WordPress users. This is helpful if you have migrated from another eCommerce platform.
tr_TR: Tüm SureCart müşterilerini WordPress kullanıcıları ile eşleştirin. Bu, başka bir e-ticaret platformundan geçiş yaptıysanız yararlıdır.

en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Max Image Width
tr_TR: Maksimum Görsel Genişliği

en: Maximum height
tr_TR: Maksimum Yükseklik

en: Maximum weight
tr_TR: Maksimum ağırlık

en: Media upload failed. If this is a photo or a large image, please scale it down and try again.
tr_TR: Medya yükleme başarısız oldu. Eğer bu bir fotoğraf veya büyük bir imajsa, lütfen ölçeklendirin ve tekrar deneyin.

en: Menu Icon
tr_TR: Menü İkonu

en: Meta description
tr_TR: Meta açıklaması

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr_TR: Mikronezya, Federal Devletler

en: Minimum weight
tr_TR: Minimum ağırlık

en: Monaco
tr_TR: Monako

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Montenegro
tr_TR: Karadağ

en: Monthly, Basic Plan, etc.
tr_TR: Aylık, Temel Plan vb.

en: Morocco
tr_TR: Fas

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Musical Instruments
tr_TR: Müzik Aletleri

en: Must be %d or less.
tr_TR: %d veya daha az olmalıdır.

en: Must be %d or more.
tr_TR: %d veya daha fazla olmalıdır.

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
tr_TR: Kendi Fiyatını Belirle

en: Name Your Price
tr_TR: Kendin Fiyat Belirle

en: Name or Company Name
tr_TR: İsim veya Şirket İsmi

en: Namibia
tr_TR: Namibya

en: Nested blocks use content width with options for full and wide widths.
tr_TR: İç içe bloklar, tam ve geniş genişlik seçenekleriyle içerik genişliğini kullanır.

en: Nested blocks will fill the width of this container. Toggle to constrain.
tr_TR: İç içe bloklar bu konteynerin genişliğini dolduracaktır. Kısıtlamak için geçiş yap.

en: Netherlands
tr_TR: Hollanda

en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New Cancellation Reason
tr_TR: Yeni İptal Nedeni

en: New Password
tr_TR: Yeni Şifre

en: New SureCart Product
tr_TR: Yeni SureCart Ürünü

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zelanda

en: New products are added to this profile.
tr_TR: Bu profile yeni ürünler eklenmiştir.

en: Next-day delivery
tr_TR: Ertesi gün teslimat

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Niger
tr_TR: Nijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: No Reason Provided
tr_TR: Neden Belirtilmedi

en: No Shipping Required
tr_TR: Kargo Gerekmiyor

en: No Thanks
tr_TR: Hayır, Teşekkürler

en: No available payment methods
tr_TR: Kullanılabilir ödeme yöntemi yok

en: No cancellation acts.
tr_TR: İptal işlemi yok.

en: No customer ID or email provided.
tr_TR: Müşteri kimliği veya e-posta verilmedi.

en: No limit
tr_TR: Limit yok

en: No matching template found
tr_TR: Eşleşen şablon bulunamadı

en: No payment processors are enabled for this mode.
tr_TR: Bu mod için hiçbir ödeme işlemcisi etkinleştirilmedi.

en: No products in this profile.
tr_TR: Bu profilde hiç ürün yok.

en: No shipping rates
tr_TR: Kargo ücreti yok

en: No shipping rates available for customers to choose from.
tr_TR: Müşterilerin seçebileceği kargo ücretleri mevcut değil.

en: No shipping required.
tr_TR: Kargo gerekli değil.

en: No shipping zones or rates
tr_TR: Kargo bölgeleri veya oranları yok

en: No theme is defined for this template.
tr_TR: Bu şablon için herhangi bir tema tanımlanmamıştır.

en: Norfolk Island
tr_TR: Norfolk Adası

en: North Korea
tr_TR: Kuzey Kore

en: North Macedonia
tr_TR: Kuzey Makedonya

en: Northern Mariana Islands
tr_TR: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Not Published
tr_TR: Yayınlanmadı

en: Not Purchaseable
tr_TR: Satın Alınamaz

en: Not Shipped
tr_TR: Kargolanmadı

en: Note: Redemption limits are not applied in test mode.
tr_TR: Not: Test modunda kullanma kısıtlamaları uygulanmaz.

en: Nothing Found
tr_TR: Hiçbir Şey Bulunamadı

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Offer Discount
tr_TR: İndirim Teklif Et

en: Offer the rewewal discount when this option is selected
tr_TR: Bu seçenek seçildiğinde yeniden yenileme indirimi sunun

en: Oldest
tr_TR: En eski

en: Oman
tr_TR: Umman

en: On Hold
tr_TR: Beklemede

en: One of these products is no longer purchaseable.
tr_TR: Bu ürünlerden biri artık satın alınabilir değil.

en: Open Text
tr_TR: Açık Metin

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Order #%s
tr_TR: Sipariş #%s

[ctx: block title]
en: Order Bumps
tr_TR: Sipariş Arttırıcılar

en: Order Canceled.
tr_TR: Sipariş İptal Edildi.

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
tr_TR: Sipariş Onayı

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
tr_TR: Sipariş Onayı Müşteri Detayları

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
tr_TR: Sipariş Onayı Satır Öğeleri

en: Order Status
tr_TR: Sipariş Durumu

en: Order Summary
tr_TR: Sipariş Özeti

en: Order not found.
tr_TR: Sipariş bulunamadı.

en: Organic Food
tr_TR: Organik Yiyecek

en: Other Label
tr_TR: Diğer Etiket

en: Padding
tr_TR: iç boşluk

en: Page Layout
tr_TR: Sayfa Düzeni

en: Page title
tr_TR: Sayfa başlığı

en: Paginate
tr_TR: Sayfalandır

en: Pagination Font Size
tr_TR: Sayfalandırma Yazı Tipi Boyutu

en: Palestine, State of
tr_TR: Filistin, Devleti

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Partially Fulfilled
tr_TR: Kısmen Gerçekleştirildi

en: Partially Shipped
tr_TR: Kısmen Gönderildi

[ctx: block title]
en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password Confirmation
tr_TR: Şifre Onayı

en: Password Confirmation Help
tr_TR: Şifre Onaylama Yardımı

en: Password Confirmation Label
tr_TR: Şifre Onayı Etiketi

en: Password Confirmation Placeholder
tr_TR: Parola Onayı Yer Tutucu

en: Password does not match.
tr_TR: Şifre eşleşmiyor.

en: Passwords do not match.
tr_TR: Şifreler eşleşmiyor.

en: Passwords should at least 6 characters and contain one special character.
tr_TR: Şifreler en az 6 karakter olmalı ve bir özel karakter içermelidir.

en: Past Due
tr_TR: Vadesi geçmiş

en: Pause
tr_TR: Duraklat

en: Pause Subscription
tr_TR: Aboneliği Duraklat

en: Pay Off
tr_TR: Ödeme Yap

en: Pay Off Subscription
tr_TR: Aboneliği Öde

en: Pay off
tr_TR: Ödeme yap

[ctx: block title]
en: Payment
tr_TR: Ödeme

en: Payment Failed
tr_TR: Ödeme Başarısız

en: Payment Processors
tr_TR: Ödeme Sağlayıcılar

en: Payment canceled. Please try again.
tr_TR: Ödeme iptal edildi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Payment method updated.
tr_TR: Ödeme yönteminiz güncellenmiştir.

en: Payment unsuccessful. Please try again.
tr_TR: Ödeme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Paystack is not properly set up to make transactions
tr_TR: Paystack ödeme yapmak için uygun şekilde ayarlanmamış

en: Paystack transaction could not be finished. Status: %s
tr_TR: Paystack işlemi tamamlanamadı. Durum: %s

en: Percentage Of Subscriptions Saved
tr_TR: Kurtarılan Aboneliklerin Yüzdesi

en: Percentage Of Subscriptions Saved By Coupon
tr_TR: Kupon İle Kurtarılan Aboneliklerin Yüzdesi

en: Permalink
tr_TR: Kalıcı bağlantı

en: Permanently delete this product group? You cannot undo this action.
tr_TR: Bu ürün grubunu kalıcı olarak silmek istiyor musunuz? Bu işlemi geri alamazsınız.

en: Pet Supplies
tr_TR: Evcil Hayvan Malzemeleri

en: Philippines
tr_TR: Filipinler

[ctx: block title]
en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Physical product
tr_TR: Fiziksel ürün

en: Plan Renewal
tr_TR: Plan Yenileme

en: Plan Status
tr_TR: Plan Durumu

en: Please choose at least one.
tr_TR: Lütfen en az birini seçin.

en: Please choose date to continue.
tr_TR: Devam etmek için lütfen tarih seçin.

en: Please choose one.
tr_TR: Lütfen birini seçin.

en: Please complete setting up your store. Its free and only takes a minute.
tr_TR: Lütfen mağazanızın kurulumunu tamamlayın. Bu ücretsizdir ve sadece bir dakika sürer.

en: Please complete your store to enable live mode. It's free!
tr_TR: Lütfen canlı modu etkinleştirmek için mağazanızı tamamlayın. Ücretsizdir!

en: Please configure your processors
tr_TR: Lütfen işlemcilerinizi yapılandırın

en: Please connect your site to SureCart.
tr_TR: Lütfen sitenizi SureCart'a bağlayın.

en: Please contact us for payment.
tr_TR: Ödeme için lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
tr_TR: Lütfen Stripe ödeme öğesi alanlarını yüklemek için formu ön uçta önizleyin.

en: Please preview your form on the front-end to view processors.
tr_TR: Lütfen işlemcileri görüntülemek için formunuzu ön uçta önizleyin.

en: Please refresh the page.
tr_TR: Lütfen sayfayı yenileyin.

en: Please select a shipping method
tr_TR: Lütfen bir gönderim yöntemi seçin

en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Portrait
tr_TR: Portre

en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Position of cart button
tr_TR: Sepet butonunun konumu

en: Postal Code/Zip
tr_TR: Posta Kodu/Zip

[ctx: block title]
en: Price Choice
tr_TR: Fiyat Seçeneği

en: Price Range
tr_TR: Fiyat Aralığı

[ctx: block title]
en: Price Selector
tr_TR: Fiyat Seçici

en: Printable Merchandise
tr_TR: Yazdırılabilir Ürünler

en: Privacy Policy Page
tr_TR: Gizlilik Politikası Sayfası

en: Processing Payment
tr_TR: Ödeme İşleniyor

en: Processing payment...
tr_TR: Ödeme işleniyor...

en: Processors
tr_TR: İşlemciler

en: Product Access Emails
tr_TR: Ürün Erişim E-postaları

[ctx: block variation title]
en: Product Add To Cart Button
tr_TR: Ürün Sepete Ekle Butonu

[ctx: block title]
en: Product Buy Buttons
tr_TR: Ürün Satın Alma Butonları

[ctx: block title]
en: Product Cart Button
tr_TR: Ürün Sepeti Butonu

[ctx: block title]
en: Product Description
tr_TR: Ürün Açıklaması

[ctx: block title]
en: Product Image
tr_TR: Ürün görseli

[ctx: Template name]
en: Product Info
tr_TR: Ürün bilgileri

[ctx: block title]
en: Product Item
tr_TR: Ürün Kalemi

[ctx: block title]
en: Product Item Price
tr_TR: Ürün Kalemi Fiyat

[ctx: block title]
en: Product List
tr_TR: Ürün Listesi

en: Product Media
tr_TR: Ürün Medyası

[ctx: block title]
en: Product Media
tr_TR: Ürün Medyası

en: Product Page
tr_TR: Ürün Sayfası

[ctx: block title]
en: Product Price
tr_TR: Ürün Fiyatı

en: Product Price
tr_TR: Ürün Fiyatı

[ctx: block title]
en: Product Price Choices
tr_TR: Ürün Fiyat Seçenekleri

[ctx: block title]
en: Product Quantity
tr_TR: Ürün Miktarı

en: Product Title
tr_TR: Ürün Başlığı

[ctx: block title]
en: Product Title
tr_TR: Ürün Başlığı

en: Product added
tr_TR: Ürün eklendi

en: Product group archived.
tr_TR: Ürün grubu arşivlendi.

en: Product group deleted.
tr_TR: Ürün grubu silindi.

en: Product group un-archived.
tr_TR: Ürün grubu arşivden çıkarıldı.

en: Product removed
tr_TR: Ürün kaldırıldı

en: Product(s)
tr_TR: Ürün(ler)

note: translators: Represents the title of a user's custom template in the Site Editor, where %s is the author's name, e.g. "Author: Jane Doe".
en: Product: %s
tr_TR: Ürün:%s

en: Products Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Ürün Sayısı

en: Profile Details
tr_TR: Profil Detayları

en: Provide a discount to keep a subscription.
tr_TR: Bir aboneliği korumak için indirim sağlayın.

en: Province/Region
tr_TR: İl/Bölge

en: Provisional Accounts
tr_TR: Geçici Hesaplar

en: Published
tr_TR: Yayınlandı

en: Publishing
tr_TR: Yayınlanıyor

en: Purchasable
tr_TR: Satın alınabilir

en: Purchase Behavior
tr_TR: Satın Alma Davranışı

en: Purchase Revoke Behavior
tr_TR: Satın Alma İptal Davranışı

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Qty:
tr_TR: Miktar:

en: Qty: %d
tr_TR: Miktar: %d

[ctx: block title]
en: Radio
tr_TR: Radyo

[ctx: block title]
en: Radio Select
tr_TR: Radyo Seçimi

en: Radio Text
tr_TR: Radyo Metni

en: Recommended
tr_TR: Önerilen

en: Recovered Before Email Was Sent
tr_TR: Email Gönderilmeden Önce Kurtarıldı

en: Redirect to current URL
tr_TR: Mevcut URL'ye yönlendir

en: Reminder
tr_TR: Hatırlatma

en: Remove "Powered By SureCart" in the footer of emails and reciepts/invoices.
tr_TR: E-postaların ve makbuzların/faturaların altbilgisindeki "Powered By SureCart" ifadesini kaldırın.

en: Remove SureCart Branding
tr_TR: SureCart Markasını Kaldır

en: Renew Subscription At
tr_TR: Aboneliği Yenile

en: Renewal Discount
tr_TR: Yenileme İndirimi

en: Request Comments
tr_TR: Yorum Talep Et

en: Require terms and conditions
tr_TR: Şartlar ve koşullar talep edin

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Rest Of The World
tr_TR: Dünyanın Geri Kalanı

en: Rest Of The World Fallback Zone
tr_TR: Dünyanın Geri Kalanı Yedek Bölge

en: Restore At...
tr_TR: Geri Yükle...

en: Restore Now
tr_TR: Şimdi Geri Yükle

en: Restore Plan
tr_TR: Planı Geri Yükle

en: Restore Subscription At
tr_TR: Aboneliği Tekrar Aktive Et

en: Reverse order on mobile
tr_TR: Mobil cihazlarda sıralamayı tersine çevirin

en: Revoke Immediately
tr_TR: Derhal İptal Et

en: Revoke Purchase
tr_TR: Satın Almayı İptal Et

en: Revoke Purchase & Cancel Subscription
tr_TR: Satın Alma İşlemini Geri Al & Aboneliği İptal Et

en: Revoke Purchase After All Payment Retries Fail
tr_TR: Tüm Ödeme Denemeleri Başarısız Olduktan Sonra Satın Almayı İptal Et

en: Revoke Purchase(s)
tr_TR: Satın Alma(lar)ı İptal Et

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Run any integration automations for purchases. This will run any actions that are set to run on purchase.
tr_TR: Satın alımlar için tüm entegrasyon otomasyonlarını çalıştırın. Bu, satın alma işleminde çalışacak şekilde ayarlanmış tüm eylemleri çalıştırır.

en: Run any purchase syncing actions.
tr_TR: Tüm satın alma senkronizasyon eylemlerini çalıştırın.

en: Run purchase actions
tr_TR: Satın alma eylemlerini çalıştırın

en: Russian Federation
tr_TR: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
tr_TR: Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
tr_TR: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Martin (French part)
tr_TR: Saint Martin (Fransız bölgesi)

en: Saint Pierre and Miquelon
tr_TR: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr_TR: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sale
tr_TR: İndirim

en: Sao Tome and Principe
tr_TR: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Save %s%%
tr_TR: %s%% Tasarruf Edin

en: Save Payment Method
tr_TR: Ödeme Yöntemini Kaydet

en: Saved By Coupon
tr_TR: Kuponla Kurtarıldı

en: Saved Count
tr_TR: Kurtarılma Rakamı

en: Saved Rate
tr_TR: Kurtarılma Oranı

en: Saved Rate By Coupon
tr_TR: Kuponla Kurtarılma Oranı

en: Saving failed.
tr_TR: Kaydetme başarısız oldu.

en: Savings
tr_TR: Tasarruflar

en: Scroll Into View
tr_TR: Görüntüye Kaydır

en: Search
tr_TR: Arama Yapın

en: Search Engine Listing
tr_TR: Arama Motoru Listesi

en: Search Results:
tr_TR: Arama Sonuçları:

en: Search SureCart Products
tr_TR: SureCart Ürünlerinde Arama Yapın

en: Search for country...
tr_TR: Ülke arayın...

en: Search for coupons...
tr_TR: Kuponları arayın...

en: Search for payment method...
tr_TR: Ödeme yöntemini arayın...

en: Search for products...
tr_TR: Ürünleri arayın...

en: Section Color
tr_TR: Bölüm Rengi

en: Secure
tr_TR: Güvenli

en: Secure Storage
tr_TR: Güvenli Depolama

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select A Starting Point
tr_TR: Bir Başlangıç Noktası Seçin

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Select Countries
tr_TR: Ülkeleri Seçin

en: Select Menus
tr_TR: Menüleri seç

en: Select Position
tr_TR: Konumu Seçin

en: Select Your Country
tr_TR: Ülkenizi Seçin

en: Select a payment method
tr_TR: Ödeme yöntemi seçin

en: Select at least one country to create zone.
tr_TR: Bölge oluşturmak için en az bir ülke seçin.

en: Select many
tr_TR: Çoklu seçin

en: Select one
tr_TR: Birini seçin

en: Select template
tr_TR: Şablon seç

note: translators: %s: Name of the currently selected template.
en: Select template: %s
tr_TR: Şablon seç%s

en: Select the cart button position, i.e. left or right, where it will look best with your website design.
tr_TR: Web sitenizin tasarımıyla en iyi uyum sağlayacak şekilde sepet butonunun konumunu seçin, mesela sol veya sağ.

en: Select the menu(s) where the cart icon will appear.
tr_TR: Sepet ikonunun görüneceği menü/menüleri seçin

en: Select...
tr_TR: Seç...

en: Send a login code
tr_TR: Oturum açma kodu gönder

en: Send a product access email to your customer when a purchase has done for a licensed downloadable product.
tr_TR: Lisanslı indirilebilir bir ürün için bir satın alma yapıldığında müşterinize bir ürün erişim e-postası gönderin.

en: Send an order email to customers even when the order is free.
tr_TR: Sipariş ücretsiz olsa bile müşterilere bir sipariş e-postası gönderin.

en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

[ctx: block title]
en: Session Info
tr_TR: Oturum Bilgisi

en: Set A Password
tr_TR: Bir Şifre Belirleyin

en: Set Aspect Ratio
tr_TR: En Boy Oranını Ayarla

en: Set Rules
tr_TR: Kuralları Belirle

en: Set a maximum height
tr_TR: Maksimum Yükseklik Belirle

en: Set where you ship and how much you charge for shipping.
tr_TR: Gönderim yapacağınız yeri ve ne kadar ücret alacağınızı belirleyin.

en: Setting up your store...
tr_TR: Mağazanızı kuruyor...

en: Setup Complete!
tr_TR: Kurulum Tamamlandı!

en: Setup Fee
tr_TR: Kurulum Ücreti

en: Setup fee
tr_TR: Kurulum ücreti

en: Setup fee amount
tr_TR: Kurulum ücreti tutarı

en: Setup fee name
tr_TR: Kurulum ücreti ismi

en: Seychelles
tr_TR: Seyşeller

en: Shipment | Shipments
tr_TR[0]: Gönderi
tr_TR[1]: Gönderiler

en: Shipped
tr_TR: Kargolandı

en: Shipping
tr_TR: Kargo

[ctx: block title]
en: Shipping Address
tr_TR: Teslimat Adresi

en: Shipping Amount
tr_TR: Kargo Tutarı

en: Shipping Choices
tr_TR: Kargo Seçenekleri

[ctx: block title]
en: Shipping Choices
tr_TR: Kargo Seçenekleri

en: Shipping Country
tr_TR: Sevkiyatın Gönderileceği Ülke

[ctx: block title]
en: Shipping Line Item
tr_TR: Nakliye Kalemi

en: Shipping Method
tr_TR: Kargo Yöntemi

en: Shipping Methods
tr_TR: Kargo Yöntemleri

en: Shipping Profile
tr_TR: Kargo Profili

en: Shipping Profiles
tr_TR: Kargo Profilleri

en: Shipping Protocol
tr_TR: Gönderim Protokolü

en: Shipping Rate
tr_TR: Kargo Ücreti

en: Shipping Settings
tr_TR: Kargo Ayarları

en: Shipping Weight
tr_TR: Kargo Ağırlığı

en: Shipping Zone
tr_TR: Kargo Bölgesi

en: Shipping Zones & Rates
tr_TR: Kargo Bölgeleri & Oranları

en: Shipping method added
tr_TR: Kargo yöntemi eklendi

en: Shipping method removed
tr_TR: Kargo yöntemi kaldırıldı

en: Shipping method updated
tr_TR: Kargo yöntemi güncellendi

en: Shipping methods represent the different speeds or classes of shipping that your store offers.
tr_TR: Kargo yöntemleri, mağazanızın sunduğu farklı hızlarda veya sınıflarda gönderimleri temsil eder.

en: Shipping profile deleted
tr_TR: Kargo profili silindi

en: Shipping rate added
tr_TR: Kargo oranı eklendi

en: Shipping rate deleted
tr_TR: Kargo ücreti silindi

en: Shipping rate updated
tr_TR: Kargo oranı güncellendi

en: Shipping zone deleted
tr_TR: Kargo bölgesi silindi

en: Shipping zones are geographic regions where you ship products.
tr_TR: Kargo bölgeleri, ürün gönderdiğiniz coğrafi bölgelerdir.

[ctx: Shop page title]
en: Shop
tr_TR: Mağaza

en: Shop Page
tr_TR: Mağaza Sayfası

en: Should the customer be prompted for additional information?
tr_TR: Müşteriden ek bilgi istenmeli mi?

en: Show Currency Code
tr_TR: Döviz Kodunu Göster

en: Show Description
tr_TR: Açıklamayı Göster

en: Show Floating Cart Icon
tr_TR: Yüzer Sepet İkonu Göster

en: Show Label
tr_TR: Etiketi Göster

en: Show Price
tr_TR: Fiyat Göster

en: Show Price Amount
tr_TR: Fiyat Tutarını Göster

en: Show Summary
tr_TR: Özet Göster

en: Show a floating cart icon in the bottom corner of your site, if there are items in the cart.
tr_TR: Sepette ürün varsa sitenizin alt köşesinde yüzer sepet simgesi gösterin.

en: Show a range of prices if multiple prices are available.
tr_TR: Birden fazla fiyat mevcutsa bir fiyat aralığı gösterin.

en: Show a search box.
tr_TR: Bir arama kutusu gösterin.

en: Show control
tr_TR: Kontrolü Göster

en: Show coupon field
tr_TR: Kupon alanını göster

en: Show icon
tr_TR: Simgeyi göster

en: Show product description
tr_TR: Ürün açıklamasını göster

en: Show product image
tr_TR: Ürün görselini göster

en: Show store logo
tr_TR: Mağaza logosunu göster

en: Show total due in button text.
tr_TR: Buton metninde toplam borcu göster.

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
tr_TR: Sint Maarten (Hollanda tarafı)

en: Skip Link
tr_TR: Linki Atla

en: Slider Height
tr_TR: Kaydırıcı Yüksekliği

en: Slovakia
tr_TR: Slovakya

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: Something went wrong. Please contact us for payment.
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen ödeme için bizimle iletişime geçin.

en: Sorry, we are not able to ship to your address.
tr_TR: Üzgünüz, adresinize gönderim yapamıyoruz.

en: Sort
tr_TR: Sırala

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr_TR: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: South Korea
tr_TR: Güney Kore

en: South Sudan
tr_TR: Güney Sudan

en: Spacing
tr_TR: Boşluk

en: Spain
tr_TR: İspanya

en: Square
tr_TR: kare

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Standard Shipping
tr_TR: Standart Kargo

en: Start From Scratch
tr_TR: Sıfırdan Başla

en: Start Sync
tr_TR: Senkronizasyonu Başlat

en: Starting in %s day | Starting in %s days
tr_TR[0]: %s gün sonra başlıyor
tr_TR[1]: %s gün sonra başlıyor

en: State/Province/Region
tr_TR: Eyalet/İl/Bölge

en: Status defines is the public product page visibilty.
tr_TR: Durum tanımları genel ürün sayfası görünürlüğüdür.

en: Status defines whether a product is purchasable.
tr_TR: Durum, bir ürünün satın alınabilir olup olmadığını tanımlar.

en: Status updated.
tr_TR: Durum güncellendi.

en: Store Language
tr_TR: Mağaza Dili

en: Store Logo
tr_TR: Mağaza Logosu

[ctx: block title]
en: Store Logo
tr_TR: Mağaza Logosu

en: Stripe could not be loaded
tr_TR: Stripe yüklenemedi

[ctx: block title]
en: Submit Button
tr_TR: Gönder Butonu

en: Submitting order...
tr_TR: Sipariş gönderiliyor...

en: Subscribe and Save
tr_TR: Abone Ol ve Tasarruf Et

en: Subscription Saver
tr_TR: Abonelik Kurtarıcı

en: Subscription Saver & Cancelation Insights
tr_TR: Abonelik Kurtarıcı & İptal İçgörüleri

en: Subscription Saver & Cancellation Insights
tr_TR: Abonelik Kurtarıcı & İptal İçgörüleri

en: Subscription Saver & Insights
tr_TR: Abonelik Kurtarıcı & İçgörüler

en: Subscription paid off.
tr_TR: Abonelik bedeli ödendi.

en: Subscription paused.
tr_TR: Abonelik duraklatıldı.

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
tr_TR: Alt Toplam Öğesi

en: Success Text
tr_TR: Başarı Metni

en: Success!
tr_TR: Başarılı!

en: Success! Redirecting...
tr_TR: Başarılı! Yönlendiriliyor...

[ctx: block title]
en: SureCart Column
tr_TR: SureCart Sütunu

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
tr_TR: SureCart Sütunları

en: SureCart Customer Dashboard
tr_TR: SureCart Müşteri Kontrol Paneli

en: SureCart Instant Checkout Permalinks
tr_TR: SureCart Anında Ödeme Kalıcı Bağlantıları

en: SureCart Layout
tr_TR: SureCart Yerleşimi

en: SureCart Product
tr_TR: SureCart Ürünü

[ctx: Template name]
en: SureCart Product
tr_TR: SureCart Ürünü

[ctx: post type singular name]
en: SureCart Product
tr_TR: SureCart Ürünü

en: SureCart Product Permalinks
tr_TR: SureCart Ürün Kalıcı Bağlantıları

en: SureCart Product published privately.
tr_TR: SureCart Ürünü gizli olarak yayınlandı.

en: SureCart Product published.
tr_TR: SureCart Ürünü yayınlandı.

en: SureCart Product reverted to draft.
tr_TR: SureCart Ürünü taslağa geri döndürüldü.

en: SureCart Product scheduled.
tr_TR: SureCart Ürünü planlandı.

en: SureCart Product updated.
tr_TR: SureCart Ürünü güncellendi.

en: SureCart Products
tr_TR: SureCart Ürünleri

[ctx: post type general name]
en: SureCart Products
tr_TR: SureCart Ürünleri

en: SureCart Products list
tr_TR: SureCart Ürün listesi

en: SureCart Products list navigation
tr_TR: SureCart Ürünler listesi navigasyonu

en: SureCart customer sync in progress
tr_TR: SureCart müşteri senkronizasyonu sürüyor

en: SureCart is syncing customers in the background. The process may take a little while, so please be patient.
tr_TR: SureCart arka planda müşterileri senkronize ediyor. İşlem biraz zaman alabilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun.

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Survey Answers
tr_TR: Anket Cevapları

en: Svalbard and Jan Mayen
tr_TR: Svalbard ve Jan Mayen

en: Sweden
tr_TR: İsveç

[ctx: block title]
en: Switch
tr_TR: Değiştir

en: Switch label
tr_TR: Geçiş etiketi

en: Switch to live mode.
tr_TR: Canlı moda geçin.

en: Switch to test mode.
tr_TR: Test moduna geçin.

en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

en: Sync Customers
tr_TR: Müşterileri Senkronize Et

en: Syncing
tr_TR: Senkronize ediliyor

en: Syrian Arab Republic
tr_TR: Suriye Arap Cumhuriyeti

[ctx: block title]
en: Tabbed Customer Dashboard
tr_TR: Sekmeli Müşteri Kontrol Paneli

en: Taiwan
tr_TR: Tayvan

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Tanzania
tr_TR: Tanzanya

en: Tax Calculation
tr_TR: Vergi Hesaplama

en: Tax ID
tr_TR: Vergi Numarası

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
tr_TR: Vergi Kalemi

en: Tax Rate
tr_TR: Vergi Oranı

en: Tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
tr_TR: Vergi otomatik olarak hesaplanır ve siparişlere uygulanır. Vergi tahsilatını etkinleştirmeden önce uygun vergi bölgelerine kayıtlı olduğunuzdan emin olun.

en: Tax:
tr_TR: Vergi:

en: Template
tr_TR: Şablon

en: Template used for single SureCart product pages.
tr_TR: SureCart tek ürün sayfaları için kullanılan şablon.

en: Templates define the way this product is displayed when viewing your site.
tr_TR: Şablonlar, siteniz görüntülenirken bu ürünün görüntülenme şeklini tanımlar.

en: Terms Page
tr_TR: Hüküm ve Koşullar Sayfası

en: Test Payments Disabled
tr_TR: Test Ödemeleri Devre Dışı

[ctx: block title]
en: Text Field
tr_TR: Metin Alanı

[ctx: block title]
en: Textarea
tr_TR: Metin Alanı

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: Thanks for your order!
tr_TR: Siparişiniz için teşekkürler!

en: The amount of times a single customer use the renewal discount.
tr_TR: Tek bir müşterinin yenileme indirimini kaç kez kullandığı.

en: The associated subscription will also be cancelled.
tr_TR: İlgili abonelik de iptal edilecektir.

[ctx: block description]
en: The cart
tr_TR: Alışveriş sepeti

[ctx: block description]
en: The cart menu icon that shows your cart quantity.
tr_TR: Sepetinizdeki miktarı gösteren sepet menü simgesi.

[ctx: block description]
en: The cart submit button
tr_TR: Alışveriş sepeti gönder butonu

en: The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
tr_TR: Müşteriden %silk fatura dönemi derhal tahsil edilecektir.

en: The customer will immediately be charged the first billing period.
tr_TR: Müşteriden ilk fatura dönemi derhal tahsil edilecektir.

en: The customer-facing label for this cancellation reason.
tr_TR: Bu iptal nedeni için müşteriye yönelik etiket.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
tr_TR: Abonelik gelirini artırmak için yapabileceğiniz en kolay şey.

en: The fallback tax rate to use for checkouts when a specific tax registration is not found.
tr_TR: Belirli bir vergi kaydı bulunamadığında ödeme işlemleri için kullanılacak yedek vergi oranı.

en: The language used for notifications, invoices, etc.
tr_TR: Bildirimler, faturalar vb. için kullanılan dil.

en: The last part of the URL
tr_TR: URL'nin son kısmı

en: The last part of the URL.
tr_TR: URL'nin son kısmı.

en: The maximum amount must be a number.
tr_TR: Maksimum miktar bir sayı olmalıdır.

en: The maximum amount must be greater than or equal to the minimum amount.
tr_TR: Maksimum miktar, minimum miktardan büyük veya ona eşit olmalıdır.

en: The maximum weight must be a number.
tr_TR: Maksimum ağırlık bir sayı olmalıdır.

en: The maximum weight must be greater than or equal to the minimum weight.
tr_TR: Maksimum ağırlık, minimum ağırlığa eşit veya ondan daha fazla olmalıdır.

en: The minimum amount must be a number.
tr_TR: Minimum miktar bir sayı olmalıdır.

en: The minimum amount must be greater than or equal to zero.
tr_TR: Minimum miktarın sıfıra eşit veya ondan büyük olması gerekmektedir.

en: The minimum weight must be a number.
tr_TR: Minimum ağırlık bir sayı olmalıdır.

en: The minimum weight must be greater than or equal to zero.
tr_TR: Minimum ağırlık sıfıra eşit veya ondan büyük olmalıdır.

en: The number of days to wait after a customer's purchase before allowing an abandoned checkout to be created. This helps to prevent abandoned checkouts being created for customers very soon after they have made a different purchase.
tr_TR: Terk edilmiş bir ödeme oluşturulmasına izin vermeden önce müşterinin satın alma işleminden sonra beklenecek gün sayısı. Bu eylem, müşteriler için farklı bir satın alma işlemi yaptıktan çok kısa bir süre sonra terk edilmiş ödemelerin oluşturulmasını önlemeye yardımcı olur.

en: The number of times a single customer can use this coupon.
tr_TR: Tek bir müşterinin bu kuponu kaç kez kullanabileceği.

en: The payment did not process. Please try again.
tr_TR: Ödeme işlenmedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: The profile name is required.
tr_TR: Profil adı gereklidir.

en: The prompt that will appear when you request more information.
tr_TR: Daha fazla bilgi talep ettiğinizde görüntülenecek istem.

en: The response is not a valid JSON response.
tr_TR: Yanıt, geçerli bir JSON yanıtı değil.

en: The selected countries are already used in another shipping zone.
tr_TR: Seçilen ülkeler zaten başka bir gönderim bölgesinde kullanılıyor.

en: The selected countries are not valid.
tr_TR: Seçilen ülkeler geçerli değil.

en: The shipping method cannot be blank.
tr_TR: Kargo yöntemi boş bırakılamaz.

en: The shipping method description is too long. Please enter a shorter description.
tr_TR: Kargo yöntemi açıklaması çok uzun. Lütfen daha kısa bir açıklama girin.

en: The shipping method name cannot be blank.
tr_TR: Kargo yöntemi adı boş bırakılamaz.

en: The shipping method name is already in use .
tr_TR: Kargo yöntemi adı zaten kullanımda.

en: The shipping method name is already in use.
tr_TR: Kargo yöntemi adı zaten kullanımda.

en: The shipping method name is too long. Please enter a shorter name.
tr_TR: Kargo yöntemi adı çok uzun. Lütfen daha kısa bir ad girin.

en: The shipping profile name cannot be blank.
tr_TR: Kargo profil adı boş bırakılamaz.

en: The shipping profile name is too long. Please enter a shorter name.
tr_TR: Kargo profil adı çok uzun. Lütfen daha kısa bir ad girin.

en: The shipping rate type cannot be blank.
tr_TR: Kargo ücreti türü boş olamaz.

en: The shipping rate type is not valid.
tr_TR: Kargo ücreti türü geçerli değil.

en: The shipping weight unit cannot be blank.
tr_TR: Kargo ağırlık birimi boş olamaz.

en: The shipping weight unit is not valid.
tr_TR: Kargo ağırlık birimi geçerli değil.

en: The shipping zone name cannot be blank.
tr_TR: Kargo bölge adı boş bırakılamaz.

en: The shipping zone name is already in use.
tr_TR: Kargo bölge adı zaten kullanımda.

en: The shipping zone name is too long. Please enter a shorter name.
tr_TR: Kargo bölge adı çok uzun. Lütfen daha kısa bir ad girin.

en: The subscription will be canceled in order to revoke the purchase.
tr_TR: Satın alma işlemini geri çekmek amacıyla abonelik iptal edilecektir.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
tr_TR: Satın almayı geri yüklemek amacıyla abonelik yeniden aktif hale getirilecektir. İlk fatura dönemi için müşteriden derhal %s tahsil edilecektir.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged the first billing period.
tr_TR: Satın almayı geri yüklemek için abonelik yeniden başlatılacak. Müşteri, ilk fatura dönemi için derhal ücretlendirilecektir.

en: Theme Layout
tr_TR: Tema Yerleşimi

note: translators: 30 days free, Then $99 per month.
en: Then
tr_TR: Sonra

en: There are no cancellation reasons for this period.
tr_TR: Bu dönem için iptal nedeni bulunmamaktadır.

en: This action cannot be undone.
tr_TR: Bu işlem geri alınamaz.

en: This action will re-enable associated access.
tr_TR: Bu işlem, ilişkilendirilmiş erişimi yeniden etkinleştirecektir.

en: This action will remove the associated access and trigger any cancelation automations you have set up.
tr_TR: Bu işlem, ilişkilendirilmiş erişimi kaldıracak ve ayarladığınız herhangi bir iptal otomasyonunu tetikleyecektir.

en: This block only works on SureCart Product pages.
tr_TR: Bu blok yalnızca SureCart Ürün sayfalarında çalışır.

en: This controls the font size of the pagination.
tr_TR: Sayfalandırmanın yazı tipi boyutunu kontrol eder.

en: This email is used for store notifications, such as new orders, payment failures and other store emails.
tr_TR: Bu e-posta, yeni siparişler, ödeme hataları ve diğer mağaza e-postaları gibi mağaza bildirimleri için kullanılır.

en: This is a secure, encrypted payment.
tr_TR: Bu güvenli, şifrelenmiş bir ödemedir.

en: This is also displayed on your invoices, receipts and emails.
tr_TR: Bu bilgi aynı zamanda faturalarınızda, makbuzlarınızda ve e-postalarınızda da görüntülenir.

en: This order could not be found. Please try again.
tr_TR: Bu sipariş bulunamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
tr_TR: Bu ödeme yöntemi abonelikler için kullanılamaz.

en: This price has been archived.
tr_TR: Bu fiyat arşivlendi.

en: This product has been archived.
tr_TR: Bu ürün arşivlendi.

en: This product is invalid.
tr_TR: Bu ürün geçersiz.

en: This product is no longer purchasable.
tr_TR: Bu ürün artık satın alınamaz.

en: This product is not available for purchase.
tr_TR: Bu ürün satın almak için mevcut değil.

en: This subscription does not exist.
tr_TR: Bu abonelik mevcut değil.

en: This subscription is going to be paused on %s. When would you like the subscription to be restored?
tr_TR: Bu abonelik şu tarihte%s duraklatılacaktır. Aboneliğin ne zaman tekrar etkinleştirilmesini istersiniz?

en: This text will be displayed if there is a compare at price selected.
tr_TR: Bu metin, seçilen bir fiyat karşılaştırması varsa görüntülenecektir.

en: This will automatically pause the subscription on %s. Please choose a restoration date.
tr_TR: Bu eylem aboneliği %s tarihinde otomatik olarak duraklatacaktır. Lütfen yeniden aktive etme tarihi seçin.

en: This will enable slide-out cart. If you do not wish to use the cart, you can disable this to prevent cart scripts from loading on your pages.
tr_TR: Bu eylem kayarak açılan sepeti etkinleştirecektir. Sepeti kullanmak istemiyorsanız, sepet komut dosyalarının sayfalarınıza yüklenmesini önlemek için bunu devre dışı bırakabilirsiniz.

en: This will make the subscription active again and charge the customer immediately.
tr_TR: Bu eylem aboneliği tekrar aktif hale getirecek ve müşteriden hemen tahsilat yapılacaktır.

en: This zone is optionally used for regions that are not included in any other shipping zone.
tr_TR: Bu bölge, başka bir kargo bölgesine dahil edilmeyen bölgeler için isteğe bağlı olarak kullanılır.

en: Thumbnails Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Küçük Görseller

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
tr_TR: Başlık/Bölüm Başlığı Kısmı

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
tr_TR: Varsayılan ödeme ürünlerini eklemek için "Ürün Ekle" butonunu tıklayın.

en: To charge different rates for only certain products, create a new profile in
tr_TR: Yalnızca belirli ürünler için farklı ücretler talep etmek için, yeni bir profil oluşturun

en: To complete the shipping setup, please add shipping rates to a shipping profile below.
tr_TR: Kargo ayarlarını tamamlamak için, lütfen aşağıdaki kargo profiline kargo ücretleri ekleyin.

en: To make changes to your payment plan, please contact us.
tr_TR: Ödeme planınızda değişiklik yapmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout form. Please deactivate SureCart to delete this form.
tr_TR: Yanlış yapılandırmayı önlemek için varsayılan ödeme formunu silemezsiniz. Bu formu silmek için lütfen SureCart'ı devre dışı bırakın.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout page. Please deactivate SureCart to delete this page.
tr_TR: Yanlış yapılandırmayı önlemek için varsayılan ödeme sayfasını silemezsiniz. Bu sayfayı silmek için lütfen SureCart'ı devre dışı bırakın.

[ctx: block title]
en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total Cancellation Attempts
tr_TR: Toplam İptal Girişimleri

en: Total Due Today
tr_TR: Bugün Ödenecek Toplam Tutar

en: Total Lost
tr_TR: Toplam Kayıp

en: Total Lost Cancellations
tr_TR: Toplam Kayıp İptaller

en: Total Saved By Coupon
tr_TR: Kuponla Kurtarılma Toplamı

en: Total Saved Count
tr_TR: Toplam Kurtarılma Rakamı

[ctx: block title]
en: Totals
tr_TR: Toplamlar

en: Tracking Link
tr_TR: Takip Bağlantısı

en: Tracking number | Tracking numbers
tr_TR[0]: Takip numarası
tr_TR[1]: Takip numaraları

en: Trinidad and Tobago
tr_TR: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr_TR: Turks ve Caicos Adaları

en: Turn this off if you do not wish to automatically fulfill this product when an order is placed.
tr_TR: Bir sipariş verildiğinde bu ürünün otomatik olarak gönderilmesini istemiyorsanız bunu kapatın.

en: Turning this on will collect subscription cancelation reasons and optionally offer a discount to keep their subscription active.
tr_TR: Bunu özelliği açmak, abonelik iptal nedenlerini toplayacak ve isteğe bağlı olarak aboneliği aktif tutmak için bir indirim sunacaktır.

en: UK VAT Label
tr_TR: İngiltere KDV Etiketi

en: URL Slug
tr_TR: URL Slug'ı

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: Un-Archive this product group?
tr_TR: Bu ürün grubunu arşivden çıkarılsın mı?

en: Unavailable For Purchase
tr_TR: Satın Alma İçin Uygun Değil

en: Unfulfilled
tr_TR: Gerçekleştirilmedi

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United States Minor Outlying Islands
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: United States,  United Kingdom, Global ...
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Küresel ...

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Unpaid
tr_TR: Ödenmemiş

en: Unrevoke Purchase
tr_TR: Satın Alma İptalini Geri Al

en: Unrevoke Purchase & Restore Subscription
tr_TR: Satın Alma İptalini Geri Al & Aboneliği Geri Yükle

en: Unselect All
tr_TR: Tümünü Kaldır

en: Update All Subscriptions
tr_TR: Tüm Abonelikleri Güncelle

en: Update Amount
tr_TR: Tutarı Güncelle

en: Update Default Payment Method
tr_TR: Varsayılan Ödeme Yöntemini Güncelle

en: Update Link
tr_TR: Bağlantıyı Güncelle

en: Update Scheduled
tr_TR: Güncelleme Planlandı

en: Update Subscription Price
tr_TR: Abonelik Fiyatını Güncelle

en: Update all existing subscriptions to use this payment method
tr_TR: Bu ödeme yöntemini kullanmak için tüm mevcut abonelikleri güncelleyin

en: Upgrade Now
tr_TR: Şimdi Yükselt

en: Upgrade To Premium
tr_TR: Premium'a Yükselt

en: Upgrade to Premium
tr_TR: Premium'a Yükseltin

en: Upgrade to SureCart Premium to add unlimited shipping methods.
tr_TR: Sınırsız kargo yöntemi eklemek için SureCart Premium'a yükseltin.

en: Use The Stripe Payment Element
tr_TR: Stripe Ödeme Öğesini Kullanın

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers.
tr_TR: Müşterilerinize bildirimlerin nasıl gönderileceğini yapılandırmak için bu ayarları kullanın.

en: User not found.
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı.

en: Username or Email Address
tr_TR: Kullanıcı Adı veya E-posta Adresi

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: VAT Number
tr_TR: Vergi Numarası

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
tr_TR: KDV veya Vergi Kimlik Numarası Girişi

en: Verification code is not valid. Please try again.
tr_TR: Doğrulama kodu geçerli değil. Lütfen tekrar deneyin.

en: View My Store
tr_TR: Mağazamı Görüntüle

en: View SureCart Product
tr_TR: SureCart Ürününü Görüntüle

en: Virgin Islands, British
tr_TR: Britanya Virjin Adaları

en: Virgin Islands, U.S.
tr_TR: Virjin Adaları, A.B.D.

en: Visit Store
tr_TR: Mağazayı Ziyaret Et

en: Visit SureCart Store
tr_TR: SureCart Mağazasını Ziyaret Edin

en: Void
tr_TR: Geçersiz

en: Wait for a period of time after a customer has made a purchase to send other abandoned checkouts.
tr_TR: Bir müşteri satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra bir süre bekleyerek diğer terk edilmiş ödeme işlemlerini gönderin.

en: Wallis and Futuna
tr_TR: Wallis ve Futuna

en: We don't currently ship to your address.
tr_TR: Şu anda adresinize gönderim yapmıyoruz.

en: We recommend that you optimize your images before linking them to your products.
tr_TR: Görselleriniz ürünlerinize bağlamadan önce optimize etmenizi öneririz.

en: Welcome
tr_TR: Hoşgeldiniz

en: Welcome back!
tr_TR: Hoş geldiniz!

en: Welcome, Let’s Setup Your Online Store
tr_TR: Hoş Geldiniz, Online Mağazanızı Kuralım

en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahra

en: What is a Single Product Template?
tr_TR: Tek Ürün Şablonu Nedir?

en: What type of cart icon would you like to use?
tr_TR: Ne tür bir alışveriş sepeti simgesi kullanmak istersiniz?

en: When paginating with ajax, scroll to the top of this block.
tr_TR: Ajax ile sayfalama yaparken, bu bloğun en üstüne kaydırın.

en: Whether or not shipping is enabled
tr_TR: Kargo hizmetinin etkin olup olmadığı

en: Wide
tr_TR: Geniş

en: Width settings
tr_TR: Genişlik ayarları

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
tr_TR: WordPress Kullanıcı Hesabı

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
tr_TR: WordPress Kullanıcı Hesap Bilgileri

en: You are a few clicks away from adding e-commerce to your website. SureCart is a cloud powered e-commerce platform that is easy to use, lightweight, and lightning fast.
tr_TR: Web sitenize e-ticaret özelliği eklemeye birkaç tık uzaktasınız. SureCart, kullanımı kolay, hafif ve şimşek hızında bir bulut destekli e-ticaret platformudur.

en: You are probably offline.
tr_TR: Muhtemelen çevrimdışısınız.

en: You can always change this later.
tr_TR: Bunu her zaman daha sonra değiştirebilirsiniz.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
tr_TR: Birden fazla tek ürün şablonu oluşturabilir ve her birini farklı ürün türlerine atayarak her benzer ürün grubu için özel bir tasarım sağlayabilirsiniz.

en: You do not have any payment methods.
tr_TR: Herhangi bir ödeme yönteminiz yok.

en: You do not have any processors enabled for this mode and cart.
tr_TR: Bu mod ve sepet için etkinleştirilmiş herhangi bir işlemciniz yok.

en: You do not have any wallets set up in your browser.
tr_TR: Tarayıcınızda herhangi bir cüzdanınız ayarlanmamış.

en: You don't have any downloads.
tr_TR: Herhangi bir indirme işleminiz yok.

en: You don't have any invoices.
tr_TR: Herhangi bir faturanız yok.

en: You don't have any saved payment methods.
tr_TR: Kaydedilmiş herhangi bir ödeme yönteminiz yok.

en: You don't have any subscriptions.
tr_TR: Hiç aboneliğiniz yok.

en: You don't have any survey answers. Please add at least one to collect cancellation feedback.
tr_TR: Herhangi bir anket yanıtınız yok. İptal geri bildirimi toplamak için lütfen en az bir tane ekleyin.

en: You have already set up your store.
tr_TR: Mağazanızı zaten kurmuşsunuz.

en: You have logged in successfully.
tr_TR: Başarıyla giriş yaptınız.

en: You have no saved payment methods.
tr_TR: Kaydedilmiş bir ödeme yönteminiz yok.

en: You have not yet set a password. Please set a password for your account.
tr_TR: Henüz bir şifre belirlemediniz. Lütfen hesabınız için bir şifre belirleyin.

en: You have successfully set your password.
tr_TR: Şifrenizi başarıyla belirlediniz.

en: You must serve this page over HTTPS to display express payment buttons.
tr_TR: Hızlı ödeme butonlarını görüntüleyebilmek için bu sayfayı HTTPS üzerinden sunmalısınız.

en: You won't receive further emails from us.
tr_TR: Bizden başka e-posta almayacaksınız.

en: You'll be switched to this plan
tr_TR: Bu plana geçirileceksiniz

en: Your cart is empty.
tr_TR: Sepetiniz boş.

en: Your customer's phone number.
tr_TR: Müşterinizin telefon numarası.

en: Your email address
tr_TR: E-posta adresiniz

en: Your name
tr_TR: İsminiz

en: Your next payment is
tr_TR: Sonraki ödemeniz

en: Your next payment is on
tr_TR: Sonraki ödemeniz

en: Your payment is processing. Exiting this page could cause an error in your order. Please do not navigate away from this page.
tr_TR: Ödemeniz işleniyor. Bu sayfadan çıkış yapmak siparişinizde bir hataya neden olabilir. Lütfen bu sayfadan ayrılmayın.

en: Your payment was successful, and your order is complete. A receipt is on its way to your inbox.
tr_TR: Ödemeniz başarılı oldu ve siparişiniz tamamlandı. Ödeme makbuzunuz gelen kutunuza doğru yola çıktı.

en: Your plan begins on
tr_TR: Planınızın başlangıçı

en: Your plan renews on
tr_TR: Planınızın yenilendiği tarih

en: Your plan switches to
tr_TR: Planınız şuna geçiyor

en: Your plan will be canceled immediately. You cannot change your mind.
tr_TR: Planınız hemen iptal edilecektir. Fikrinizi değiştiremezsiniz.

en: Your store has been created.
tr_TR: Mağazanız oluşturuldu.

en: Your store is now connected to SureCart.
tr_TR: Mağazanız artık SureCart'a bağlı.

en: Zambia
tr_TR: Zambiya

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: Zone Name
tr_TR: Bölge Adı

en: Zone added
tr_TR: Bölge eklendi

en: Zone updated
tr_TR: Bölge güncellendi

[ctx: block keyword]
en: account
tr_TR: hesap

[ctx: block keyword]
en: address
tr_TR: adres

[ctx: block keyword]
en: amount
tr_TR: miktar

en: and
tr_TR: ve

en: at the end of your billing cycle on
tr_TR: fatura döneminizin sonunda

[ctx: block keyword]
en: bump
tr_TR: sipariş arttırıcı

[ctx: block keyword]
en: button
tr_TR: buton

[ctx: buy-page-slug]
en: buy
tr_TR: satın al

[ctx: block keyword]
en: buy
tr_TR: satın al

[ctx: block keyword]
en: card
tr_TR: kart

[ctx: block keyword]
en: checkbox
tr_TR: onay kutusu

[ctx: block keyword]
en: checkout
tr_TR: ödeme yap

[ctx: block keyword]
en: choice
tr_TR: seçim

[ctx: block keyword]
en: collapse
tr_TR: Katla

[ctx: block keyword]
en: confirm
tr_TR: onayla

[ctx: block keyword]
en: coupon
tr_TR: kupon

[ctx: block keyword]
en: credit
tr_TR: kredi

[ctx: block keyword]
en: custom
tr_TR: özel

[ctx: block keyword]
en: customer
tr_TR: müşteri

[ctx: block keyword]
en: dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: decrease number
tr_TR: numarayı azalt

[ctx: block keyword]
en: description
tr_TR: Açıklama

[ctx: block keyword]
en: details
tr_TR: detaylar

[ctx: block keyword]
en: discount
tr_TR: indirim

[ctx: block keyword]
en: divider
tr_TR: ayırıcı

en: does not exist
tr_TR: mevcut değildir

[ctx: block keyword]
en: donation
tr_TR: bağış

[ctx: block keyword]
en: download
tr_TR: indir

[ctx: block keyword]
en: email
tr_TR: e-posta

[ctx: block keyword]
en: engine
tr_TR: motor

[ctx: block keyword]
en: error
tr_TR: hata

en: exist
tr_TR: var

en: exists
tr_TR: mevcuttur

[ctx: block keyword]
en: field
tr_TR: alan

[ctx: block keyword]
en: first-name
tr_TR: ad

[ctx: block keyword]
en: heading
tr_TR: bölüm başlığı

[ctx: block keyword]
en: image
tr_TR: görsel

en: immediately
tr_TR: hemen

en: included
tr_TR: dahil

en: increase number
tr_TR: numarayı artır

[ctx: block keyword]
en: input
tr_TR: giriş

en: is equal to
tr_TR: eşittir

en: is greater or equal to
tr_TR: daha büyük veya eşittir

en: is greater than
tr_TR: daha büyüktür

en: is less or equal to
tr_TR: daha az veya eşittir

en: is less than
tr_TR: daha azdır

en: is less than or equal to
tr_TR: 'den küçük veya ona eşittir.

en: is not equal to
tr_TR: eşit değildir

[ctx: block keyword]
en: item
tr_TR: Öğe

[ctx: block keyword]
en: last-name
tr_TR: soyad

[ctx: block keyword]
en: line-items
tr_TR: satır öğeleri

[ctx: block keyword]
en: list
tr_TR: Liste

[ctx: block keyword]
en: mail
tr_TR: posta

en: matches all of
tr_TR: hepsiyle eşleşiyor

en: matches any of
tr_TR: herhangi biriyle eşleşiyor

en: matches none of
tr_TR: hiçbiriyle eşleşmiyor

[ctx: block keyword]
en: media
tr_TR: medya

en: mo | %d mos
tr_TR[0]: ay
tr_TR[1]: %d ay

[ctx: block keyword]
en: name
tr_TR: isim

en: not exist
tr_TR: yok

[ctx: block keyword]
en: notice
tr_TR: duyuru

en: of %d
tr_TR: %d'nin

en: or
tr_TR: veya

en: oz
tr_TR: ons

[ctx: block keyword]
en: password
tr_TR: şifre

[ctx: block keyword]
en: phone
tr_TR: Telefon

[ctx: block keyword]
en: price
tr_TR: fiyat

[ctx: block keyword]
en: product
tr_TR: ürün

[ctx: product-page-slug]
en: products
tr_TR: ürünler

[ctx: block keyword]
en: products
tr_TR: Ürünler

[ctx: block keyword]
en: promo
tr_TR: promosyon

[ctx: block keyword]
en: quantity
tr_TR: miktar

[ctx: block keyword]
en: radio
tr_TR: radyo

[ctx: block keyword]
en: radio-group
tr_TR: radyo-grubu

[ctx: block keyword]
en: select
tr_TR: seç

[ctx: block keyword]
en: shipping
tr_TR: kargo

en: shipping settings
tr_TR: kargo ayarları

[ctx: Shop page slug]
en: shop
tr_TR: mağaza

en: starting in %d day | starting in %d days
tr_TR[0]: %d gün sonra başlıyor
tr_TR[1]: %d gün sonra başlıyor

[ctx: block keyword]
en: store
tr_TR: mağaza

[ctx: block keyword]
en: store logo
tr_TR: mağaza logosu

[ctx: block keyword]
en: submit
tr_TR: gönder

[ctx: block keyword]
en: subtotal
tr_TR: ara toplam

[ctx: block keyword]
en: summary
tr_TR: özet

[ctx: block keyword]
en: tax
tr_TR: vergi

[ctx: block keyword]
en: text
tr_TR: metin

[ctx: block keyword]
en: textarea
tr_TR: metin alanı

[ctx: block keyword]
en: thank
tr_TR: teşekkür

[ctx: block keyword]
en: thank you
tr_TR: teşekkürler

en: this customer
tr_TR: bu müşteri

[ctx: block keyword]
en: thumbnail
tr_TR: küçük görsel

[ctx: block keyword]
en: title
tr_TR: başlık

[ctx: block keyword]
en: toggle
tr_TR: geçiş yap

[ctx: block keyword]
en: total
tr_TR: toplam

[ctx: block keyword]
en: totals
tr_TR: toplamlar

[ctx: block keyword]
en: user
tr_TR: kullanıcı

en: wk | %d wks
tr_TR[0]: hafta
tr_TR[1]: %d hafta

en: yr | %d yrs
tr_TR[0]: yıl
tr_TR[1]: %d yıl

en: Åland Islands
tr_TR: Åland Adaları
